Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nα ρωτήσω εν αναμονή της Beta 4 (την άργησαν οι Κινέζοι ) . Όταν βγεί θέλω να την βάλω καθαρή γιατί έκανα διάφορα πειράματα σαν 1η φορά ροοτ στη συσκευή.

Ποια ειναι η σειρά εγκατάστασης;; Wipe all ή format data από TWRP;

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nα ρωτήσω εν αναμονή της Beta 4 (την άργησαν οι Κινέζοι ) . Όταν βγεί θέλω να την βάλω καθαρή γιατί έκανα διάφορα πειράματα σαν 1η φορά ροοτ στη συσκευή.

Ποια ειναι η σειρά εγκατάστασης;; Wipe all ή format data από TWRP;

 

Νομίζω ότι wipe cache, dalvik cache, system και data αρκεί για μια καθαρή εγκατάσταση!

Αν κάνεις format data θα κάνει στην ουσία factory reset και θα σου σβήσει και όλη την internal storage.

Δε βλέπω το λόγο να χάσεις και όλη την εσωτερική μνήμη αποθήκευσης.

Εκτός αν θες τόσο ριζική εκκαθάριση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Συνήθως κανω format data οταν δοκιμάζω άλλες ROM. Οποτε τώρα με ενα wipe τα παραπάνω θα ειμαι οκ.
Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Συνήθως κανω format data οταν δοκιμάζω άλλες ROM. Οποτε τώρα με ενα wipe τα παραπάνω θα ειμαι οκ.
Το system θα σου διαγράψει και το os όμως. Καλύτερα να κάνεις τα γνωστά τρία wipes. Data, dalvik, cache μόνο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω εν αναμονή της Beta 4 (την άργησαν οι Κινέζοι ) . Όταν βγεί θέλω να την βάλω καθαρή γιατί έκανα διάφορα πειράματα σαν 1η φορά ροοτ στη συσκευή.

 

Ποια ειναι η σειρά εγκατάστασης;; Wipe all ή format data από TWRP;

 

Στην τεμπελιά το γύρισαν οι Κινέζοι μου φαίνεται :p

Ελπιζω μην δώσουν την ίδια Beta 3 ως ofiicial-stable διότι το gesture navigation θέλει αρκετή βελτίωση,για πρώτη υλοποίηση είναι σε καλό επίπεδο αλλά απέχει από το ιδανικό.

 

Δεν πιάνει το gesture πάντα αλλά έχει σεβαστό ποσοστό αποτυχιών η να θες δεύτερη η τριτη προσπάθεια.

 

Επίσης σοβαρότερο πρόβλημα έχει στα chat app στυλ Viber η WhatsApp όπου όταν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο το back gesture το αναγνωρίζει ως να θέλω να γράψω κάτι.

 

Τα κεφάλια μέσα από τους κινέζους και άμεση βελτίωση.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στην τεμπελιά το γύρισαν οι Κινέζοι μου φαίνεται :p

Ελπιζω μην δώσουν την ίδια Beta 3 ως ofiicial-stable διότι το gesture navigation θέλει αρκετή βελτίωση,για πρώτη υλοποίηση είναι σε καλό επίπεδο αλλά απέχει από το ιδανικό.

 

Δεν πιάνει το gesture πάντα αλλά έχει σεβαστό ποσοστό αποτυχιών η να θες δεύτερη η τριτη προσπάθεια.

 

Επίσης σοβαρότερο πρόβλημα έχει στα chat app στυλ Viber η WhatsApp όπου όταν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο το back gesture το αναγνωρίζει ως να θέλω να γράψω κάτι.

 

Τα κεφάλια μέσα από τους κινέζους και άμεση βελτίωση.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Το ότι χρειάζεται βελτίωση συμφωνώ, αλλά εφόσον υπάρχει η επιλογή για απενεργοποίηση γιατί να μην το προσθέσουν!

Πιστεύω θα ήταν καλό να προσθέσουν και 3τη επιλογή που υπάρχει στην Stable, το να κρύβετε η navigation bar. Έχει αφαιρεθεί στην Beta μετά την προσθήκη του Gesture. Δεν το χρησιμοποιώ αλλά μπορεί να βολεύει άλλους.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει κανέναν kernel στην Oreo?

Είμαι μεταξύ elemental, flash & FranchiscoFranco

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Ομάδα έχει βάλει κανένας τον nova launger (official) να ξέρουμε εάν παίζει μια χαρά ή γενικά δεν κάνει για το τηλέφωνο;;

 

Μια χαρά παίζει.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ομάδα έχει βάλει κανένας τον nova launger (official) να ξέρουμε εάν παίζει μια χαρά ή γενικά δεν κάνει για το τηλέφωνο;;

Είμαι με nova απ' την πρώτη στιγμή!

Όλα λειτουργικά, μια χαρά δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με nova απ' την πρώτη στιγμή!

Όλα λειτουργικά, μια χαρά δουλεύει!

 

Συμφωνώ και επαυξάνω Oxygen OS+ Nova Prime δίδυμο που σκοτώνει.

 

Με extra δεξί βοηθός το root και 4-5 tweaks βεβαίως βεβαίως :p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Με τον Nova γίνεται να έχω ίδιo wallpaper στην καρτέλα εφαρμογών;; στον stock έχω μαύρο θέμα και είναι και μαύρο στην καρτέλα εφαρμογών. Ενώ στο Nova με το μαύρο δεν φαίνεται πολύ ωραία γιατί φαίνεται το wallpaper ;;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Με τον Nova γίνεται να έχω ίδιo wallpaper στην καρτέλα εφαρμογών;; στον stock έχω μαύρο θέμα και είναι και μαύρο στην καρτέλα εφαρμογών. Ενώ στο Nova με το μαύρο δεν φαίνεται πολύ ωραία γιατί φαίνεται το wallpaper ;;

Γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς; :o

Θέλεις στην καρτέλα εφαρμογών το ίδιο wallpaper με την αρχική οθόνη;

Στην καρτέλα εφαρμογών μπορείς να προσαρμόσεις πόσο διάφανο θέλεις να είναι το wallpaper!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς; :o

Θέλεις στην καρτέλα εφαρμογών το ίδιο wallpaper με την αρχική οθόνη;

Στην καρτέλα εφαρμογών μπορείς να προσαρμόσεις πόσο διάφανο θέλεις να είναι το wallpaper!

 

OK το βρήκα φίλε μου. Όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

LineageOS 15.1 nightlies based on Android 8.1 will be available tomorrow for select devices

 

https://www.phonearena.com/news/LineageOS-ROM-based-on-Android-8.1-will-be-available-tomorrow-for-selecty-Android-devices_id102793

 

Και το OnePlus 5T στην λίστα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τον kernel Render Zenith..με έτρωγε το χερι μου..διάβασα απο εδώ και απο εκεί και έλεγαν όλοι ότι σε θέμα ταχύτητας είναι κορυφή. Ε λοιπον δεν πίστευα οτι το τηλέφωνο μπορεί να γινει ακόμα πιο γρήγορο. Όχι οτι υπήρχε πρόβλημα πριν απλα σε δουλειά να βρισκόμαστε

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τον kernel Render Zenith..με έτρωγε το χερι μου..διάβασα απο εδώ και απο εκεί και έλεγαν όλοι ότι σε θέμα ταχύτητας είναι κορυφή. Ε λοιπον δεν πίστευα οτι το τηλέφωνο μπορεί να γινει ακόμα πιο γρήγορο. Όχι οτι υπήρχε πρόβλημα πριν απλα σε δουλειά να βρισκόμαστε

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Σε stable 5.0.3 στον έβαλες;

Σου φάνηκε δηλαδή το τηλέφωνο γρηγορότερο;

Πόσες μέρες τον έχεις;

Πολλές ερωτήσεις ε!!

Link to comment
Share on other sites

Σε stable 5.0.3 στον έβαλες;

Σου φάνηκε δηλαδή το τηλέφωνο γρηγορότερο;

Πόσες μέρες τον έχεις;

Πολλές ερωτήσεις ε!!

Φιλέ δεν ξέρω αν είναι placebo, τον πέρασα στην 5.0.3 και τον τρέχω μια μέρα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα και πριν με τον στοκ απλα είμαι της αποψης οτι οι custom kernels είναι και πιο ενημερωμένοι απο οτι ο στοκ σε θέμα sources/patches και τέτοια και γιαυτό κοιταω να περναω κάποιον

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ δεν ξέρω αν είναι placebo, τον πέρασα στην 5.0.3 και τον τρέχω μια μέρα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα και πριν με τον στοκ απλα είμαι της αποψης οτι οι custom kernels είναι και πιο ενημερωμένοι απο οτι ο στοκ σε θέμα sources/patches και τέτοια και γιαυτό κοιταω να περναω κάποιον

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Ευχαριστώ φίλε μου!

Είδες τίποτα αρνητικό;

Αν δε σου είναι κόπος, όταν βρεις χρόνο, ανέβασε τον σε κάποιο cloud να το κατεβάσουμε!

Μπορεί να τον δοκιμάσω και'γω!

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε απο εδω

 

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=28603

 

Όχι οτι τα παει άσχημα στην μπαταρια αλλά πολλοί συστήνουν και αυτην την αλλαγηe7b8e5f7e78249f08ec1403f46a71247.jpg

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε απο εδω

 

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=28603

 

Όχι οτι τα παει άσχημα στην μπαταρια αλλά πολλοί συστήνουν και αυτην την αλλαγηe7b8e5f7e78249f08ec1403f46a71247.jpg

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Στην openbeta 3 δεν δουλεύει το wifi με αυτόν τον kernel. Με ποιο OOS είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα μια δουλεύει μια όχι η οποιαδήποτε επιλογή χρώματος του Bluetooth icon.

Βάζω ένα χρώμα και ύστερα από λίγα λεπτά η 1-2 ώρες ξαναγυρναει σε stock λευκό χρώμα.

 

Ήδη έστειλα μήνυμα στον developer αν μπορεί να το φτιάξει.

 

Επίσης θα ήθελα όταν έχω mobile data κλειστά μην μου βγάζει το σπαστικό ότι δεν έχω mobile data.

 

Είναι βλακεια αυτό.

 

Το ίδιο με WiFi που όταν το κλείνω επανέρχεται το σπαστικό του mobile data.

 

Στην status bar βρε και δεν εξαφανίζεται όπως λες.

Ένα άλλο bug ανακάλυψα αν κάνεις επανεκκίνηση το κινητό όλες οι ρυθμίσεις εξαφανιζονται που έκανες με εφαρμογή.

 

Ωραία πράγματα.

 

Τουλάχιστον για την επανεκκίνηση με backup των ρυθμίσεων εντος εφαρμογής τα επαναφέρεις εύκολα.

 

Αντίθετα Κάθε φορά που κλείνω WiFi η data μου εμφανίζει το παρακάτω σπαστικό “data disabled”

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Επανέρχομαι μετα απο 2 αναβαθμισεις ολα τα bug που ανέφερα ειναι παρελθόν:)

Μπράβο στον developer που έκατσε και ασχολήθηκε στο διάστημα των 3 εβδομάδων που το ειχα βγάλει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στην openbeta 3 δεν δουλεύει το wifi με αυτόν τον kernel. Με ποιο OOS είσαι;
Stable 5.0.3

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...