Jump to content

Galaxy Nexus : Μετατροπή από yakjuxw σε yakju


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ GALAXY NEXUS GSM από yakjuxw σε yakju μέσω του Galaxy Nexus Toolkit 7.8

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! Μην παπαγαλίζετε τον οδηγό. Όποιος τον ακολουθήσει, για το δικό του καλό πάνω απ'ολα, πρέπει να έχει κατανοήσει πλήρως τι κάνει κατα τι διάρκεια του οδηγού και τι αλλάζει στο κινητό του. Μην το παίρνετε σαν step-by-step οδηγό αλλά σαν ένα βοήθημα για να κάνετε αυτό που θέλετε. Έπίσης τα παραπάνω είναι καλό να τα τητείτε διότι μπορεί να χρησιμοποιήσετε άλλη έκδοση του toolkit που ίσως έχουν αλλάξει αριθμοί και επιλογές. Για αυτό και εγώ σε κάθε επιλογή, γράφω τι επιλέγετε!

 

 

*** ΠΡΙΝ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ DEVELOPERS OPTION ΤΟ USB DEBUGGING ( Settings > Developer options > Tick "Usb debugging")

[ Στα ελληνικά: Ρυθμίσεις > Επιλογές για προγραμματιτές > Εντοπισμός σφαλμάτων USB ]

 

1. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το Galaxy Nexus Toolkit από το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310

2. Τρέχουμε το πρόγραμμα.( Δεν συνδέουμε το κινητό, αυτό το κάνουμε στο βήμα 5)

3. Επιλέγουμε όποια επιλογή αντιστοιχεί στην έκδοση του κινητού μας.(π.χ. επιλογή 7 αν έχουμε 4.1.1 - Build JRO03C ή επιλογή 5 αν έχουμε 4.0.4 - Build IMM76K-I κλπ κλπ κλπ) και πατάμε Enter

4. Επιλέγουμε την επιλογή 1(Install/Uninstall Galaxy nexus drivers) για εγκατάσταση των drivers. Επιλέγουμε το λειτουργικό των wi dows που έχουμε και εγκαθιστούμε τους drivers.

5. Αφού επιστρέψει στο κεντρικό μενού συνδέουμε το κινητό και αφού τελειώσουν τα μηνύματα εγκατάστασης οδηγών στην περιοχή ειδοποιήσεων επιλέγουμε στο toolkit το 25(refresh) και Enter. Βλέπουμε ένα πάνω στο ADB MODE έχει εμφανιστεί ένα serial που είναι και η συσκευή μας.

6. Αποσυνδέουμε το κινητό και το απενεργοποιούμε.

7. Κρατώντας πατημένα Vol Up + Vol Down + power μπαίνουμε στο bootloader του κινητού.

8. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή και περιμένουμε να τελειώσει η αυτόματη εγκατάσταση οδηγών. Αφού δούμε ότι ήταν επιτυχής επιλέγουμε πάλι στο toolkit το 25(refresh) και Enter. Τώρα θα πρέπει να βλέπουμε το ίδιο serial αλλά κάτω από το FASTBOOT MODE. Είμαστε έτοιμοι από θέμα drivers.

9. Επιλέγουμε 3(Unlock or relock bootloader) και στη συνέχεια 1(Unlock bootloader) για να ξεκλειδώσει τον bootloader και ακολουθούμε ότι μας λέει στο toolkit.(Προσοχή θα χαθούν ότι δεδομένα υπάρχουν στην internal memory για αυτό αν υπάρχουν αρχεία που θέλετε, κάντε τα ένα backup.

Με το τέλος της διαδικασίας ο bootloader είναι πλέον ξεκλειδωμένος και το βλέπουμε και στο κινητό με κόκκινα γράμματα.

10. Επιλέγουμε 9( Download, Extract + Flash Google Factory Stock Rom) και στη συνέχεια 1(Download Google Stock Image). Επιλέγουμε 7 (Android 4.1.2 JΖO54Κ). Περιμένουμε να κατεβάσει την rom.

11. Αφού κατεβάσει την rom Επιλέγουμε 2(Flash Google Factory Image). Σιγουρευόμαστε ότι το αρχείο *.tgz βρίσκεται εκεί που μας λέει το tookit και γράγουμε “yes” και πατάμε Enter.

12. Πλέον έχει εγκατασταθεί η νέα rom και το τηλέφωνο είναι yakju. Και φοράει το τελευταίο update με Jelly Bean 4.1.2.

 

Υ.Γ. Για όποιον το επιθυμεί.

 

Αφού εγκατασταθεί το Jelly Bean ξαναμπουτάρουμε στο bootloader(Fastboot mode) για να κλειδώσουμε τον Bootloader ή/και να κάνουμε root!

Edited by djkostas20
Τροποποίηση οδηγού για το Galaxy Nexus Toolkit 7.8 και γενίκευση για επιλογή drivers

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ GALAXY NEXUX GSM από jakjuxw σε jakju μέσω του Galaxy Nexus Toolkit 7.5

***Ίσως υπάρχουν παραλείψεις. Όποιος θέλει ας συμπληρώσει. Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η διαδικασία.

 

 

1. Εγκαθιστούμε πρώτα όλα τα update που θα μας βγάλει το κινητό. Θα πρέπει το κινητό να έχει πλέον 4.0.4 και πιθανότατα build θα λέει ΙΜΜ76Κ.

2. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το Galaxy Nexus Toolkit από το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310

3. Τρέχουμε το πρόγραμμα.

4. Επιλέγουμε την επιλογή 4( Android 4.0.4 – Build IMM76D) και πατάμε Enter

5. Επιλέγουμε την επιλογή 1 για εγκατάσταση των drivers.

6. Αφού επιστρέψει στο κεντρικό μενού συνδέουμε το κινητό και αφού τελειώσουν τα μηνύματα εγκατάστασης οδηγών στην περιοχή ειδοποιήσεων επιλέγουμε στο toolkit το 25 και Enter. Βλέπουμε ένα πάνω στο ADB MODE έχει εμφανιστεί ένα serial που είναι και η συσκευή μας.

7. Αποσυνδέουμε το κινητό και το απενεργοποιούμε.

8. Κρατώντας πατημένα Vol Up + Vol Down + power μπαίνουμε στο bootloader του κινητού.

9. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή και περιμένουμε να τελειώσει η αυτόματη εγκατάσταση οδηγών. Αφού δούμε ότι ήταν επιτυχής επιλέγουμε πάλι στο toolkit το 25 και Enter. Τώρα θα πρέπει να βλέπουμε το ίδιο serial αλλά κάτω από το FASTBOOT MODE. Είμαστε έτοιμοι από θέμα drivers.

10. Επιλέγουμε 3 για να ξεκλειδώσει τον bootloader και ακολουθούμε ότι μας λέει στο toolkit.(Προσοχή θα χαθούν ότι δεδομένα υπάρχουν στην internal memory για αυτό αν υπάρχουν αρχεία που θέλετε, κάντε τα ένα backup.

Με το τέλος της διαδικασίας ο bootloader είναι πλέον ξεκλειδωμένος και το βλέπουμε και στο κινητό με κόκκινα γράμματα.

11. Επιλέγουμε 9( Download, Extract + Flash Google Factory Stock Rom) και στη συνέχεια 1(Download Google Stock Image). Επιλέγουμε 5 (Android 4.0.4 ΙΜΜ76Ι). Περιμένουμε να κατεβάσει την rom.

12. Αφού κατεβάσει την rom Επιλέγουμε 2(Flash Google Factory Image). Σιγουρευόμαστε ότι το αρχείο *.tgz βρίσκεται εκεί που μας λέει το tookit και γράγουμε “yes” και πατάμε Enter.

13. Πλέον έχει εγκατασταθεί η νέα rom και το τηλέφωνο είναι jakju. Ανοίγουμε wifi κάνουμε και ένα clear data στο google framework(Settings > Apps > All > Google framework… >clear data) και κάνουμε Check for updates μερικές φορές. Το πολύ σε 2-3 λεπτά εάν όχι άμεσα θα μας έρθει ειδοποίση για Jelly Bean update. Από κει και πέρα τα γνωστά!

 

Υ.Γ. Για όποιον το επιθυμεί.

 

Αφού εγκατασταθεί και το Jelly Bean ξαναμπουτάρουμε στο bootloader(Fastboot mode) για να κλειδώσουμε τον Bootloader ή/και να κάνουμε root!

 

Μπραβο μαν, επιτελους καποιος βρηκε τον χρονο να το κανει.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μαν, επιτελους καποιος βρηκε τον χρονο να το κανει.

 

Τι να κάνω και εγώ? Έβλεπα όλους τους νέους κατόχους μαζί και εγώ να ρωτάμε όλη την ώρα πώς και τι και έτσι και αλλιώς ενώ έχουν γραφτεί όλα σε προηγούμενα πόστ! Οπότε έκανα ένα μίνι οδηγό από αυτά που έκανα εγώ για να το κάνω jakju.

 

Αν θέλει κάποιος moderator ας πάρει την διαδικασία να την βάλει σε νέο thread συγκεκριμένο επί του θέματος και αν θέλει να συμπληρώσει και κάτι που μπορεί να έχω ξεχάσει και να υπάρχει πλέον κανονικά και ως λινκ στην πρώτη σελίδα αυτού του thread και του άλλου σχετικό με τις τροποποιήσεις!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει δεκτό αίτημα να αποκτήσω δικαίωμα τροποποίησης στο αρχικό πόστ διότι με τη μεταφορά σε νέο thread δεν έχω. Όταν αυτό γίνει θα ανανεώσω τις οδηγίες για το νέο Galaxy Nexus Toolkit 7.7

Ουσιαστικά μέχρι και το βήμα 10 είναι τα ίδια. Θα το τσεκάρω όμως για σιγουριά! Στο βήμα 11 τα βασικά παραμένουν αλλά αλλάζει η τελευταία επιλογή μιάς και είναι πλέον διαθέσιμη κατευθείαν η εικόνα για Jelly Bean 4.1.1 JRO03C. Οπότε όποιος το κάνει με 7.7 πριν αλλάξω τον οδηγό απλά επιλέγει να κατεβάσει την εικόνα για Jelly Bean(τελευταία επιλογή στα yakju) και πλέον δε χρειάζεται το βήμα 13 αφού θα έχει JB.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου...Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό,ο οποίος είναι πολύ σωστός και πανεύκολος στη χρήση...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... 3 λεπτά υπόθεση ήταν να το γράψω! Όσο και η διαδικασία

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ GALAXY NEXUS GSM από jakjuxw σε jakju μέσω του Galaxy Nexus Toolkit 7.7

 

*** ΠΡΙΝ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ DEVELOPERS OPTION ΤΟ USB DEBUGGING ( Settings > Developer options > Tick "Usb debugging")

[ Στα ελληνικά: Ρυθμίσεις > Επιλογές για προγραμματιτές > Εντοπισμός σφαλμάτων USB ]

 

1. Εγκαθιστούμε πρώτα όλα τα update που θα μας βγάλει το κινητό. Θα πρέπει το κινητό να έχει πλέον 4.0.4 και πιθανότατα build θα λέει ΙΜΜ76Κ.

2. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το Galaxy Nexus Toolkit από το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310

3. Τρέχουμε το πρόγραμμα.( Δεν συνδέουμε το κινητό, αυτό το κάνουμε στο βήμα 6)

4. Επιλέγουμε την επιλογή 4( Android 4.0.4 – Build IMM76D) και πατάμε Enter

5. Επιλέγουμε την επιλογή 1 για εγκατάσταση των drivers. Επιλέγουμε το λειτουργικό των wi dows που έχουμε και εγκαθιστούμε τους drivers.

6. Αφού επιστρέψει στο κεντρικό μενού συνδέουμε το κινητό και αφού τελειώσουν τα μηνύματα εγκατάστασης οδηγών στην περιοχή ειδοποιήσεων επιλέγουμε στο toolkit το 25 και Enter. Βλέπουμε ένα πάνω στο ADB MODE έχει εμφανιστεί ένα serial που είναι και η συσκευή μας.

7. Αποσυνδέουμε το κινητό και το απενεργοποιούμε.

8. Κρατώντας πατημένα Vol Up + Vol Down + power μπαίνουμε στο bootloader του κινητού.

9. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή και περιμένουμε να τελειώσει η αυτόματη εγκατάσταση οδηγών. Αφού δούμε ότι ήταν επιτυχής επιλέγουμε πάλι στο toolkit το 25 και Enter. Τώρα θα πρέπει να βλέπουμε το ίδιο serial αλλά κάτω από το FASTBOOT MODE. Είμαστε έτοιμοι από θέμα drivers.

10. Επιλέγουμε 3 και στη συνέχεια 1 για να ξεκλειδώσει τον bootloader και ακολουθούμε ότι μας λέει στο toolkit.(Προσοχή θα χαθούν ότι δεδομένα υπάρχουν στην internal memory για αυτό αν υπάρχουν αρχεία που θέλετε, κάντε τα ένα backup.

Με το τέλος της διαδικασίας ο bootloader είναι πλέον ξεκλειδωμένος και το βλέπουμε και στο κινητό με κόκκινα γράμματα.

11. Επιλέγουμε 9( Download, Extract + Flash Google Factory Stock Rom) και στη συνέχεια 1(Download Google Stock Image). Επιλέγουμε 6 (Android 4.1.1 JRO03C). Περιμένουμε να κατεβάσει την rom.

12. Αφού κατεβάσει την rom Επιλέγουμε 2(Flash Google Factory Image). Σιγουρευόμαστε ότι το αρχείο *.tgz βρίσκεται εκεί που μας λέει το tookit και γράγουμε “yes” και πατάμε Enter.

13. Πλέον έχει εγκατασταθεί η νέα rom και το τηλέφωνο είναι jakju. Και φοράει το τελευταίο update με Jelly Bean 4.1.1.

 

Υ.Γ. Για όποιον το επιθυμεί.

 

Αφού εγκατασταθεί και το Jelly Bean ξαναμπουτάρουμε στο bootloader(Fastboot mode) για να κλειδώσουμε τον Bootloader ή/και να κάνουμε root!

 

θα μπορουσες να μου γραψεις τα βηματα για να το κλειδωσω μετα; μετα απο ολα αυτα θα παιρνει κανονικα update η θα ειναι root; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μου γραψεις τα βηματα για να το κλειδωσω μετα; μετα απο ολα αυτα θα παιρνει κανονικα update η θα ειναι root; ευχαριστω

 

Το λέω και στην υποσημείωση του οδηγού!!!!

Δεν είσαι root.Πάλι από το toolkit έχει επιλογή να κάνεις root αλλά κάντο πριν κλειδώσεις τον bootloader γιατί χρειάζεται να είναι ξεκλείδωτος αν θυμάμαι καλά!

Ξανά από το toolkit επιλέγεις 3 και εκεί έχει επιλογή που λέει να το κλειδώσεις.( Αν έχεις σκοπό έστω και στο μέλλον να πειράξεις κάτι, θές θα είναι mod θές κάτι άλλο καλύτερα να το έχεις ξεκλείδωτο και αν προκύψει θέμα εγγύησης τότε τον κλειδώνεις)

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το τελευταίο παιδί αλλά και άλλους που βλέπω στα άλλα σχετικά thread με παρόμοιες ερωτήσεις.

 

Αρχικά θα επαναλάβω και πλέον το συμπεριέλαβα και στον οδηγό. Μην κάνετε τη διαδικασία τυφλοσούρτη! Πρώτα διαβάστε εδώ τον οδηγό, ότι δεν καταλάβετε διαβάστε στο xda, στο myphone και γενικά κάντε μία αναζήτηση σχετικά με την απορία σας σε φορουμ για να καταλάβετε διάφορες έννοιες ή διαδικασίες ή καταστάσεις που σας ήταν άγνωστες μέχρι τώρα ή δεν τις είχατε κατανοήσει. Αφού καταλάβετε τι θα κάνετε με αυτή τη διαδικασία τότε κάντε την και χαρείτε το google branded κινητό σας! :D

 

Συχνές ερωτήσεις:

 

Q: Μετά τη διαδικασία είμαι root?

A: Όχι δεν είσαι root. Μπορείς να το κάνεις μέσω του toolkit!

 

Q: Θα παίρνω τις ενημερώσεις πλεόν άμεσα?

A: Ναι! Από τη στιγμή που τις διαθέσει η google θα τις λάβεις και εσύ στο κινητό σου.

 

Q: Πρέπει να κλειδώσω τον bootloader ξανα?

A: Όχι δεν πρέπει. Εάν θές τον αφήνεις ξεκλέιδωτο και τον κλειδώνεις άμα εμφανιστέι λόγος εγγύησης. Για να τον κλειδώσεις μπορείς να το κάνεις και πάλι με την βοήθεια του toolkit.

 

Q: Μετά τη διαδικασία ποιόν recovery έχω?

A: Τον στοκ και μόνο με αυτόν πάνω θα έχεις ενημερώσεις. Μπορείς να τον αλλάξεις και να γυρίσεις ξανα σε αυτόν μέσω του toolkit.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ με την σειρά μου για την πολύτιμη βοήθεια!

Απο χτές το βράδυ απολαμβάνω τα φασολάκια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω αυτα που λεει ο οδηγος εχω αυτοματα J.B? Δεν γινεται να το κανω jakju και να εχω την 4.0.4 πανω και να την κανω την αναβαθμιση μεσω ota?
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω αυτα που λεει ο οδηγος εχω αυτοματα J.B? Δεν γινεται να το κανω jakju και να εχω την 4.0.4 πανω και να την κανω την αναβαθμιση μεσω ota?

 

Προφανώς και γίνεται! Ποιος ο λόγος όμως να το κάνεις αυτό? Να πω ότι ηθελες να μείνεις στο 4.0.4 ΟΚ. Αλλά φιαφορετικά για ποιό λόγο να γίνει αυτό που λες?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανει η rom που βαζω κατευθειαν στο συγκεκριμενο κινητο το δικο μου? μηπως ειναι αλλο part ή κατι τετοιο..Βασικα για να μεινω με την 4.0.4 τι πρεπει να κανω στον αδηγο ωστε να μην την περασω την JB?
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω με την σειρά μου ένα μεγάλο ευχαριστώ djkostas για τον άψογο οδηγό σου.

Διαβάζοντας το επίσημο thread ήρθα εδώ να κάνω την διαδικασία και μέσα σε λίγα λεπτά είχα Jelly Bean και rooted το τηλέφωνο.

Να 'σαι καλά και να πιάσεις το Joker σου εύχομαι!! :p

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανει η rom που βαζω κατευθειαν στο συγκεκριμενο κινητο το δικο μου? μηπως ειναι αλλο part ή κατι τετοιο..Βασικα για να μεινω με την 4.0.4 τι πρεπει να κανω στον αδηγο ωστε να μην την περασω την JB?

 

Απλά κατέβασε ένα jakju img του 4.0.4 και θα έχεις 4.0.4(Ίδια βήματα αλλά εκεί που κατεβάζεις δεν πατάς το 6. Απλώς μετά αγνοήσε το Update που θα σκάσει... Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χιλια μπραβο και ευχαριστω στον djkostas! Απλουστατη διαδικασια, πολυ ωραιος και σωστος οδηγος. :up::clap:

 

Εχω μια ερωτηση. Εκανα τα παντα, ολα τελεια (αναβαθμισμενος - rootαρισμενος) και στο τελος ξανακλειδωσα τον bootloader (ετσι, για να ειμαι σιγουρος, μην τυχον κατσει καμια στραβη και δεν μπορω να τον κλειδωσω!). Ο μονος λογος που μου χρειαζεται τωρα ξεκλειδωτος ξανα, ειναι αν θελω να αλλαξω παλι την συσκευη σε samsung branded (λεμε τωρα...) ή αν θελω να κανω unroot. Τα update απο εδω και περα θα ερχοντε μονα τους ΟΤΑ. Τα λεω σωστα? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χιλια μπραβο και ευχαριστω στον djkostas! Απλουστατη διαδικασια, πολυ ωραιος και σωστος οδηγος. :up::clap:

 

Εχω μια ερωτηση. Εκανα τα παντα, ολα τελεια (αναβαθμισμενος - rootαρισμενος) και στο τελος ξανακλειδωσα τον bootloader (ετσι, για να ειμαι σιγουρος, μην τυχον κατσει καμια στραβη και δεν μπορω να τον κλειδωσω!). Ο μονος λογος που μου χρειαζεται τωρα ξεκλειδωτος ξανα, ειναι αν θελω να αλλαξω παλι την συσκευη σε samsung branded (λεμε τωρα...) ή αν θελω να κανω unroot. Τα update απο εδω και περα θα ερχοντε μονα τους ΟΤΑ. Τα λεω σωστα? :rolleyes:

 

Ευχαριστώ! Λοιπόν ναι αν θές να το ξανακάνεις samsung branded θα χρειαστεί να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Για τη διαδικασία του unroot δεν είμαι σίγουρος για να σου απαντήσω. Πιθανόν όμως να χρειάζεται! Όσο για τα update εννοείται εφόσον δεν φλάσαρες κάποιον άλλο recovery μόνιμα(το κιτ έχει επιλογή για στιγμιαίο φλασάρισμα(ουσιαστικά μπουράριμα σε άλλο ρεψοωερυ και μετά πάλι στοκ).

οπότε θα σκάνε κανονικά τα updates!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οπως το φανταστηκα λοιπον. Και οχι, δεν flashαρα καποιο αλλο recovery. Εχω κανονικα το stock. Οποτε ειμαι κομπλε. Σημερα ξεκινησα την μερα με φορτισμενη μπαταρια. Εχω κανει updates στο play store, φυσικα εχω ανοιχτο μονιμως το νετ, για email, καιρο και αρκετο whatsapp. Εχω μιλησει αρκετες φορες στο τηλεφωνο πανω απο 5' καθε φορα σιγουρα, ολη μερα με το bluetooth handsfree ανοιχτο, και αυτη τη στιγμη εχω 53% μπαταρια. Πιστευω αψογα, θα ελεγα! :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το εκανα google branded αλλα με 4.0.4 rom και οταν κανω ελεγχο για ενημερωσεις δεν μου βγαζει διαθεσιμη την J.B

Γιατι γινεται αυτο? εκανα αυτα που λεει ο οδηγος μονο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το εκανα google branded αλλα με 4.0.4 rom και οταν κανω ελεγχο για ενημερωσεις δεν μου βγαζει διαθεσιμη την J.B

Γιατι γινεται αυτο? εκανα αυτα που λεει ο οδηγος μονο

 

Αρχικά άμα ακολούθησες τον οδηγό θα έπρεπε να είχες jelly bean... Γιατί έβαλες 4.0.4? Τσάμπα κόπο θα κάνεις τώρα να σου κατεβάσει την JB το κινητό. Το ίδιο που θα κατεβάσει το κινητό θα κατέβαζες και εσύ μέσω του toolkit.

Έχει ξαναειπωθεί στο κύριο thread για το κινητό. Πάς Settings > Apps> ALL και πάς στο google framework και κάνεις wipe data. Μετά πάς να κάνεις check now στο update και το πολύ εντος 2-3 λεπτών θα σκάσει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κωστα. Εψαχνα ετσι για τον χαβαλε το google framework στις Εφαρμογες - Ολα, απλα για να ξερω ποιο ειναι και που ειναι, αλλα δεν το βλεπω πουθενα. Μηπως επειδη το εχω στα ελληνικα, εχει αλλη ονομασια? Αν ειναι ετσι, να το αναφερουμε και για τα υπολοιπα παιδια που εχουνε ελληνικο μενου, για να μην μπερδευονται και ψαχνουν.
Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά δεν ξέρω πως λέγεται. Έτσι και αλλιώς προσωπικά θεωρώ ότι η μετάφραση όλων των μενού στα ελληνικά είναι σάπια και εν τέλει σε μπευρδεύει οπότε δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ. Δεν βρίσκω το λόγο να βάλω ελληνικά. Όποιος ξέρει πως το μεταφράζει το κινητό στα ελληνικά ας μας διαφωτίσει.

@tdf1978 γύρνα το στα αγγλικά να το βρείς!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα! "Ρυθμισεις - Εφαρμογες - Ολα - Πλαισιο Υπηρεσιων Google" και επιλεγουμε "Εκκαθαριση δεδομενων".

 

Κωστα, εχεις δικιο. Οι μεταφρασεις ειναι αστειες το λιγοτερο... διαθεσιμη μνημη για εγκατασταση εφαρμογων "100mb Δωρεαν...αντι για Ελευθερα...". χαχαχαχαχα ελεος!!! Παντα επιλογη γλωσσας English (United States).

Link to comment
Share on other sites

Τέλειος ο οδηγός!!

Προστέθηκε και στο Foracamp.gr ώστε να το δουν και να βοηθηθούν ακόμα περισσότεροι: [Howto] Samsung Galaxy Nexus: Μετατροπή από jakjuxw σε jakju. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...