Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)

Απάντηση

aptaliko

aptaliko's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
EDGE Member
Περιοχή: Αθήνα

Θέρμανση από υγραέριο

Στη πολυκατοικία που μένω (8-όροφη με οροφοδιαμερίσματα των 108τ.μ) η αυτόνομη θέρμανση που έχουμε λειτουργεί με υγραέριο αλλά οι χρεώσεις που είδα ήταν περίεργες. Για τον προηγούμενο μήνα και ενώ είχα κάψει 2.3 ώρες χρεώθηκα με 15€ ένας άλλος για 0.5 ώρες χρεώθηκε με 12€ ένας αυτός που έκανε και τη μεγαλύτερη κατανάλωση 41 ώρες χρεώθηκε με 93€. Δηλαδή παρατηρούμε να υπάρχει μία κλιμακωτή χρέωση η οποία μειώνετε όσο οι ώρες ανεβαίνουν. Στη δική μου περίπτωση με 2.3 ώρες και 15€ μου ήρθε περίπου 6€/ώρα ενώ στην καλύτερη (περίπτωση 41 ώρες και 93€) ήρθε στα 2.2€/ώρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τη λογική των χρεώσεων; επίσης και στην καλύτερη περίπτωση που φθάνει τα 2.2€ την ώρα η χρέωση και πάλι δεν είναι ακριβή; Θεωρούσα ότι η θέρμανση με υγραέριο είναι φθηνότερη και από το πετρέλαιο αλλά και από το ηλεκτρικό (κλιματιστικά). Τα φώτα σας παρακαλώ.

greece_gus

no avatar
EDGE Member
Περιοχή: Άγνωστη
Υπενθυμίζω παλαιότερο μήνυμά μου... http://www.myphone.gr/foru...76#post2181876

aptaliko

aptaliko's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
EDGE Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από greece_gus >
Υπενθυμίζω παλαιότερο μήνυμά μου... http://www.myphone.gr/foru...76#post2181876
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το πετρελαιο και φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και στο υγραέριο, εκεί όμως δεν είναι πιο φθηνές οι χρεώσεις; τελικά ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης με το κοινόχρηστο υγραέριο; Επίσης αν δεν χρησιμοποιήσω καθόλου την θερμανση της πολυκατοικίας (0 ώρες) και στραφώ σε άλλες λύσεις π.χ κλιματιστικά τι θα πληρώσω στα κοινόχρηστα;

MAD 13

MAD 13's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
HSCSD Member
Περιοχή: Athens Gate13
Κοιτα να δεις τι σκεφτηκανε οι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ παλι!!
"ΚΤΕΟ" στα κτηρια!!!
Για ποιο λόγο?? -->Για να τα παρουνε οι μηχανικοι και το κρατος!!!

Λες και ο κοσμος δεν κανει συντηρηση καθε χρονο στους καυστηρες και θα περιμενει την Μπιρμπιλο καθε 4ετια!!!

http://www.ethnos.gr/artic...&pubid=9410818

Επισης εκει που λεει οτι για ενεργεια πληρωνουμε πιο πολλα λεει ενα μεγαλο ψεμα, πληρωνουμε πιο πολλα γιατι το 90% των κτηριων στην Ελλαδα δεν εχουν Φυσικο Αεριο που ειναι πιο φτηνο και απο πετρελαιο και απο ρευμα κι οχι γιατι στο εξωτερικο π.χ εχουν καλυτερα κουφοματα...
Που στο εξωτερικο πιο πολυ βαζουν ξυλο παρα αλουμινιο οπως εδω που ειναι 100% αποτελεσματικοτερο και ανθεκτικοτερο.
Και ολες οι χωρες περνανε πολυ πιο δυσκολους χειμωνες απο την Ελλαδα. Οχι αλλο κουτοχορτο!

Εχουνε ξεφυγει οι τυποι!

Θαψανε την ενισχυση για τις αλλαγες κουφωματων και κοιτανε να πιεσουν τον κοσμο να κανει ανακαινηση υπο τον φοβο φορολογιας. Οπως στα αμαξια κοψανε την αποσυρση και κοιταζουν να πιεσουν για αλλαγη παλιου αυτοκινητου με τα βαρβατα τελη κυκλοφοριας...
Δεν σε επιδοτουμε αλλα αν δεν το κανεις θα πεσει τσεκουρι!!!
Τελευταία τροποποίηση από MAD 13: 12 Ιαν. 2010, 13:47.

XPhys

XPhys's Avatar: Motorola DEFY
EDGE Member
Περιοχή: Thessaloniki
Κοίτα, δεν έχεις άδικο ότι σε αυτή την χώρα κάνει πολύ κουμάντο το ΤΕΕ και ότι η κινητήρια δύναμη πίσω από πολλές ιστορίες είναι οι αμοιβές των μηχανικών και η φορολογία του κράτους.

Αλλά, η λογική πίσω από αυτή την ιστορία εμένα προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο.Τώρα το καλύτερο θα ήταν με κίνητρα ή έστω με συνδυασμό και όχι με αντικίνητρα μόνο αλλά έτσι όπως τα καταφέραμε....πού να βρεθούν λεφτά. Πάντως μη νομίζεις ότι όλοι οι Ελληνάρες ξοδεύουν λεφτά για συντήρηση, αυτά είναι για τους κουτόφραγκους, όχι για εμάς τους μάγκες.

Πάντως εκείνη την ιστορία με τα κουφώματα κακώς την κατήργησαν, αλλά έτσι όπως την είχαν ήταν δώρο άδωρο. Δεν μπορώ να φανταστώ παλιά πολυκατοικία (=πολλοί ενοικιαστές, περίεργοι - συνταξιούχοι ιδιοκτήτες) στην οποία θα συμφωνούσαν όλοι να αλλάξουν τα κουφώματα (γιατί μόνο αν άλλαζαν όλοι έπαιζε η επιδότηση).
Read The F...ing Manual First

gtsoukn

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Πάτρα

Αποκοπή από την Κεντρική Θέρμανση

Παράθεση από Dromeas >
Στην περίπτωση που σφραγίσω εντελώς τα σώματα, ή ακόμα καλύτερα τα αφαιρέσω, δικαιούμαι να ζητήσω βάσει νόμου και όχι βάσει του οποιοδήποτε καταστατικού, την αφαίρεση ποσοστού από τις δαπάνες της θέρμανσης?
Π.Δ. 27-9/7-11-85 (ΦΕΚ-631 Δ')
Τεχνικός Κανονισμός για τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε κτίρια που περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας ιδιοκτησίας

3.3. Κατανομή δαπανών σε ειδικές περιπτώσεις
3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.
...
Οι ιδιοκτήτες των ιδιοκτησιών που θα αποσυνδεθούν με τον παραπάνω τρόπο από το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωμένοι να μονώσουν τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που διέρχονται από την ιδιοκτησία τους. Οι δαπάνες μόνωσης των παραπάνω σωλήνων καθώς και οι έκτακτες δαπάνες της ιδιοκτησίας θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη της.
Οι υπόλοιπες έκτακτες δαπάνες που ενδέχεται να προκύψουν επειδή αποσυνδέθηκε μόνιμα μία ή περισσότερες ιδιοκτησίες κατανέμονται σε όλες τις ιδιοκτησίες ανάλογα με τα ποσοστά πi που ίσχυαν πριν από την αποσύνδεση.
[Αρχή Τροποποίησης]
Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων - ΠΡΟΣΘ. ΕΔΑΦΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡ. 11 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 30 ΤΟΥ Ν. 3175/03, ΦΕΚ-207 Α' [Τέλος Τροποποίησης]

Απαραίτητη προϋπόθεση για τα ανωτέρω είναι να εγκριθεί από την Γ.Σ. με πλειοψηφία 50% +1.

Για την παράγραφο που έχω υπογραμμίσει: Μια από τις έκτακτες δαπάνες είναι η καινούρια μελέτη θέρμανση που το ποσό δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Οπότε βλέπω απίθανη την έγκριση εκτός αν αναλάβεις εσύ αυτό το έξοδο.

Γιώργος.
Τελευταία τροποποίηση από gtsoukn: 12 Ιαν. 2010, 23:28.

NTROPIC

NTROPIC's Avatar: Apple iPhone 3GS
HSDPA Member
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τους ενοικους του διπλανου διαμερισματος.Εχουν εγκαταστησει στο μπαλκονι τους φιαλη υγραεριου και κουζινα γκαζιου και μαγειρευουν εξω συστηματικα.Εκτος αυτου δεν εχουν καποιο συστημα πυρασφαλειας π.χ πυροσβεστηρα.

Περα απο τις εντονες οσμες και αναθυμιασεις που με αναγκαζουν να σφραγιζω τις μπαλκονοπορτες μου ακομα και κατα τους καλοκαιρινους μηνες,με προβληματιζει εντονα το ζητημα ασφαλειας καθως τις ημερες των γιορτων υπηρξε περιστατικο εκρηξης παρομοιας φιαλης σε μπαλκονι γειτονικης πολυκατοικιας.Ειναι ανησυχητικο να κοιμασαι με μια φιαλη υραεριου λιγα μετρα μακρια απο το κεφαλι σου.

Θα ηθελα λοιπον να μαθω αν αυτη η εγκατασταση ειναι κατ'αρχας νομιμη,κι απο κει και περα τι μπορω να πραξω εγω απο την πλευρα μου.Μπορω να καταγγειλω την κατασταση στην πολεοδομια?

Εκτος αυτου στον ιδιο χωρο ο ιδιοκτητης πραγματοποιει κατα περιοδους οικοδομικες εργασιες οπως τροχισμα μεταλλων,ηλεκτροσυγκολλησεις κτλ.με αποτελεσμα σπιθες,ρινισματα σιδηρου και ο,τι αλλο να πεφτουν στο μπαλκονι μου,στα επιπλα της βεραντας,σε απλωμενα ρουχα που στεγνωνουν κτλ.

Επιχειρησα να συννενοηθω μαζι του, αλλα,οταν τον αντιμετωπισα φραστικα ηταν τοσο προκλητικη η συμπεριφορα του,που εληξα την κουβεντα συντομα,προκειμενου να μην ξεφυγω απο τα ορια.Η μονη λυση ειναι να κινηθω νομικα?

escape_4X4

escape_4X4's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
HSCSD Member
Περιοχή: Aθήνα
Στο ισόγειο της πολυκατοικίας μας βρίσκονται 4 καταστήματα. Μπροστά στα καταστήματα υφίσταται ανοιχτή πρασιά(ευθύνη για επέμβαση απο το δήμο) με πλάκες που αποτελεί συνέχεια του πεζοδρομίου.
Η ανοιχτή πρασιά παραχωρήθηκε για αποκλειστική χρήση στους καταστηματάρχες σύμφωνα με τα όσα περιγράφουν τα συμβόλαια οριζοντίου ιδιοκτησίας και ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία διαθέτει υπόγειο χώρο στάθμευσης μόνο για τα διαμερίσματα και όχι για τα καταστήματα ισογείου.
Οι εν λόγω καταστηματάρχες μετέτρεψαν αυθαίρετα τη πρασιά σε χώρο στάθμευσης. Εφόσον δεν προβλέπονταν θέσεις στάθμευσης στη πρασιά (δεν είχαν ράμπα εισόδου) άρχισαν να βάζουν εμπόδια, καρέκλες, κουβάδες κ.τ.λ. μπροστά στο πεζοδρόμιο ώστε να μη παρκάρουν οχήματα και εκείνοι ανενόχλητοι να περνούν πάνω από το πεζοδρόμιο προς τη πρασιά.
Λαμβάνοντας τη σχετική άδεια από το δήμο εγκαταστήσαμε μεταλλικά Π κατά μήκος του πεζοδρομίου ώστε να σταματήσουμε το παραπάνω φαινόμενο.
Τώρα κάνουν το εξής εξοργιστικό. Περνούν στριμωχτά ανάμεσα στη ράμπα του δικού μας υπογείου πάρκινκ και ενός Π ώστε να παρκάρουν πάλι πάνω στη πρασιά. Δε μπορούμε να τοποθετήσουμε επιπλέον Π να τους μπλοκάρουμε εντελώς διότι θα εμποδίζουμε τη διέλευση των πεζών. Σύμφωνα με τη νομοθεσία και το ΓΟΚ (Γενικό Οικοδομικό Κανονισμό) τα οχήματα δύναται να σταθμεύουν μόνο σε θέσεις οριοθετημένες ως “ Θέσεις Στάθμευσης” στη κάτοψη του κτηρίου που πληρούν τις σχετικές προδιαγραφές και τις οποίες οι ιδιοκτήτες έχουν αγοράσει βάσει των συμβολαίων.
Εδώ ξεκινά το πρόβλημα. Οι καταστηματάρχες ισχυρίζονται ότι εφόσον έχουν την αποκλειστική χρήση της πρασιάς “μπορούν να την κάνουν ότι θέλουν” ενώ οι νόμοι διαχωρίζουν σαφώς τον ιδιωτικό χώρο από τον ιδιωτικό χώρο στάθμευσης. Μετά από άπειρους καβγάδες & απειλές από τους νταήδες καταστηματάρχες και ενώ ο δήμος και οι αρμόδιες υπηρεσίες επιβεβαιώνουν ότι η πρασιά ΔΕΝ είναι χώρος στάθμευσης μας συνιστούν να καλούμε την Αστυνομία να τους διώχνει από τη πρασιά…όταν όμως καλούμε την Αστυνομία ή τη Δημοτική Αστυνομία μας απαντούν ότι δε μπορούν να επέμβουν σε ιδιωτικό χώρο ασχέτως αν έχουμε δίκιο.
Δηλ. ποια είναι η λύση??…για να μην έχω χώρο στάθμευσης 2 μέτρα από το παράθυρό μου και την απίστευτη φασαρία κάτι το οποίο δε γνώριζα δεν επέλεξα όταν αγόρασα το διαμέρισμα…θα πρέπει να αναλάβω δράση μόνος μου με τις όποιες συνέπειες?
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως την όποια συμβουλή πριν καταλήξουμε στο γνωστό ελληνικό τρόπο “ανορθόδοξου πολέμου” προς επίλυση των προβλημάτων
Τελευταία τροποποίηση από escape_4X4: 13 Ιαν. 2010, 12:28.

Nrg

Nrg's Avatar: Sony Ericsson W995
HSUPA Member
Τα πραγματα εχουν ακριβως οπως τα λες, δεν επιτρεπεται καμια αλλη χρηση καθως απο την αδεια της οικοδομης προβλεπεται η υπαρξη της πρασιας. Η αστυνομια σωστα δε παρεμβαινει καθως οπως λες και εσυ ειναι ιδιωτικος χωρος. Δυστυχως μονο με νομικες κινησεις θα καταφερεις αποτελεσμα, για αρχη στειλε τους ενα εξωδικο απο ενα δικηγορο.

Το θεμα ειναι μην ανοιξεις βεντετα και μετα σου κανουν καταγγελια πχ για κλιματιστικο για ηλιακο θερμοσιφωνα κτλ που ολα τα διαμερισματα εχουν χωρις να εχουν βγαλει την απαραιτητη αδεια.

escape_4X4

escape_4X4's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
HSCSD Member
Περιοχή: Aθήνα
Παράθεση από Nrg >
Τα πραγματα εχουν ακριβως οπως τα λες, δεν επιτρεπεται καμια αλλη χρηση καθως απο την αδεια της οικοδομης προβλεπεται η υπαρξη της πρασιας. Η αστυνομια σωστα δε παρεμβαινει καθως οπως λες και εσυ ειναι ιδιωτικος χωρος. Δυστυχως μονο με νομικες κινησεις θα καταφερεις αποτελεσμα, για αρχη στειλε τους ενα εξωδικο απο ενα δικηγορο.

Το θεμα ειναι μην ανοιξεις βεντετα και μετα σου κανουν καταγγελια πχ για κλιματιστικο για ηλιακο θερμοσιφωνα κτλ που ολα τα διαμερισματα εχουν χωρις να εχουν βγαλει την απαραιτητη αδεια.
Σ΄ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα είναι ότι αν η πρασιά είναι ανοιχτή (δεν υπάρχει περίφραξη και αποτελεί επέκταση του πεζοδρομίου) οφείλουν να επέμβουν οι αρμόδιες υπηρεσίες σύμφωνα με το νόμο. Οι σπουδές μου ήταν στη θετική κατεύθυνση οπότε μαθαίνω τα νομικά στη πορεία
Απλά οι μεν μου λένε φώναξε τους δε και οι δε μου λένε δεν ερχόμαστε Ένα μπάχαλο δηλαδή! Τελικώς αυτό που σωστά προτείνεις φαίνεται ως η μοναδική επιλογή πλέον.

Nrg

HSUPA Member
Η πρασια ειναι της οικοδομης ετσι δεν ειναι; Τοτε δε νομιζω οτι μπορει να επεμβει κανεις, ισως η πολεοδομια αλλα φοβαμαι οτι θα κοψει κανενα προστιμο σε ολη την οικοδομη και θα βγειτε και χαμενοι στο τελος. Αν και μου φαινεται εξαιρετικα απιθανο να ερθει η πολεοδομια για κατι τετοιο..

greece_gus

no avatar
EDGE Member
Παράθεση από NTROPIC >
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τους ενοικους του διπλανου διαμερισματος.Εχουν εγκαταστησει στο μπαλκονι τους φιαλη υγραεριου και κουζινα γκαζιου και μαγειρευουν εξω συστηματικα.Εκτος αυτου δεν εχουν καποιο συστημα πυρασφαλειας π.χ πυροσβεστηρα.

Περα απο τις εντονες οσμες και αναθυμιασεις που με αναγκαζουν να σφραγιζω τις μπαλκονοπορτες μου ακομα και κατα τους καλοκαιρινους μηνες,με προβληματιζει εντονα το ζητημα ασφαλειας καθως τις ημερες των γιορτων υπηρξε περιστατικο εκρηξης παρομοιας φιαλης σε μπαλκονι γειτονικης πολυκατοικιας.Ειναι ανησυχητικο να κοιμασαι με μια φιαλη υραεριου λιγα μετρα μακρια απο το κεφαλι σου.

Θα ηθελα λοιπον να μαθω αν αυτη η εγκατασταση ειναι κατ'αρχας νομιμη,κι απο κει και περα τι μπορω να πραξω εγω απο την πλευρα μου.Μπορω να καταγγειλω την κατασταση στην πολεοδομια?

Η μονη λυση ειναι να κινηθω νομικα?
Νομικώς, μπορείς να προσφύγεις στην Νομαρχία δνση υγιεινής, αλλά και ατομικώς με ασφαλιστικά μέτρα και με αίτημα να παύσει να διαταράσσει την νομή του διαμερίσματός σου...μή νομικά...ό,τι σε φωτίσει ο Θεός...

Παράθεση από escape_4X4 >
Στο ισόγειο της πολυκατοικίας μας βρίσκονται 4 καταστήματα. Μπροστά στα καταστήματα υφίσταται ανοιχτή πρασιά(ευθύνη για επέμβαση απο το δήμο) με πλάκες που αποτελεί συνέχεια του πεζοδρομίου.
Η ανοιχτή πρασιά παραχωρήθηκε για αποκλειστική χρήση στους καταστηματάρχες σύμφωνα με τα όσα περιγράφουν τα συμβόλαια οριζοντίου ιδιοκτησίας και ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία διαθέτει υπόγειο χώρο στάθμευσης μόνο για τα διαμερίσματα και όχι για τα καταστήματα ισογείου.
Οι εν λόγω καταστηματάρχες μετέτρεψαν αυθαίρετα τη πρασιά σε χώρο στάθμευσης. Εφόσον δεν προβλέπονταν θέσεις στάθμευσης στη πρασιά (δεν είχαν ράμπα εισόδου) άρχισαν να βάζουν εμπόδια, καρέκλες, κουβάδες κ.τ.λ. μπροστά στο πεζοδρόμιο ώστε να μη παρκάρουν οχήματα και εκείνοι ανενόχλητοι να περνούν πάνω από το πεζοδρόμιο προς τη πρασιά.

Εδώ ξεκινά το πρόβλημα. Οι καταστηματάρχες ισχυρίζονται ότι εφόσον έχουν την αποκλειστική χρήση της πρασιάς “μπορούν να την κάνουν ότι θέλουν” ενώ οι νόμοι διαχωρίζουν σαφώς τον ιδιωτικό χώρο από τον ιδιωτικό χώρο στάθμευσης. Μετά από άπειρους καβγάδες & απειλές από τους νταήδες καταστηματάρχες και ενώ ο δήμος και οι αρμόδιες υπηρεσίες επιβεβαιώνουν ότι η πρασιά ΔΕΝ είναι χώρος στάθμευσης μας συνιστούν να καλούμε την Αστυνομία να τους διώχνει από τη πρασιά…όταν όμως καλούμε την Αστυνομία ή τη Δημοτική Αστυνομία μας απαντούν ότι δε μπορούν να επέμβουν σε ιδιωτικό χώρο ασχέτως αν έχουμε δίκιο.
Η χρήση της πρασιάς δεν είναι για θέση στάθμευσης και όντως αποτελεί ιδιωτικό χώρο για τον οποίο ουδεμία αρμοδιότητα έχει η Αστυνομία ή η Τροχαία, παρεκτός εάν καταστατηγούνται κανόνες δημοσίας τάξεως π.χ. αυθαίρετη δόμηση, διάπραξη αυτοφόρων αδικημάτων κ.λ.π.

Μπορείς όμως να καταγγείλεις το γεγονός στην Πολεοδομία για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και να κινηθείς τόσο εσύ ατομικά, όσο και ο διαχειριστής της πολυκατοικίας ως εκπρόσωπος της ομάδος συμφερόντων που είναι το σύνολον των συνιδιοκτητών, δικαστικώς εναντίον τους είτε με αγωγή και αίτημα την άρση της παράνομης συμπεριφοράς και την επαπειλή χρηματικής ποινής για κάθε στο μέλλον επανάληψης της συμεπριφοράς αυτής, είτε με ασφαλιστικά μέτρα, αποδεικνύων το κατεπείγον της υπόθεσης (έριδες και διαπληκτισμοί μεταξύ σας, λόγοι αναγόμενοι στην ησυχία, υγιεινή ασφάλεια κ.λ.π.)...

ilka71

ilka71's Avatar: HTC Desire S
HSDPA Member
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ρε παιδια εαν εχει τρυπησει ο σωληνας του νερου ΜΕΤΑ το ρολοι προς το σπιτι(δηλαδη κλεινοντας το ρολοι σταματησε η διαρροη) στο πεζοδρομιο ποιος πληρωνει την βλαβη?ΜΟΝΟ ο ιδιοκτητης του διαμερισματος που παει ο σωληνας(εγω) η μπαινει στα κοινοχρηστα?
HTC Desire S 800*480

Nrg

HSUPA Member
Νομιζω πως πρεπει να μπει στα κοινοχρηστα καθως ο σωληνας δεν ειναι εντος του σπιτιου σου ασχετα αν ειναι για τη δικη σου παροχη.

ilka71

ilka71's Avatar: HTC Desire S
HSDPA Member
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ο τωρινος διαχειριστης φωναζει οτι ΣΙΓΟΥΡΑ το εξοδο ειναι δικο μου!τον εβαλα να μου στειλει το βραδυ το καταστατικο το οποιο λεει οτι ΟΛΑ ειναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΕΞΟΔΑ εκτος απο "εντος της κατοικιας βλαβες".αρα τι σημαινει αυτο?δηλαδη αν χαλασει η βρυση κλπ ΜΕΣΑ στο σπιτι τοτε,ναι,το πληρωνω εγω.ετσι δεν ειναι?
HTC Desire S 800*480
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης