Jump to content

Reviews ηλεκτρονικών συσκευών & Gadget!!!


kostas_kanal0011
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Σκέφτηκα να δημιουργήσω ένα νήμα,με σκοπό την πληροφόρηση μέσω "review" οποιασδήποτε ηλεκτρονικής συσκευής & gadget (τηλεόρασης,bluetooth speaker,mouse κλπ) έχουμε αποκτήσει,με απότερο σκοπό την ενημέρωση/βοήθεια όλων μας!!

Τα reviews είναι ελεύθερα και μπορούν κάλλιστα να μη διαθέτουν μόνο θετικό χαρακτήρα.Γιαυτό εξάλλου λέγεται και "review"

Ελπίζω να τιμήσετε την ιδέα μου και εύχομαι σε όλους καλή διαμονή στο νήμα!!

 

Θα κάνω την αρχή λοιπόν με μια Sony KD-49XE7005 του 2017 που απέκτησα προ λίγων ημερών μεταχειρισμενη στα 330€ μεταχειρισμενη.Ειλικρινά η εικόνα είναι άψογη,το μαύρο καταπληκτικό.Διπλα σε Samsung και Lg απλά δεν υπάρχει σύγκριση.Αναλογικο κανάλι σε Sony έχει πιο ευκρίνεια απο ψηφιακό με Sammy και LG φετινά μοντέλα των 500€ που τα είδα από κοντά.Πραγματικα δε ξέρω πως το καταφέρνει αυτό.Το HDMI άψογο και το input lag σε εισόδους σε μηδαμινά επίπεδα!Ο ήχος καλός,απλά θα μπορούσε να έχει λίγο παραπάνω μπασο.Πολυ θετικό χαρακτ. ότι αν το γυρίσεις σε TV,ο ήχος απο την πηγή hdmi δε χάνεται!π.χ μπορείς να βλέπεις TV και ταυτόχρονα να ακούς youtube η e-radios από το tv box!Το μενού εύκολο και γρήγορο.Πλεονέκτημα επίσης η κεντρική βάση.Γωνίες θέασης απροβληματιστες και χρώματα πανέμορφα!!πραγματικά δε περίμενα τη Sony σε τόσο ανώτερο επίπεδο απο τον ανταγωνισμό.Επίσης στα θετικά ο νέος δέκτης DVB-T2 και ο δορυφορικός!αυτά για 1ο review,θα επανέλθω σύντομα με 2ο!!

Edited by XP130TD
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα σας κάνω ένα mini review από τα καλύτερα budget προϊόντα ever που έκανα! Πρόκειται για το V7 SP6000 το οποίο πρόλαβα σε προσφορά απο το e-shop στα 8,90€. πρόκειται για ενα φορητό bluetooth με πολύ κατασκευή (πλαστικο abs,οχι φτηνιάρικο) τα 4 ποδαράκια του από κάτω ειναι στιβαρά βιδωτα απο μαλακή σιλικόνη για να βεντουζαρει άφοβα.ο ήχος για τα λεφτά του πολύ δυνατός και ποιοτικός καθώς αποτελείται απο 2 υπογουφερ.Το μπασο εντυπωσιάζει για το μέγεθος,καθώς πιάνει αρκετά χαμηλά Hz για το μέγεθος του.Η ένταση επίσης ικανοποιητικότατη!!Έχει μπαταρία 3600Mah με αυτονομία 16 ωρών Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν powerbank καθώς έχει usb 2.0 Επίσης διαθέτει aux για σύνδεση εξ. πηγών και NFC!! Εχει μικρόφωνο για κλήσεις και κινητής και Skype,viber κλπ. τα κουμπιά στο πάνω μέρος ειναι τυπου touch.(δεν είναι οτι καλύτερο τη νύχτα οπου δε βλέπεις και πρεπει να το φέρεις κοντά σου για να δεις ποιο κουμπί θα πατήσεις) Επισης τα κουμπιά next,prev,pause,stop συνεργάζονται άριστα με εφαρμογές playback τύπου youtube!

Το προτείνω με 1000 σε αυτή την τιμή!!!16332c0c5c65c6a1787fde3388382446.jpg0c414b1863fd5cba645d50b24ba89e82.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο review από την απίστευτη vfm KZ με το EDR2.Ίσως τα best VFM ακουστικά ψείρες ever με μόλις 6€! Μεταλλική κατασκευή με αποτέλεσμα μηδενικές απώλειες+εξωτερικοί θόρυβοι.3 ζευγάρια σιλικονάκια απο πολύ καλό υλικό,καλώδιο επίσης χοντρό και στιβαρή κατασκευή.Ομιλία απροβλημάτιστη και πάμε στον ήχο.Εδώ πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.Μπασο σε φάση να λες τωρα θα καεί δε θα καεί το ηχείο.Πραγματικά με βαριά r&b κομμάτια δε δείχνει να το σκέφτεται καθόλου.Ανεβάζεις τέρμα ένταση και δεν έχει παραμορφώσει στο ελαχιστο.Πιάνει τέρμα χαμηλά Hz (16-16000) και ως συνέπεια το μπασο βγαίνει μαλακο,διάρκειας και σωστό.Μεσαίες αρκετά καλές και πρίμα σωστά!Ένταση πλήρως ικανοποιητική,που σε συνδιασμο με τις μηδαμινές απώλειες λόγω κατασκευής,σου δίνουν την αίσθηση ότι έχεις πάρει ακουστικά φίρμας 5πλασιας τιμής! (Μελλοντικά ίσως θα δοκιμάσω και τα Rock Zircon για σύγκριση)9f933c72954b2fb03ff53047dffe0f1c.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!Σήμερα θα κάνω ένα mini review (λόγω χρήσης 2 ημερών) από το νέο μου vfm απόκτημα Edifier W200BT bluetooth earbuds των 8€!Δε θα αναφέρω τα πολύ δυνατά specs,καθώς βρίσκονται εύκολα! https://itechnews.gr/2019/07/prosfora-edifier-w200bt-apoktiste-t-adiavrocha-akoystika-me/

Ξεκινάω με τα θετικά.Πολύ καλή κατασκευή,αδιάβροχα εξάλλου με καλό isolation.Δεν περνάν εξωτερικοί ήχοι,ούτε ακούγεσαι ιδιαίτερα στους άλλους δίπλα σου.Το κουτί περιέχει πληθωρα ανταλλακτικών earbuds για όλα τα μεγέθη.Σε διαδρομή 45 λεπτών στο λεωφορείο,δε με κούρασαν καθόλου.Με τρέξιμο δε δοκίμασα,αλλά αποτι τα ένοιωσα είναι σταθερά.Τώρα με ιδρώτα δε ξέρω.Η ποιότητα ήχου για το vfm είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ.Το μαρτυρούν εξάλλου και τα Hz του.Το μπάσο είναι πλούσιο,βαθύ και διαρκείας και όχι αυτό το μπάσο μπαζουκα που κουράζει.Δε κολλάει πουθενά,ούτε αν πειράξεις το equalizer εντός της εφαρμογής του.Τα μεσαία αξιοπρεπεστατα χωρίς να κουράζουν και δεν παρατήρησα κάποια έλλειψη συχνότητας.Τα πρίμα το ίδιο.Γενικά ο ήχος είναι πολύ smooth και γλυκός,δίνοντας εντύπωση πολύ πιο premium ακουστικών.Το bt συνδέεται σε Μόλις 2sec.Επίσης έχει και ledακι μπλε που αναβοσβήνει.Ο ήχος στην ομιλία είναι αξιοσημειωτος αλλά οχι super premim.Ισως λείπουν λίγο πρίμα.Απο την άλλη με ακούνε επίσης τζάμι.Στα αρνητικά,(παρατηρείται όμως γενικότερα) είναι το πολυυυ ελαφρύ τριξιματακι απο μέσα,το οποίο όμως εμφανίζεται με συγκεκριμένη συχνότητα μπάσου,είναι πολύ λίγο,το ακούς μόνο όταν δεν παίζουν ταυτόχρονα πολλές συχνότητες Hz και σε επίπεδα ανω του 80% έντασης.Ίσως σε αλλον να μη το παρουσιάζει και να έτυχε.Επίσης προσωπικά για μένα,το μακρύ καλώδιο.Ισως είναι για κάποιο σκοπό,π.χ να κουμπωνουν πιο εύκολα τα μαγνητακια.Αλλά κατ'εμέ θα έπρεπε να ήταν 6 πόντους πιο μικρό.Αυτά απο εμένα και μια άλλη vfm αγορά,τα προτείνω με 1000!!!8118bd49153e9ae77e62512bb8f51add.jpg

*ένταση: πολύ αξιοπρεπής σε σωστό σημείο που δε κουράζει το αυτί!

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Επόμενο review απο την απίστευτη SONY KD-49XE70005!

(Copy-paste απο Skroutz δικιάς μου αξιολόγησης)

Παιδιά δεν έχω την τρελή εμπειρία με τηλεοράσεις.Την προτίμησα αν και "παλιό" μοντέλο καθώς με Samsung του 2018 στα 500 ευρώ..μη χειρότερα.Μαυρο δεν υπήρχε,μονο γκρι σκούρο και στα κανονικά κανάλια η εικόνα πιξελιασμενη φουλ και σαν oil painting.Η sony δε ξέρω τι έχει που παρόλο ips έχει άψογο μαύρο/χρώματα ταυτόχρονα με γωνίες θέασης και τα ψηφιακά κανάλια δείχνουν πραγματικά ψηφιακά σε αντίθεση ακόμα και φετινά μοντέλα lg και samsung.να μου πείτε είναι πιο ακριβή οκ..αλλά την πήρα και ησύχασα..τώρα για internet δεν έχω γνώμη,καθώς μπαίνω μόνο απο το tv box που εχω συνδέσει και είναι 100% συμβατό.Ο ηχος μόνο ίσως θα μπορούσε να έχει λίγο παραπάνω μπάσο αλλά δε πειράζει..θα επανέλθω με συμπλήρωμα του review κατά τη διάρκεια του χρόνου..*

Edit 1)Η εικόνα με κανονικό κανάλι (οχι HD) είναι καλύτερη και απο φετινές σειρές sammy και lg των 500€ με HD κανάλι.*

Edit 2)Έχει μια άκρα χρήσιμη λειτουργία όπου πχ παίζεις youtube απο το tv box μέσω hdmi και όταν το γυρνάς στην τηλεόραση,ο ήχος του hdmi συνεχίζει και παίζει κανονικά στο παρασκήνιο.*

Edit 3)Το μενού της τηλεόρασης κολλάει για κάποια δευτερόλεπτα εάν κανεις ρυθμίζεις πχ και τις κάνεις γρήγορα.Δε θέλει επανεκκίνηση,αλλά πρέπει να περιμένεις καμία 10-15 δευτερόλεπτα.Αλλά παρόλο αυτό,δεν είναι λόγος να κατεβάσω τα αστέρια της αξιολόγησης,καθώς με έχει κερδίσει η απίστευτη της εικόνα και το τέλειο μαύρο.bb688535762801344cd84d9f80a6a62a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο review Beewi bbr100 bluetooth to RCA receiver+usb charger.

Δεν έχω να πω πολλά εδώ..Το έχω 2+ χρόνια και είμαι 100% ικανοποιημένος.Το χρησιμοποιώ για να στέλνω audio μέσω bt απο το tv box στο Samsung 5.1 surround μου μέσω rca.Ο ήχος είναι πραγματικά πολύ καλός.Για κάποιο λόγο,βγαίνει πιο καθαρός σε σχέση με τα απλά RCA όταν έκανα test νε ενισχυτές.Αποσύνδεση δεν είχα ούτε μία φορά και συνδέεται πάντα με την πρώτη.Επίσης υποστηρίζει σύνδεση με 2 συσκευές.Μοναδικό μειονέκτημα,όταν φορτίζεις ταυτόχρονα το κινητό πχ,το bluetooth κάνει διακοπές.Αλλά η φόρτιση γίνεται κανονικά.Γενικά το συνιστώ με 1000 λόγω ποιότητας ήχου/γλίτωμα απο περιττά καλώδια/τιμή.1eb012c96e7b95902367a00f493b7b4b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επόμενο review απο το wireless bt mouse AZZOR N5 των 5,5€!

Εδώ ανάμεικτα τα συναισθήματα και θα εξηγήσω το λόγο πιο κάτω.Καταρχάς έχουμε μία αρκετά καλή κατασκευή με σχεδόν αθόρυβο κλικ + extra κουμπί για density changer.Επίσης μετά από κάνα μισάωρο περίπου ανενεργό,απενεργοποιείται για εξοικονόμηση μπαταρίας και επανέρχεται με ένα κλικ.Τώρα στο θέμα της αίσθησης.Προερχόμενος απο ένα μικρό ποντικάκι της logitech,θα έλεγα ότι ακόμα δε μπόρεσα να το συνηθίσω.Αν και δίνει αίσθηση premium ποντικιού,δεν έχει αυτό το χύμα που απλώνεις πάνω την παλάμη όπως στο logitech και απλά πατάς ελαφρά το κουμπί.είναι ελαφρώς μεγαλουτσικο,έχει χαμηλό ύψος και χρειάζεται να πιάνει όλη σχεδόν η παλάμη για να εφαρμόζει ο δείκτης στο αριστερό κλικ και ίσως σε μερικούς όπως εμένα με μεγάλη παλάμη να χρειάζεται να σηκώνουν ελαφρά το μέσο της παλάμης.Παρόλα αυτά όμως δε κουράζει+ότι χαίρεσαι να πατάς τα κουμπιά,έχουν τέλεια αίσθηση!Επίσης το δεξί κλικ λειτουργεί ως back.Για την τιμή του είμαι αρκετά ικανοποιημένος!!!d50c1f24f7ab70982cee4e509035c4f6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κριμα , παντου out of stock τα KZ EDR2!!
Κοίτα,είναι πολύ δυνατά και σε db και μπάσο και τα πάντα!Αλλά σε σύγκριση με τα edifier w200 είναι πιο "καγκουριστικα" με την έννοια οτι τα edifier είναι τοοοσο smooth και γλυκός ήχος!Το μπάσο ειδικά πολύ πιο μαλακό.Παρατήρησα ότι αν κουνάς θέση στα edr2,αλλάζει/βελτιώνεται το μπάσο.Σε αντίθεση με τα W200 που είναι πάντα σταθερό ότι και να κάνεις.Ειδικά με viper4android ο ήχος ξεφεύγει σε άλλο επίπεδο Παιδιά.Ειναι σα να πηγαίνεις απο φτηνό android σε iphone.Εναλλακτικά μπορείς να δεις τα Rock Zircon που από οτι διαβάζω είναι ακόμα πιο δυνατή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Επόμενο review Beewi bbr100 bluetooth to RCA receiver+usb charger.

Δεν έχω να πω πολλά εδώ..Το έχω 2+ χρόνια και είμαι 100% ικανοποιημένος.Το χρησιμοποιώ για να στέλνω audio μέσω bt απο το tv box στο Samsung 5.1 surround μου μέσω rca.Ο ήχος είναι πραγματικά πολύ καλός.Για κάποιο λόγο,βγαίνει πιο καθαρός σε σχέση με τα απλά RCA όταν έκανα test νε ενισχυτές.Αποσύνδεση δεν είχα ούτε μία φορά και συνδέεται πάντα με την πρώτη.Επίσης υποστηρίζει σύνδεση με 2 συσκευές.Μοναδικό μειονέκτημα,όταν φορτίζεις ταυτόχρονα το κινητό πχ,το bluetooth κάνει διακοπές.Αλλά η φόρτιση γίνεται κανονικά.Γενικά το συνιστώ με 1000 λόγω ποιότητας ήχου/γλίτωμα απο περιττά καλώδια/τιμή.1eb012c96e7b95902367a00f493b7b4b.jpg

 

συμφωνω 100% τοχω και εγω σουπερ ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Review QCY M1 Pro AptX !!!

Λοιπόν,Μόλις τα παρέλαβα,οπότε το review δεν θα είναι πλήρες,αλλά μπορεί να προσθέσω εντυπώσεις με τον καιρό.Κατασκευή πολύ καλή (Πιο καλή απο τα edifier w200bt) το πίσω καπάκι είναι μεταλλικό,επίσης ο μαγνήτης του 2-3 φορές πιο δυνατός απο τα edifier.Τελικά θεωρώ ότι του edifier είναι αδύναμος,καθώς πολλές φορές ξεκολανε μεταξύ τους πάνω στην κίνηση.Εδώ όμως όταν ξεκολανε (το θεωρώ απίθανο) αυτόματα ενεργοποιούνται και συνδέονται.Μόλις ξαναενωθουνε,κλεινουνε.Φαίνεται βολικό σε σχέση με τα edifier που καθε φορά πρέπει να πατάς το κουμπί 4sec.Επίσης όπως βλέπετε στην φώτο,κατα μήκος του καλωδίου υπάρχει μόνο η ένταση.οπότε σε κίνηση,αυτό το καλώδιο ειναι πιο βολικό απο του edifier που πάνω έχει και την μπαταρία.Το υπόλοιπο μέρος του ακουστικού είναι απο πλαστικό abs πολύ ποιοτικό (καλύτερο απο του edifier) και υπάρχει μία πληθώρα earbuds αλλά και έξτρα στηριγματων,τα οποία μπαίνουν απο το μέσα μέρος και περιστρέφονται για καλύτερη ρύθμιση.Το θεωρώ παντελώς αδύνατον να μη ταιριάζουν σε κάποιο αυτί.Συνδέονται με τη μία και ο ήχος είναι παραπλησιος με του edifier.(δείτε πιο πάνω)Δηλαδή άψογος!Με ξεγέλασαν βέβαια με το μέγεθος τους,αλλά είναι πανομοιότυπα.Και ένταση ίδια ακριβώς.(περίμενα λίγο παραπάνω,λόγω μεγέθους)Τα θεωρώ πολύ τίμια ακουστικά,ειδικά με AptX η τιμή,είναι χώμα.Τώρα όσο αφορά το AptX η ίδια η Qualcomm δήλωσε ότι το 50% των χρηστών δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά,αλλά ας υπάρχει καθώς δε ξέρουμε τι θα βγει μελλοντικά που ίσως κάνει τον ήχο AptX ακόμα καλύτερο.Και τέλος οσο αφορά την εφαρμογή και μόνο,είναι σαφως και πιο βαριά απο τα edifier,αν και τα δεύτερα,δίνουν πιο καλη αίσθηση εφαρμογής λόγω πιο μικρού μεγέθους.Η επιλογή δικη σας!2d6023defb30616c256ad518ae33337f.jpg

Link to comment
Share on other sites

*Σημείωση

Και τα 2 bluetooth headsets reviews έχουν γίνει με Xiaomi Redmi Note 5 με εγκατεστημένο το Viper4android το οποίο "τερματίζει" τον ήχο και στην ένταση αλλά και στην ποιότητα.Χωρίς το Viper4android ο ήχος είναι πολύ λιτός και νορμάλ επίπεδα.Βέβαια είναι μία lowbadget συσκευή.Δηλαδή δεν είναι θέμα ακουστικών αλλά συσκευής. Προφανώς σε ακριβές συσκευές ο ήχος θα βελτιωθεί, ίσως και να φτάσει στα ίδια επίπεδα με το δικό μου.Αλλα καθώς μου είναι αδιάφορες οι "ναυαρχίδες" δε μπορώ να δοκιμάσω..

Link to comment
Share on other sites

*Σημείωση 2

Τα QCY μετά απο καμία ώρα παιξίματος, φαίνεται να "ξεκάπνισε" η μεμβράνη και το μπάσο έχει απογειωθεί νομίζοντας ότι έχεις έξτρα 2 subwoofer στα αυτιά. Ενώ στα edifier δε παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση 3

Έχω πάθει ζημιά.Απο περιέργεια και μόνο τα δοκίμασα στο Redmi 4 Pro μου του 2016 "πειραγμενο" με custom rom+Viper4android να δοκιμάσω το θέμα της έντασης.Λοιπόν τα ακουστικά απλά δεν υπάρχουνε.Απο συνήθεια τα έβαλα τέρμα και μονο που δε μου έσπασαν τα τύμπανα.Ήχος αλφάδι χωρίς παραμόρφωση έστω και στο τέρμα και ένταση που απλά δεν αντέχεται.Δε το περίμενα τέτοια διαφορά,αλλά τελικά παίζει ακραίο ρόλο η συσκευή.Μοναδικό μειονέκτημα οτι δυστυχώς δεν συνδέεται σε 2 συσκευές bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Την παρέλαβα εχθές! (Η αξιολόγηση μου από Skroutz)

Πολύ καλή πραγματικά.Δυνατη ένταση.Μια διευκρίνιση μόνο.Ενω η ένταση φωτός δουλεύει κανονικά όταν έχεις κάποιο χρώμα να εκπέμπει σταθερά,δε δουλεύει όταν το έχεις στο κάθε ένα και από τα 4 προγράμματα εναλλαγής χρωμάτων.Σε αυτή την περίπτωση η ένταση του φωτός δεν αυξομειώνεται, αλλά μένει σταθερή (περίπου στη μέση ) και τα πλήκτρα έντασης απλά αυξομειώνουν την ταχύτητα αναλαμπής των led που ορίζουν τα 4 αυτά προγραμμάτα.2d22fc4b4aa73dd6084885201227a1bc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...