Jump to content

Η ωραιότερη γωνιά της Ελλάδας!


rebelion
 Κοινοποίηση

Η πιο ωραία γωνιά της Ελλάδας  

50 members have voted

  1. 1. Η πιο ωραία γωνιά της Ελλάδας

    • Θάσος
      2
    • Χαλκιδική
      6
    • Θεσσαλονίκη
      5
    • Κρήτη
      5
    • Μύκονος
      3
    • Πήλιο
      11
    • Σαντορίνη
      10
    • Κέρκυρα
      5
    • Αράχωβα
      2
    • Ρόδος
      1


Recommended Posts

Εντάξει νομίζω όλοι ξέρουμε ότι ζούμε στην πιο ωραία χώρα της Ευρώπης(ίσως και του κόσμου!),αλλά ποια κατα τη γνώμη σας είναι η ωραιότερη γωνιά αυτής της χώρας?Ποια περιοχή αξίζει να αποτελέσει τον επόμενο προορισμό των διακοπών μας?Πάρτε ένα χάρτη,αναπολήστε τις περιοχές που έχετε επισκεφθεί και προτείνετε μας την ομορφότερη!

 

-Εγώ θα ξεκινήσω με την υπεροχη Κρήτη που επισκέφθηκα 2 φορές στο παρελθόν και σίγουρα έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.Είναι πολλές οι ωραίες τοποθεσίες της αλλα ξεχώρισα 2,τον γραφικό Άγιο νικόλα και τα Χανία στα οποία μου άρεσε πολύ η περιοχή που είναι μαζεμένα πολλά καφέ δίπλα απο τη θάλασσα και λίγο πιο εκεί ξεχωρίζουν τα Ενετικά κτίσματα!Απλά άψογο τοπίο..!

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδικη και μετα το Πηλιο....Τα 2 μαζι περιλαμβουν σχεδον τα παντα που θελει καποιος τουριστας....Βουνο και θαλασσα....;)
Link to comment
Share on other sites

Πήλιο !!!!!!!

Συνδιαζει βουνο και θαλασσα και αν εισαι στο χιονοδρομικο κεντρο μπορεις σε λιγοτερο απο 1 ωρα να εισαι στο Βολο!

Το ιδανικοτερο μερος για διακοπες για εμενα!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το θέμα είναι οτι η Ελλάδα έχει τόσες όμορφες γωνιές και η κάθεμια είναι τόσο ξεχωριστή με διαφορετικά σημεία, που οι διαχωρισμοί πιστεύω είναι περιττοί, και σίγουρα είναι άδικο γιατι υπάρχουν και άλλες γωνιές πέρα απο αυτές, εξίσου όμορφες.

Η κάθε γωνιά έχει εκείνο το κάτι που κάνει την Ελλάδα απο τις ομορφότερες χώρες στο κόσμο.

 

Χρόνια Πολλά.

 

:)

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Καστελλοριζο ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Γωνια? Ολη η Πελοποννησος!!! Φετος πηγα πρωτη φορα και επαθα πλακα! Ολα τα ιστορικα μερη ειναι εκει κατω! Μην πω για τοπια (Δημητσανα!!!) στην ορεινη Αρκαδια. Μονεμβασια .Ονειρο!!! Το Ναυπλιο απο τις ομορφοτερες πολεις!!! Τι αλλο να πω? Μακαρι να εχω χρονο να κατεβω παλι προς τα κατω. Μονο μειωνεκτιμα η παραλιες, δεν εχουν αμμο σχεδον καμια. Ειδα μονο στην κουρουτα στην Αμαλιαδα (τρομερη παραλια) και στην Ελαφονησο. Αλλα δεν με απασχολει γιατι εχω τρια χρονια να μπω στη θαλασσα :D

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ηπειρος (και όχι μόνο τα Γιάννενα που γνωρίζουν οι περισότεροι.Ελάτε και θα δείτε τι σημαίνει συνδυασμός βουνού και θάλασσας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Ηπειρος (και όχι μόνο τα Γιάννενα που γνωρίζουν οι περισότεροι.Ελάτε και θα δείτε τι σημαίνει συνδυασμός βουνού και θάλασσας

Επειδη εχω ερθει προς τα εκει νομιζω οτι καλυτερος συνδιασμος βουνο/θαλασσα απο τον Βολο δεν υπαρχει. Πεταγεσαι και στις Σποραδες απεναντι ;)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να εκανες τη δημοσκοπηση χωριζοντας τις "γωνιες" σε περιοχες,πχ. στερα Ελλαδα,Κυκλαδες κλπ.Ετσι οπως ειναι τωρα παραλειπονται παρα μα παρα πολλα σημεια & υπαρχουν καποια...το λιγοτερο περιεργα,κατα τη γνωμη μου(πχ. Μυκονος,Θες/νικη,Αραχωβα).Οχι οτι δεν ειναι ωραιες γωνεις,αλλα λιγο δυσκολο να σταθουν επαιξια απεναντι στο Πηλιο,Ροδο,Κρητη,Κερκυρα κλπ.;)

 

Η ψηφος μου παντως,απ'ολα αυτα,παει στην Κρητη...με δευτερη επιλογη την Κερκυρα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως θα ηταν καλυτερα να εκανες τη δημοσκοπηση χωριζοντας τις "γωνιες" σε περιοχες,πχ. στερα Ελλαδα,Κυκλαδες κλπ.Ετσι οπως ειναι τωρα παραλειπονται παρα μα παρα πολλα σημεια & υπαρχουν καποια...το λιγοτερο περιεργα,κατα τη γνωμη μου(πχ. Μυκονος,Θες/νικη,Αραχωβα).Οχι οτι δεν ειναι ωραιες γωνεις,αλλα λιγο δυσκολο να σταθουν επαιξια απεναντι στο Πηλιο,Ροδο,Κρητη,Κερκυρα κλπ.;)

 

Η ψηφος μου παντως,απ'ολα αυτα,παει στην Κρητη...με δευτερη επιλογη την Κερκυρα...

 

 

Κοίτα οι επιλογές είναι ενδεικτικές,αυτές που εγώ θεώρησα αντιπροσοπευτικές.Φυσικά η συζήτηση δεν περιορίζεται μόνο σε αυτές..

-Τι ενοείς περίεργες?Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα γούστου ποια περιοχή αρέσει στον καθένα π.χ κάποιος μπορεί να δίνει τα πάντα για μια βόλτα ή ένα καφέ στην παραλία της θεσσαλονίκης και να μην ενδιαφέρεται για το Πήλιο(λέμε τώρα..)ή το αντίστροφο..

-Αχχ αυτο το φαράγγι της Σαμαριάς..Δύο φορές πήγα Κρήτη και τις δύο μου ξεγλιστρησε..Πρέπει να είναι καλή φάση πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Περιεργες...εννοω πως δεν μπορεις να συγκρινεις πχ. μια πολη,τη Θες/νικη μ'ενα τεραστιο νησι,οπως η Κρητη...;)

 

Δεν πηγες στο Φαραγγι?Απαραδεκτος!Τσ τσ τσ...:p

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρω λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το πω αλλιως γιατι εχω παει σε αρκετα μερη και τα αγαπησα.

 

Γιατι να παω στο εξωτερικο την στιγμη που η Ελλαδα εχει απειρες ''γωνιες'' να βρεις και να θαυμασεις. Τα εχουμε ολα τοσο κοντα μας και τρεχουμε αλλου. Θα μου πειτε οτι εξω ειναι οτι και εδω αλλα με αλλο πολιτισμο και τοπια πχ παραλιες που αγγιζουν την υπερβολικη ομορφια, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετσοβο

 

 

Θα συμφωνήσω.Μια φορά πήγα και θα ήθελα πάρα πολύ να ξαναπάω.Υπέροχο τοπίο,κρύο,καθαρή ατμόσφαιρα,υπέροχο φαγητό. :) ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνω.Ας γυρισουν πρωτα ολοι ολη την Ελλαδα & μετα ας τρεχουν εξω,να χρυσοπληρωνουν κι οταν τους ρωτας "πως περασες" να σου λενε "ε,ενταξει μωρε",δηλαδη,κοινως,στην καλυτερη περιπτωση μετρια.Αλλα ετσι ειμαστε.Για να εκτιμησουμε κατι,πρεπει να το στερηθουμε.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αν και ψήφισα Σαντορίνη λόγω ομορφιάς γιατί το αγαπημένο μου νησί λείπει απ' τις επιλογές? Είμαι ερωτευμένη με την Πάρο, είναι πιστεύω ο συνδιασμός των πάντων. Ομορφιά, ηρεμια και κίνηση , ζωή,διασκέδαση... Για όλους τους συνδιασμούς,παρέες, σχέσεις. Όποιος ξέρει ας πει, αν δεν είμαι αντικειμενική μάλλον είχα περάσει πάρα πολύ καλά.:O

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά τις Κυκλαδες και σε όσους αρέσουν οι ήρεμες καταστάσεις χωρίς πολύ νταβαντούρι προτείνω Σέριφο..Ηρεμία,ωραίες παραλίες(ειδικά αυτές που πρέπει "να τις ψάξεις"),ταβερνάκια και τη χώρα του νησιού πάνω στο βουνό!
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πώ άγιο όρος.

όποιος έχει πάει ξέρει.

η απόλυτη ηρεμία και χαλάρωση.

τα βρίσκεις με τον εαυτό σου.

ξεφεύγεις απο τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρω λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!

Αν και δεν επιτρέπετε ,θα κάνω ένα σχόλιο.

'Οχι ρε παιδιά και η Ζαχάρω ωραία γωνία τις Ελλάδος επειδή μπορεί να είναι το χωριό κάποιου.

Ετσι αδικούμε πάρα μα πάρα πολλά μερη.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σαντορινη rulezzz..!

 

Hunder εχεις παει Καστελλοριζο ή εισαι απο εκει?

 

Οχι δεν ειμαι απο εκει αλλα προσπαθω να παω οποτε μπορω :D

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...