Jump to content

Acer N310


joniko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H acer θα βγάλει νεο μοντέλο Ν300

ME WINDOWS MOBILE 5.0

128MB

640x480 VGA

520mHZ

BT & wIFI (N301 MONO)

Αν ερθει και στη γνωστη τιμη acer τοτε killer ppc !!!!!

 

http://www.infosyncworld.com/news/n/6165.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι μεν αλλα... το 310 ειναι με 64+64 μνημη... πολυ κομμενα πραγματα. Το 311 ειναι σε καλυτερη μοιρα με 128+64 και εχει και BT-WIFI αλλα... εκοψε κατι σημαντικο in my opinion η Acer. Την CF card... αχρειαστη συνηθως, αλλα αμα την χρειαστεις?

 

Δεν με ικανοποιησε η Acer στα specs παντως... Θα περιμενω να δω HP και Dell, και μετα θα κρινω κατα ποσο καλη ειναι η προσφορα της Acer.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι απο πλευρας τιμης θα ειναι value for money οσο για το cf δεν βλεπω πια αναγκη, αφου σε sdio υποστηριζονται πολλά πραγματα, gps πας μεσω bluetooth, εχεις και usb host sdcards εχουν την ιδια περιπου τιμη και χωρητικοτητα με cf.

μιλας για πολυ extreme καταστασεις.

Επιπλεον την λυση hp την κοβω πανω απο 600€ η δε Dell εχει κι αυτη απιαστες τιμες στην Ελλάδα (50v 540€).

To Acer το κοβω κατω απο 500€.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την πρώτη εβδομάδα του Δεκεμβρίου θα κυκλοφορησει (στη Γαλλία τουλάχιστον) το Acer N311.

 

Σύμφωνα με όσες πληροφορίες έχω συλλέξει:

 

update

WM2005 λειτουργικό

ΤFT 3.7" 640x480 (VGA) 65k οθόνη

400mhz Samsung επεξεργαστής

wifi

bt

128 rom

64 ram

USB Host

SDIO/MMC slot

αυτονομία 8h, φόρτιση 3h

βάση σύνδεσης

περίβλημα αλουμινίου

2 χρόνια εγγύηση (στη Γαλλία, δεν ξέρω αν είναι πανευρωπαϊκή)

 

τιμή 380 ευρώ

 

 

Φαίνεται πολύ λεπτό και μαζεμένο.

Στο pdafrance.com μπορείτε να δείτε φώτο και βίντεο από την press conference της Acer στη Γαλλία.

 

υγ: για το Ν310 δεν έχω βρει ημερομηνία κυκλοφορίας, ουτε τιμή.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tελικά κυκλοφόρησαν προχτές στη Γαλλία.

 

N310 ->300e

N311 ->380e

 

Tα τελικά χαρακτηριστικά του 311 είναι αυτά που γράφω στο παραπάνω ποστ.

 

Στα +:

-compact ενφάνιση, δίνει την αίσθηση πολύ μαζεμένης συσκευής, υπόψιν ότι έχει vga ανάλυση.

-η τιμή του

 

Στα -:

έλλειψη compact flash θύρας (όχι για όλους, αλλά για μένα είναι:) )

 

Δεν το είδα σε λειτουργία γιατί ήταν αφόρτιστο.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Koryfaio value for money( to prwto ousiastika pda me vga o8onh se normal epipeda timhs).

Poly kalo mege8os kai xarakthristika.

Gia na doume pote 8a kykloforhsei edw( h se kapoio gnwsto online shop) kai se poia timh...

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

ΤΕ-ΛΕΙ-Ο! Έτσι πρέπει να ναι τα ppc. Λεπτά σαν πιστωτικές, με καθαρές γραμμές, ορθές γωνίες, ούτε καμπύλες ούτε μπιφτεκοειδή σχήματα και αναλογίες (βέβαια αυτό το λέει κάποιος που γουστάρει κυβισμό και "ντε στιλ" σχεδιαστικές λογικές) και με την οθόνη να ξεχειλίζει μέχρι τα άκρα αφήνοντας ελάχιστο "κενό" χώρο μόνο για τα πλήκτρα. Αχ και πάλι αχ....
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις ύστερα από 20λεπτη χρήση στη Fnac στο Παρίσι:

 

Απίστευτο μέγεθος!

Είναι το πιο μικρό και μαζεμένο ppc που έχει περάσει από τα χέρια μου. Φτάνει στα μεγέθη των μικρών palm. Είναι πιο λεπτό και από την παλαιά σειρά 3xx της Toshiba!

H οθόνη του πολύ καλη και ευκρινής.

Η απόκρισή του σε γρήγορους ρυθμούς και με πολλά προγράμματα ανοιγμένα (τα εξαχής φορτωμένα, συν κάποια που είχαν εγκαταστήσει, συν wifi).

Για τη τιμή ισχύει ό,τι έχω γράψει στο ποηγούμενο ποστ.

Προσωπική μου άποψη το απόλυτο value 4 money στα τωρινά μοντέλα.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβασα το review, το μεγαλο 311 λεει οτι θα κανει περιπου 440$ αλλα 1)Μπορει ο samsung στα 400MHz να αντεξει vga οθονη? πολυ αμφιβαλλω, επισεις κακη αναμονη, πολυ κακη αναμονη, (αν του βαλεις να παιξει ενα video που τραβαει μεσω wifi σε μια ωρα ειναι νεκρο) κατα τα αλλα ωραια σχεδιο, usb host, wifi+bt.

 

To 310 που κοντραρει αμεσα το ipaq rx1950 που εχω, 1)εχει τον ιδιο επεξεργαστη 2)την ιδια flashrom, αλλα δεν εχει wifi, οποτε για μενα δεν υπαρχει καν. Και ειμαστε σοβαροι? vga οθονη σε 300MHz cpu? θελω να δω ποιος "ηρωας" θα "παλευει" με το n310, το ppc θα σερνεται, εδω το 9000 με τον 520MHz Χscale εχει απλα ικανοποιητικη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

H gia na 8esw thn erwthsh tou filou ligo diaforetika.

To exei vrei kaneis se dia8esimothta se kapoio online shop?

Kata th gnwmh mou,akoma kai me ta provlhmata pou anaferontai sto review(anaparagwgh video k.l.p) to 311 einai koryfaia agora(to mege8os tou einai ola ta lefta).

Link to comment
Share on other sites

Το 311 θα ειναι πολυ "ηρωας" οποιος το παρει αντι του dell x51v για 50ε-70ε διαφορα.

 

Και επισεις "ηρωας" θα ειναι οποιος παρει το 310 αντι του Fujitsu Siemens loox n520(350e) ή του ακομα πιο φθηνου και αμεσα διαθεσιμου και απο το πλαισιο ακομα (280e) ipaq rx1950.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το n311 στο http://www.greek-shops.de/ με τιμη EUR 375,53!!!!!

πολυ δυνατη τιμη για αυτα που προσφερει!!!!

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RaZoR333 θα ηθελα να σε ρωτησω αν μπορεις να ανοιξεις με ευκολια αρχεια Pdf πανω απο 10MB στο PDA σου και αν η πλοηγηση μεσα στο αρχειο γινεται με αρκετα καλη ταχυτητα.

Βλεπεις εγω εχω ενα παλιο PDA της Compaq ηλικιας πανω απο πεντε χρονια και δεν μπορω πλεον να κανω τετοιου ειδους εργασιες!!!!

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Το 311 θα ειναι πολυ "ηρωας" οποιος το παρει αντι του dell x51v για 50ε-70ε διαφορα.

 

Και επισεις "ηρωας" θα ειναι οποιος παρει το 310 αντι του Fujitsu Siemens loox n520(350e) ή του ακομα πιο φθηνου και αμεσα διαθεσιμου και απο το πλαισιο ακομα (280e) ipaq rx1950.

 

 

Gia to X51v kapoios mporei na antiparavallei to mege8os kai to varos tou 311( an prosexeis,einai elaxista megalytero apo ena imate jam), enw gia to loox n520 h megalh diafora tou 310 einai h VGA o8onh(pou apla de synantas se PDA pou timologeitai katw apo ta 300 euro).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RaZoR333 θα ηθελα να σε ρωτησω αν μπορεις να ανοιξεις με ευκολια αρχεια Pdf πανω απο 10MB στο PDA σου και αν η πλοηγηση μεσα στο αρχειο γινεται με αρκετα καλη ταχυτητα.

Βλεπεις εγω εχω ενα παλιο PDA της Compaq ηλικιας πανω απο πεντε χρονια και δεν μπορω πλεον να κανω τετοιου ειδους εργασιες!!!!

 

Θα το δοκιμασω, εχω βαλει μεχρι 3Mb, αλλα ηταν αρκετα πολυπλοκο με τεραστιες εικονες,(φαντασου στο pc, με 1280*1024 στο 19" μονιτορ και εκανα scrolling!) αλλα το ppc το ετρεχε μια χαρα, σκετο κειμενο ειναι ακομα πιο ευκολο.

Επισεις ο samsung στα 300MHz ειναι απλα καλος για την αναλυση 320*240, οταν του εβαλα να παιξει video vga ..απλα δεν μπορουσε, το ιδιο φανταζομε θα γινετε και στα vga παιχνιδια και σε καποια βαρια vga today screen.

 

Gia to X51v kapoios mporei na antiparavallei to mege8os kai to varos tou 311( an prosexeis,einai elaxista megalytero apo ena imate jam), enw gia to loox n520 h megalh diafora tou 310 einai h VGA o8onh(pou apla de synantas se PDA pou timologeitai katw apo ta 300 euro)

 

 

Το x51v δεν ειναι μεγαλο και επιπλεον κουβαλα xscale 667MHz, 3d καρτα γραφικων, 256Μb rom, cf+sdio. Κανει 436ε στο handit, μικρη διαφορα τιμης, χαοτικη διαφορα στα specs.

 

Τωρα για το 310, οπως ειπα, καλυτερα το loox n520 ή το ipaq rx1950, το loox ειναι λιγο μεγαλυτερο ομως εχει xscale, το ipaq ειναι ιδιο μεγεθος με το 310 αλλα 125gr, το οτι εχουν wifi για μενα ειναι πολυ σημαντικο+, επισεις δεν ξερω για το loox αλλα το rx1950 εχει και αριστη αναμονη.

Οπως λες δεν εχουν vga, ομως με την qvga ειναι σφαιρες μπροστα στο acer n310.

Σκεψου επισεις τι να την κανεις την vga, αμα αναγκαστικα παιζεις παιχνιδια για qvga στο 1/4 της οθονης, ή βλεπεις video qvga με zoom, ειναι απλα αχρηστη.

 

Να υπολογιζετε ενα ppc με vga και 500MHz εχει τις ιδιες επιδοσεις με ενα ppc με qvga και 300MHz, γιατι διαχειριζετε 4πλασια δεδομενα οταν δουλευει real vga.

 

Και τα μεγεθη:

 

Acer n310/1: 110 x 70 x 13.7 130g

HP Ipag rx1950: 113 x 70 x 13.5 125g

Dell axim x51v: 119 x 73 x 17 179g

FSC Loox N520: 71 x 116 x 14 160g

Qtek s100: 108 x 58 x 18 150g

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω, εχω βαλει μεχρι 3Mb, αλλα ηταν αρκετα πολυπλοκο με τεραστιες εικονες,(φαντασου στο pc, με 1280*1024 στο 19" μονιτορ και εκανα scrolling!) αλλα το ppc το ετρεχε μια χαρα, σκετο κειμενο ειναι ακομα πιο ευκολο.

Φιλε RaZoR333 μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις τι ειδους αρχεια pdf θελω να βλέπω στο ppc. Μιλαμε για αρχεια με 600 περιπου σελιδες με κειμενο και εικονες με μεγεθος απο 5Mb μεχρι και 12Mb, στα οποια θελω να κανω αναζητηση και zoom in.

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer N310

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...