Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στείλε το αρχείο στο Gmail σου από το παλιό και κατέβασε το από το καινούριο

Πάντα έτσι κάνω αφού δεν θέλω να συχρονιζουν οι επαφές μου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Πήγα αγόρασα χθες έναν γρήγορο φορτιστή quick charge 3μαρκας golf και ενώ μου δείχνει οτι γίνεται γρήγορη φόρτιση μου δείχνει όμως ίδιες ώρες πλήρους φόρτισης και με τον δικό του φορτιστή και με αυτόν,τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Πήγα αγόρασα χθες έναν γρήγορο φορτιστή quick charge 3μαρκας golf και ενώ μου δείχνει οτι γίνεται γρήγορη φόρτιση μου δείχνει όμως ίδιες ώρες πλήρους φόρτισης και με τον δικό του φορτιστή και με αυτόν,τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Άσε τι γράφει. Αυτο αλλάζει καθώς περνά η ωρα. Πρακτικά πόσο φορτίζει σε μισή ώρα όταν ξεκινάς από 40%; Είναι περισσότερο από οτι θα παιρνε με stock; Τι καλώδιο χρησιμοποιείς;

 

Υπόψιν όσο φορτίζει μην το "ξυπνάς"

Link to comment
Share on other sites

Άσε τι γράφει. Αυτο αλλάζει καθώς περνά η ωρα. Πρακτικά πόσο φορτίζει σε μισή ώρα όταν ξεκινάς από 40%; Είναι περισσότερο από οτι θα παιρνε με stock; Τι καλώδιο χρησιμοποιείς;

 

Υπόψιν όσο φορτίζει μην το "ξυπνάς"

Παράδειγμα είμαι στο 9% βάζω τον γρήγορο φορτιστή μου δείχνει το εικονίδιο Γρηγόρης φόρτισης και πατάω λεπτομέρειες και μου λέει χρόνος μέχρι την πλήρη φόρτιση 2 ώρες και 38 λεπτά ,μετά βάζω τον απλό τον δικό του μου γράφει απλά ότι γίνεται φόρτιση πατάω λεπτομέρειες και μου λέει πάλι 2 ώρες και 38 λεπτά όλα αυτά με το ίδιο καλώδιο το δικό του αλλά ναν έφταιγε το καλώδιο λογικά δεν θα μου έγραφε γρήγορη φορτιση,
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα είμαι στο 9% βάζω τον γρήγορο φορτιστή μου δείχνει το εικονίδιο Γρηγόρης φόρτισης και πατάω λεπτομέρειες και μου λέει χρόνος μέχρι την πλήρη φόρτιση 2 ώρες και 38 λεπτά ,μετά βάζω τον απλό τον δικό του μου γράφει απλά ότι γίνεται φόρτιση πατάω λεπτομέρειες και μου λέει πάλι 2 ώρες και 38 λεπτά όλα αυτά με το ίδιο καλώδιο το δικό του αλλά ναν έφταιγε το καλώδιο λογικά δεν θα μου έγραφε γρήγορη φορτιση,

 

Ξαναλέω, άσε τι γράφει. Θέλει και κάποια ώρα μέχρι να βγάλει σωστά στατιστικά. Δες επι το πρακτεο πόσο φορτίζει σε ίδια ώρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα είμαι στο 9% βάζω τον γρήγορο φορτιστή μου δείχνει το εικονίδιο Γρηγόρης φόρτισης και πατάω λεπτομέρειες και μου λέει χρόνος μέχρι την πλήρη φόρτιση 2 ώρες και 38 λεπτά ,μετά βάζω τον απλό τον δικό του μου γράφει απλά ότι γίνεται φόρτιση πατάω λεπτομέρειες και μου λέει πάλι 2 ώρες και 38 λεπτά όλα αυτά με το ίδιο καλώδιο το δικό του αλλά ναν έφταιγε το καλώδιο λογικά δεν θα μου έγραφε γρήγορη φορτιση,
Με το που τον βάζεις έτσι λέει αλλά μετά από κανένα 5λεπτο (και λιγότερο) αναπροσαρμόζει την ώρα και θα δεις ότι θα δείχνει πολύ λιγότερο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την εφαρμογή ampere με τον δικό του φορτιστή τραβάει 1720mah με τον γρήγορο 2340mah ,πόσο είναι το μέγιστο που μπορεί να τραβήξει μήπως αλλάξω καλώδιο ;
Link to comment
Share on other sites

Πως το κατεβάζεις το αρχείο;

Όπως όλα τα συνημμένα,κατά αρχήν τώρα είδα ότι έχεις Windows phone

Ελπίζω vα είναι σε μορφή .vcf το αρχείο που έστειλες...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα την εφαρμογή ampere με τον δικό του φορτιστή τραβάει 1720mah με τον γρήγορο 2340mah ,πόσο είναι το μέγιστο που μπορεί να τραβήξει μήπως αλλάξω καλώδιο ;

Εμένα τραβάει γύρω στα 2850 με γρήγορο της lg....δεν το έχω μετρήσει αλλά γύρω στην μιάμιση ώρα είναι φουλ αλλά πάντα το αφήνω κανένα τέταρτο παραπάνω

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Εμένα τραβάει γύρω στα 2850 με γρήγορο της lg....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

με το καλώδιο της lg η της xiaomi;αν είναι με της lg ;ν θες δοκίμασε με το καλώδιο της xiaomi να δω τι φταίει καλώδιο η φορτιστης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια βοήθεια στο κομμάτι της μεταφοράς των επαφών απ'το προηγούμενο κινητό (windowsphone). Δεν μπορώ να βρω μέσω bluetooth όπως γινόταν παλιότερα η διαδικασία. Εσείς πώς το κάνατε;

 

Είναι στο λογαριασμό οι επαφές ή στο κινητό μόνο ;;

αν είναι στο λογαριασμό ε μπες απο υπολογιστή στο Outlook/hotmail κάντες export (θα κατεβάσει αρχείο λογικά vcf) και μπες στο gmail (που αν δεν έχεις υποθέτω ΘΕΣ να κάνεις) και κάνε Import

 

ή ευκολότερα , πας κατευθείαν στο contacts.google.com (εφόσον έχεις λογαριασμό) πατάς στο import εκεί επιλέγεις Outlook και θα σου ζητήσει να συνδεθείς με τον λογαριασμό για να τα κάνει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Με το καλώδιο της lg πάντα

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

έχεις δοκιμάσει μήπως με το καλώδιο της xiaomi να δεις πόσο mah τραβάει;
Link to comment
Share on other sites

Χαχα τώρα το θυμήθηκα...ποιο καλώδιο ?της miui?αυτό το δείγμα είναι καλώδιο....lol, αρνούμαι...έχει φυλαχτεί μαζί με το κουτί του...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχα τώρα το θυμήθηκα...ποιο καλώδιο ?της miui?αυτό το δείγμα είναι καλώδιο....lol, αρνούμαι...έχει φυλαχτεί μαζί με το κουτί του...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Αυτό το καλώδιο κάνει για να δένεις τα άλλα καλώδια. Ιδανικό επίσης και για power bank ή φορτιστη αυτοκινήτου (αναπτήρα) έτσι όπως είναι μαζεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι θέμα καλωδιου γιατί ο φορτιστής είναι 3Α,αντε τώρα να βρεις καλώδιο καλό που να υποστηρίζει 3A
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ξεκλείδωμα του bootloader. Μπορούμε να ζητήσουμε ξεκλείδωμα και μετά να μην ξεκλειδώσουμε; Αν μετά από καιρό αποφασίσουμε να ξεκλειδώσουμε, φαντάζομαι μπορούμε να το κάνουμε χωρίς να επαναλαβουμε την διαδικασία.

Κάποιο λινκ με την διαδικασία όπως ισχύει τώρα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως το κατεβάζεις το αρχείο;

 

Τις επαφές σου φαντάζομαι τις έχεις στο mail, που έχεις σετάρει το Windows Phone σου.

 

Περνάς αυτό το mail στην εφαρμογή gmail του Note 5 και επιλέγεις να συγχρονίζονται και οι επαφές από τον συγκεκριμένο λογαριασμό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πήγα αγόρασα χθες έναν γρήγορο φορτιστή quick charge 3μαρκας golf και ενώ μου δείχνει οτι γίνεται γρήγορη φόρτιση μου δείχνει όμως ίδιες ώρες πλήρους φόρτισης και με τον δικό του φορτιστή και με αυτόν,τι μπορεί να συμβαίνει;

 

ρε παιδια μισο γιατι εχω μπερδευτει..

της samsung ο fast charging φορτιστης ειναι.

της xiaomi ο μαμα φορτιστης ειναι και αυτος .

γιατι δεν ειναι fast charging της xiaomi αφου δινει τα ιδια αμπερ?

ποσα αμπερ πρεπει να ειναι ο φορτιστης που θα φορτιζει γρηγορα το τηλεφωνο και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μισο γιατι εχω μπερδευτει..

της samsung ο fast charging φορτιστης ειναι.

της xiaomi ο μαμα φορτιστης ειναι και αυτος .

γιατι δεν ειναι fast charging της xiaomi αφου δινει τα ιδια αμπερ?

ποσα αμπερ πρεπει να ειναι ο φορτιστης που θα φορτιζει γρηγορα το τηλεφωνο και γιατι?

 

Λογικά πρέπει να παίζουν ρόλο και τα volt.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μισο γιατι εχω μπερδευτει..

της samsung ο fast charging φορτιστης ειναι.

της xiaomi ο μαμα φορτιστης ειναι και αυτος .

γιατι δεν ειναι fast charging της xiaomi αφου δινει τα ιδια αμπερ?

ποσα αμπερ πρεπει να ειναι ο φορτιστης που θα φορτιζει γρηγορα το τηλεφωνο και γιατι?

 

άλλο το fast charge άλλο το quick charge 2-3-4

διαφορετική υλοποίηση , διαφορετικός χρόνος φόρτισης

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μισο γιατι εχω μπερδευτει..

της samsung ο fast charging φορτιστης ειναι.

της xiaomi ο μαμα φορτιστης ειναι και αυτος .

γιατι δεν ειναι fast charging της xiaomi αφου δινει τα ιδια αμπερ?

ποσα αμπερ πρεπει να ειναι ο φορτιστης που θα φορτιζει γρηγορα το τηλεφωνο και γιατι?

Οι απλοί 2Α x 5V = 10Watts

Οι fast chargers 2A x 9V = 18Watts

Η διαφορά δηλαδή είναι στην τάση εξόδου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να παίζουν ρόλο και τα volt.

 

άλλο το fast charge άλλο το quick charge 2-3-4

διαφορετική υλοποίηση , διαφορετικός χρόνος φόρτισης

 

της samsung λεει 9 volt 1.67 amps 5 volt - 2 amps.

της xiaomi λεει 5 volt 2 amps .

αρα τι παιζει ρολο τελικα?

εαν βαλω της samsung στο xiaomi θα κανει γρηγορη φορτιση,ή παιζει και κατι αλλο ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Οι απλοί 2Α x 5V = 10Watts

Οι fast chargers 2A x 9V = 18Watts

Η διαφορά δηλαδή είναι στην τάση εξόδου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

o fast είναι το πρώτο

το 2ο είναι quick charge (2; )

 

της samsung λεει 9 volt 1.67 amps 5 volt - 2 amps.

της xiaomi λεει 5 volt 2 amps .

αρα τι παιζει ρολο τελικα?

εαν βαλω της samsung στο xiaomi θα κανει γρηγορη φορτιση,ή παιζει και κατι αλλο ρολο?

 

επαναλαμβάνω , το γρήγορη φόρτιση που λες δεν έχει σχέση με το αν θα κάνει χρήση του quick charge ή όχι

ναι θα "φορτίσει" γρήγορα , όχι δεν θα φορτίσει σύμφωνα με το "πρότυπο" του quick charge

αλλά όχι ότι απαραίτητα θα φορτίσει πιο γρήγορα της samsung από της xiaomi , σύγκρινε τα (δες και μέσω app τι δίνει το καθένα) και φόρτισε με ότι θεωρείς καλύτερο

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...