Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη θα χρησιμοποιω την q και για τα data σερφαρισματος, πιστευω θα μου βγαινει 5-6€ το μηνα ολη η φαση. Μιλαω λιγο κατα μεσο ορο αλλα καποιες φορες δεν φτανουν τα λεπτα των κλασσικων παροχων. Οποτε voip και παλι voip. Χιλια ευχαριστω και παλι
Φτηνότερα πακέτα από 1€/200' χωρίς ημερομηνία λήξης δεν υπάρχουν πουθενά σε μη επαγγελματικά πακέτα.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και εγώ ότι δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός από κάρτα Q για το νούμερο και τα data + voipalot για ομιλία. Αρκετά χρυσοπληρώσαμε τόσα χρόνια τα "σάπια" συμβόλαια τους. Τέλος πάντων, ας είναι καλά το forum και οι φίλοι εδώ μέσα που έχουν διάθεση να μας ανοίξουν τα μάτια και να μας δείξουν πράγματα.

 

Να κάνω και μία noobie ερώτηση: Υπάρχει εφαρμογή καλύτερη από το MobileVOIP που μπορούμε να χρησιμοποιούμε στο κινητό (και στο pc ακόμη);;;

Ενώ έχω λογαριασμό και συνδρομή στη voipalot; Αν γίνεται αυτό, χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις στο application;

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Στο pc κάνεις κλήση κανονικά μέσω browser, χωρίς έξτρα ρυθμίσεις μέσω του σάιτ.

Σε κινητό υπάρχουν μερικές λύσεις όπως grandstream wave και zoiper που επιτρέπουν και ηχογράφηση.

Host sip.voipalot.com:5060

Και κωδικούς, αφού είναι ενεργοποιημένο το sip.

Έχουν όμως θεματάκια αν υπάρχουν συχνές αλλαγές caller id.

Δείχνουν μερικές φορές άγνωστο αριθμό.

Κατά τα άλλα αν ταιριάξουν στο τηλέφωνο είναι άψογα και έχουν εύκολη εναλλαγή σε λογαριασμούς..

Αν δεν χρειάζεται ηχογράφηση μία χαρά είναι το mobile Voip.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω ενεργοποιηση. Q-telecom παροχος για νουμερο+data+εισερχομενες και voipalot εγγραφη και προσθηκη 5€ (6.25€) μεσω του reseller. Ολα καλα στις δοκιμαστικες που εκανα,εχω και αναγνωριση. Εκανα verify τον αριθμο και ενεργοποιηση sip.

Στην εφαρμογη μεσα,το volume control το αφηνουμε ως εχει;

Κατι αλλο κανουμε;

Ευχαριστω και παλι που μας ανοιξατε τα ματια με το voip.

 

Οποιος επιθυμει, σε ενα μηνα απο τωρα,να του κανω το Q-κονε για να παρουμε και οι δυο απο 12GB/ετος ας μου στειλει ενα pm.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας αν μπορούμε να προσθέσουμε μονομιάς το +30 μπροστά για να μη το κάνουμε manual κάθε φορά που καλούμε

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πρόσθεσα με εφαρμογή prefix fixer από το play σε όλες μου τις επαφές

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πρόσθεσα με εφαρμογή prefix fixer από το play σε όλες μου τις επαφές

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι το εκανα. Απλα πρωτα αφαιρεσα απο οσες ειχαν το +30 και μετα το προσθεσα μαζικα γιατι αλλιως σε καποιες διπλοπεραστηκε
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Πρώτα έκανα και εγώ +3069 σε 69 και μετά 69 σε 003069 και έγινε μια χαρά η δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η calling credit εξακολουθεί να είναι η πιο συμφέρουσα;
Εξαρτάται που θέλεις να καλείς.

Voipalot.com για Ελλάδα, freevoipdeal για δωρεάν Αμερική χωρίς ΦΠΑ βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που θέλεις να καλείς.

Voipalot.com για Ελλάδα, freevoipdeal για δωρεάν Αμερική χωρίς ΦΠΑ βέβαια.

 

Thanks! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πού βρίσκω το 1€-200' χωρίς λήξη; Ευχαριστώ
https://www.voipalot.com/calling_rates/#letter-G Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ελάχιστη κατάθεση;

Δέκα ευρώ για 2000', χωρίς χρονικό περιορισμό. Όταν και όποτε τα καταναλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δέκα ευρώ για 2000', χωρίς χρονικό περιορισμό. Όταν και όποτε τα καταναλώσεις.

Ευχαριστώ. Χρέωση ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση;

Edited by Monae99
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Χρέωση ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση;

Η χρέωση βγαίνει 0,005 ανά min, χρεώνεσαι ανά δευτερόλεπτο ( αν δεν κάνω λάθος ), ενώ δεν υπάρχει ελάχιστη χρέωση. Όσο μιλάς, πληρώνεις.

Είναι σημαντικό επίσης ότι δεν υπάρχει φ.π.α. Τα δέκα ευρώ που θα βάλεις αντιστοιχούν σε καθαρό χρόνο ομιλίας.

Σίγουρα δεν υπάρχει πουθενά φθηνότερη ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά χρυσά (pavlitakis1 rulez), αλλά ρε παιδιά το θέμα με το οτι δεν μας ακούνε καλά οι συνομιλητές μας, καταντάει εκνευριστικό. Με την εφαρμογή αλλά και με τον dialer ειδικά. Το ξέρω οτι ειναι και θέμα δικτύου αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι απο την πλευρά μας;
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά χρυσά (pavlitakis1 rulez), αλλά ρε παιδιά το θέμα με το οτι δεν μας ακούνε καλά οι συνομιλητές μας, καταντάει εκνευριστικό. Με την εφαρμογή αλλά και με τον dialer ειδικά. Το ξέρω οτι ειναι και θέμα δικτύου αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι απο την πλευρά μας;
Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα ΤΕΣΤ με την εφαρμογή να δούμε τι διάγνωση μας δίνει.

Εαν τρέχουν πολλές εφαρμογές στο παρασκήνιο ίσως να κάνει κενά στην ακρόαση η ίσως να υπάρχει κάποιο bug.

Δοκίμασε επίσης το call back και επίσης δοκίμασε το local access number αν είσαι σπίτι.

Αυτά θα μας βοηθήσουν να εντοπισθεί το πρόβλημα, αν εντοπισθεί.

Δοκίμασε εκτός native dialer οτιδήποτε άλλο, γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι κωδικοποίηση χρησιμοποιεί.

Έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο κινητό?

60bc838695be02ee79724fe02ee7faa7.jpg

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά χρυσά (pavlitakis1 rulez), αλλά ρε παιδιά το θέμα με το οτι δεν μας ακούνε καλά οι συνομιλητές μας, καταντάει εκνευριστικό. Με την εφαρμογή αλλά και με τον dialer ειδικά. Το ξέρω οτι ειναι και θέμα δικτύου αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι απο την πλευρά μας;

 

Μέσα από το app στο volume control ανέβασε λίγο το mic σου και δοκίμασε σε κλήσεις να δεις αν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Kακά τα ψέμματα αλλά η ποιότητα είναι σαφώς υποδεέστερη απο την κανονική κλήση ακόμη και με τέλειο ίντερνετ. Μόνη λύση για κανονική ποιότητα αν είσαι έξω και δεν μπορείς να έχεις το local access είναι το callback με την αντίστοιχη επιβάρυνση στην χρέωση όμως..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...