Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Εχω συνδεση cosmote και πληρωνω παγιο περιπου 25 ευρω.Σκεφτομαι αλλαγη σε frog για να παραμεινω σε cosmote(λογω σηματος).Με συμφερει;ποσο περιπου θα μου κοστιζει το μηνα;;μιλαω περιπου μια ωρα το μηνα προς ολα τα δικτυα καταναλωνω περιπου 1,5 gb δεδομενα και στελνω αντε 20 μηνυματα.Μηπως με συμφερει να το κανω whats up;ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον μπει στο κοπο να μου απαντησει..

 

Στο Frog με 10€ το μηνα καρτα εχεις

2GB με 4,4€ για 25 μερες,μαζι με Bonus 2GB για 30 μερες

60' με 3,02€ για 30 μερες,τα οποια διπλασιαζονται καθε 2 βδομαδες περιπου,αν και αλλες φορες ειναι ανα 3.Για τα sms εχει τα 100sms 4€,αν και η χρεωση αν δεν εχεις πακετο ειναι 2,8€ συνολο(0,14€ x 20).

Το 0,14€ ανα sms ειναι η χρεωση του sms χωρις πακετο.Πως γινεται η αλλαγη απο συμβολαιο σε Frog:

1)Για να διακοψεις το συμβολαιο γινεται με 2 τροπους: α) Πριν την ληξη του:Καταγγελια λογω αυξησεων απο την πλευρα της Cosmote ή διακοπη συμβολαιου απο μερος σου πριν την ληξη της δεσμευσης (συνηθως ειναι 24 μηνες αν και υπαρχουν συμβολαια με δεσμευση για 24 ή 18 μηνες).Αν το διακοψεις εκ μερους πληρωνεις ρητρα αποδεσμευσης.Κυμαινεται γυρω στα 100-130€ περιπου.Αν καταγγελεις εσυ το συμβολαιο λογω αυξησεων απο την Cosmote εχεις περιθωριο 1 μηνα απο την ενημερωση στον εντυπο/ηλεκτρονικο λογαριασμο ή απο την ανακοινωση των αλλαγων να διακοψεις.Τωρα εγινε στους 3 μηνες.

Σε αυτη τη περιπτωση θα πρεπει να κανεις και καταγγελια στην Ε.Ε.Τ.Τ. γιατι οσοι διεκοψαν μεσα στο 2017 επρεπε να κανουν καταγγελια ωστε να φυγουν χωρις να πληρωσουν.Σε περιπτωση ομως που πηρες επιδοτηση συσκευης δεν μπορεις να φυγεις και πληρωνεις τουλαχιστον το ποσο της επιδοτησης που δοθηκε απο την εταιρεια προς εσενα.

2) Αν παρεις τους κωδικους διακοπης απο το 13888 πηγαινεις σε ενα καταστημα ζητας να γινει καρτοκινητο.Συνηθως το συστημα το μετατρεπει σε κοσμοκαρτα.Αρα αν πας στο Frog πρεπει να κανεις και αλλαγη πακετου(ΑΛΠΑΚ).Το ιδιο και για Whats Up.Στο Frog ωστοσο πληρωνεις 3€ χρεωση.

Σε περιπτωση που το συμβολαιο εληξε φευγεις αμεσως,αλλιως αν ειναι στο τελος του ζητας την τελευταια μερα να γινει η αλλαγη σε καρτοκινητο απο συμβολαιο ωστε να εισαι καλυμμενος.Αλλιως ζητανε προστιμο επειδη εφυγες πριν την ληξη του συμβολαιου.

Οσο για το Frog:

1) Δεν εχει Easy transfer,δηλαδη μεταφορα υπολοιπου απο αλλο καρτοκινητο

2) Δεν εχει νυχτερινο πακετο ιντερνετ

3) Λιγοτερα δωρα και προσφορες

Το Whats Up εχει περισσοτερες προσφορες,το easy transfer,νυχτερινο πακετο ιντερνετ και καποιες υπηρεσιες οι οποιες ειναι χρησιμες.

Για την χρηση σου το Frog ειναι η πιο οικονομικη λυση.

Στο Whats Up θα εδινες παραπανω γιατι θα υπερκαλυπτες το κομματι ομιλια και δεν θα σου εφταναν τα MB.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 19χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο που εκανες να μου απαντησεις με βοηθησες πολυ οπως και οι υπολοιποι να παρω την αποφαση μου..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια. Ηθελα να ρωτησω αν το πακετο 2gb και των 60 λεπτων ειναι διαθεσιμα για περιαγωγη στην Γερμανια. Thanks x
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια. Ηθελα να ρωτησω αν το πακετο 2gb και των 60 λεπτων ειναι διαθεσιμα για περιαγωγη στην Γερμανια. Thanks x

 

Κατά 99.999999% είναι.

Εγώ χθες βράδυ γύρισα από Βουλγαρία και όλα λειτουργούσαν σαν να ήμουν στην Ελλάδα. Όποτε θεωρώ πως το ίδιο συμβαίνει και στην Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εδώ! Έβαλα το πακέτο των 2gb στις 17:00 σήμερα, αλλά για δώρο ούτε λόγος μέχρι τώρα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα ανανέωση 10€ εχθές σε frog που είχε φραγή και πήρα το πακέτο με τα 5GB. Έδωσε και 200ΜΒ επιπλέον.

Σήμερα κοιτάζω στην εφαρμογή και έχει δώσει και άλλα 2GB με διάρκεια 1 μήνα (7/2 λήγουν σε αντίθεση με τα 5 που λήγουν στις 2/2).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πακέτα των 2GB και 5GB έχουν κανονικά 4G πρόσβαση; Σε σύγκριση δηλαδή με το "κοινό" πακέτο internet mobile 600mb με 6€ υπάρχει κάποια διαφορά και τα δίνουν φθηνότερα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πακέτα των 2GB και 5GB έχουν κανονικά 4G πρόσβαση; Σε σύγκριση δηλαδή με το "κοινό" πακέτο internet mobile 600mb με 6€ υπάρχει κάποια διαφορά και τα δίνουν φθηνότερα;

Των 2γιγα έχει κανονικό 4τζι, των 5γιγα δεν το έχω αγοράσει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή από Cosmokarta προς FROG γίνεται με το sms ΑΛΠΑΚ; Θέλω να πω, υπάρχει δεύτερο SMS που σε ρωτάει αν είσαι για what's up ή FROG ή γίνεται με άλλο τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

8.5€ κοστίζει

Ευχαριστώ. Όταν σταματήσει το 2+2 (το πήρα σήμερα), θα συμφέρει πιο πολύ το 5αρι. Θ'αναγκαστω βέβαια να βάζω 10αρα κάρτα, αλλά θα σταματήσω να βάζω στο whats up, οπότε μικρή ή ζημιά. Ίσως μεγαλύτερη για την κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή από Cosmokarta προς FROG γίνεται με το sms ΑΛΠΑΚ; Θέλω να πω, υπάρχει δεύτερο SMS που σε ρωτάει αν είσαι για what's up ή FROG ή γίνεται με άλλο τρόπο;

Στείλε ΑΛΠΑΚ στο 1314 και στην συνέχεια F στο 1314 και θα γίνει η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

οπότε μικρή ή ζημιά. Ίσως μεγαλύτερη για την κοσμοτε.

Μπα, οι μεγάλες επιχειρήσεις γνωρίζουν τρόπους για να προστατεύουν τα κέρδη τους.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε ΑΛΠΑΚ στο 1314 και στην συνέχεια F στο 1314 και θα γίνει η αλλαγή.

 

3€ το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια. Ηθελα να ρωτησω αν το πακετο 2gb και των 60 λεπτων ειναι διαθεσιμα για περιαγωγη στην Γερμανια. Thanks x

 

Στην Αυστρία που βρίσκομαι data και λεπτά χρησιμοποιούνται κανονικά και με το νόμο. Πιστεύω ότι τα ίδιο ισχύει και στη Γερμανία

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη δεν τα δειχνει τις περισσοτερες φορες,τα λεπτα προς φρογκ,γνωστο το προβλημα. Το μηνυμα μπορεις να το εμπιστευτεις άνετα,τα γραφει ολα σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα νούμερο Frog που έχει λήξει εδώ και 8 μήνες. Αν του βάλω κάρτα θα πάψουν οι φραγές που ισχύουν ως τώρα, έτσι δεν είναι; Θα μπορώ δηλαδή να το λειτουργήσω το νούμερο κανονικά, έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα νούμερο Frog που έχει λήξει εδώ και 8 μήνες. Αν του βάλω κάρτα θα πάψουν οι φραγές που ισχύουν ως τώρα, έτσι δεν είναι; Θα μπορώ δηλαδή να το λειτουργήσω το νούμερο κανονικά, έτσι;

 

Ναι, μόλις ανανεώσεις θα επανέλθει.

 

Υ.Γ Με την προϋπόθεση, με τον όρο "λήξη" να εννοείς τη φραγή. Διότι αν έληξε το 13μηνο εδώ και 8 μήνες, το νούμερο το έχασες.

Edited by Ilovemetal
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόλις ανανεώσεις θα επανέλθει.

 

Υ.Γ Με την προϋπόθεση, με τον όρο "λήξη" να εννοείς τη φραγή. Διότι αν έληξε το 13μηνο εδώ και 8 μήνες, το νούμερο το έχασες.

 

Σ' ευχαριστώ. Ναι, τη φραγή εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Ναι, τη φραγή εννοώ.

 

Η πρώτη εφαρμογή φραγής 4μήνου στην C-Ote έγινε πριν 4 μήνες {Και την έχω ...εγώ...Χα χα!! }.

Δλδ αρχές Σεπτεμβρίου 2017 και ΟΧΙ άμεσα από 1/9, αλλά λίγες μέρες αργότερα.

 

 

Πότε έβαλες κάρτα € τελευταία φορά πρέπει να βρεις για να διαπιστώσεις ΑΝ σου ανήκει ακόμα ο αριθμός frog στον οποίο αναφέρερεσαι.

ΑΝ του έβαλες μέσα στο 2017 είσαι ΟΚ ακόμα , ακόμα και Γενάρη 2017 να είναι αυτή η τελευταία κάρτα.

ΑΝ το 2016 τελευταία κάρτα, πρέπει να το ψάξεις, μήπως έχεις χάσει την κατοχή του αριθμού αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...