Τα πάντα για: Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone

Απάντηση

mousmoulis

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Άγνωστη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μια ερώτηση, μόλις πριν λίγο μεταφέρθηκα μέσω φορητότητας σε CU φοιτητικό. Μου δωσε αυτόματα ως δώρο 1000' προς όλους και 200ΜΒ. Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το Internet και δεν τα καταφέρνω. Κάθε φορά που ανοίγω το κινητό μου, μου έρχεται μήνυμα από Vodafone με ρυθμίσεις για τη συσκευή μου (Xperia Sola). Τις αποδέχομαι και κατόπιν προσπαθώ να συνδεθώ, ωστόσο δεν καταφέρνει να αποκτήσει πρόσβαση στο Internet. Έχω επίσης δοκιμάσει να εισαγάγω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις:
apn: internet
mcc: 202
mnc: 05
τύπος apn: default
Ωστόσο μάταια... Χρειάζεται κάποια διόρθωση?

ΥΓ Με τις ίδιες ρυθμίσεις, στην ίδια συσκευή εχτές είχα internet μέσω sim κάρτας για τη φοιτητική προσφορά του Mobile Internet των 4GB.

Vasileios

Vasileios's Avatar: Apple iPhone 5
Networks Moderator
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ, Νέα Μάκρη,
APN : internet.vodafone.gr
Το APN:internet είναι για συμβόλαια

mousmoulis

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από Vasileios >
Πράγματι στο φοιτητικό παίρνεις ή 120 λεπτά ομιλίας προς Vodafone ή 500 ΜΒ με κάθε ανανέωση 10 ευρώ , ή 1GB με 20 Ευρώ.
Επίσης 600ΜΒ κάθε πρώτη του μήνα. Επίσης 3 φίλοι σου παίρνουν ( μετά την αννέωση) από 100ΜΒ , και το ίδιο μπορεί να παίρνεις και εσύ από μέχρι 5 φίλους τον μήνα.
Όσο αφορά την σειρά κατανάλωσης , καταναλώνονται πρώτα αυτά που λήγουν πρώτα.
Παράθεση από Vasileios >
APN : internet.vodafone.gr
Το APN:internet είναι για συμβόλαια
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!! Λύθηκε το πρόβλημα!!

DonJuan

DonJuan's Avatar: LG E975 Optimus G
Banned
Περιοχή: Athens, GRC
Παράθεση από mousmoulis >
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μια ερώτηση, μόλις πριν λίγο μεταφέρθηκα μέσω φορητότητας σε CU φοιτητικό. Μου δωσε αυτόματα ως δώρο 1000' προς όλους και 200ΜΒ. Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το Internet και δεν τα καταφέρνω. Κάθε φορά που ανοίγω το κινητό μου, μου έρχεται μήνυμα από Vodafone με ρυθμίσεις για τη συσκευή μου (Xperia Sola). Τις αποδέχομαι και κατόπιν προσπαθώ να συνδεθώ, ωστόσο δεν καταφέρνει να αποκτήσει πρόσβαση στο Internet. Έχω επίσης δοκιμάσει να εισαγάγω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις:
apn: internet
mcc: 202
mnc: 05
τύπος apn: default
Ωστόσο μάταια... Χρειάζεται κάποια διόρθωση?

ΥΓ Με τις ίδιες ρυθμίσεις, στην ίδια συσκευή εχτές είχα internet μέσω sim κάρτας για τη φοιτητική προσφορά του Mobile Internet των 4GB.
Στο APN "default" εμφανίζει ;; Αν ναι, άλλαξέ το σε internet.vodafone.gr και δοκίμασε ξανά ..

ikaros21

ikaros21's Avatar: Nokia C2 01
HSCSD Member
Περιοχή: Αθήνα
Έδωσαν στον αδερφό μου μαζί με το πάσο έναν πακέτο student exclusive που έχει κάτι τσάμπα για 3 μήνες. Ξέρει κανείς τι δίνουν τσάμπα για αυτούς τους τρεις μήνες;
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic

τώρα: Nokia C2-01

mousmoulis

no avatar
Mobile Member
Όταν τα πακέτα CU (φοιτητικά xclusive και μη) λήγουν, έρχεται κάποιο ενημερωτικό sms ή πρέπει να το θυμάται κανείς από μνήμης?!?!

Vasileios

Vasileios's Avatar: Apple iPhone 5
Networks Moderator
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ, Νέα Μάκρη,
Απλά καλείς 1252 πατάς 1 και μετά 1 και σου λέει πότε λήγουν τα πακέτα σου .

mousmoulis

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από Vasileios >
Απλά καλείς 1252 πατάς 1 και μετά 1 και σου λέει πότε λήγουν τα πακέτα σου .
Σε άλλα δίκτυα έρχεται μνμ π.χ. ότι σήμερα λήγει το πακέτο "τάδε". Anyway, σε περίπτωση που στο 1252 αναφέρεται ότι
κάποιο πακέτο λήγει π.χ. στις 20 Νοέμβρη, σημαίνει ότι είναι ενεργό μέχρι τις 23:59:59 της 20ης Νοέμβρη και ότι μετά τις 12 το βράδυ
πρέπει να ξαναενεργοποιήσεις το ίδιο πακέτο με νέο χρόνο/sms/mb (ανάλογα με το πακέτο). Το χω καταλάβει σωστά?

pan82

pan82's Avatar: Jiayu G4
HSDPA Member
Παράθεση από mousmoulis >
Σε άλλα δίκτυα έρχεται μνμ π.χ. ότι σήμερα λήγει το πακέτο "τάδε". Anyway, σε περίπτωση που στο 1252 αναφέρεται ότι
κάποιο πακέτο λήγει π.χ. στις 20 Νοέμβρη, σημαίνει ότι είναι ενεργό μέχρι τις 23:59:59 της 20ης Νοέμβρη και ότι μετά τις 12 το βράδυ
πρέπει να ξαναενεργοποιήσεις το ίδιο πακέτο με νέο χρόνο/sms/mb (ανάλογα με το πακέτο). Το χω καταλάβει σωστά?
Στη wind γίνονταν αυτά... εδώ δυστυχώς ούτε ενημερωτικό έρχεται ούτε τα πακέτα ληγουν στην αλλαγή της μέρας αλλα την ίδια ώρα που τα ενεργοποίησες όποτε πρακτικά αδυνατο να το θυμάσαι, εγώ ήδη τη πάτησα πριν ένα μήνα και μου έληξε ξαφνικά και τα έχασα πριν βάλω άλλο πακέτο
Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...
Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...
Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

George Bernard Shaw

achillesgk

achillesgk's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
HSDPA Member
Περιοχή: Καστοριά
Γιατί δεν κατεβάζετε την εφαρμογή και να βλέπετε πότε λήγουν?

pan82

pan82's Avatar: Jiayu G4
HSDPA Member
Παράθεση από achillesgk >
Γιατί δεν κατεβάζετε την εφαρμογή και να βλέπετε πότε λήγουν?
Λες να μην την είχαμε αλλά δε φαίνεται από την εφαρμογή πότε ακριβώς λήγουν δυστυχώς... λέει μεν 10 του μήνα αλλά δε ξέρεις την ώρα. Οπότε μπορεί εύκολα να τη πατήσεις
Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...
Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...
Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

George Bernard Shaw

pReHiStoRik

pReHiStoRik's Avatar: Samsung GTN7100 Galaxy Note II
HSCSD Member
Παράθεση από ikaros21 >
Έδωσαν στον αδερφό μου μαζί με το πάσο έναν πακέτο student exclusive που έχει κάτι τσάμπα για 3 μήνες. Ξέρει κανείς τι δίνουν τσάμπα για αυτούς τους τρεις μήνες;
Το
xlusive 5 του δώσανε για 3 μήνες δωρεάν.το ίδιο έχω και εγώ.

Παράθεση από pan82 >
Λες να μην την είχαμε αλλά δε φαίνεται από την εφαρμογή πότε ακριβώς λήγουν δυστυχώς... λέει μεν 10 του μήνα αλλά δε ξέρεις την ώρα. Οπότε μπορεί εύκολα να τη πατήσεις
Εντάξει ρε παιδιά εγώ προσωπικά ανανεώνω μια μέρα πριν αφού έτσι κι αλλιώς τα λεπτά προστίθενται.

achillesgk

achillesgk's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
HSDPA Member
Περιοχή: Καστοριά
Παράθεση από pan82 >
Παράθεση από pReHiStoRik >
Το
Εντάξει ρε παιδιά εγώ προσωπικά ανανεώνω μια μέρα πριν αφού έτσι κι αλλιώς τα λεπτά προστίθενται.
Ακριβώς αυτό κάνω κι εγώ. Μια μεραν πριν δεν χάθηκε ο κόσμος....στον χρόνο χάνεις 12 μέρες

akilleas

akilleas's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
GPRS Member
Περιοχή: Τρίκαλα, Θεσσαλίας
Παράθεση από pan82 >
Πάντως εμένα 00:01 της ημερομηνίας που έληγε δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς

ikaros21

ikaros21's Avatar: Nokia C2 01
HSCSD Member
Παράθεση από pReHiStoRik >
Το
xlusive 5 του δώσανε για 3 μήνες δωρεάν.το ίδιο έχω και εγώ.
και ισχύει από την μέρα που ενεργοποιείς τον αριθμό;
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic

τώρα: Nokia C2-01
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης