Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)

Απάντηση

Galois

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Άγνωστη
Καμία αντίρρηση, όλοι στις συνελεύσεις και στις δαπάνες, αλλά όπως ανέφερα πριν, ο συγκεκριμένος κανονισμός είναι παράλογος. Τα ποσοστά των κοινοχρήστων αν βάλεις και τα μαγαζιά μεσα αθροίζουν στο 1.200 τοις χιλίοις. Και πως να βάλεις τα μαγαζιά να πληρώσουν για πράγματα που δεν χρησιμοποιούν?? Γιατί ούτε από τη ΔΕΗ της πολυκατοικίας επωφελούνται, ούτε από το ασανσέρ, ούτε από τα καλοριφέρ.

Το πιο σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να μην υπάρχουν δικαιώματα ψήφου στα μαγαζιά! Δεν ξέρω τι να πω, εχετε ξανακούσει να κατέχουν μαγαζιά δικαίωμα ψήφου επί πολυκατοικίας?

Galois

no avatar
Mobile Member
Και μιας και θυμήθηκα άλλες 2 ερωτήσεις, ας τις παραθέσω:

1. Αν ο κανονισμός επιμερίζει μόνο δαπάνες κοινοχρήστων και ανελκυστήρα και δεν έχει καμία πρόβλεψη για δαπάνες θέρμανσης (άρα επιμερίζονται βάσει δαπανών κοινοχρήστων), αυτό δεν είναι άδικο ή και καταχρηστικό για τους επάνω ορόφους? [το λέω επειδή διάβασα αλλού ότι λόγω απωλειών θέρμανσης, ο τελευταίος κι ο πρώτος όροφος πρέπει να έχουν έκπτωση στη θέρμανση]
Μπορούν να αρνηθούν να πληρώσουν την πληρωμή των δαπανών θέρμανσης (ως μεσω πίεσης, αφού στο τέλος θα τα πληρώσουν) και να απαιτήσουν να εκπονηθεί μελέτη θέρμανσης?

2. Αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας δεν ορίζει αν επιτρέπεται ή όχι να χρησιμοποιηθεί (ή να ενοικιαστεί) μια ιδιοκτησία για επαγγελματική στέγη. Τότε, μπορεί να χρησιμοποιηθεί (ή να ενοικιαστεί) ή όχι? Δηλαδή, ότι δεν απαγορεύεται τότε αυτόματα επιτρέπεται, ή πρέπει να αναφέρεται πως όντως μπορεί?
Κι αν μπορεί, η επαγγελματική στέγη που προφανώς συνεπάγεται κι αυξημένη κίνηση δεν πρέπει να επιβαρύνεται με μεγαλύτερα ποσοστά στα κοινόχρηστα?
Τελευταία τροποποίηση από Galois: 2 Σεπ. 2013, 06:02.

Galois

no avatar
Mobile Member
Επίσης, μια απαντηση προς το nikossou που ήθελα να του δώσω από μέρες.

Προφανώς είσαι ιδιοκτήτης για να τα ρωτάς αυτά, αλλιώς θα είχες μετακομίσει. Λοιπόν, κι εμένα γνώμη μου είνια πως καλύτερα να τους κυνηγήσεις με όλα τα μέσα. Η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες χώρες που δεν έχουν χάρτες θορύβου και γενικά δεν δίνουν καθόλου σημασία στο θέμα με αποτέλεσμα να κάνει καθένας ό,τι θελει. Αγοράζεις σπίτι σε σούπερ ήσυχη γειτονιά και σου σκάει μετά από 1 χρόνο παραδίπλα μηχανουργείο αυτοκινήτων!

Δεν είμαι νομικός, άλλωστε κι εγώ εδώ τη γνώμη ειδικότερων από εμένα ζητάω, αλλά το ότι είμαστε ακόμα στην ΕΕ έχει το καλό πως σε μερικά πράγματα καθημερινής ζωής εφαρμόζονται κάποιοι στοιχειώδεις κανόνες ευρωπαϊκών χωρών. Εστω και δικαστικά.

Συγχαρητήρια που το κυνήγησες.
Τελευταία τροποποίηση από Galois: 2 Σεπ. 2013, 06:03.

greece_gus

no avatar
EDGE Member
Θα πρέπει τότε να αλλάξετε τον κανονισμό με την διαδικασία που σού ανέφερα...όμως να ξέρεις ότι θα μπλέξει το θέμα, διότι υπάρχουν και περιτπώσεις όπου τα καταστήματα θα πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου..π.χ. δαπάνη για μόνωση δώματος ή ελαιοχρωματισμού...συγκαλέστε Γ.Σ. να θέσετε όλα αυτά τα θέματα...*σχετικώς με την απορία σου : όλες οι οριζόντιες ιδιοκτησίες έχουν δικαίωμα ψήφου..

