Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

Απάντηση

jog

jog's Avatar: Sony Ericsson Xperia Neo V
HSUPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παιδιά μέχρι 23 Σεπτεμβρίου είναι οι αιτήσεις.

Εγώ πάντως έχω το b2 στα Γερμανικά(φέτος δίνω το γ1) το β2 και το γ1 στα Αγγλικά(και θα δώσω το γ2)

Εμένα πάντως μου φάνηκε σχετικά εύκολο το γ1

aimilios

aimilios's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
HSDPA Member
Περιοχή: Βύρωνας - Σύρος (Μ.Γιαλός) - Αρκαδία (Τρίπολη - Π.Άστρος)
Τώρα παίζουν αιτήσεις για το Γ1 ή το Γ2 στα αγγλικά.
Samsung Galaxy SII

★ ★ ★ ★ ★ ★

seventh_heaven

seventh_heaven's Avatar: HTC Desire
Honored Member
Περιοχή: Αθήνα
Ενώθηκαν 2 θέματα που αφορούσαν το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας...
Συνεχίζουμε εδώ...!
seventh_heaven

freckles

freckles's Avatar: Apple iPhone 3GS
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Τρίκαλα
Παράθεση από TearDrop
... και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τα επίπεδα. Αν δεν κάνω λάθος οι εξετάσεις αφορούν τα επίπεδα Β2 (Καλή γνώση) και Γ1 (πολύ καλή γνώση).
Ακριβώς έτσι είναι.

Παράθεση:
Αξίζει να δώσω το επίπεδο Β2 ή είναι αντίστοιχο με το Lower και θα μου είναι άχρηστο? Οσον αφορά το επίπεδο Γ1 μήπως είναι πολύ δυσκολότερο? Εχω ακούσει οτι πρόκειται για επίπεδο Proficiency.
Το Β2 ναι, είναι αντίστοιχο του Lower, αφού και τα δύο αφορούν "καλή γνώση". Το Γ1 είναι ένα επίπεδο παραπάνω, "πολύ καλή γνώση", ισοδύναμο του Advanced (Cambridge) και του ALCE (Michigan). Επίπεδο Proficiency θα έχει το Γ2, εξετάσεις του οποίου θα λάβουν χώρα το Νοέμβριο του 2006.

Πάντως για μένα, στον τομέα του ΚΠΓ έχουμε αποτύχει παταγωδώς. Αυτή η ιστορία υπάρχει εδώ και χρόνια θυμάμαι, από τότε που την πρωτοξεκίνησε ο αείμνηστος Φλωράς (πρόεδρος επί χρόνια της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Φροντιστηρίων -και αργότερα Κέντρων- Ξένων Γλωσσών), ζητώντας από το κράτος να διοργανώσει (κρατικές) εξετάσεις γλωσσομάθειας ισοδύναμες με αυτές των πανεπιστημίων του εξωτερικού. Και μόνο ισοδύναμες δεν είναι.. Στο κύρος των πτυχίων που δίνουν, ναι, είναι. Αλλά στις συνθήκες διεξαγωγής τους τρομερά πρόχειρες, ανεπίτρεπτες θα έλεγα, απ' ό,τι ακούω από παιδιά που έχουν πάρει μέρος και καθηγητές/φροντιστηριούχους που πλέον προτρέπουν τα παιδιά να προτιμούν τα Michigan/Cambridge μέχρι το ΚΠΓ να έχει δείξει λίγα χρόνια ζωής και.. "καλής πίστης". Προσωπικά θα περίμενα καλύτερη οργάνωση από μια χώρα που κατάφερε να διοργανώσει Ολυμπιακούς με επιτυχία. Αλλά όταν μπαίνει η γραφειοκρατία στη μέση..

resurection_boy

resurection_boy's Avatar: Nokia X1
3G Member
Περιοχή: Plane of Nightmares
Παιδια, πριν λιγες μερες εμαθα οτι περασα το Lower και θελω τωρα ειτε να συνεχισω με το Proficiency ειτε για να παρω το αντιστιχο του Lower τα Γερμανικα. Ομως επειδη και τα δυο μου ειναι αναγκεα και θελω μεχρι να παω λυκιο να εχω ξεμπερδεψει (παω Β' γυμνασιου) και για να τα κανω και τα δυο δεν μπορω σκευτικα να δωσω το κρατικο με τα μαθηματα που κανουμε στο σχολειο. Δλδ του χρονου να δωσω Γερμανικα με οτι Γερμανικα εχω μαθει απο το σχολειο και να δωσω και αντιστιχο του Proficiency του κρατους με οτι γνωσεις εχω μεχρι τωρα και με οτι υλες καταφερω να βρω να στο net και με αρκετη εξασκηση το καλοκαιρι δουλευοντας για 1-2 μηνες σε καπιο τουριστικο μαγαζι. Το θεμα ειναι αν θα ειναι αρκετες οι γνωσεις που θα εχω για να περασω η αν μονο μεσω φροντιστιριου τα καταφερω. Δεν θελω να τρεχω σε φροντιστιρια ουτε να πληρωνω τζαμπα λευτα,Αλλωστε δεν μπρολαβενω και να κανω 2 φροντιστιρια, μονο 1 το πολυ. Και αμα μπορω να τα καταφερω να τελιωσω μεχρι του χρονου με ολα αυτα θα ειμαι πολυ ευτιχισμενος.

