Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς στην κατοχή του ή να μου προτείνει κάποιο box Android που να είναι και δορυφορικο με Linux να έχει ίντερνετ όπως ήταν πχ οι dreambox? Αν υπάρχει βασικά κάτι τέτοιο γιατί δεν γνωρίζω

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Καλησπέρα παιδια. Πήρε φίλος μου αυτό https://www.skroutz.gr/s/17001624/X88-MAX-64GB.html και δεν μπορεί να βάλει το netflix. Έχει μήπως κάποιος το ίδο να μας βοηθήσει;

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Πήρε φίλος μου αυτό https://www.skroutz.gr/s/17001624/X88-MAX-64GB.html και δεν μπορεί να βάλει το netflix. Έχει μήπως κάποιος το ίδο να μας βοηθήσει;

 

Οταν λες δεν μπορει...:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω μαζί του τηλεφωνικώς. Πατούσε λέει το εικονίδιο της εφαρμογής και δεν ξεκινούσε και του έβγαζε ένα μήνυμα που έγραφε "σφάλμα 62". Τώρα το απεγκατεστησε και πάει να το κατεβάσει ξανά από το playstore και και του βγάζει "your device isn't compatible with this version".

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ... μπερδευτηκα τωρα...!

Απευθυνομαι στον @dimitrisdsg7 η στον @

seat2062......!

Τεσπα ... δοκιμασε να εγκαταστησεις αυτην εδω την εκδοση με μια καρτουλα η ενα στικακι!

http://www.tvboxgroup.com/apks/tvboxceo/netflix.apk

Αν δεν σου παιξει αυτη ξεκινα απο εδω : https://www.apkmirror.com/uploads/?q=netflix

να δοκιμαζεις ολες τις μαυρες βερσιον και αν δεν παιζουν οι πιο νεες πηγαινε στις πιο παλιες!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Είναι μπέρδεμα λίγο φίλε από το κινητό με κάνει log in με παλιότερο λογαριασμό ενώ από το pc όταν μπαίνω στο φόρουμ μπαίνει από τον κανονικό.

Οκ, θα μεταφέρω αυτό που μου έγραψες στο παιδί αν και δεν έχει καθόλου υπομονή αυτός και με βλέπω αύριο να πηγαίνω σπίτι του να το κάνω εγώ. Ευχαριστώ πολύ και θα επανέλθω.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορία απλά, σήμερα είχε ένα θέμα με το login το Netflix σε πολλές συσκευές android....

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους όλους. Έχω το MI box της xiaomi και η τηλεόραση είναι Samsung 4k UHDδοκίμασα δύο τρία HDMI που είχα και κατέληξα σε αυτό που έχω τώρα. Έχει διαφορές αναλύσεις στις ρυθμίσεις αλλά αυτή που δεν έχει καθόλου καθυστέρηση στον ήχο και την εικόνα είναι 4k2k-30hz. Ε άλλη ανάλυση που δοκίμασα έχει καλύτερη εικόνα αλλά καθυστερεί πολύ ο ήχος fca908d6170429c5a7b529dd1d9cbe4d.jpg6d649d762f1e82ab7c828e6625164a91.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους όλους. Έχω το MI box της xiaomi και η τηλεόραση είναι Samsung 4k UHDδοκίμασα δύο τρία HDMI που είχα και κατέληξα σε αυτό που έχω τώρα. Έχει διαφορές αναλύσεις στις ρυθμίσεις αλλά αυτή που δεν έχει καθόλου καθυστέρηση στον ήχο και την εικόνα είναι 4k2k-30hz. Ε άλλη ανάλυση που δοκίμασα έχει καλύτερη εικόνα αλλά καθυστερεί πολύ ο ήχος

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

https://www.androidcentral.com/xiaomi-mi-box-switch-1080p-dramatically-better-performance

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει το H96 max X2 4/64.Η αρχική εκτίμηση είναι πολύ θετική, ειδικά εάν λάβει κανείς υπόψιν του και το κόστος του.

Όμως αυτή η ανάρτηση έχει άλλο σκοπό.

Όπως διαπίστωσα μία μεγάλη διαφορά από το beelink GT1 2/16 που έχω είναι ότι όταν του κάνεις turn off/shut down (και όχι sleep), ενώ πράγματι κλείνει εξακολουθεί να δίνει ρεύμα στις θύρες USB. Αυτό το διαπίστωσα διότι αμέσως του έβαλα από κάτω ανεμιστηράκι (θύρα USB) παρόλο που μάλλον δεν το χρειάζεται (όπως έχει γράψει και ο @gatos814). Άρα κατά κάποιο τρόπο εξακολουθεί να δέχεται ρεύμα και αυτό ίσως να εξηγεί προβλήματα που παρουσιάζονται σε παρόμοια κουτάκια είτε στους μετασχηματιστές τους είτε στα ίδια (ειδικά σε περιοχές που μπορούν να έχουν αστάθειες στο ρεύμα).

Για εμένα ο πιο απλώς τρόπος είναι να παρεμβάλεις ένα καλώδιο/προέκταση με ένα απλό διακόπτη, οπότε όποτε θέλεις και δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις σύντομα το κλείνεις τελείως από εκεί.Αυτό είχα κάνει και με το πρώτο μου κουτί CS918 και μετά από χρόνια δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.Άσε που εάν γίνει καμία διακοπή ρεύματος πιθανότατα σου ανοίγει και την τηλεόραση και εάν λείπεις μεγάλο διάστημα.......

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει το H96 max X2 4/64.Η αρχική εκτίμηση είναι πολύ θετική, ειδικά εάν λάβει κανείς υπόψιν του και το κόστος του.

Όμως αυτή η ανάρτηση έχει άλλο σκοπό.

Όπως διαπίστωσα μία μεγάλη διαφορά από το beelink GT1 2/16 που έχω είναι ότι όταν του κάνεις turn off/shut down (και όχι sleep), ενώ πράγματι κλείνει εξακολουθεί να δίνει ρεύμα στις θύρες USB. Αυτό το διαπίστωσα διότι αμέσως του έβαλα από κάτω ανεμιστηράκι (θύρα USB) παρόλο που μάλλον δεν το χρειάζεται (όπως έχει γράψει και ο @gatos814). Άρα κατά κάποιο τρόπο εξακολουθεί να δέχεται ρεύμα και αυτό ίσως να εξηγεί προβλήματα που παρουσιάζονται σε παρόμοια κουτάκια είτε στους μετασχηματιστές τους είτε στα ίδια (ειδικά σε περιοχές που μπορούν να έχουν αστάθειες στο ρεύμα).

Για εμένα ο πιο απλώς τρόπος είναι να παρεμβάλεις ένα καλώδιο/προέκταση με ένα απλό διακόπτη, οπότε όποτε θέλεις και δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις σύντομα το κλείνεις τελείως από εκεί.Αυτό είχα κάνει και με το πρώτο μου κουτί CS918 και μετά από χρόνια δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.Άσε που εάν γίνει καμία διακοπή ρεύματος πιθανότατα σου ανοίγει και την τηλεόραση και εάν λείπεις μεγάλο διάστημα.......

 

Το κυριοτερο προβλημα με αυτα τα κινεζικα παλμοτροφοδοτικα δεν ειναι αυτο που λες αλλα ειναι τα υλικα τους...!

Το τσιπακι του ελεγκτη , οι πυκνωτες κτλ... γι'αυτο και παρουσιαζουν τετοια προβληματα!

Πολλα κρασαρισματα , προβληματα με το wifi στα ξαφνικα , τυχαια reboots κτλ , οφειλονται στην κακη παροχη ρευματος!

Τωρα , για τις θυρες USB μπορει να οφειλονται και στο λογισμικο του (δοκιμασες και στις 2 θυρες) ;)

Λογικα πρεπει πλεον να εχουν αυτα τα μποξακια Android 9 , οποτε μην παραξενευτεις αν φταει οπως ειπα και το λογισμικο!

Αληθεια στις ρυθμισεις του μποξ τι πληροφοριες λεει για την βερσιον που φοραει ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το κυριοτερο προβλημα με αυτα τα κινεζικα παλμοτροφοδοτικα δεν ειναι αυτο που λες αλλα ειναι τα υλικα τους...!

Το τσιπακι του ελεγκτη , οι πυκνωτες κτλ... γι'αυτο και παρουσιαζουν τετοια προβληματα!

Πολλα κρασαρισματα , προβληματα με το wifi στα ξαφνικα , τυχαια reboots κτλ , οφειλονται στην κακη παροχη ρευματος!

Τωρα , για τις θυρες USB μπορει να οφειλονται και στο λογισμικο του (δοκιμασες και στις 2 θυρες) ;)

Λογικα πρεπει πλεον να εχουν αυτα τα μποξακια Android 9 , οποτε μην παραξενευτεις αν φταει οπως ειπα και το λογισμικο!

Αληθεια στις ρυθμισεις του μποξ τι πληροφοριες λεει για την βερσιον που φοραει ;

Ναι ήρθε με Android 9 (franklin-user 9 PI20190911 release-keys).

Όσον αφορά το διακόπτη το θέμα έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα και μάλιστα κάποιος πρότεινε και τις ειδικές πρίζες με wifi, που σαφώς είναι πιο προχωρημένος τρόπος (εγώ προσωπικά βέβαια προτιμώ τον πιο απλό).

edit:Το κάνει και στις 2 θύρες.

edit2: Στις πληροφορίες της συσκευής έχει "έκδοση Kernel 4.9.113 #1WedSep 11 14:37:06 CST2019" πέρα από ότι έγραψα προηγουμένως.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καποια προταση για οικονομικο και αξιοποιστο tv box που να τρεχει coreelec ή libreelec?

Προτιμηση με amlogic επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Καποια προταση για οικονομικο και αξιοποιστο tv box που να τρεχει coreelec ή libreelec?

 

Προτιμηση με amlogic επεξεργαστη.

Ψάχνω και γω και καταλήγω σε Beelink Gt1 mini.Μπανιζα και το X96 max X2.Εντωμεταξύ υπάρχει μία διαφοροποίηση για το πρώτο,όπου έρχονται 2 εκδόσεις.Η με ddr4 η με lpddr4 και υπάρχει κάποια ασυμβατότητα στα firmware.Τώρα παραμένει να μας πουν οι χρήστες τους..
Link to comment
Share on other sites

Ναι ήρθε με Android 9 (franklin-user 9 PI20190911 release-keys).

Όσον αφορά το διακόπτη το θέμα έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα και μάλιστα κάποιος πρότεινε και τις ειδικές πρίζες με wifi, που σαφώς είναι πιο προχωρημένος τρόπος (εγώ προσωπικά βέβαια προτιμώ τον πιο απλό).

edit:Το κάνει και στις 2 θύρες.

edit2: Στις πληροφορίες της συσκευής έχει "έκδοση Kernel 4.9.113 #1WedSep 11 14:37:06 CST2019" πέρα από ότι έγραψα προηγουμένως.

 

Αν ασχολεισαι καθολου μ'αυτα δοκιμασε και την αλλη 9αρα η οποια ειναι πολυ διαφορετικη... : https://drive.google.com/drive/folders/16qCsIFbGDSgopwJ3zEBQ4iLC_wLEbLVV

Επισης μπορει να πας και στις 2 8αρες για δοκιμη : https://drive.google.com/drive/folders/1J8GP6OC5ei52C9hy1PgoZJdJ2WXKX6_M

https://drive.google.com/drive/folders/1pvmRZqlpEnML9HT_XXlkbl3cZhcdqrsf

Και φυσικα καλο θα ειναι να πειραματιστεις μ'αυτα πριν αρχισεις να το φορτωνεις με προγραματα!

Τελος να πω οτι αυτο το μποξακι τα παει πολυ καλα και με το coreelec απλα δεν ξερω τι υποστιρηξη υπαρχει με τα κοντρολ!

Επισης να πω και κατι για το Beelink Gt1 mini ....

Οποια βερσιον και αν παρετε υπαρχει καλη υποστηριξη!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολεισαι καθολου μ'αυτα δοκιμασε και την αλλη 9αρα η οποια ειναι πολυ διαφορετικη... : https://drive.google.com/drive/folders/16qCsIFbGDSgopwJ3zEBQ4iLC_wLEbLVV

Επισης μπορει να πας και στις 2 8αρες για δοκιμη : https://drive.google.com/drive/folders/1J8GP6OC5ei52C9hy1PgoZJdJ2WXKX6_M

https://drive.google.com/drive/folders/1pvmRZqlpEnML9HT_XXlkbl3cZhcdqrsf

Και φυσικα καλο θα ειναι να πειραματιστεις μ'αυτα πριν αρχισεις να το φορτωνεις με προγραματα!

Τελος να πω οτι αυτο το μποξακι τα παει πολυ καλα και με το coreelec απλα δεν ξερω τι υποστιρηξη υπαρχει με τα κοντρολ!

Επισης να πω και κατι για το Beelink Gt1 mini ....

Οποια βερσιον και αν παρετε υπαρχει καλη υποστηριξη!

 

Φυσικά και μπορώ να το κάνω, εάν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο.Με το beelink μου είχα δοκιμάσει καμιά 10αριά roms πριν καταλήξω σε αυτήν του superceleron, την οποία και κράτησα μέχρι σήμερα παρότι είναι android 6 και υπάρχουν android 7.

Μπορείς συνοπτικά να πεις που είναι διαφορετική αυτή h 9άρα (την οποία ήδη κατεβάζω).

Όσον αφορά τις 8άρες δεν νομίζω ότι αξίζει έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες στο freaktab (ίσως πέρα από ότι έχουν navigation & notification bar?).

edit:αφού την κατέβασα συνειδητοποίησα ότι ήδη την είχα κατεβάσει σύμφωνα με όσα είχα δει στο freaktab (πριν ακόμα παραλάβω).Μάλιστα θυμάμαι ότι είναι για lpddr3 (ενώ το δικό μου είναι ddr4 που βέβαια από ότι διάβασα δέχεται και τα 2 είδη rom).Η ερώτηση όμως παραμένει.Ποια είναι τα πλεονεκτήματά της?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορώ να το κάνω, εάν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο.Με το beelink μου είχα δοκιμάσει καμιά 10αριά roms πριν καταλήξω σε αυτήν του superceleron, την οποία και κράτησα μέχρι σήμερα παρότι είναι android 6 και υπάρχουν android 7.

Μπορείς συνοπτικά να πεις που είναι διαφορετική αυτή h 9άρα (την οποία ήδη κατεβάζω).

Όσον αφορά τις 8άρες δεν νομίζω ότι αξίζει έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες στο freaktab (ίσως πέρα από ότι έχουν navigation & notification bar?).

edit:αφού την κατέβασα συνειδητοποίησα ότι ήδη την είχα κατεβάσει σύμφωνα με όσα είχα δει στο freaktab (πριν ακόμα παραλάβω).Μάλιστα θυμάμαι ότι είναι για lpddr3 (ενώ το δικό μου είναι ddr4 που βέβαια από ότι διάβασα δέχεται και τα 2 είδη rom).Η ερώτηση όμως παραμένει.Ποια είναι τα πλεονεκτήματά της?

 

 

Η συγκεκριμενη εχει μεταξυ αλλων Navigation Bar (αλλα οχι Status Bar!) , αλλα apps και ειναι λιγο πιο '''καθαρη'' απο την αλλη!

Ειναι σιγουρα φτιαγμενη απο αλλο χερι και η αισθηση που μου αφηνε ηταν καλυτερη!

Αλλα απο την αλλη παλι , μονο εσυ θα δεις ποια σου ''καθεται'' καλυτερα!

Και τι καλυτερο , αν ασχολεισαι κιολας απο το να δοκιμαζεις οτι υπαρχει για να δεις πια θα κρατησεις!

Α... και η 8αρες αξιζουνε μια χαρα και δεν εχουν ουτε κατω ουτε πανω μπαρες!

Edit : Και εδω ειναι η τελευταια 8αρα ''καθαρησμενη'' (by me) και ετοιμη για magisk !

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x2/750345-h96-max-x2-amlogic-s905x2-android-8-1-4-32gb-dual-band-wifi-fast-lan-bt?p=775050#post775050

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη εχει μεταξυ αλλων Navigation Bar (αλλα οχι Status Bar!) , αλλα apps και ειναι λιγο πιο '''καθαρη'' απο την αλλη!

Ειναι σιγουρα φτιαγμενη απο αλλο χερι και η αισθηση που μου αφηνε ηταν καλυτερη!

Αλλα απο την αλλη παλι , μονο εσυ θα δεις ποια σου ''καθεται'' καλυτερα!

Και τι καλυτερο , αν ασχολεισαι κιολας απο το να δοκιμαζεις οτι υπαρχει για να δεις πια θα κρατησεις!

Α... και η 8αρες αξιζουνε μια χαρα και δεν εχουν ουτε κατω ουτε πανω μπαρες!

Edit : Και εδω ειναι η τελευταια 8αρα ''καθαρησμενη'' (by me) και ετοιμη για magisk !

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x2/750345-h96-max-x2-amlogic-s905x2-android-8-1-4-32gb-dual-band-wifi-fast-lan-bt?p=775050#post775050

Σίγουρα θα δοκιμάσω την 9αρα παρόλο που ήδη με αυτή που έχω είμαι αρκετά ικανοποιημένος (ήδη πρόσθεσα navigation bar, boot menu, διόρθωσα το μικροbug που έχει με το ENTER στο πληκτρολόγιο κλπ.).Τις 8άρες τις έχω ήδη κρατήσει στο σκληρό μου δίσκο καθώς και αυτή που έδωσες παραπάνω (την κατέβασα και αυτή), τουλάχιστον προς το παρόν δεν σκοπεύω να δοκιμάσω.Θέλω να έχω 1 κουτί με την νεότερη έκδοση android και το beelink με την 6.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις υποδείξεις σου.Σε περίπτωση που κάτι άλλο πέσει στην αντίληψή σου για αυτό το κουτί εδώ είμαστε.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, η γυναίκα μου είναι νηπιαγωγός σε σχολείο και θέλει ενα boxακι όσο πιο φτηνό για να δείχνει στα παιδιά εκπαιδευτικά βίντεο είτε απο στικάκι μέσω kodi, είτε απο youtube.

Το υλικό πού έχει στο kodi είναι μέχρι 1080p max.

Έχει ταλαιπωρηθεί πολύ βάλε βγάλε ένα laptop στην tv και της πρότεινα μια τέτοια λύση.

Είναι εξοικειωμένη με το Nvidia shield που έχουμε σπίτι οπότε της άρεσε σαν ιδέα.

Με κάτι τέτοιο θα είναι οκ;

https://www.skroutz.gr/s/13090341/X96-Mini-16GB.html

 

Ψάχνει οτι πιο οικονομικό για αυτή τη χρήση και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα δοκιμάσω την 9αρα παρόλο που ήδη με αυτή που έχω είμαι αρκετά ικανοποιημένος (ήδη πρόσθεσα navigation bar, boot menu, διόρθωσα το μικροbug που έχει με το ENTER στο πληκτρολόγιο κλπ.).Τις 8άρες τις έχω ήδη κρατήσει στο σκληρό μου δίσκο καθώς και αυτή που έδωσες παραπάνω (την κατέβασα και αυτή), τουλάχιστον προς το παρόν δεν σκοπεύω να δοκιμάσω.Θέλω να έχω 1 κουτί με την νεότερη έκδοση android και το beelink με την 6.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις υποδείξεις σου.Σε περίπτωση που κάτι άλλο πέσει στην αντίληψή σου για αυτό το κουτί εδώ είμαστε.

Φίλε μου επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα το θέμα με το Enter, μπορείς να δώσεις καμία ιδέα;;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα το θέμα με το Enter, μπορείς να δώσεις καμία ιδέα;;

ENTER-key external keyboard fix #1

03-05-2019, 23:23

In some apps like internet or file browser the "enter-key" doesnt work on

ext. Keyboard.

So heres the solution:

(you need root to fix it !)

open (with a root file browser):

system/usr/keylayout/Generic.kl

and set "key28" to "ENTER" (key28 ENTER)

also open:

vendor/usr/keylayout/Generic.kl

and set "key28" to "ENTER" too....

------------------------------------------------------------------

 

Πανεύκολο όπως βλέπεις.Το παραπάνω είναι από Freaktab.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα δοκιμάσω την 9αρα παρόλο που ήδη με αυτή που έχω είμαι αρκετά ικανοποιημένος (ήδη πρόσθεσα navigation bar, boot menu, διόρθωσα το μικροbug που έχει με το ENTER στο πληκτρολόγιο κλπ.).Τις 8άρες τις έχω ήδη κρατήσει στο σκληρό μου δίσκο καθώς και αυτή που έδωσες παραπάνω (την κατέβασα και αυτή), τουλάχιστον προς το παρόν δεν σκοπεύω να δοκιμάσω.Θέλω να έχω 1 κουτί με την νεότερη έκδοση android και το beelink με την 6.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις υποδείξεις σου.Σε περίπτωση που κάτι άλλο πέσει στην αντίληψή σου για αυτό το κουτί εδώ είμαστε.

 

Εγω απλα θα σου ξαναπω οτι η αλλη 9αρα εχει καλυτερη ''αισθηση''...!

Τεσπα ... καλες τηλεθεασεις!

 

Παιδιά καλησπέρα, η γυναίκα μου είναι νηπιαγωγός σε σχολείο και θέλει ενα boxακι όσο πιο φτηνό για να δείχνει στα παιδιά εκπαιδευτικά βίντεο είτε απο στικάκι μέσω kodi, είτε απο youtube.

Το υλικό πού έχει στο kodi είναι μέχρι 1080p max.

Έχει ταλαιπωρηθεί πολύ βάλε βγάλε ένα laptop στην tv και της πρότεινα μια τέτοια λύση.

Είναι εξοικειωμένη με το Nvidia shield που έχουμε σπίτι οπότε της άρεσε σαν ιδέα.

Με κάτι τέτοιο θα είναι οκ;

https://www.skroutz.gr/s/13090341/X96-Mini-16GB.html

 

Ψάχνει οτι πιο οικονομικό για αυτή τη χρήση και μόνο.

 

Ναι!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκατέστησα την 9άρα που πρότεινε ο @gatos814.Πρώτες εντυπώσεις:

- Εμφανής βελτίωση βέβαια είναι η ύπαρξη navigation bar.

- Το ότι "λείπουν" κάποιες εφαρμογές που ήταν στην προηγούμενη version με την οποία και ήρθε, εμένα μάλλον μου φαίνεται ως μειονέκτημα και όχι πλεονέκτημα, άσχετα εάν μπορείς να τις βάλεις εσύ.Υπήρχε π.χ. ο es file explorer (που τον χρησιμοποιώ χρόνια)και που όπως διαπίστωσα δεν υπάρχει πλέον στο google play και μάλλον πρέπει να τον κατεβάσεις από αλλού. Παρεπιπτόντως ο ενσωματωμένος "File Browser" είναι πρακτικά άχρηστος και στις 2 versions εφόσον του λείπει η δυνατότητα αντιγραφής/διαγραφής κλπ (bug).

Το μεγάλο μου όμως ερώτημα είναι ότι εφόσον αυτή η έκδοση προτείνεται για ddr3 σε εμένα που είναι με ddr4 υπάρχει κάποια επίπτωση π.χ στην ταχύτητα?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκατέστησα την 9άρα που πρότεινε ο @gatos814.Πρώτες εντυπώσεις:

- Εμφανής βελτίωση βέβαια είναι η ύπαρξη navigation bar.

- Το ότι "λείπουν" κάποιες εφαρμογές που ήταν στην προηγούμενη version με την οποία και ήρθε, εμένα μάλλον μου φαίνεται ως μειονέκτημα και όχι πλεονέκτημα, άσχετα εάν μπορείς να τις βάλεις εσύ.Υπήρχε π.χ. ο es file explorer (που τον χρησιμοποιώ χρόνια)και που όπως διαπίστωσα δεν υπάρχει πλέον στο google play και μάλλον πρέπει να τον κατεβάσεις από αλλού. Παρεπιπτόντως ο ενσωματωμένος "File Browser" είναι πρακτικά άχρηστος και στις 2 versions εφόσον του λείπει η δυνατότητα αντιγραφής/διαγραφής κλπ (bug).

Το μεγάλο μου όμως ερώτημα είναι ότι εφόσον αυτή η έκδοση προτείνεται για ddr3 σε εμένα που είναι με ddr4 υπάρχει κάποια επίπτωση π.χ στην ταχύτητα?

 

Για να παιζουν καλα και οι ddr3 βερσιον τα λογισμικα τους ειναι λιγο πιο ''ρετουσαρισμενα'' γι'αυτο και η αισθηση του ddr3 λογισμικου ειναι εμφανως καλυτερη στα ddr4!

Στη βασικη και καθημερινη χρηση λοιπον θεωρω οτι θα εχει καλυτερα αποτελεσματα!

Τωρα για τυχων bugs δεν ξερω γιατι δεν το δουλεψα και παρα πολυ σε βαθος χρονου!

Και οντως , ο κλασικος Android μαμα File Browser ειναι περιορισμενων δυνατοτητων και δυστυχως ο πολυ καλος es file explorer , μας ''αφησε'' τον Απριλιο : https://en.wikipedia.org/wiki/ES_File_Explorer

αλλα μπορεις να τον βρεις παντου και ενα απο τα μερη που εχουν μονο ''καθαρα'' Android προγραμματα ειναι εδω :

https://apkpure.com/es-file-explorer-file-manager/com.estrongs.android.pop

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα στη 9αρα που εγκατέστησα είναι ότι αποκρίνεται αργότερα στην εντολή shut down.Η αλήθεια είναι ότι δεν διαπίστωσα παρόμοια υστέρηση σε άλλη εφαρμογή και δεν ξέρω εάν αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι η rom απευθύνεται σε ddr3.

Φυσικά το 1o πρόγραμμα που εγκατέστησα ήταν ο es explorer εφόσον έχω εξοικειωθεί μαζί του τόσα χρόνια.Κρίμα εάν σταμάτησε η υποστήριξή του.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...