Επίσης 1. Κανονικά για τις δαπάνες θέρμανσης χρειάζεται ειδική μελέτη θέρμανσης όπου εφαρμόζονται μειωτικοί συντελεστές σε συγκεκριμένες ιδιοκτησίες της πυλωτής ή του τελευταίου ορόφου...ελλείψει αυτής, εφαρμόζονται τα χιλιοστά των γενικών δαπανών...πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανολόγο-μηχανικό..
2. Ο κανονισμός έχει ισχύ σε ό,τιδήποτε απαγορεύει ρητώς..δεν μπορείς να τον ερμηνεύεις διασταλτικώς...επομένως εν προκειμένω μπορεί μία ιδιοκτησία να χρησιμοποιηθεί ως επαγγελματική στέγη...σχετικώς με τα κοινόχρηστα, το επιχείρημά σου είναι αόριστο και ανεπίδεκτο ανιτκειμενικής εκτιμήσεως...εάν ένα γραφείο λειτουργεί μέχρι τις 4, είσαι απολύτως σίγουρος ότι δαπανά περισσότερους πόρους από ό,τι η δική σου ιδιοκτησία που λειτουργεί όλη την ημέρα και τα Σαββατοκύριακα και ενδεχομένως να δέχεται και περισσότερους επισκέπτες...; Και εν πάση περιπτώσει, όπως και να απαντήσεις στο ανωτέρω ερώτημα, δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος προσδιορισμού των δαπανών πλην εκείνου που εκπονούν οι μηχανικοί..

Galois

no avatar
Mobile Member
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

DonJuan

DonJuan's Avatar: LG E975 Optimus G
Banned
Περιοχή: Athens, GRC
Καλησπέρα, παιδιά.

Είδα σήμερα το πρωί ένα ενοικιαστήριο μιας γκαρσονιέρας 30 τμ με κόστος 120€/μήνα. Το θέμα όμως, είναι ότι στο τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης δεν μου τα είπε πολύ καλά. Δηλαδή, μου εξήγησε ότι το ενοίκιο είναι τόσο χαμηλό διότι δεν θα δηλωθεί στην εφορία για να μην πάρει το 25%, κάτι που θα'χε σαν αποτέλεσμα την αύξηση του ενοικίου κι έτσι δεν θα γίνει κάποιο συμβόλαιο.

Με βάσει τα ανωτέρω έχω τις εξής απορίες:
1) Κατά πόσο είναι αυτό νόμιμο; Αφού δεν θα δηλωθεί στην εφορία, άρα εγώ δεν θα παίρνω αποδείξεις οπότε ούτε στην εφορία εγώ θα δηλώνω κάτι, ούτε θα μπορώ να κάνω αίτηση για να λάβω από το πανεπιστήμιο το επίδομα που (μακάρι να γίνει και φέτος!!) δίδεται στους φοιτητές για την κάλυψη των εξόδων του σπιτιού τους και το οποίο απαιτεί τουλάχιστον αποδείξεις δύο μηνών, σωστά;

2) Εγώ έχω κάποια εγγύηση; Αν αυτός π.χ αποφασίσει να αυξήσει το ενοίκιο, εγώ θα μπορώ να κάνω κάτι; Αλλά όπως αυτός δεν θα'χει εγγύηση λόγω της μη ύπαρξης συμβολαίου, αν κάνει κάτι τέτοιο, δεν θα μπορώ εγώ να φύγω νύχτα;

3) Κατά τη γνώμη σας, είναι λογική η τιμή για μια τέτοια γκαρσονιέρα η οποία είναι κοντά σε σταθμό λεωφορείων/μετρό και σε πανεπιστήμιο;

greece_gus

no avatar
EDGE Member
Από την στιγμή που θα παραλάβεις κλειδιά του μισθίου και θα εγκατασταθείς, η μίσθωσις έχει ήδη συναφθεί, μιας και όπως έχω αναφέρει ξανά, ο έγγραφος τύπος της μισθώσεως δεν είναι υποχρεωτικός..

Αποδείξεις θα πρέπει να λαμβάνεις σε κάθε περίπτωση για να μην μπορεί ο ιδιοκτήτης να επικαλεσθεί τυχόν δυστροπία σου σχετικώς με την καταβολή του μισθώματος και για να μπορείς ανά πάσα ώρα να αποδείξεις το ύψος τούτου..βεβαίως, θα έχει ένα αντικειμενικό πρόβλημα, ότι δηλαδή δεν θα μπορεί να σε εξώσει εάν δεν δηλώσει το μίσθωμα και λάβει σχετικό πιστοποιητικό από την αρμοδία Δ.Ο.Υ αφού καταβάλλει τα σχετικά πρόστιμα και φόρους αναδρομικώς...

Κατά τα λοιπά, ισχύουν κανονικά οι νομοθετικές ρυθμίσεις για τις μισθώσεις κατοικίας (ελάχιστη διάρκεια τριετία, προσαυξήσεις σε περίπτωση μή προβλέψεως ίσες με το 75% του μέσου όρου τιμαρίθμου όπως ανακοινώνεται από την εθνική στατιστική υπηρεσία κ.λ.π...)
Τελευταία τροποποίηση από greece_gus: 3 Σεπ. 2013, 19:28.

DonJuan

DonJuan's Avatar: LG E975 Optimus G
Banned
Περιοχή: Athens, GRC
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όλα είναι εντάξει παρ'όλο που η εφορία απουσιάζει.

Με προβληματίζει λίγο η - χαμηλή - τιμή για την περιοχή που βρίσκεται, αλλά θα το ψάξω παραπάνω.

Ευχαριστώ.

pavlitakis1

pavlitakis1's Avatar: Motorola FIRE XT
HSDPA Member
Περιοχή: Banned for ever
Παράθεση από DonJuan >
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όλα είναι εντάξει παρ'όλο που η εφορία απουσιάζει.

Με προβληματίζει λίγο η - χαμηλή - τιμή για την περιοχή που βρίσκεται, αλλά θα το ψάξω παραπάνω.

Ευχαριστώ.
Ανεξαρτητα απ τα νομικα, η καλη πιστη στις συναλλαγες ειναι σημαντικη.
Η ευθυτητα του ιδιοκτητη ειναι σημαδι καλης εξηγησης. Κι εσυ εισαι κερδισμενος. 4€ την ημερα δεν ειναι πολλα. Αν θελεις να πληρωσεις παραπανω κανεις δεν στο απαγορευει. Απλως πιστευω οτι του φτανουν τα 120 και σκεφτεται να μην βαλει παραπανω για να τα δωσει.
Πιστευω οτι συμφερει να προχωρησεις.
Και η μη υπογραφη συμβολαιου δεν ειναι εγκλημα. Απλως προστιμα και φοροι επιπλεον για τον ιδιοκτητη.
Αν ο ανθρωπος ειναι ενταξει μην κολλας.
Μια τυπικη αποδειξη για να μην υπαρχει υποννοια και ακομα κι αν δεν ειναι και καθε μηνα.
Αλλωστε με τετοια τιμη ουτε θα το σκεφτομουνα στις μερες μας.
Αντικειμενικότητα ειναι η απουσία υποσυνείδητων συναισθημάτων, η ύπαρξη των οποίων κάνει το άτομο να σπρώχνει την πραγματικότητα μακριά από τον πόνο του, προς την ικανοποίηση της ανάγκης του.

vangel123

no avatar
Mobile Newbie
Να κανω και εγω μια ερωτηση για ενα θεμα που αντιμετωπιζω ττελευταια στη πολυκατοικια (40 ετων)
Λοιπον ειμαι ενοικος τα τελευταια 14 χρονια και πριν απο 2 χρονια περιπου ξεκινησε μια διαρροή νερου μεσα στον τοιχο του μπανιου σε δικο μου σωληνα (παροχης βρυσης μπανιου).Εγω μενω στον 2ο.
Επειδη ηταν πολυ μικρη σε μενα δε φαινοταν κατι ,αλλα δια μεσω του τοιχου εσταζε στην πυλωτη.Το απο κατω ακριβως διαμερισμα με το καιρο επαθε εκτεταμενες ζημιες στο δαπεδο της κουζινας.Ενω στην αρχη ο διαχειριστης και ο απο κατω ψαχνανε στο διαμερισμα του για τη διαρροη (λογικο) οταν αυτη μεγαλωσε αποδειχτηκε οτι ηταν απο το δικο μου.
Σε μενα φανηκε οταν αρχισε να γλυγει νερο στο πατωμα του μπανιου
Σημειωτεον οτι οταν αντιληφθηκα τη διαρροη ειδοποιησα τον ιδιοκτητη μου και την επισκευασε εντος της ημερας.
Τωρα ,ο ιδιοκτητης απο κατω με τη συμβουλη δικηγορου , μου ζηταει να επιδιορθωσω τις ζημιες που υπεστη (και οχι απο τον ιδιοκτητη μου) αρκετων χιλιαδων ευρω και απειλει με μηνυσεις αγωγες κτλ.
Ποιος εχει την ευθυνη σε μια τετοια περιπτωση ?

greece_gus

no avatar
EDGE Member
Κατ' αρχήν, σε αυτές τις υποθέσεις έχει σημασία να προσδιορισθεί το ύψος και ο βαθμός της υπαιτιότητος...και φυσικά δεν αναφέρομαι στην ύπαρξη δόλου, αλλά έστω ελαφριάς αμέλειας η οποία παρεκκλίνει από την επιμέλεια που πρέπει να επιδιεκνύει ένας ''μέσος συνετός άνθρωπος'' στις δικές του υποθέσεις...επομένως φρονώ ότι εάν δεν είχε φανεί κάποιο σημάδι που να κατεδείκνυε την έκταση του πιθανολογουμένου κινδύνου και που θα μπορούσε να προβλεφθεί με την απαιτούμενη επιμέλεια, δεν θα πρέπει να επιδικασθεί αποζημίωση για γεγονός μή δυνάμενο να προβλεφθεί ακόμη και με την μέγιστη καταδειχθείσα επιμέλεια..

Επί πλεόν, μπαίνει και ένα θέμα του ποιος νομιμοποιείται παθητικώς να καταβάλλει αποζημίωση για την επενεχθείσα ζημία...εν προκειμένω, εν αρχή αντικειμενικά υπεύθυνος θεωρείται ο ιδιοκτήτης ο οποίος και έχει την ευθύνη αποκαταστάσεως ζημιών εκ της κακής συντηρήσεως του ακινήτου του...μπορεί όμως ο τελευταίος σε περίπτωση αντιδικίας του με τον ζημιωθέντα, να επικαλεσθεί ότι η συντήρηση του ακινήτου του, με βάση άλλη σύμβαση π.χ. την μίσθωση, εναπόκειτο στον μισθωτή κατά του οποίου και μπορεί να στραφεί με αίτημα την καταβολή υπ΄αυτού οιασδήποτε αποζημιώσεως τυχόν κληθεί να καταβάλλει στον ζημιωθέντα...

pavlitakis1

HSDPA Member
μήπως λέω εγώ ο από κάτω δεν κάλεσε κάποιον "ειδικό" στην διάγνωση του προβλήματος? Μήπως και η δικιά του παραπλάνηση στη βλάβη, δείχνει ότι δεν είναι μόνο υπαιτιότητα του από πάνω?
Υπάρχει κάποια πραγματογνωμοσύνη μηχανικού κλπ για τις υγρασίες, η απλώς όλοι ψάχνατε στα τυφλά? Επομένως μήπως ηταν και αμέλεια ολων και από τύχη (βαρύτητα) την πλήρωσε ο απο κάτω? Αν καλούσε εγκαίρως ειδικό η βλάβη θα ήταν πιο περιορισμένη!
Μια σκέψη κάνω.
Αντικειμενικότητα ειναι η απουσία υποσυνείδητων συναισθημάτων, η ύπαρξη των οποίων κάνει το άτομο να σπρώχνει την πραγματικότητα μακριά από τον πόνο του, προς την ικανοποίηση της ανάγκης του.

vangel123

no avatar
Mobile Newbie
Κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι ο απο κατω (ιδιοκτητης μεν) δε μενει εκει ,το διαμερισμα δε κατοικειται εξ ου και η αργοπορια να βρεθει η ζημια και η σχετικη αδιαφορια του.Ακριβως τι ενεργειες εκανε να βρει τη διαρροη νωριτερα δε τις γνωριζω απλα το καταλαβε και αυτος οταν το καταλαβα και εγω οταν μεγαλωσε και ηταν πλεον φανερο
Οσον αφορα τη συντηρηση αυτη ειναι στον ιδιοκτητη

pavlitakis1

HSDPA Member
Το βλεπω χλωμο να μπορεσει ν αποδειξει αμελεια απο μερους σου.
Νομιζω επισης οτι ζημια χιλιαδων € δεν μπορει να γινει με μια διαρροη. Μαλλον φουσκωνει τον λογαριασμο και αυτο ειναι παλι εις βαρος του.
Μια πολιτισμενη και με επιχειρηματα κουβεντα για επιμερισμο ευθυνων το βλεπω καλυτερο απ το να τρεχετε στα δικαστηρια.
Τελευταιο λογο βεβαια εχει ο ειδικος μας.

giouli81

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

κοινοχρηστα χωρις αποδειξη

καλησπερα σας,
προσφατα ενοικιασα ενα σπιτι.Πληροφορηθηκα απο γειτονες της πολυκατοικιας οτι διαχειριστης της ειναι καποιος ενοικος.οταν πληρωνει καποιος τα κοινοχρηστα δε δινει αποδειξη.αυτο ειναι νομιμο? και τι μπορω να κανω γι αυτο?
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης