Jump to content

Wi-Fi και κινητά τηλέφωνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω δύο βασικές ερωτήσεις σχετικά με το WI-FI που ενσωματώνουν κάποια κινητά τηλεφώνα.

Σε τι ακριβώς χρησιμεύει η ενσωμάτωσή του σε αυτά;Ποιες είναι οι κύριες διαφορές του με το bluetooth;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Einai entelws diaforetiko protocolo epikoinwnias. Exei upshloterh asfaleia kathws kai taxuthta metaforas dedomenwn. Megaluterh epishs emveleia!
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Einai entelws diaforetiko protocolo epikoinwnias. Exei upshloterh asfaleia kathws kai taxuthta metaforas dedomenwn. Megaluterh epishs emveleia!

Sthn oysia dhladh to Wi-Fi einai kati san metekseliksh toy Bluetooth;

Link to comment
Share on other sites

Sthn oysia dhladh to Wi-Fi einai kati san metekseliksh toy Bluetooth;

Ε, δεν βγηκε και μετα το BT, το αναποδο εγινε :) Το BT φτιαχτηκε βαση των ιδιων πρωτοκολων για Mobile συσκευες ,ωστε να μην ειναι τοσο ενεργοβορο οσο το wi-fi. με τιμημα βεβαια την αποσταση μεταφορας δεδομενων και την μειωμενη ταχυτητα.

 

Σημερα τα νεα πρωτοκολα επιτρεπουν στο wifi να ερθει και στα κινητα.

 

Εννω το BT δεν καταφερε να διωξει τις IrDA απο τα κινητα και τα Laptop ,πιστευω οτι το Wi-Fi θα διωξει το BT. Μιας και ποιο πιθανο ειναι να βρεις pc με wi-fi παρα BT σημερα.(δεν ησχυει και για τα κινητα το ιδιο, ακομη, αλλα η nokia ηδη εχει ανακοινωσει στη γκαμα της 6-7 μοντελα με wi-fi, χωρις βεβαια να αφαιρει το BT, αλλα ουτε και τις IrDA (σε μερικα). Κατι θα σημαινει αυτο...)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Το ΒΤ είναι προτόκολο επικονωνίας μικρών συσκευών μεταξύ τους, στην περίπτωση σου για να μιλήσει το κινητό σου με το handsfree, με άλλο κινητό, με pc σου για να κάνει κανα synchronization κλπ.

 

Το WiFi ειναι προτόκολο επικοινωνίας δικτύων υπολογιστών, όπου εκεί το κινητό σου είναι μια αυτόνομη & ανεξάρτητη συσκευή με την δική της ΙΡ, όπως κάθε ασύρματη συσκευή που υπάρχει στο ασύρματο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

έχω το router telindus 1132/1133 και το pc μου είναι σε απόσταση 10μέτρων περίπου απο το router. θέλω να κάνω lan με ένα φίλο μου ο οποίος μένει κάπου στα 500 μέτρα. μπορώ να επεκτείνω την απόσταση που θα πιάνει το router? ετσι ώστε να βλέπει το router μου απο το σπίτι του κ αυτος? πως?

 

όταν είχε φέρει το λαπτοπ σπίτι και έκανε μια αναζήτηση με το wifi βρήκε το router Και μπορούσε να μπει internet κανονικά αλλα δεν καταφέραμε να κάνουμε ενα λαν ανάμεσα στα 2 Pc.. :( πως μπορώ να το κάνω αυτο?

 

 

και κάτι άλλο όταν πάω να ενεργοποιήσω το wirelless security στο router μου βγάζει κάτι για web πατάω αccept και μετα μου ζητάει να γράψω κάτι αλλα δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς πρέπει να κάνω και τι... :O

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το ποστ σου δεν κολλάει και πολύ με τον τίτλο του τόπικ, αλλά τέσπα... σου βγάζει οτι θέλει το κλειδί WEP... αμα δε το γράψεις και έχει ενεργοποιημένη την ασφάλεια τρως @@ απο το ρούτερ. Για εξωτερικούς χώρους, πάντα εξωτερικές καιρέες, οπότε δες κάποια λύση εξωτερικής κεραίας...
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Πώς ακριβώς μπορεί να συνδεθεί ένα κινητό τηλέφωνο στο διαδίκτυο μέσω της τεχνολογίας του Wi-Fi ;
Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς μπορεί να συνδεθεί ένα κινητό τηλέφωνο στο διαδίκτυο μέσω της τεχνολογίας του Wi-Fi ;

απλα ψαχνει για ασυρματο δικτυο, συγκεκριμενα ενα ασυρματο access point. το επιλεγεις και συνδεεσαι. αμα ζητησει κωδικο και τον ξερεις, το γραφεις και τελειωσε. ειναι πολυ απλο :)

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς μπορεί να συνδεθεί ένα κινητό τηλέφωνο στο διαδίκτυο μέσω της τεχνολογίας του Wi-Fi ;

 

Εάν το κινητό σου έχει WiFi (κάποια ελάχιστα μοντέλα όπως τα 9χχχ της Nokia), τότε θα μπορεί να συνδεθεί. Εάν δεν έχει τότε δεν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κινητό σου έχει WiFi (κάποια ελάχιστα μοντέλα όπως τα 9χχχ της Nokia), τότε θα μπορεί να συνδεθεί. Εάν δεν έχει τότε δεν μπορεί.

εννοειται αυτο :p

Link to comment
Share on other sites

uparxoun kartoules wi-fi gia kinita? h kati pou na mporei na to valeis se ena kinito oste na uposthrizei wi-fi?

sorry :O

double post :O

Link to comment
Share on other sites

uparxoun kartoules wi-fi gia kinita? h kati pou na mporei na to valeis se ena kinito oste na uposthrizei wi-fi?

υπαρχουν καρτες SD, κυριως για τα PPC :)

δεν ξερω αν μπει σε αλλο κινητο-smartphone τα αναγνωρισει.

Link to comment
Share on other sites

les na xeroun an pao se kanena germano ktl ?

δεν ξερω καθολου φιλε Τασο. μπορει και να σου πουν οτι δεν υπαρχει τετοια καρτα. περνα μια βολτα απο το φορουμ των PPC ;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

pio kinito tha me sumvouleues na paro to opoio exei wi-fi ?

τα ιδανικα κατα τη γνωμη μου ειναι τα PPC. τωρα βεβαια εβγαλε και η νοκια, Ν80 και Ν91 ενω ερχονται κι αλλα της σειρας Ε. δεν ξερω ομως ποσο καλη εμβελεια εχουν, ειμαι περιεργος σ'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

skeftomai kati se s200 !! pisteuo oti einai pio eukolo me to penaki !! giati kai tora me to 7710 pou mpaino merikes fores internet meso gnubox einai apisteuta eukolo !!
Link to comment
Share on other sites

skeftomai kati se s200 !! pisteuo oti einai pio eukolo me to penaki !! giati kai tora me to 7710 pou mpaino merikes fores internet meso gnubox einai apisteuta eukolo !!

το s200 ειναι κορυφη, οτι πρεπει ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα πλοήγησης στο διαδίκτυο μέσω του Wi-Fi από ποιον παράγοντα εξαρτάται ;

καταρχην απο τη συνδεση που εχεις και ποσοι τη μοιραζονται(αν εισαι σε δημοσιο χωρο) και δευτερον απο την καλυψη και το "σημα" που εχει η ασυρματη καρτα σου και το access point. αλλα αν δεν εχεις καλο σημα, το πιθανοτερο ειναι να σου κανει disconnects και οχι απλως να μην κατεβαζει καλα. σκεψου σαν το σημα της κινητης τηλεφωνιας, αν δεν εχεις καλο θα πεφτει η γραμμη :)

και φυσικα ολες οι ρυθμισεις να ειναι ενταξει.

 

καποιος που ξερει καλυτερα ας μας πει ομως αν εχω δικιο :happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...