Jump to content

Ποιος στο καλό αγοράζει κινέζικα;


TrobocopR
 Κοινοποίηση

Ψωνια απο Κινεζους:  

176 members have voted

  1. 1. Ψωνια απο Κινεζους:

    • Εχω ψωνισει και θα συνεχισω να ψωνιζω (ή σκοπευω να ψωνισω αν δω κατι που μ'αρεσει)
      48
    • Μια φορα εκανα το λαθος...
      7
    • Ποτε!
      63
    • Ποτε και κραζω και οποιον γνωστο το κανει!
      58


Recommended Posts

Τι γνώμη έχετε για τα κινέζικα προϊόντα και και τα κινέζικα μαγαζιά που εξαπλώνονται σαν μανιτάρια τα τελευταία χρόνια;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αίσχος και πάλι αίσχος στους υπευθύνους που τους αφήνουν χύμα στο κύμα...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά κατά προτίμηση. Ξέρετε όμως τι γίνεται με τα κινέζικα; Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, μιλάμε για απειλή επαγγελματικής αφάνισης των ελληνικών (και όχι μόνο...) επιχειρήσεων. Οι Κινέζοι επιχειρηματίες εκμεταλεύονται σε βαθμό...κακουργήματος τους εργάτες που χρησιμοποιούν, για ένα πιάτο φαϊ στην κυριολεξία. Είναι όπως ακριβώς και σε κάτι άλλες χώρες που εκμεταλεύονται παιδάκια να τους φτιάχνουν προϊόντα πληρώνοντάς τους πενταροδεκάρες ή απλά φαϊ (όπως με τους Κινέζους).

Πρέπει όχι μόνο εμείς σαν πολίτες να τα μποϊκοτάρουμε αλλά και το κράτος να κάνει κάτι να σταματήσουν οι παράνομες εισαγωγές από Κίνα.

Μακρυά από Κινέζικα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

αγοράζω ελληνικά προιόντα κυρίως αλλά για δοκιμή αγόρασα ένα καλοκαιρινό μπλουζάκι παλιότερα που δεν άντεξε ούτε καν μέχρι το πρώτο πλύσιμο

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι Κινέζοι επιχειρηματίες εκμεταλεύονται σε βαθμό...κακουργήματος τους εργάτες που χρησιμοποιούν, για ένα πιάτο φαϊ στην κυριολεξία. Είναι όπως ακριβώς και σε κάτι άλλες χώρες που εκμεταλεύονται παιδάκια να τους φτιάχνουν προϊόντα πληρώνοντάς τους πενταροδεκάρες ή απλά φαϊ (όπως με τους Κινέζους).

Πρέπει όχι μόνο εμείς σαν πολίτες να τα μποϊκοτάρουμε αλλά και το κράτος να κάνει κάτι να σταματήσουν οι παράνομες εισαγωγές από Κίνα.

Μακρυά από Κινέζικα λοιπόν!

Nai, na mpoykotaroume omws kai thn Nike, thn Adidas, thn Ikea, thn Puma, thn Pepsi kai ta McDonalds...
Link to comment
Share on other sites

Οντως η ποιοτητα των κινεζικων,ειδικα στα ρουχα,ειναι ελεεινη,αλλα τουλαχιτον,ο,τι πληρωνεις περνεις...δεν χρυσοπληρωνεις ετικετες "made in Italy" που εχουν κατασκευαστει στην Καρδιτσα :mad: :whistle: Ας χαμηλωσουν λοιπον τις τιμες τους οι ελληνες καταστηματαρχες & ας μη διαμαρτυρονται για τους κινεζους...με τα ιδια τους τα χερια(λεγε με ακριβεια) βγαζουν τα ματια τους...
Link to comment
Share on other sites

Nai, na mpoykotaroume omws kai thn Nike, thn Adidas, thn Ikea, thn Puma, thn Pepsi kai ta McDonalds...

Μην το παρακάνουμε κιόλας.... :p

Στο θέμα τώρα, η μόνη λύση ειναι να τα μποϊκοτάρουμε και οχι γιατι δεν ειναι ελληνικα(γιατι με αυτή τη λογική θα μποϊκοτάραμε τα πάντα...) αλλα επειδή προσφέρουν χαμηλότερη ποιότητα, εκμεταλεύονται πολούς και ειναι και παράνομα τα περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις και μερικές επιλογές ακόμη στη δημοσκόπηση;

 

Γενικά δεν αγοράζω προϊόντα σε αυτή την κατηγορία τιμής και θα προτιμούσα μία επιλογή της μορφής "αν αγόραζα πάμφθηνα προϊόντα θα αγόραζα χωρίς πρόβλημα και κινεζικά".

 

Δεν βλέπω κανένα απολύτως πρόβλημα με ους κινέζους που δραστηριοποιούνται στο εμπόριο, αρκεί βέβαια να πληρώνουν όλους τους φόρους που τους αναλογούν.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Επειδη συνεργαζομαι πολλα χρονια με την Κινα, δεν χρειαζεται να σας πω οτι και αυτα που αγοραζεται (τα επωνυμα) στην Κινα κατασκευαζονται(οχι ολα, τα περισσοτερα). Απλως μετα πανε στην χωρα/εταιρεια και κολλανε την σταμπα πανω και τα πουλανε στην τιμη που τα πουλανε. Εγω προτιμω τα ελληνικα/ευρωπαικα προιοντα αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο που λενε.

Παντως εχουν ανοιξει πολλα κινεζικα μαγαζια. Αλλα δεν ανοιξαν μονα τους, καποιος τους αφησε να τα ανοιξουν... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

είμαστε απίστευτη χώρα τελικά... μετά τούς εισαγόμενους εργάτες, τώρα έχουμε και εισαγόμενους επιχειρηματίες!

 

βασικά, η ύπαρξη και η άνθιση τέτοιων επιχειρήσεων, μόνο κατάντια μπορεί να είναι για έναν τόπο.. μου θυμίζει τα κουπόνια για ψώνια που είχανα κατά καιρούς οι εφημερίδες, πράγματα που τα είχαν γνωρίσει παλιότερα κράτη του ανατολικού μπλοκ.

 

δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με τέτοιου είδους κινήσεις, ΑΝ οι επιχειρήσεις αυτές ήταν νόμιμες, εκτελώνιζαν και τιμολογούνταν κανονικά και απέδιδαν ΦΠΑ και φόρο.

Από τη στιγμή που στο 80% των επιχειρήσεων αυτών ΔΕΝ ισχύουν αυτά, τότε έχουμε να κάνουμε με πρώτη τάξεως κομπίνα, με καλές και μεγάλες πλάτες, με αποτέλεσμα την ακόμα μεγαλύτερη κρίση της αγοράς.

 

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα για μαγαζιά που έχουν ανοίξει σε δυνατά σημεία με μεγάλα νοίκια, έχοντας καταβάλει κιόλας σεβαστό ποσό για αέρα.

Κανείς δεν ανοίγει σούπερ μάρκετ για να πουλάει πασατέμπο...

 

Αποδείξεις δεν κόβουν, τιμολόγια αγορών δεν έχουν (αφού όλα σχεδόν μπάινουν νύχτα μέσα και από τα σύνορα και σ αυτά τα μαγαζιά), ο υπέυθυνος πάντα θα λείπει "δεν είναι εδώ ο κύριος", άλλοι κόβουν απόδειξη στην οποία δεν υπάρχει ΑΦΜ :!: και πολλά άλλα τραγικά...

 

Εξαπλώθηκαν τάχιστα μέσα σε 2 χρόνια και κανείς δεν αντιδρά, ενώ τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσει είναι ντόμινο...

 

Για τους "από πίσω" έχουν ακουστεί πολλα.. άλλοι λένε ότι υπάρχει το ίδο το Κινέζικο κράτος, άλλοι μιλάνε για γνωστά-άγνωστα λαμόγια του χώρου που έχουν λαδώσει τα σωστά άτομα και αλωνίζουν, άλλοι μιλάνε για τη μαφία του ενδύματος να έχει αλλάξει πόστο και να ελέγχει-προστατεύει-προωθεί τώρα τους Κίτρινους, ενώ κάποιοι άλλοι τα ονομάζουν Κινέζικα καθαριστήρια (πλυντήρια-ξέπλυμα).

Επίσης, "παίζει" και το γεγονός ότι κάποιοι γνωρίζοντες τα κόλπα και τον κλάδο, εκμεταλεύονται και εξαγοράζουν στοκ και παραγωγές έναντι αστείου τιμήματος, λόγω της μεγάλης κρίσης του συγκεκριμένου κλάδου (και όχι μόνο αυτού δυστυχώς..)

Τι κάνουν οι μεγαλέμποροι με τους αγρότες? (που ακούμε τους αγρότες να λένε "εγώ 20 λετπά το κιλό το δίνω και στη λαϊκή φτάνει 1,5 ευρώ!!!" ) ε, κάτι ανάλογο κι εδώ...

 

είναι ξεφτίλα να είμαστε εμείς οι Έλληνες ξένοι στον τόπο μας, κατι που διαπιστώνουμε και ζούμε καθημερινά εδώ και πολλά χρόνια και να βλέπουμε τους "οικονομικούς μετανάστες" να αλωνίζουν επειδή έχουν τις πλάτες μαφίας ή επειδή οι μεγάλοι θέλουν τις ψήφους τους...

 

να χαρώ εγώ τους μηχανισμούς τους κράτους και την προστασία των πολιτών της...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη συνεργαζομαι πολλα χρονια με την Κινα, δεν χρειαζεται να σας πω οτι και αυτα που αγοραζεται (τα επωνυμα) στην Κινα κατασκευαζονται(οχι ολα, τα περισσοτερα). Απλως μετα πανε στην χωρα/εταιρεια και κολλανε την σταμπα πανω και τα πουλανε στην τιμη που τα πουλανε. Εγω προτιμω τα ελληνικα/ευρωπαικα προιοντα αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο που λενε.

Παντως εχουν ανοιξει πολλα κινεζικα μαγαζια. Αλλα δεν ανοιξαν μονα τους, καποιος τους αφησε να τα ανοιξουν... :whistle:

symfono apoluta..

prosfata agorasa mia tsanta apo ta bennetton...se syzhthsh pou eixa me mia filh moy sxetika me to pou einai kataskeyasmenh h tsanta,diapistosame pos to eksoteriko xartino tampelaki egrafe mady in italy kai to esoteriko (ayto pou einai rameno me tis rafes tis tsantas) egrafe made in china...

h tsantoula telika mallon einai made in china,to tampelaki made in italy kai h timh ths....sa na thn agorasa apo italia... :mad:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ποτε δεν θα επαιρνα και δεν θα παρω , γιατι απλουστατα δεν μου αρεσουν τα ρουχα που πουλιουντε με "το κιλο".

Οσοι γνωστοι μου εχουν παρει απο εκει το εχουν μετανιωσει.

Οταν ψωνιζω δεν με ενδιαφερει να ειναι φιρμα αναγκαστικα , αλλα σημαντικο ειναι περαν του να μου αρεσει εμενα "στο ματι" , ρολο θα παιξει και το μαγαζι που το πουλαει , καθαριοτητα-χωρος-πωλητες κτλ κτλ.

Τωρα απο εκει και περα αν αυτα τα Ασιατικα μαγαζια ειναι νομιμα και και και , εγω δεν εχω προβλημα να υπαρχουν (ασχετως αν ειναι "πληγμα" στην οικονομια , τοπικη και οχι μονο.)

Στην πολη μου στην Ελλαδα (ειμαι και επαρχια) , μεσα σε χρονο DT ανοιξαν οχι 1 , οχι 2 ,4 ή 5 τετοια μαγαζια.Τωρα αν δινουν αποδειξη και τα λοιπα , δεν ξερω και δεν εχω ρωτησει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος Wappy έχω ακούσει απο φίλους οτι πίσω απο τους κινέζους είναι αμερικάνικες εταιρίες που έχουν εργοστάσια στην κίνα...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με τέτοιου είδους κινήσεις, ΑΝ οι επιχειρήσεις αυτές ήταν νόμιμες, εκτελώνιζαν και τιμολογούνταν κανονικά και απέδιδαν ΦΠΑ και φόρο.

Από τη στιγμή που στο 80% των επιχειρήσεων αυτών ΔΕΝ ισχύουν αυτά, τότε έχουμε να κάνουμε με πρώτη τάξεως κομπίνα, με καλές και μεγάλες πλάτες, με αποτέλεσμα την ακόμα μεγαλύτερη κρίση της αγοράς.

 

Αποδείξεις δεν κόβουν, τιμολόγια αγορών δεν έχουν (αφού όλα σχεδόν μπάινουν νύχτα μέσα και από τα σύνορα και σ αυτά τα μαγαζιά), ο υπέυθυνος πάντα θα λείπει "δεν είναι εδώ ο κύριος", άλλοι κόβουν απόδειξη στην οποία δεν υπάρχει ΑΦΜ :!: και πολλά άλλα τραγικά...

 

Εξαπλώθηκαν τάχιστα μέσα σε 2 χρόνια και κανείς δεν αντιδρά, ενώ τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσει είναι ντόμινο...

 

 

είναι ξεφτίλα να είμαστε εμείς οι Έλληνες ξένοι στον τόπο μας, κατι που διαπιστώνουμε και ζούμε καθημερινά εδώ και πολλά χρόνια και να βλέπουμε τους "οικονομικούς μετανάστες" να αλωνίζουν επειδή έχουν τις πλάτες μαφίας ή επειδή οι μεγάλοι θέλουν τις ψήφους τους...

 

να χαρώ εγώ τους μηχανισμούς τους κράτους και την προστασία των πολιτών της. ..

 

thanks Wappy...περιόρισα το ζουμί της υπόθεσης και το έκανα bold για να μάθουν όσοι δεν ξέρουν τι συμβαίνει στην ελληνική αγορά..

Link to comment
Share on other sites

Nai, na mpoykotaroume omws kai thn Nike, thn Adidas, thn Ikea, thn Puma, thn Pepsi kai ta McDonalds...

 

Μην ψωνίζεις κάθε τρεις και λίγο από αυτούς για να είσαι "in" αλλά μόνο αν τα χρειάζεσαι, απλά πράγματα. Όταν είμαστε υπερκαταναλωτές αυτοί για να καλύψουν την ζήτηση και για το παραπάνω κέρδος θα χρησιμοποιήσουν ανθρώπους χωρών του Τρίτου Κόσμου για να φτιάξουν την φόρμα, το παπούτσι και άλλα... Είναι ο μόνος τρόπος πλέον που έχει μείνει γι' αυτούς να κερδίσουν παραπάνω αφού να πουλήσουν παραπάνω... απλά δεν γίνεται, κορεσμός!

Τα McDonalds τι σχέση έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα όπως προαναφέρθηκε είναι αρκετά κακή στα ρούχα. Όμως πέρα από τα ρούχα κινέζικα προϊόντα υπάρχουν και σε άλλες κατηγορίες. Άμα θέλω να χρησιμοποιήσω ένα εργαλείο λίγες φορές προτιμώ να πάρω το κινέζικο που έχει τη μισή τιμή ή και λιγότερο από ένα επώνυμο.

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eδώ και 2 χρόνια περίπου ζω μόνιμα στη Σάμο..Περιττό να σας πώ ότι μόνο στην πόλη της Σάμου έχουν ξεφυτρώσει 4(ναι,τέσσερα)κινέζικα μαγαζιά!!Και το καλό είναι οτι είναι επάνω στην παραλιακή,που υποτίθετε ότι ειναι φάτσα κάρτα σε όσους τουρίστες έρχονται με το καράβι.

Για μένα δεν φταίνε οι Κινέζοι,φταίνε αυτοί που τους χορηγούν την άδεια για να ανοίξουν αυτά τα μαγαζιά.Κι απο την άλλη φταίνε και οι Έλληνες μαγαζάτορες που πάς να πάρεις κάτι και το χρυσοπληρώνεις.

Απο Κινέζικα 2 φορές έχω αγοράσει όλες κι όλες..Ένα τζιν και μια φόρμα γυμναστικής τα οποία είναι μια χαρά για τα λεφτά τους...

Αλλά είπαμε...όχι και να μας γεμίσουν παντού μαγαζιά!!!Στο τέλος για να έρθουν τουρίστες στο νησί θα διαφημίζουμε τα κινέζικα μαγαζιά!!! :mad:

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ειναι παρανοικο αυτο που συμβαινει με τα κινεζικα στην Ελλαδα....

 

Χιλιαδες απο τα φτηνιαρικα κολοπροιοντα τους εχουν κατακλησει τη χωρα.

 

Οσοι παρακολουθειτε το θεμα θα εχετ διαβασει για τις μαφιοζικες μεθοδους με τις οποιες παιρνουν μαγαζια, ( οσοι δε πουλανε στους δρομους), για τους μηδενικους φορους που πληρωνουν, παρτε τωρα και θανατους απο ηλεκτροπληξια, πιστολακια λειζερ που τυφλωνουν και αλλα ομορφα.

 

:mad: :mad: :mad:

 

Αλλα οχι δε φταινε οι Κινεζοι, αυτοι τη δουλεια τους κανουν, εμεις φταιμε που παμε και ψωνιζουμε απο εκει....

 

Ρε σεις ειναι δυνατον????

Ειναι δυνατον να ενυσχυει οποιοςδηποτε αυτο το ελλεινε παρεμποριο????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω αγορασει ποτε και ουτε προκειται...

Πραγματικα ελεινα τα προιοντα τους... :X

Το ιδιο συμβαινει και στην Ιταλια με αυτα τα μαγαζια...

Kαι παροτι πιο δυνατη η οικονομια του (Ιταλων) ακομα και εδω εχουν δημιουργησει μια τρυπα ΝΑ! (με το συμπαθειο)

Εδω ρε συ Κωστα στο Αργος απ' οπου ειμαι σε μια πολη 35.000 κατοικων και εχουν ανοιξει 5 ή 6 μαγαζια....Τωρα που εχω να κατεβω καιρο μπορει να ειναι περισσοτερα...)

Τι να λεμε τωρα.... :mad:

Αυτο παντως που ειχα παρατηρησει στο Αργος ειναι οτι κυριως οι αλλοι ξενοι αγοραζουν απο αυτους.

Ρουμανοι, Αλβανοι , Ρωσοι κτλ κτλ αγοραζαν με το κιλο τα ρουχα.... :!:

(Οχι οτι δεν πανε και Ελληνες...)

Επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα τον τελευταιο καιρο, τι μεθοδους χρησιμοποιουν για να παρουν τα μαγαζια; :confused:

(Αν το εχεις διαβασει στο Net στειλε μου link! ) ;)

Link to comment
Share on other sites

As auxisoun tous misthous gia na exoume kai na agorazoume apo ta kanonika magazia... i idia i oikonomia gena to pareborio..

 

 

Δεν ειναι λυση τα κινεζικα, καταρχην γιατι δημοιουργουν ντομινο, κινεζικα=φοροδιαφυγη=μειωση κρατικων εσοδων= αυξηση φορων.

 

Κατα δευτερον σκεψου ποσους ελληνες οικογενιαρχες στελενεις στην ανεργεια και κατα τριτον, εχω ενα καλο ατμοσιδερο σε τιμη ευκεριας. Θελεις???

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αγοράσω 1 ελληνική μπλούζα παρά 4 κινέζικες μόνο και μόνο για να υποστηρίξω τους έλληνες καταστηματάρχες που αυτή την εποχή τραβάνε μεγάλο κανάλι... Στο κάτω κάτω τα περισσότερα κινέζικα είναι τελείως μάπα!
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά το έκανα,και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το ξανακάνω...πάντως από ότι ξέρω άνοιξε και ένα μεγάλο κατάστημα με κινέζικα...πρέπει κάτι να γίνει.

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα τον τελευταιο καιρο, τι μεθοδους χρησιμοποιουν για να παρουν τα μαγαζια; :confused:

(Αν το εχεις διαβασει στο Net στειλε μου link! ) ;)

 

 

Αυτο ειναι απο τη σημερινη Ελευθεροτυπια, κατα καιρους η εφημεριδα εχει γραψει και αλλα πολυ ενδιαφεροντα αρθρα, για το πως ουσιαστικα κλεβουν τα μαγαζια στο κεντρο απο τους Ελληνες.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...