Κουφώματα παραθύρων - πόρτας

Απάντηση

eirhnh

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
ΒΟΗΘΗΣΤΕ γιατι υπαρχουν τεραστειες διαφορες! Εχουμε παρει απο πολλους προσφορες για τριπλεξ και θερμοδιακοπη και ασπρο χρωμα, σε διαφορες μαρκες για 23πορτοπαραθυρα - εκτος της κεντρικης εισοδου.
ευροπα: 23.000ευρω
ετεμ: 17.800ευρω
αλουμινκο: 16.200 ευρω.
εξαλκο: 15.000 ευρω

τι λεει η εξαλκο σαν μαρκα; μας ειπαν οι ανταγωνιστες της οτι δεν εχει πολυ βαρος και γι αυτο ειναι πολυ φτηνη μαρκα. Τι να κανουμε;

sakaflias

sakaflias's Avatar: Samsung Soul SGH-U900
3G Member
Περιοχή: Τρίκαλα
Γιατι δεν ρωτας ιδιοκτητες που εχουν βαλει να σου πουνε την αποψη τους; Διαλεξε 2 εταιρειες και ρωτας τους.
www.michanikos.gr * www.texnikos.gr * www.domika.gr * www.amoives.gr
«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.

eirhnh

no avatar
GSM Phase 2 Member
ολοι ευχαριστημενοι ειναι απο τα καινουρια τους αλουμινια, και εχουμε ρωτησει αρκετους.
Το θεμα ειναι αν προτιμησουμε εξαλκο για πιο φτηνα μηπως ειναι λιγο πιο ελαφρια τα προφιλ τους ή δεν μας πειραζει αυτο;

sakaflias

3G Member
τότε κοίτα τις ποιο συμφέρουσες, το χρόνο εγγυησης και πήγαινε στην εταιρία και πεστους χύμα γιατί να προτιμήσεις την δικιά τους εταιρία. δεν μερικες τομες και τοι προσφερουν στην τιμη αυτη-διπλα-τριπλα τζαμια διαστασεων με κενο-με εαριο...τοσο, ανακληση, ρολλα, ιμαντες ή ραβδο, θερμοδιακοπη,κλπ
«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.

tsoump

tsoump's Avatar: Motorola StarTAC
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα

Κουφώματα.

Ερωτησεις , αποριες , εγκαταστάσεις και ολα τα σχετικα πανω σε αυτο το θεμα.
Ο λογος που το ανοιξα ειναι να ρωτησω για τις εταιριες και την ποιοτητα τους και για τις τιμες... Που περιπου κυμαινονται...

destiny1983

destiny1983's Avatar: Samsung GTN7100 Galaxy Note II
GPRS Member
Περιοχή: Piraeus
Με την Ευρωπαϊκή επιδότηση για τις κατοικίες τι γίνεται???το έχει ψάξει κανείς???λίγο που το συζήτσα με κάποιους είπαν ότι δεν συμφέρει να το κάνει κάποιος....
Αιγόκερως Είσαι???

MAD 13

MAD 13's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
HSCSD Member
Περιοχή: Athens Gate13
Παράθεση από destiny1983 >
Με την Ευρωπαϊκή επιδότηση για τις κατοικίες τι γίνεται???το έχει ψάξει κανείς???λίγο που το συζήτσα με κάποιους είπαν ότι δεν συμφέρει να το κάνει κάποιος....
Εξαρτάται τι ακριβως θελεις να φτιάξεις και κυρίως αν μπορεις να συμμετέχεις.
Εγω πιστευω οτι συμφερει το προτζεκτ και μακάρι να μπορουσαν να μπουν πολλα κτηρια. Κανεις μια φοβερή ανακαινιση στο κτήριο και παραλλήλα αποκτάς ισχυρη θερμομόνωση και ηχομόνωση εξοικονομόντας ρευμα και πετρέλαιο και τα μισά ή το 1/3 στα βαζει η ΕΕ....

Εχει καποιους ορους και προυποθέσεις.
ψαξε στο google να βρεις σχετικα αρθρα ή ρώτα σε ενα ΚΕΠ

Εγω απο οτι ειδα εκτος απο διαφορους περιορισμους που εχει για να σε συμπεριλάβουν στο προτζεκτ (πχ. μεγιστη τιμη ζωνης του κτηρίου 1500€) παλι θα γινει καποιου ειδους επιλογή κτηρίων απο οτι κατάλαβα γιατι προφανώς οι υποψήφιοι θα ειναι περισσοτεροι.
Επίσης θα πρεπει να συμφωνει η πλειοψηφεια των ιδιοκτητών κλπ.

Απο εκει και πέρα για να σου επιδοτήσουν το 50% της δουλειάς θα πρέπει:
1. να ειναι πολυκατοικία,
2. να αλλαξεις ολα τα κουφώματα του κτηρίου με διπλά τζάμια,
3. να περάσεις με μονοτικά όλο το κτήριο και την ταράτσα και
4. να αλλάξεις και τον καυστήρα.
Αν θες μονο για κουφώματα χωρις εξωτερική μόνωση η επιδότηση πέφτει στο 35% κλπ κλπ εχει διάφορες κατηγορίες δεν τις θυμαμαι ολες. Επίσης αλλα μικρότερα ποσοστά δινει για μονοκατοικίες.
Για πληροφορίες στα ΚΕΠ.

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
http://www.ypan.gr/c_announce/45_5545_cms.htm

rodi

rodi's Avatar: Asus Zenfone 5
GPRS Member
Να ρωτήσω κάτι άσχετο (αλλά δν ξέρω που, οπότε..)
Θέλω να αλλάξω τα πλακάκια της μπανιέρας. Αυτα δηαδή που είναι μπροστά, επάνω της.
Θα πρέπει να βγάλω τα παλιά ή μπορώ να κολλήσω τα καινουρια πάνω; Φοβάμαι, επειδή τα παλιά ειναι λεία, μήπως δεν κολλήσουν καλά.
Αλλά για να τα βγάλω, ειναι πολύ δύσκολο.
Καμμιά γνωμη;

manolis1976

no avatar
Mobile Member
Οσων αφορα την θερμοδιακοπη που ειπωθηκε αντι της θερμογεφυρας τοτε δεν σου δημιουργουνται προβληματα εσωτερικων υδρατμων και υγρασιας;

marthafytrou

no avatar
Mobile Newbie
καλημερα σε ολους, φτιαχνω σπιτι και ψαχνω και εγω πληροφοριες για κουφωματα ετσι βρηκα αυτο το forum και εκανα add.
εχω παρει προσφορα απο αλουμινια , pvc, γερμανικα ξυλα.
για αλουμινια μου ειπαν 14000 με θερμογεφυρα, γερμανικα ξυλα μου ειπαν 16000 και χτες ρωτησα για pvc και μου ειπαν με 7500 στο χρωμα ξυλου. ακουω και διαβαζω οτι το pvc ειναι καλυτερο απο αλουμινιο γιατι δεν σχηματιζει τις υγρασιες πανω στα τζαμια, τουλαχιστον 10 χρονια εγγυηση κτλ. παντως επειδη εγω τα θελω σε νησι με πολυ υγρασια, ξυλο δεν σκεφτομαι να βαλω γιατι θα θελω πολυ συντηριση και αλουμινιο που το ειδα απο κοντα σε χρωμα ξυλου δεν τρελαθηκα κιολας και ειναι και παρα πολυ ακριβο. εχω δει πολλες φωτογραφιες pvc κουφωματων και δεν φαινεται ασχημο σημερα περιμενω απο αυτον που μου εδωσε την τιμη και αν ειναι ωραια ανεβαινω αθηνα να δω και απο κοντα. εσεις τι λετε?

kontopitharos

no avatar
Mobile Newbie
Γιά pvc να κοιτάξεις τα γερμανικά τα REHAU . Είναι πολύ καλά.
Γιά υγρασία είναι καλύτερα τα PVC και η απομίμηση ξύλου είναι αρκετά καλή.

sakaflias

3G Member
Τα αλουμινια ειναι δοκιμασμένα. Σιγουρη δουλεια και εγγυηση ...αλλα ακριβα σε σχεση με τα pvc.
Για τα PVC λενε πολλα. Δεν γνωριζω εαν ειναι αληθεια ή οχι. Εαν σου δωσουν καλη εγγυηση για τα παντα μπορει να δοκιμασεις. Πήγαινε και σε αλλους κατασκευαστες PVC και δες τι θα σου πουνε για πλεονεκτηματα σε σχεση με αλουμινιου. Οποτε βλεπεις τι κανεις.

marthafytrou

no avatar
Mobile Newbie
Παράθεση από sakaflias >
Τα αλουμινια ειναι δοκιμασμένα. Σιγουρη δουλεια και εγγυηση ...αλλα ακριβα σε σχεση με τα pvc.
Για τα PVC λενε πολλα. Δεν γνωριζω εαν ειναι αληθεια ή οχι. Εαν σου δωσουν καλη εγγυηση για τα παντα μπορει να δοκιμασεις. Πήγαινε και σε αλλους κατασκευαστες PVC και δες τι θα σου πουνε για πλεονεκτηματα σε σχεση με αλουμινιου. Οποτε βλεπεις τι κανεις.
σας ευχαριστω πολυ ναι τωρα περιμενω κ προσφορα απο αλους δυο για pvc.ο πρωτος μου δινει εγγυηση 10 χρονια και ο αλλος 5χρονια για τα κουφωματα και 10χρονια για τους μηχανισμους

sakaflias

3G Member
Λιγα μου φαινονται. Τελος πάντων. μην παρεις τα πιο φτηνα πάντως. καλο θα ηταν αυτος να σου δειξει και σε καποιο αλλο σπιτι που εχει περάσει πριν μερικα χρονια (οχι προσφατα) για να τα δεις.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης