Jump to content

Tim Burton


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

eseis pio 8ewreite korifaio ergo tou ???

 

gia mena to nightmare before christmas itan apo ta koryfaia ,

kai as skino8eti8ike apo allon , o buton katef8ine ton skino8eti, (einai kati san ta star wars episode V kai VI pou den skino8eti8ikan apo ton lucas, alla pws na to kanoume einai lucas)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να διαλεξω,μου αρεσουν ολες οι ταινιες του...αλλα η αληθεια ειναι οτι οσες φορες κι αν δω τον....Σκαθαροζουμη ( :x ) δεν τον βαριεμαι ποτε.

Και εχουν ολες τοσο ωραια μουσικη..και φωτογραφια...θα ηθελα να δω αλλο ενα θριλερ απο αυτον...ισως και πιο σκοτεινο απο τον Καβαλαρη

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

ti 8a eleges gia to corpse bride! ????

 

mporei na min einai thriller , mporei na einai me koukles, alla pistepse me , i atmosfaira pou exei einai kati parapanw apo ta sini8ismena! san na blepeis parami8i efialti !

 

mousiki .... asto kalytera! (to exw dei ) ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό το δούμε θα σου πω. Προς το παρόν Σκαθαροζούμης κι από μένα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

o psalidoxeris diko tou einai?giati an einai to psifizw xalara.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

nai diko tou einai

to trio : danny elfman jonny depp kai tim burton einai apla magiko! ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

A ναι ο ψαλιδοχέρης... Πως την ξέχασα... Εξαιρετική ταινία...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πολύ αυτή η μυστηριώδης ατμόσφαιρα και η μαυρίλα που υπάρχει στα έργα του. Εγώ πάντως ψηφίζω Batman... :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Η "σκοτεινότητα" των ταινιών του (ακόμη και στον "Τσάρλυ), είναι σήμα κατατεθέν και ο λόγος μου αρέσει. Ο Μπάτμαν είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες του, μαζί με αυτές που έχω προαναφέρει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μπατμαν βεβαια αλλα απο εκει και περα δεν μπορω να βρω μια ταινια να πω κατι ασχημο.

 

Ο Burton ειναι απο τους λιγους που εχουν μια τετοια χαρακτηριστικη ατμοσφαιρα στις ταινιες του που παραλληλα με το παραμυθενιο σεναριο και την εκπληκτικη μουσικη, εχουμε τετοια διαμαντια.

 

Τελικα υπαρχουν και παραμυθια για μεγαλους. Βλεπε Big Fish :)

Link to comment
Share on other sites

re paidia , o Tim Burton gia mena einai apo tous pio gnisious skino8etes, alla ...

mporeite na mou eksigisete pws sto kalo ebgale to MARS ATTACKS ???

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Α, γιατι και το Mars Attacks μου αρεσε πολυ. Ειχε και την αφροκρεμα των ηθοποιων :D

Φυσικα ειναι τι περιμενεις να δεις. Οσοι περιμεναν ενα ακομα Blockbuster με εξωγηινους απογοητευτηκαν.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

το mars attacks ηταν παρα πολυ καλο. διαφορετικη προσεγγιση με black humour.οταν το ειδα στην αρχη μου ξυνισε γιατι περιμενα κατι αλλο αλλα στην πορεια(της ταινιας) μου αρεσε.

 

οσο για το καλυτερο εργο δεν εχω δει ακομα το big fish που απο πολλους θεωρειται το καλυτερο οταν το δω θα γραψω.....

Βlog για τον κινηματογράφο με κριτικες, νέα και τρέιλερ. Με καθημερινή ανανεωση

We set the movies in the corner....

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον Nighmare Before Christmas αν και θα ήθελα να ξαναδώ Σκαθαροζούμη και Ψαλιδοχέρη, τα οποία τα είχα δει πιτσιρικάς και δεν τα πολυθυμάμαι. Φυσικά και τα Batman και Batman Returns είναι πολύ δυνατά, και εννοείται πως μετά το πολύ καλό Charlie...περιμένω με αγωνία το Corpse Bride.

Όσο για τον αδύνατο κρίκο στη φιλμογραφία του θεωρώ το Planet of the Apes το οποίο ήταν εντελώς αδιάφορο και όχι τόσο το Mars Attack, που είχε τη φάση του.

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Ανα μπραβο, το PotA και εμενα μου ειχε φανει ψιλιοαδιαφορο αν και μου αρεσε πιο πολυ απ'το αυθεντικο. Tο big fish και ο charlie ειναι δυο απ'τα αγαπημενα μου ταινιες-παραμυθια
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αναφέραμε τις πιο γνωστές ταινίες του για να τις δουν όσοι δεν τις γνωρίζουν και να τις ξαναδούν όσοι τις ξέρουν; :)

 

Beetle Juice (1988)

Batman (1989)

Edward Scissorhands (1990)

Batman Returns (1992)

Ed Wood (1994)

Mars Attacks! (1996)

Sleepy Hollow (1999)

Planet of the Apes (2001)

Big Fish (2003)

Charlie and the Chocolate Factory (2005)

Corpse Bride (2005)

 

Προσωπικά μου αρέσουν όλες οι παραπάνω,η καθεμία με το δικό της στυλ αλλά όπως και να έχει ... είναι Burton!

Ξεχωρίζω όμως το "Charlie and the Chocolate Factory" γιατί είχε 3 από τα αγαπημένα μου «πράγματα» στον κόσμο : Johnny,σοκολάτα και σκίουρους :love: Και φυσικά με έκανε και γέλασα :D

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επαναφέρω το θέμα με αφορμή και τη νέα ταινία του - κλασικού πλέον - διδύμου Μπαρτον - Ντεπ, το γνωστό θριλερ-μιούζικαλ (παράτολμος συνδιασμός ε; ) sweeney todd, το οποίο φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, με τη γνωστή αισθητική του Μπάρτον.

Ο άλλος λόγος που επαναφέρω αυτό το θέμα είναι τα Χριστούγεννα και η (αν δεν κάνω λάθος) εμμονή του Μπαρτον με αυτά. Νομίζω μάλιστα πως πολλές από τις ταινίες του ξεκινάνε με την κάμερα να παρακολουθεί από ψηλά την πτώση των χιονονιφάδων.

Γενικώς τον θεωρώ από τους αξιολογότερους σκηνοθέτες της γενιάς του με ένα πολύ έντονο και χαρακτηριστικό στυλ και φυσικά τον μάστερ του είδους του σκοτεινού παραμυθιού.

Αν μπορεί κάποιος mod/admin ας βάλει και ένα poll με τις ταινίες που αναφέρει η nelly εδω απο πάνω +συν το sweeney todd για να χουμε κ μια συνολική εικόνα με τις απόψεις μας.

εγώ ξεχωρίζω τις ταινίες που συμμετέχουν οι J. Depp και H. Bonam Carter, ενώ εκτός από τις πολύ γνωστές, νομίζω αξίζει πολύ το Ed Wood. :)

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη του είναι το "Batman Returns". Ψυχόδραμα από τα λίγα.

Συμπαθητικός και ο "Ed Wood".

 

Η χειρότερη ήταν το "Planet of the Apes". Πως τόλμησε να κάνει remake αυτό το αριστούργημα του '68 με τον Charlton Easton!

 

Αναμένω τον Sweeny Todd...

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα...

 

Ψηφίζω (μάλλον) πρώτο τον «Σκαθαροζούμη», δεύτερο τον «Ψαλιδοχέρη» και τρίτο το "Mars Attacks!". Αλλά και το "Batman" θα χώραγε άνετα στην πρώτη τριάδα...

 

ΥΓ (edit): Και το "Batman Returns" φυσικά φυσικά... :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω πως δεν το σκηνοθέτησε ο ίδιος, αλλά εγώ θα έβαζα μέσα στη λίστα και το "The Nghtmare Before Christmas" του οποίου το σενάριο έργαψε.

 

Κορυφαία ταινία!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

1 Big Fish

2 Batman Returns (σαφώς ανώτερο από το πρώτο)

3 Nightmare Before Christmas

4 Edward Scissorhands

5 Sleepy Hollow

6 Corpse Bride (ευχάριστο και συμπαθητικό)

7 Beetle Juice.

8 Διασκεδαστικό αλλά forgettable το Mars Attacks.

10. Απαίσιο το remake του Planet of the Apes.

 

Δεν έχω καταφέρει να δω ακόμα ολόκληρο το Ed Wood, αλλά το έχω σκοπό.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...