Jump to content

Μαθήματα κιθάρας! Να ξεκινήσω ή έχασα το τρένο;


Exposed_Bone
 Κοινοποίηση

Να ξεκινήσω;  

25 members have voted

  1. 1. Να ξεκινήσω;

    • Ναι
      20
    • Όχι
      5


Recommended Posts

Eίχα να πιάσω την κιθάρα μου πολύ καιρό, και με βοήθησε απίστευτα το παρακάτω site:

http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas/752737

Aναλυτικότατο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 173
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά είμαι προβληματισμένος...αποφάσισα να ξεκινήσω μαθήματα κιθάρας ανευ διδασκάλου και του χρόνου να γραφτώ ωδείο...Σκεφτόμουνα για ακουστική αλλά τελικά βρήκα σε πολύ συμφέρουσα τιμή μια κλασική. Τι λέτε? Να την πάρω? Τι είδους τραγούδια μπορώ να παίξω με αυτήν και ποιοι είναι οι περιορισμοί μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Domenico!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι προβληματισμένος...αποφάσισα να ξεκινήσω μαθήματα κιθάρας ανευ διδασκάλου και του χρόνου να γραφτώ ωδείο...Σκεφτόμουνα για ακουστική αλλά τελικά βρήκα σε πολύ συμφέρουσα τιμή μια κλασική. Τι λέτε? Να την πάρω? Τι είδους τραγούδια μπορώ να παίξω με αυτήν και ποιοι είναι οι περιορισμοί μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Domenico!:)

αν θες να παιζεις τραγουδια εντεχνα, ροκ, μπαλαντες και να συνοδεύεις μια φωνή σε μια παρέα πάρε ακουστική. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα πράγματα για την κιθάρα και τη μουσική πάρε την κλασική αλλά θέλει οπωσδήποτε δάσκαλο και περισσότερη προσπάθεια.

Οι δυνατότητες της κλασικής είναι περισσότερες, δλδ μπορέις να παίζεις σολο μελωδίες απο κλασσικά έως και ροκ κομμάτια αλλά και να συνοδεύσεις ρυθμικά μια φωνή, όμως ο ήχος της δε θα θυμίζει τον μεταλλικό ροκ ήχο που ακους στα τραγούδια. Με την κλασική επίσης θα δυσκολευτείς περισσότερο στην αρχή μιας και είναι πιό δύσκολο όργανο (πιο φαρδυ μπράτσο, μεγαλύτερη απόσταση των χορδών)

Εξαρτάται λοιπόν τί θέλεις να παίζεις.

Πάντως δεν πιστεύω να βρήκες μια κλασική κιθάρα σε τιμή που δε μπορείς να βρείς μια ακουστική ;)

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

αν θες να παιζεις τραγουδια εντεχνα, ροκ, μπαλαντες και να συνοδεύεις μια φωνή σε μια παρέα πάρε ακουστική. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα πράγματα για την κιθάρα και τη μουσική πάρε την κλασική αλλά θέλει οπωσδήποτε δάσκαλο και περισσότερη προσπάθεια.

Οι δυνατότητες της κλασικής είναι περισσότερες, δλδ μπορέις να παίζεις σολο μελωδίες απο κλασσικά έως και ροκ κομμάτια αλλά και να συνοδεύσεις ρυθμικά μια φωνή, όμως ο ήχος της δε θα θυμίζει τον μεταλλικό ροκ ήχο που ακους στα τραγούδια. Με την κλασική επίσης θα δυσκολευτείς περισσότερο στην αρχή μιας και είναι πιό δύσκολο όργανο (πιο φαρδυ μπράτσο, μεγαλύτερη απόσταση των χορδών)

Εξαρτάται λοιπόν τί θέλεις να παίζεις.

Πάντως δεν πιστεύω να βρήκες μια κλασική κιθάρα σε τιμή που δε μπορείς να βρείς μια ακουστική ;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ...με κατατόπισες μπορώ να πω...οπότε κοιτάω για ακουστική μια που αυτή είχα κι εγώ απο την αρχή στο μυαλό μου...Αν δεν σου κάνει κόπο ξέρεις κάμια ιστοσελίδα με πώληση κιθάρω? Επίσης κάτι ακόμα, πιστεύεις ότι μια ακουστική κιθάρα 3/4 θα βόλευε έναν έφηβο?

Link to comment
Share on other sites

3/4 Σίγουρα όχι εκτός και αν είσαι Hobbit :) :)

Ακόμα και αν είσαι μικροκαμομένος πάρε 4/4.

 

απο ελλάδα δες τα

http://www.nakas.gr/

http://www.kagmakis.gr/

http://www.armaosmusic.gr/

http://www.musicorama.gr/eshop/index.php

 

από εξωτερικό

 

http://www.thomann.de/gr/ (εξαιρετικά αξιόπιστο)

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι το thomann ενώ είναι πολύ καλό κατάστημα αν οι αγορές σου δεν κοστίζουν πάνω απο 300 Ε πληρώνεις και έξοδα αποστολής. Επίσης αν θες μεταχειρισμένη κιθάρα μπορείς να βρείς απο τα forums του kithara.gr και του noiz.gr.
Link to comment
Share on other sites

VN XM Dean Trans Black + LX-12 Laney

 

Παιδιά γι αυτό το σετάκι τι λέτε?(192 ευρώ από τον Νάκα)

 

Έπαιζα πριν αρκετά χρόνια κλασσική κιθάρα,και με έπιασε μια κ@υλα να ξανααρχίσω)

 

(η καμιά άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά?)

Link to comment
Share on other sites

VN XM Dean Trans Black + LX-12 Laney

Παιδιά γι αυτό το σετάκι τι λέτε?(192 ευρώ από τον Νάκα)

Έπαιζα πριν αρκετά χρόνια κλασσική κιθάρα,και με έπιασε μια κ@υλα να ξανααρχίσω)

(η καμιά άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά?)

 

Θες μεταλοκιθαρα η την διαλεξες λογω τιμης;Γιατι η συγκεκριμενη εχει ολα τα χαρακτηριστικα των μεταλ.Βεβαια οι πιο γνώστες λενε πως με οποιοδηποτε οργανο μπορεις να παιξεις οτι θες.

Τωρα για το αν θα ναι καλη...ενταξει τα ηλεκτρικα της δεν θα ναι και τα καλυτερα αλλα για προσωπικη χρηση θα ναι πιστευω ικανοποιητικα.Να ξερεις παντως οτι παιζουν διαφορες μεταξυ των κιθαρων και ας ειναι το ιδιο ακριβως μοντελο.Εγω πηρα μια Squier και τασταρε και διαβαζα σε φορουμ αλλους που την ειχαν και δεν ειχε κανενα ελλατωμα.

Παντως νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο να δοκιμασεις αυτο που θες να παρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπόν έδωσα προκαταβολή για μια ακουστική κιθάρα και αύριο θα πάω να την πάρω... το θέμα είναι ότι μαθήματα σε ωδείο ξεκινώ σε έναν μήνα και θέλω να ξεκινήσω μαθήματα ανευ διδασκάλου ως τότε! Αυτο το site :http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas/752737

πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει ή είναι μόνο για κλασσική κιθάρα? Αν είναι μόνο για κλασσική μπορείτε να μου προτείνεται ένα άλλο για ακουστική? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Domenico! :)

 

Υ.Γ: Να συμπληρώσω ότι έκανα 3 χρόνια πιάνο και ξέρω να διαβάζω νότες κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω κιθάρα αλλά για χόμπι! Έχω πάρει ήδη κλασσική. Πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να πάω σε ωδείο ή να προσπαθήσω μόνη μου; Α μία μικρή λεπτομέρεια... δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με μουσική!:D

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πελαγώσει...δεν ξέρω τι να κάνω...πηρα χθες την ακουστική μου κιθάρα και ενώ βρήκα πληροφορίες για το πως να ξεχωρίζεις τις νότες δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα:dizzy:..τι να κάνω...αφού να φανταστήτε σαν τέρας την κοιτάω...help me!:shock:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω κιθάρα αλλά για χόμπι! Έχω πάρει ήδη κλασσική. Πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να πάω σε ωδείο ή να προσπαθήσω μόνη μου; Α μία μικρή λεπτομέρεια... δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με μουσική!:D

 

Ευχαριστώ!

 

Μόνη σου το πιθανότερο να απογοητευτείς γρήγορα.

Αν θές να μάθεις θα πάς σε έναν δάσκαλο να κάνεις ιδιέταιρα.

αν θές πτυχίο να πάς σε ωδείο

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πελαγώσει...δεν ξέρω τι να κάνω...πηρα χθες την ακουστική μου κιθάρα και ενώ βρήκα πληροφορίες για το πως να ξεχωρίζεις τις νότες δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα:dizzy:..τι να κάνω...αφού να φανταστήτε σαν τέρας την κοιτάω...help me!:shock:

 

Μάλλον χρειάζεσαι κάποια βοήθεια απο κάποιον που να ξέρει.. Κάποιον φίλο σου.. κάποιον δάσκαλο..

Link to comment
Share on other sites

Σε δάσκαλο λες ε; Έλεγα για ωδείο μήπως μου ερχόταν πιο φθηνά...

Οκ ευχαριστώ!

 

Σε ωδείο δεν θα σου ερχόταν πιο φτηνά. Πάνω κάτω είναι περίπου τα ίδια. Στα ιδιέταιρα προσαρμόζεται το μάθημα στις απαιτήσεις του μαθητή, και επίσης και ο χρόνος δεν είναι σε αυστηρά πλαίσια 45 λεπτών. Αν πάντως θές να πάς για πτυχία τότε ωδείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν θέλετε να μάθετε να παίζετε κιθάρα για χόμπι και όχι επαγγελματικά, θα σας πρότεινα να πάρετε δάσκαλο. Τουλάχιστον για αρχή, να σας πει κάποια πράγματα σχετικά, να σας μάθει μερικές νότες και ακόρντα και αργότερα αν δεν θέλετε, μπορείτε να βρείτε τα πάντα από το internet!

 

σχετικά με το δίλλημα ακουστική ή κλασσική κιθάρα: συνήθως όσοι πάνε στο Ωδείο παίρνουν κλασική. Όμως αν θέλετε να παίζετε ποπ/έντεχνο/ροκ για την πάρτυ σας, πάρτε ακουστική!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
πριν αρκετα χρονια πηγενα κλασσικη κιθαρα δυστυχως την σταματησα ....

σκεφτομαι να ξεκινησω ηλεκτρικη κιθαρα .....

Ειμαι 15χρονων (1λυκειου) πιστευετε οτι εχω χασει το το τρενο ?

θελω να ξεκινησω σαν hobby για προσωπικη ευχαριστηση

 

Φιλε εγω εκανα ενα χρονο ηλεκτρικη οραια ητανε αλλα δεν ειχα κανει κλασικη και μου φανικε πιο δυσκολη και πιστευω αμα ειχα κανει πρωτα κλασικη θα ηταν πανευκολη αρα εσυπου εχεις κανει κλασικη θα σου φανει πανευκολη !!!:):):)

καλα η whatsup εχεισ γινει γελια ποτε δεν μου ερεσε και δν θα μου αρεσει !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γειά σας παιδιά!!

Εχω και έγω μια ερώτηση να σας κάνω.Ξεκίνησα μαθήματα κιθάρας κλασσικής.Είπα στη δασκάλα οτι ηθελά ακουστικής και εκείνη μου είπε οτι δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορώ να το παίξω στη κλασσική.Εμένα θα μου άρεσε να παίζω ροκ και έντεχνα κομμάτια.Τι να κάνω να συνεχίσω ή οχι?

Διάβασα εδώ εναν που έλεγε οτι έκανε πέντε χρόνια κλασσική και δεν ήξερε να βγάλει ενα ροκ κομμάτι στη κιθάρα και απογοητέυτικα λίγο.

Περιμένω τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Εγω ξεκίνησα ντραμς στα 31 μου, και τώρα στα 33 μπορώ και πάιζω αξιοπρεπέστατα με φίλους... Αποψή μου, ποτέ δεν είναι αργά για οτιδήποτε, μεράκι και όρεξη να υπάρχει:)
Link to comment
Share on other sites

θελω να ξεκινησω ντραμς... αλλα εχω μια ελλειψη χωρου/χρηματων οποτε μαλλον για κιθαρα με βλεπω :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Aν θες πραγματικά ντραμς τότε ξεκίνα ντραμς... Χώρος και χρήμα βρίσκονται:D Ντραμς σετάκι φτηνό βρίσκεις και μεταχειρισμένο ή ακόμη και φτηνό μέχρι να μάθεις (300 ευρώ). Για χώρο μπορείς να πάρεις και ηλεκτονικά (πάλι κοντά στα ίδια χρήματα ξεκινάνε)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψήνομαι να ξεκινήσω μπάσο το καλοκαίρι.Καθαρά ερασιτεχνικά και για τη πλάκα μου:)

Πόσος καιρός απαιτείται για να μάθεις έτσι καλούτσικα για να παίζεις μόνος?Έχω ακούσει ότι είναι αρκετά εύκολο.

Αληθεύει ότι επειδή έχει "βαρύ" ήχο δεν μπορείς να παίξεις οποιοδήποτε τραγούδι θέλεις αλλά είναι μόνο για συγκεκριμένα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αληθεύει ότι επειδή έχει "βαρύ" ήχο δεν μπορείς να παίξεις οποιοδήποτε τραγούδι θέλεις αλλά είναι μόνο για συγκεκριμένα πράγματα?

αυτοί που υποστηρίζουν αυτό είναι στενόμυαλοι και δεν έχουν καθόλου φαντασία. αν έχεις μεράκι μπορείς να παίξεις τα πάντα.

 

θα σου πρότεινα να αρχίσεις μαθήματα με δάσκαλο, θα σε γλιτώσει από πολύ χρόνο και θα έχεις και σωστες βάσεις. αν έχεις θέληση και επιμονή πιστεύω μεσα σε ένα εξάμηνο θα είσαι οκ

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...