Έκδοση αστυνομικής ταυτότητας

Απάντηση

johnthegreek

johnthegreek's Avatar: Samsung SGH-U600
Banned
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από VeCo >
Φυσικά και βγάζουν.
Περίεργο γιατί όταν είχα πάει σε ένα Α.Τ να ρωτήσω για ταυτότητα μου είπαν να πάω στην Ασφάλεια .Μήπως ισχύει μόνο στην Αθήνα ή ο Αστυνομικός ήταν ανημέρωτος;

VeCo

VeCo's Avatar: Vertu Constellation Quest
Moderator
Περιοχή: Crouch End
Παράθεση από johnthegreek >
Περίεργο γιατί όταν είχα πάει σε ένα Α.Τ να ρωτήσω για ταυτότητα μου είπαν να πάω στην Ασφάλεια .Μήπως ισχύει μόνο στην Αθήνα ή ο Αστυνομικός ήταν ανημέρωτος;
Στην Αθήνα ξέρω σίγουρα ότι βγάζουν. Εξ άλλου εκεί έβγαλα κι εγώ. Εκτός Αθηνών δεν γνωρίζω μετά βεβαιότητος.
This blessed plot, this earth, this realm, this England...
William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

London is a state of mind

Trobocop(R)

Trobocop(R)'s Avatar: Nokia 5800
Banned
Περιοχή: Nο adνance plannίng wίll ever replace dumb luck.
Δεν βγάζουν τα ΑΤ ταυτότητες-δεν είναι αρμοδιότητά τους. Τα ΤΑ (Τμήματα Ασφαλείας) τις βγάζουν, που απλώς στεγάζονται στο ίδιο κτήριο.

johnthegreek

johnthegreek's Avatar: Samsung SGH-U600
Banned
Παράθεση από VeCo >
Στην Αθήνα ξέρω σίγουρα ότι βγάζουν. Εξ άλλου εκεί έβγαλα κι εγώ. Εκτός Αθηνών δεν γνωρίζω μετά βεβαιότητος.
Τελικά μόνο στην Ασφάλεια βγάζεις ταυτότητα (τουλάχιστον στην Κέρκυρα).Μόλις έβγαλα.

zyp3r

zyp3r's Avatar: Lenovo K910 Vibe Z
HSDPA Member
Ειχα βγαλει ταυτοτητα το 2002,ειναι αυτη που εχει κα λατινικους χαρακτηρες αλλα ειναι γραμμενα στο χερι οχι στον υπολογιστη.Μπορω μ αυτη την ταυτοτητα να παω εξωτερικο η θα πρεπει να την αλλαξω με τις καινουργιες??

Format,συναρμολογηση και αλλαγη Hardware H/Y μονο 15 ευρω.Πληροφοριες με πμ.

virginia285

virginia285's Avatar: Apple iPhone 5s
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα
μπορείς κανονικά
Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....

zyp3r

HSDPA Member
Σιγουρα???Μην παω στο αεροδρομιο και δεν με βαζουν
Παντως αν θελω να την αλλαξω πρεπει να χω καποιον λογο???Αν παω και τους πω απλα θελω την καινουργια θα μου πουν τιποτα???

VeCo

Moderator
Παράθεση από zyp3r >
Παντως αν θελω να την αλλαξω πρεπει να χω καποιον λογο???Αν παω και τους πω απλα θελω την καινουργια θα μου πουν τιποτα???
Μπορείς, αλλά εάν έχεις οιαδήποτε αμφιβολία, μπορείς να επικοινωνήσεις με την αεροπορική εταιρεία που θα χρησιμοποιήσεις.

vagpan

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Βεροια
Παράθεση από zyp3r >
Δεν χρειαζεται να εχεις καποιο λογο για να αλλαξεις ταυτοτητα.
Μπορεις να πας οποια στιγμη θελεις στο Αστυνομικο Τμημα και να κλεισεις ενα ραντεβου για εκδοση νεας ταυτοτητας.

Bayern4

no avatar
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Νέες αστυνομικές ταυτότητες σε περίπου 2 χρόνια
Δ. ΒΥΘΟΥΛΚΑΣ | Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2010 [ 15:38 ]
Νέες αστυνομικές ταυτότητες, σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας, όμοιες με αυτές που έχουν πολλές ευρωπαϊκές χώρες αναμένεται να αποκτήσουν οι έλληνες πολίτες μετά απο περίπου δυο χρόνια. Σύμφωνα με πληροφορίες στις ταυτότητες αυτές που θα κατασκευαστούν με υψηλές προδιαγραφές ασφαλείας για να μη μπορούν να πλαστογραφηθούν θα περιέχονται στοιχεία του κατόχου. Υπενθυμίζεται ότι μεγέθους πιστωτικής κάρτας είναι τα νέα διπλώματα οδήγησης.

Παράλληλα μελετάται το ενδεχόμενο η Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας να μπορεί να συνάψει συμφωνίες με Πανεπιστήμια για την έκδοση τίτλων σπουδών με προδιαγραφές ανάλογες με αυτές των αστυνομικών ταυτοτήτων προκειμένου να καταπολεμηθεί το φαινόμενο της πλαστογράφησης πτυχίων που δίνουν οι πανεπιστημιακές σχολές ενώ δεν αποκλείεται να αναλάβει την έκδοση και των αδειών παραμονής - εργασίας των αλλοδαπών που μέχρι σήμερα έχουν αναλάβει ιδιωτικές εκτυπωτικές εταιρείες.
http://www.tovima.gr/defau...1&artId=313513
Τελευταία τροποποίηση από Bayern4: 4 Φεβ. 2010, 23:59.

vagpan

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Βεροια
Παράθεση από Bayern4 >
Νέες αστυνομικές ταυτότητες σε περίπου 2 χρόνια
Δ. ΒΥΘΟΥΛΚΑΣ | Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2010 [ 15:38 ]
Νέες αστυνομικές ταυτότητες, σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας, όμοιες με αυτές που έχουν πολλές ευρωπαϊκές χώρες αναμένεται να αποκτήσουν οι έλληνες πολίτες μετά απο περίπου δυο χρόνια. Σύμφωνα με πληροφορίες στις ταυτότητες αυτές που θα κατασκευαστούν με υψηλές προδιαγραφές ασφαλείας για να μπορούν να πλαστογραφηθούν θα περιέχονται στοιχεία του κατόχου.
http://www.tovima.gr/defau...1&artId=313513
εεε???
Διαβαζω καλα?
Τι εννοει οταν λεει οτι θα κατασκευαστουν με υψηλες προδιαγραφες ωστε να μπορουν να πλαστογραφηθουν????????

VeCo

Moderator
Παράθεση από vagpan >
εεε???
Διαβαζω καλα?
Τι εννοει οταν λεει οτι θα κατασκευαστουν με υψηλες προδιαγραφες ωστε να μπορουν να πλαστογραφηθουν????????
Προφανώς υφίσταται κάποιο τυπογραφικό λάθος...

zyp3r

HSDPA Member
ξεχασαν το μην

lathos

no avatar
GSM Phase 2 Member
θα τρεχουμε ξανα στα αστυνομικα τμηματα να περιμενουμε με τις ωρες στην ουρα?γιατι δεν το εκαναν μια και καλη οταν βγαλαμε τις ταυτοτητες με τα λατινικα γραμματα?

amyntas

amyntas's Avatar: Siemens SXG75
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: amyntaio
Παράθεση από lathos >
θα τρεχουμε ξανα στα αστυνομικα τμηματα να περιμενουμε με τις ωρες στην ουρα?γιατι δεν το εκαναν μια και καλη οταν βγαλαμε τις ταυτοτητες με τα λατινικα γραμματα?
Για να κινειτε το χρημα και η οικονομια γενικοτερα
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης