Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό θα ήταν να μπουν και οι 1800αρες στο παιχνίδι γιατί θα βελτιωθεί κατά πολύ η εικόνα του δικτύου. Όχι ότι έχω παράπονο ή προβλήματα με την κάλυψη με τις 800+2600 αλλά σε εσωτερικούς χώρους η 1800 και με CA με τις 800 και τις 2600 θα ήταν ακόμα καλύτερα. Στην κεραία που με εξυπηρετεί στο σπίτι μου έχει πιάσει στιγμιαία 1-2 φορές Β3 αλλά πρέπει να είναι με 5Mhz φάσμα και το κινητό δεν την "κλειδώνει" ούτε σε CA.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μπουν και οι 1800αρες στο παιχνίδι γιατί θα βελτιωθεί κατά πολύ η εικόνα του δικτύου. Όχι ότι έχω παράπονο ή προβλήματα με την κάλυψη με τις 800+2600 αλλά σε εσωτερικούς χώρους η 1800 και με CA με τις 800 και τις 2600 θα ήταν ακόμα καλύτερα. Στην κεραία που με εξυπηρετεί στο σπίτι μου έχει πιάσει στιγμιαία 1-2 φορές Β3 αλλά πρέπει να είναι με 5Mhz φάσμα και το κινητό δεν την "κλειδώνει" ούτε σε CA.

 

Πάντως CA στην ανατολική Μακεδονία και Θράκη δεν θα δεις. Οι ταχύτητες είναι ικανοποιητικές αλλά δεν βλέπω αν δεν κερδίσουν και άλλη μερίδα του κόσμου ή όταν αποφασίσουν να αναβαθμίσουν σε 5G ότι θα κάνουν κάτι.

 

Η wind βελτίωσε θεματικά την γεωγραφική της κάλυψη βγάζοντας το λάδι στους συνδρομητές της περιμένοντας πολλά χρόνια για την βελτίωση του δικτύου στην περιοχή μαζί με αρκετά σημεία με την victus αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι για να κάνει επένδυση είναι ότι μας τα έχει κάνει τσουρέκια που θα πουληθεί και αν και πότε θα γίνει.

 

Αν δεν γίνει πώληση και ο νέος ιδιοκτήτης να αποφασίσει να ρίξει χρήμα δεν θα δουν οι συνδρομητές ποτέ cutting edge καταστάσεις στο δίκτυο της.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Speedtest εν κινήσει στον ΒΟΑΚ στις Καλύβες Αποκορώνου στο ύψος του Αγίου Ραφαήλ με Β3 στα -102 dBm.

https://www.speedtest.net/my-result/a/6057544071

Και στην έξοδο για Μεγάλα Χωράφια που είναι δύσκολο σημείο με βράχια τριγύρω με Β7 στα -117 dBm.

https://www.speedtest.net/my-result/a/6057698923

Στον ΒΟΑΚ γενικά η Wind παίζει πολύ με Β7 και Β3 ενώ σε δύσκολα σημεία γυρίζει σε Β20 χωρίς να χάνει το 4G ενω παραμένει λειτουργικό για γενική χρήση ή για Google Maps σχεδόν σε όλη την διαδρομή.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ευκαιρία να κάνω καμία δοκιμή μετά από καιρό, μιας και μου έδωσε 2Gb στο Q που έχω στην άκρη.

Περιοχή είναι Άγιος Δημήτριος Αττικής σύνορα με Άλιμο και Π. Φάληρο.

Συσκευή Moto x Force που υποστηρίζει 2CA.

Βλέπω με το NSG ότι είναι σε 2CA έστω και αν δεν δείχνει 4G+, λογικά εξαιτίας μικρού φάσματος.

Band 20+7

1d29cfa529024e5ec4e0d2224910faca.jpg6503e55c8b1a847806aeecfdc149d735.jpg

 

Για δοκιμή είπα να κλείσω συχνότητες και να τρέξω ένα speed test με κάθε μπάντα μόνη της.

Band 7

c68ef3c84f3c7e5ec863ecca0807a0db.jpg

 

 

Band 20

068f0d3525a1e7c33a885c01ba133b3e.jpg

 

 

Band 3

f7aa9fd6612b8af81dad06868d740a52.jpg

 

Band 3,20 10MHz η κάθε μία, ενώ η 7 20.

Πεθαμένα πράγματα γενικά.

Η χαρά του upload... not....

 

Sent from my XT1580

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να περάσω από Άγιο Δημήτριο αλλά από ότι φαίνεται είναι για πολλές μπατσες η wind εκεί. Απορώ γιατί δεν έχουν κάτι τόσο καιρό απαράδεκτοι.

 

 

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα Νότια Προάστια, η WIND τρώει πολλές "σφαλιάρες" από τ' άλλα δίκτυα... Σκόρπιες B3 και μερικές B20. Ελληνικό, Γλυφάδα, Τερψιθεα. Μπορεί να έχει κάλυψη, αλλά από ταχύτητες δράμα...
Link to comment
Share on other sites

Στον Άλιμο δεν είναι άσχημη πάντως. Το πρόβλημα εμφανίζεται προς Άγιο Δημήτριο.

Γενικά, έχει αραιό δίκτυο στα Ν. Προάστια. Είχε φάει κατι ξεγυρισμένα ξηλώματα στο Ελληνικό....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν είναι και τόσο κοντά στο Ελληνικό.

Πάντως επειδή το παρακουθώ τουλάχιστον 4-5 χρόνια, από τότε που ξεκίνησε το 4G η wind, δεν ήταν πότε καλύτερα και χειροτέρεψε. Μπορώ να πως πως ήταν χειρότερα, έπιανε 3-5mbps τότε που είχε band 3 στα 5MHz. Ένα κλικ είναι καλύτερα, αλλά και πάλι δεν κάνεις δουλειά έτσι. Σίγουρα η μορφολογία είναι περίεργη εδώ, πχ λίγο πιο πάνω από μένα κάνει συνεχώς αυξομοιώσεις στο υψόμετρο (νομίζω 5 λόφους είχε εδώ), αλλά στο σημείο που είμαι δεν δικαιολογείται. Απλά δεν έχει κάνει σωστή εγκατάσταση ποτέ. Και είναι κρίμα, γιατί μπορούσε. Αφού δίνει και vdsl πόσο δύσκολο είναι να βάλει 1-2 κεραίες ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν είναι και τόσο κοντά στο Ελληνικό.

Πάντως επειδή το παρακουθώ τουλάχιστον 4-5 χρόνια, από τότε που ξεκίνησε το 4G η wind, δεν ήταν πότε καλύτερα και χειροτέρεψε. Μπορώ να πως πως ήταν χειρότερα, έπιανε 3-5mbps τότε που είχε band 3 στα 5MHz. Ένα κλικ είναι καλύτερα, αλλά και πάλι δεν κάνεις δουλειά έτσι. Σίγουρα η μορφολογία είναι περίεργη εδώ, πχ λίγο πιο πάνω από μένα κάνει συνεχώς αυξομοιώσεις στο υψόμετρο (νομίζω 5 λόφους είχε εδώ), αλλά στο σημείο που είμαι δεν δικαιολογείται. Απλά δεν έχει κάνει σωστή εγκατάσταση ποτέ. Και είναι κρίμα, γιατί μπορούσε. Αφού δίνει και vdsl πόσο δύσκολο είναι να βάλει 1-2 κεραίες ακόμη.

 

Έχεις δίκιο. Επιπλέον το aggregation obviously, something is wrong with it.

Μπορείς να δεις στο NSG τι PUCCH format χρησιμοποιεί;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που το βλέπω αυτό. Βοηθάει κάτι τέτοιο;

c943aa2b087ff72f1f5223a6b617e235.jpg

 

Edit: έκανα άλλη μια μέτρηση με cosmote server που επέλεξε μόνο του στο αυτόματο και είναι καλύτερα στο download. Upload για τα μπάζα ακόμη.

6072694329.png

 

 

Edit 2: έβαλα την κάρτα και στο Samsung. Εκεί ενώ καμία φορά συνδέεται σε band 7+20 και δείχνει και 4G+, συνήθως τείνει να προτιμάει την σκέτη 3. Με μετακίνηση σε άλλο σημείο που κατάφερα για λίγο να κρατήσω σταθερό το CA, είδα την καλύτερη μέτρηση σε server wingo.

 

 

 

ca2c906587a75f798de7bdb2b691ba88.jpgc24c522294396eaa411cc15dd6cf2e12.jpg

 

O βασικός λόγος που δοκίμασα και το samsung είναι μπας και έκανε 3CA, αλλά δεν. Πάντως γενικά η εμπειρία χρήσης είναι πολύ άσχημη. Ακόμη και το tapatalk αργεί πολύ να φορτώσει. Η δε συσκευή ζεσταίνεται ιδιαίτερα πολύ, πράγμα λογικό καθώς η ένταση του σήματος είναι στα τάρταρα. Αν ζει κανείς εδώ δεν είναι να το έχει για κύρια σύνδεση. Τουλάχιστον αν έδινε volte και κυρίως vowifi παλευόταν άνετα.

 

Sent from my XT1580

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση στην πόλη των Χανίων κοντά στην Βιοχυμ σε εσωτερικό χώρο, ισόγειο με Β20 στα -100 dBm.

https://www.speedtest.net/my-result/a/6072733873

Γενικά εδώ στην Κρήτη δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με το σήμα της Wind (έχω Q παρεπιπτόντως) ενώ και τα Speedtest αλλά και η γενικότερη εικόνα στην χρήση ίντερνετ είναι αρκετά καλή. Η μόνη περίπτωση που βλέπω καμιά φορά χαμηλά νούμερα είναι σε Β3 μέσα στην πόλη, λογικό αφού οι περισσότερες είναι με 5Mhz μόνο. Ακόμα και με αυτές πάντως κανείς την δουλειά σου τις περισσότερες φορές.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι καλά. Αν είχαμε κι εδώ σήμα στα -100dBm θα ήταν καλά. Στο 4G παίζει συνήθως κάτω του -115.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Στον νομό Χανίων που ζω και κινούμαι συνήθως έχω καλό σήμα με την Wind είτε σε εσωτερικούς χώρους ή σε εξωτερικούς. Στο σπίτι μου π.χ. Β7 στην αυλή και στο μπαλκόνι με 80-90 Mbps download

https://drive.google.com/file/d/1I68zKMjgsGcZtYNjMtepeDVsO5J-1u57/view?usp=drivesdk

και μέσα στο σπίτι μου με Β20 και 50 Mbps download

https://drive.google.com/file/d/1IDWf4Mb8nnu_2K2phAtmNLKvlMI7wm2t/view?usp=drivesdk

Εσύ σε ποιά περιοχή είσαι;

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάρει το τελευταίο δωράκι των 20 γιγα είπα να κάνω καμιά δοκιμούλα σήμερα να μην πάνε χαμένα χα χα χα & μιας και το έβλεπα ότι φυσάει σε ταχύτητα....Άπνοια στην Ιτέα Φωκίδας... πρώτη φορά τέτοια νούμερα στην περιοχή

Screenshot-20200515-183251-01.jpg

Screenshot-20200515-183422.jpg

Στο ξεκίνημα χτυπούσε πάνω από 84Μbps και στο upload κοντά στα 15 με 17 Mbps

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νούμερα κι εσύ στην Φωκίδα. Μια χαρά!

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάρει το τελευταίο δωράκι των 20 γιγα είπα να κάνω καμιά δοκιμούλα σήμερα να μην πάνε χαμένα χα χα χα & μιας και το έβλεπα ότι φυσάει σε ταχύτητα....Άπνοια στην Ιτέα Φωκίδας... πρώτη φορά τέτοια νούμερα στην περιοχή

Screenshot-20200515-183251-01.jpg

Screenshot-20200515-183422.jpg

Στο ξεκίνημα χτυπούσε πάνω από 84Μbps και στο upload κοντά στα 15 με 17 Mbps

 

Το Νοέμβριο που πέρασα από Ιτέα, δεν είδα τόσο υψηλά νούμερα, ούτε 4G+ (ίσως έφταιγε και η παλιά μου συσκευή). Πολύ καλύτερα τώρα. ;)

 

EDIT: Ίσως εγώ να είχα συνδεθεί με την B20 απέναντι (μάλλον την ίδια είδα και στο Γαλαξίδι), κι εσύ με την B7+B20 στο λόφο των Αγίων Πάντων. CLICK

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα διαπίστωσα πως παίζει 4g+ εξ ου κι αυτά τα νούμερα...σφαίρα και με λίγη κίνηση.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα διαπίστωσα πως παίζει 4g+ εξ ου κι αυτά τα νούμερα...σφαίρα και με λίγη κίνηση.

 

Πολύ καλά νούμερα. Η Wind φαίνεται ότι άρχισε δεύτερο γύρο αναβάθμισης πλέον με 4g+. 256qam βλέπετε;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 80αρια με σκέτη Β7 έχω δει Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή και Ξάνθη για βόρεια Ελλάδα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

135 με Β7 στα Δικαστήρια στα Χανιά. Και στο σπίτι της πεθεράς μου στο χωριό πάλι με Β7 122. Στο σπίτι μου στο μπαλκόνι έχω δει 118 αλλά συνήθως παίζω στα 90αρια.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Με σκετη 7 εχω δει, 187 down με το p20 και 67 up.. Τρελάθηκα.. Βέβαια αυτα τα πιάνει η πρασινη με 3 band σπίτι μ.. Εκανε join το 256qam squad η wind μάλλον
Link to comment
Share on other sites

Με σκετη 7 εχω δει, 187 down με το p20 και 67 up.. Τρελάθηκα.. Βέβαια αυτα τα πιάνει η πρασινη με 3 band σπίτι μ.. Εκανε join το 256qam squad η wind μάλλον

 

Ναι, αυτό το νούμερο αν ισχύει είναι 256 qam FDD. Good stuff.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με σκετη 7 εχω δει, 187 down με το p20 και 67 up.. Τρελάθηκα.. Βέβαια αυτα τα πιάνει η πρασινη με 3 band σπίτι μ.. Εκανε join το 256qam squad η wind μάλλον

 

Αθήνα με σκέτη B7 (microcell στη WIND Πανόρμου), έχω δει 160 ή 170, δεν θυμάμαι ακριβώς. Έχω μήνες να μετρήσω εκεί, κρατάω τα data για το 4G+. :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...