Yakumo Alpha Navigator

Απάντηση

airdread

airdread's Avatar: HTC HD7
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Άγνωστη
αναγκάστηκα μετά από όλα αυτά τα προβλήματα να πάω επί τόπου στο service.
Αξίζει να πάει κανείς εκεί στα Σπάτα μόνο και μόνο για την κοπέλα που εξυπηρετεί!!!
Τεσπά σε πρώτη φάση το πρόβλημα μου αποκαταστάθηκε αφού χρειάστηκε να μου κάνει hard reset και να περάσει η ίδια το πρόγραμμα. Κάποιο conflict είχε παρουσιαστεί με τις αλλεπάληλες εγκαταστασεις που δεν άφηνε το gps να δουλέψει σωστά.
Τρέμω μόνο την στιγμή που για κάποιο λόγο θα μείνω από μπαταρία ή θα γίνει κατά λάθος reset και θα χρειαστεί να ξαναπερνάω από την αρχή.
Οποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου καλό είναι να κάνει μια βόλτα από τα γραφεία,αφού ενδέχεται να σας το λύσουν το πρόβλημα άμεσα όπως εμένα και χωρίς να χρειαστεί να το αφήσετε για επισκευή αφού θα αργήσει πολύ.

stefanos1999

stefanos1999's Avatar: Nokia E52
HSCSD Member
Περιοχή: Πειραιάς
ρε παιδια τελικα destinator ή papago καλυτερο?

andy

andy's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
GPRS Member
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Παράθεση από stefanos1999
ρε παιδια τελικα destinator ή papago καλυτερο?
to destinator fisika einai poli pio litourgiko den xorai sigkrisi!!!!!!

andy

GPRS Member
Παράθεση από airdread
είχα κι εγώ την ατυχία να πάρω το yakumo alpha από το carrefur.
Και λέω ατυχία γιατί από την πρώτη στιγμή μου έσπασε τα νέυρα και ουδέποτε κατάφερα να το αξιοποιήσω.
Συγκεκριμένα
1)αν μείνει από μπαταρία γίνεται φορματ και πρέπει να ξαναπερνάς από την αρχή το πρόγραμμα πλοήγησης που το εγκαθιστάς υποχρεωτικά στην κάρτα
2) αν κάνεις το λάθος και ενώ είναι σε φόρτιση ή σε λειτουργία για παράδειγμα στο αυτοκίνητο και πας να το κλείσεις ή το ανοίξεις επίσης γίνεται φορματ και πάλι απο την αρχή η εγκατάσταση
3) το σοβαρότερο πρόβλημα ήταν με την ενεργοποίηση του gps αφού κάνει απειρη ώρα να εντοπίσει δορυφόρους.Το έχω δοκιμάσει σε πολλές διαφορετικές τοποθεσίες και μπορεί να κάνει και μισή ώρα να τους βρει και να είναι έτοιμο προς χρήση.Αλλά ακόμα και σε αυτή την σπάνια περίπτωση το σήμα χάνεται πολλές φορές με αποτέλεσμα αν θέλεις να βρεις κάποιο δρόμο ενδεχομένως να τον έχεις ήδη προσπεράσει μέχρι να ξαναβρεί σήμα.
4) από αξεσουάρ δεν βρίσκεις τίποτα στην digital solutions η οποία σε παραπέμπει στα radio shacks. Εκεί παρόλο που το πουλάνε έχουν μάυρα μεσάνυχτα. Συγκεκριμένα μου έδωσαν κεραία προέκτασης gps η οποία δεν κάνει γιατί το βύσμα της είναι γωνιακό ενώ το yakumoalpha θέλει οριζόντιο. Η προέκταση για gps που πουλάει το πλαίσιο επίσης δεν κάνει αφού το βύσμα είναι πιο χοντρό από την υποδοχή του yakumo. Τέλος για πενάκι που ρώτησα στην radioshack είχαν μόνο για το καινούριο μοντέλο και δεν ξέρουν αν ταιριάζει στο alpha.
Mε λίγα λόγια το εργαλείο το ετοιμάζω για σουτ και κλαίω τα λεφτά μου. Προηγoυμένως θα δοκιμάσω να το πάω στην εταιρεία μήπως βρουν το πρόβλημα για την αναζήτηση του gps
Οποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας το αναφέρει τουλάχιστον να ξέρω ότι δεν είμαι μόνος!!!!!!!
kai mia enimerosi gia esena file mou prin 3 euthomades pira 4 mixanimata kai ta 4 ta epestrewa den sindeonte me tipota ta resiver tous exoun provlima!!!!!to ena malista mou emeine sto xeri i keraia mias kai koumponi piso stin plati kai peristrefete ligo diskola.mporei i yakumo na exei kala mixnimata alla auta pou evalan prosfora itan gia klamata me ligmous sparaktikous!!!!!!filika qa sas sinistousa makria an den qelete na parete mia siskevi gia na tin exete se kapio sirtari petameni mias kai pote den prokite na kanei ti doulia gia tin opia to agorasate!!!!!

stefanos1999

stefanos1999's Avatar: Nokia E52
HSCSD Member
Περιοχή: Πειραιάς
Παράθεση από andy
to destinator fisika einai poli pio litourgiko den xorai sigkrisi!!!!!!

ενταξει, αλλα απο αποψη χαρτων?

andy

GPRS Member
Παράθεση από stefanos1999
ενταξει, αλλα απο αποψη χαρτων?
otan protokikloforise to papago elegan oti kathe evthomada qa exei anavasmisi enteli meta apo enan xrono ananeosan ton xarti kai ego tin entiposi pos einai paromios tis ngi an den einai o idios(antigrafi)o theos na vali to xeri tou!!!!!!to mono pou mou aresi einai to autokinitaki sto feis tou programatos pou to desti dixnei ena velos!!!!alla apo leitourgikotita den xoraei sigrisi to desti einai xiliometra mprosta na min po milia!!!

spyrzaf

no avatar
Mobile Member
paides ki ego ligo prin tis giortes agorasa to yakumo delta300 gps 2l to en logo mixanima den parousiazei kanena provlima auto me tin mpataria pou lete den isxyei ektos ki an aneigokleinete to mixanima apo piso apo aristera plai anoigei kai klinei kanonika o piso diakoptis prepei na einai panta sti thesi 1 to eixa parei me to papago 5 pou ontos itan gia petama kathos argouse na vrei doriforous kai na kanei epanypologismo diadromis etsi eskasa 65euros kai pira to 7 to opoio einai apaixto o xartis prepei na einai o idios me tou 5 o v2.7 sto papago7 ton lene v1.1 alla exei kai 3d apeikonisi kai vriskei aneta doryforous kai genikos einai proto elpizo na kanoun kamia anavatmisi entos tou mina stous xartes

greg60

greg60's Avatar: HTC One M8
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Μοσχάτο
παιδια θελω να παρω ενα yakumo gps και ειμαι μεταξι του alphaX και delta πιο ειναι πιο καλο? ευχαριστω.

c3250

c3250's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: mirina limnos
ΓΙΑ αγορα το Mio A201 GPS + Destinator PN GREEK + Greek Map,... τι λετε το εχει κανεις ειναι καλυτερο απο το Mio 168

actorius

actorius's Avatar: Apple iPhone 3GS
GSM Phase 2 Member
Καλημέρα!

Υπάρχει για σήμερα μόνο στο carrefour προσφορα 300ε το Yakumo με papago χάρτες. Αξίζει λέτε η αγορά του? Η τιμή είναι πολύ καλή, αλλά εδω διαβάζω διάφορα χαζά προβλήματα της συσκευής τόσο σαν pda αλλά και σε λειτουργίες gps...

steliosk

steliosk's Avatar: LG D605 Optimus L9 II
EDGE Member
Περιοχή: Λαγονήσι
Φίλε actorius έγω έχω το Yacumo και μάλιστα με την έκδοση papago 7.0 που είναι 3D. δεν είχα ποτε πρόβλημα με το συγκεκριμένο μηχανάκι, θεωρώ λοιπόν ότι με 300 ευρώ το παίρνεις χωρίς πολλά-πολλά.

HondaClub

no avatar
Mobile Newbie
epeidi doulevo sta carrefour kai ta navigators exoun perasi apo ta xeria mou 8a sas doso mia mono simbouli MAKRIA APO Yacumo ean 8elete parte to Mio me Destinator egw tora girisa apo karpenisi piga se perioxes pou den einai xartografimenes kai milame h akribia tou itan apisteyti.

gsis

gsis's Avatar: Samsung GT-B5722 Duos
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Fontainebleau
Παιδιά σχετικά με το πρόβλημα της μπαταρίας του Yakumo alpha Navigator απο το Carrefour, δηλαδή το οτι κάνει hardware reset αν αποφορτιστει πλήρως, το έλυσα...Κατέβασα την rom του acer Ν35 (είναι το ίδιο hardware) και την πέρασα απο την sd. Απο χθες που το ξεφόρτισα 2 φορές δεν μου το έχει κάνει! Και όλα πάιζουν μια χαρά! Η εγγύηση μόνο χάθηκε καθότι δεν μπήκα στον κόπο να ψάξω για backup της δικιάς του rom...Πάντως δουλευει μια χαρά...

steliosk

steliosk's Avatar: LG D605 Optimus L9 II
EDGE Member
Περιοχή: Λαγονήσι
Φίλε gsis καλημέρα,
Μπορείς να μου πεις που βρήκες ROM την αυτή για να την "κατεβάσω" και εγώ.

gsis

gsis's Avatar: Samsung GT-B5722 Duos
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Fontainebleau
Τωρα δεν έχω το ακριβες link αλλά αν θες θα το ψάξω και θα το γράψω το βράδυ.Πάντως είναι απο τον ftp server της acer. Εκτός απο την rom είναι και ο boot loadewr 6.2 που πρέπει πρώτα να μπει. Η διαδικασία περιγράφεται. Ψάξε στο google η αν θες το βράδυ θα τα γράψω αναλυτικά
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης