Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πότε ήρθε το cashback στην Ελλάδα; ή κοιμάμαι εδώ και χρόνια και δεν ήξερα ότι υπάρχει και στην Ελλάδα το cashback;

Θυμάμαι στην Αγγλία (πριν 15+ χρόνια) με ρώταγαν σε κάθε αγορά στο σουπερ αν θέλω cashback

Η Alpha Bank πάντως το έφερε το 2008. Ωστόσο, δεν γνωρίζω εάν ισχύει ακόμα η συγκεκριμένη υπηρεσία, διότι στην ιστοσελίδα της τράπεζας δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό πλέον. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν σε mail :γιατί με χρέωσαν 5 ευρώ παραπάνω από την ελάχιστη καταβολή.ζητάνε τους τόκους πληρωμενους χωριά και όχι ενσωματωμένους Στην οφειλή

σε απάντηση μηνύματός σας, σχετικού με την εν θέματι υπόθεση, το οποίο καταχωρίσθηκε στην ηλεκτρονική Φόρμα Επικοινωνίας της Ε.Τ.Ε και κατόπιν ενημέρωσής μας από την αρμόδια Διεύθυνση της Τράπεζας, επιθυμούμε να σας γνωστοποιήσουμε τα ακόλουθα. Η ελάχιστη καταβολή υπολογίζεται ως εξής: (Σύνολο Οφειλής – Νέα Έξοδα) Χ 2% + Νέα Έξοδα + Υπέρβαση (Τρέχον Ποσό Υπέρβασης – Παλιό Ληξιπρόθεσμο Ποσό Υπέρβασης) + Ληξιπρόθεσμα (Έξοδα + Τόκοι + Κεφάλαιο). Εν προκειμένω και σύμφωνα με το λογαριασμό που εκδόθηκε την 26.10.2020 στην πιστωτική σας κάρτα MasterCard με αριθμό ....η ελάχιστη καταβολή υπολογίζεται ως εξής: €497,52 - €5,05= €492,47 (νέο υπόλοιπο) Χ 2% + €5,05 (τόκοι κεφαλαίου) = €14,89 το οποίο στρογγυλοποιείται στα €15,00

Δεν μου έχει ξανασυμβεί πάντα οι Τόκοι μπαίνουν και αυτοί στην οφειλή και βγαίνει η ελάχιστη καταβολή

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Η Alpha Bank πάντως το έφερε το 2008. Ωστόσο, δεν γνωρίζω εάν ισχύει ακόμη και σήμερα η συγκεκριμένη υπηρεσία, γιατί στην ιστοσελίδα της τράπεζας δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό πλέον.

 

Όντως το χρησιμοποιούσα κι εγώ από το 2008 με τις κάρτες Visa της Alpha Bank στα supermarket ΑΒ Βασιλόπουλος. Κάποια στιγμή περίπου το 2015 που ζήτησα να κάνω cash back σε ΑΒ Βασιλόπουλο η ταμίας δήλωσε άγνοια και η προϊσταμένη ταμείων "το έψαξε" και μου απάντησε πως το cash back γίνεται μόνο με κάρτες Πειραιώς! Φαντάζομαι πως εννοούσε ότι η συναλλαγή για cash back θα έπρεπε να γίνει με εκκαθάριση μέσω Πειραιώς. Επειδή οι υπάλληλοι του super-market δεν είχαν ιδέα επέλεξα να πληρώσω μόνο τα αγαθά που αγόρασα και έκανα ανάληψη από ATM διπλανής τράπεζας. Νομίζω πως τις επόμενες ημέρες είχα επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατών της Alpha για άλλο ζήτημα και ρώτησα και για το cash back και (αν θυμάμαι καλά) μου είχανε πει πως με την κάρτα Visa θα έπρεπε να με είχαν εξυπηρετήσει διότι το cash back είναι υπηρεσία της Visa και ισχύει ανεξαρτήτως εκδότριας τράπεζας.

 

Παρεμπιπτόντως νομίζω πως δεν κέρδιζες bonus πόντους για το ποσό του cash back. Αυτό θυμάμαι από όταν το χρησιμοποιούσα πριν από 10+ χρόνια.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια! Εχω ενα προβλημα συννενοησης με την τραπεζα γιατι εχω ρωτησει τοσα ατομα στην τραπεζα και ο καθενας μου λεει διαφορετικα πραγματα. Εδω μου ειπαν οτι αν πληρωσω την ελαχιστη καταβολη στην πιστωτικη μου οτι δεν μπαινουν τοκοι

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι τοκοι πως πανε με τον μηνα; Δηλαδη ποσο καρτας επι 17.85% επι μερες που μενει απληρωτο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δια 365 μερες; Ετσι μου ειπαν αλλα δεν βγαινουν πολλα συν; Επισης ο τοκος υπερημεριας τι διαφορα εχει; Συγγνωμη που τα γραφω ετσι αλλα ολα μαζι σε ενα δεν φαινοταν, μου εκοβε το μηνυμα

Edited by margarita2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια! Εχω ενα προβλημα συννενοησης με την τραπεζα γιατι εχω ρωτησει τοσα ατομα στην τραπεζα και ο καθενας μου λεει διαφορετικα πραγματα. Εδω μου ειπαν οτι αν πληρωσω την ελαχιστη καταβολη στην πιστωτικη μου οτι δεν μπαινουν τοκοι

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι τοκοι πως πανε με τον μηνα; Δηλαδη ποσο καρτας επι 17.85% επι μερες που μενει απληρωτο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δια 365 μερες; Ετσι μου ειπαν αλλα δεν βγαινουν πολλα συν; Επισης ο τοκος υπερημεριας τι διαφορα εχει; Συγγνωμη που τα γραφω ετσι αλλα ολα μαζι σε ενα δεν φαινοταν, μου εκοβε το μηνυμα

 

Η ελάχιστη καταβολή υπολογίζεται ως εξής: (Σύνολο Οφειλής – Νέα Έξοδα) Χ 2% + Νέα Έξοδα + Υπέρβαση (Τρέχον Ποσό Υπέρβασης – Παλιό Ληξιπρόθεσμο Ποσό Υπέρβασης) + Ληξιπρόθεσμα (Έξοδα + Τόκοι + Κεφάλαιο). Εν προκειμένω και σύμφωνα με το λογαριασμό που εκδόθηκε την 26.10.2020 στην πιστωτική σας κάρτα MasterCard με αριθμό ....η ελάχιστη καταβολή υπολογίζεται ως εξής: €497,52 - €5,05= €492,47 (νέο υπόλοιπο) Χ 2% + €5,05 (τόκοι κεφαλαίου) = €14,89 το οποίο στρογγυλοποιείται στα €15,00

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη καταβολή υπολογίζεται ως εξής: (Σύνολο Οφειλής – Νέα Έξοδα) Χ 2% + Νέα Έξοδα + Υπέρβαση (Τρέχον Ποσό Υπέρβασης – Παλιό Ληξιπρόθεσμο Ποσό Υπέρβασης) + Ληξιπρόθεσμα (Έξοδα + Τόκοι + Κεφάλαιο). Εν προκειμένω και σύμφωνα με το λογαριασμό που εκδόθηκε την 26.10.2020 στην πιστωτική σας κάρτα MasterCard με αριθμό ....η ελάχιστη καταβολή υπολογίζεται ως εξής: €497,52 - €5,05= €492,47 (νέο υπόλοιπο) Χ 2% + €5,05 (τόκοι κεφαλαίου) = €14,89 το οποίο στρογγυλοποιείται στα €15,00

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν θελω την ελαχιστη καταβολη. Για τους τοκους ηθελα μια ενημερωση. Δηλαδη εχω να πληρωσω 1000€ και βαζω 400. Ληγει η προθεσμια και μενει υπολοιπο 600€ τα οποια τα πληρωνω μετα απο 10 μερες. Αυτες τις 10 μερες που υπαρχει καθυστερηση τι τοκο θα πληρωσω; Πως υπολογιζουμε τους τοκους;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν θελω την ελαχιστη καταβολη. Για τους τοκους ηθελα μια ενημερωση. Δηλαδη εχω να πληρωσω 1000€ και βαζω 400. Ληγει η προθεσμια και μενει υπολοιπο 600€ τα οποια τα πληρωνω μετα απο 10 μερες. Αυτες τις 10 μερες που υπαρχει καθυστερηση τι τοκο θα πληρωσω; Πως υπολογιζουμε τους τοκους;

 

Για αυτα τα 600€ θα πληρωσεις τοκο, οχι για δεκα μερες αλλα για οσες μερες μεσολαβουν απο την αγορα του προϊοντος μεχρι την πληρωμη. Δηλαδη, εστω οτι εσυ πληρωνεις τα 600€ δεκα μερες μετα τη ληξη του λογαριασμου και 40 μερες μετα την αγορα του προιοντος. Θα πληρωσεις 600*0.1785*40/365=11.74€.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτα τα 600€ θα πληρωσεις τοκο, οχι για δεκα μερες αλλα για οσες μερες μεσολαβουν απο την αγορα του προϊοντος μεχρι την πληρωμη. Δηλαδη, εστω οτι εσυ πληρωνεις τα 600€ δεκα μερες μετα τη ληξη του λογαριασμου και 40 μερες μετα την αγορα του προιοντος. Θα πληρωσεις 600*0.1785*40/365=11.74€.[/

Α ωραια το καταλαβα σε ευχαριστω παρα πολυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για αυτα τα 600€ θα πληρωσεις τοκο, οχι για δεκα μερες αλλα για οσες μερες μεσολαβουν απο την αγορα του προϊοντος μεχρι την πληρωμη. Δηλαδη, εστω οτι εσυ πληρωνεις τα 600€ δεκα μερες μετα τη ληξη του λογαριασμου και 40 μερες μετα την αγορα του προιοντος. Θα πληρωσεις 600*0.1785*40/365=11.74€.

 

Ααα ωραια το καταλαβα σε ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον για τα 400 που πλήρωσες στο ανωτέρω παράδειγμα θα χρεωθεί και τόκο για τις 30 ημέρες από την αγορά μέχρι την πληρωμή.

Τοκο δεν πληρώνεις μόνο αν κάνεις ολική εξόφληση.

Ακόμα και αν πληρώσεις 999 από τα 1000 θα χρεωθεί τόκους από την αγορά μέχρι την εξόφληση.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον για τα 400 που πλήρωσες στο ανωτέρω παράδειγμα θα χρεωθεί και τόκο για τις 30 ημέρες από την αγορά μέχρι την πληρωμή.

Τοκο δεν πληρώνεις μόνο αν κάνεις ολική εξόφληση.

Ακόμα και αν πληρώσεις 999 από τα 1000 θα χρεωθεί τόκους από την αγορά μέχρι την εξόφληση.

 

Ναι αυτο πως μπορω να το υπολογισω γιατι η πιστωτικη εχει δοσεις απο διαφορες αγορες μεσα αρα; Εκτος αν μετραει τα 1000€ απο την μερα που εκδοθηκε ο λογαριασμος του μηνα. Γιατι μεσα εχει δοσεις απο μαρτιο απο ιουνιου απο σεπτεμβρη που ερχονται καθε μηνα οι δοσεις τους

Link to comment
Share on other sites

Για το cash banck που ρώτησαν πολλοί ειχα διαβάσει στο linked in ένα άρθρο από τη Viva Wallet ότι το έφερε σε συνεργασία με τα my market (υπήρχε πράγματι και παλιά από τη Visa αλλά δεν ξέρω αν σταμάτησε ή αν δεν προωθείται απλά πια). Ψάχνοντας στο google το βρήκα και σε άρθρο εδώ https://www.tornosnews.gr/en/greek-news/society/41939-greek-supermarket-to-offer-cashback-and-booking-services-through-viva-wallet.html

 

Αναφέρει μάλιστα ποσό έως 100 ευρώ. αρκετά μεγάλο θα έλεγα για cash back

 

Οπότε εφόσον τα my market χρησιμοποιούν τερματικά της Viva φαντάζομαι μπορούμε όλοι να κάνουμε cash back με Visa/MasterCard από όλες τις τράπεζες

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τώρα ανανέωση χρόνου ομιλίας με κάρτα Mastercard Gold Bonus της Aplha Bank και ενώ πάντα μου έρχονταν ένας κωδικός με sms για να επιβεβαιώσω την συναλλαγή, αυτήν την φορά έγινε η συναλλαγή χωρίς να έρθει sms.

 

Άλλαξε κάτι σε αυτό το θέμα;

 

Είναι εντελώς ανασφαλές αυτό που έγινε γιατί όποιος έχει την κάρτα μου μπορεί να κάνει συναλλαγές ηλεκτρονικά!!!!

.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν ένας έμπορος ταυτοποιείται μια φορα. δεν ζητάει ξανα κωδικό.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τώρα ανανέωση χρόνου ομιλίας με κάρτα Mastercard Gold Bonus της Aplha Bank και ενώ πάντα μου έρχονταν ένας κωδικός με sms για να επιβεβαιώσω την συναλλαγή, αυτήν την φορά έγινε η συναλλαγή χωρίς να έρθει sms.

 

Άλλαξε κάτι σε αυτό το θέμα;

 

Είναι εντελώς ανασφαλές αυτό που έγινε γιατί όποιος έχει την κάρτα μου μπορεί να κάνει συναλλαγές ηλεκτρονικά!!!!

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν δίνουμε τον αριθμό της κάρτας μας

Αν και δεν αρκεί ο αριθμός χρειάζεται ακόμα η λήξη και το τριψηφιο μαζί με το όνομα μας.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει ποτέ όπου έχετε δώσει την κάρτα σας να έχετε δει χρεώσεις ρε παιδιά; μην είμαστε τόσο καχύποπτοι... Εννοείται από εξωτερικό κάνουμε μόνο αγορές με PayPal. Ελλάδα είναι πιο ασφαλή τα πράγματα σίγουρα. Εγώ πάντα τη πιστωτική βάζω παντού δε με έχουν χρεώσει ποτέ ευρώ παραπάνω. Και να γίνει πιστεύω θα βρεθεί λύση με τη τράπεζα
Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια η σύζυγος χρησιμοποιεί φυσική κάρτα που είναι στο όνομα μου και κάνεις δεν της έχει πει τίποτα.

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος εννοεί ότι στις ηλεκτρονικές αγορές θέλει και το όνομα του κατόχου, οχι όταν την χρησιμοποιείς σε φυσικό κατάστημα.

Όταν έχεις τη φυσική κάρτα στα χερια σου, και ξερεις το PIN, θεωρείται ότι ο κάτοχος σου έχει δώσει άδεια. Για αυτο οι τράπεζες παρέχουν άμεση υπηρεσία παγώματος της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει ποτέ όπου έχετε δώσει την κάρτα σας να έχετε δει χρεώσεις ρε παιδιά; μην είμαστε τόσο καχύποπτοι... Εννοείται από εξωτερικό κάνουμε μόνο αγορές με PayPal. Ελλάδα είναι πιο ασφαλή τα πράγματα σίγουρα. Εγώ πάντα τη πιστωτική βάζω παντού δε με έχουν χρεώσει ποτέ ευρώ παραπάνω. Και να γίνει πιστεύω θα βρεθεί λύση με τη τράπεζα

 

Εμένα μου έχει τύχει να δω χρέωση χωρίς να έχω δώσει την κάρτα. Μετά από 2-3 μέρες αντιστράφηκε, αλλά είχα προλάβει και είχα ακυρώσει την κάρτα, αλλά έβγαλα και κάτι σεντς από αλλαγή ισοτιμίας :D.

Πολύ περίεργη περίπτωση, μοιάζει περισσότερο με λάθος κάποιου συστήματος πληρωμών, παρά απόπειρα απάτης.

Την αναφέρω απλά επειδή μου τη θύμισες, όχι για να υπονοήσω ότι οι κάρτες είναι ανασφαλείς.

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπηκα στο my elpedison και ξερω οτι καθε 8-10 του μηνα βγαινουνε οι λογαριασμοι και πληρωσα τον εναν λογαριασμο ρευματος με καρτα χρεωστικη της eurobank και μου εστειλε κανονικα sms στο κινητο μετα σε εμφανιστηκε το μυνημα οτι η πληρωμη εγινε με επιτυχια μια λευκη σελιδα με την λεξη { ''success '' : true } , ενω μου ηρθε στο email μου η επιβεβαιωση συναλλαγης απο το ηλεκτρονικο καταστημα.

Μετα πληρωσα τον 2ο λογαριασμο ρευματος του αλλου σπιτιου με καρτα χρεωστικη της alpha bank και δεν μου εστειλε sms στο κινητο περασε την συναλλαγη ετσι; so what ; τι γινεται; περιμενα εστω η alpha bank να μην το σταματησει αυτο το sms. Και μετα εμφανιστηκε κανονικα μυνημα απο το site οτι η πληρωμη εχει γινει κανονικα! και μου ηρθε κανονικα στο μου ηρθε στο email μου η επιβεβαιωση συναλλαγης απο το ηλεκτρονικο καταστημα . Παντως μπαινοντας στην internet banking της eurobank η συναλλαγη εχει γινει κανονικα.Επισης μου εκανε εντυπωση που η 2η σελια με το sms της eurobank δεν εμφανιζοτανε σε μια ολοκληρη σελιδα αλλα σε ενα μικρο παραθυρακι που εμφανιστηκε στην ιδια την σελιδα που ητανε κανονικα σελιδα της eurobank .

 

edit : σημερα 9/11/2020 εβαλα καρτα μεσω του vodafone cu site στο κινητο της μαμας μου με χρεωση χρεωστικης καρτας εθνικης και τιποτα καμια ασφαλεια!! ουτε να επιλεξω sms ουτε email για να μου στειλουνε το otp κωδικο. Aρα απο οτι φαινεται μονο η eurobank το διατηρει to sms pin σαν προσθετη ασφαλεια ακομα , αλλα αμα γινει η πληρωμη μεσω my cosmote δεν ζηταει ουτε η eurobank! Γενικα προτεινω να προσεχετε !

 

Έκανα τώρα ανανέωση χρόνου ομιλίας με κάρτα Mastercard Gold Bonus της Aplha Bank και ενώ πάντα μου έρχονταν ένας κωδικός με sms για να επιβεβαιώσω την συναλλαγή, αυτήν την φορά έγινε η συναλλαγή χωρίς να έρθει sms.

 

Άλλαξε κάτι σε αυτό το θέμα;

 

Είναι εντελώς ανασφαλές αυτό που έγινε γιατί όποιος έχει την κάρτα μου μπορεί να κάνει συναλλαγές ηλεκτρονικά!!!!

 

Συνήθως όταν ένας έμπορος ταυτοποιείται μια φορα. δεν ζητάει ξανα κωδικό.

 

Το ειχα αναφερει και εγω παραπανω αμα δειτε οτι με χρεωστικη καρτα alpha bank , με χρεωστικη καρτα εθνικη και με χρεωστικη καρτα Πειραιως δεν μου ζητουσαν επιπλεον κωδικο πατωντας πληρωμη και στην vodafone το ιδιο και σε αλλα site .

Σημερα πηρα τηλεφωνο την εθνικη τραπεζα και τους εκανα παραπονα και μου ειπανε οτι εχει βγει ευρωπαικη οδηγια που ξεκινησε απο 16/10 και μου λεει για αγορες εως 30 ευρω με μεγιστο της 5 συναλλαγες και οριο τα 150 ευρω δεν θα ζητειται ταυτοποιηση.

μου ειπε οτι μπορω να το δω εδω https://www.nbg.gr/greek/retail/deposits/Documents/%CE%A3%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%20%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CF%83%CE%B9%CE%BF%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20%CF%84%CE%B9%CF%82%20%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CF%8E%CE%BD.pdf

εγω που το ειδα στην σελιδα 21 κατι γραφει αλλα δεν εβγαλα ακρη.

Παντως προσπαθω να πιασω γραμμη στην πειραιως και κανεις δεν απανταει. στην Πειραιως στο site γραφει .

https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Epikoinonia-Eksypiretisi-Pelaton/psd2/ypiresies-plhrwmwn-psd2

 

<< 7. Μπορώ να πραγματοποιώ αγορές με κάρτα στο διαδίκτυο (e-commerce), χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

 

Η Τράπεζα Πειραιώς με σκοπό την δική σας διευκόλυνση, για συναλλαγές αξίας έως €30 που πραγματοποιούνται στο διαδίκτυο, δεν θα απαιτεί ισχυρή ταυτοποίηση μέχρι το ποσό των €100, σωρευτικά. Πέραν αυτού, θα πρέπει, υποχρεωτικά, να πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση. Κάθε φορά που πραγματοποιείται συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση, μηδενίζεται το όριο των €100.

 

 

8. Το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα με κάρτα χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση, ισχύει και σε χώρες εκτός ΕΟΧ;

 

Όχι, ισχύει μόνο για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα σε χώρες εντός ΕΟΧ.

 

 

9. Υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών κάτω των €30 με κάρτα στο διαδίκτυο, χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

 

Όχι, δεν υπάρχει περιορισμός στο πλήθος των συναλλαγών, παρά μόνο μέχρι το ποσό των €100 σωρευτικά.

 

 

10. Το όριο των €100 στις συναλλαγές με κάρτα σε ηλεκτρονικά καταστήματα μηδενίζεται και με τη χρήση της κάρτας σε συναλλαγή σε φυσικό κατάστημα;

 

Όχι, το όριο των €100 ισχύει μόνο για συναλλαγές με κάρτες έως €30, που πραγματοποιούνται σε ηλεκτρονικά καταστήματα και μηδενίζεται κάθε φορά που πραγματοποιείται μια συναλλαγή με ισχυρή ταυτοποίηση σε ηλεκτρονικό κατάστημα (e-commerce).

 

 

11. Οι αγορές που κάνω μέσω masterpass θα αλλάξουν;

 

Η συναλλαγή με masterpass ακολουθεί τα πρότυπα της νέας οδηγίας PSD2 για ισχυρή ταυτοποίηση.

 

 

12. Πώς μπορώ να γνωρίζω τί ποσό μου απομένει για αγορές χωρίς ισχυρή ταυτοποίηση;

 

Μόλις το όριο καλυφθεί, θα σας ζητείται η ισχυρή ταυτοποίηση στην επόμενη συναλλαγή σας.

 

 

13. Έχω πιστωτική κάρτα με πρόσθετη κάρτα. Το όριο των €100 ισχύει ανά πιστωτική κάρτα (κύρια ή πρόσθετη);

 

Ναι, το σωρευτικό όριο των €100, για συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα ισχύει ανά κάρτα (κύρια ή πρόσθετη). Δηλαδή, οι τέσσερεις (4) κάρτες έχουν €100 όριο εκάστη.

 

 

14. Έχω πρόσθετη εταιρική χρεωστική κάρτα. Θα έχω κοινό όριο με τις υπόλοιπες πρόσθετες εταιρικές κάρτες των συναδέλφων μου για το ποσό των συναλλαγών χωρίς PIN;

 

Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο. >>

πηρα την εξυπηρετηση πελατων της πειραιως και μου ειπε οτι ισχυει το εξης : αμα μια συναλλαγη ειναι πανω των 30 ευρω θα ζητεται ταυτοποιηση και οταν σωρευτικα φτασει να 100 ευρω και παλι θα ζητειται. Αρα μεχρι στιγμης στην εθνικη ειναι τα 150 ευρω το οριο ενω στην πειραιως τα 100 ευρω!.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σωρευτικά είναι όπως και στο ανέπαφο χωρίς PIN.

Δηλαδή μπορείς να κανεις αγορές 30+30+30+10 χωρίς ταυτοποίηση, αν πας και αγοράσεις κάτι που ζητάει ταυτοποίηση τότε το όριο των 100€ μηδενίζεται και μετραει παλι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σωρευτικά είναι όπως και στο ανέπαφο χωρίς PIN.

Δηλαδή μπορείς να κανεις αγορές 30+30+30+10 χωρίς ταυτοποίηση, αν πας και αγοράσεις κάτι που ζητάει ταυτοποίηση τότε το όριο των 100€ μηδενίζεται και μετραει παλι από την αρχή.

 

ναι ακριβως ! και στην εθνικη μου ειπανε οτι υπαρχει οριο για τις ανεπαφες συναλλαγες χωρις πιν στα 150 ευρω σωρρευτικα και οχι οριο ημερας! και μολις βαλις το πιν μηδενιζει. Το σωρρευτικα αφορα και τις αγορες μεσω ecommerce δεν υπαρχει οριο ημερας , μονο το οριο που εχουμε βαλει στην καρτα μας το οποιο ηδη ξερουμε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα χθες τις επιλογές της mobile εφαρμογής της Εθνικής και είδα ότι χρειάζεται επικαιροποίηση των στοιχείων για τον εργοδότη (απόδειξη μισθοδοσίας), του ΑΦΜ (εκκαθαριστικό) και της διεύθυνσης κατοικίας (λογαριασμός ρεύματος/νερού/τηλεφώνου), ενώ τα είχα ενημερώσει σχετικά πρόσφατα.

 

Σήμερα το πρωί μπήκα στο Web Banking της Εθνικής για να κάνω επικαιροποίηση των στοιχείων, και βλέπω ότι μου τα βγάζει όλα ενημερωμένα - χωρίς να έχω αλλάξει κάτι από χθες! :lol:

 

Με την ευκαιρία, φαίνεται ότι θα έχω πρόβλημα με την επικαιροποίηση της διεύθυνσης κατοικίας, καθώς οι λογαριασμοί ρεύματος και τηλεφώνου είναι στο όνομα της συζύγου, ενώ η ύδρευση είναι μεν στο όνομά μου αλλά όχι στην ΕΥΔΑΠ (μένουμε σε Δήμο εκτός Αθήνας, με δική του υπηρεσία ύδρευσης) - και δεν περιλαμβάνεται στους φορείς που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την επικαιροποίηση (όπως τους είδα στη mobile εφαρμογή της Εθνικής). Επίσης έχω καρτοκινητό, οπότε δε λαμβάνω λογαριασμούς κινητής (που περιλαμβάνονται στους φορείς).

 

Θα δοκιμάσω με το λογαριασμό της ύδρευσης όταν χρειαστεί, αλλά έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα χθες τις επιλογές της mobile εφαρμογής της Εθνικής και είδα ότι χρειάζεται επικαιροποίηση των στοιχείων για τον εργοδότη (απόδειξη μισθοδοσίας), του ΑΦΜ (εκκαθαριστικό) και της διεύθυνσης κατοικίας (λογαριασμός ρεύματος/νερού/τηλεφώνου), ενώ τα είχα ενημερώσει σχετικά πρόσφατα.

 

Σήμερα το πρωί μπήκα στο Web Banking της Εθνικής για να κάνω επικαιροποίηση των στοιχείων, και βλέπω ότι μου τα βγάζει όλα ενημερωμένα - χωρίς να έχω αλλάξει κάτι από χθες! :lol:

 

Με την ευκαιρία, φαίνεται ότι θα έχω πρόβλημα με την επικαιροποίηση της διεύθυνσης κατοικίας, καθώς οι λογαριασμοί ρεύματος και τηλεφώνου είναι στο όνομα της συζύγου, ενώ η άρδευση είναι μεν στο όνομά μου αλλά όχι στην ΕΥΔΑΠ (μένουμε σε Δήμο εκτός Αθήνας, με δική του υπηρεσία ύδρευσης) - και δεν περιλαμβάνεται στους φορείς που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την επικαιροποίηση (όπως τους είδα στη mobile εφαρμογή της Εθνικής). Επίσης έχω καρτοκινητό, οπότε δε λαμβάνω λογαριασμούς κινητής (που περιλαμβάνονται στους φορείς).

 

Θα δοκιμάσω με το λογαριασμό της ύδρευσης όταν χρειαστεί, αλλά έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

 

Για το κινητό παίρνεις μια βεβαίωση απο τον παροχο σου και την χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα χθες τις επιλογές της mobile εφαρμογής της Εθνικής και είδα ότι χρειάζεται επικαιροποίηση των στοιχείων για τον εργοδότη (απόδειξη μισθοδοσίας), του ΑΦΜ (εκκαθαριστικό) και της διεύθυνσης κατοικίας (λογαριασμός ρεύματος/νερού/τηλεφώνου), ενώ τα είχα ενημερώσει σχετικά πρόσφατα.

 

Σήμερα το πρωί μπήκα στο Web Banking της Εθνικής για να κάνω επικαιροποίηση των στοιχείων, και βλέπω ότι μου τα βγάζει όλα ενημερωμένα - χωρίς να έχω αλλάξει κάτι από χθες! :lol:

 

Με την ευκαιρία, φαίνεται ότι θα έχω πρόβλημα με την επικαιροποίηση της διεύθυνσης κατοικίας, καθώς οι λογαριασμοί ρεύματος και τηλεφώνου είναι στο όνομα της συζύγου, ενώ η άρδευση είναι μεν στο όνομά μου αλλά όχι στην ΕΥΔΑΠ (μένουμε σε Δήμο εκτός Αθήνας, με δική του υπηρεσία ύδρευσης) - και δεν περιλαμβάνεται στους φορείς που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την επικαιροποίηση (όπως τους είδα στη mobile εφαρμογή της Εθνικής). Επίσης έχω καρτοκινητό, οπότε δε λαμβάνω λογαριασμούς κινητής (που περιλαμβάνονται στους φορείς).

 

Θα δοκιμάσω με το λογαριασμό της ύδρευσης όταν χρειαστεί, αλλά έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Σε αντίστοιχη περίπτωση στην Πειραιώς υπέβαλα μόνο νέο εκκαθαριστικό και θεωρήθηκαν επικαιροποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν ένας έμπορος ταυτοποιείται μια φορα. δεν ζητάει ξανα κωδικό.

Και αυτό είναι λογικό. Ίσως και κάτι άλλο. Νομίζω ότι μου έχει τύχει αν εκεί που πληρώνω διαχειρίζεται τις πληρωμές για αυτούς η ίδια τράπεζα από την οποία προέρχεται η δική μου κάρτα, να παρακάμπτει αυτήν την ταυτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...