Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενεργοποιηθηκε γραφει το μηνυμα αλλα δεν δουλευει....

 

Οταν ειμαι σε 4G και παιρνω ενα τηλεφωνο, κανονικα δεν πρεπει να μεινει σε 4G?

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιηθηκε γραφει το μηνυμα αλλα δεν δουλευει....

 

Οταν ειμαι σε 4G και παιρνω ενα τηλεφωνο, κανονικα δεν πρεπει να μεινει σε 4G?

 

Ε ναι. Και σηματάκι στην μπάρα ειδοποιήσεων βγαίνει μόνιμα. Αφού είχες την υπηρεσία όταν είχες συμβόλαιο, την ξέρεις. Αν ακόμα δεν λειτουργεί όπως λειτουργούσε, επικοινώνησε απευθείας μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Και σηματάκι στην μπάρα ειδοποιήσεων βγαίνει μόνιμα. Αφού είχες την υπηρεσία όταν είχες συμβόλαιο, την ξέρεις. Αν ακόμα δεν λειτουργεί όπως λειτουργούσε, επικοινώνησε απευθείας μαζί τους.

 

Εχθες επικοινωνησα και επεμενε πως οταν κανεις κληση πρεπει να πεφτει στο 3G και ειναι φυσιολογικο....

 

Θα με παρει αυριο ειπε αυτη. Γιατι ειναι ενεργοποιημενη και δεν δουλευει τιποτα... :confused:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να τποθεσω πως μεσα απο τη συσκευη δοκιμασες να το κλεισεις και να το κανα ανοιξεις και βα κανεις σιγουρα ενα reboot ετσι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Να τποθεσω πως μεσα απο τη συσκευη δοκιμασες να το κλεισεις και να το κανα ανοιξεις και βα κανεις σιγουρα ενα reboot ετσι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι τωρα δουλευουν ολα. Με πηραν 100 τηλεφωνα απο την κοσμοτε, μπορω να τους το αναγνωρισω αυτο.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγω εχω ενα s7 edge..φοράει Ελβετίας ccs κ δεν υπάρχει η επιλογή αυτή αν κ το εχω ενεργοποιήσει στην cosmote. Να αλλάξω ρομ για να το εχω??
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, θέλει αλλαγή λογισμικού.

Γνωστός μου που είχε το ίδιο ζήτημα έτσι το έφτιαξε.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, θέλει αλλαγή λογισμικού.

Γνωστός μου που είχε το ίδιο ζήτημα έτσι το έφτιαξε.

 

Sent from my SM-G930F

 

Υπάρχει κάποιο κατάστημα που μπορείς να κάνεις αλλαγή rom; Μετά θα καλύπτεται με την εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία; Ρωτάω γιατί και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το volte σε samsung galaxy S7 (Πολωνικό) και δεν μπορώ να αλλάξω rom μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προσπάθησα να κάνω με το Note 8 μου, αυτά που λέει η Κοσμοτέ εδώ, https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#portal/201600000002048/article/PROD-10223/KW682-WiFi-Calling-Android , αλλά δεν βγαίνει το "επίλεξε κλήσεις WIFI".

Εdit.

Επίσης,στη σελίδα αυτή https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html ,έχει και άλλες υπηρεσίες που διαθέτει η Εταιρία.Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτές;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Άλλες υπηρεσίες; Δεν έχει κάτι διαφορετικό.

 

Αν δεν το υποστηρίζει η Ρομ τότε δεν μπορείς να κάνεις κατι, μόνο αλλαγή ρομ

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα που έβαλα,αριστερά στο πλαίσιο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παλιές ειναι, αν πατήσεις πάνω τους εξηγεί αναλυτικά τι είναι, καμία σχέση με το volte.

 

Sent from my Redmi Note5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χάνεται η εγγύηση εφόσον αλλάξω rom;
Όχι βέβαια. Δεν χάνεται καμία εγγύηση. Επίσημη ρομ θα βάλεις απλά άλλης χώρας....Δεν έχει να κάνει κάτι με την εγγύηση...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα καταφερα και μπήκε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και κάτι τελευταίο επιλέγω την Greece(EUR) ή την Greece (COSMOTE); Και απο αυτές την έκδοση firmware με την πιο πρόσφατη ημερομηνία;
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και κάτι τελευταίο επιλέγω την Greece(EUR) ή την Greece (COSMOTE); Και απο αυτές την έκδοση firmware με την πιο πρόσφατη ημερομηνία;

 

 

Πάντα greece cosmote και μετά δέχεται κανονικά το μήνυμα για το wifi calling και ενεργοποιείται μετά από επανεκκίνηση οταν έρθει το μήνυμα...

Για το firmware υπομονή 2 ώρες κάνει το κατέβασμα ανεξάρτητου ταχύτητας... Αν σε σταματήσει 2-3 φορές πατάς συνέχιση...

Και τέλος κάτι σημαντικό για μερικά samsung: Αν σας βγάλει Fail και δεν μπουταρει το κινητό ανοίξτε το firmware με το 7zip και σβήστε το hidden.img από το home-csc και μετά ξαναφλασαρε το...

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς να είναι Cosmote rom αλλά η άλλη η ελληνική, παίζει μια χαρά το VoLTE/VoWIFI.

 

Το μήνυμα που στέλνεις ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της υπηρεσίας (wificall στο 1333) κανονικά την ενεργοποιεί και σε συσκευή με μη συμβατή rom από ότι είδα σε ένα S7 μιας φίλης που το δοκιμάσαμε(αγορασμένο από kaizer και προφανώς εισαγωγής από άλλη χώρα της Ευρώπης), απλά μετά την ενεργοποίηση που έρχεται το μήνυμα να κάνεις επανεκκίνηση κλπ δεν λειτουργεί και δεν εμφανίζει καν τις σχετικές ρυθμίσεις.

 

Sent from my SM-G930F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την Greece (COSMOTE) και το Odin κατά την διαδικασία μου έβγαλε FAIL . Πάμε για service;:p:p:p

 

IMG-20181125-151441.jpg

 

IMG-20181125-151500.jpg

Edited by Alexpag
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την Greece (COSMOTE) και το Odin κατά την διαδικασία μου έβγαλε FAIL . Πάμε για service;:p:p:p

 

IMG-20181125-151441.jpg

 

IMG-20181125-151500.jpg

 

Δύο μυνήματα πριν το δικό σου, αναφέρθηκε τι πρέπει να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Το προσπάθησα και αυτό όταν πάω να διαγράψω το hidden.img μου βγάζει μήνυμα παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια τελικά τα κατάφερα. Εκεί που έβαζα στο odin το csc αρχικά μου έγραφε να βάλω το HOME_CSC και μου έβγαζε συνέχεια FAIL. Oπότε δοκίμασα να βάλω το κανονικό CSC και πέρασε κανονικά!!!:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είμαι συνδεδεμένος σε δίκτυο wifi θα πρέπει να έχω ανοιχτά τα δεδομένα για να δουλέψει το volte ή αρκεί μόνο να έχω σήμα 4G και κλειστά δεδομένα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...