Jump to content

Ελληνικά για WindowsMobile 2005


thief7710
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia kaneis pou na kserei an iparxei tipota gia ellinika sta windows mobile 5?

Λύση software πλήρως ελληνικού περιβάλλοντος (Language Extender) δεν έχω δοκιμάσει. Πάντως ελληνική πληκτρολόγηση που να λειτουργεί σωστά παρέχει το Resco Keyboard Pro από την έκδοση 4.34 και μετά.

 

Σωστή προβολή ελληνικών από προγράμματα που το υποστηρίζουν αλλά και στοιχείων του λειτουργικού όπως ημερομηνία, ώρα, νόμισμα κλπ., θα έχεις με ρύθμιση Greek στο Regional Settings του Settings->Systems σου.

Link to comment
Share on other sites

Λύση software πλήρως ελληνικού περιβάλλοντος (Language Extender) δεν έχω δοκιμάσει.

 

Δεν υπάρχει για WM5. Πριν από μερικούς μήνες έβγαλαν το ελληνικό περιβάλλον για Windows Mobile 2003 Second Edition.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα να γραφουμε ελληνικα με το hardware keyboard? (Qtek 9100)

εδω http://ae.inc.ru/aekmap.php

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης:

 

Εχω ενα Ipaq 2490 (WM5). Το περιβαλλον ειναι στα αγγλικα. Μια χαρα. Υποστηριζονται και ελληνικες γραμματοσειρες (π.χ. την ημερομηνια, αφου δηλωσα Greek στο Regional Settings μου την εμφανιζει με ελληνικα). To θεμα ειναι οτι δεν μπορω να γραψω ελληνικα. Υπαρχει τρόπος να εμφανισω ελληνικο πληκτρολογιο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης:

 

Εχω ενα Ipaq 2490 (WM5). Το περιβαλλον ειναι στα αγγλικα. Μια χαρα. Υποστηριζονται και ελληνικες γραμματοσειρες (π.χ. την ημερομηνια, αφου δηλωσα Greek στο Regional Settings μου την εμφανιζει με ελληνικα). To θεμα ειναι οτι δεν μπορω να γραψω ελληνικα. Υπαρχει τρόπος να εμφανισω ελληνικο πληκτρολογιο?

δες εδω http://www.resco.net/pocketpc/keyboard/default.asp

Link to comment
Share on other sites

Kαι για ακόμη χαμηλότερο κόστος εξασφαλίσαμε έκπτωση για όλα τα μέλη του Hellenic Club Pocket PC. Στο http://www.clubpocketpc.gr υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες...

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί σε wm2005 δεν βλέπω τα Ελληνικά στα email? Το region είναι κανονικά στα Ελληνικά. Επίσης μπως μπορώ να δω τα attachment files; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Aφαιρέθησαν τα ποστ που δεν σχετίζονταν με το παρόν thread.

 

Παρακαλώ τα ποστ να αφορούν μόνο στο θέμα των ελληνικών σε wm5.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι αλλά χωρίς τόνους!

Τώρα και με τόνους!!!

 

Άντε τελείωσαν τα βάσανα. Κάντε copy με τον Resco File Manager (μόνο με αυτόν) το αρχείο που επισυνάπτω στο \Windows του Jasjar. Απαντήστε ναι σε όλα τα απειλητικά του μηνύματα. Ορίστε στο AEKMap αλλαγή πληκτρολογίου με το πλήκτρο π.χ. των Windows και το symbol πλέον θα σας τονίζει ή θα βάζει διαλυτικά ή και τα δύο στα φωνήεντά σας. Π.χ. γράψτε α και πατήστε το SYM θα γίνει ά.

Χάρις στην παρατήρηση ενός μέλους του xda-developers που βρήκε τη χρησιμότητα του αρχείου. ΤΕΛΕΙΑ!!!

Επίσης με τα διαλυτικά θα μπορέσουμε να ξεχωρίζουμε τα παϊδάκια από τα παιδάκια...

 

Κατεβάστε το από εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7417

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Δηλαδή θα μπορώ με το Hardware πληκτρολόγιο του 9100 να γράφω ελληνικά με το aekmap ακόμα και αν το 9100 το αγοράσω απο εξωτερικό με αγγλική rom????

Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μπορώ με το Hardware πληκτρολόγιο του 9100 να γράφω ελληνικά με το aekmap ακόμα και αν το 9100 το αγοράσω απο εξωτερικό με αγγλική rom????

και με αγγλικη και με γερμανικη και με οτι rom θες, ελληνικα θα γραφεις αψογα:)

Link to comment
Share on other sites

και με αγγλικη και με γερμανικη και με οτι rom θες, ελληνικα θα γραφεις αψογα:)

 

Και με τα sms? Θα έχω πρόβλημα με την συγγραφή 160 χαρακτήρων? Θα χρεώνομαι 1 μηνυμα = 70 χαρακτηρες η το κανονικό που ισχύει με όλα τα κινητά? Μιλάω πάντα για αγγλική rom και συγγραφή με το hardware πληκτρολόγιο με χρήση aekmap.

Nothing is colder than ice...
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ το ΑΕΚmap και δεν μπορώ να γράψω γράμματα, γράφει μόνο αριθμούς και σύμβολα, μπορείτε να βοηθήσετε?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελληνικά WM5 υπάρχουν, από τη Microsoft. Συσκευές Pocket PC με ελληνικά Windows Mobile 5 δεν υπάρχουν γιατί απλά δεν ενδιαφέρεται κανένας. Εκτός από την ACE Hellas που έχει τα Qtek με την ελληνική έκδοση.

 

Τα smartphones (τουλάχιστον όσα έχουμε δει) έχουν επιλογή για ελληνικό περιβάλλον.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

astouch σύμφωνα με νεώτερες πληροφορίες αναμένεται η μαμά M$ να βγάλει σύντομα language packs για πολλές γλώσσες συμπεριλαμβανομέων και των Ελληνικών για τα WM5.0. Από ότι κατάλαβα ένα cab αρχειάκι το εκτελείς και ως δια μαγείας δεν έχεις ανάγκη καμμία ACE Hellas να σου πρήζει τον έρωτα ζητώντας 200 ευρώ παραπάνω για την ίδια συσκευή με μόνη διαφορά μια άθλια μετάφραση και έξτρα bugs από την αντίστοιχη Αγγλική. ;) Εν αναμονή λοιπόν!
Link to comment
Share on other sites

astouch σύμφωνα με νεώτερες πληροφορίες αναμένεται η μαμά M$ να βγάλει σύντομα language packs για πολλές γλώσσες συμπεριλαμβανομέων και των Ελληνικών για τα WM5.0. Από ότι κατάλαβα ένα cab αρχειάκι το εκτελείς και ως δια μαγείας δεν έχεις ανάγκη καμμία ACE Hellas να σου πρήζει τον έρωτα ζητώντας 200 ευρώ παραπάνω για την ίδια συσκευή με μόνη διαφορά μια άθλια μετάφραση και έξτρα bugs από την αντίστοιχη Αγγλική. ;) Εν αναμονή λοιπόν!

 

Που το άκουσες αυτό John?

 

Δεν παίζει κάτι τέτοιο. Η M$ ήδη δίνει ελληνικά στα PPC, είχα το 9100 με ελληνικά από την M$ ΠΡΙΝ βάλει το χέρι της η ACE Hellas. Η μετάφρασή τους από την MS είναι απαράδεκτη, μισή και ανορθόγραφη. Από την ACE Hellas είναι καλύτερη φυσικά αν και δε νομίζω οτι αξίζει αυτή την αύξηση στα χρήματα.

 

Ξέχασέ το για full ελληνικά από MS πάντως, δεν μας έχουν σε μεγάλη υπόληψη.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση η MS με τα ελληνικά στις συσκευές. Πρέπει να το καταλάβετε. Το παιχνίδι είναι στα χέρια των OEMs που αποφασίζουν τι θα βάλουν από αυτά που δίνει η MS και πως θα είναι η τελική συσκευή στην αγορά.

 

katsj, δεν ξέρω αν έχεις δει τα ελληνικά WM5 από τον emulator αλλά έχουν αρκετά μεταφραστικά προβλήματα που θα είχαν λυθεί αν μας τα έδειχναν νωρίτερα. Η Ace δεν ζητάει 200 παραπάνω για τα ελληνικά. Οι υπόλοιπες εταιρειες που μας έχουν τσακίσει και έχουν μόνο Αγγλικά (χωρίς καν ελληνικό πληκτρολογιο);

 

Για language packs δεν έχω ακούσει τίποτα και μου φαίνεται απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Ρώτησα και περιμένω απάντηση (αν υπάρχει απάντηση).

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι μαλλον θεμα κατασκευαστη ειναι, δεν εξηγειτε που αλλες συσκευες με wm5.0 εχουν και Ελληνικα και αλλες οπως το hp 1950 (που εχω) να μην εχουν καν επιλογη για γλωσσα, στο regional settings.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...