Κουφώματα παραθύρων - πόρτας

Απάντηση

sakaflias

sakaflias's Avatar: Samsung Soul SGH-U900
3G Member
Περιοχή: Τρίκαλα
Εχω μπει στο διλλημα τι κουφωματα παραθυρων να διαλεξω. Απο αλλουμινιο ή απο PVC; Οσο αφορα την τιμη αλλα και την αποδοση τους. Εχει καποιος τετοια κουφωματα να μας πει κατι;
www.michanikos.gr * www.texnikos.gr * www.domika.gr * www.amoives.gr
«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.

dennisthemenace

dennisthemenace's Avatar: Nokia 5230
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Βάλε αλουμίνιο. Για το pvc δεν εχω ιδέα, πάντως εγω που εχω ξύλινες πόρτες σπίτι το εχω μετανιώσει διότι είναι η θάλασσα πολύ κοντά και φουσκώνουν με την υγρασία της , αλλά και με την βροχή, επίσης και ο ήλιος κάνει κακό. Πρίν απο ενα μήνα κλείστηκα εξω οχι διότι ξέχασα τα κλειδιά, αλλά γιατί φούσκωσε η πόρτα και δεν μπορούσε να γυρίσει η κλειδαριά ασφαλείας, τελικά την παραβιάσαμε (σε διακριτικό σημείο κάναμε την παραβίαση για να μην καταστρέψουμε την πόρτα). Χώρια οτι τα ξύλα θέλουν συντήρηση πράγμα που είναι σπαστικό και κουραστικό
Στο χωριό έχουμε αλουμίνιο και βρέξει χιονίσει κανένα πρόβλημα

antvou

antvou's Avatar: Sony Ericsson W960i
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: auth
Απο σο ξερω γιατι εχω εναν φιλω που ασχολειται με κουφωματα ,τα πλαστικα έχουν πολυ καλιτερη μονωση.

sakaflias

3G Member
Παράθεση από antvou
Απο σο ξερω γιατι εχω εναν φιλω που ασχολειται με κουφωματα ,τα πλαστικα έχουν πολυ καλιτερη μονωση.
Ετσι μου ειπαν και εμενα αλλα δεν εχω δει καπου να τα εχουν βαλει και....δεν ξερω. Επισης απο κοστός ...αγνωστο
«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.

Nrg

Nrg's Avatar: Sony Ericsson W995
HSUPA Member
Εαν εισαι αναμεσα στα 2 βαλε του αλουμινιου καθως ειναι και πιο φιλικα στο περιβαλλον

sakaflias

3G Member
Exeis dikio se ayto!!!

makis_thess

makis_thess's Avatar: Neo N003
3G Member
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΠΛΑΣΤΙΚΑ με τα 1000!!!
ή αλουμινια με ΘΕΡΜΟΓΕΦΥΡΑ
Στα πλαστικα εισαι πιο σιγουρος αλλα αν δεν ειναι καλη η ποιοτητα μετα απο 5-10 χρονια μπορει να αρχισουν να ψιλο-κιτρινιζουν (σπανια)(αλλα ειναι ενα κακο) (το δευτερο ειναι η τιμη)
ενω στο αλουμινιο αν δεν σου βαλει θερμογεφυρα (αν και μπορει να σου πει οτι ...εχουν...οτι ειναι τα καλυτερα) οταν το παρεις χαμπαρη θα ειναι αργα!
ρωτα τους φιλους ποιο πανω που εχουν αλουμινιου !!!
αν ειναι χωρις θερμογεφυρα ολο το χειμωνα ΥΔΡΩΝΟΥΝ και σταζουν (κατω χαμηλα) νερα (λογω διαφορα θερμοκρασιας)
τα πλαστικα (συνθετικα) ειναι ποιο ακριβα και λογω 1ης υλης και θελει μηχανιματα εχω το αλουμινιο δεν θελει ''ακριβα εργαλεια''
κοστιζει αλλα αξιζει τα πλαστικα(συνθετικα) και απο προβληματα και απο θερμο-ηχο(μονωση)

ενα παραδειγμα:
1. Αλουμινένιο παράθυρο με μόνο (απλό) υαλοπίνακα.
Συντελεστής θερμομόνωσης : K=5 W/m2k

2. Απλό συνθετικό παράθυρο με μόνο-πάχος προφίλ 58mm, διθαλαμικό, διπλός υαλοπίνακας 4/16/4.
Συντελεστής θερμομόνωσης : K=2,65 W/m2k
και εχει κουφωματα συνθετικα καλα και με κ=1,80 η 1,30 w/m2k

με ενα μετριο συνθετικο μπορεις να εχεις οικονομια μεχρι και 65% οικονομια θερμανσης (απο τα κουφοματα) οχι συνολικα!!
Τελευταία τροποποίηση από makis_thess: 26 Ιαν. 2006, 04:27.

sakaflias

3G Member
Φυσικα με θερμογεφυρα τα αλλουμινια. και με τζαμια triplex.
Και αν μου λες οτι τα PVC ειναι πιο ...ακριβα..!!!!

Nrg

HSUPA Member
Τι ειναι η θερμογεφυρα?

stathi

stathi's Avatar:  Palm Tungsten T
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από makis_thess
ΠΛΑΣΤΙΚΑ με τα 1000!!!
ή αλουμινια με ΘΕΡΜΟΓΕΦΥΡΑ
Στα πλαστικα εισαι πιο σιγουρος αλλα αν δεν ειναι καλη η ποιοτητα μετα απο 5-10 χρονια μπορει να αρχισουν να ψιλο-κιτρινιζουν (σπανια)(αλλα ειναι ενα κακο) (το δευτερο ειναι η τιμη)
ενω στο αλουμινιο αν δεν σου βαλει θερμογεφυρα (αν και μπορει να σου πει οτι ...εχουν...οτι ειναι τα καλυτερα) οταν το παρεις χαμπαρη θα ειναι αργα!
ρωτα τους φιλους ποιο πανω που εχουν αλουμινιου !!!
αν ειναι χωρις θερμογεφυρα ολο το χειμωνα ΥΔΡΩΝΟΥΝ και σταζουν (κατω χαμηλα) νερα (λογω διαφορα θερμοκρασιας)
τα πλαστικα (συνθετικα) ειναι ποιο ακριβα και λογω 1ης υλης και θελει μηχανιματα εχω το αλουμινιο δεν θελει ''ακριβα εργαλεια''
κοστιζει αλλα αξιζει τα πλαστικα(συνθετικα) και απο προβληματα και απο θερμο-ηχο(μονωση)

ενα παραδειγμα:
1. Αλουμινένιο παράθυρο με μόνο (απλό) υαλοπίνακα.
Συντελεστής θερμομόνωσης : K=5 W/m2k

2. Απλό συνθετικό παράθυρο με μόνο-πάχος προφίλ 58mm, διθαλαμικό, διπλός υαλοπίνακας 4/16/4.
Συντελεστής θερμομόνωσης : K=2,65 W/m2k
και εχει κουφωματα συνθετικα καλα και με κ=1,80 η 1,30 w/m2k

με ενα μετριο συνθετικο μπορεις να εχεις οικονομια μεχρι και 65% οικονομια θερμανσης (απο τα κουφοματα) οχι συνολικα!!
Μου ελεισες την απορια γιατι τρεχουν τα παραθυρα μου τοσο πολυ νερο ανω σε αλλο σπιτι δεν τρεχουν.νομιζα οτι ηταν θεμα υγρασιας.θα ηθελα να μαθω ποιο πολα για την θερμογεφυρα και πως διαπιστωνουε εαν τα κουφωματα μας διαθετουν.
Τελευταία τροποποίηση από stathi: 26 Ιαν. 2006, 12:56.

sakaflias

3G Member
Παράθεση από Nrg
Τι ειναι η θερμογεφυρα?
Αν δεν έχουν μονωθεί κάποια δομικά στοιχεία του κτιρίου (πλάκες, δοκάρια, κολώνες από μπετόν), δημιουργούνται οι λεγόμενες «θερμογέφυρες» και μπορεί να παρουσιαστεί υγρασία στο εσωτερικό τους λόγω συμπύκνωσης των υδρατμών του αέρα του χώρου. Το φαινόμενο αυτό μπορεί να παρατηρηθεί και σε κουφώματα αλουμινίου που δεν έχουν μονωτικές ιδιότητες.

makis_thess

makis_thess's Avatar: Neo N003
3G Member
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εχει εδω μια φωτογραφια απο κουφωμα με θερμογεφυρα(κατω δεξια).(τυχαια το βρηκα)
γενικα η θερμογεφυρα ειναι ενα ενδιαμεσο υλικο που δεν επιτρεπει την διαφορα θερμοκρασιας π.χ (εξω 0οC) (μεσα 22oC) δηλ.διαφορα 22οC .
To θεμα ειναι δεν μπορει να το καταλαβεις (αν εχει θερμογεφυρα)
οπως σου ειπα πιο πανω θα ειναι αργα οταν το καταλαβεις!

Nrg

HSUPA Member
Εαν εχετε υποψιν σας καποιο site, βιβλιο κλπ για το συγκεκριμενο θεμα θα με ενδιεφερε!

ibaxevan

ibaxevan's Avatar: HTC Touch HD
GPRS Member
Περιοχή: Βόλος
Παράθεση από Nrg
Εαν εχετε υποψιν σας καποιο site, βιβλιο κλπ για το συγκεκριμενο θεμα θα με ενδιεφερε!
Γενικά για το θέμα θερμομόνωσης κτιρίων πολύ καλό βιβλίο είναι του Παπαδόπουλου. Εξηγεί πολλά για τις θερμογέφυρες και τους τρόπους μόνωσης κατασκευών. Επίσης, αν έχεις κάποιο γνωστό μηχανικό, ζήτα του μήπως έχει ένα βιβλίο οικοδομικής του Αθανασόπουλου. Έχει πολλά σχεδια με περιπτώσεις μόνωσης κουφωμάτων, πατωμάτων κτλ.

sakaflias

3G Member
Παράθεση από Nrg
Εδω εχει μερικα πραγματα που θα σου λυσουν αρχικες απορείες
www.domika.gr/newSolutions/ kentriki_liseon.asp
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης