Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Η νέα ενημέρωση του beelink gt king φέρνει κάτι διαφορετικό η διορθώνει σφάλματα;

 

Για ποια βερσιον μποξακι ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Η νέα ενημέρωση του beelink gt king φέρνει κάτι διαφορετικό η διορθώνει σφάλματα;

912PO_VOL ..........

Τίποτα σημαντικό...

http://www.bee-link.com/forum.php?mod=viewthread&tid=70521&extra=page%3D1

1.png

Link to comment
Share on other sites

912PO_VOL ..........

 

Η μονη σοβαρη εξελιξη ειναι ο samba server ...

Αλλα σε εσας με τα νεα μποξακια μαλλον υπηρχε απο την 911 !

Τελικα πολυ ''φρου φρου'' και απο ουσια ΤΙΠΟΤΑ!

Α ... και απο ορθογραφια δεν παιζονται οι φιλοι μας οι κινεζοι ...!

 

3 Change "Root swich" to "Root Switch" in developer mode

4 Settings-->"Flie server" changed to "File server"

:lol::lol::lol:

ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!

Καλα απλα δεν υπαρχει....!!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Η μονη σοβαρη εξελιξη ειναι ο samba server ...

Αλλα σε εσας με τα νεα μποξακια μαλλον υπηρχε απο την 911 !

Τελικα πολυ ''φρου φρου'' και απο ουσια ΤΙΠΟΤΑ!

Α ... και απο ορθογραφια δεν παιζονται οι φιλοι μας οι κινεζοι ...!

 

3 Change "Root swich" to "Root Switch" in developer mode

4 Settings-->"Flie server" changed to "File server"

:lol::lol::lol:

ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!

Καλα απλα δεν υπαρχει....!!!

Τι μπορούμε να κανουμε με το samba server;

Link to comment
Share on other sites

Η96 Max x3 4/32 μόλις το πήρα, και κατόπιν εορτής ρωτώ, υποστηρίζεται καθόλου με αναβαθμίσεις η όχι, υπάρχει κάποια εταιρεία που μπαινουμε να κατεβάσουμε την Ρομ;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ηρθε το tv box απο την τσεχικη αποθηκη ? Που βρισκετε ?

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Για το H96 ή ΗΚ1 σου έχω έτοιμη και εξαιρετική ρομ με ότι μπορεί να επιθυμεί κάποιος :)

 

Καλησπέρα. Επειδή πρόσφατα πήρα κι εγώ το Η96 max X3, υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω το Android και να το κάνω να τρέχει μόνο Kodi;

Πχ όπως θα βάζαμε libreelec σε ένα rPi...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή πρόσφατα πήρα κι εγώ το Η96 max X3, υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω το Android και να το κάνω να τρέχει μόνο Kodi;

Πχ όπως θα βάζαμε libreelec σε ένα rPi...

 

Ναι.Του βάζεις coreelec στην emmc.

Δεν είναι όμως καλύτερα να το κάνεις dual boot με coreelec σε καρτα sd??

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Του βάζεις coreelec στην emmc.

Δεν είναι όμως καλύτερα να το κάνεις dual boot με coreelec σε καρτα sd??

 

Eυχαριστώ πολύ φίλε...

Ναι αυτό έκανα τελικά (έριξα λίγο διάβασμα μετά το μνμ σου).

Έβαλα σε microSD το generic image S905X3 (CoreELEC-Amlogic.arm-9.2.4.1-Generic.img.gz), καθώς δεν υπάρχει στο επίσημο site το H96 Max X3 (υπάρχει μόνο το Η96 Max με 2GB RAM).

 

Για το Η96 Μax X3, το σωστό .dtb από το generic image είναι το sm1_s905x3_4g_1gbit

 

Πολύ πιο γρήγορο το μποξάκι τώρα!

Δύο προβληματάκια μόνο: Το display δεν παίζει πια (έτσι κι αλλιώς άχρηστο ήταν βέβαια), ούτε το μαμά τηλεκοντρόλ. Ευτυχώς έχω ένα logitech harmony που αν του προσθέσεις τη συσκευή Microsoft Windows Media Center πιάνει τέλεια το coreelec!

 

Το μόνο αρνητικό που έχει αυτό το μηχανάκι είναι ο αδύναμος δέκτης IR και πρέπει να δείχνω στην ευθεία με το harmony για να πιάνει καλά. Κατα τ' άλλα για 35 ευρώ (4/32) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ φίλε...

Ναι αυτό έκανα τελικά (έριξα λίγο διάβασμα μετά το μνμ σου).

Έβαλα σε microSD το generic image S905X3 (CoreELEC-Amlogic.arm-9.2.4.1-Generic.img.gz), καθώς δεν υπάρχει στο επίσημο site το H96 Max X3 (υπάρχει μόνο το Η96 Max με 2GB RAM).

 

Για το Η96 Μax X3, το σωστό .dtb από το generic image είναι το sm1_s905x3_4g_1gbit

 

Πολύ πιο γρήγορο το μποξάκι τώρα!

Δύο προβληματάκια μόνο: Το display δεν παίζει πια (έτσι κι αλλιώς άχρηστο ήταν βέβαια), ούτε το μαμά τηλεκοντρόλ. Ευτυχώς έχω ένα logitech harmony που αν του προσθέσεις τη συσκευή Microsoft Windows Media Center πιάνει τέλεια το coreelec!

 

Το μόνο αρνητικό που έχει αυτό το μηχανάκι είναι ο αδύναμος δέκτης IR και πρέπει να δείχνω στην ευθεία με το harmony για να πιάνει καλά. Κατα τ' άλλα για 35 ευρώ (4/32) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο...

 

Καλησπερα κι καλοδουλευτο

Το μποξακι το πηρες απο το banggood την τσεχικη αποθηκη η την κινα ?

Ποσο χρονο εκανε να ερθει συνολικα ?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ φίλε...

Ναι αυτό έκανα τελικά (έριξα λίγο διάβασμα μετά το μνμ σου).

Έβαλα σε microSD το generic image S905X3 (CoreELEC-Amlogic.arm-9.2.4.1-Generic.img.gz), καθώς δεν υπάρχει στο επίσημο site το H96 Max X3 (υπάρχει μόνο το Η96 Max με 2GB RAM).

 

Για το Η96 Μax X3, το σωστό .dtb από το generic image είναι το sm1_s905x3_4g_1gbit

 

Πολύ πιο γρήγορο το μποξάκι τώρα!

Δύο προβληματάκια μόνο: Το display δεν παίζει πια (έτσι κι αλλιώς άχρηστο ήταν βέβαια), ούτε το μαμά τηλεκοντρόλ. Ευτυχώς έχω ένα logitech harmony που αν του προσθέσεις τη συσκευή Microsoft Windows Media Center πιάνει τέλεια το coreelec!

 

Το μόνο αρνητικό που έχει αυτό το μηχανάκι είναι ο αδύναμος δέκτης IR και πρέπει να δείχνω στην ευθεία με το harmony για να πιάνει καλά. Κατα τ' άλλα για 35 ευρώ (4/32) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο...

Για να κάνεις να δουλεύει το display θα πας εδώ https://discourse.coreelec.org/t/how-to-configure-vfd/427/443 (πήγαινε στην αρχή της σελίδας).

Επίσης για να δουλεύει το ορίτζιναλ remote control θα πας εδώ https://discourse.coreelec.org/t/new-repo-for-remote-files-thanks-to-betatester/363/377 (επίσης στην αρχή της σελίδας).

Τέλος για να κάνεις να ανοίγει και κλείνει το κουτάκι με το ορίτζιναλ remote θα πας στα settings του coreelec και εκεί υπάρχει επιλογή για να γράψει αυτόματα στο "bl301 ή inject bl301"(εάν θυμάμαι καλά:rolleyes:) και να λειτουργήσει και αυτό άψογα.:).

Επίσης εάν στο android βάλεις την ρομ μου θα δεις "άλλα κόλπα"!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για να δουλεύει το ορίτζιναλ remote control θα πας εδώ https://discourse.coreelec.org/t/new-repo-for-remote-files-thanks-to-betatester/363/377 (επίσης στην αρχή της σελίδας).

Τέλος για να κάνεις να ανοίγει και κλείνει το κουτάκι με το ορίτζιναλ remote θα πας στα settings του coreelec και εκεί υπάρχει επιλογή για να γράψει αυτόματα στο "bl301 ή inject bl301"(εάν θυμάμαι καλά:rolleyes:) και να λειτουργήσει και αυτό άψογα.:).

Επίσης εάν στο android βάλεις την ρομ μου θα δεις "άλλα κόλπα"!

Μια ερωτηση γιατί εχω κολλήσει. Που βρίσκεται αυτό το remote.conf αρχείο; Επίσης δεν υπάρχει φάκελος /storage/.config

Tα δημιουργώ εγώ; Στο λινκ δεν λέει...

Έχω βρει το ζιπάκι με τα δύο αρχεία του τηλεκοντρόλ για Η96 Μax X3. To ένα λέγεται Η96max και το άλλο rc_maps.cfg

Σύμφωνα με τις οδηγίες το πρώτο πάει /storage/.config/rc_keymaps και το δεύτερο /storage/.config

Όμως δεν βρίσκω αυτούς τους φακέλους...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γιατί εχω κολλήσει. Που βρίσκεται αυτό το remote.conf αρχείο; Επίσης δεν υπάρχει φάκελος /storage/.config

Tα δημιουργώ εγώ; Στο λινκ δεν λέει...

Έχω βρει το ζιπάκι με τα δύο αρχεία του τηλεκοντρόλ για Η96 Μax X3. To ένα λέγεται Η96max και το άλλο rc_maps.cfg

Σύμφωνα με τις οδηγίες το πρώτο πάει /storage/.config/rc_keymaps και το δεύτερο /storage/.config

Όμως δεν βρίσκω αυτούς τους φακέλους...

Για να μπορείς να "δεις" όλα τα αρχεία/directories του coreelec πρέπει να χρησιμοποιήσεις την IP που έχει το κουτάκι σου στο δίκτυο (π.χ. 192.168.2.17) και κάποιο πρόγραμμα όπως το putty ή ακόμα καλύτερα το WINSCP. Με το 2ο μάλιστα μπορείς να κάνεις copy/paste πανεύκολα όποιο αρχείο χρειάζεται να αντιγράψεις;)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι καλοδουλευτο

Το μποξακι το πηρες απο το banggood την τσεχικη αποθηκη η την κινα ?

Ποσο χρονο εκανε να ερθει συνολικα ?

 

Kίνα με priority κι έκανε 2 μήνες. Άργησε λίγο, μάλλον γιατί είχα βάλει κι άλλα πραγματάκια μεσα στην παραγγελία...

Link to comment
Share on other sites

Kίνα με priority κι έκανε 2 μήνες. Άργησε λίγο, μάλλον γιατί είχα βάλει κι άλλα πραγματάκια μεσα στην παραγγελία...

τελικά τα κατάφερες να ρυθμίσεις το remote, το display και το ON?OFF στο coreelec όπως σου είπα?

Επίσης εάν τυχόν είσαι λάτρης των παλιών παιχνιδιών υπάρχει ως addon για το coreelec το emuelec.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείς να "δεις" όλα τα αρχεία/directories του coreelec πρέπει να χρησιμοποιήσεις την IP που έχει το κουτάκι σου στο δίκτυο (π.χ. 192.168.2.17) και κάποιο πρόγραμμα όπως το putty ή ακόμα καλύτερα το WINSCP. Με το 2ο μάλιστα μπορείς να κάνεις copy/paste πανεύκολα όποιο αρχείο χρειάζεται να αντιγράψεις;)

 

Δεν τους έβλεπα με το ls στο Putty γιατί ήταν κρυφοί φάκελοι. Με winscp τους είδα (thanx)!

Έβαλα τα σχετικα αρχεία και το μαμά τηλεκοντρόλ δούλεψε κανονικά. Έτσι όμως ακύρωσε το Harmony (δεν γινόταν να παίζουν και τα δύο), οπότε τα έβγαλα.

Ούτως ή άλλως η συσκευή Windows Media Center PC στο Harmony έχει όλες τις εντολές για τον πλήρη χειρισμό του Κodi.

 

Αλλά για να ανοίγει το Η96 με το μαμα τηλεκοντρόλ δεν αρκούσε να ανοίξω το bl301 injection στις ρυθμίσεις του coreelec. Χρειαζόταν να περάσω στην καρτούλα sd κι ένα config.ini που βρήκα εδώ.

Και αφού δούλεψε κι αυτό, πέρασα την εντολή (Power Toggle) από το μαμα τ/χ στο Harmony (εκμάθηση).

Όλα ΟΚ τώρα με το μηχανάκι με μόνο αρνητικο τον τραγικό δέκτη υπερύθρων (αν δεν σημαδεύεις στην απόλυτη ευθεία δεν πιάνει)...

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Edited by syshalt
Link to comment
Share on other sites

Η96 Max x3 4/32 μόλις το πήρα, και κατόπιν εορτής ρωτώ, υποστηρίζεται καθόλου με αναβαθμίσεις η όχι, υπάρχει κάποια εταιρεία που μπαινουμε να κατεβάσουμε την Ρομ;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μηπως παρελαβες το tv box απο την τσεχικη αποθηκη ?που ειναι το πακετο ?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να συνδεθεί το mi box s με ethernet?

 

πρεπει να παρεις εναν ανταπτορα απο ethernet σε usb.

φτηνα είναι

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα καλο !! Μην πάρεις το πθι φθηνό.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...