HOL Internet & Double Play

Απάντηση

zyp3r

zyp3r's Avatar: Lenovo K910 Vibe Z
HSDPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από johnthegreek >
Μόλις έκανα δύο τέστ για να δω τι ταχύτητες έχω.
Από το speedtest.forthnet.gr έχω τα εξής αποτελέσματα:
"TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
19/03/2009 15:36:02
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 518.63Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 2.93Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
"
Από το speedtest.hol.gr έχω τα εξής αποτελέσματα:
Ταχύτητα Download:2878Kbps
Ταχύτητα Upload:424Kbps
Για 6Mbps σύνδεση είναι καλές οι ταχύτητες;
Ευχαριστώ.

Oπως βλεπεις ειναι λιγο οτι να ναι οι μετρησεις ταχυτητας απο τα speedtests.Mπορεις να μου δωσεις λιγο τον αριθμο Downstream Attenuation (dB)????Ειναι στις ιδιοτητες του μοντεμ.

Format,συναρμολογηση και αλλαγη Hardware H/Y μονο 15 ευρω.Πληροφοριες με πμ.

johnthegreek

johnthegreek's Avatar: Samsung SGH-U600
Banned
Παράθεση από zyp3r >
Oπως βλεπεις ειναι λιγο οτι να ναι οι μετρησεις ταχυτητας απο τα speedtests.Mπορεις να μου δωσεις λιγο τον αριθμο Downstream Attenuation (dB)????Ειναι στις ιδιοτητες του μοντεμ.
Και που είναι οι ιδιότητες του μόντεμ;

zyp3r

HSDPA Member
στον explorer γραψε για διευθυνση 192.168.1.1 η 192.168.2.2
Ποιο μοντεμ εχεις????

paris_89

paris_89's Avatar: LG P500 Optimus One
3G Member
Περιοχή: Back down south..
Εγώ που έχω το Netfaster χρειάζεται να πατήσω 192.168.2.1
Find me: here, here and here
Editor @ TechValue.net || Waiting for: ASUS Zenfone 5 (for testing)

goto fail;
goto fail;

johnthegreek

Banned
Παράθεση από zyp3r >
στον explorer γραψε για διευθυνση 192.168.1.1 η 192.168.2.2
Ποιο μοντεμ εχεις????
Μπήκα με το 192.168.2.1 αλλά μου ζητάει Username και Password αλλά δεν ξέρω τι να βάλω .Δεν ξέρω τι μάρκα μόντεμ έχω.Το μόνο που λέει είναι HOL.

Και χθές και σήμερα έχω χάλια ταχύτητες.Ενώ στο site της HOL μου βγάζει ότι έχω ταχύτητες μεταξύ 1.000-1.500Kbps ενώ στο Speedtest.net μου βγάζει το εξής αποτέλεσμα:
Τελευταία τροποποίηση από johnthegreek: 21 Μάρ. 2009, 14:52.

zyp3r

HSDPA Member
Τωρα αν δεν πεις μαρκα δεν μπορω να το βρω.Δοκιμασε
-username:admin
-password:admin
η
-password:1234
η
-password:hibox

Kαι ψαξε στις οδηγιες,εκει σιγουρα θα λεει.

Τελευταία τροποποίηση από zyp3r: 21 Μάρ. 2009, 14:56.

johnthegreek

Banned
Παράθεση από zyp3r >
Τωρα αν δεν πεις μαρκα δεν μπορω να το βρω.
Μα,αφού δεν λέει μάρκα.Το μόνο που λέει είναι:"HOL.hellas online" .Έχει παρατηρήσει κάποιος χαμηλές ταχύτητες ή μόνο εγώ έχω χαμηλές ταχύτητες;Προσπαθώ μία ώρα να δω ένα βίντεο.

zyp3r

HSDPA Member
Καλα νταξει δεν πειραζει,τους κωδικους τους δοκιμασες????
Βασικα κανε καποιες δοκιμες.Αρχικα αποσυνδεσε ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου και μετα δενς με τι ταχυτητες θα πηγαινει.

manolog3

manolog3's Avatar: HTC Desire HD
HSDPA Member
Περιοχή: Πειραιάς
johnthegreek τους κωδικους για να μπεις στο interface του router σου μπορεις να τους βρεις στο εγχειριδιο χρησης που σου εδωσαν μαζι με αυτο. Συνηθως η HOL ρυθμιζει τα routers και εχουν κωδικους un: admin, pass: admin.

Μολις μπεις στο interface κοιτα το SNR και το Attenuation (downstream και στα δυο), πιθανον θα ειναι πολυ υψηλες τιμες. Στη συνεχεια δες η γραμμη σου που εχει "κλειδωσει", αν ειναι πολυ χαμηλα τοτε κανε ενα hard reset και δες αν μετα απο αυτο θα κλειδωσει σε πιο μεγαλη ταχυτητα.

Επισης κανε και αυτο που σου ειπε ο zyp3r. Αν δεις μεγαλη διαφορα παρε τηλεφωνο την HOL και πες τους οτι ειναι εκει το προβλημα.

Γενικα παντως αφου δοκιμασεις ολα αυτα και δεν βρεις ακρη μονος σου καλο ειναι να παρεις την τεχνικη υποστηριξη μπας και σε βοηθησουν.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

johnthegreek

Banned
Δεν βρήκα πουθενά να λέει κάπου SNR.Τέλος Πάντων.Χαμηλές ταχύτητες έχω από χθες και σήμερα.Τετάρτη και Πέμπτη είχα μια χαρά.Μήπως έχουν μπει πολλοί και γι'αυτό έχω χαμηλές ταχύτητες;

manolog3

manolog3's Avatar: HTC Desire HD
HSDPA Member
Περιοχή: Πειραιάς
Δεν βρήκα πουθενά να λέει κάπου SNR.Τέλος Πάντων.Χαμηλές ταχύτητες έχω από χθες και σήμερα.Τετάρτη και Πέμπτη είχα μια χαρά.Μήπως έχουν μπει πολλοί και γι'αυτό έχω χαμηλές ταχύτητες;
To SNR ειναι το noise margin που σου γραφει. Πες μας λιγο τις τιμες που σου δειχνει σε αυτα στοιχεια.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

johnthegreek

Banned
Παράθεση από manolog3 >
To SNR ειναι το noise margin που σου γραφει. Πες μας λιγο τις τιμες που σου δειχνει σε αυτα στοιχεια.
Α,τώρα τα βρήκα.Λοιπόν τα στοιχεία έχουν ως εξής: Operation Data

Noise Margin
Upstream:12dB
Downstream:12dB

Attenuation
Upstream:22dB
Downstream:47dB
Τελευταία τροποποίηση από johnthegreek: 21 Μάρ. 2009, 17:37.

bored01

bored01's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα
Α,τώρα τα βρήκα.Λοιπόν τα στοιχεία έχουν ως εξής: Operation Data

Noise Margin
Upstream:12dB
Downstream:12dB

Attenuation
Upstream:22dB
Downstream:47dB
Kαι τι ταχύτητα συγχρονισμού σου δίνει? Δεν πρέπει να είσαι και πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ με att. 47...

Πάντως να ξέρεις ότι τα speedtests είναι εντελώς αναξιόπιστα. Το τι ταχύτητα έχεις τελικά το βλέπεις όταν κατεβάζεις από μεγάλα και αξιόπιστα sites όπως apple.com, microsoft.com, nvidia.com ή από ελληνικά sites όπως του ΕΜΠ (ftp.ntua.gr). Kαι καλό θα είναι να κατεβαζεις 2-3 αρχεία ταυτόχρονα και να αθροίζεις τη ταχύτητα ή να κατεβάζεις με download manager.

Η ταχύτητα συγχρονισμού που δείχνει το modem/router είναι η maximum ταχύτητα που μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου, εξαρτάται από την απόσταση που έχεις από το κέντρο του ΟΤΕ και τη ποιότητα της γραμμής.

johnthegreek

Banned
Παράθεση από bored01 >
Η ταχύτητα συγχρονισμού που δείχνει το modem/router είναι η maximum ταχύτητα που μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου, εξαρτάται από την απόσταση που έχεις από το κέντρο του ΟΤΕ και τη ποιότητα της γραμμής.
Έχω παρατηρήσει και εγώ ότι ενώ σε διάφορα sites οι ταχύτητες είναι χαμηλές στο site της Microsoft οι ταχύτητες είναι πιο υψηλές.Όταν λές "κέντρο του ΟΤΕ" τι εννοείς;Αν εννοείς το κατάστημα του ΟΤΕ που έχει ένα τεράστιο μέρος γεμάτο με σύρματα είναι 4-4,5 χιλιόμετρα από το σπίτι μου.

bored01

bored01's Avatar: Apple iPhone 5
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα
Έχω παρατηρήσει και εγώ ότι ενώ σε διάφορα sites οι ταχύτητες είναι χαμηλές στο site της Microsoft οι ταχύτητες είναι πιο υψηλές.Όταν λές "κέντρο του ΟΤΕ" τι εννοείς;Αν εννοείς το κατάστημα του ΟΤΕ που έχει ένα τεράστιο μέρος γεμάτο με σύρματα είναι 4-4,5 χιλιόμετρα από το σπίτι μου.
Mα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το από που κατεβάζεις. Γι'αυτό και τα speedtests δεν είναι καθόλου αξιόπιστα. Λογικό είναι σε sites εταιρειών όπως αυτές που ανέφερα (Apple, Microsoft, Nvidia κ.τ.λ) να έχεις πιο αξιόπιστο δείγμα σε ότι αφορά τη ταχύτητα. Όπως είπα το να βάλεις download manager αυξάνει τη ταχύτητα σου.

Η ταχύτητα συγχρονισμού (η ταχύτητα δηλαδή που αναφέρει το modem) είναι η μέγιστη που μπορεί να σηκώσει η γραμμή σου. Το κέντρο του ΟΤΕ είναι προφανώς αυτό που λες, κτήριο με κατάστημα, κεραίες πάνω του, μέσα στο οποίο έχει συνεγκατασταθεί και ο εξοπλισμός των εναλλακτικών παρόχων. Αν έχεις απόσταση 4 χλμ είναι λογικό το att. που έχεις οπότε λογικά δεν θα συγχρονίζεις και πολύ ψηλά. Βέβαια εφόσον έχεις σύνδεση 6άρα δεν πρέπει να έχεις μεγάλη απόκλιση.

Αλλά το σημαντικό είναι η πραγματική ταχύτητα που κατεβάζεις.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης