Jump to content

[Επίσημο] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)


Boss82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πήρα από το Πλαίσιο ένα card reader.

"Portable Multi-Card Reader" της Trancend (Μου είπαν ότι είναι ο πιο καινούριος και ο καλύτερος) :O

 

Όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Την κάρτα που υπήρχε στο Ν90 (από τη μαμά του) την βλέπει κανονικά. Όπως και αυτή που είχε το 7610. Την κάρτα όμως που χρησιμοποιώ στο Ν90 εδώ και ένα μήνα δεν λέει να τη διαβάσει με τίποτα. :wacko:

Ενώ ανάβει το λαμπάκι στον card reader (που δείχνει ότι κάτι έχεις βάλει) όταν πάω να ανοίξω την κάρτα μου λέει ότι δεν υπάρχει κάρτα :X :X

 

Η κάρτα που δεν διαβάζει είναι μια "SanDisk 256Mb mmc mobile" που είχα πάρει από το Γερμανό και είναι Dual V.

 

To card reader σύμφωνα με τις οδηγίες διαβάζει τις εξής κάρτες: CompactFlash Type I/II (CF), Microdrive, Secure Digital (SD), miniSD, MultiMediaCard (MMC), RS-MMC, MMCplus, MMCmobile, Memory Stick (MS), Memory Stick PRO, Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo and xD Memory Cards.

 

Αν κάποιος ξέρει τι φταίει και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ γιατί ο λόγος που πήρα το card reader ήταν αυτή η κάρτα. :cry:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

P.S. Nervous sorry αν πόσταρα σε λάθος σημείο :rolleyes: , έψαξα όμως και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Άλλωστε τα παιδιά των S60 έχω αρχίσει να τα μαθαίνω :)

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον,καταρχην να σε ρωτησω,εβαλες κωδικο στην καρτα μνημης??αν ναι,τοτε αυτο φταιει,ειχα το ιδιο προβλημα και μολις τον εβγαλα ολα ηταν οκ ;) !

 

διάβασε λίγο και αυτό..

ελπίζω να σε βοήθησα!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=82409&page=1&pp=20&highlight=card+reader

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η κάρτα δεν έχει κωδικό. Πάντως σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και το θέμα που με παρέπεμψες είναι ενδιφέρον (μάλλον όμως θα μου χρησιμεύσει αφού συνδέσω την κάρτα:p)

HELPPPP!!!!

 

Επίσης κάθε φορά που βάζω την κάρτα πίσω στο τηλέφωνο τρέχει μια εφαρμογή με το όνομα SGProAutoΗider την οποία δεν θυμάμαι να εγκατέστησα. :blink: :blink:

Λέτε να παίζει ρόλο αυτό;

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Οχι, η κάρτα δεν έχει κωδικό. Πάντως σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και το θέμα που με παρέπεμψες είναι ενδιφέρον (μάλλον όμως θα μου χρησιμεύσει αφού συνδέσω την κάρτα:p)

HELPPPP!!!!

 

Επίσης κάθε φορά που βάζω την κάρτα πίσω στο τηλέφωνο τρέχει μια εφαρμογή με το όνομα SGProAutoΗider την οποία δεν θυμάμαι να εγκατέστησα. :blink: :blink:

Λέτε να παίζει ρόλο αυτό;

μαλλον αυτο πρεπει να φταιει φιλε μου.παντως εχω και εγω μια scandisk 256 απο γερμανο και εγω το ιδιο προβλημα δεν μου την διαβαζει.προσπαθησε παντως να κανεις ενα φορματ της καρτας αν γινεται.αν ειναι sd κοιτα μηπως ειναι το διακοπτακι της στο lock.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάθε φορά που βάζω την κάρτα πίσω στο τηλέφωνο τρέχει μια εφαρμογή με το όνομα SGProAutoΗider την οποία δεν θυμάμαι να εγκατέστησα. :blink: :blink:

Λέτε να παίζει ρόλο αυτό;

SGProAutoΗider είναι το Smart Guard Pro (κρύβει αρχεία και φάκελους).

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

GATE_1908 και Aisopos ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έκανα και μορφοποίηση στην κάρτα μνήμης και δεν βλέπω διαφορά.

Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα!!Πρωτα απο ολα γεια σας...Εχω αγορασει ενα cardreader και εκει που δουλευε μια χαρα,πρεπει να αλλαξα καμμια ρυθμιση τον windows by mistake και μονο μου διαβαζει την καρτα,και οταν παω να κανω κανα paste ,cut μου λεει πως δεν επιτρεπεται....καμμια λυση?

Be best and f@ck the rest..

 

http://www.dzygn.com/forums/images/avatars/animated/lsvader.gif

 

http://www.thewushucentre.com/characters/anjin.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα!!Πρωτα απο ολα γεια σας...Εχω αγορασει ενα cardreader και εκει που δουλευε μια χαρα,πρεπει να αλλαξα καμμια ρυθμιση τον windows by mistake και μονο μου διαβαζει την καρτα,και οταν παω να κανω κανα paste ,cut μου λεει πως δεν επιτρεπεται....καμμια λυση?

Μήπως η κάρτα σου είναι κλειδωμένη; Για κοίταξε αν έχει πάνω της έναν μικρό σύρτη κι αν αυτός είναι ανοιχτός.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημά μου λύθηκε.

Να ρωτήσω κάτι αλλο:

Πως μπορώ να εγκαταστήσω μια εφαρμογή .sis μέσω card reader; (πχ ένα theme)

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημά μου λύθηκε.

Να ρωτήσω κάτι αλλο:

Πως μπορώ να εγκαταστήσω μια εφαρμογή .sis μέσω card reader; (πχ ένα theme)

Απλώς κάνεις copy paste το αρχείο sis στην κάρτα μνήμης. Το επόμενο βήμα είναι να ανοίξεις με έναν file manager (ή με την διαχείριση αρχείων της συσκευής) το αρχείο και ξεκινά αυτόματα το πρόγραμμα εγκατάστασης.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Απλώς κάνεις copy paste το αρχείο sis στην κάρτα μνήμης. Το επόμενο βήμα είναι να ανοίξεις με έναν file manager (ή με την διαχείριση αρχείων της συσκευής) το αρχείο και ξεκινά αυτόματα το πρόγραμμα εγκατάστασης.

 

Ευχαριστώ! Μετά το αρχείο sis πρέπει να το σβήσω;;

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Μετά το αρχείο sis πρέπει να το σβήσω;;

 

Αν δεν το χρειαζεσαι για να το στειλεις πουθενα,ναι ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Μετά το αρχείο sis πρέπει να το σβήσω;;

Όπως είπε και ο nervous, μπορείς να το διαγράψεις.

Εγώ προσωπικά έχω δημιουργήσει 2 φάκελους στην κάρτα μνήμης. Έναν για εφαρμογές κι έναν για παιχνίδια, έτσι ώστε να είναι άμεσα διαθέσιμα, τόσο για επανεγκατάσταση, όσο και για αποστολή :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα χρησιμοποιώ τον card-reader του Photosmart εκτυπωτή μου... Παράλληλα έχω και μια συσκευή IRDA για χρήση στα γρήγορα αφού το 6600 δεν υποστηρίζει hot-swappable MMC. Όμως, το κακό και με τις 2 συσκεύες είναι η μικρή ταχύτητα αφού ο μέν εκτυπωτής είναι USB 1.1 ενώ το 6600 υποστηρίζει το πρότυπο SIR που έχει μέγιστη ταχύτητα κάτω απο τα 115kbps. Έτσι σκέφτομαι την αγορά ενός νέου card reader... Card readers που να υποστηρίζουν ακόμα το πρότυπο SmartMedia υπάρχουν;;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ένα Card Reader εδώ και 10 μήνες.Αναγνώριζε τόσο καιρό κανονικά τις κάρτες RS-MMC dv που του έβαζα.

Ξαφνικά σταμάτησε να τις αναγνωρίζει,χωρίς κάποιον προφανή λόγο.Συνέδεσα τον Card Reader με δύο διαφορετικούς υπολογιστές,αλλά το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε.

 

Μήπως έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;Ο Card Reader είναι πλέον άχρηστος;

Link to comment
Share on other sites

Ο card reader που έχω δε δέχεται τις high speed κάρτες μου. Για την ακρίβεια τις αναγνωρίζει αλλα δεν μπορώ να περάσω αρχεία... :( . Μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν card reader, ο οποίος οχι μόνο να τις αναγνωρίζει, αλλα να εκμεταλεύτεται και τις υψηλές ταχύτητες; :O
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο card reader που έχω δε δέχεται τις high speed κάρτες μου. Για την ακρίβεια τις αναγνωρίζει αλλα δεν μπορώ να περάσω αρχεία... :( . Μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν card reader, ο οποίος οχι μόνο να τις αναγνωρίζει, αλλα να εκμεταλεύτεται και τις υψηλές ταχύτητες; :O

πηρα απο το πλαισιο με 18 euro ενα της transcend και φαινεται πολυ καλος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πήρα και εγώ σήμερα έναν card reader Futzitsu Siemens από τον Γερμανό αλλά δεν μπορεί να δεί την κάρτα μου η οππία είναι ATP DV RS MMC Mobile 256 100x τι μπορεί να φταίει?Μήπως ο κωδικός που έχω βάλει?
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ σήμερα έναν card reader Futzitsu Siemens από τον Γερμανό αλλά δεν μπορεί να δεί την κάρτα μου η οππία είναι ATP DV RS MMC Mobile 256 100x τι μπορεί να φταίει?Μήπως ο κωδικός που έχω βάλει?

δες το δευτερο ποστ του kostakiss ;). αυτο φταιει μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αγορασα σημερα μια καρτα μνημης 512 mb για να χρησιμoποιησω στο 3230 μου. Το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο με USB καλωδιο αλλα η μεταφορα μεγαλων αρχειων ειναι απελπιστικα αργη. Οπως γινεται αντιληπτο για να μεταφερω ενα φακελο με mp3 ανω των 50 mb περιμενω καμια ωρα.Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι εαν με εναν card reader η μεταφορα των αρχειων θα ηταν πιο γρηγορη.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα σημερα μια καρτα μνημης 512 mb για να χρησιμoποιησω στο 3230 μου. Το τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενο με USB καλωδιο αλλα η μεταφορα μεγαλων αρχειων ειναι απελπιστικα αργη. Οπως γινεται αντιληπτο για να μεταφερω ενα φακελο με mp3 ανω των 50 mb περιμενω καμια ωρα.Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι εαν με εναν card reader η μεταφορα των αρχειων θα ηταν πιο γρηγορη.ευχαριστω

Απ'οτι παρατηρησα και εγω ειναι αρκετα πιο γρηγορη. Νομιζω περασα 56mb mp3 σε 1 λεπτο το πολυ.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Υπαρχει καμια περιπτωση να ευθυνεται η καρτα που πηρα?Ειναι μια rs mmc Sandisk 512. Ολoι οι card readers ειναι ιδιοι απο πλευρα ταχυτητας?Εχει στο e-shop κανα δυο γυρω στα δεκα euro. Προκειμενου να μεταφερω τα αρχεια μου γρηγορα και να κανω τη δουλεια μου νομιζω οτι αξιζει να παρω εναν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...