freckles

freckles's Avatar: Apple iPhone 3GS
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από resurection_boy
Παιδια, πριν λιγες μερες εμαθα οτι περασα το Lower και θελω τωρα ειτε να συνεχισω με το Proficiency ειτε για να παρω το αντιστιχο του Lower τα Γερμανικα. Ομως επειδη και τα δυο μου ειναι αναγκεα και θελω μεχρι να παω λυκιο να εχω ξεμπερδεψει (παω Β' γυμνασιου) και για να τα κανω και τα δυο δεν μπορω σκευτικα να δωσω το κρατικο με τα μαθηματα που κανουμε στο σχολειο. Δλδ του χρονου να δωσω Γερμανικα με οτι Γερμανικα εχω μαθει απο το σχολειο και να δωσω και αντιστιχο του Proficiency του κρατους με οτι γνωσεις εχω μεχρι τωρα και με οτι υλες καταφερω να βρω να στο net και με αρκετη εξασκηση το καλοκαιρι δουλευοντας για 1-2 μηνες σε καπιο τουριστικο μαγαζι. Το θεμα ειναι αν θα ειναι αρκετες οι γνωσεις που θα εχω για να περασω η αν μονο μεσω φροντιστιριου τα καταφερω. Δεν θελω να τρεχω σε φροντιστιρια ουτε να πληρωνω τζαμπα λευτα,Αλλωστε δεν μπρολαβενω και να κανω 2 φροντιστιρια, μονο 1 το πολυ. Και αμα μπορω να τα καταφερω να τελιωσω μεχρι του χρονου με ολα αυτα θα ειμαι πολυ ευτιχισμενος.
Για τα Γερμανικά δεν έχω ιδέα, ας σε βοηθήσει κάποιος άλλος

Τώρα όσον αφορά στα Αγγλικά πρέπει να σου πω πως τα μαθήματα του σχολείου δε θα σε καλύψουν με τίποτα (αν θέλεις, πες μου και ποιο βιβλίο κάνεις για να σου πω στα σίγουρα, αλλά έτσι κι αλλιώς τα βιβλία που διδάσκονται στο Γυμνάσιο και την Α'-Β' Λυκείου είναι πολύ χαμηλού επιπέδου για να σε καλύψουν σε επίπεδο Proficiency). Το ότι είναι κρατικό το πτυχίο δε σημαίνει κι ότι είναι εύκολο ή ότι καλύπτεται από την ύλη του σχολείου . Όπως ανέφερα και παραπάνω, θέλει ΠΟΛΛΗ οργάνωση ακόμα και πολλά χρόνια μέχρι να πετύχουν κάτι τέτοιο..

Τώρα, το αν πρέπει να κάνεις φροντιστήριο εξαρτάται από τη διάθεση που έχεις να διαβάσεις μόνος σου. Προσωπικά θα σου πρότεινα (ειδικά αν τελικά δεν πας φροντιστήριο) να προετοιμαστείς για το Michigan Proficiency και όχι για το Cambridge, αφού στο πρώτο η μεγαλύτερη δυσκολία είναι το πλούσιο λεξιλόγιο που απαιτεί και το οποίο μπορείς και μόνος σου να διαβάσεις, ενώ το δεύτερο απαιτεί πολύ καλό χειρισμό της γλώσσας συνολικά, κάτι που είναι δύσκολο ένας μαθητής να αποκτήσει μόνος του (για να μην παρεξηγηθώ, και το Michigan είναι δύσκολο, ειδικά στην έκθεση όπου πρέπει να έχεις ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο γνώσεων και χειρισμού της γλώσσας για να ανταπεξέλθεις στις 300 λέξεις σε μισή ώρα και σε θέματα ανάπτυξης ιδεών που απαιτεί..).

Σε κάθε περίπτωση, θα σου πρότεινα να κάνεις και 3-4 μήνες φροντιστήριο προς το τέλος, ή ακόμα καλύτερα, ιδιαίτερα μαθήματα, για να εστιαστεί ο καθηγητής αποκλειστικά στις ανάγκες και τα κενά που θα έχεις εσύ δεδομένου ότι θα έχεις μελετήσει μόνος σου και αυτά σίγουρα θα υπάρχουν. Πάντως και τα δύο πτυχία (ή 3, μαζί με το ΚΠΓ) είναι ισοδύναμα.

Αν θέλεις, μπορώ να σου προτείνω βιβλιογραφία για προσωπική μελέτη.. pm me.

resurection_boy

3G Member
Το οτι δεν προκειτε η υλη του σχολειου να με καλυψει ειναι συγουρο. Εγω θελω με πρωσοπικη μελετη να τα βγαλω. Βεβαια τωρα που το λες, ναι, μαλλον καλυτερα με πρωσοπικη μελετη και να δωσω Michigan παρα κρατικο. Ο πατερας μου μου λεει να παω φροντιστιριο για να τα βγαλω αλλα εγω θελω να γλυτοσω ολοι αυτην την λουμπα για να κανω και αλλα πραγμτα. Το θεμα ειναι καταρχην αμα θα τα καταφερω, μην τον πεισω και στο τελος βγω χαμενος.Απλα ψαχνω εναν τροπο να γλιτωσω χρονο, χρημα και να τα καταφερω κιολας. Λες 3-4 μηνες προς το τελος να ειναι αρκετοι; Θα το ψαχω πριτερο το θεμα και θα επανελθω.

Για τα Γερμανικα περιμενω!

ethnikismos_2005

ethnikismos_2005's Avatar: Sony Ericsson W800i
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
afou eheis lower kane germanika kai otan pas a likeiou kane profisency.egw fetos pira lower kai twra kanw profisency

resurection_boy

3G Member
Τελικα θα παρω κανα δυο βιβλια (για αρχη) για το prof να διαβασω μονος και τα γερμανικα θα κανω μια προσπαθει στην β-γ λυκειου να δωσω ητε το zertifikat ητε το κρατικο.

nio1975

nio1975's Avatar: Sony Ericsson Z610i
GPRS Member
Περιοχή: GREECE
Παράθεση από jog
Παιδιά μέχρι 23 Σεπτεμβρίου είναι οι αιτήσεις.

Εγώ πάντως έχω το b2 στα Γερμανικά(φέτος δίνω το γ1) το β2 και το γ1 στα Αγγλικά(και θα δώσω το γ2)

Εμένα πάντως μου φάνηκε σχετικά εύκολο το γ1
χτες είδα στις ειδήσεις του ΣΤΑΡ οτι η ημερομηνία υποβολής δικαιολογητικών (1φωτογραφία,φωτοτυπία ταυτότητας και παράβολο 50 € β1 ή 60€ γ1 )παρατάθηκε μέχρι την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου!!!
Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.

PaRisC

PaRisC's Avatar: Motorola RAZR V3i
HSCSD Member
παιδιά εγω σε 6 ημέρες δίνω αγγλικά το TOEFL που είναι για σπουδές στο εξωτερικό και είναι η ίδια ύλη με το Proficiency! Εκτός απο μερικά model-tests.

nardos

no avatar
Mobile Newbie

KRATIKO PISTOPOIHTIKO GLWSSOMA8EIAS

File moy,

Mporeis na breis plhrofories sto www.ypepth.gr. EPishs, mia poly kalh seira gia to KRatiko Pistopoihtiko Glwssoma8eias sta Agglika B2 einai ta 4 biblia me 3 CD's ap' tis Ekdoseis PATAKH. Egw ta briskw poly kala. Se proetoimazoyn poly kala gia to ptyxio. 45 eyrw kanoyn kai ta 4 biblia me thn ekptwsh.

Kalh epityxia.

Nardos

Mikros_Prigkhpas

no avatar
Mobile Newbie

Eπείγη!

Γειά χαρά κι από εμένα.Εγώ αποφάσισα μετά απο κάποια χρόνια να επιχειρήσω να πάρω κάποιο πιστοποιητικό για τα Αγγλικά.Είχα κάνει κανονικά φροντηστήριο για χρόνια,αλλά ποτέ δεν έδωσα για lower.Τώρα πια το μετάνιωσα.ευτυχώς είχα μια επαφή με τη γλώσσα στη σχολή που σπούδαζα και δεν ξέχασα ακόμα τα πάντα
Έτσι αποφάσισα να προσπαθήσω με το Β2.Μένει όμως λιγότερο από ένας μήνας και έχω καταγχωθεί γιατί ενώ θέλω,δεν ξέρω τι να διαβάσω.Βρήκα πολλούς τίτλους βιβλίων αλλά τι να πρωτοδιαβάσω?Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει μήπως και γίνει κανένα θαύμα?

lefki1984

no avatar
Mobile Newbie

erwtisi

thelw na dwsw ton aprilio to ptixio afto.......
alla dne kserw pou kanoun aitiseis..
ti einai afta ta grafeia defterovathmias ekpaideysis pou lene?pou ta vriseis???
stin athina eimai!
Τελευταία τροποποίηση από lefki1984: 11 Ιαν. 2006, 00:23.

sakaflias

sakaflias's Avatar: Samsung Soul SGH-U900
3G Member
Γενικα θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μαθω τα θεματα του ΚΠΓ για αγγλικα.
www.michanikos.gr * www.texnikos.gr * www.domika.gr * www.amoives.gr
«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης