Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει τύχει σε κανέναν κάτοχο να μην μπορεί να συνδεθεί με bluetooth σε laptop για αναπαραγωγή Spotify?

Γενικότερα έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα σε συνδεσιμότητα με bt σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή?

Edited by Zanzibar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει τύχει σε κανέναν κάτοχο να μην μπορεί να συνδεθεί με bluetooth σε laptop για αναπαραγωγή Spotify?

Γενικότερα έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα σε συνδεσιμότητα με bt σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή?

 

Έχω συνεχώς συνδεδεμένες τουλάχιστον 2 συσκευές bt, χωρίς πρόβλημα.

Πώς εννοείς να συνδεθεί με laptop για Spotify? Και τα δύο τρέχουν Spotify, και τα δύο έχουν ηχείο - ο σκοπός της σύνδεσης ποιός είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που τρέχουν σε android ή iOS δεν είχαν ποτέ την δυνατότητα να ενεργοποιούνται αυτόματα. Αυτό υπήρχε σε παλιότερα κινητά, που έτρεχαν με άλλα λειτουργικά. Η λύση της λειτουργίας πτήσης είναι μια καλή επιλογή για αυτούς που δεν θέλουν να έχουν ανοιχτούς τους πομποδέκτες το βράδυ και να κερδίζουν σε μπαταρία αλλά και να αποφεύγουν τις ενοχλήσεις.

άντε καλά.....καληνύχτα:wacko: ότι θυμάται ο καθένας...και την προγραμματισμένη ενεργοποίηση για πλάκα την έχουν...

ήδη το πρώτο μου hongmi (2012) ενεργοποιούνταν από κλειστό με το ξυπνητήρι, όπως και τα περισσότερα redmi μέχρι τώρα και σίγουρα πολλά άλλα. Θα κάναμε την παραπάνω συζήτηση αλλιώς???

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα κουβαλάτε ΟΛΗ μέρα πάνω σας τα κινητά τα έχετε και δίπλα στο κρεβάτι σας όταν κοιμάστε.......να πάρετε ξυπνητήρια ολοι σας....5 ευρο εχουν .:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ήδη το πρώτο μου hongmi (2012) ενεργοποιούνταν από κλειστό με το ξυπνητήρι, όπως και τα περισσότερα redmi μέχρι τώρα και σίγουρα πολλά άλλα. Θα κάναμε την παραπάνω συζήτηση αλλιώς???

 

Σωστός!!! Αν κι εγώ πλέον χρησιμοποιώ λειτουργία πτήσης , υπάρχει κόσμος που γουστάρει να κλείνει τελείως το κινητό του.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφαιρέθηκε αυτή η δυνατότητα.

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!! Αν κι εγώ πλέον χρησιμοποιώ λειτουργία πτήσης , υπάρχει κόσμος που γουστάρει να κλείνει τελείως το κινητό του.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφαιρέθηκε αυτή η δυνατότητα.

To φοβερό ήταν με τα windows phones. Είχα πάρει ένα Lumia 640 xl και για να ΄φορτίσει έπρεπε να ανοίξει το κινητό. Εγώ πάντα έκλεινα τα κινητά μου όταν έπεφτα για ύπνο και τα έβαζα να φορτίσουν κατά τη διάρκεια της νύχτας. Ε μόλις έκλεινες το Lumia και το έβαζες να φορτίσει, άνοιγε....... Αυτό και αν ήταν ξενέρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα πραγματοποίησα factory reset. Θυμάμαι όταν πρωτοπήρα την συσκευή είχα κάνει κάποιες ρυθμίσεις για ψιλοβελτίωση μνήμης και μπαταρίας. Υπάρχει κανείς να προτείνει κάποιες;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα πραγματοποίησα factory reset. Θυμάμαι όταν πρωτοπήρα την συσκευή είχα κάνει κάποιες ρυθμίσεις για ψιλοβελτίωση μνήμης και μπαταρίας. Υπάρχει κανείς να προτείνει κάποιες;
Για την μπαταρία δες εδώ https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7820529#post7820529

Για την μνήμη δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

 

POCO F1

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό έχω δύο sim μία της Cosmote και μία της Wind. Για δεδομένα internet όταν έχω οριοθετήσει την Sim της Wind, κάθε μέρα το μεσημέρι με απόγευμα μου έρχεται μήνυμα από την Cosmote πως δεν έχω λέει mb για να συνδεθώ στο ίντερνετ ενώ είμαι και συνδεδεμένος στο wifi συνεχώς... Γιατί γίνεται αυτό ρε παιδιά και πως μπορώ να το λύσω το πρόβλημα; Κάποιο πρόγραμμα ή διεργασία του τηλεφώνου προσπαθεί να συνδεθεί με το ίντερνετ μέσω δεδομένων και συμβαίνει αυτό; Πως μπορώ να δω ποια προγράμματα ή υπηρεσίες προσπαθούν να συνδεθούν στο ίντερνετ μέσω δεδομένων;
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία δες εδώ https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7820529#post7820529

Για την μνήμη δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

 

POCO F1

 

Ευχαριστώ πολύ. Καλή Ανάσταση να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

@imaginos απ ότι ξέρω από το whatsup του υιού αυτό γίνεται όταν έχεις ενεργοποιήσει το myinternet και σου τελειώσουν

τα data σε πρήζει ή cosmote μέχρι να βάλεις. Ανεξάρτητα τι άλλες συνδέσεις έχεις στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

@imaginos απ ότι ξέρω από το whatsup του υιού αυτό γίνεται όταν έχεις ενεργοποιήσει το myinternet και σου τελειώσουν

τα data σε πρήζει ή cosmote μέχρι να βάλεις. Ανεξάρτητα τι άλλες συνδέσεις έχεις στο κινητό.

 

Ναι έχω το myinternet. Με το προηγούμενο μου όμως κινητό ένα Redmi 4a δεν μου ερχόταν το σχετικό μήνυμα από την cosmote. Με το Redmi Note 7 μου τα έχει πρήξει κάθε μέρα να μου έρχεται μήνυμα... Απενεργοποίησα την επιλογή να έχουν και οι δύο sim 4g μήπως φταίει αυτό.. Ίδωμεν μέχρι αύριο το απόγευμα χαχα Καλή Ανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που τρέχουν σε android ή iOS δεν είχαν ποτέ την δυνατότητα να ενεργοποιούνται αυτόματα. Αυτό υπήρχε σε παλιότερα κινητά, που έτρεχαν με άλλα λειτουργικά. Η λύση της λειτουργίας πτήσης είναι μια καλή επιλογή για αυτούς που δεν θέλουν να έχουν ανοιχτούς τους πομποδέκτες το βράδυ και να κερδίζουν σε μπαταρία αλλά και να αποφεύγουν τις ενοχλήσεις.
το Alcatel 5 που είχα την είχε.το Alcatel 3x που έχω τώρα δεν την έχει.και είναι ποιο καινούργιο μοντέλο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανεστη και χρόνια πολλά σε όλους. Imaginos αυτό που σου περιγράφω το βλέπω σε δύο κινητά της οικογένειας, sony xz1 και redmi 4a της

συζύγου. Άσχετο τώρα με αυτό ή καλή μας xiaomi το note 7 πολύ ξεφτίλα δεν το χει; Έχει δώσει 10αρι σε όλες σχεδόν τις συσκευές,εστω και με προβλήματα, μοντέλα του 19 ακόμα και του 18 και με χαμηλότερα specs πχ mi a2 lite και σε μας άκρα του τάφου σιωπή. Υπάρχει καμμία προοπτική ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανεστη και χρόνια πολλά σε όλους. Imaginos αυτό που σου περιγράφω το βλέπω σε δύο κινητά της οικογένειας, sony xz1 και redmi 4a της

συζύγου. Άσχετο τώρα με αυτό ή καλή μας xiaomi το note 7 πολύ ξεφτίλα δεν το χει; Έχει δώσει 10αρι σε όλες σχεδόν τις συσκευές,εστω και με προβλήματα, μοντέλα του 19 ακόμα και του 18 και με χαμηλότερα specs πχ mi a2 lite και σε μας άκρα του τάφου σιωπή. Υπάρχει καμμία προοπτική ή μπα;

 

Καλά το mi A2 Lite μήν το λές απαξιωτικά γιατί είναι android one συσκευή οπότε και εννοείτε οτι θα έπρεπε να το έχει πάρει..Μ'αυτές τις αβεβαιότητες του Android 10 που βλέπουμε στις θπόλοιπες συσκευές καλύτερα να πάμε στο MIUI 12 και ας μήν πάρουμε ποτέ AD 10.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω απαξιωτικά. Για τα specs μιλησα που είναι σίγουρα χαμηλότερα του note 7. Αλλά να δεχτώ για το adroid one, για το mi8 light που και παλαιότερο είναι και υποδεέστερο σε specs τι έχεις να πεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διόρθωση specs mi8 lite ίδια με note 7 αλλά έχει πάρει δύο μεγάλα update 9αρι και 10αρι και είναι κάτι μήνες παλαιότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω απαξιωτικά. Για τα specs μιλησα που είναι σίγουρα χαμηλότερα του note 7. Αλλά να δεχτώ για το adroid one, για το mi8 light που και παλαιότερο είναι και υποδεέστερο σε specs τι έχεις να πεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διόρθωση specs mi8 lite ίδια με note 7 αλλά έχει πάρει δύο μεγάλα update 9αρι και 10αρι και είναι κάτι μήνες παλαιότερο.

 

Καταρχήν το note 7 έχει ανώτερα specs απο το Mi a2 Lite και το Mi 8 Lite βγήκε σχεδόν μαζί με το note 7 και η σειρά Mi προηγείται της θυγατρικής Redmi

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα δύο φορές: τα specs του mia2 lite είναι χαμηλότερα του note7 και είναι και παλαιότερο παρόλαυτα πήρε το 10αρι αλλά και γενικότερα τα μοντέλα του 19 σχεδόν όλα το πήραν εκτός των note 8/8t αν δεν κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!

 

Είμαι με έκδοση MIUI Global 11.0.7 Σταθερή (αγορασμένο από ΓΕΡΜΑΝΟ το φθινόπωρο).

 

Ξέρουμε πότε θα πάρουμε Android 10?

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Καλά σε όλους.

Θυμιστε μου που πάμε για να ρυθμίσουμε κεφαλαία σε sms.

Έχει κολλήσει το μυαλό μου τώρα.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Καλά σε όλους.

Θυμιστε μου που πάμε για να ρυθμίσουμε κεφαλαία σε sms.

Έχει κολλήσει το μυαλό μου τώρα.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

Τί εννοείς να ρυθμίσεις;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω .....

Στο πληκτρολόγιο, έχει αριστερά ένα βέλος προς τα πάνω.

Για ένα κεφαλαίο το πατάμε μια φορά και για γραφή με κεφαλαία το πατάμε για 2-3΄΄

Link to comment
Share on other sites

Χα, χα.......όχι αυτό ρε 'συ.

Υπάρχει μια ρύθμιση που γράφει με κεφαλαία by default και δε χρειάζεται να το ρυθμίζεις εσύ κάθε φορά.

Όταν αυτή η ρύθμιση είναι στο off, χρεωνεσαι ενα μήνυμα κάθε 160 χαρακτήρες.

Αν είναι στο on, όπως στη δική μου περίπτωση, χρεωνεσαι ένα μήνυμα κάθε 70 χαρακτήρες.

Αυτό ψάχνω να βρω για να το απενεργοποιήσω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χα, χα.......όχι αυτό ρε 'συ.

Υπάρχει μια ρύθμιση που γράφει με κεφαλαία by default και δε χρειάζεται να το ρυθμίζεις εσύ κάθε φορά.

Όταν αυτή η ρύθμιση είναι στο off, χρεωνεσαι ενα μήνυμα κάθε 160 χαρακτήρες.

Αν είναι στο on, όπως στη δική μου περίπτωση, χρεωνεσαι ένα μήνυμα κάθε 70 χαρακτήρες.

Αυτό ψάχνω να βρω για να το απενεργοποιήσω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Λογικά εννοεις την χρήση απλών χαρακτήρων στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο. Ναι, αυτό εννοώ.

Πηγαίνω όμως στις ρυθμίσεις και δε βλέπω να μου δίνει πουθενά κάποια τέτοια επιλογή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...