Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γρίφοι-σπαζοκαιφαλιές

Παίδες έχω χοντρή τρέλα με αυτά. Έχω και βιβλία. Ξέρετε κανένα καλό? Αν δω ανταπόκρηση να σας γράψω και εδώ μερικούς καλούς γρίφους. Ξέρει κανείς τον γρίφο του Einstein?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπήρχε και στο unwired αυτό το thread και χαίρομαι που ξανανοίγει. Είχα γράψει μάλιστα εκεί και τον γρίφο του Αϊνστάιν. Όμως ας κάνω την αρχή κι ας γράψω έναν γρίφο που μου έθεσε πρόσφατα ένας φίλος μου μαθηματικός.

 

"Υπάρχουνε δύο χωριά. Στο ένα χωριό κατοικούν ανθρωποφάγοι ψεύτες και στο άλλο φιλαλήθεις κανονικοί άνθρωποι. Πηγαίνοντας προς τα δύο χωριά υπάρχει ένα σταυροδρόμι, που ο ένας δρόμος οδηγεί στο χωριό των ανθρωποφάγων κι ο άλλος στο χωριό των κανονικών. Αν στο σταυροδρόμι αυτό συναντήσεις κάποιον, ο οποίος είναι ή από το ένα χωριό ή από το άλλο, και δικαιούσαι να του κάνεις μόνο μία ερώτηση προκείμένου να αποφύγεις εκ του ασφαλούς το χωριό των ανθρωποφάγων, ποια θα ήταν αυτή η ερώτηση;"

 

Υ.Γ. Απαντήσεις του τύπου "αν είναι ο ίδιος ανθρωποφάγος θα σε φάει την ίδια στιγμή", αποκλείονται, καθώς θεωρούμε ότι προϋπόθεση για να φαγωθείς από ανθρωποφάγους είναι να πας στο χωριό τους. Επίσης αποκλείονται απαντήσεις των οποίων το συμπέρασμα βασίζεται στο γεγονός ότι έχουμε καταλάβει από ποιο χωριό προέρχεται ο άνθρωπος που συναντάμε, βάσει της εξωτερικής του εμφάνισης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς. Στην ουσία οι δύο αρνήσεις που βάζεις ισοδυναμούν με μια κατάφαση, δηλαδή στην ουσία ρωτάς ποιον δρόμο πρέπει να πάρω για να πάω στο χωριό των ανθρωποφάγων. Καταλαβαίνεις ότι επειδή δεν μπορείς να ξέρεις ποιανού χωριού κάτοικος είναι αυτός που ρωτάς και επειδή και οι δύο θα σου δίνανε μια διαφορετική απάντηση, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα εκ του ασφαλούς.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

 

Υπήρχε και στο unwired αυτό το thread και χαίρομαι που ξανανοίγει. Είχα γράψει μάλιστα εκεί και τον γρίφο του Αϊνστάιν. Όμως ας κάνω την αρχή κι ας γράψω έναν γρίφο που μου έθεσε πρόσφατα ένας φίλος μου μαθηματικός.

 

"Υπάρχουνε δύο χωριά. Στο ένα χωριό κατοικούν ανθρωποφάγοι ψεύτες και στο άλλο φιλαλήθεις κανονικοί άνθρωποι. Πηγαίνοντας προς τα δύο χωριά υπάρχει ένα σταυροδρόμι, που ο ένας δρόμος οδηγεί στο χωριό των ανθρωποφάγων κι ο άλλος στο χωριό των κανονικών. Αν στο σταυροδρόμι αυτό συναντήσεις κάποιον, ο οποίος είναι ή από το ένα χωριό ή από το άλλο, και δικαιούσαι να του κάνεις μόνο μία ερώτηση προκείμένου να αποφύγεις εκ του ασφαλούς το χωριό των ανθρωποφάγων, ποια θα ήταν αυτή η ερώτηση;"

 

 

 

Θα τον ρωτησουμε "Απο ποια πλευρα ειναι το χωριο σου;"

Και δικαιολογω...

Σε περιπτωση που ειναι ανθρωποφαγος ψευτης τοτε επειδη λεει ψεματα θα μου δειξει την αντιθετη κατευθηνση απο αυτην που βρισκεται το χωριο των ανθρωποφαγων...

Σε περιπτωση που ειναι κανονικος ανθρωπος τοτε επειδη λεει αληθεια θα μου δειξει την σωστη κατευθηνση... Οποτε και στις δυο περιπτωσεις η κατευθηνση που θα μου υποδειξουν θα ειναι ιδια ασχετα αν ειναι "ψευτης" η "φιλαληθης" !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

Γίνετε ένα ναυάγιο με ένα καράβι το οποίο μετέφερε μια ομάδα ποδοσφαιριστών. Βρίσκονται λοιπόν σε ένα νισή με άγριους ποϊστορικούς ανθρώπους. Και λένε οι ποδοσφαιριστές να παίξουν ένα μάτς ποδοσφαίρου και αν κερδίσουν τους αφίνουν ελεύθερους. Έχουν μια κλεψίθρα η οπο'ια είναι των 45'. Πάει ένας από τους άγριους ανθρώπους να την δει και του πέφτει κάτω και σπάει. Τότε αναροτιούντε πως θα μετρίσουν ακριβός τα 45'. Και οι άγριοι λένε πως έχουν ράβδους ξύλινους μπαμπού που κάνουν ακριβός 1 ώρα να καούν αν τους βάλης στην άκρη φωτιά. Πώς ο διετητής κατάφερε με 2 τέτοιες ραύδους να σφηρίξει ακριβός το πρώτο 45λεπτο?

 

Ακούω απαντήσεις. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Θα τον ρωτησουμε "Απο ποια πλευρα ειναι το χωριο σου;"

Και δικαιολογω...

Σε περιπτωση που ειναι ανθρωποφαγος ψευτης τοτε επειδη λεει ψεματα θα μου δειξει την αντιθετη κατευθηνση απο αυτην που βρισκεται το χωριο των ανθρωποφαγων...

Σε περιπτωση που ειναι κανονικος ανθρωπος τοτε επειδη λεει αληθεια θα μου δειξει την σωστη κατευθηνση... Οποτε και στις δυο περιπτωσεις η κατευθηνση που θα μου υποδειξουν θα ειναι ιδια ασχετα αν ειναι "ψευτης" η "φιλαληθης" !

 

 

Σωστός ο παίχτης! Ωστόσο υπάρχει κι άλλη σωστή απάντηση, δηλαδή ερώτηση... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Λοιπόν

 

Γίνετε ένα ναυάγιο με ένα καράβι το οποίο μετέφερε μια ομάδα ποδοσφαιριστών. Βρίσκονται λοιπόν σε ένα νισή με άγριους ποϊστορικούς ανθρώπους. Και λένε οι ποδοσφαιριστές να παίξουν ένα μάτς ποδοσφαίρου και αν κερδίσουν τους αφίνουν ελεύθερους. Έχουν μια κλεψίθρα η οπο'ια είναι των 45'. Πάει ένας από τους άγριους ανθρώπους να την δει και του πέφτει κάτω και σπάει. Τότε αναροτιούντε πως θα μετρίσουν ακριβός τα 45'. Και οι άγριοι λένε πως έχουν ράβδους ξύλινους μπαμπού που κάνουν ακριβός 1 ώρα να καούν αν τους βάλης στην άκρη φωτιά. Πώς ο διετητής κατάφερε με 2 τέτοιες ραύδους να σφηρίξει ακριβός το πρώτο 45λεπτο?

 

Ακούω απαντήσεις. :)

 

 

Κάνοντας την παραδοχή ότι, οι ράβδοι έχουν τον ίδιο ρυθμό καύσης καθ' όλο το μήκος τους τότε ένας τρόπος για να μετρήσουμε 45' είναι ο εξής:

 

Ανάβουμε ταυτόχρονα τη μία ράβδο και από τις δύο μεριές, ενώ την άλλη από την μία. Σύμφωνα με την παραπάνω παραδοχή, η πρώτη ράβδος εφ' όσον καίγεται ταυτόχρονα με τον ίδιο ρυθμό καύσης κι από τις δύο μεριές θα καεί στον μισό χρόνο δηλαδή σε 30'. Τη στιγμή ακριβώς που θα καεί η πρώτη ράβδος, στην δεύτερη στην οποία θα απομένουν 30' λεπτά καύσης ακόμα, βάζουμε φωτιά και στη δεύτερη άκρη της οπότε πάλι ο χρόνος καύσης της μειώνεται στο μισό δηλαδή στα 15' λεπτά. Οπότε μ' αυτόν τον τρόπο έχουμε μετρήσει με σχετική ακρίβεια 45'. Δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλος τρόπος χωρίς την παραδοχή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

 

Σωστός ο παίχτης! Ωστόσο υπάρχει κι άλλη σωστή απάντηση, δηλαδή ερώτηση... :cool:

 

 

Ευχαριστω, ευχαριστω http://www.langkawi.dk/n80.gif

Ας "παρει το ποταμι" και την αλλη απαντηση να την μαθουμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Ευχαριστω, ευχαριστω http://www.langkawi.dk/n80.gif

Ας "παρει το ποταμι" και την αλλη απαντηση να την μαθουμε... ;)

 

 

ΟΚ φίλε μου, θα την πω το βραδάκι όμως άμα είναι, για να κρατήσω σε αγωνία όσους παιδεύονται ακόμα... :wacko: :p

Link to comment
Share on other sites

Tha prepei na rwtisei..."An paw apo ekei (tou deixnei px dexia) tha me fane???"

An einai autos pou leei alitheia kai ontws ekei pou edeixna egw einai to xwrio twn anthropofagwn tha mou pei nai...

An einai o pseutis kai ontws ekei pou edeixna egw einai to xwrio twn anthropofagwn tha mou pei oxi

Opote egw opws kai na xei paw ap tin antitheti kateuthinsi!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα:

 

Είμαστε σε ένα δρόμο που χωρίζει στα δύο. Εκεί υπάρχουν δύο αδέρφια. Το ένα λέει πάντα ψέματα και το άλλο πάντα αλήθεια. Αν ακολουθήσουμε τον έναν δρόμο καταλήγουμε μετά από πολλές ώρες και μέσα από κατσάβραχα σε ένα χωριό, ενώ αν ακολουθήσουμε τον άλλον φτάνουμε στο χωριό σε πολύ λίγα λεπτά. Έχουμε δικαίωμα για ΜΙΑ ΜΟΝΟ ερώτηση σε ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ απο τους δύο, χωρίς να ξέρουμε ποιός από τους δύο θα είναι. Σκοπός μας είναι να βρούμε τον σύντομο δρόμο...

 

Ευχαριστώ

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσουμε τον έναν από τους δύο αν ο άλλος είναι αδελφός του.

 

Αν πει "όχι" τότε είναι ο ψεύτης αφου γνωρίζουμε ήδη ότι είναι αδέρφια. Αυτός που λέει πάντα την αλήθεια, θα το κάνει και τώρα και θα πει "ναι".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mixalaros

 

Έχω και εγώ ένα:

 

Είμαστε σε ένα δρόμο που χωρίζει στα δύο. Εκεί υπάρχουν δύο αδέρφια. Το ένα λέει πάντα ψέματα και το άλλο πάντα αλήθεια. Αν ακολουθήσουμε τον έναν δρόμο καταλήγουμε μετά από πολλές ώρες και μέσα από κατσάβραχα σε ένα χωριό, ενώ αν ακολουθήσουμε τον άλλον φτάνουμε στο χωριό σε πολύ λίγα λεπτά. Έχουμε δικαίωμα για ΜΙΑ ΜΟΝΟ ερώτηση σε ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ απο τους δύο, χωρίς να ξέρουμε ποιός από τους δύο θα είναι. Σκοπός μας είναι να βρούμε τον σύντομο δρόμο...

 

Ευχαριστώ

 

 

Συγγνώμη αλλά, νομίζω πως στην ουσία μιλάμε για τον ίδιο γρίφο με τους ανθρωποφάγους που παρέθεσα λίγο πιο πάνω, μόνο που αντί για ανθρωποφάγους έχει τον δρόμο με τα κατσάβραχα ως την κατάσταση που θέλουμε να αποφύγουμε. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

φίλε hostis, έτσι θα μάθεις ποιός λέει αλήθεια, όχι ποιόν δρόμο θα πρέπει να πάρουμε...

 

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

 

Συγγνώμη αλλά, νομίζω πως στην ουσία μιλάμε για τον ίδιο γρίφο με τους ανθρωποφάγους που παρέθεσα λίγο πιο πάνω, μόνο που αντί για ανθρωποφάγους έχει τον δρόμο με τα κατσάβραχα ως την κατάσταση που θέλουμε να αποφύγουμε. :whistle:

 

 

ειναι μια παραλλαγή. Είναι και 2 τα άτομα...

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσω τον αδερφό σου "ποιος είναι ο σύντομος δρόμος για το χωριό" τι θα μου απαντήσει; Αυτό πρέπει να ρωτήσουμε στον ένα από τους δύο. Ανάλογα με την απάντηση ακολουθούμε τον αντίθετο δρόμο γιατί και στις δυο περιπτώσεις επικραττεί το ψέμα. Από χθες το απόγευμα αυτό σκέφτομαι. Καλή η ιδέα σας για τους γρίφους. Δεν ξέρω αν αυτή είναι η σωστή απάντηση αλλά σίγουρα πετυχαίνει. Σκεφτείτε το :) Αν πετύχω τον ψεύτη θα μου πει ψέματα και πρέπει να πάρω τον άλλο δρόμο. Αν πετύχω αυτόν που λέει αλήθεια, αυτός ξέρει ότι ο αδερφός του είναι ψεύτης οπότε πάλι θα μου δώσει λάθος κατεύθυνση οπότε πάλι πρέπει να πάρω τον άλλο δρόμο. Επαναλαμβάνω, η ερώτηση που θα κάνω σε έναν από τους δύο είναι η εξής: Αν ρωτήσω τον αδερφό σου "ποιος είναι ο σύντομος δρόμος για το χωριό" τι θα μου απαντήσει; :alien: ;)
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Katarxin thelw na kanw mia parembasi sxetika me to thread,kalo tha itan na min ksekiname neous grifous prin apantithoun oi palaioi. As baloume ena xroniko perithwrio px mia imeras gia na dwsoume oi idioi tin swsti apantisi an den tin exei dwsei kapoios allos.

 

Etsi kai tha mathainoume tis apantiseis xwris na mperdeyomaste kai tha ginete kai pio eyanagnwsto to thread

Spearfishing with greekdivers.com

Join us :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mixalaros

 

Έχω και εγώ ένα:

 

Είμαστε σε ένα δρόμο που χωρίζει στα δύο. Εκεί υπάρχουν δύο αδέρφια. Το ένα λέει πάντα ψέματα και το άλλο πάντα αλήθεια. Αν ακολουθήσουμε τον έναν δρόμο καταλήγουμε μετά από πολλές ώρες και μέσα από κατσάβραχα σε ένα χωριό, ενώ αν ακολουθήσουμε τον άλλον φτάνουμε στο χωριό σε πολύ λίγα λεπτά. Έχουμε δικαίωμα για ΜΙΑ ΜΟΝΟ ερώτηση σε ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ απο τους δύο, χωρίς να ξέρουμε ποιός από τους δύο θα είναι. Σκοπός μας είναι να βρούμε τον σύντομο δρόμο...

 

Ευχαριστώ

 

 

Εύκολο :) Θα ρωτήσουμε ποιον δρόμο θα μας δίξει ο άλος οπότε θα πάρουμε τον αντίθετο. Σωστός ? :D Κάπως παλιό. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

 

Κάνοντας την παραδοχή ότι, οι ράβδοι έχουν τον ίδιο ρυθμό καύσης καθ' όλο το μήκος τους τότε ένας τρόπος για να μετρήσουμε 45' είναι ο εξής:

 

Ανάβουμε ταυτόχρονα τη μία ράβδο και από τις δύο μεριές, ενώ την άλλη από την μία. Σύμφωνα με την παραπάνω παραδοχή, η πρώτη ράβδος εφ' όσον καίγεται ταυτόχρονα με τον ίδιο ρυθμό καύσης κι από τις δύο μεριές θα καεί στον μισό χρόνο δηλαδή σε 30'. Τη στιγμή ακριβώς που θα καεί η πρώτη ράβδος, στην δεύτερη στην οποία θα απομένουν 30' λεπτά καύσης ακόμα, βάζουμε φωτιά και στη δεύτερη άκρη της οπότε πάλι ο χρόνος καύσης της μειώνεται στο μισό δηλαδή στα 15' λεπτά. Οπότε μ' αυτόν τον τρόπο έχουμε μετρήσει με σχετική ακρίβεια 45'. Δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλος τρόπος χωρίς την παραδοχή;

 

 

Και να μην είναι ο χρόνος κάυσης ο ίδιος σε κάθε σημείο το ίδιο κάνει αφού ο συνολικός χρόνος είναι 1 ώρα. Απλά στην μησή ώρα δεν θα κέγετε στην μέση αλλά λίγο ποιό δεξιά ή αριστερά. Το ίδιο κάνει.

 

Σωστός ο νέος. :)

 

Κάποιος τον γρίφο του Einstein?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ο γρίφος του Αϊνστάιν

Υπάρχουν 5 σπίτια διαφορετικών χρωμάτων στη σειρά. Σε κάθε σπίτι ζει μόνο ένας άνθρωπος, ο ιδιοκτήτης. Οι 5 ιδιοκτήτες είναι διαφορετικής εθνικότητας και ο καθένας πίνει ένα συγκεκριμένο ποτό, καπνίζει μια συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχει ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο ζώο που συντηρεί. Όλοι έχουν μεταξύ τους διαφορετικά κατοικίδια, καπνίζουν διαφορετικές μάρκες τσιγάρων και πίνουν διαφορετικά είδη ποτών.

 

Στοιχεία:

· Ο Άγγλος μένει στο κόκκινο σπίτι

· Ο Σουηδός έχει ένα σκύλο.

· Ο Δανός πίνει τσάι.

· Το πράσινο σπίτι είναι το επόμενο προς τ’ αριστερά από το άσπρο σπίτι.

· Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ.

· Αυτός που καπνίζει Pall Mall συντηρεί ένα πουλί.

· Ο ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει Dunhill.

· Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα.

· Ο Νορβηγός μένει στο πρώτο σπίτι.

· Αυτός που καπνίζει Blends μένει δίπλα σ’ αυτόν που έχει μία γάτα.

· Αυτός που έχει άλογο μένει δίπλα σ’ αυτόν που καπνίζει Dunhill.

· Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει Bleumasters πίνει μπύρα.

· Ο Γερμανός καπνίζει Prince.

· Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι.

· Αυτός που καπνίζει Blends έχει γείτονα που πίνει νερό.

 

Η ερώτηση είναι: “Ποιος έχει το ψάρι;”

Link to comment
Share on other sites

Το΄χεις λύσει μόνος σου ακάματε? Όχι τίποτα άλλο, για να δούμε κατά πόσο στέκει και το νικ σου :p

Πες μας λίγο αυτά πλιζ: Αν όντως μπορεί να βρει τη λύση ένας κοινός θνητός και τι βαθμό δυσκολίας της βάζεις :o

Link to comment
Share on other sites

Ναι sallax, την έχω λύσει μόνος μου εντός μισάωρου προ δύο ετών όταν και την πρωτοείδα. Μη σε τρομάζει ο πακτωλός τον δεδομένων που φαίνονται ακαταλαβίστικα το ένα μετά το άλλο. Αν τα βάλεις κάτω ένα ένα και τα επεξεργαστείς κατάλληλα βγάζοντας τα σωστά συμπεράσματα, το πράγμα είναι μονόδρομος.

 

Αν δεν κάνω λάθος, ο Αϊνστάιν είχε γράψει ως υποσημείωση από κάτω πως τη λύση μπορεί να τη βρει το 2% του πλήθυσμού αλλά νομίζω πως υπερέβαλλε λίγο, γιατί δεν είναι και τοοοόσο δύσκολη πια. Εκτός κι αν εννοούσε να βρει κάποιος τη λύση χωρίς να χρησιμοποιήσει μολύβι.

 

Παρεμπιπτόντως, κάπου έχω σκαναρισμένη τη λύση πλήρως αιτιολογημένη. Θα προσπαθήσω να τη βρω για να την ανεβάσω κάπου να τη βλέπετε αν δε μπορείτε να κάνετε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...