Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγαινε ρυθμισεις εγκατεστημενες εφαρμογες εγγραφα μπες και κανε ενεργοποιηση και ξαναπροσπαθησε μετα παλι να το κατεβασεις

 

To έκανα αυτό που είπες αλλά μου βγάζει πάλι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με sim vodafone, τώρα που έχω βάλει sim cosmote δεν έχω πια! Πρέπει να φταίνε οι ρυθμίσεις της vodafone, και όχι το κινητό.

Εχει απαντηθεί εδώ (και στο thread του mi max 2) το ερώτημά σου. Αν έχει κάποιος εύκαιρο το σχετικό post ας το ποστάρει.

Βάζοντας τις ρυθμίσεις παρακάτω με δεδομενα cosmote κατάφερα να κανω Hotspot το κινητό κ να δωσω στο laptop μου internet. Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια 3548c0e143ddddbdee2def091ef52921.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι "τεσπά"! Ακριβώς επειδή στην 8 φαινόταν, κάποιοι είχαν πρεμούρα, πήγαιναν το ενεργοποιούσαν και αντιμετώπιζαν προβλήματα (δεν είχαν τηλέφωνο), στην 9 αποφάσισαν να μην εμφανίζεται καθόλου εφόσον επιλέγεται χώρα στην οποία δεν υποστηρίζεται από τους παρόχους. Για να προστατεύσουν μερικούς χρήστες από τη βιασύνη ή/και τη βλακεία τους το έκαναν.

Αυτα ποιος σου τα λεει; Μια χαρα τηλεφωνο ειχαν.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα φίλε μου. Για να μην επαναλαμβάνω την ερώτηση που έθεσα και στον από πάνω, για οικονομία χρόνου, θα σου πω το εξής: σε καθαρό Android πας σε Resurrection Remix και Lineage OS, και σε MIUI based ROMs πας σε MIUI PRO ROM, ή της Ελληνικής κοινότητας (XTRV) ή Global Stable (την εργοστασιακή, σε εμένα δουλεύουν όλα απροβληματιστα).

Για όποιον θέλει να μείνει στο MIUI, η PRO είναι ότι καλύτερο, θα έχεις και το Face iD και πολλά customizations παραπάνω (thanks to azuli για τις πληροφορίες επ'αυτής).

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

 

Μάλλον έχω θέμα με το otg. Γιατί έχω κι εγώ τον ασύρματο ανταπτορα της Microsoft, αλλά φαινεται να μη δίνει σήμα ενώ λειτουργεί κανονικά.

 

Με το Dualshock 4, ενώ συνδέεται με το Bluetooth του κινητού, δε λειτουργεί. Μάλλον θέλει την εφαρμογή που λες. Αν θυμάται κανεις ας την αναφέρει.

 

ειναι λιγο tricky τα drivers του microsoft..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι :wink:
μπηκα να τη κατεβασω αλλα μου βγαζει ρωσικα νομιζω
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος παρακαλώ γιατί μου εμφανίζει ότι δεν έχω αντίγραφο ασφαλείας στο mi cloud ενώ βλέπω ότι έχω 1,60/5,00gb και μάλιστα 0,97gb είναι εφαρμογές.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τα αντίγραφα ασφαλείας. Ας με διαφωτίσει κάποιος που να γνωρίζει.

Ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6e6a4e1f7857e5b6931b6791b7291c6c.jpgb25d0285c94d779f48baa6f4fe198802.jpg

 

Αυτό μου βγάζει όταν επιλέγω επαναφορά από αντίγραφο

Κάποιος ρε παιδιά;;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά, έχεις κάνει συγχρονισμό για να τα αποθηκεύσει? Τσεκαρε αν είναι ενεργοποιημένη η "δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας" μπες εκεί και δες τις επιλογές αναλυτικά, στο τέλος λέει "διαχείριση αντιγράφων ασφαλείας" εκεί πρέπει να σου λέει αν έχει αντίγραφο και πόσα.
Link to comment
Share on other sites

μπηκα να τη κατεβασω αλλα μου βγαζει ρωσικα νομιζω
ρωσικη δουλεια ειναι η rom οποτε και το site..!πατας μονο το κουμπι με το download ετσι κι αλλιως.Για τα υπολοιπα google translate.
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω μόνο σε miui. Και πάλι όμως χρειάζεται πολύ δυνατό σήμα για να ακούσεις καλά χωρίς τα ακουστικά για κεραία.

Μερικές φορές πάντως άκουσα έτσι ραδιόφωνο.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πήρα δύο θήκες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αγκαλιάζουν το τηλέφωνο πολύ καλά.

http://www.smartfun.gr/index.php?route=product/product&path=116&product_id=1447

Και αυτή http://www.smartfun.gr/index.php?route=product/product&path=116&product_id=1391

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ποιος σου τα λεει; Μια χαρα τηλεφωνο ειχαν.

 

Διαπίστωση εξαχθείσα από μια πολύ μεγαλύτερη λόγω τεράστιας βάσης μελών (αν όχι και πιο αξιόπιστη) από το myphone δεξαμενή αναφορών:

http://en.miui.com/thread-382411-1-1.html

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1372594&highlight=volte

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1365440&highlight=volte

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1347890&extra=&highlight=volte&page=1

Και από προσωπική εμπειρία εφόσον έχω sim και σε wind και σε cosmote (η οποία μάλιστα επισήμως λέει ότι το υποστηρίζει σε κάποιες δικές της συσκευές αποκλειστικά) και ασφαλώς δεν μου δούλεψε ποτέ σε καμία από τις 2 παρά το ότι ήταν ενεργό όσο ήμουν σε miui 8.

Στην καλύτερη περίπτωση λοιπόν απλά οι συσκευές το αγνοούσαν και δεν το χρησιμοποιούν. Στη χειρότερη υπάρχουν προβλήματα όπως αυτό με τις εξερχόμενες που περιγράφεται σε κάποιο post στα ανωτέρω links που έδωσα.

Εσύ υποστηρίζεις ότι σου λειτουργούσε δηλαδή με κάποιον Ελληνικό πάροχο και παρέμενες σε κλήση σε 4G;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά, έχεις κάνει συγχρονισμό για να τα αποθηκεύσει? Τσεκαρε αν είναι ενεργοποιημένη η "δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας" μπες εκεί και δες τις επιλογές αναλυτικά, στο τέλος λέει "διαχείριση αντιγράφων ασφαλείας" εκεί πρέπει να σου λέει αν έχει αντίγραφο και πόσα.
Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά σε σένα και σ όλο τον κόσμο. Τα έχω όλα ενεργοποιημενα όπως φαίνεται και παρακάτω. Μερικές φορές όμως μηδενίζει και μου δείχνει μηδέν. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φτάιει. 3276795f305427c6335b9ea9ad7e8c5d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωση εξαχθείσα από μια πολύ μεγαλύτερη λόγω τεράστιας βάσης μελών (αν όχι και πιο αξιόπιστη) από το myphone δεξαμενή αναφορών:

http://en.miui.com/thread-382411-1-1.html

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1372594&highlight=volte

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1365440&highlight=volte

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1347890&extra=&highlight=volte&page=1

Και από προσωπική εμπειρία εφόσον έχω sim και σε wind και σε cosmote (η οποία μάλιστα επισήμως λέει ότι το υποστηρίζει σε κάποιες δικές της συσκευές αποκλειστικά) και ασφαλώς δεν μου δούλεψε ποτέ σε καμία από τις 2 παρά το ότι ήταν ενεργό όσο ήμουν σε miui 8.

Στην καλύτερη περίπτωση λοιπόν απλά οι συσκευές το αγνοούσαν και δεν το χρησιμοποιούν. Στη χειρότερη υπάρχουν προβλήματα όπως αυτό με τις εξερχόμενες που περιγράφεται σε κάποιο post στα ανωτέρω links που έδωσα.

Εσύ υποστηρίζεις ότι σου λειτουργούσε δηλαδή με κάποιον Ελληνικό πάροχο και παρέμενες σε κλήση σε 4G;

 

Δεν ειπα οτι λειτουργουσε αλλα το οτι το ειχα ενεργοποιημενο και μια χαρα δουλευε. Εσυ ειπες οσοι το ενεργοποιησαν δεν ειχαν τηλεφωνο. Αλλο ενεργοποίηση και αλλο λειτουργια. Καρτα κοσμοτε. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωση εξαχθείσα από μια πολύ μεγαλύτερη λόγω τεράστιας βάσης μελών (αν όχι και πιο αξιόπιστη) από το myphone δεξαμενή αναφορών:

http://en.miui.com/thread-382411-1-1.html

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1372594&highlight=volte

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1365440&highlight=volte

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1347890&extra=&highlight=volte&page=1

Και από προσωπική εμπειρία εφόσον έχω sim και σε wind και σε cosmote (η οποία μάλιστα επισήμως λέει ότι το υποστηρίζει σε κάποιες δικές της συσκευές αποκλειστικά) και ασφαλώς δεν μου δούλεψε ποτέ σε καμία από τις 2 παρά το ότι ήταν ενεργό όσο ήμουν σε miui 8.

Στην καλύτερη περίπτωση λοιπόν απλά οι συσκευές το αγνοούσαν και δεν το χρησιμοποιούν. Στη χειρότερη υπάρχουν προβλήματα όπως αυτό με τις εξερχόμενες που περιγράφεται σε κάποιο post στα ανωτέρω links που έδωσα.

Εσύ υποστηρίζεις ότι σου λειτουργούσε δηλαδή με κάποιον Ελληνικό πάροχο και παρέμενες σε κλήση σε 4G;

 

απ οσο ξερω η cosmote δινει volte αλλα οχι σε ολους.Πρεπει να ρωτησεις αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καιρό αφού είχα ψάξει το θέμα με το VoLTE τελικά σήμερα είχα επιτυχία. Τι έγινε:

 

Χτες βρέθηκα με ένα γνωστό μου που έχει Samsung Galaxy S7 Edge με κάρτα Cosmote κι αυτός και με το VoLTE ενεργό. Του ζήτησα μια χάρη, να βάλω τη δική μου SIM (Cosmote What's Up) στο κινητό του και να στείλουμε το μήνυμα ενεργοποίησης του Wi-Fi Calling. Όπερ και εγένετο, και ενεργοποιήθηκε η ένδειξη για το VoLTE στη συσκευή του. Αλλάζουμε πάλι τις SIM, τίποτα το Xiaomi, καμία αλλαγή.

 

Σήμερα όμως είχα μια ιδέα... διαβάζω XDA εδώ και πολύ καιρό και θυμήθηκα μια λύση που είχα διαβάσει εκεί για προβλήματα με το VoLTE σε κάποιον ινδικό πάροχο (ναι, άσχετο...). Άνοιξα λοιπόν τις ρυθμίσεις APN και στο "Cosmote Internet" στο APN type το άλλαξα ώστε να είναι "default,supl,ims". Πρόσθεσα το ims δηλαδή. Μόλις έσωσα την αλλαγή αμέσως εμφανίστηκε η ένδειξη "VoLTE" δίπλα απο τις μπάρες σήματος.

 

Το επόμενο ερώτημα είναι φυσικά αν δουλεύουν οι κλήσεις ή η ένδειξη είναι πλασματική. Έβαλα λοιπόν το κινητό σε λειτουργία LTE only (απο το γνωστό κρυφό μενού) και κάλεσα. Κάλεσα και μίλησα κανονικότατα!

 

Και κάπου εδώ τελειώνουν τα καλά νέα. Οι τεχνικοί της Cosmote δεν έχουν καταφέρει να συνδέσουν σωστά τον IMS που χρησιμοποιείται με τα συστήματα για τις κλήσεις μέσω 3G/2G με αποτέλεσμα να έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις για πράγματα όπως η αναμονή κλήσης. Και το αντιλήφθηκα γιατί ενώ το έχω κλειστό ενώ δοκίμαζα το VoLTE μου ήρθε δεύτερη κλήση κατα τύχη! Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος αλλαγής της ρύθμισης απο το Note 4 ενώ τα Samsung μπορούν και το κάνουν.

 

Επίσης ίσως το ίδιο να συμβαίνει και με άλλες ρυθμίσεις όπως οι προωθήσεις, δε χρησιμοποιώ τέτοιες υπηρεσίες όμως και δε ξέρω. Άλλο ένα πράγμα που χρειάζεται δοκιμή είναι το handover VoLTE κλήσης σε 3G/2G, αν δουλεύει ή αν ρίχνει την κλήση, υποψιάζομαι το δεύτερο αλλά δε ξέρω και στα σίγουρα.

 

Σημειώσεις:

1. Η ένδειξη VoLTE εμφανίζεται σε MiUI και μερικές custom ROMs, το vanilla Android και το επίσημο LineageOS δεν βγάζουν ένδειξη ακόμα κι αν το VoLTE δουλεύει.

2. Σε MiUI 9 η ρύθμιση για το VoLTE είναι κρυμμένη (βλέπε Important Announcement About VoLTE Support: Device, Country and Region Details) αλλά εμφανίζεται δίνοντας το *#*#86583#*#* στον dialer.

Edited by cca

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι λειτουργουσε αλλα το οτι το ειχα ενεργοποιημενο και μια χαρα δουλευε. Εσυ ειπες οσοι το ενεργοποιησαν δεν ειχαν τηλεφωνο. Αλλο ενεργοποίηση και αλλο λειτουργια. Καρτα κοσμοτε. :)

 

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια νομίζω. Η ουσία είναι ότι ή xiaomi στη miui 9 εξαφάνισε το μενού του VoLTE στις χώρες οι οποίες δεν έχουν τουλάχιστον έναν πάροχο που να το παρέχει καθολικά. Και ορθώς έπραξε. Είναι ουσιαστικά "feature" δηλαδή και όχι "bug" η απόκρυψη. Αν βρίσκεσαι σε χώρα που υποστηρίζεται το βλέπεις, αν όχι δεν το βλέπεις. Δίνει χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα ο cca 1-2 posts παρακάτω από το δικό σου.

 

απ οσο ξερω η cosmote δινει volte αλλα οχι σε ολους.Πρεπει να ρωτησεις αυτους.

 

Δίνει επισήμως τουλάχιστον σε κάποιες ορισμένες συσκευές μόνο και εφόσον είναι αγορασμένες από το δίκτυό της ή της δοθούν για να περάσει δικό της firmware. Δεν με ενδιαφέρει να ρωτήσω γιατί το VoLTE δεν προσφέρει απολύτως τίποτα προς το παρόν. Δεν συνηθίζω να ασχολούμαι με ανούσια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς έγινε αυτό; μια μόνο εφαρμογή καιρού μόλις βρήκα που δεν δείχνει μόνο το εικονίδιο της αλλά και live πληροφορία όπως στο κλασικό android.5637bc1138ac44a5cd5f2ed473b9bbd5.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια νομίζω. Η ουσία είναι ότι ή xiaomi στη miui 9 εξαφάνισε το μενού του VoLTE στις χώρες οι οποίες δεν έχουν τουλάχιστον έναν πάροχο που να το παρέχει καθολικά. Και ορθώς έπραξε. Είναι ουσιαστικά "feature" δηλαδή και όχι "bug" η απόκρυψη. Αν βρίσκεσαι σε χώρα που υποστηρίζεται το βλέπεις, αν όχι δεν το βλέπεις. Δίνει χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα ο cca 1-2 posts παρακάτω από το δικό σου.

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Είσαι σίγουρος γι' αυτό που γράφεις;

VOLTE.png

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Πώς έγινε αυτό; μια μόνο εφαρμογή καιρού μόλις βρήκα που δεν δείχνει μόνο το εικονίδιο της αλλά και live πληροφορία όπως στο κλασικό android.5637bc1138ac44a5cd5f2ed473b9bbd5.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ουπς ποια είναι αυτή η εφαρμογή καιρού; την θέλω. Χρόνια πολλά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουπς ποια είναι αυτή η εφαρμογή καιρού; την θέλω. Χρόνια πολλά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

yowindow λέγεται χρόνια πολλά!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να διαγραψω ενα δικτυο που δε θελω να μπαινει αυτοματα ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και καλα χριστουγεννα. Εχω την εξης απορια, προσπαθω να δημιουργησω αντιγραφο ασφαλειας στο Mi Cloud κι ενω δειχνει να κανει κατι ( γυρναει κυκλικα μια ενδειξη ) δειχνωντας πως κατι κανει, περναει πολυ ωρα χωρις να τελειωνει η διαδικασια, δλδ κανα μισαωρο, Οντως τοσο πολυ κραταει και σε σας η δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...