Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, συγνώμη για το off topic, αλλά νομίζω ότι εδώ μπορείτε να μου λύσετε μια απορία που έχω. Έχω μια smart TV 4K UHD, συνδεδεμένη με nova box, το οποίο υποστηρίζει ανάλυση 1920x1080 HD. Εάν προχωρήσω σε αγορά box το οποίο υποστηρίζει μεγαλύτερη ανάλυση, θα βελτιώσει και η εικόνα της τηλεόρασης. Δλδ φίλος μου πρότεινε box το οποίο υποστηρίζει 4K με όλα τα κανάλια nova-cosmote με μηνιαία συνδρομή. Συγνώμη και πάλι για το off topic. Ευχαριστώ για όποιον απαντήσει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1270

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Πέρασες την custom rom έχουμε διαφοροποιήσεις ?

Ath 1.. δεν έχεις κανένα νέο από την μεταφορική ?

 

Η αληθεια ειναι οτι απ'ολα αυτα τα S905X3 που περασανε απο τα χερια μου νομιζω οτι πρεπει να ειναι η χειροτερη υλοποιηση...!

Ακομα και απο εκεινο το eachlink x3 mini που με vortex εγινε αλλο μποξακι!

Οπως αληθεια ειναι και οτι με slimbox 10.2 ειναι αλλο μποξακι!

Δυστυχως ομως συνεχιζει να ειναι το πιο ζεστο απ'ολα αυτα που εχω δοκιμασει!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και πρωί-πρωί χτυπάει το κουδούνι courier (Speedex) και φέρνει το καινούργιο κουτί (ΗΚ1 Βοχ):):D:):yahoo:

Με δεδομένο ότι:

1. Στάλθηκε στις 5/11/2020 με PDM

2. Η υποχρέωση της εταιρίας που παραγγέλθηκε ήταν για παράδοση σε 15-25 Buisness days (προσοχή όχι ημερολογιακές)

3. Δεν υπήρχε καμία ένδειξη/υποχρέωση της εταιρίας να σταλεί με courier !!!!!!

4. Εν μέσω τόσων lockdowns !!!!

5. Ότι πέσαμε και σε ΣΚ & 17 Νοέμβρη (πιθανότατα θα είχε έρθει και 1-2 ημέρες πιο μπροστά !!)

 

Όχι απλώς Not Bad but Perfect :superman:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο δικο μου ΗΚ1 ειδα μεγαλη διαφορα μεταξυ 5Ghz και 2,4Ghz.

Στα 2,4Ghz ειχα αρκετα παγωματα.

Στα 5Ghz σταματησαν

και να σκεφτεις οτι ενας τοιχος χωριζει το router με το tvbox

 

Δοκίμασα τελικά και ένα ακόμη router με 5ghz και τα αποτελέσματα ήταν λίγο χειρότερα από τα 2.4.

 

Γενικά σε speedtest που έκανα είτε με 2.4 είτε με 5ghz μου έβγαζε μέγιστο 2-3Mbps!!

 

Αντιθέτως στην τηλεόραση, λαπτοπ, κινητό πιάνω στο ίδιο σημείο 13+Mbps.

Link to comment
Share on other sites

1. Μεγάλη έκπληξη το μέγεθος. Το περίμενα μεγαλύτερο. Οι πληροφορίες στα διάφορα sites για αυτό είναι ότι νάναι (μέχρι και τετράγωνο συνεπάγεται από τις διαστάσεις ενώ στις φωτογραφίες είναι προφανώς ορθογωνικό).

2. Ήρθε με προεγκαταστημένη την έκδοση της 22/10/2020 !!!!!!!!!!!! Άλλη μία ένδειξη ότι το banggood είχε πράγματι καινούργια παραλαβή

3. Φαίνεται ότι όπως είδα πρόσφατα στις καινούργιες παραλαβές τα HK1 Box έχουν μία στρογγυλή τρύπα επάνω (κάτω από το λογότυπό τους)

21393340.jpg

Φυσικά έχοντας την λόξα να μην τα αγγίζω εάν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και δεν πρόκειται να το αγγίξω προς το παρόν τουλάχιστον. Με απλή ψηλάφηση όμως φαίνεται ότι υπάρχει αυτό πράγματι. Όσοι το έχουν ήδη από παλιότερα και το έχουν ανοίξει (π.χ. @manthes) μπορούν να μας πουν, έτσι από περιέργεια.

4. Επ' ευκαιρία οφείλω να αναγνωρίσω στον @manthes κάτι. Δεν είχα καταλάβει γιατί είχε "τρελλαθεί" με την τακτοποίηση/διόρθωση του μπλε led στο coreelec. Εκτός του ότι ήδη το είχα κάνει από παλιά εγώ στο H96 max X3 δεν καταλάβαινα την σημαντικότητά του, εφόσον στο Η96 με το ζόρι το βλέπεις. Στο ΗΚ1 όμως είναι φάτσα-κάρτα και σχεδόν σε τυφλώνει. Επίσης και η οθόνη του είναι πολύ πιο φωτεινή (βέβαια διάβασα και μία πολύ λογικοφανή άποψη κάποιων που ανοίξαν το Η96 max X3 ότι οι Κινέζοι έχουν αφήσει την προστατευτική μεμβράνη επάνω στην οθονίτσα:lol::lol:).Στον @manthes λοιπόν :sorry:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

IMG-20201118-101022.jpg IMG-20201118-101059.jpg IMG-20201118-101211.jpg

 

IMG-20201118-101212.jpg IMG-20201118-101255.jpg IMG-20201118-101333.jpg

 

Όπως ήδη ξέρουμε αυτά τα 2 παίρνουν ακριβώς το ίδιο λογισμικό.

Έχουν και πανομοιότυπα χειριστήρια (με μοναδική διαφορά ότι αυτό του H96 Max X3 έχει και κάποια μωβ)

Και τα 2 ταιριάζουν άψογα και στις 4 DIY βάσεις από ανεμιστήρες παλιών Tower PC που έχω φτιάξει.:)

Οι τελευταίες φωτογραφίες είναι το ένα επάνω στο άλλο (επικάλυψη/διαδοχικά)

Και μία σημείωση: Βλέπετε ότι συνήθως βάζω μικρογραφίες. Όποιος θέλει κάνοντας κλικ επάνω τις βλέπει σε μεγαλύτερο μέγεθος. Ίσως θα ήταν καλό να το κάνουν και όσοι σε ανάλογες αναρτήσεις βάζουν φωτο πλήρους μεγέθους (για οικονομία χώρου;))

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όχι και δεν ξαναμιλάω για αυτό γιατί είμαι προληπτικός πλέον :lol::lol: (είχαμε ΣΚ, 17Νοέμβρη κλπ).

 

Καλημερα και καλοριζικο.

Αφου του περασεις τα σχετικη costum rom θα μπορουσες να κανεις μια συγκριση των 2 τβ μποξ (hk1 box & h96 max x3 ) με τη δικια σου rom να μας πεις εντυπωσεις οσο αφορα τις επιδοσεις την θερμοκρασια και τιχον κολληματα τους ?

Edit μηπως αυτη η τρυπα ειναι για εξαερισμο ( ροη αερα ) στο hk1 box .Αν καποιος θελει να το πειραξει η να βαλει ανεμιστηρα 5V ?

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

20201118-125315.jpg' alt='20201118-12531

 

Για να σου φύγει η περιέργεια

 

Δεν ανοιξα το δικο μου αλλα η ευλογη απορια που δημιουργειται αναμεσα στις 2 φωτο του εσωτερικου ειναι η μεγαλητερη ψυκτρα στο δικο σου!

Παει αραγε με την λογικη της μεγαλυτερης αρα και καλυτερης απαγωγης , η της μεγαλητερης επειδη δεν εχει την ... τρουπα που εχει το αλλο ;

Εκτος βεβαια αν το αλλαξες εσυ για να κανει την διαφορα !

Αν συμβαινει αυτο υπαρχει αραγε καποια εμφανης διαφορα ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει η περιέργεια

Ευχαριστώ. Άρα εκτός του ότι στην καινούργια έκδοση υπάρχει η τρύπα (για θερμοκρασία ? για να βάλεις εάν θέλεις επάνω ανεμιστήρα? κοκ), προφανώς και σε διαφορετική θέση θα είναι και η κεραία του wifi. Έτσι και αλλιώς όμως δεν σκόπευα, ούτε σκοπεύω να το ανοίξω για τυχόν μετακίνησή της (ακόμα και να μην έχει πλήρη απόδοση), εφόσον θα χρησιμοποιείται κατά 99% με ethernet. Όταν γίνουν σιγά-σιγά όλες οι δοκιμές θα σας πω.

Προς το παρόν όλο τον χρόνο μου τον έφαγα στην μετακόμιση και εγκατάσταση του παλιότερου μου Beelink GT1 2/16 σε συγγενικό μου πρόσωπο. Έτσι και αλλιώς λοιπόν θα είμαι σε επαφή μαζί του, όμως άλλο η καθημερινή χρήση του:(

Έχοντας περάσει τα 4 χρόνια συνεχούς χρήσης, όχι μόνο είναι ένα μηχανάκι Value For Money, αλλά Vfm X 2 (μάλλον στο τετράγωνο θέλω να πω ):)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιξα το δικο μου αλλα η ευλογη απορια που δημιουργειται αναμεσα στις 2 φωτο του εσωτερικου ειναι η μεγαλητερη ψυκτρα στο δικο σου!

Παει αραγε με την λογικη της μεγαλυτερης αρα και καλυτερης απαγωγης , η της μεγαλητερης επειδη δεν εχει την ... τρουπα που εχει το αλλο ;

Εκτος βεβαια αν το αλλαξες εσυ για να κανει την διαφορα !

Αν συμβαινει αυτο υπαρχει αραγε καποια εμφανης διαφορα ;

Να σε ρωτήσω κάτι. Του έβγαλες τελείως την προστατευτική μεμβράνη από πάνω? Εγώ τραβώντας το κομματάκι που προεξείχε απλώς κόπηκε και βαρέθηκα να το βγάλω. Το δούλεψα λίγη ώρα και πράγματι ανέβασε δυσανάλογα πολύ θερμοκρασία (σε σύγκριση και με το Η96 max X3).

Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο και το δουλεύω, φρόντισα να βγάλω τελείως την πάνω προστατευτική μεμβράνη. Πιστεύω δε ότι έχει εντυπωσιακή διαφορά. Πιθανόν η μεμβράνη να λειτουργούσε ως φράγμα στην απαγωγή της θερμότητας ;);)

edit : Το πρωί με δούλεμα σε βασικά πραγματα μου χτύπησε 58 βαθμούς μέσα στο 10λεπτο.

Τώρα που του έβγαλα την μεμβράνη δουλεύει ώρα σε βίντεο 4Κ του Smart Youtube (Βέβαια το έχω σε Full HD TV) και σε καμιά στιγμή δεν ξεπέρασε τους 46 βαθμούς (συνήθως 42). Και στις 2 περιπτώσεις βέβαια το είχα επάνω σε ανεμιστήρα.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Με καρτούλα sd κάνοντάς το dual boot. Δηλαδή έχοντας μόνιμα την καρτούλα μέσα θα ξεκινάει από εκεί (σε coreelec) και με αυτό έχεις ένα KODI που μπορεί να σου δώσει Netflix σε HD. Εάν χρειάζεσαι το γνωστό Android κάνεις μέσα εκεί reboot και σε πάει στο γνωστό σου περιβάλλον. Θέλει λίγη δουλίτσα βέβαια, όχι τίποτε το φοβερό.

Πρέπει να μου πεις εάν έχεις το GT1 2/16 (όπως το δικό μου από το 2016/μάλλον αυτό είναι) ή το επόμενο μοντέλο GT1 Ultimate με 3GB μνήμης (πηγαίνεις στις Ρυθμίσεις και βλέπεις).

 

Edit: Κατεβάζεις από εδώ https://coreelec.org/#download την τελευταία έκδοση. Επιλέγεις το γενικό S912 (δεν προσδιορίζεις μνήμη κλπ, μόνο αυτό). Μετά χρησιμοποιείς στον υπολογιστή το rufus https://rufus.ie και το "γράφεις" στην καρτούλα sd. Ρίξε μια ματιά και εδώ (είναι παλιά ανάρτηση, αλλά τα βασικά είναι ίδια)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7915025#post7915025 . Ότι άλλο χρειαστείς το λες !!

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα το δοκιμάσω. Έχεις να προτείνεις κάποια SD;

 

Μία ερώτηση για το Mi Box σε περίπτωση που δεν πετύχει το άλλο πείραμα και για να έχω όλες τις πληροφορίες. Εφαρμογές μπορώ να βάλω κανονικά έτσι; Για Kodi βασικά ενδιαφέρομαι.

Edited by Antonis78
Έπιπλέον ερώτηση
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα το δοκιμάσω. Έχεις να προτείνεις κάποια SD;

Μία ερώτηση για το Mi Box σε περίπτωση που δεν πετύχει το άλλο πείραμα και για να έχω όλες τις πληροφορίες. Εφαρμογές μπορώ να βάλω κανονικά έτσι; Για Kodi βασικά ενδιαφέρομαι.

Για sd μία γρήγορη sandisk σαν αυτή που πρότεινε ο φίλος εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7917517#post7917517

 

Στο Mi Box φυσικά βάζεις ότι θέλεις. Για την χρήση που μάλιστα λες (γυναικόπαιδα/Netflix FHD/Youtube) ίσως πράγματι να είναι ιδανικό. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην σε πρήζουν;). Εάν ήταν για σένα κυρίως και ήθελες να ασχοληθείς και λίγο παραπάνω θα σου πρότεινα κάτι άλλο (όπως το H96max X3, HK1 Box, X96 max X3, Magicsee N5max , Tanix X3 κλπ, υπάρχουν πολλές επιλογές και οικονομικές ή και πιο ακριβές με S922).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι. Του έβγαλες τελείως την προστατευτική μεμβράνη από πάνω? Εγώ τραβώντας το κομματάκι που προεξείχε απλώς κόπηκε και βαρέθηκα να το βγάλω. Το δούλεψα λίγη ώρα και πράγματι ανέβασε δυσανάλογα πολύ θερμοκρασία (σε σύγκριση και με το Η96 max X3).

Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο και το δουλεύω, φρόντισα να βγάλω τελείως την πάνω προστατευτική μεμβράνη. Πιστεύω δε ότι έχει εντυπωσιακή διαφορά. Πιθανόν η μεμβράνη να λειτουργούσε ως φράγμα στην απαγωγή της θερμότητας ;);)

edit : Το πρωί με δούλεμα σε βασικά πραγματα μου χτύπησε 58 βαθμούς μέσα στο 10λεπτο.

Τώρα που του έβγαλα την μεμβράνη δουλεύει ώρα σε βίντεο 4Κ του Smart Youtube (Βέβαια το έχω σε Full HD TV) και σε καμιά στιγμή δεν ξεπέρασε τους 46 βαθμούς (συνήθως 42). Και στις 2 περιπτώσεις βέβαια το είχα επάνω σε ανεμιστήρα.

 

Οχι δεν το εβγαλα...

Δεν συνηθιζω να τα πειραζω αυτα τα πραγματα...

Εχει τυχει σε μενα αλλα απ'οτι εχω δει και στο νετ εχει τυχει και σε αλλους να τραβηξω την μεμβρανη και να ... ξεβρακωθει !!!

Οποτε ... μακρια!

Θεωρητικα ομως ισχυει αυτο που λες μονο αν εχεις αυτο με την τρυπα...

Αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση!

:rolleyes:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εβγαλα...

Δεν συνηθιζω να τα πειραζω αυτα τα πραγματα...

Εχει τυχει σε μενα αλλα απ'οτι εχω δει και στο νετ εχει τυχει και σε αλλους να τραβηξω την μεμβρανη και να ... ξεβρακωθει !!!

Οποτε ... μακρια!

Θεωρητικα ομως ισχυει αυτο που λες μονο αν εχεις αυτο με την τρυπα...

Αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση!

:rolleyes:

Για όνομα του θεού. Βγάλτο. Δεν θα πάθει τίποτα. Ένα απλό προστατευτικό για γρατζουνιές είναι. Όπως σε ένα σωρό οθονούλες, μποξάκια κλπ. Και το beelink GT1 είχε και όλα. Θα δεις τεράστια διαφορά !!! Δηλαδή όταν το τρυπάς με Black & Decker είναι καλύτερα? Ασφαλέστερα?:what:

edit: Εάν βέβαια το αφήσεις κανά δίμηνο να δουλέψει έτσι στους 70+ βαθμούς, τότε ΝΑΙ ίσως να το κάνεις ένα σώμα με το υποκείμενο τμήμα και να δημιουργήσεις πρόβλημα προσπαθώντας να τα ξεχωρίσεις. Η απόφαση βέβαια δική σου !

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για όνομα του θεού. Βγάλτο. Δεν θα πάθει τίποτα. Ένα απλό προστατευτικό για γρατζουνιές είναι. Όπως σε ένα σωρό οθονούλες, μποξάκια κλπ. Και το beelink GT1 είχε και όλα. Θα δεις τεράστια διαφορά !!! Δηλαδή όταν το τρυπάς με Black & Decker είναι καλύτερα? Ασφαλέστερα?:what:

 

Δεν τρυπαω ποτε την μοστρα !

Μονο οτι δεν φαινεται!

Δεν ειναι το ιδιο!

:wacko:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι. Του έβγαλες τελείως την προστατευτική μεμβράνη από πάνω? Εγώ τραβώντας το κομματάκι που προεξείχε απλώς κόπηκε και βαρέθηκα να το βγάλω. Το δούλεψα λίγη ώρα και πράγματι ανέβασε δυσανάλογα πολύ θερμοκρασία (σε σύγκριση και με το Η96 max X3).

Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο και το δουλεύω, φρόντισα να βγάλω τελείως την πάνω προστατευτική μεμβράνη. Πιστεύω δε ότι έχει εντυπωσιακή διαφορά. Πιθανόν η μεμβράνη να λειτουργούσε ως φράγμα στην απαγωγή της θερμότητας ;);)

edit : Το πρωί με δούλεμα σε βασικά πραγματα μου χτύπησε 58 βαθμούς μέσα στο 10λεπτο.

Τώρα που του έβγαλα την μεμβράνη δουλεύει ώρα σε βίντεο 4Κ του Smart Youtube (Βέβαια το έχω σε Full HD TV) και σε καμιά στιγμή δεν ξεπέρασε τους 46 βαθμούς (συνήθως 42). Και στις 2 περιπτώσεις βέβαια το είχα επάνω σε ανεμιστήρα.

 

Απο την μεχρι στιγμης εμπειρια σου με τα 2 μποξακια κλεινεις προς το h96 max x3 ως καλυτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρυπαω ποτε την μοστρα !

Μονο οτι δεν φαινεται!

Δεν ειναι το ιδιο!

:wacko:

 

στο συγκεκριμενο εχει δικιο,πρεπει να το βγαλεις.....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Για sd μία γρήγορη sandisk σαν αυτή που πρότεινε ο φίλος εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7917517#post7917517

 

Στο Mi Box φυσικά βάζεις ότι θέλεις. Για την χρήση που μάλιστα λες (γυναικόπαιδα/Netflix FHD/Youtube) ίσως πράγματι να είναι ιδανικό. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην σε πρήζουν;). Εάν ήταν για σένα κυρίως και ήθελες να ασχοληθείς και λίγο παραπάνω θα σου πρότεινα κάτι άλλο (όπως το H96max X3, HK1 Box, X96 max X3, Magicsee N5max , Tanix X3 κλπ, υπάρχουν πολλές επιλογές και οικονομικές ή και πιο ακριβές με S922).

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα δοκιμάσω την λύση του dual boot και αν δω ότι δεν κάνει για τα γυναικόπαιδα, θα τους πάρω το Mi να ξεμπερδεύω :lol:

 

Κάτι τελευταίο (το ξέρω όλο αυτό λέω :lol:) και ψιλοάσχετο. Κάποιο remote & air mouse με φωτειζόμενο πληκτρολόγιο έχετε υπόψη; Μου κάνει νερά αυτό που είχα και ψάχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

στο συγκεκριμενο εχει δικιο,πρεπει να το βγαλεις.....

 

Θα ειχε αξια να το εβγαζα μονο αν ηξερα οτι ειναι αυτο με την τρυπα!

Αν το δικο μου ειναι σαν του @nik187 δεν θα υπαρξει καμια μα καμια διαφορα!

Και στην τελικη για να μην ειμαι και απολυτος αν καποια στιγμη το ανοιξω το μποξακι και δω οτι εχει τρυπα τοτε ΝΑΙ ... εννοειται οτι θα το βγαλω!

Παντως δια της ψηλαφησεως δεν διαπιστωσα κατι τετοιο οπως ο @ath156 !

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Απο την μεχρι στιγμης εμπειρια σου με τα 2 μποξακια κλεινεις προς το h96 max x3 ως καλυτερο ?

Από εμένα μην περιμένεις βιαστικά συμπεράσματα και γνωματεύσεις εντός λίγων ωρών. Παρόλο που τα 2 κουτάκια είναι ουσιαστικά εξαιρετικά παρόμοια, θέλει πολύ προσοχή πριν πεις κάτι οριστικό. Ποτέ δεν θα πω κάτι σαν "αυτό είναι η χειρότερη υλοποίηση ever" ή το αντίθετο "αυτό είναι η καλύτερη υλοποίηση ever". Μου αρέσει να γράφω με ΥΠΕΡ / ΚΑΤΑ (διότι σχεδόν πάντοτε υπάρχουν και τα 2 ταυτόχρονα;)). Δες λίγο την 1η μου ανάρτηση για το H96 max X3 για να πάρεις μία ιδέα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7980921#post7980921 (αρκετά έχουν αλλάξει έκτοτε βέβαια;)). Συνήθως δε εάν κάποιο είναι πολύ καλό μπορεί να πω Vfm.

 

Για το ΗΚ1 Box έχω σκοπό να κάνω τα εξής:

- Να το δουλέψω λίγο με την μαμά ρομ

- Να κάνω ένα πλήρες backup του μαμά firmware με το προσωρινό TWRP για να καλύψω την περίπτωση που υπάρχει κάποια αλλαγή στο hardware (wifi chip, ethernet κλπ) που δεν είναι ακόμα γνωστή!! Αυτό που λέω ότι πρέπει να κάνεις πάντα πρώτα-πρώτα πριν δοκιμάσεις άλλη ρομ δεν επιτρέπεται να μην το κάνω εγώ (δάσκαλε που εδίδασκες και λόγο δεν εκράτεις).

- Να του βάλω Vortex, Slimbox, Ugoos και κάτι πειραματικές που έχω στην άκρη. Όλα αυτά θέλουν χρόνο.

- Την ρομ μου δεν χρειάζεται σχεδόν καν να την δοκιμάσω. Εάν μπεις στο Freaktab θα δεις ότι οι περισσότεροι (τουλάχιστον αυτοί που κάνουν συχνές αναρτήσεις) έχουν ΗΚ1 Box και δεν έχουν κανένα θέμα. Άρα θέλω να δω τα παραπάνω, ακόμα και σε εκδόσεις ATV που δεν έχω δοκιμάσει καθόλου στο H96 max X3.

- Όλα αυτά θέλουν χρόνο

 

Για το H96 max X3 έχω πει τα πάντα. Ο μόνος προβληματισμός μου ήταν ότι στις καινούργιες εκδόσεις με μπλε board υπήρχαν 2 τσιπάκια το 6330 και το 6334. Αυτά με το 6330 δέχονταν όλες τις ρομ (μαμά + custom). Αυτά με το 6334 "έχαναν" το wifi/bt με τις custom roms ή τις παλιές μαμά. Επειδή δε ΟΛΟΙ αυτοί έκαναν το λάθος να βάλουν custom roms ΧΩΡΙΣ να πάρουν backup δεν είχαν καν την δυνατότητα να πάνε πίσω. Πλέον στο Internet υπάρχει και ορίτζιναλ ρομ για το μπλε με 6334 (την οποία κατέβασα και εγώ, παρόλο που δεν έχω τέτοιο, απλά για να βοηθήσω πιθανόν κάποιον άλλο;)).

Πιστεύω ότι όποιο και να πάρεις δεν θα έχεις θέμα. Άρα η τελική απόφαση είναι καθαρά δική σου.

edit: Και ένα εξαιρετικά σημαντικό που ξέχασα. Πως να δοκιμάσω το wifi κλπ όταν έχω το γιο μου που γονατίζει το Internet (είτε με παιχνίδια είτε με online μαθήματα?). Άρα μόνο σε ώρες παράξενες !!!!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα μην περιμένεις βιαστικά συμπεράσματα και γνωματεύσεις εντός λίγων ωρών. Παρόλο που τα 2 κουτάκια είναι ουσιαστικά εξαιρετικά παρόμοια, θέλει πολύ προσοχή πριν πεις κάτι οριστικό. Ποτέ δεν θα πω κάτι σαν "αυτό είναι η χειρότερη υλοποίηση ever" ή το αντίθετο "αυτό είναι η καλύτερη υλοποίηση ever". Μου αρέσει να γράφω με ΥΠΕΡ / ΚΑΤΑ (διότι σχεδόν πάντοτε υπάρχουν και τα 2 ταυτόχρονα;)). Δες λίγο την 1η μου ανάρτηση για το H96 max X3 για να πάρεις μία ιδέα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7980921#post7980921 (αρκετά έχουν αλλάξει έκτοτε βέβαια;)). Συνήθως δε εάν κάποιο είναι πολύ καλό μπορεί να πω Vfm.

 

Για το ΗΚ1 Box έχω σκοπό να κάνω τα εξής:

- Να το δουλέψω λίγο με την μαμά ρομ

- Να κάνω ένα πλήρες backup του μαμά firmware με το προσωρινό TWRP για να καλύψω την περίπτωση που υπάρχει κάποια αλλαγή στο hardware (wifi chip, ethernet κλπ) που δεν είναι ακόμα γνωστή!! Αυτό που λέω ότι πρέπει να κάνεις πάντα πρώτα-πρώτα πριν δοκιμάσεις άλλη ρομ δεν επιτρέπεται να μην το κάνω εγώ (δάσκαλε που εδίδασκες και λόγο δεν εκράτεις).

- Να του βάλω Vortex, Slimbox, Ugoos και κάτι πειραματικές που έχω στην άκρη. Όλα αυτά θέλουν χρόνο.

- Την ρομ μου δεν χρειάζεται σχεδόν καν να την δοκιμάσω. Εάν μπεις στο Freaktab θα δεις ότι οι περισσότεροι (τουλάχιστον αυτοί που κάνουν συχνές αναρτήσεις) έχουν ΗΚ1 Box και δεν έχουν κανένα θέμα. Άρα θέλω να δω τα παραπάνω, ακόμα και σε εκδόσεις ATV που δεν έχω δοκιμάσει καθόλου στο H96 max X3.

- Όλα αυτά θέλουν χρόνο

 

Για το H96 max X3 έχω πει τα πάντα. Ο μόνος προβληματισμός μου ήταν ότι στις καινούργιες εκδόσεις με μπλε board υπήρχαν 2 τσιπάκια το 6330 και το 6334. Αυτά με το 6330 δέχονταν όλες τις ρομ (μαμά + custom). Αυτά με το 6334 "έχαναν" το wifi/bt με τις custom roms ή τις παλιές μαμά. Επειδή δε ΟΛΟΙ αυτοί έκαναν το λάθος να βάλουν custom roms ΧΩΡΙΣ να πάρουν backup δεν είχαν καν την δυνατότητα να πάνε πίσω. Πλέον στο Internet υπάρχει και ορίτζιναλ ρομ για το μπλε με 6334 (την οποία κατέβασα και εγώ, παρόλο που δεν έχω τέτοιο, απλά για να βοηθήσω πιθανόν κάποιον άλλο;)).

Πιστεύω ότι όποιο και να πάρεις δεν θα έχεις θέμα. Άρα η τελική απόφαση είναι καθαρά δική σου.

edit: Και ένα εξαιρετικά σημαντικό που ξέχασα. Πως να δοκιμάσω το wifi κλπ όταν έχω το γιο μου που γονατίζει το Internet (είτε με παιχνίδια είτε με online μαθήματα?). Άρα μόνο σε ώρες παράξενες !!!!

 

Εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις .Εγω δεν το εθεσα σωστα .Στο θεμα της θερμοκρασιας υπαρχει καλυτερη διαχειρηση της στο h96 max x3 η στο hk1 box ( αν μπορει αυτο να μετρηθει χωρις την υπαρξη ανεμιστηρα για καλυτερη αποτυπωση της καταστασης π.χ 15-30 λεπτα 1080 p και 15-30 λεπτα 4κ .Πριν και μετα την δοκιμη)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις .Εγω δεν το εθεσα σωστα .Στο θεμα της θερμοκρασιας υπαρχει καλυτερη διαχειρηση της στο h96 max x3 η στο hk1 box ( αν μπορει αυτο να μετρηθει χωρις την υπαρξη ανεμιστηρα για καλυτερη αποτυπωση της καταστασης π.χ 15-30 λεπτα 1080 p και 15-30 λεπτα 4κ .Πριν και μετα την δοκιμη)

Ο ανεμιστήρας δεν είναι απαραίτητος τον χειμώνα, αλλά το καλοκαίρι. Εάν τον έχεις όμως γιατί να μην τον χρησιμοποιείς χειμώνα-καλοκαίρι?

Αυτή είναι η δική μου λογική και αυτό κάνω σε όλα τα μποξάκια μου. Η πρώτη εντύπωση είναι ότι πράγματι το H96 max X3 έχει ένα κλικ παρακάτω θερμοκρασία, αλλά πιο είναι το νόημα όταν μιλάμε για έστω 3-4 βαθμούς στα επίπεδα των 45-57 βαθμών? (για να αρχίσει να προβληματίζει η θερμοκρασία πρέπει να πάει πάνω από 75+). Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να καθήσω να τα βάλω δίπλα-δίπλα και να κάνω μία τέτοια αποτύπωση.

 

edit: Κάτι που ξέχασα, αλλά το έχω ξαναγράψει. Σύμφωνα με τις πληροφορίες αυτά με το blue board δίνουν χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι με το πράσινο (όπως το δικό μου).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα beelink gt1 ultimate 3/32 με serial AX12GSLF80499 στο οποιο με την βοηθεια του gatos καταφερα να περασω την ρομ GT1_709N0_AT_V3A.

Εχω σοβαρο προβλημα με το wifi το οποιο σερνεται απιστευτα παρα την 50αρα γραμμη και ειμαι οριακα στο να το σπασω.Εντωμεταξυ το shield στο ιδιο σημειο με wifi δουλευει σφαιρα.

Εχει κανεις καποια λυση?Ποια αλλη ρομ ειναι να δοκιμασω μπας και διορθωθει?Πρεπει να ειναι της alvatech οπωσδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα beelink gt1 ultimate 3/32 με serial AX12GSLF80499 στο οποιο με την βοηθεια του gatos καταφερα να περασω την ρομ GT1_709N0_AT_V3A.

Εχω σοβαρο προβλημα με το wifi το οποιο σερνεται απιστευτα παρα την 50αρα γραμμη και ειμαι οριακα στο να το σπασω.Εντωμεταξυ το shield στο ιδιο σημειο με wifi δουλευει σφαιρα.

Εχει κανεις καποια λυση?Ποια αλλη ρομ ειναι να δοκιμασω μπας και διορθωθει?Πρεπει να ειναι της alvatech οπωσδηποτε?

Όπως έχω πολλές φορές πει έχοντας ένα από τα πρώτα GT1 2/16 (όχι ultimate) και ως τότε πρωτοεμφανιζόμενο, δοκίμασα τότε πολλές ρομς (εργοστασιακές + custom) κατέληξα δε στην εξαιρετική τελευταία ρομ του SuperCeleron που είναι με Android 6. Μέχρι και σήμερα αυτή έχω με το σκεπτικό ότι όταν κάτι δουλεύει άψογα δεν το πειράζουμε. Δεν έκανα καν τον κόπο να δοκιμάσω οποιαδήποτε έκδοση Android 7. Από ότι θυμάμαι αυτή του SC κάνει και για ultimate (βέβαια Android 6).

Εάν σε ενδιαφέρει η έκδοση ATV υπάρχει πρόσφατη σε Android 9 . Δεν την έχω δοκιμάσει ούτε αυτή (λόγω του ότι γενικά προτιμώ AOSP και όχι ATV), σύμφωνα όμως με το feedback κάνει και για το απλό και το ultimate.Εάν θέλεις βάζω λινκ.

 

edit: Ίσως ο πιο γρήγορος και καλός τρόπος να τσεκάρεις τις πραγματικές δυνατότητες του wifi στο σημείο που το έχεις είναι να βάλεις σε 1 καρτούλα sd (ή ακόμα και σε στικάκι γιατί το GT1 το υποστηρίζει και αυτό !!!!) το coreelec που συνήθως έχει εξαιρετική διαχείριση (drivers) του hardware. Μάλιστα για το ultimate έχει έτοιμη και την επιλογή του τι να κατεβάσεις.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...