Jump to content

Resco Keyboard & SMS solution


grigoris_a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρκετοί είναι οι κάτοχοι PPC mobile συσκευών από το εξωτερικό που κάνουν χρήση του Resco Keyboard.Βεβαια αν και υποστηρίζει ελληνικά δεν μπορείς να στείλεις SMS 160 χαρακτήρων.

Έτσι έφτιαξα το παρακάτω αρχειάκι.Απλά σβήστε την κατάληξη .txt και τοποθετήστε το μέσα στο φάκελο εγκατάστασης του resco keyboard.Για όσους βιαστούνε ξέρω ότι ο katsj είχε φτιάξει αρχειάκι για SMS.Αυτό που έφτιαξα εγώ είναι για όσους θέλουν να έχουν 2 γλώσσες(Ελληνικά Αγγλικα)στο πληκτρολόγιο

Απλώς όταν γράφετε SMS πατάτε caps lock.

 

Enjoy

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη(ετσι πιστευω να σε λενε λογικα ε; )...πραγματικα ενα μεγαλο ευχαριστω εκ μερους μου!:happy: :up:

Πολυ καλο το .map και πραγματικα προσωπικα θα με βοηθησει πααααρα πολυ, μιας και το ΕΤΕΝ μου τα εχει ολα Ιταλικα...:!:

Και παλι μπραβο!;)

Τωρα μπορω να εχω στο χαλαρο τις δυο γλωσσες και με Ελληνικα με 160 χαρακτηρες...YEAAAAAHHHHHHH BABYYYYYY!!!!!!:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί είναι οι κάτοχοι PPC mobile συσκευών από το εξωτερικό που κάνουν χρήση του Resco Keyboard.Βεβαια αν και υποστηρίζει ελληνικά δεν μπορείς να στείλεις SMS 160 χαρακτήρων.

Έτσι έφτιαξα το παρακάτω αρχειάκι.Απλά σβήστε την κατάληξη .txt και τοποθετήστε το μέσα στο φάκελο εγκατάστασης του resco keyboard.Για όσους βιαστούνε ξέρω ότι ο katsj είχε φτιάξει αρχειάκι για SMS.Αυτό που έφτιαξα εγώ είναι για όσους θέλουν να έχουν 2 γλώσσες(Ελληνικά Αγγλικα)στο πληκτρολόγιο

Απλώς όταν γράφετε SMS πατάτε caps lock.

 

Enjoy

Kalh idea grigori alla otan grafeis kapoio onoma me to proto gramma kefalaio ellhniko gia ta contacts sou mallon tha exeis problima me tin alfabitiki seira. Pantos mesa ston febrouario tha bgei i ekdosi apo tin Resco pou tha ypostirizei 3 gloses kai tha exei kai ta ellhnika SMS epitelous. Opote tha mporeis na exeis Agglika - Ellhnika - Ellhnika SMS. En anamoni loipon. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kalh idea grigori alla otan grafeis kapoio onoma me to proto gramma kefalaio ellhniko gia ta contacts sou mallon tha exeis problima me tin alfabitiki seira. Pantos mesa ston febrouario tha bgei i ekdosi apo tin Resco pou tha ypostirizei 3 gloses kai tha exei kai ta ellhnika SMS epitelous. Opote tha mporeis na exeis Agglika - Ellhnika - Ellhnika SMS. En anamoni loipon. ;)

Αν γράφεις μικρά αφήνοντάς το να σου μετατρέψει αυτόματα το πρώτο γράμμα σε κεφαλαίο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Και με τα αγγλικά κεφαλαία τι κάνουμε; Τα χάνουμε τελείως ή κατάλαβα λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Και με τα αγγλικά κεφαλαία τι κάνουμε; Τα χάνουμε τελείως ή κατάλαβα λάθος;

Πατας το caps lock.Δεν χανονται τα κεφαλαια.Απλως αναφερθηκε οτι οταν προσθετεις μια επαφη δεν βαζεις το πρωτο κεφαλαιο(και μετατρεπεται μονο του) για να μην εχεις προβλημα στην αναζητηση μετα

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Α, οκ. Μπερδεύτηκα και νόμιζα πως πατάς caps lock όταν είσαι στα αγγλικά :wacko: :p

 

Ενναλακτικά μπορείς να περάσεις/διορθώσεις την επαφή από το Outlook

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Αρκετοί είναι οι κάτοχοι PPC mobile συσκευών από το εξωτερικό που κάνουν χρήση του Resco Keyboard.Βεβαια αν και υποστηρίζει ελληνικά δεν μπορείς να στείλεις SMS 160 χαρακτήρων.

Έτσι έφτιαξα το παρακάτω αρχειάκι.Απλά σβήστε την κατάληξη .txt και τοποθετήστε το μέσα στο φάκελο εγκατάστασης του resco keyboard.Για όσους βιαστούνε ξέρω ότι ο katsj είχε φτιάξει αρχειάκι για SMS.Αυτό που έφτιαξα εγώ είναι για όσους θέλουν να έχουν 2 γλώσσες(Ελληνικά Αγγλικα)στο πληκτρολόγιο

Απλώς όταν γράφετε SMS πατάτε caps lock.

 

Enjoy

 

Φιλε καλησπερα. Εγω το εκανα αυτο αλλα παλι εχω προβλημα. παλι στελνει sms με 70 χαρακτηρες. μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο που δεν το αναφερεις. πχ να επιλεξω ως first γλωσσα ελληνικα και ως 2η την αγγλικη? πως να επιλεγω το αρχειο που μας ειπες διοτι στις γλωσσες δεν μου το βγαζει.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα. Εγω το εκανα αυτο αλλα παλι εχω προβλημα. παλι στελνει sms με 70 χαρακτηρες. μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο που δεν το αναφερεις. πχ να επιλεξω ως first γλωσσα ελληνικα και ως 2η την αγγλικη? πως να επιλεγω το αρχειο που μας ειπες διοτι στις γλωσσες δεν μου το βγαζει.

ευχαριστω.

 

Κανε rename το αρχειο Greek.map του Γρηγορη σε GR.map και αντικατεστησε το υφισταμενο στο PPC. Καλου κακου κρατα backup το original.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Pantos mesa ston febrouario tha bgei i ekdosi apo tin Resco pou tha ypostirizei 3 gloses kai tha exei kai ta ellhnika SMS epitelous. Opote tha mporeis na exeis Agglika - Ellhnika - Ellhnika SMS. En anamoni loipon.

 

Επειδη ακομα δεν εχω δει το Resco να υποστηριζει 3 γλωσσες το πιο απλο που ειχα να κανω ηταν να χρησιμοποιησω το Greek Original ( Unicode ) αρχειο , το τροποποιημενο απο τον grigoris_a Greek Non Unicode για SMS και το Αγγλικο και με μια τροποποιηση του Ini file αφησα αυτα τα τρια σαν επιλογες και τα υπολοιπα διαγραφηκαν για ευκολια στην αλλαγη

 

Μπορειτε να εχετε στο Keyboard Μονο Ελληνικα ( Unicode * Non Unicode ) ή Αγγλικα αναλογα με τις αναγκες σας :)

 

Απλα σβηστε ΟΛΑ τα αρχεια απο το /Program Files/Resco/Languages και αφηστε αυτα τα τεσσερα μονο

Κανετε ενα Reset καλου κακου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρκετοί είναι οι κάτοχοι PPC mobile συσκευών από το εξωτερικό που κάνουν χρήση του Resco Keyboard.Βεβαια αν και υποστηρίζει ελληνικά δεν μπορείς να στείλεις SMS 160 χαρακτήρων.

Έτσι έφτιαξα το παρακάτω αρχειάκι.Απλά σβήστε την κατάληξη .txt και τοποθετήστε το μέσα στο φάκελο εγκατάστασης του resco keyboard.Για όσους βιαστούνε ξέρω ότι ο katsj είχε φτιάξει αρχειάκι για SMS.Αυτό που έφτιαξα εγώ είναι για όσους θέλουν να έχουν 2 γλώσσες(Ελληνικά Αγγλικα)στο πληκτρολόγιο

Απλώς όταν γράφετε SMS πατάτε caps lock.

 

Enjoy

 

Πολύ καλή ιδέα - και δουλεύει όντως άψογα (και εγώ αυτή τη λύση χρησιμοποιώ για το HTC Touch που πήρα από το εξωτερικό).:)

Το μόνο πρόβλημα που εντόπισα είναι ότι όταν είμαι στα κεφαλαία, δεν δουλεύει το πλήκτρο DEL - για να σβήσω δηλαδή κάτι, πρέπει να ξαναγυρίσω στο μικρά γράμματα και να χρησιμοποιήσω το del από εκεί ... καμία ιδέα ??:confused:

 

(οκ - το έψαξα καλύτερα - το del σβήνει από τα δεξιά του ... οκ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
γνωρίζει κανεις πως μπορώ να έχω μόνιμα κεφαλαία στο iskin? γιατί ενώ στα υπόλοιπα παραμένουν τα κεφαλαία, εκεί μετά από κάθε χαρακτήρα το γυρνάει σε μικρά.
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανεις πως μπορώ να έχω μόνιμα κεφαλαία στο iskin? γιατί ενώ στα υπόλοιπα παραμένουν τα κεφαλαία, εκεί μετά από κάθε χαρακτήρα το γυρνάει σε μικρά.

 

Δεν νομιζω οτι γίνεται κάτι τέτοιο αλλά αν θελεις μπορείς να βάλεις το iSkin33Fx που έχει και Caps Lock. (Απλά αντέγραψε το folder στο \Program Files\Resco Keyboard Pro\Skins

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...