Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλεια, ευχαριστώ πολύ!

 

Μετά από κάθε επισκευη- αντικατάσταση γίνεται εκ νέου αδιαβροχοποιηση και τεστ αδιαβροχοποιησης. Τουλαχιστον η smartec το κανει αυτό είναι σίγουρο. Για αλλά service δεν ξέρω γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ευτυχία.

 

Σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο σέρβις (όπως η smartec) γίνεται αδιαβραχοποίηση. Σε οποιοδήποτε μη εξουσιοδοτημένο δεν γίνεται, όσο κ αν ορκιζονται, όσο κ αν χτυπάνε τον κωλο τους κάτω. Κ ο λόγος είναι απλός. Τα αυτοκόλλητα που σφραγίζει η συσκευή και είναι προδιαγραφών samsung, τα έχουν αποκλειστικά και μόνο τα εξουσιοδοτημένα σέρβις. Εκτός αν δεν σας πειράζει να σας τις κολλήσουν με σιλικόνη και logo!!! Επίσης, αμέσως μετά γίνεται έλεγχος της στεγανοποίησης, σε ειδικά μηχανηματα, που οι μη εξουσιοδοτημένοι δεν έχουν.

Edited by thodragon
Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου εμφανίζονται οι διαφημίσεις, κατέβασε το opensource block-this - δεν χρειάζεται root.

 

Από το github:

"Block This is a DNS/VPN based ad blocking & privacy app for Android, that blocks malicious or unwanted internet content by filtering DNS requests and redirecting them to 127.0.0.1 (localhost). It uses a dummy VPN client in order to go around the restrictions in Android and change the DNS settings without having root access. The backend behind the app is a DNS based on PowerDNS - an open source DNS management software working with MySQL as a datasource."

 

τελικα υστερα από δοκιμη που εκανα μου ξαναπετάει στο ασχετο μηνυματα και διαφημισεις .εκει που μιλαω μου βγαζει κατι διαφημηστικα και όταν εχω ανοιχτη την οθονη χωρις να κανω τιποτα και όταν μπαινω σε καποιες εφαρμογες μου πεταει διαφημιση.αν κανω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων και επαναφερω εφαρμογες κλπ από το cloud θα καθαρισει το τηλεφωνο η θα πρεπει να το στησω μια μια εφαρμογή κλπ μηπως εχει μεινει καποιο αρχειο κρυφο και μου ξαναβγαλει διαφημησεις?

αν καθαρισει.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια, χρονια πολλα σε ολους!

Θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν καποιο fast wireless charger σε ποση ωρα φορτιζει το S7 Edge.

Με τον αυθεντικο USB φορτιστη νομιζω ειναι καπου στη 1:30h.

Ποσο παραπανω αργει με την γρηγορη ασυρματη φορτιση ?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Στο S8 θελει περιπου 40 λεπτα παραπανω με ασυρματη φορτιση απο οτι με ενσυρματη...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικα υστερα από δοκιμη που εκανα μου ξαναπετάει στο ασχετο μηνυματα και διαφημισεις .εκει που μιλαω μου βγαζει κατι διαφημηστικα και όταν εχω ανοιχτη την οθονη χωρις να κανω τιποτα και όταν μπαινω σε καποιες εφαρμογες μου πεταει διαφημιση.αν κανω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων και επαναφερω εφαρμογες κλπ από το cloud θα καθαρισει το τηλεφωνο η θα πρεπει να το στησω μια μια εφαρμογή κλπ μηπως εχει μεινει καποιο αρχειο κρυφο και μου ξαναβγαλει διαφημησεις?

αν καθαρισει.

 

Βάλε το Adhell 3 και θα ησυχάσεις.

Εγώ αυτό έχω δεν θέλει να είσαι root.

Θέλει λίγο στην αρχή κάποια διαδικασία,

Μετά μόνο ανανέωση το κλειδί από Samsung κάθε 3 μήνες.

Διάβασε από την 10 σελίδα και κάτω.

 

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=465912&page=10

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

τελικα υστερα από δοκιμη που εκανα μου ξαναπετάει στο ασχετο μηνυματα και διαφημισεις .εκει που μιλαω μου βγαζει κατι διαφημηστικα και όταν εχω ανοιχτη την οθονη χωρις να κανω τιποτα και όταν μπαινω σε καποιες εφαρμογες μου πεταει διαφημιση.αν κανω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων και επαναφερω εφαρμογες κλπ από το cloud θα καθαρισει το τηλεφωνο η θα πρεπει να το στησω μια μια εφαρμογή κλπ μηπως εχει μεινει καποιο αρχειο κρυφο και μου ξαναβγαλει διαφημησεις?

αν καθαρισει.

 

Όταν σου ξαναπετάξει τη διαφήμιση, χωρίς να την κλείσεις, πάτα το κουμπί που σου δείχνει τις εφαρμογές που τρέχουν στο background (δεν θυμάμαι πως λέγεται, είναι το back, το home και το άλλο με τα apps) και δες ποια εφαρμογή τρέχει πρώτη εκείνη τη στιγμή. Αυτή είναι και η εφαρμογή που σου πετάει τις διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου ξαναπετάξει τη διαφήμιση, χωρίς να την κλείσεις, πάτα το κουμπί που σου δείχνει τις εφαρμογές που τρέχουν στο background (δεν θυμάμαι πως λέγεται, είναι το back, το home και το άλλο με τα apps) και δες ποια εφαρμογή τρέχει πρώτη εκείνη τη στιγμή. Αυτή είναι και η εφαρμογή που σου πετάει τις διαφημίσεις.

Δεν το κατάλαβα. Ποια κουμπιά πρέπει να πατήσω?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα. Ποια κουμπιά πρέπει να πατήσω?

 

Το κουμπί που δείχνει τις πρόσφατες εφαρμογές. (Το αριστερά από το home button). Θα ου εμφανίσει όλες τις πρόσφατες εφαρμογές που τρέχουν στο κινητό, με πρώτη πρώτη αυτή που ευθύνεται για τις διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί που δείχνει τις πρόσφατες εφαρμογές. (Το αριστερά από το home button). Θα ου εμφανίσει όλες τις πρόσφατες εφαρμογές που τρέχουν στο κινητό, με πρώτη πρώτη αυτή που ευθύνεται για τις διαφημίσεις.

Το έκανα αλλά δεν μου βγάζει από ποια εφαρμογή είναι. Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχω ιό. Το θέμα είναι να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων η από recovery για να καθαρίσει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έκανα αλλά δεν μου βγάζει από ποια εφαρμογή είναι. Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχω ιό. Το θέμα είναι να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων η από recovery για να καθαρίσει?
Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Guys, περιγράφω κάτω κάτι που είναι πιθανό να επηρέαζε την μπαταρία, και το ανακάλυψα σχεδόν ...τυχαία. Το πόσταρα στο topic του S7, το βάζω κι εδώ, μήπως σας φανεί χρήσιμο.

 

Προσπαθώντας να βρω log με τα περασμένα notifications στο S7 (αφορμή ήταν κάποια notifications για updated έκδοση του Mixplorer που κατέβαινε αλλά το notification για κάποιο λόγο έφευγε και στο downloads folder δεν έβρισκα τίποτα) κατέληξα στο να φτιάξω συντόμευση / εικονίδιο για άμεση πρόσβαση στο "Notification Log".

 

Για να μην πολυλογώ, κοιτώντας στο log είδα ότι υπήρχε ένα notification το οποίο ομολογώ δεν είχα δει ποτέ στην οθόνη του κινητού. Υποθέτω ότι εμφανιζόταν και έφευγε πολύ γρήγορα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το αιτιολογήσω). Το notification αφορούσε το One Drive app. Το αξιοσημείωτο ήταν ότι ουσιαστικά το λειτουργικό σύστημα / ή η ίδια η εφαρμογή προσπαθούσε να κάνει login (στο One Drive), κάθε (μα κάθε) λεπτό ! Δυστυχώς δεν κράτησα screenshot. Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι στο One Drive ήμουν κανονικά λογκαρισμένος και αυτό φαινόταν τόσο στην εφαρμογή όσο και στο My Files app της Samsung (section "Cloud").

Το ακόμα πιο παράξενο ήταν ότι όλο αυτό το διάστημα, στο Device Maintenance -> Battery -> Battery Usage το One Drive δεν το θυμάμαι ποτέ να έχει υψηλό ποσοστό - για να μη πω ότι δεν το είχα δει ποτέ στη λίστα.

 

Εν πάση περιπτώσει, δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι αυτή η "προσπάθεια" για login στο One Drive κάθε λεπτό, δεν επηρέαζε και την μπαταρία, έστω σε κάποιο μικρό βαθμό. Το γιατί αυτά τα notifications δεν έβγαιναν κανονικά στην οθόνη μαζί με τα υπόλοιπα, και τα έβλεπα μόνο μέσα από το Notification log, δεν μπορώ ακόμα να το εξηγήσω.

Χθες το πρωί έκανα disable + stop το One Drive (απεγκατάσταση με την μαμά ROM δεν μπορούμε να κάνουμε), και περιμένω να δω αν θα παρατηρήσω έστω και μικρή βελτίωση στη διάρκεια της μπαταρίας. Ήδη -αν δεν είναι ιδέα μου- νομίζω ότι αυτή τη μία μέρα βλέπω κάποια διαφορά προς το καλύτερο. Θα δείξει σε βάθος χρόνου πιο ξεκάθαρα.

 

Την συντόμευση του Notification Log εγώ την έκανα με το Nova Launcher που έχω. Οδηγίες:

 

From the Nova launcher widget itself, select Activities and then Settings. In the options presented under Settings, you should find the Notification Log.

 

Χρήσιμα σχετικά άρθρα / links:

https://www.androidpit.com/how-to-recover-lost-notifications-on-android

https://www.theverge.com/2018/10/19/18001608/android-notification-history-how-to-view

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nasahapps.unnotification&hl=en_US

Link to comment
Share on other sites

Guys, περιγράφω κάτω κάτι που είναι πιθανό να επηρέαζε την μπαταρία, και το ανακάλυψα σχεδόν ...τυχαία. Το πόσταρα στο topic του S7, το βάζω κι εδώ, μήπως σας φανεί χρήσιμο.

 

 

 

Προσπαθώντας να βρω log με τα περασμένα notifications στο S7 (αφορμή ήταν κάποια notifications για updated έκδοση του Mixplorer που κατέβαινε αλλά το notification για κάποιο λόγο έφευγε και στο downloads folder δεν έβρισκα τίποτα) κατέληξα στο να φτιάξω συντόμευση / εικονίδιο για άμεση πρόσβαση στο "Notification Log".

 

 

 

Για να μην πολυλογώ, κοιτώντας στο log είδα ότι υπήρχε ένα notification το οποίο ομολογώ δεν είχα δει ποτέ στην οθόνη του κινητού. Υποθέτω ότι εμφανιζόταν και έφευγε πολύ γρήγορα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το αιτιολογήσω). Το notification αφορούσε το One Drive app. Το αξιοσημείωτο ήταν ότι ουσιαστικά το λειτουργικό σύστημα / ή η ίδια η εφαρμογή προσπαθούσε να κάνει login (στο One Drive), κάθε (μα κάθε) λεπτό ! Δυστυχώς δεν κράτησα screenshot. Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι στο One Drive ήμουν κανονικά λογκαρισμένος και αυτό φαινόταν τόσο στην εφαρμογή όσο και στο My Files app της Samsung (section "Cloud").

 

Το ακόμα πιο παράξενο ήταν ότι όλο αυτό το διάστημα, στο Device Maintenance -> Battery -> Battery Usage το One Drive δεν το θυμάμαι ποτέ να έχει υψηλό ποσοστό - για να μη πω ότι δεν το είχα δει ποτέ στη λίστα.

 

 

 

Εν πάση περιπτώσει, δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι αυτή η "προσπάθεια" για login στο One Drive κάθε λεπτό, δεν επηρέαζε και την μπαταρία, έστω σε κάποιο μικρό βαθμό. Το γιατί αυτά τα notifications δεν έβγαιναν κανονικά στην οθόνη μαζί με τα υπόλοιπα, και τα έβλεπα μόνο μέσα από το Notification log, δεν μπορώ ακόμα να το εξηγήσω.

 

Χθες το πρωί έκανα disable + stop το One Drive (απεγκατάσταση με την μαμά ROM δεν μπορούμε να κάνουμε), και περιμένω να δω αν θα παρατηρήσω έστω και μικρή βελτίωση στη διάρκεια της μπαταρίας. Ήδη -αν δεν είναι ιδέα μου- νομίζω ότι αυτή τη μία μέρα βλέπω κάποια διαφορά προς το καλύτερο. Θα δείξει σε βάθος χρόνου πιο ξεκάθαρα.

 

 

 

Την συντόμευση του Notification Log εγώ την έκανα με το Nova Launcher που έχω. Οδηγίες:

 

 

 

 

 

 

 

Χρήσιμα σχετικά άρθρα / links:

 

https://www.androidpit.com/how-to-recover-lost-notifications-on-android

 

https://www.theverge.com/2018/10/19/18001608/android-notification-history-how-to-view

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nasahapps.unnotification&hl=en_US

Good catch, ευχαριστούμε!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια να εχουμε.Μου εχει σπασει τα νευρα η τοσο επιθετικη πολιτικη της samsung με τα apps της.Σχεδον καθε μερα παταω επιβολη διακοπης, εκκαθαριση case και εχω απενεργοποιησει ολα τα δικαιωματα απο το samsung pay και το βραδυ το βλεπω παλι ενεργοποιημενο,να εχει κανει απο μονο του update χωρις να ρωτησει καν και να ζηταει δικαιωματα.Το λεω μονο για αυτην την εφαρμογη επειδη καθε φορα που ενεργοποιειται μου βγαζει στο κατω μερος αυτο που το σερνεις προς τα πανω για να ανοιξει.Δεν ξερω αν συμβαινει και με τις υπολοιπες εφαρμογες.Νομιζω πως με το που περασουν τα 2 χρονια εχει παει για ρουτ και ξηλωμα οτι πιανει χωρο και δε χρησιμοποιειται.Εκτος και αν υπαρχει καποια αλλη λυσηπιο μονιμη.
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι εντος εγγυησης 250-270 ειναι λογικη τιμη πιστευω...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι εντος εγγυησης 250-270 ειναι λογικη τιμη πιστευω...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδω η εγγυηση ληγει σε ενα μηνα...το ειχα βαλει 220 και δε νεφευγε...τελοσπαντων συγνωμη για το ασχετο.

Edited by Madness
Link to comment
Share on other sites

Εδω η εγγυηση ληγει σε ενα μηνα...το ειχα βαλει 220 και δε νεφευγε...τελοσπαντων συγνωμη για το ασχετο.
Δεν φεύγει γιατί πουλάνε άπειρα S7 edge και πάει το παζάρι σύννεφο...
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αλλάξατε μπαταρία χρειάστηκε να κάνετε και επαναφορά σε εργοστασιακες ρυθμίσεις? Το ρωτάω γιατί έχω μέσα 6 λογαριασμούς εταιρικούς με MFA και δε γουστάρω μια να ξαναστηνω το κινητό από την αρχή. Ευχαριστώ.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αλλάξατε μπαταρία χρειάστηκε να κάνετε και επαναφορά σε εργοστασιακες ρυθμίσεις? Το ρωτάω γιατί έχω μέσα 6 λογαριασμούς εταιρικούς με MFA και δε γουστάρω μια να ξαναστηνω το κινητό από την αρχή. Ευχαριστώ.
Θα σου κάνουν επαναφορά στο service δυστυχώς
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αλλάξατε μπαταρία χρειάστηκε να κάνετε και επαναφορά σε εργοστασιακες ρυθμίσεις? Το ρωτάω γιατί έχω μέσα 6 λογαριασμούς εταιρικούς με MFA και δε γουστάρω μια να ξαναστηνω το κινητό από την αρχή. Ευχαριστώ.

 

Ναι 100% παντα κανουν

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αντικατάσταση γίνει στο πλαίσιο της εγγύησης, τότε θα σου κάνουν reset. Αν όμως κανείς επισκευή εκτός εγγύησης, με κάποια χρέωση δική σου δηλαδή, έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις να μη σου κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άλλο ένα μπράβο στη Smartec για την άψογη και ταχύτατη εξυπηρέτηση. Πήγα για αλλαγή μπαταρίας και έφυγα και με νέα οθόνη, όλα μέσα στην εγγύηση. Ετσι κρατάνε πιστούς τους πελάτες στη Samsung!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...