Jump to content

Αναζήτηση

Showing results for tags 'nokia'.

  • Αναζήτηση βάσει ετικετών

    Πληκτρολογήστε ετικέτες διαχωρισμένες με κόμματα.
  • Αναζήτηση βάσει συγγραφέα

Τύπος περιεχομένου


Περιοχή συζητήσεων

  • My News
    • News
    • Reviews
    • Events
    • Deals
    • Απόψεις
  • My Guides
    • Οδηγοί
  • Πλατφόρμες
    • Android
    • Apple iOS
    • Harmony OS
    • Λοιπές πλατφόρμες
  • Συσκευές
    • Alcatel
    • Apple
    • Google
    • Honor
    • HTC
    • Huawei
    • Lenovo
    • LG
    • Microsoft
    • Motorola
    • Nokia
    • OnePlus
    • Oppo
    • Realme
    • Samsung
    • Sony
    • TCL
    • Vivo
    • Xiaomi
    • ZTE
    • Λοιπά κινητά τηλέφωνα
    • Λοιπά tablets
  • Tech lounge
    • Επιλογή συσκευής
    • Αξεσουάρ
    • Τεχνολογικοί διαξιφισμοί
    • Τεχνολογικοί προβληματισμοί
  • Τηλεφωνία/Internet
    • Cosmote
    • Vodafone
    • Nova
    • Δίκτυα Εξωτερικού
    • Σταθερή Τηλεφωνία/DSL/Fiber
  • Τεχνολογία
    • Computing
    • Smartwatches - Wearables
    • e-Transport (EVs, e-scooters, e-bikes etc)
    • Digital Gadgets
    • My Games
    • Navigation
    • Προσφορές καταστημάτων στην Ελληνική αγορά
  • My Playground
    • Chat and Fun
  • About MyPhone (Site/Forum)
    • Σχολιασμός
    • Αρχείο

Product Groups

Δεν υπάρχουν αποτελέσματα προς εμφάνιση.

Κατηγορίες

  • Mobile phones
    • iPhone
    • Samsung
    • Huawei
    • Xiaomi
    • OnePlus
    • Sony
    • Honor
    • Realme
    • Διάφορες μάρκες
  • Tablets
    • iPad
    • Android
  • Αξεσουάρ
    • Ακουστικά
    • Θήκες
    • Φορτιστές
    • Διάφορα
  • Gadgets
  • Smartwatches/Wearables
  • Έμποροι

Βρίσκω αποτελέσματα σε

Βρίσκω αποτελέσματα που περιέχουν


Ημερομηνία Δημιουργίας

  • ΈΝΑΡΞΗ

    ΛΗΞΗ


Τελευταία ενημέρωση

  • ΈΝΑΡΞΗ

    ΛΗΞΗ


Filter by number of...

Συμμετείχαν

  • ΈΝΑΡΞΗ

    ΛΗΞΗ


Ομάδες


Συσκευή


Δίκτυο κινητής


Περιοχή


Φύλο

  1. Ο Ari Jaaksi, ο οποίος ήταν επικεφαλής της ομάδας Maemo/MeeGo στην Nokia αλλά έφυγε τον περασμένο Οκτώβριο για να ηγηθεί της ομάδας του WebOS, ανοίγει το στόμα του και και μιλά για το τι έγινε μέσα στην Φινλανδική εταιρία. Σύμφωνα με τον Jaaksi, πριν ένα χρόνο το MeeGo δεν είχε καθόλου καλή θέση μέσα στην Nokia. Ο ίδιος δηλώνει: «Οι εταιρίες που δημιουργήθηκαν γύρω από το MeeGo ήταν αδύνατο να δουλέψουν μαζί, κι εγώ δεν ήμουν σε θέση να κάνω την δουλειά μου». Συνεχίζοντας: «Η ΗΡ με ήθελε στην ομάδα της περισσότερο από την Nokia με τον κάθε δυνατό τρόπο, και δεν αναφέρομαι απλά στον μισθό μου». Στις δηλώσεις του αναφέρει πως η Nokia έκανε ένα τεράστιο λάθος που δεν συνέχισε το MeeGo και δεν το πήρε στα σοβαρά, κάτι που έκαναν οι άλλοι κατασκευαστές αν κρίνουμε από το Swipe UI. Το Symbian ήταν η θρησκεία της Nokia όπως φαίνεται και από την ανακοίνωση του Ν900, καθώς η εταιρία κατά την παρουσίαση της πρώτης συσκευής με Maemo, δεν ανησυχούσε για το αν τα πάει καλά στην αγορά το νέο λειτουργικό, αλλά για το αν επηρεάσει τις πωλήσεις του καθιερωμένου Symbian. [via] - [via]
  2. [imgalign]http://www.myphone.gr/news/nokia.gif[/imgalign]Το Symbian, το «ανοικτού κώδικα» λειτουργικό σύστημα για smartphones του οποίου την ανάπτυξη «επιβλέπει» η Nokia, υπέστη δύο σοβαρά πλήγματα το τελευταίο χρονικό διάστημα. Δύο από τις εταιρείες-μέλη του Symbian Foundation, η Samsung και η Sony Ericsson, ανακοίνωσαν πως δεν σκοπεύουν να κυκλοφορήσουν νέες συσκευές που θα βασίζονται στο συγκεκριμένο OS, με κύρια αιτία να αποτελεί το Android της Google και η ραγδαία εξάπλωση του. Στα πλαίσια αυτά, σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο του Gary Marshall, αρθρογράφου για την γνωστή ιστοσελίδα τεχνολογικού ενδιαφέροντος TechRadar, παρόμοια απόφαση ίσως θα πρέπει να πάρει και η ίδια η Nokia. Όπως ο ίδιος αναφέρει, το πρόβλημα είναι πως η φινλανδική εταιρεία δεν έχει κατανοήσει πλήρως τον επιχειρηματικό χώρο στον οποίο δραστηριοποιείται. «Αυτό δεν θα ήταν ιδιαίτερο πρόβλημα αν το μόνο που είχε σημασία ήταν οι προδιαγραφές του hardware, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει στον χώρο των smartphones» λέει χαρακτηριστικά ο Marshall. «Κυρίαρχο ρόλο στα smartphones παίζει το software, αλλά η Nokia είναι ουσιαστικά μια εταιρεία hardware» συνεχίζει, παραθέτοντας το παράδειγμα του iPhone, το οποίο θεωρεί κατώτερο από τους ανταγωνιστές του όσον αφορά τον τομέα του hardware, προσθέτοντας όμως πως «...το πολύ καλό λογισμικό του το έκανε να πουλάει σαν τρελό[/i]». Προσθέτει και την περίπτωση των Windows Mobile 6.1, τα οποία θεωρεί πως δεν έκαναν ιδιαίτερες πωλήσεις όχι λόγω του hardware, αλλά λόγω του software. Κλείνοντας, ο αρθρογράφος του TechRadar επισημαίνει: «Ξέρουμε πως η Nokia μπορεί να φτιάξει τρομερό hardware, αλλά μπορεί να φτιάξει και τρομερό λογισμικό; Αν η απάντηση είναι αρνητική - και φαντάζομαι πως είναι - τότε ίσως θα πρέπει να επικοινωνήσει με την Google ή την Microsoft». Υπενθυμίζουμε ότι, λίγο καιρό πριν, η Nokia ανακοίνωνε πως το [thread=284545]επερχόμενο N8[/thread] θα είναι και η τελευταία συσκευή της σειράς N που θα στηρίζεται στο Symbian και πως μετά την κυκλοφορία του θα εκμεταλλευτεί το MeeGo στην συγκεκριμένη «οικογένεια» high-end συσκευών. Παράλληλα, σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα της Gartner, προβλέπεται πως το ποσοστό χρήσης του Symbian θα «πέσει» στο 30,2% το 2014, ενώ αυτό του Android θα «σκαρφαλώσει» στο 29,6%. Το συγκεκριμένο μερίδιο αγοράς για το πρώτο κυμάνθηκε την περσινή χρονιά στο 46,9% ενώ για το δεύτερο στο 3,9%. Το πλήρες άρθρο του Gary Marshall μπορούμε να διαβάσουμε εδώ.
  3. 12 χρόνια. Τόσο πάνω-κάτω ασχολούμαι με τα κινητά και γενικά την τεχνολογία που περιφέρεται γύρω από αυτά. Δώδεκα χρόνια εδώ στο myphone.gr, με ατέλειωτο διάβασμα, συζητήσεις, παρακολούθηση στο φόρουμ κάθε χρόνο όλων των ναυαρχίδων, με «φιλονικίες» ποιο είναι το καλύτερο κινητό. Με τρελή ανυπομονησία για την επόμενη επαναστατική συσκευή. Κρατήστε την φράση επαναστατική, γιατί εγώ έχω χρόνια να την ακούσω. Η καινοτομία μιας άλλης εποχής Θυμάμαι ακόμη τη χαρά που είχα όταν συνάντησα κάποιο μέλος μέσω του Buy & Sell πριν πάρα πολλά χρόνια και αντάλλαξα μια συσκευή με το Sony Ericsson P800! Ήταν κάτι εντελώς απίστευτο! Το πληκτρολόγιο τότε, το πενάκι, πράγματα πρωτόγνωρα. Πολύ ωραία η αίσθηση που έχεις ότι πιάνεις στο χέρια σου κάτι πραγματικά καινούριο, κάτι πραγματικά καινοτόμο. Δεν γίνεται να ξεχάσω το Siemens Sx1 ή το Sl45! Την πρώτη επαφή με το Symbian! Το θεϊκό Nokia 7110, το 8210 ή αργότερα τα πρώτα Nokia από τη σειρά Ν! Το Motorola Startac! Ωραίες εποχές για έναν myphonακια δεν συμφωνείτε; Συσκευές που σε κάνανε να υπογράφεις συμβόλαιο να τις πάρεις πιο φθηνά, σε τρέλαιναν και κάθε τόσο κάτι καινούριο έσπαγε τα όρια! Αχ, όταν βγήκε το Sony Ericsson T68i! Τι ομορφιά ήταν αυτή! Τα πρώτα χρώματα, η πρόσθετη κάμερα ... Με αυτά και με αυτά, τα χρόνια πέρασαν, η Nokia είναι παρελθόν όπως την ξέραμε, η Ericsson σαν κινητή απορροφήθηκε από την Sony, βγήκε το iPhone και φτάσαμε στο 2016 και δεν έχουμε απολύτως τίποτα να ερωτευτούμε. Κάτοχος λοιπόν κι εγώ μιας περυσινής ναυαρχίδας με Android, δεν θα πω, δεν έχει σημασία αυτό, θέλω να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας και να σας πω αυτό που προβληματίζει τον τελευταίο καιρό. Θεωρώ δεδομένο ότι όλοι όσοι συμμετέχουμε σ' αυτή την κοινότητα μοιραζόμαστε την ίδια «τρέλα» για τα smartphones και την τεχνολογία. Με βάση λοιπόν και αυτή την παραδοχή θα ξεκινήσω γράφοντας ότι η ναυαρχίδα που κρατάω στα χέρια μου είναι αποτέλεσμα αγοράς μόλις τριών μηνών και ήδη την έχω βαρεθεί. Φταίει το λειτουργικό; Η συσκευή; Δεν ξέρω ακριβώς τι μπορεί να φταίει. Σίγουρα όμως υπάρχει κάτι βαθύτερο πίσω από όλα αυτά γιατί όποια ναυαρχίδα και να κρατούσα στα χέρια μου θα τη βαριόμουν το ίδιο γρήγορα. Παίρνεις μια συσκευή που έχει Android, την σετάρεις, βάζεις τον λογαριασμό σου και σχετικά σύντομα είσαι έτοιμος. Αυτά και τέλος. Δεν υπάρχει κάτι να σου εξάψει τη φαντασία, να ασχοληθείς με το κινητό σου παραπάνω. Έχει χαθεί ο έρωτας, αυτό το πράγμα το παραπάνω που θα σε κάνει να έχεις «αρρώστια» με το κινητό σου, δεν υπάρχει πια αυτή η προσμονή. Όποια ναυαρχίδα και να κάτσει στα χέρια σου, από όποια εταιρεία κι αν είναι, μιλάμε μόνο για το λειτουργικό Android μέχρι τώρα, είναι σαν να έχεις το ίδιο ακριβώς πράγμα. Όποια συσκευή και να πάρω, είναι αποδεδειγμένο θα βαρεθώ γιατί δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα. Δεν υπάρχει αυτή η παλιά αγωνία του καινούργιου. Βέβαια παλιότερα υπήρχαν πολλά πράγματα που «περίμεναν» να ανακαλυφθούν θα μου πείτε, ήμασταν παρθένοι εντελώς. Αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι δεν υπάρχουν και τώρα άλλα, ότι δεν υπάρχει το μέλλον και ότι δεν πρέπει να γίνει ένα επόμενο τεχνολογικό άλμα που θα μας συνταράξει. Στασιμότητα και ... εικονική εξέλιξη Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα τελευταία χρόνια είμαστε στάσιμοι. Μπορεί φαινομενικά να εξελισσόμαστε, αλλά η εξέλιξη είναι εν μέρει εικονική. Ας πάρουμε το SoC Snapdragon. Πριν λίγο καιρό είχαμε τον 801. Μετά μας ήρθε ο 810, φέτος ο 820 και του χρόνου καλά μαντέψατε ο 830 κ.ο.κ. Το ίδιο και με την Adreno στα γραφικά, με τις κάμερες, με το design. Δεν τα ισοπεδώνω όλα και αντιλαμβάνομαι την εξέλιξη στα ανωτέρω, όμως η εξέλιξη είναι προβλεπόμενη για κάθε χρονιά. Αυτό είναι που με έχει κουράσει προσωπικά. Αν συμφωνείτε ή αν διαφωνείτε σκεφτείτε το εξής: Τι θα έχει η ναυαρχίδα της Samsung τον επόμενο χρόνο; Το SoC Snapdragon 830; Την επόμενη Adreno; Τα 6 GB RAM ίσως; Ίσως και καλύτερη κάμερα. Πάνω κάτω ξέρουμε όλοι τι θα έχει και αυτό είναι πρόβλημα. Είναι όλα τόσο προβλεπόμενα που θυμίζουν λόμπι έτσι όπως παρέχονται με το σταγονόμετρο, αλλά δεν γίνεται κάποιο τεχνολογικό άλμα. Σίγουρα σωρευτικά όλα μαζί μας φθάνουν στις τρομερές συσκευές του σήμερα, που κάνουν τη ζωή μας, την εργασία μας, την διασκέδασή μας πολύ πιο εύκολη και καλύτερη. Το γνωρίζω και δεν είμαι αχάριστος. Αλλά. Υπάρχει αυτό το αλλά. Μπήκα πρόσφατα σε μια γνωστή αλυσίδα να δω το Samsung Galaxy S7. Τρομερό και μαζί με το V10 ότι καλύτερο για εμένα. Εκεί είναι που σκέφτομαι όμως ότι άντε και το πήρα. Άντε και το έστησα και έπαιξα μαζί του δυο τρεις μέρες. Μετά; Μετά όμως η καθημερινότητά μου δεν αλλάζει δραματικά. Ότι κάνω θα μπορούσα να το κάνω και με την περσινή ναυαρχίδα μου. Δεν έχω λόγο να αλλάξω. Εδώ τελειώνει το παιχνίδι για μένα... Το παρελθόν είναι παρελθόν και πέρασε. Μετά ήρθε το iphone και άλλαξε τον κόσμο, ήρθε το Note με το πενάκι που ακόμη δεν το έφτασε κανείς, ίσως και κάτι άλλο να ξεχώρισε και να μου διαφεύγει. Παραλίγο να το ξεχάσω, το LG G-Flex με την κυρτή οθόνη και το Blackberry Passport! Τι άλλο όμως; Υπάρχει κάτι; Η απάντηση για μένα είναι όχι. Γιατί όποια συσκευή ή ναυαρχίδα διαλέξεις πάνω κάτω τα ίδια θα κάνεις. Χάθηκε η μοναδικότητα, η καινοτομία κύριοι. Να λες έχω ένα smartphone μοναδικό, όχι τόσο ίσως σε design και ματαιοδοξία αλλά σε λειτουργίες. Ίσως να είναι ένας κακός συνδυασμός στασιμότητας εκ μέρους των κατασκευαστών και λειτουργικού για μένα. Εντάξει το Android έχει προχωρήσει πάρα πολύ σε σχέση με το ό,τι ήταν στο παρελθόν, αλλά μήπως αυτή η παραμετροποίηση και η «ελευθερία» οδηγεί στο να γίνεται το λειτουργικό βαρετό και αναξιόπιστο; Στην καθημερινή χρήση αν προσμετρήσεις μόνο τον παράγοντα ποιότητα, τελικά ποιος απολαμβάνει περισσότερο την συσκευή του; Εγώ με το Android ή κάποιος με άλλο λειτουργικό όπως το iOS; Αν προσθέσω και την αποτυχία της Google να νικήσει τον κατακερματισμό που υπάρχει στο Android και το ότι κάθε αναβάθμιση σου φτάνει μετά από λίγους έως αρκετούς μήνες, αρχίζω και σκέφτομαι μήπως τελικά το Android δεν είναι αυτό που υπόσχεται ότι θέλει να είναι. Παραβλέπω το γεγονός ότι άπειρες συσκευές δεν παίρνουν ποτέ αναβάθμιση, επώνυμες και μη. Δεύτερον συνειδητοποιώ ότι η Nokia άφησε ένα τεράστιο κενό. Άφησε ένα τεράστιο κενό γιατί καινοτομούσε, θα πείτε ναι τότε υπήρχε μεγάλος χώρος για καινοτομία, αλλά πάλι αυτό δεν το δέχομαι γιατί πάντα, μα πάντα υπάρχει χώρος για καινοτομία. Όπως πάλι πιστεύω ότι πάντα, μα πάντα υπάρχει χώρος στην αγορά για να μοιραστεί η πίτα εκ νέου και να μπαίνουν νέοι παίκτες. Τρανό παράδειγμα η Apple. Μπήκε, καινοτόμησε για την εποχή της, κάλυψε το κενό που άφησε η Nokia και από το πουθενά ξαναμοίρασε την πίτα και μετά όλοι τρέχανε να την φτάσουν. Μέχρι και η Google άλλαξε το κινητό με Android, όπως έχει η ίδια παραδεχτεί. Ωστόσο και η Apple δεν πάει πίσω. Τα τελευταία χρόνια θεωρώ ότι βλέπουμε να δίνει τεχνολογία με το σταγονόμετρο, χρονιά με τη χρονιά. Απλά δίνει τεχνολογία σωστά φτιαγμένη και στημένη, που δουλεύει στο 99,9% απροβλημάτιστα. Έχει χάσει κι αυτή την καινοτομία που είχε. Το μόνο που έχει αξεπέραστο είναι το τρομερό marketing, που έχει καταφέρει να την εδραιώσει στην παγκόσμια αγορά. Επίλογος Είμαι λοιπόν με την περσινή μου ναυαρχίδα η οποία δουλεύει απροβλημάτιστα, αλλά δεν μπορώ να την πουλήσω γιατί έχει χάσει πολύ από την αξία της και μόνο τα iPhone και τα Note κρατάνε καλή τιμή μεταπώλησης, κάνω τη δουλειά μου σε βαθμό 99,9%, αλλά είμαι άρρωστος και θέλω να αλλάξω, θέλω να δοκιμάσω κάτι καινούργιο, θέλω κάτι να μου καλύψει την δίψα για τεχνολογία και δεν βρίσκω. Δεν βρίσκω κάποιο smartphone να με κάνει να πάω να βάλω δόσεις στην πιστωτική, να θέλω να χρεωθώ για να το πάρω. Δεν υπάρχει η μοναδικότητα. Η δε Google σπρώχνει την αγορά με τις πράξεις της προς την Apple. Μετά και την ανακοίνωση του iPhone SE, πλέον η Apple καλύπτει όλες τις ανάγκες. Μικρή, μεγάλη οθόνη, ότι θες το έχουμε. Πάρε το μικρό iPhone που σου στέρησα και σε τιμή προσιτή επιτέλους για πολλούς. Είναι πολύ δυνατό, όχι τόσο όσο η ναυαρχίδα μου όμως ... . Το ότι είναι κλειστό λειτουργικό δεν ενδιαφέρει κανέναν σε παγκόσμια κλίμακα. Όλοι αγοράζουν από την Apple την ησυχία τους, την ομορφιά, την καλή λειτουργία, το σέρβις. Αγοράζουν αξιοπιστία και πολύ καλή μεταπώληση και...ολίγον από τη δόξα της. Τελικά η ελευθερία που μου δίνει το Android είναι όντως τόσο χρήσιμη ή αν είχα πάρει ένα iPhone 6, θα ήμουνα λίγο περισσότερο ξένοιαστος μιας και θα το έδινα πανεύκολα του χρόνου που θα βγει το 7; Υπάρχει ελπίδα να δούμε κάτι νέο ή θα συμβιβαστούμε αναγκαστικά με ό,τι μας σερβίρουν χρόνο με το χρόνο; Πότε θα βγει το επόμενο smatphone που θα «γκρεμίσει τα τσιμέντα»; Πότε θα δούμε άραγε ένα νέο T68i; Ένα Ν80;
  4. [imgalign]http://news.myphone.gr/nokia.png[/imgalign]Η ολοκλήρωση της εξαγοράς του τμήματος Devices & Services της Nokia, από την Microsoft έναντι 7 δισεκατομμυρίων δολαρίων στα τέλη Απριλίου, δέχθηκε έντονη κριτική και από στελέχη των δύο εταιρειών. Από τη μεριά της Microsoft, ήταν μια πρωτοβουλία του Steve Balmer για να δώσει την αναγκαία ώθηση στην αργή εξάπλωση της πλατφόρμας Windows Phone αλλά επιβλήθηκε σχεδόν «πραξικοπηματικά» στο ΔΣ της εταιρείας. Με τη βαθμιαία εξάλειψη του Nokia brand από την σειρά συσκευών Lumia, η στρατηγική αυτή δείχνει ακόμα πιο αμφιλεγόμενη, αφού μέρος της αξίας που αγοράστηκε ήταν ή ίδια η ταυτότητα των συσκευών που στα μάτια των καταναλωτών διατηρεί ακόμα το κύρος της. Στην ουσία, αυτό που έμεινε από την εξαγορά ήταν η τεχνογνωσία και το χαρτοφυλάκιο πατεντών που σε ορισμένα σημεία, που αφορούν τεχνολογίες φωτογραφίας και απεικόνισης, παραμένουν ακόμα στην αιχμή. Η Nokia, από την άλλη, μπόρεσε να ανασάνει οικονομικά τόσο από το κέρδος της εξαγοράς όσο και από την απαλλαγή της από την χρηματοδότηση ενός τμήματος που είχε καταστεί ζημιογόνο. Εστιάζοντας στην ανάπτυξη εξοπλισμού δικτύων, ενός τομέα όπου παραμένει ισχυρός παίκτης, η εταιρία κάνει μια θετική πορεία που επιβεβαιώνεται με τα οικονομικά στοιχεία για το 3ο τρίμηνο του 2014, όπου ο τζίρος έφτασε στα 4,18 δισεκατομμύρια δολάρια που μεταφράζονται στο διόλου ευκαταφρόνητο κέρδος των 946 εκατομμυρίων δολαρίων. Μια άλλη γνωστή δραστηριότητα που παρέμεινε στην εταιρία είναι η υπηρεσία χαρτογράφησης και υπηρεσιών πλοήγησης HERE Maps η οποία παρουσίασε άνοδο 12% και κέρδος της τάξης των 299 εκατομμυρίων δολαρίων, παρά την ύπαρξη εφαρμογής μόνο για WP. Οι τελευταίες κινήσεις, όπως, το άνοιγμα της υπηρεσίας HERE ή η εμφάνιση του Z Launcher για συσκευές Android, πέρα από την απαγκίστρωση από την πλατφόρμα των WP δείχνουν και μια διάθεση της εταιρίας να αναζητήσει επιχειρηματικές ευκαιρίες, στα παλιά της λημέρια. Η ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων του τριμήνου στους επενδυτές, ήταν μια καλή ευκαιρία για τον Rajeev Suri, πρόεδρο και CEO της Nokia, για να τονίσει ακριβώς αυτή την πρόθεση, αλλά επισημαίνοντας ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο όταν αρθούν οι περιορισμοί που υφίστανται από το συμβόλαιο με την Microsoft. Πέρα, από τις διαθέσεις των μετόχων, η θολή αυτή τοποθέτηση αναπτέρωσε το ηθικό στους πολλούς φανατικούς αγοραστές των συσκευών της εταιρίας που αντιμετώπισαν την εξαγορά του Nokia Devices & Services από την Microsoft, ως προδοσία. Είναι γνωστό ότι η εταιρία, μέσω του τμήματος Nokia Technologies, διατηρεί ένα σημαντικό τμήμα πατεντών και για τις οποίες παραχωρεί άδεια χρήσης στην Microsoft. Εξαιτίας αυτού, το τμήμα σημείωσε άνοδο πωλήσεων της τάξης του 9%, φτάνοντας τα 139 εκατομμύρια δολάρια. Με όχημα τις σχετικές τεχνολογίες, την παράδοση στην κατασκευή premium κινητών και το κύρος της να συνεχίζει να έχει ισχύ στους καταναλωτές, θα μπορούσε να σε σύντομο χρονικό διάστημα να ξαναμπεί στην αγορά των κινητών συσκευών. Η ασθενής πορεία του Sailfish, ενός λειτουργικού που έχει τις ρίζες του στις παλιότερες προσπάθειες της εταιρείας να χτίσει μια πλατφόρμα για smartphones και η παγιωμένη εικόνα της αγοράς δεν αφήνει πολλά περιθώρια για επιλογή λύσεων από το μηδέν. Επίσης, είναι αδιευκρίνιστο το κομμάτι των τεχνολογιών αιχμής που έχουν περάσει στην κατοχή της Microsoft, όπως και οι περιορισμοί που προκύπτουν από τους όρους της εξαγοράς. Ειδικά για τη χρήση του εμπορικού σήματος Nokia για συσκευές, αυτό είναι καθοριστικής σημασίας. Πριν διατυπωθεί η πρόθεση του Suri, αρκετοί παράγοντες που συμμετείχαν στις διαδικασίες της εξαγοράς ισχυρίζονταν πως οι όροι που συμφωνήθηκαν ήταν ουσιαστικά απαγορευτικές για οποιοδήποτε τέτοια κίνηση της Nokia στο μέλλον. Οι αναλυτές αναμένουν ότι η φινλανδική εταιρεία θα δράσει πιο κυκλωτικά, αναζητώντας μεγαλύτερο χώρο στον τομέα των υπηρεσιών και παρέχοντας συμβουλευτικές υπηρεσίες σε άλλους κατασκευαστές mobile συσκευών, πλην της Microsoft. Πολλοί νέοι παίκτες, με προέλευση τις αναδυόμενες και μεγάλες αγορές της Κίνας και της Ινδίας μπορεί να έχουν ισχυρό πλεονέκτημα σε επίπεδο κόστους, αλλά δεν έχουν την εμπειρία να χτίσουν ώριμα και ποιοτικά εξελιγμένα προϊόντα. Είναι ένας χώρος που η Nokia έχει ισχυρές βάσεις και τεχνογνωσία που εκτείνεται στις διαδικασίες κατασκευής, τον ποιοτικό έλεγχο, την τεχνική υποστήριξη μετά την πώληση κ.ά. Είναι προφανές, ότι πιο φιλόδοξα πλάνα, όπως η παρουσίαση νέων συσκευών από την ίδια την εταιρία, απαιτούν ροές κεφαλαίων που ξεπερνούν τις δυνατότητες της εταιρίας σήμερα και θα μπορούσαν να προκύψουν αν πετύχει ένα πλάνο σαν κι αυτό που περιγράφεται παραπάνω. [via]
  5. «Όσο βομβαρδιζόμαστε από νέες συσκευές με τεχνικά χαρακτηριστικά τα οποία φτάνουν τους Η/Υ που είχαμε πριν λίγα χρόνια στα γραφεία μας αλλά συνεχίζουν να έχουν το κλασσικό monoblock design, τόσο περισσότερο νοσταλγώ παλιά κινητά τηλέφωνα, τηλέφωνα τα οποία είχαν κάτι μοναδικό. Μιλάω για εποχές όπου η οθόνη αφής ήταν είδος πολυτελείας με αποτέλεσμα οι κατασκευαστές να ωθούνται σε περίεργα design, άλλες φορές πρωτοποριακά, κι άλλες απλά "περίεργα"!» H εισαγωγή αυτή δεν είναι δική μου, την έχετε ξαναδιαβάσει και στο nostalgia του φίλτατου MemphisX για το Siemens SX1 του. Αντικατοπτρίζει μια άλλη εποχή, την οποία λίγοι θυμούνται ενεργά ακόμα και σήμερα, αλλά πολλοί λάτρεψαν και άφησαν πίσω, λόγω των νέων τεχνολογιών. Στους ενεργούς ανήκω κι εγώ και η αλήθεια είναι πως το παρών blogging είναι ίσως το δυσκολότερο για μένα, πιο δύσκολο ίσως κι από διάφορα τεχνικά άρθρα που έχετε διαβάσει από εμένα κατά καιρούς. Και πως να μην είναι, ειδικά όταν μέσα από τα nostalgia κείμενα, την τρέλα και τον πειραματισμό σου κατάφερες να δημιουργήσεις μια παρέα 30 και πλέον ατόμων (επίσημα πάντα μιας και υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμα εκεί έξω) οι οποίοι έχουν το ίδιο μεράκι με σένα; Πως να μιλήσεις για φίλους που ψάχνατε λύσεις με τις ώρες, σχολιάζατε αγγελίες, αλλά και μένατε έκπληκτοι με τα ευρήματα των άλλων; Που ένας απλός καφές μαζί τους ή μια τηλεφωνική κλήση σας έδεσε σαν φίλους; Κυρίες και κύριοι, το θέμα μας σήμερα είναι τα «Nostalgic Phones» και το τι αντίκτυπο είχε η ξαφνική ανάδειξη τους, είτε μέσω του myPhone.gr, είτε μέσα από άλλα sites, μέσα από τα μάτια μου πάντα, μιας και με θεωρώ υπεύθυνο για πολλά σε αυτό το «trend». http://content.myphone.gr/photo/full/8910/32351-512548482091031-1793076513-n.jpg Μέχρι πριν λίγα χρόνια λοιπόν, κανείς δεν ήξερε πως υπήρχαν άτομα που βλέπουν τα παλιά κινητά ως κάτι παραπάνω από σκουπίδια ή σαράβαλα, ενώ τώρα, η παρούσα ασχολία τείνει να γίνει ένα trend ανάλογο άλλων, αλλά όχι στον ίδιο βαθμό όπως πχ του iPhone. Μέσα σε αυτούς κι εγώ, μιας και σαν νέο μέλος σχετικά στο forum μας τότε (με παρουσία 6 μηνών στις σελίδες του εκείνο το διάστημα), δεν ήξερα πως υπάρχει κάτι τόσο ενδιαφέρον μέσα του. Τότε, το «Νοσταλγία για τα παλιά Nokia» αποτελούνταν από μόλις 5-6 άτομα, τα οποία ασχολούνταν ενεργά με το κομμάτι αυτό. Μέχρι που μπήκα εγώ στην παρέα και σχεδόν ταυτόχρονα ξεκίνησε και η στήλη «Nostalgia», που τόσο αγαπήσατε και περιμένατε με αγωνία κάθε Σάββατο. Η μοίρα τα έφερε έτσι και στο βήμα που βρίσκομαι σήμερα με έφερε αυτή η στήλη, μέσω ενός κινητού που ίσως και να μην θυμάται πολύς κόσμος, αλλά αγάπησα περισσότερο κι από την όποια γυναίκα, μιας και ποτέ δεν με πρόδωσε: Το Nokia 8850. Η συνέχεια που είδατε, είναι γνωστή. Αυτό που δεν ήξερε κανείς ποτέ είναι πως γι'αυτή τη στήλη αφιέρωσα άπειρες ώρες για κείμενα που, θέλοντας να μην χαθεί κάτι που αγάπησα και λάτρεψα, το τροφοδοτούσα κάθε βδομάδα με νέο υλικό. Μέχρι που, ο αντίκτυπος της με ανάγκασε να το σταματήσω κάπου όλο αυτό... «Πωλείται άριστο Nokia 3310 για συλλέκτες μόνο, στα 40 ευρώ» Κάπου εκεί άρχισα να αναρωτιέμαι «τι έκανα τώρα;», ξέροντας πως πίσω από αυτή την εκμετάλλευση της ασχολίας αυτής βρίσκονται η παρέα και τα κείμενα μου. Όχι εσκεμμένα φυσικά, αλλά από άγνοια, μιας και κανείς μας δεν φαντάστηκε πως όσα γράφαμε τα είδανε κι άλλοι. Έμποροι, άτομα που «μυρίστηκαν» λεφτά, όλοι βάλανε κι από μια αγγελία. Δυστυχώς δεν ήταν κάτι παροδικό, εμφανίστηκαν εκατοντάδες. Όλες με την ίδια λογική, να «πατήσουν» πάνω στο μεράκι και την αγάπη μας. Ψάξαμε οικονομικότερες λύσεις. Οι της Θεσσαλονίκης την βρήκαμε μέσω παζαριών. Άλλοι μέσω φίλων και συγγενών που δεν τα ήθελαν πλέον. Ακόμα και αποστολές μεταξύ μας κάναμε από Θεσσαλονίκη σε Αθήνα και αλλού, μιας και ψάχναμε συσκευές για άλλους! Το μεράκι μας δεν πέθανε. Κι απέναντι μας, όσοι το είδαν ως «χρήμα» και «κέρδος», σκεπτόμενοι πως «θα το πάρουν το σαραβαλάκι που πήραμε τσάμπα από την ανακύκλωση με κανένα 30άρι, σιγά μην το βρουν φθηνότερο». Κι όμως, αγαπητοί «εκμεταλλευτές», τα βρήκαμε φθηνότερα, μιας και αυτή είναι η χαρά της συλλογής: Να ψάχνεις. Πολλοί έχουμε κομμάτια που δύσκολα θα μας τα δίνατε σε χαμηλές τιμές ή ακόμα και τσάμπα, για τον απλούστατο λόγο πως δεν νιώθετε όπως εμείς. Δεν νιώθετε αγάπη για το αντικείμενο, αλλά κοιτάξατε (και κοιτάτε ακόμα) να κερδίσετε από αυτούς που το αγαπάνε. Κι αν ήταν λογικό το κέρδος, δεν θα υπήρχε ουσία να γραφτεί το παρών κείμενο. Το υπερκέρδος όμως, έχει αγανακτήσει όλους μας που ασχολούμαστε με αυτό το hobby. Σκεφτείτε πως το 3310 και το 6310 που θα έχετε στην βιτρίνα σας ως «απόλυτα συλλεκτικό» (και σε εξωπραγματική τιμή φυσικά...), θα το χρησιμοποιήσουμε ένα Σάββατο ή μια Κυριακή και αν, για να πάμε να πιούμε έναν καφέ και να θυμηθούμε τα παλιά. Όλες τις άλλες μέρες θα είναι σε ένα συρτάρι, ή -για να μιλήσω προσωπικά-. σε ένα κουτί. Θα δίνατε εσείς 50 και 100 ευρώ για 3 και 4 ώρες; Θα μου πείτε τώρα, «τι λες ρε plankton69, μύγα σε τσίμπησε; Ο καθένας πουλάει όσο θέλει». Δεκτό από μένα, αλλά σκεφτείτε λίγο το εξής: Πως γίνεται ένα Nokia 8110 να είναι ακριβότερο από ένα Sony Ericsson K850 που πουλάει το ίδιο άτομο; Πως γίνεται το Nokia 6210 να κάνει 50 και 100 ευρώ, ενώ εγώ το αντάλλαξα και ο νέος κάτοχος ξέρω πως το χαίρεται πιο πολύ από εμένα; Πως γίνεται να πουλιέται σε σαραβαλιασμένη κατάσταση το Nokia 8810 100 και 200 ευρώ κι εγώ να το αντάλλαξα με Motorola StarTAC; Η απάντηση είναι μια: ΚΕΡΔΟΣ. Και κάπου πρέπει να τελειώσει αυτό, γιατί έχει παραγίνει το κακό. Δεκτό να μας βοηθήσετε, αλλά όχι να «πατήσετε» πάνω μας. http://content.myphone.gr/photo/full/8913/scrooge1.jpg [ame=http://www.youtube.com/watch?v=v9K1UYIXElc]mk-gia tous filous kai tis files mou - YouTube[/ame] Υπάρχουν όμως και καλά σημεία σε αυτό το «trend» και ονομάζονται «παρέα», «ομαδικότητα» και κυρίως, «φιλία». Βρεθήκαμε πολλές φορές, κυρίως οι της Θεσσαλονίκης, με ένα και μοναδικό σκοπό: Να μιλήσουμε για την τρέλα μας. Πολλές φορές, με άλλες συσκευές, αλλά με τον ίδιο σκοπό: τη νοσταλγία. Αλλά και σε άλλες πόλεις, όσοι ήταν γείτονες βρέθηκαν και μίλησαν για την τρέλα τους μεταξύ τους, ενώ φυσικά γίνανε παρέα, όπως κι εμείς στην Θεσσαλονίκη. Πολλές ώρες σε τηλέφωνα (είτε μέναμε κοντά, είτε... 800 χιλιόμετρα μακριά!), μιλώντας για ευρήματα, αλλά και προβλήματα, ψάχνοντας λύσεις. Το καλύτερο όμως; Ειδική ομάδα στο Facebook, σαν «γειτονία», η οποία καθημερινά «παίρνει φωτιά» από τις συνομιλίες και τις φωτογραφίες μας. Πραγματικά, κάτι που κανείς μας δεν φανταζόταν 1 ή 2 χρόνια πριν. Κι άλλα πολλά, που θα χρειαστώ μέρες να τα εξιστορήσω... Πράγματά που, προσωπικά ένα «ευχαριστώ» είναι το ελάχιστο που μπορώ να προσφέρω σε όλους εσάς. http://content.myphone.gr/photo/full/8912/dsc00367.jpg Κλείνοντας λοιπόν, αρχικά θέλω να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά όλους όσους βοήθησαν και μας βοηθάνε ακόμα με τις συλλογές μας, διότι χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχε ζωή σε αυτό το κομμάτι. Ακόμα, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλη την παρέα των νοσταλγών για τις ευχάριστες στιγμές που ζούμε καθημερινά, είτε από κοντά είτε πίσω από ένα πληκτρολόγιο, αλλά και όσους μπήκαν στην υπάρχουσα παρέα με την ίδια τρέλα των «παλαιότερων». Ένα μεγάλο ευχαριστώ επίσης σε όσους μας κόλλησαν με την νοσταλγία κινητών (zografos, Enema, theProdigy και BMW_E36), γιατί χωρίς αυτούς δεν θα γινόμασταν 30! Όσοι τώρα, δυσαρεστήθηκαν ή παρεξηγήθηκαν με τον λόγο μου, sorry, αλλά πρέπει να υπάρξει και λίγο λογική στις τιμές, αλλά και στην αντιμετώπιση σας προς εμάς. (Και προσοχή: Δεν θίγω αυτόν που όντως πουλάει κάτι που πραγματικά αξίζει. Αυτοί που πρέπει να θιχτούν, ξέρουν ποιοι είναι...) Θα τα πούμε -όπως κάθε μέρα- στα γνωστά μας λημέρια παιδιά, αλλά και όσοι θέλετε κι από κοντά στις 16 Δεκεμβρίου, στο επίσημο meeting του myPhone στη Θεσσαλονίκη. Προσωπικά θα είμαι εκεί με ένα δείγμα της συλλογής μου, για όλους όσους ασχολούνται ή τους συναρπάζει μια παλιά συσκευή! Be there λοιπόν! *Credits to Enema για το banner του group μας! :)
  6. Ιούνιος του 2012, καιρός λοιπόν να εμπλουτίσω την μικρή μου συλλογή από κινητά. Παρασυρόμενος από διάφορους εδώ στο myPhone (βλέπε plankton69), αποφασίζω λοιπόν να την αρχίσω με παλιά αγαπημένα μοντέλα. Ένα από αυτά το Nokia 3410. Ψάχνοντας λοιπόν ώρες σε διάφορα site αγγελιών βρίσκω λοιπόν έναν τυπά που το έδινε στα 10 (!) ευρώ. Δεν έχασα λοιπόν χρόνο πήγα και το πήρα. Το κινητό αυτό ήταν αυτό που λένε «έρωτας με την πρώτη ματιά» για μένα. Για καλή μου τύχη ήτανε σε εξαιρετική κατάσταση εμφανισιακά και λειτουργικά, μιας και σχεδόν όλες οι γρατζουνιές του, έγιναν (δυστυχώς) από μένα. Το μόνο αρνητικό ήταν η μπαταρία, μιας και όταν το πήρα είχε ακόμα την αρχική και μετά βίας έβγαζε μισή μέρα. Την επόμενη κιόλας πήγα και την άλλαξα. Η χαρά ήταν μεγάλη! Ώρες ολόκληρες έφαγα παίζοντας, πειράζοντας και προσπαθώντας να βρω και το τελευταίο του μυστικό. http://content.myphone.gr/photo/full/6817/0123z.jpg Δεν ήταν λίγες οι φορές που το χρησιμοποίησα σαν δεύτερο αφού είχα πουλήσει το δικό μου. Ακόμα και τώρα το χρησιμοποιώ συχνά - πυκνά, μιας και το λυπάμαι να μένει μόνο του. Βέβαια τα σχόλια που μαζεύω δεν είναι και τα καλύτερα, ο ένας μου λέει «Που πας με την κηδεία ρε» ο άλλος με λέει αρχαιοκάπηλο και πάει λέγοντας. Εγώ όμως δεν το βάζω κάτω, συνεχίζω να το κυκλοφορώ πάραυτα. Σε γενικές γραμμές δεν είχα κανένα παράπονο από αυτό το κινητό, ίσα-ίσα έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Μερικά από τα θετικά του είναι: Μπαταρία που βγάζει άνετα 4 μέρες με χρήση Πολύ δυνατό ηχείο Φοβερή κατασκευή [ame=http://www.youtube.com/watch?v=ROny4f4SVZA]Nokia 3410[/ame] http://img233.imageshack.us/img233/8343/0128p.jpg Δυστυχώς όμως αυτή η χαρά δεν κράτησε πάνω από μήνα. Μετά από μερικά πεσίματα άρχισαν να μην πιάνουν καλά μερικά πλήκτρα και η πρόσοψη έχει αρχίσει να φθείρεται επικίνδυνα. Αλλά επειδή και εγώ άρχισα να φοβάμαι μην το χαλάσω εντελώς, το άφησα στην άκρη, ώσπου να αποφασίσω να το κάνω (που δεν θα αργήσει και πολύ αυτή η στιγμή). Ως τότε αναπαύεται και περιμένει καρτερικά τη στιγμή που θα το φτιάξω…
  7. Αναφέροντας το όνομα Nokia, η σκέψη μας πάει αμέσως σε μια εταιρία που μεγαλούργησε στην κινητή τηλεφωνία από το 1987, ενώ είναι υπεύθυνη για πολλά project που αλλάξανε την πορεία της κινητής τηλεφωνίας στα τόσα χρόνια. Symbian, Maemo, MeeGo, real multitasking σε κινητά, PureView, αλλά και πολλά ακόμα την βοήθησαν να δημιουργήσει έναν μύθο γύρω από το όνομα της. Μέρα με τη μέρα όμως, ο «μύθος» αυτός καταρρέει, με άμεσο αντίκτυπο στα ταμεία, την εικόνα, τη φήμη αλλά και τον κόσμο της. Κάθε μέρα είναι κι ένα βήμα πιο κοντά στο τέλος του «πάλαι πότε» γίγαντα της Σκανδιναβίας, ένα βήμα πιο κοντά στην -μεγαλύτερη ίσως- δομική αλλαγή στην ιστορία της από το 1865, όπου και δημιουργήθηκε, αλλά κυρίως, από το 1987 και το πρώτο της κινητό. O λόγος; Ώρα για μια ανάλυση σε βάθος... Symbian (2002 - 2012) H ανάλυση μας ξεκινά το 2002. Εκεί λοιπόν, βρίσκουμε τη Nokia να κάνει το «μεγάλο βήμα», φέρνοντας το Symbian στις μάζες. Κάνοντας μερικά ακόμη βήματα πίσω, το Symbian υπήρχε ήδη πριν το 1997, ως EPOC και ανεξάρτητο project της Psion. Tο 1997, μετονομάζεται σε Symbian και πρώτοι συνεργάτες ήταν η Nokia και η Ericsson, με σκοπό φυσικά την υιοθέτηση του σε συσκευές τους. Πρώτη (πρακτικά) συσκευή με Symbian θεωρείται το R380, με το 9210 να ακολουθεί το 2002. Συσκευές όπως τα 7650, 3650, 6600, αλλά και ότι επακολούθησε ήταν πάντα πιο μπροστά από την εποχή τους και τους -τότε- αντιπάλους του, θέτοντας πολλές φορές τα νέα στάνταρντ στην νεοσύστατη κατηγορία των smartphones. Αυτό όμως που ταύτισε τη Nokia με το Symbian, ήταν η εξαγορά του το 2008, με σκοπό το άνοιγμα του κώδικα για περαιτέρω εξέλιξη αυτού. Για πολλά χρόνια χάραξε την πορεία της με αυτό, άλλοτε κάνοντας βήματα προόδου κι άλλοτε κάνοντας σημαντικά λάθη, για τα οποία τιμωρήθηκε στο μέλλον. Maemo/MeeGo Αποτέλεσμα της συνεργασίας Nokia- Intel (MeeGo) σε υπάρχον project της Nokia (Maemo), ήταν και είναι ένα από τα πιο ολοκληρωμένα και ανοικτά λειτουργικά που δημιουργήθηκαν ποτέ. Δυστυχώς για τη Nokia, δεν δόθηκε η απαιτούμενη βαρύτητα σ' αυτό, από πλευράς υποστήριξης, marketing αλλά και διάθεσης, με αποτέλεσμα την νέκρωση του πριν προλάβει να δείξει τι αξίζει. Επιλογή Maemo ήταν το N900, μια slide-QWERTY συσκευή μπροστά από την εποχή της και εργαλείο πολλών χρηστών ακόμα και σήμερα, ενώ εκπρόσωπος του MeeGo ήταν το N9, μια full-touch υλοποίηση με όλα τα φόντα να πρωταγωνιστήσει στην αγορά, με την ίδια την Nokia όμως να μην το υποστηρίζει. Στα σκαριά ωστόσο, υπήρχε άλλη μια MeeGo συσκευή, το N950, ουσιαστικά «μίξη» σχεδιασμού N9 με το upslider πληκτρολόγιο του E7, που παρέμεινε όμως μια συσκευή για developers. Για τους hardcore fans θεωρείται ακόμα «η σωτήρια λύση» για την εταιρία, μιας και σε ουσιαστικά πειραματικό στάδιο αποδεικνύει πως μπορεί να κοντράρει στα ίσια κορυφαία smartphones με άλλα λειτουργικά. Πλέον, το βάρος της εξέλιξης του έχει αναλάβει η Jolla, μετονομάζοντας το σε SailFish OS, η οποία πιστεύει ότι μπορεί ακόμα να πρωταγωνιστήσει. Windows Phone Αποτέλεσμα της συνεργασίας Nokia - Microsoft, με την πρώτη να βάζει τις συσκευές και την δεύτερη το λειτουργικό. Στα υπέρ του η απίστευτη ομαλότητα σε κύλιση, αλλά και η ελαφρότητα που αποπνέει στον χρήστη, στα κατά του όμως το μονότονο user interface με τα tiles, αλλά και οι συνεχείς αλλαγές κώδικα που δεν του επιτρέπουν να αποκτήσει άμεσα ένα ολοκληρωμένο marketplace. Μερικοί εκπρόσωποι της πρώτης γενιάς (7.x) για τη Nokia, είναι τα Lumia 800, Lumia 900, Lumia 610, ενώ για την δεύτερη γενιά (8) τα Lumia 820, Lumia 920 και Lumia 620. Μέχρι και σήμερα, που πλέον είναι το κύριο λειτουργικό της εταιρίας, οι απόψεις γύρω από αυτό δεν είναι ξεκάθαρες. Άλλοι είναι υπέρ και άλλοι κατά του, με άμεσο αντίκτυπο φυσικά στην εμπορική του πορεία κόντρα στα άλλα λειτουργικά της αγοράς, αλλά και στα κέρδη που παρουσιάζει. Στρατηγική Επιστρέφοντας στο 2002, η Nokia θέλοντας να προωθήσει το τότε Symbian S60, αρχίζει να εμπλουτίζει την γκάμα της με νέες συσκευές. 7650, 3650 και 6600 ήταν από τις πρώτες με το λειτουργικό αυτό. Εδώ άρχισε να φαίνεται παράλληλα, η λάθος προσέγγιση της Nokia. Αντί να βγάλει τρεις συσκευές, μια οικονομική, μια μεσαίας κατηγορίας και μια κορυφαία, επέλεξε να βγάλει τρία κινητά με χτυπητές ελλείψεις για την εποχή τους (7650, χωρίς θύρα MMC τότε και όλα, χωρίς θύρα USB, έστω και δικής της έμπνευσης), στην ίδια περίπου τιμή. H συγκεκριμένη στρατηγική συνεχίστηκε για χρόνια, δημιουργώντας σύγχυση στο καταναλωτικό κοινό, μια και ουσιαστικά δεν διέθετε μια ναυαρχίδα, αλλά κουτσουρεμένες συσκευές. Oι «τυπικά» ναυαρχίδες, πάντα είχαν κάποιες ελλείψεις και πάντα έχαναν τη θέση τους σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Σε συνδυασμό λοιπόν με την γρήγορη αντίδραση των ανταγωνιστών, ξεκινώντας το 2007 και το πρώτο iPhone μέχρι το 2010 και την Android 2.3, χάθηκε σημαντικός χρόνος χωρίς να υπάρχει πρακτικά εκσυγχρονισμός στην γκάμας της. Aν δούμε και με δεδομένα τις καταστάσεις, το 2007 αντίπαλος του iPhone ήταν το Nokia N95, ενώ το 2009 που το Android πέρασε στην 2.x αντίπαλος ήταν το 5800XM με S60v5, κάκιστο για οθόνες αφής. Tο 2010 τώρα, το N8 με Symbian S^3 δεν μπορούσε να αγγίξει τα νέα iPhone και Android smartphones, είχε χαθεί ήδη πολύτιμο έδαφος που δεν μπορούσε να ανακτηθεί. Tο μεγαλύτερο λάθος στην στρατηγική της Nokia ωστόσο, ήταν η στροφή στα Windows Phone, αντί του «δικού της» MeeGo. Πιθανόν ο Anssi Vanjoki να είχε στο νου του αυτή την στροφή όταν έθεσε υποψηφιότητα για πρόεδρος, αλλά να απορρίφθηκε από τους μετόχους, προτιμώντας την πρόταση του Stephen Elop. Tο MeeGo τότε, είχε λάβει τις καλύτερες κριτικές από κάθε site, blog, αλλά και φανατικούς, παρ' ότι νέο στην αγορά, την ώρα που τα Windows Phone ήταν ένα σχέδιο επαναφοράς της Microsoft στα έξυπνα κινητά, μετά τα σχετικά αποτυχημένα Windows Mobile. Ένα σχέδιο που, προς στιγμήν, έχει αποδειχθεί ανέτοιμο να σταθεί απέναντι σε iOS και Android... *** Την επόμενη εβδομάδα, το άρθρο αυτό συνεχίζεται με τα λάθη της Nokia σε σύνοψη, τα αποτελέσματα της στρατηγικής, το μέλλον, αλλά κι ένα κομμάτι-έκπληξη!
  8. Δεν υπάρχουν και πολλοί που να είναι πάνω από 25 ετών και να μην γνωρίζουν ή να μην έχουν δουλέψει στα χέρια τους μία συσκευή Symbian. Κακά τα ψέματα, το Symbian είναι η πλατφόρμα που κατά γενική παραδοχή έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη των smartphones. Multitasking, παραμετροποίηση κατά το δοκούν, εφαρμογές από market store, χρήση του κινητού ως σκληρού δίσκου και πολλά άλλα πράγματα, που μέχρι πριν μερικά χρόνια τα κάναμε μόνο μέσω κάποιου υπολογιστή. Το άλλοτε κραταιό Symbian στο οποίο συμμετείχαν στην εξέλιξη και ανάπτυξη του πολλοί κατασκευαστές (Samsung, Nokia, Ericsson, Sony Ericsson, Motorola κ.α), εγκαταλείφθηκε πριν μερικά χρόνια από όλους πλην της Nokia. Όλα αυτά μέχρι και τις 24/1/2013, οπότε και ανακοινώθηκε και επίσημα πως η τελευταία Symbian συσκευή είναι το Nokia 808 Pure View και πως δεν πρόκειται να δούμε πλέον κάτι καινούργιο. Είναι μια ιστορική στιγμή. Είναι από τις καταστάσεις που μας δείχνει πως «ζωντανός οργανισμός» δεν είναι μόνο ότι αναπνέει. Δεν είναι λίγα τα εκατομμύρια των χρηστών του που αντιμετώπισαν αυτήν την στιγμή με μεγάλο συναισθηματικό φόρτο. Δεν παύει όμως να είναι μια στιγμή και πάει, τελείωσε. Ευκαιρία για εμάς να κάνουμε μια ιστορική αναδρομή από το πώς φτάσαμε στις ρίζες του Symbian ως την τελική και καλύτερη του υλοποίηση. Η ιστορία ξεκινάει το 1984, με μια Βρετανική συσκευή που την ονόμασαν Psion Organiser. Είχε 6K εσωτερική μνήμη με μερικές εφαρμογές να δουλεύουν μέσω καρτών μνήμης των 8K. Αυτό μας πηγαίνει περίπου 30 χρόνια πίσω, όπου το Psion κατά πολλούς σηματοδοτεί την αρχή της εποχής των έξυπνων φορητών συσκευών. Κάτι σαν το «Big Bang» αυτής της βιομηχανίας θα έλεγαν κάποιοι άλλοι. Μετά την επιτυχία του Psion, έρχεται το Psion Organiser 2, το οποίο θεωρήθηκε ως το πρώτο PDA (προσωπικός ψηφιακός βοηθός), παρόλο που εκείνη την εποχή αυτός ο όρος δεν υπήρχε. Είναι η εποχή που πολύς κόσμος αποφάσισε να αφήσει τις αριθμομηχανές τσέπης και τα Filofax. Μαζί με το Psion, η «επανάσταση» ξεκίνησε και από το φοβερό - για την εποχή του - Atari Portofolio με 128Κ μνήμη, επεκτάσιμη με τις απίστευτα ακριβές εκείνη την εποχή κάρτες μνήμης. Είχε επεξεργαστή 4,9 MHz και η συσκευή μπορούσε να δουλέψει με 3 ΑΑ μπαταρίες για εβδομάδες. Μαζί τους, το 1989, ανακοινώνεται η επόμενη συσκευή, η MC-Series, το πρώτο laptop. Βασισμένο στο δικό του EPOC λειτουργικό δεν ήταν PDA και δεν ήταν και πετυχημένο λόγω του πολύ υψηλού του κόστους. Το 1991 η σειρά Psion παρουσιάζει τεράστια επιτυχία εισάγοντας στην αγορά το 3ο μοντέλο, Psion Series 3. Είχε ενσωματωμένο QWERTY πληκτρολόγιο και σημείωσε 1,5 εκατομμύριο πωλήσεις. Νούμερο ρεκόρ για την εποχή του. Αργότερα, το 1999 ήρθε το Psion Series 5, προσφέροντας την δυνατότητα να συνδέσεις το PDA σου με το κινητό χρησιμοποιώντας υπέρυθρες, κάτι απίστευτα καινοτόμο για την εποχή. Symbian Το 1998 η εταιρεία Psion χωρίζει τις δραστηριότητες της σε 3 τμήματα. Ηλεκτρονικοί υπολογιστές, επιχειρήσεις και λογισμικό. Στο τρίτο τμήμα συνάπτεται συνεργασία με τις Nokia & Ericsson με σκοπό την δημιουργία ενός ειδικού λειτουργικού σχεδιασμένου μόνο για κινητά τηλέφωνα. Και εγένετο το Symbian! Από το 1998 έως και το 2013, 15 χρόνια εξέλιξης. Είναι αδύνατον να υπερεκτιμήσει κάποιος την καινοτομία της Nokia. Όμως σε συνεργασία με την Ericsson πάνω στο Symbian, οι Σουηδοί παρουσιάζουν το R380, το πρώτο που επισήμως χαρακτηρίστηκε ως «smartphone» και το πρώτο που είχε οθόνη αφής. Η πρώτη Symbian συσκευή της Nokia είναι το 9210, το οποίο βγήκε στην αγορά το 2000 και ήταν ένα PDA τηλέφωνο με qwerty πληκτρολόγιο, ένας ιδιοφυής για την εποχή συνδυασμός κινητού με PDA. Ένα smartphone. Ανάλογη επιτυχία παρουσίασαν και οι συσκευές από την Sony Ericsson της σειράς P, ξεκινώντας με το P800 μέχρι και τα Ρ990/Ρ1i. http://content.myphone.gr/photo/full/10679/ericsson-r380.jpg Δεν ήταν όμως μόνο η Nokia και η Psion που σηματοδότησαν την επανάσταση στην κινητή. Εύσημα ανήκουν και στην Apple με το Newton MessagePad που κυκλοφόρησε το 1993 και το GridPad του Jeff Hawkins την ίδια χρονιά. Ο Hawkins θα έχει άμεση επιτυχία με το Palm, αρχίζοντας με το Palm Pilot, προϊόν της χρονιάς για το 1999 σύμφωνα με το Business Week. Αναμφίβολα, υπήρξε μεγάλη έμπνευση για τον Steve Jobs. Λίγο αργότερα, ο Hawkins δημιούργησε το Handspring, μία ακόμα συσκευή PDA-κινητό που μαζί με το Palm Treo κυκλοφόρησαν το 2002. To πρώτο όμως smartphone που κυκλοφόρησε ποτέ και συνδύαζε PDA και GSM ήταν το Nokia 9000 Communicator, το οποίο κυκλοφόρησε το 1997. Το τέλος http://content.myphone.gr/photo/full/10678/symbian-rip.jpg Ίσως και να ήταν όλα θέμα σωστού χρόνου. Αν η Nokia Belle (Symbian ^4) είχε εξελιχθεί πιο νωρίς ίσως να μην συζητούσαμε σήμερα για το αντίο του Symbian. Το παράδοξο συνέβη όμως, ανακοινώθηκε ο τερματισμός του στις 11/2/2011 και 7 μήνες μετά βγήκε η καλύτερη του έκδοση, η Belle, ανταγωνιστική και στον τομέα του hardware. Το τέλος όμως είχε έρθει, οι developers άρχισαν να εγκαταλείπουν το καράβι, οι ανταγωνιστές προχώρησαν, κέρδισαν και άλλο κοινό και το Symbian συνέχισε να σβήνει τόσο σαν κοινότητα όσο και σαν αξία στην συνείδηση του καταναλωτή. Έτσι, τον Φεβρουάριο του 2012, ανακοινώθηκε το τελευταίο Symbian, το Nokia 808 Pure View. Το καλύτερο Symbian όλων των εποχών. Πολύ ισχυρό hardware για τα δεδομένα του λειτουργικού, την καλύτερη κάμερα που έχει υπάρξει σε κινητό και όλα τα καλά του OS και της συνδεσιμότητας αυτού. Ακόμα και ο browser του ήταν εξαιρετικά βελτιωμένος, φτάνοντας στα επίπεδα ενός καλού smartphone. Τέλος εποχής λοιπόν, το Symbian τελείωσε, έφτασε στο τέλος της εξέλιξης του και φρόντισε να το κάνει με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο. Με το Nokia 808 Pure View, το Symbian στα καλύτερα του...
  9. Όταν αναπολώ τις πρώτες μέρες της συλλογής μου (30 Ιουλίου 2011 άρχισαν όλα! Ένας χρόνος συλλογή!:D) αλλά και τα θεμέλια της, πραγματικά γελάω μαζί μου από μέσα μου. Tο να συλλέγεις «θρύλους» της κινητής τηλεφωνίας δεν είναι εύκολη υπόθεση για την εύρεση, πόσο μάλλον όμως για τη συντήρηση/επισκευή τους. Μπορεί η εύρεση ενός φορτιστή, μιας μπαταρίας, ακόμα και μιας... βίδας να γίνει αληθινός εφιάλτης, που σε στοιχειώνει μέχρι να τελειώσει! Φυσικά αδύνατον, μιας και αυτός ο εφιάλτης δεν τελειώνει, όσο υπάρχουν νέες προσθήκες στη συλλογή. Πάντα θα ψάχνεις κάτι για κάποια συσκευή και δεν θα το βρίσκεις! Ή ακόμα και ολόκληρη τη συσκευή!!! Σ'αυτή τη κατηγορία ανήκει και το Nokia 2100 μου. Όντας το πρώτο ασπρόμαυρο κομμάτι της συλλογής μου, έχαιρε συμπάθειας μέχρι να έρθει στη ζωή μου το 8850. Αλλά έγινε μαρτύριο από τότε, γιατί σιγά-σιγά έπρεπε να επισκευαστεί! Βλέπετε, πριν ξεκινήσω τη συλλογή μου, ήταν το επόμενο για... crash test, μετά από ένα 8310. Οπότε, δεν είχε προσόψεις, ήταν βαμμένο με μαύρο Posca μαρκαδόρο και έλειπαν βίδες... Μερικά χρόνια πριν, ήρθε στα χέρια μου από φίλο του πατέρα μου που μας το έδωσε (σε μένα και τον αδερφό μου) για να παίζουμε. Η μπαταρία θυμάμαι ήταν στα τελευταία της, ήταν γκρι και με τα πλήκτρα που είναι και σήμερα. Ποτέ δεν το χρησιμοποίησα ως τώρα σε «φουλ ρυθμό», είχε από παλιά τον ρόλο του «κομπάρσου» στο συρτάρι μου. Ίσως γιατί δεν το συμπάθησα και ιδιαίτερα ποτέ, όχι λόγο άλλης εμπειρίας σε ασπρόμαυρο Nokia, αλλά λόγω παρωχημένου σχεδιασμού. Μπορεί, θα μου πείτε τώρα και το 3310 να ήταν κάπως έτσι, αλλά μιλάμε για μερικά χρόνια αργότερα, που πλέον είχα πιο σύγχρονο κινητό να με συντροφεύει. http://content.myphone.gr/photo/full/6950/06042012043.jpg Πάμε όμως στο 2011, όπου αρχίζει η ιστορία μας. Το 2100, ως «ρημάδι», κάνει παρέα στα άλλα 2 της -τότε μόνο Nokia- συλλογής μου, τα 7260 και E52. «Ντροπή» της συλλογής μάλλον, διότι ήταν σε άσχημη κατάσταση. Οι προσθήκες ερχόντουσαν σιγά-σιγά, το 2100 όμως εκεί. Λυμένο, «γδυμένο» και... κακόμοιρο, σε ένα κουτάκι με άλλα, σαφώς καλύτερα μοντέλα. Είχα το νου μου να βρω κάτι αυθεντικό γι'αυτό, κάτι που φάνηκε δύσκολο. Δεν μπορούσαν να βρεθούν με τίποτα. Κι άντε γύρνα μέσα στο κρύο να ψάχνεις! Οπότε, εγκαταλείφθηκε με σκοπό να αρχίσει πάλι την άνοιξη, που θα έφτιαχνε και ο καιρός. http://content.myphone.gr/photo/full/6947/06042012041.jpg Έρχεται η ώρα λοιπόν να κάνω σαφάρι για τον Ζήση... Και ψάχνοντας, βρίσκω προσόψεις! Αλλά, όπως και με το 7210, λεφτά γιοκ! Την ατυχία μου λέω, πρέπει να περιμένω να πάρω το χαρτζιλίκι από τον πατέρα μου! Περίμενα λοιπόν, τι να κάνουμε... Την επόμενη βδομάδα, είχα τη χαρά να ανοίγω το κουτάκι τους και να τις κουμπώνω στο Nokia! Κόκκινο πλέον, δεν ήταν η ντροπή της συλλογής μου! Όχι μόνο έμοιαζε με τηλέφωνο, μέχρι να φτιάξω το 7210 ήταν το πιο άριστο μοντέλο μου! http://content.myphone.gr/photo/full/6949/251576-257610147584867-7720164-n.jpg Κάπως έτσι, πέρασε κι αυτό στην λίστα μου ως «άριστο». Πάντα όμως θα θυμάμαι ότι γλύτωσε από τον «θάνατο» ως «βάναυσα κακοποιημένο» και έτοιμο για πέταμα. Αν φταίει κάποιος που ζει και είναι ανάμεσα στα άλλα κινητά μου πλέον σε καλή κατάσταση και μοίρα, είναι ο theProdigy (που για το ξερό του το κεφάλι, δεν είναι στην παρέα μας πλέον) και με έκανε να απαντήσω σε αυτό το post τότε... 29 Ιούλ. 2011, 16:51 30 Ιούλ. 2011, 11:54 [ame=http://www.youtube.com/watch?v=m8_x3XrZ7kg]Nokia 2100 - YouTube[/ame] *Παιδιά, σας ευχαριστώ που μου δώσατε την ώθηση να το σώσω!
  10. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=bNm7SysoTXo]Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 5100 - YouTube[/ame] Πέρασαν αρκετές συσκευές από τα χέρια μου,Nokia όλες. «Κολλημένος» και «καμμένος» με την συγκεκριμένη εταιρία από την πρώτη συσκευή, Nokia 3210, μέχρι το N8 αυτή την στιγμή. Δεν μπορώ να πω ότι νοσταλγώ ιδιαίτερα κάποια, σε σημείο μάλιστα που θα με ωθούσε κάτι στο να χρησιμοποιήσω το 2012 κάποια από αυτές. Σίγουρα προσωπικά μου λείπει η απλότητα στην καθημερινή χρήση που πρόσφεραν παλιότερα τα κινητά τηλέφωνα,αλλά μέχρι εκεί. Οι αναμνήσεις από τις πρώτες συσκευές παραμένουν αναμνήσεις, όπως ανάμνηση παραμένει και η πρώτη μου μεγάλη καψούρα με το «ωραίο φύλλο». Ήρθε, στάθηκε για λίγο, πρόσφερε κάποιες όμορφες και άσχημες στιγμές και κλειδώθηκε σε κάποιον φάκελο μέσα στον «σκληρό». Και να ήθελα άλλωστε να χρησιμοποιήσω παλιά συσκευή θα έπρεπε να προβώ σε αγορά κάποιας μια και με με την απόκτηση καινούργιας η παλιά είτε πήγαινε προς πώληση είτε δινόταν σε κάποιον φίλο. Μόνο μερικές συσκευασίες έχουν μείνει από κάποιες από αυτές να θυμίζουν το παρελθόν. Εκτός από μία συσκευή την οποία δεν μου «πήγαινε» να την αποχωριστώ και η οποία βρίσκεται ακόμα σε άριστη κατάσταση. Ήταν παλιότερα μια εποχή όπου υπήρχε μια τάση προς συσκευές ανθεκτικές σε δυσμενείς συνθήκες χρήσης. Είχε φτάσει πλέον και η στιγμή που «έπρεπε» να αλλάξω συσκευή,να μπω επιτέλους στον κόσμο της έγχρωμης οθόνης,έστω με κάποιες παραχωρήσεις λόγο οικονομικής στενότητας. Με δεδομένο ότι οι συνθήκες εργασίας κάθε άλλο παρά ευνοϊκές μπορούσαν να θεωρηθούν για οποιοδήποτε τηλέφωνο της εποχής,αποφασίζω ένα απόγευμα να πάω σε ένα κατάστημα Πλαίσιο. Βγαίνοντας από αυτό είχα πλέον στην κατοχή μου ένα Nokia 5100. Πρώτη μου επαφή με τον «έγχρωμο κόσμο» και ακόμα θυμάμαι ένα ηλίθιο χαμόγελο που σχηματίστηκε στα χείλια μου με την πρώτη ενεργοποίηση. Το οποίο χαμόγελο μεγάλωσε όταν ανακάλυψα ότι το καινούργιο μου απόκτημα είχε την δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή,κάτι πρωτόγνορο για μένα εκείνη την εποχή. Μια εποχή που το μέγεθος της μνήμης έφτανε το εντυπωσιακό νούμερο των 708 kb! διαθέσιμη για εφαρμογές,εικόνες και ήχους κλήσης. Ο κύριος όμως προορισμός της συγκεκριμένης συσκευής ήταν η αντοχή σε αντίξοες συνθήκες εργασίας. Κάτι το οποίο γινόταν σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Λάστιχο γύρω γύρω για προστασία της συσκευής από πτώσεις και σκληρό πλαστικό και καπάκι που απομόνωνε την θύρα επικοινωνίας με τον υπολογιστή. Σταγόνες νερό και σκόνες δεν αποτελούσαν αφορμές ανησυχίας για την συσκευή,όπως επίσης και οι οποιεσδήποτε,όχι πάντα λογικές,πτώσεις-κρούσεις. Κάτι που μου έχει λήψει πραγματικά από τις επόμενες αγορές μέχρι σήμερα είναι το να μην χρειάζεται κάποια θήκη προστασίας και το γεγονός ότι απλά την πετούσα πάνω σε ένα τραπέζι χωρίς να ανησυχώ μήπως πάθει κάποια ζημία. Υπήρξαν μάλιστα και κάποιες στιγμές όπου έχοντας αναλάβει τον άχαρο ρόλο του ξύπνηματος,βρέθηκε κυριολεκτικά να συγκρούεται με τοίχους και διάφορά αντικείμενα μέσα στο σπίτι. Είναι βέβαια άξιο αναφοράς ότι η ανθεκτικότητα της συσκευής δεν είχε επηρεαστεί από το γεγονός ότι οι προσόψεις μπορούσαν να αφαιρεθούν,ακολουθώντας έτσι την μόδα της εποχής, κάτι που χαρακτήριζε πολλές συσκευές της Nokia. Δυστυχώς όμως αυτό είχε ως επακόλουθο την μεγάλη αναμονή, χαρακτηριστικό της εποχής, σε ότι αφορά την προμήθεια της αγοράς με ανταλλακτικά. Αν θυμάμαι καλά πέρασαν τουλάχιστον 3 μήνες μέχρι να καταφέρω επιτέλους να αλλάξω το χρώμα. Ήταν δε τόσο καλό το σύστημα συγκρατήσης, που υπήρχε πλήρη απουσία τριγμών. Είχε και κάποια χαρακτηριστικά που το έκαναν ως ένα σημείο να ξεχωρίζει. Πέρα από το ραδιόφωνο,το παρόν έδινε ένας πολύ βολικός φακός, θερμόμετρο και μετρητής db. Και φυσικά η πολύ χρήσιμη και λειτουργική αυτόματη αυξομείωση της έντασης του ακουστικού κατά την συνομιλία, ανάλογα με τον θόρυβο του περιβάλλοντος. Πολύ καλό το δέσιμο και η ποιότητα όσον αφορά την αντοχή όπως αναφέρα και πριν. Αυτό όμως είχε και μια αρνητική επίπτωση. Την αρκετά μεγάλη δυσκολία κατά την πληκτρολόγηση. Πολύ σκληρά τα πλήκτρα,σε σημείο που πολλές φορές να είναι απαραίτητη η χρήση νυχιού για να πατηθεί το κάθε κουμπί. Το λειτουργικό της συσκευής ήταν το Series 40. Υπήρχε υποστήριξη WAP 1.2.1, MMS, SMS και η επικοινωνία με τον υπολογιστή γινόταν είτε μέσω υπέρυθρων είτε μέσω ενός Pop-Port καλωδίου. Κάπου εδώ τελειώνει η αναφορά μου στο nokia 5100 και στην σχέση μου με αυτό,αφορμή για την οποία στάθηκε η πολύ καλή ιδέα να ξεκινήσει αυτό το νοσταλγικό κεφάλαιο στην ιστορία του myphone.
  11. Έφτασε η στιγμή που για... 11η (και τελευταία για το καλοκαίρι) φορά (11η συνεχόμενη εβδομάδα παρακαλώ), :up: Το myPhone.gr σε συνεργασία με τη Nokia αυτή τη φορά, σας κάνει δώρο ένα Lumia 610 χωρίς... να χρειαστεί να ιδρώσετε! Σας αποχαιρετούμε λοιπόν για αυτό το καλοκαίρι, ετοιμάζουμε μπρατσάκια και μαγιώ για μπάνιο (μιας και τον Αύγουστο πάμε διακοπές) και κλείνουμε ραντεβού τον Σεπτέμβριο με νέους διαγωνισμούς. ΗΔΗ οι εταιρίες έχουν... κλείσει θέσεις για νέες συσκευές που θέλουν να σας χαρίσουν. Εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να... απολαύσετε τις καλοκαιρινές σας διακοπές, να χαλαρώσετε διαβάζοντας myPhone.gr και από Σεπτέμβρη να συμμετάσχετε και πάλι στους επαναλαμβανόμενους διαγωνισμούς μας. Μέχρι τότε σας αποχαιρετούμε προσωρινά από αυτή την στήλη, με το Nokia Lumia 610, μία καθαρά νεανική Windows Phone Mango συσκευή σε προσιτή τιμή, εφοδιασμένη με αξιόλογα τεχνικά χαρακτηριστικά. Την hands on παρουσίασή της μπορείτε να την βρείτε εδώ: Nokia Lumia 610 @ myPhone.gr. Στα δικά μας τώρα. Αφού ευχαριστήσουμε τη Nokia που για μία ακόμα φορά συμμετέχει στους διαγωνισμούς μας, σας ενημερώνουμε για το... προφανές: Ένας τυχερός από εσάς θα κάνει δικό του το trendy Nokia Lumia 610, με τον γνωστό τρόπο εδώ και εβδομάδες! [ame=http://www.youtube.com/watch?v=FlS4e7N-cjY]Introducing the Nokia Lumia 610 - Turn up the fun - YouTube[/ame] Όπως πάντα, για να συμμετάσχετε στην κλήρωση η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι κατά σειρά: Like στο Fanpage του Myphone.gr (κλικ εδώ) (προαιρετικά) ή εναλλακτικά Follow us στο Twitter (προαιρετικά) Ένα σχόλιο συμμετοχής ανά χρήστη, σε αυτό το θέμα που διαβάζετε. H κλήρωση θα γίνει με βάση τις συμμετοχές σας σε αυτό το θέμα και αποκλειστικά σε αυτές. Οι συμμετοχές είναι ανοικτές από σήμερα και θα κλείσουν σε μία εβδομάδα ακριβώς, την τελευταία Κυριακή του Ιουλίου, στις 29 Ιουλίου 2012 και ώρα 23.59. Όπως πάντα, ο νικητής θα ανακοινωθεί στην κεντρική μας σελίδα, ενώ θα ενημερωθεί μέσω PM και email. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι εγγεγραμμένοι χρήστες του myphone.gr Επιτρέπεται μόνο ΕΝΑ μήνυμα ανά χρήστη. Μηνύματα με GREEKLISH διαγράφονται άμεσα Αν παρατηρηθούν διπλά μηνύματα ή περισσότερα, από ένα μέλος τότε όλα τα μηνύματά του θα διαγράφονται - χωρίς προειδοποίηση, δεν θα συμμετέχει στο διαγωνισμό και ο χρήστης θα απομακρύνεται από την κοινότητα του myphone.gr (ban). Για τεχνικούς λόγους, ο «μετρητής» που εμφανίζεται δίπλα από κάθε μήνυμα (post counter) θα αλλάξει στην περίπτωση που μηνύματα τα οποία είχαν προηγηθεί αφαιρεθούν επειδή δεν ήταν σύμφωνα με τους όρους του διαγωνισμού. Η συμμετοχή επιτρέπεται και στα μέλη της Ομάδας Διαχείρισης του myphone.gr. Σχόλια και ερωτήσεις για τον διαγωνισμό, μπορείτε να κάνετε μέσω PM εδώ
  12. Πρέπει να το πάρω απόφαση τελικά: Τα Fashion Phones της Nokia έχουν βαλθεί να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη και να με βγάζουν μόνιμα εκτός σχεδιασμού! Όταν άρχισα να κάνω μια λίστα με όσα κινητά ψάχνω για τη συλλογή μου στις αρχές του έτους (για να προγραμματίζω και τα ψώνια δηλαδή...), έκανα ο,τι περίπου κάνει όποιος πάει στο supermarket: Βλέποντας διάφορες εταιρίες, επέλεγα και σημείωνα τι θέλω. Μέσα σ'αυτά είναι πολλά κυρίως Nokia ( σαν παιδάκι δηλαδή, που το αφήνει κάποιος στον διάδρομο με τα παιχνίδια και δεν ξεκολλάει! :lol: ), αλλά και μερικά ακόμα άλλων εταιριών. Σε αυτά λοιπόν ήταν και η σημερινή μας αναδρομή. Και λέω ήταν, γιατί πλέον ανήκει στη συλλογή μου το... Το Nokia 7210! Το συγκεκριμένο δεν το θυμάμαι ιδιαίτερα από τα παιδικά μου χρόνια. Το γνώρισα πολύ αργότερα, όταν άρχιζα να συλλέγω συσκευές. Μέσω του Google και του GsmArena έμαθα περισσότερα γι'αυτό και αποφάσισα να το πάρω στην πρώτη ευκαιρία. Δεν μπορώ να πω πως με συγκινεί ιδιαίτερα για τα specs του, ίσα-ίσα. Μικρή οθόνη 4096 χρωμάτων, ραδιόφωνο, αν και με υπέρυθρες μη δεκτικό σε δεδομένα, αλλά και καμία σχέση με την παλιά Nokia που ξέρω! Έχει όμως 3 πράγματα το άτιμο, που με «τραβάνε» πάνω του σε σημείο που, αν και προτιμώ κάτι σε μονόχρωμη οθόνη, να μην το αφήνω! -Απίστευτα όμορφη σχεδίαση. -Υπέροχο χρώμα, ειδικά το θαλασσί είναι «όλα τα λεφτά»! -Πανέμορφο πληκτρολόγιο. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=M0KlkNUyIhs]Nokia 7210 by ingerasro !! - YouTube[/ame] Τυχαίνει λοιπόν να μιλάω με άλλο συμφορουμίτη και πλέον φίλο, ο οποίος ψάχνει να βρει ( ακόμα! :lol: ) το Nokia 6600, δεν μένει Θεσσαλονίκη, αλλά θα έρθει για κάτι δουλείες του στη «νύμφη του Θερμαϊκού». Αν παρακολουθείτε το «Νοσταλγία για τα παλιά Nokia», καταλαβαίνετε πως αναφέρομαι στον Zisis1992, κολλημένο «αυγουλάκια» από το παρελθόν, αλλά χωρίς αυγό πλέον... (6600 δηλαδή) Μου λέει λοιπόν, «Έρχομαι Θεσσαλονίκη». «Ok» του λέω, «αν ενδιαφέρεσαι ακόμα για 6600, κάνω «σαφάρι» και πάμε να το πάρεις αν βρω.» Ψάχνοντας στα μαγαζάκια, βρίσκω και το 7210... «Ωραία!», σκέφτομαι, «Τώρα που δεν έχω περίσσευμα από χαρτζιλίκια βρήκες να βρεθείς! Μακάρι να σε προλάβω...» http://content.myphone.gr/photo/full/5338/29042012122.jpg Την επόμενη μέρα κι αφού δεν βρέθηκε 6600, λέμε να ψάξουμε γενικά με τον Ζήση . Πηγαίνουμε λοιπόν εκεί που είχα δει το 7210. Και του λέω «Μην το πάρεις εσύ ρε, το θέλω εγώ!». Δεν ήθελα να το χάσω με τίποτα! Έκανε την αγορά του λοιπόν (ένα Nokia 6260) και συνεχίσαμε για καφεδάκι μαζί με τα νοσταλγικά «μωράκια» μας... Εμένα όμως μια βδομάδα με «έτρωγε» η σκέψη! Το ήθελα σαν τρελός, σε σημείο που (ναι!) το έβλεπα και στον ύπνο μου! Κόντευα να σκάσω που δεν το είχα και ήταν ακόμα στο μαγαζί, με υποψία ότι μπορεί και να το πήρε άλλος. Τέλος εβδομάδας λοιπόν, έρχεται το χαρτζιλίκι των γονιών. «Ώρα για επένδυση!», σκέφτομαι... http://content.myphone.gr/photo/full/5337/29042012123.jpg Πηγαίνω στο κατάστημα και (ευτυχώς) ήταν ακόμα εκεί. Με συνοπτικές διαδικασίες ήρθε στα χέρια μου, με κόστος 15 ευρώ. Επιτέλους το είχα! Είχα αυτό που «τράβηξε» τόσο έντονα την προσοχή μου, σε σημείο που με έκανε να το βλέπω και στον ύπνο μου! Μιλάω και με τον Ζήση και του λέω πως το πήρα, το πρόλαβα. Σχεδόν τον είχα ζαλίσει εκείνη την μέρα για να μην το πάρει, αν και δεν το ήθελε. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=RyBXxy5rUKI]Nokia 7210 TV ads[/ame] Για περίπου 2 βδομάδες ήταν το μόνιμα 2ο μου κινητό. Δεν το χόρτασα όμως, θέλω κι άλλο! Άλλωστε, είναι τόσο όμορφο, που ακόμα και μπροστά σου να το έχεις χωρίς να το πειράζεις, δεν μπορείς να μην το θαυμάσεις! Μου την «έσπαγε» όμως ένα του ελάττωμα: Οι χαλασμένες προσόψεις. Δεν κράτησαν πολύ πάνω του, αλλάχθηκαν σχεδόν αμέσως με άλλες, γνήσιες, σε γκρι χρώμα! Πλέον κοσμεί την συλλογή μου σχεδόν καινούριο, περιμένοντας καρτερικά να ξανακυκλοφορίσει μαζί μου! Λυπάμαι να το «ζορίσω», πραγματικά έγινε «αστεράκι»! Όπως καταλάβατε, το αγαπημένο μου 8850 βρήκε... αντίζηλο! ***Ζήση, thanks ρε που δεν το «τσίμπησες» εσύ τότε! Πάμε γερά για αυγό!
  13. Τελικά το πήρα απόφαση. Κάθε συσκευή που θα φτάνει στα γραφεία μας ΠΡΕΠΕΙ να την χαρίζουμε στα μέλη μας, γιατί μόνο έτσι θα καταφέρουμε (σε λίγες εκατοντάδες χρόνια) να γεμίσουμε με κινητά/tablets 162.000+ περίπου φίλους! Έτσι όπως καταλαβαίνετε, το Nokia Asha 302 που παρουσιάσαμε χθες στις σελίδες μας, ένας από εσάς θα το κάνει δικό του, μετά από μία ευγενική προσφορά της Nokia, προς τα μέλη του myPhone.gr, σε έναν ακόμα διαγωνισμό (ναι από αυτούς που έγιναν πλέον θεσμός στις σελίδες μας, έτσι για να σας κακομαθαίνουμε). Διαβάστε λοιπόν- αν δεν το έχετε ήδη κάνει- την hands on παρουσίαση της best value for money συσκευής, ενημερωθείτε για τα τεχνικά της χαρακτηριστικά και στη συνέχεια λάβετε μέρος στον διαγωνισμό μας. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=bPfC1sMbFz4]Nokia Asha 302: Premium All Round QWERTY - YouTube[/ame] Όπως πάντα, για να συμμετάσχετε στην κλήρωση η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι κατά σειρά: Like στο Fanpage του Myphone.gr (κλικ εδώ) (προαιρετικά) ή εναλλακτικά Follow us στο Twitter (προαιρετικά) Ένα σχόλιο συμμετοχής ανά χρήστη, σε αυτό το θέμα που διαβάζετε. H κλήρωση θα γίνει με βάση τις συμμετοχές σας σε αυτό το θέμα και αποκλειστικά σε αυτές. Οι συμμετοχές είναι ανοικτές από σήμερα και θα κλείσουν σε μία εβδομάδα ακριβώς, την Κυριακή 24 Ιουνίου 2012, στις 23.59. Όπως πάντα, ο νικητής θα ανακοινωθεί στην κεντρική μας σελίδα, ενώ θα ενημερωθεί μέσω PM και email. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι εγγεγραμμένοι χρήστες του myphone.gr Επιτρέπεται μόνο ΕΝΑ μήνυμα ανά χρήστη. Αν παρατηρηθούν διπλά μηνύματα ή περισσότερα, από ένα μέλος τότε όλα τα μηνύματά του θα διαγράφονται - χωρίς προειδοποίηση, δεν θα συμμετέχει στο διαγωνισμό και ο χρήστης θα απομακρύνεται από την κοινότητα του myphone.gr (ban). Για τεχνικούς λόγους, ο «μετρητής» που εμφανίζεται δίπλα από κάθε μήνυμα (post counter) θα αλλάξει στην περίπτωση που μηνύματα τα οποία είχαν προηγηθεί αφαιρεθούν επειδή δεν ήταν σύμφωνα με τους όρους του διαγωνισμού. Η συμμετοχή επιτρέπεται και στα μέλη της Ομάδας Διαχείρισης του myphone.gr. Σχόλια και ερωτήσεις για τον διαγωνισμό, μπορείτε να κάνετε μέσω PM εδώ
  14. Ο αρμόδιος υπουργός για ζητήματα εξωτερικής πολιτικής και εμπορίου (European Affairs and Foreign Trade) της Φινλανδίας Alexander Stubb αναφέρθηκε στα όσα είπε ο S. Elop την περασμένη εβδομάδα αναφορικά με τη Nokia και τη Microsoft. Έπειτα λοιπόν από σχετική ερώτηση που του υποβλήθηκε στο twitter ο Stubb σχολίασε ότι προβλέπει λαμπρό το μέλλον της Nokia, ενώ διευκρίνισε ότι το σχόλιο αυτό το έκανε ως καταναλωτής και όχι ως πολιτικός. Άραγε το είπε επειδή είδε τις νέες συσκευές της εταιρείας ή απλώς αναφερόταν στα όσα ο Elop είχε δηλώσει; [via]
  15. [imgalign]http://news.myphone.gr/nokia.png[/imgalign]Σεπτέμβριος. Ο μήνας που φημολογείται ότι θα κάνει την εμφάνισή του το νέο iPhone. Επιπλέον, βιομηχανικές πηγές αναφέρουν ότι τον ίδιο μήνα κατασκευαστές όπως η Samsung, η HTC και η LG θα διαθέσουν τις πρώτες συσκευές με λειτουργικό Windows Mango. Ο CEO της Nokia S. Elop στοχεύει και αυτός στην κυκλοφορία της πρώτης Nokia συσκευής με Windows το τρέχον έτος. Παρόλα αυτά, οι φίλοι της Nokia υποθέτουν ότι αυτό θα πραγματοποιηθεί στο τέλος του 2011 καθώς η Nokia είναι πραγματικά αργή στις κινήσεις της τον τελευταίο καιρό. Ένα χαρακτηριστικό δείγμα καθυστέρησης αποτελεί το γεγονός πως ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του Ν8 το QWERTY πληκτρολόγιο με κάθετο προσανατολισμό δεν έχει ακόμα γίνει διαθέσιμο. Στην ιστοσελίδα της Digitimes αναφέρεται ότι η αποκάλυψη των πρώτων συσκευών της Nokia με Windows θα γίνει τον Οκτώβριο στο Nokia World 2011. Στο Nokia blog αναρωτιούνται μήπως αυτό σημαίνει ότι θα μπει στο παιχνίδι για μία ακόμη φορά με καθυστέρηση. Αντιθέτως, οι πηγές της Digitimes θεωρούν πως η κίνηση αυτή είναι στρατηγικά σωστή καθώς τον Οκτώβριο η Nokia θα μπορέσει να εκμεταλλευτεί προς όφελός της το momentum (την ορμή) των Mango συσκευών των άλλων κατασκευαστών που θα έχουν ήδη αποκτήσει από το Σεπτέμβριο. [via]
  16. Στη διάρκεια των τελευταίων ετών, το μερίδιο αγοράς smartphone της Nokia έπεσε κατακόρυφα από 49% στο 25%, λόγω της πολύ μεγάλης ανάπτυξης των δύο μεγάλων ανταγωνιστών της, Google και Apple. Τώρα η Nokia αντιμετωπίζει τη χειρότερη κρίση της ιστορίας της. Έχασε το 75% της αγοραίας αξίας της και θα αναγκαστεί να αφήσει πολλούς από τους καλύτερους μηχανικούς της να φύγουν. Αλλά από που προέρχεται αυτή η κρίση; Προέρχεται από το 2007, τη χρονιά που η Apple παρουσίασε το iPhone. Ολόκληρη η αγορά, και ειδικά Nokia, υποτίμησαν τo iPhone, ενώ η οθόνη αφής του κρίθηκε ως «μη ενδιαφέρουσα». Η έλλειψη MMS, η κακή λήψη και η κακή ποιότητα ήχου σήμαινε ότι δεν υπήρχε τίποτα να φοβηθούν από το νέο τότε παιδί της Apple. Αλλά ακόμη και όταν οι πωλήσεις του iPhone απογειώθηκαν και η Google άρχισε να δίνει δωρεάν το Android OS σε κάθε αντίπαλο της Nokia, δεν ανησύχησαν οι Φιλανδοί. Το μεγάλο λάθος που έκανε η Nokia στην αρχή ήταν ότι αντιμετώπισε το λογισμικό σαν να ήταν ένα ακόμη «κομμάτι» του τηλεφώνου, που επέτρεπε την ανάπτυξη υλικού για τη δημιουργία νέων μοντέλων. Και έτσι δεν ελήφθησαν μέτρα με αποτέλεσμα σύντομα να είναι πολύ αργά. Η Apple και η Google είχαν ήδη αποκτήσει δυναμική και τεχνογνωσία και είχαν φύγει πολύ μπροστά. Ήταν ώρα για μια ριζική αλλαγή. To Symbian ήταν ήδη 10 ετών και όταν η Nokia άρχισε να προσπαθεί να του δώσει χαρακτηριστικά παρόμοια με το iPhone έγινε απελπιστικά αναξιόπιστο και με πολλά προβλήματα. Το λειτουργικό σύστημα (Symbian) κατηγορήθηκε για την αποτυχία της Nokia και παραμερίστηκε από το κομμάτι των smartphones. Τώρα ο Elop είχε τρεις επιλογές: Α) Να συνεχίσει την ανάπτυξη του MeeGo, β) Να υπογράψει μια συμφωνία με την Google γ) Να υπογράψει συμφωνία με την Microsoft. Το MeeGo θα ήταν η πιο προφανής επιλογή. Επρόκειτο για project που αναπτυσσόταν στο εσωτερικό της Nokia και όλη επιχείρηση το θεωρούσε σαν την νέα ελπίδα τους. Είχε όμως ένα σημαντικό μειονέκτημα. Με την κατάσταση στην οποία βρισκόταν το Project Meego και τον σημερινό ρυθμό της, η Nokia θα ήταν σε θέση να παράγει μόνο τρεις MeeGo συσκευές μεχρι το 2014. Αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανταγωνιστεί την Google και την Apple. Το Android ήταν η δεύτερη επιλογή της. Όλοι οι υπόλοιποι είχαν ήδη το OS της Google στις συσκευές τους. Ήταν λογικό για την Nokia να προσπαθήσει να υπογράψει μια συμφωνία μαζί τους. Αλλά τίποτα δεν πήγε όπως είχε προγραμματιστεί. Η Google αρνήθηκε να επιτρέψει οποιαδήποτε τροποποίηση του Android (παρότι είχε ρητά δηλώσει ότι το Android είναι «ανοιχτό») και, επιπλέον, ότι δεν ήθελαν να φέρουν σε μειονεκτική θέση τους άλλους κατασκευαστές, τηλεφώνων με τους οποίους είχε ήδη υπογράψει συμφωνίες. Η Microsoft, από την άλλη πλευρά, αποδείχθηκε περισσότερο από βολική σε ενδεχόμενη συμφωνία. Όχι μόνο δέχτηκε να αφήσει τη Nokia να τροποποιήσει και να προσθέσει νέα στοιχεία στο WP7, αλλά δεσμεύτηκε να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία της Nokia ως βάση για το νέο λειτουργικό τους (WP7). Έτσι, μια συμφωνία ενός δισεκατομμυρίου δολαρίων υπεγράφη προς όφελος και των δύο εταιρειών. Ήταν αυτή η σωστή κίνηση; Η πορεία στην αγορά και οι καταναλωτές θα είναι αυτοί που θα αποφασίσουν. [via] [via]
  17. [imgalign]http://news.myphone.gr/nokia.png[/imgalign]Τον τελευταίο καιρό γίνεται συχνά λόγος για την επικείμενη συνεργασία της Nokia με τη Microsoft και αρκετές φήμες θέλουν τη μια να διαλύεται ο «αρραβώνας», την άλλη να υπάρχει σύσφιξη σχέσεων. Σύμφωνα όμως με τις πιο πρόσφατες [thread=306466]πληροφορίες[/thread] ενός αρκετά έμπιστου πληροφοριοδότη του χώρου της τεχνολογίας και αρθρογράφου της ιστοσελίδας Mobile Review, Eldar Murtazin, ο «αρραβώνας» μάλλον πέτυχε και οι σχέσεις των δύο εταιρειών ολοένα και στενεύουν. Από τις έως τώρα πληροφορίες μας, γνωρίζαμε ότι η συνεργασία των δύο κολοσσών θα περιλαμβάνει την υιοθέτηση του λειτουργικού συστήματος Windows Phone ως το βασικό λειτουργικό σύστημα στις συσκευές της Nokia, την προσθήκη του Bing ως του βασικού εργαλείου μηχανής αναζήτησης, και την προεγκατάσταση του Nokia Maps σε όλα τις συσκευές με λειτουργικό σύστημα Windows Phone. Με απλά λόγια, η Nokia θα συνεχίσει να κατασκευάζει τις συσκευές της και η Microsoft θα αναλάβει εξ’ ολοκλήρου το κομμάτι του λειτουργικού συστήματος με μόνη εξαίρεση τις πολύ απλές συσκευές που θα εξακολουθούν να λειτουργούν με Symbian. Σύμφωνα λοιπόν με τον Eldar Murtazin, αυτό που έρχεται να ταράξει τα νερά και να αλλάξει τα δεδομένα στις μέχρι τώρα πληροφορίες μας είναι ότι η Microsoft σκοπεύει να δεσμεύσει για δική της εμπορευματική χρήση ένα μεγάλο μέρος των συσκευών της Nokia και μάλιστα αυτή η συμφωνία ενδέχεται να οριστικοποιηθεί πριν το τέλος του έτους. Φυσικά όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που θα έρθει η επίσημη επιβεβαίωση παραμένουν φήμες. Ωστόσο, αν σκεφτούμε λίγο πιο «πονηρά» θα διαπιστώσουμε ότι αν αυτή η συμφωνία λάβει σάρκα και οστά τότε θα έχουμε στην αγορά μια συσκευή που θα φέρει το ίδιο όνομα τόσο στο hardware όσο και στο software (βλέπε Apple). Ίσως τελικά, η Microsoft να είχε τις δικές τις βλέψεις όταν ξόδεψε αρκετά δισεκατομμύρια για να εντάξει το λειτουργικό της σύστημα στις νέες συσκευές της Nokia και εν τέλει να αποκτήσει τις δικές τις συσκευές ώστε να τις προωθήσει στην αγορά με το δικό της λογότυπο. Τι θα επιφυλάσσει όμως το μέλλον για τη Nokia μια υποτιθέμενη συμφωνία; Σίγουρα το παιχνίδι στην αγορά κινητής τηλεφωνίας θα αλλάξει, αλλά θα αλλάξουν και τα πλάνα της φινλανδικής εταιρείας για τις μελλοντικές τις κινήσεις αφού φαίνεται να βαδίζει στα χνάρια της IBM που όπως κι εκείνη το 2002 εγκατέλειψε το κομμάτι της παραγωγής hardware και επικεντρώθηκε σε άλλες (αρκετά κερδοφόρες) δραστηριότητες όπως η εξαγορά της PricewaterhouseCoopers. Αναμφισβήτητα θα υπάρξει αρκετό ενδιαφέρον στο μέλλον αν αυτές οι φήμες επαληθευτούν αφού θα φέρουν σημαντικές αλλαγές στα μερίδια της αγοράς και σίγουρα τη Microsoft σε κάποια από τις κορυφαίες θέσεις, ειδικά σε χώρες που το όνομα της Nokia είναι συνυφασμένο με την ποιότητα.
  18. [imgalign]http://www.myphone.gr/news/nokia.gif[/imgalign]Μετά τις δηλώσεις του Γενικού Διευθυντή του τομέα αγορών της Nokia, Niklas Savander, σχετικά με το μέλλον του λειτουργικού συστήματος Symbian και την αναφορά αυτού σχετικά με την μη ύπαρξη διάθεσης χρήσης κάποιου άλλου λογισμικού στις συσκευές της εταιρείας, όπως για παράδειγμα του Android, έρχεται η σειρά του Διευθύνοντος Συμβούλου, Stephen Elop, να τοποθετηθεί σχετικά με το ζήτημα. Σύμφωνα λοιπόν με την εφημερίδα Wall Street Journal, ο «ισχυρός άντρας» της Φιλανδικής εταιρείας δηλώνει πως η Nokia δεν σκοπεύει να παρουσιάσει συσκευές οι οποίες θα «τρέχουν» το λειτουργικό σύστημα της Google και πως όλες οι προσπάθειες επικεντρώνονται στα Symbian και Μeego. Ο Stephen Elop αναλύει την αιτία αυτής της τακτικής στους δημοσιογράφους, αναφέροντας πως «ειλικρινά, μερικές από αυτές τις εναλλακτικές λύσεις που υπάρχουν στην αγορά δεν παρέχουν απαραίτητα πολλές δυνατότητες για καινοτομία, κάτι που ακούμε από ανθρώπους που χρησιμοποιούν τις πλατφόρμες αυτές σήμερα». Τα τελευταία χρόνια, η Nokia, στην προσπάθειά της να γίνει περισσότερο ανταγωνιστική, ξόδεψε 8,1 δισεκατομμύρια δολάρια για την αγορά της Navteq, μιας εταιρείας που προσφέρει προϊόντα παρόμοια με το Google Maps ενώ παράλληλα επένδυσε χρόνο και χρήμα στην ανάπτυξη του Ovi Store, της δικής της πρότασης στον χώρο των app market, το οποίο απευθύνεται σε συσκευές που είναι εφοδιασμένες με το Symbian, το λειτουργικό σύστημα που [thread=287819]η ίδια υποστηρίζει[/thread].
  19. [imgalign]http://www.myphone.gr/news/nokia.gif[/imgalign]Σε συνέχεια πρόσφατων δημοσιευμάτων σχετικά με το μέλλον του Symbian Foundation, ο Niklas Savander, Γενικός Διευθυντής του τομέα αγορών και Εκτελεστικός Αντιπρόεδρος στην Nokia, προέβη σε δηλώσεις στην ιστοσελίδα CNET Asia σχετικά με το θέμα, δίνοντας παράλληλα και περαιτέρω λεπτομέρειες για την στρατηγική που σκοπεύει να ακολουθήσει η εταιρεία στο μέλλον. Μια στρατηγική που φαίνεται να επικεντρώνεται γύρω από το Symbian και το MeeGo, χωρίς ύπαρξη διάθεσης για χρήση κάποιου άλλου λειτουργικού συστήματος, όπως για παράδειγμα του Android της Google. Συγκεκριμένα, αναφερόμενος στο αν η Nokia σκοπεύει να μετατρέψει το Symbian σε «εσωτερικό» project, έχοντας τα περασμένα χρόνια δημιουργήσει τον σχετικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό για την προώθησή του και μετατρέποντάς το σε open source, ο Savander δήλωσε: «Δεν βλέπω τον λόγο για να γίνει κάτι τέτοιο, ποιο θα ήταν το κέρδος; Το μετατρέψαμε σε open source έτσι ώστε να αποφασίσει ο κάθε χρήστης αν θέλει να το χρησιμοποιήσει. Η όλη αντίληψη του συγκεκριμένου κινήματος είναι να μπορούν οι άνθρωποι να αποφασίσουν αν θέλουν να φύγουν ή να μείνουν σε αυτό. Έχουμε αρκετούς κατασκευαστές από την Ιαπωνία που υποστηρίζουν το συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα. Το Symbian Foundation θα εξακολουθήσει να υπάρχει σαν ένα open source κίνημα και εμείς θα το χρησιμοποιούμε. Αν θέλουν, είναι κι άλλοι ευπρόσδεκτοι να το χρησιμοποιήσουν. Αν δεν θέλουν, δεν θα αλλάξει τίποτα από αυτό. Έτσι λειτουργεί το open source.» Παράλληλα, ο Savander έκανε γνωστά και άλλα πράγματα, όσον αφορά τη μελλοντική στρατηγική της γνωστής φινλανδικής εταιρείας. Συγκεκριμένα, ανέφερε πως το Symbian θα χρησιμοποιηθεί σταδιακά στα μεσαίας κλάσης κινητά τηλέφωνα της Nokia, ενώ το MeeGo θα είναι αυτό για το οποίο η εταιρεία θα ανησυχεί λιγότερο για το κόστος και περισσότερο για τα χαρακτηριστικά. Παράλληλα, η πρώτη συσκευή που θα είναι εφοδιασμένη με το τελευταίο θα κάνει την εμφάνισή της εντός του 2011 ενώ, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, το Symbian θα παραμείνει «ανοικτού» κώδικα και δεν θα μεταφερθεί εντός της Nokia. Σε άλλα θέματα, ενημέρωσε πως η εταιρεία δεν σκοπεύει να υιοθετήσει το Android στο μέλλον και πως επικεντρώνεται γύρω από την ανάπτυξη του Qt, στο οποίο θα βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά τόσο το Symbian όσο και το MeeGo, έτσι ώστε μελλοντικές αναβαθμίσεις να είναι γρηγορότερα διαθέσιμες και για τα δύο αυτά λειτουργικά. Ανέφερε, τέλος, πως οι υπηρεσίες που σχετίζονται με τον εντοπισμό θέσης (και όχι μόνο η πλοήγηση), η κοινωνική δικτύωση και οι εφαρμογές που θα σχετίζονται με την τοποθεσία του χρήστη, είναι το μέλλον. Η πλήρης συνέντευξη του Niklas Savander στο CNET Asia είναι διαθέσιμη από εδώ. ***Ευχαριστούμε τον mirrorofsorrow[/member] για την παροχή της είδησης.
  20. [imgalign]http://www.myphone.gr/news/nokia.gif[/imgalign]Τις τελευταίες μέρες, ένα από τα θέματα που έχει ανάψει «φωτιές» και έχει προκαλέσει συζητήσεις σε όσους ασχολούνται με τον σχετικό χώρο, είναι η κατάσταση που επικρατεί στην Nokia αλλά και η μελλοντική πορεία αυτής. Πριν από λίγες ημέρες, η γνωστή ιστοσελίδα theregister.co.uk δημοσίευσε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το θέμα, με βάση μια σειρά δεκαπέντε συνεντεύξεων που κατάφερε να εξασφαλίσει η φινλανδική εφημερίδα «Helsingin Sanomat» από δεκαπέντε υψηλόβαθμα στελέχη της γνωστής εταιρείας. Αυτό που προκύπτει από τις συγκεκριμένες συνεντεύξεις είναι πως η τωρινή δύσκολη κατάσταση της Nokia έχει τις «ρίζες» της πίσω στο 2003, όταν δηλαδή ο τότε Διευθύνων Σύμβουλος και ένας από τους πιο επιτυχημένους στην ιστορία της, ο Jorma Ollila, αποφάσισε να «σπάσει» το επιτυχημένο τμήμα τηλεφωνίας της Nokia σε τρία κομμάτια: το ένα θα ασχολούνταν με τον τομέα των πολυμέσων, το άλλο με την επιχειρηματική αγορά και το τρίτο με την κινητή τηλεφωνία. Παρότι ο Ollila είχε βοηθήσει την εταιρεία να «βγει» από την κρίση του 1992 και να ακολουθήσει μια ιδιαίτερα επιτυχημένη πορεία, η κίνησή του αυτή την μετέτρεψε σε έναν «δυσκίνητο γίγαντα», μιας και τα τρία νέα τμήματα καλούνταν να ανταγωνιστούν μεταξύ τους για πόρους και ανθρώπινο δυναμικό. Λόγω αυτού, κάθε καινοτομία του τμήματος Έρευνας και Ανάπτυξης (R&D) έπρεπε να ξεπεράσει το «τέρας» της γραφειοκρατίας που υπήρχε εντός της εταιρείας για να γίνει πραγματικότητα. Επιπρόσθετα, ο χρόνος που αυτό θα γινόταν πράξη ήταν πλέον μήνες και όχι μερικές εβδομάδες. Παρότι το σχέδιο του Ollila μεταβλήθηκε το 2007 από τον Olli-Pekka Kallasvuo, τον έως και μέχρι πριν από μερικούς μήνες CEO και αυτόν που αποχώρησε λίγο καιρό πριν από την εταιρεία υπό Προεδρίας Ollila, τα τμήματα είχαν ήδη μετατραπεί σε «φέουδα» και έτσι πολλά από τα προβλήματα παρέμειναν. Χαρακτηριστική είναι η δήλωση ενός εκ των συνεντευξιαζόμενων: «Δημιουργήσαμε έναν μεγάλο αριθμό μέτριων προϊόντων. Θα ήταν εξυπνότερο αν φτιάχναμε λιγότερα και καλύτερα.» Κάπου εκεί, το ιδιαίτερα επιτυχημένο λειτουργικό σύστημα της εταιρείας το οποίο υιοθετούνταν στα λεγόμενα «feature phones» της, το S40, έμενε πίσω για χάρη των πιο «high-end» συσκευών οι οποίες ήταν βασισμένες στο Symbian, δείχνοντας πως η εταιρεία αμελούσε την επιτυχία που της έφεραν αυτές που ήταν εφοδιασμένες με το πρώτο. Σύμφωνα με το άρθρο, η προαναφερθείσα εσωτερική «κόντρα» εντός της Nokia ενδέχεται να είναι φανερή και μεταξύ των συσκευών που παρουσίαζε τότε, μιας και αυτές «μάχονταν» κυρίως μεταξύ τους παρά απέναντι σε άλλες εταιρείες. Παράδειγμα αυτού αποτελεί η «κόντρα» μεταξύ των σειρών E και N, μεταξύ δηλαδή των πολυμεσικών συσκευών και αυτών που απευθύνονται περισσότερο σε επαγγελματίες. Και εδώ, σύμφωνα με το άρθρο της theregister, φτάνουμε σε έναν άλλο σημαντικό και ιδιαίτερα προβληματικό σημείο: τα ψεγάδια των συσκευών της Nokia. Μεταξύ 2006 και 2008, η εταιρεία παρουσίασε πολλές συσκευές οι οποίες ήταν «σχεδόν» πολύ καλές και η χρήση της λέξης «σχεδόν» γίνεται λόγω του ότι πάντα υπήρχε κάποιο πρόβλημα, το οποίο θα μπορούσε να είχε διορθωθεί με πολύ λίγες κινήσεις. Λόγω του επιπρόσθετου κόστους η Nokia δεν προέβαινε σε αυτές, παραμελώντας τις συσκευές που είχαν ήδη φτάσει στα ράφια των καταστημάτων. Παράδειγμα αυτού αποτελεί το 6220 Classic. Παρότι η συγκεκριμένη συσκευή ήταν γρήγορη, λειτουργική και με ανταγωνιστική τιμή, είχε ένα ιδιαίτερα προβληματικό πληκτρολόγιο, το οποίο πολλές φορές έσπαγε. Η «παλιά» Nokia θα είχε διορθώσει το πρόβλημα μέσα λίγες εβδομάδες. Η «καινούργια» όμως... όχι. Παρόμοιο τύπου θέματα υπήρξαν και με τα πιο καινούργια E52 και E72, στα οποία η τοποθέτηση του πλήκτρου κλεισίματος θεωρήθηκε ατυχής. Και πάλι, το E52 είναι «σχεδόν» τέλειο. Φυσικά, υπήρξαν και οι εξαιρέσεις, μέσω των οποίων φάνηκε το τι μπορεί να κάνει η Nokia όταν όλα τα τμήματα αυτής συνεργάζονται αρμονικά, όπως για παράδειγμα το N95 8GB, το οποίο πολλοί χρησιμοποιούν ακόμη και σήμερα. Επίσης, το Maemo και το Nokia Internet Tablet είναι δύο άλλα project που κατάφεραν να... γλυτώσουν από την εσωτερική «διαμάχη» της εταιρείας και ενδέχεται να την βοηθήσουν στο μέλλον. Παράλληλα, μέσω του άρθρου επισημαίνεται η «καλή θέληση» που φαίνεται να έχει ο νέος Διευθύνων Σύμβουλος, ο Stephen Elop, στον οποίο «πέφτει» πλέον το «βάρος» του να ξαναγίνει η Nokia ανταγωνιστική. Το πλήρες άρθρο είναι διαθέσιμο εδώ. ***Η αρχική πηγή στην οποία βασίστηκε το άρθρο του theregister.co.uk, βρίσκεται εδώ.
  21. Συνεχίζοντας των σειρά των δημοσκοπήσεων που έχουμε αρχίσει εδώ και λίγο καιρό, σήμερα δίνουμε στους χρήστες του myphone.gr την δυνατότητα να ψηφίσουν την κατασκευάστρια εταιρεία κινητών τηλεφώνων που προτιμούν περισσότερο από τις άλλες. Ανεξαρτήτως του ποια συσκευή έχετε, του αν έχετε smartphone ή «συμβατικό» κινητό τηλέφωνο, του πόσο κοστίζει η συσκευή σας, των λόγων που προτιμάτε ως καταναλωτές μία εταιρεία ή του πόσο συχνά αλλάζετε κινητό, λοιπόν, το ερώτημα είναι: Ποιον κατασκευαστή προτιμάτε περισσότερο; Ο λόγος, όπως πάντα, σε εσάς.
  22. [imgalign]http://www.myphone.gr/news/symbian.gif[/imgalign]Ο κος Steve Litchfield, δημοσιογράφος τεχνολογίας (Technology journalist) με ενδιαφέρον και ιδιαίτερη προτίμηση σε Symbian 60 εφαρμογές και συσκευές, σε νέο άρθρο του στην ιστοσελίδα allaboutsymbian εκθέτει τις απόψεις του, και πιο συγκεκριμένα τους δέκα επικρατέστερους λόγους που παραμένει πιστός στα κινητά με λειτουργικό Symbian S60. Ο ίδιος δηλώνει ότι όταν τον ρωτάνε γιατί παραμένει στα Symbian κινητά από τη στιγμή που υπάρχουν πολύ καλύτερα κινητά στην αγορά αυτός απαντάει πως «Ενώ βρίσκω πολλά θετικά στις άλλες πλατφόρμες, μαζί με πολλά θετικά στα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, πάντα επιστρέφω στα κινητά με Symbian λειτουργικό.» Έτσι λοιπόν ο κος Litchfield παραθέτει τους δέκα κυριότερους λόγους που παραμένει «οπαδός» του Symbian λειτουργικού, λόγοι τους οποίους μπορεί κάποιος να διαβάσει παρακάτω: Hardware Αν και το Symbian Foundation δεν παράγει συσκευές ή τα τεχνικά μέρη αυτών, σαν παρατηρητής πιστεύει ότι η κάθε έκδοση του Symbian των τελευταίων χρόνων συνοδεύει πάντα τις τελευταίες τεχνολογικές εξελίξεις. Συγκεκριμένα οι νέες κάμερες υψηλής ανάλυσης είναι ευκολότερο να δουλέψουν και να συνεργαστούν με το λειτουργικό Symbian παρά με οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό σύστημα. Υψηλής ποιότητας οπτικά όπως οι φακοί Carl Zeiss, μαζί με υψηλής ποιότητας μικρόφωνα και ηχεία χρησιμοποιούνται σε κινητά που τρέχουν Symbian και μπορεί ο ανταγωνισμός να κάνει φιλότιμες προσπάθειες με το iPhone 3GS, το νέο HTC Incredible και το αναμενόμενο iPhone HD, αλλά θα ανταγωνιστούν στο ίδιο πεδίο με τα κινητά με Symbian. Γενικότερα, αν χρειαζόταν αληθινή ποιότητα εξαρτημάτων, η Symbian πλατφόρμα θα ήταν το μέρος που θα στρεφόταν εξαρχής. Παραμετροποίηση Στο παρελθόν έχουν υπάρξει πολλά αστεία για το πώς οι νέες συσκευές της Nokia που κυκλοφορούν μπερδεύουν τους καινούριους χρήστες με τις νέες κάθε φορά ρυθμίσεις τους, αλλά η αλήθεια είναι ότι ένα από τα μεγαλύτερα προτερήματα μιας Symbian συσκευής είναι η παραμετροποίηση στα μέτρα του χρήστη. Έτσι, στα Symbian κινητά μπορεί ο κάθε χρήστης αν το επιθυμεί να τροποποιήσει την αρχική οθόνη τους και τα μενού τους με διαφορετικά θέματα ακόμα και από τρίτους «προμηθευτές», να μετακινήσει κάθε εικονίδιο εφαρμογής ακόμα και μέσα σε φακέλους που ο ίδιος έχει δημιουργήσει και επίσης μπορεί να αλλάξει το μέγεθος των γραμματοσειρών, τους ήχους κλήσεις και μηνυμάτων και γενικά οποιαδήποτε αλλαγή επιθυμεί ώστε να φέρει το κινητό «στα μέτρα του». Μεγάλη ποικιλία κινητών σε μεγέθη και σχήματα Ίσως οφείλεται στη μεγάλη ποικιλία συσκευών που έχει σχεδιάσει και διαθέσει κατά καιρούς στην αγορά η Nokia. Στο ξεκίνημα της πλατφόρμας υπήρχαν 3 κατηγορίες: QWERTY αναδιπλούμενα (Series 80), με οθόνη αφής (UIQ) και τα πιο συνηθισμένα σε μορφή candybar και slider, αλλά πάντα υπήρχε μια συσκευή για όλα τα γούστα. Ακόμα και σήμερα που έχει παραμείνει μόνο το Symbian S60 σαν λειτουργικό από τα τρεις εκδόσεις Symbian πάλι μπορεί κάποιος να έχει πολλές επιλογές, αφού συνεχίζουν να υπάρχουν τα παραπάνω τύπου μοντέλα κινητών με προσθήκη candybar κινητών που έχουν στο μπροστινό μέρος τους qwerty πληκτρολόγιο και φυσικά τα πρόσφατα κινητά με οθόνη αφής. Αν και στο προσκήνιο είναι πάντα συσκευές με κύριο χαρακτηριστικό τους τις μεγάλες οθόνες αφής, είναι σημαντικό να γνωρίζουν οι κατασκευαστές – όπως γνωρίζει η Nokia - ότι υπάρχει καταναλωτικό κοινό που ακόμα προτιμά κινητά χωρίς οθόνη αφής, τομέα στον οποίο η Nokia κρατάει τα πρωτεία (E72, E52, N86, κ.α.) μαζί με την RIM. Ωριμότητα Αυτοί που κατακρίνουν το Symbian το χαρακτηρίζουν παλιό και απαρχαιωμένο, κάτι που αναφέρει ο κος Litchfield του προκαλεί μεγάλη αμηχανία. Συγκρίνοντας το Symbian με τα νεότερα λειτουργικά συστήματα όπως το Android, το iPhone OS και το WebOS, μπορεί κάποιος να παρατηρήσει ότι κάποιες λειτουργίες τους που βρίσκονται σε εξέλιξη για ενσωμάτωση στα νέα αυτά λειτουργικά έχουν εφαρμοστεί από το Symbian ήδη από το 2005. Δυνατότητες όπως αυτές της συνδεσιμότητας, δεν είναι εφαρμόσιμες από τη μια μέρα στην, άλλη αλλά θέλουν πολλά χρόνια έρευνας ώστε να τελειοποιηθούν και να γίνουν εμπορικά διαθέσιμες. Η ανταλλαγή αρχείων μέσω Bluetooth είναι ένα τέτοιο παράδειγμα καθώς στα κινητά με Symbian είναι πολύ εύκολη υπόθεση η ανταλλαγή αρχείων με άλλες συσκευές ή με έναν υπολογιστή, ενώ σε άλλες συσκευές που «τρέχουν» άλλα λειτουργικά συστήματα είναι από δύσκολο μέχρι αδύνατον. Επίσης και στις λειτουργίες «tethering» το Symbian έχει δείξει το δρόμο αφού παρέχει τέτοια δυνατότητα εδώ κι έξι χρόνια ενώ π.χ. στα κινητά με Android τώρα πρόκειται να εφαρμοστεί. Το ίδιο και στις λειτουργίες VoIP, ποιότητα κλήσεων ομιλίας, συνδεσιμότητα, διαχείριση φακέλων κ.α.. Φυσικά όλα τα λειτουργικά μπορούν να έχουν όμορφα εικονίδια και διεπαφή χρήστη αλλά «κάτω από το καπό» στην ουσία δηλαδή τα λειτουργικά τους δεν είναι τέλεια. Διάρκεια μπαταρίας Σε ένα τομέα που τα κινητά με Symbian (και η SIBO και η EPOC προγενέστερα) πάντα υπερείχαν του ανταγωνισμού είναι οι χρόνοι αναμονής και γενικά η διάρκεια των μπαταριών τους. Το πρώτο Psion palmtop μάλιστα είχε αυτονομία ενός μήνα με δύο απλές «ΑΑ» μπαταρίες. Από τότε βέβαια έχουν εφευρεθεί πάρα πολλές τεχνολογίες που στραγγίζουν τη μπαταρία μιας συσκευής αλλά σε γενικές γραμμές τα κινητά με Symbian έχουν μεγαλύτερη αυτονομία. Πρόσφατα παραδείγματα είναι τα Ε55 και τα Ε72 τα οποία σαν «έξυπνα» τηλέφωνα με τις πολλές λειτουργίες τους (QWERTY, GPS, Wi-Fi κ.α.) έχουν αυτονομία πολλών ημερών ακόμα και με τακτική χρήση. Ανοικτό λειτουργικό Η Nokia ρίσκαρε αρκετά όταν εξαγόρασε το Symbian OS και σχεδόν αμέσως το έκανε ανοικτό και διαθέσιμο σε οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο. Το κατά πόσο αυτό ήταν σωστή κίνηση από πλευράς οικονομικής διαχείρισης της εταιρείας ο κος Litchfield αναφέρει ότι «Δεν είναι δουλειά μου να το κρίνω, αλλά από πλευράς ανάπτυξης του λειτουργικού συστήματος σίγουρα δείχνει το δρόμο εφαρμόζοντας νέες ιδέες, νέα runtimes (Ruby, Flash, WRT, Java, Python κ.α.) και νέες υπηρεσίες.» Ασφάλεια Η ασφάλεια του λειτουργικού συστήματος ακόμα και πριν διατεθεί στην αγορά το Symbian OS 9 ήταν σε πολύ καλά επίπεδα με εξαίρεση αν κάποιος χρήστης αποδεχόταν να «τρέξει» κάποια εφαρμογή από δικτυακούς τόπους με παράνομο υλικό που πολλές φορές προσέφεραν προγράμματα «μολυσμένα» με ιούς ή και όταν κάποιος άλλος χρήστης έστελνε μια «μολυσμένη» με ιούς εφαρμογή και ο παραλήπτης δεχόταν να την τρέξει. Η άφιξη του Symbian OS 9 προσέφερε μια όαση ασφάλειας αφού κάθε εφαρμογή που ήθελε να εγκαταστήσει ο χρήστης έπρεπε να είναι ψηφιακά υπογεγραμμένη (signed) για να αποφευχθεί ο κίνδυνος εγκατάστασης ύποπτων εφαρμογών. Κι άλλα λειτουργικά όπως το iPhone OS είναι αρκετά ασφαλή αλλά από τη στιγμή που κάποιος «πειράζει» τη συσκευή του κάνοντας jailbreak, μειώνονται τα επίπεδα ασφαλείας τους. Το αντίστοιχο ποσοστό χρηστών του Symbian που έχει πειράξει τη συσκευή του σε τέτοιο βαθμό είναι σχεδόν μηδενικό, αλλά και αυτοί που το έχουν πειράξει συνήθως γνωρίζουν πολύ καλά τι πρόκειται να κάνουν. Εξοικείωση «Έχοντας χρησιμοποιήσει το Symbian για πολλά χρόνια έχω ένα μεγάλο βαθμό εξοικείωσης με αυτό» δηλώνει ο κος Litchfield. Προσθέτει ότι ξέρει ακριβώς που θα βρει τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις, γνωρίζει τις εφαρμογές τρίτων που θα λειτουργήσουν άψογα και επίσης γνωρίζει πολύ καλά πώς να συγχρονίσει ένα Symbian κινητό με τον υπολογιστή. Τιμή Κάθε κατασκευαστής έχει δική του τιμολογιακή πολιτική και φυσικά η τελική τιμή ενός κινητού καθορίζεται και από το κόστος ενσωμάτωσης του λειτουργικού στη συσκευή. Το λειτουργικό Symbian OS βέβαια διατίθεται δωρεάν (license-free ) και καμία εταιρεία δεν χρειάζεται να πληρώσει για να το διαθέσει στις συσκευές της οπότε αυτό δεν επηρεάζει άμεσα τη τιμή της συσκευής. Τα κινητά με Symbian γενικά πάντως είναι φθηνότερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό καθώς χρειάζονται λιγότερα και πιο απλά τεχνικά μέρη για να ολοκληρωθεί η κατασκευή τους, δηλαδή λιγότερα «τσιπ» μνήμης και πιο αργούς επεξεργαστές. Για τον χρήστη που θέλει να αποκτήσει ένα κινητό με λειτουργικό Symbian τα παραπάνω σημαίνουν φθηνότερη τιμή αγοράς και χαμηλό κόστος αντικατάστασης της συσκευής σε περίπτωση που χρειαστεί. Βρετανικό «προϊόν» Ο Κος Litchfield είναι Βρετανός και επειδή το Symbian προέρχεται από την Psion, η οποία ήταν 100% Βρετανική εταιρεία υποστηρίζει το Symbian S60 και τα κινητά που είναι εγκατεστημένο. Κλείνοντας την αναφορά στους δέκα αυτούς λόγους που δεν θα άλλαζε το Symbian δηλώνει «Ο σκοπός του άρθρου αυτού δεν είναι για να ενισχύσω τη θέση μου στο Symbian fan-club αλλά ειλικρινά να αναλύσω τους λόγους προτίμησής μου στα κινητά με λειτουργικό Symbian στο παρελθόν. Τι λέω για το μέλλον; Κανείς από τους προηγούμενους λόγους δεν θα αλλάξει και καθώς θα γίνονται δημοφιλή λειτουργικά συστήματα όπως Android και iPhone OS θα μου δίνεται η ευκαιρία να παρατηρώ τις εξελίξεις στην αγορά των smartphone.»
×
×
  • Create New...