Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο thread θα συγκεντρώνονται όλες οι πληροφορίες για το κόστος κτήσης μιας σύνδεσης ADSL. Ο πίνακας που επισυνάπτω έχει προς το παρόν μόνο της τιμές για απεριόριστη πρόσβαση των βασικών παροχών ADSL. Σύντομα θα μπουν και τα υπόλοιπα πακέτα.

 

Θα προσπαθώ να το κρατώ πάντα επίκαιρο, αν κανείς δει αλλαγές, λάθη, ή πιστεύει ότι μπορεί να διαμορφώσει το πίνακα σε μια πιο χρηστική μορφή ας με ενημερώσει.

 

Εδώ επίσης θα μπορούν να σχολιάζονται οι κατά καιρούς προσφορές των εταιριών, η ποιότητα των υπηρεσιών τους συγκριτικά κλπ, με σκοπό να καταλήξουμε στη καλύτερη λύση.

 

O ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ... ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ :)

____________________

 

Εκτός από τα χρήματα που ζητάνε οι ISPs έχουμε και τη χρέωση του ΟΤΕ. Από αυτή μπορούν να εξαιρεθούν όσοι καλύπτονται από το ιδιόκτητο δίκτυο των Vivodi και Tellas. Οι χρεώσεις του ΟΤΕ είναι οι ακόλουθες:

 

Τέλος Ενεργοποίησης:€41,65

Προσβάσεις ADSL............... Μηνιαίο τέλος

high stream 384 ..........................23.68

high stream 512 ..........................42.72

high stream 1024 ........................76.04

 

Όλες οι τιμές που γράφονται από μένα είναι ΜΕ ΦΠΑ, αφού το πληρώνουμε όλοι δε βλέπω γιατί να μπερδευόμαστε. Θα παρακαλούσα όλους όσους γράφουν τιμές να βάζουν και το 19% του ΦΠΑ.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η πρωτη προσφορα του μηνα!!!!!

 

Απο την HOL kai to περιοδικο RAM, εντελως δωρεαν 3 μηνες στα 384!

 

Δεδομενου οτι η συνδρομη μου εληγε την επομενη βδομαδα νομιζω οτι το timing ηταν τελειο!!! :p

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη προσφορα του μηνα!!!!!

 

Απο την HOL kai to περιοδικο RAM, εντελως δωρεαν 3 μηνες στα 384!

 

Δεδομενου οτι η συνδρομη μου εληγε την επομενη βδομαδα νομιζω οτι το timing ηταν τελειο!!! :p

 

Τι λες τωρα!!! :w00t: Ευγε!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη προσφορα του μηνα!!!!!

 

Απο την HOL kai to περιοδικο RAM, εντελως δωρεαν 3 μηνες στα 384!

 

Δεδομενου οτι η συνδρομη μου εληγε την επομενη βδομαδα νομιζω οτι το timing ηταν τελειο!!! :p

Φοβερή προσφορά, αγόρασα το περιοδικό, μπράβο στο RAM!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανετε????? θα τρελαθω! :( εγω ανανεωσα με forthnet πριν 3 εβδομαδες. γινεται κα παρουμε το περιοδικο και να ενεργοποιησουμε τη συνδεση αργοτερ? η σε 3 μηνες απο σημερα ληγει?
Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανετε????? θα τρελαθω! :( εγω ανανεωσα με forthnet πριν 3 εβδομαδες. γινεται κα παρουμε το περιοδικο και να ενεργοποιησουμε τη συνδεση αργοτερ? η σε 3 μηνες απο σημερα ληγει?

 

 

Πρεπει να ενεργοποιηθει μεχρι τις 30 Οκτωβριου....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, πιαστε 2 RAM απο το περιπτερο. Ενεργοποιητε το πρωτο σημερα και το δευτερο 30 οκτωβριου ετσι εχετε 5 μηνες για 15 ευρω :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τσίμπησα κι εγώ (το RAM :p),κουτάκι μου έρχεται,20/10 λήγει η Forthnet και γλιτώνουμε 90 ευρά,not bad at all.Ελπίζω μόνο να έχει αρκετό bandwidth η HOL για να καλύψει όλη την Ελλάδα,γιατί κυριολεκτικά θα φύγει μέσα σε 1 εβδομάδα το περιοδικό. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσφορά, αλλά μην ενθουσιάζεστε και τόσο. Νομίζετε δεν θα απαντήσουν οι υπόλοιποι πάροχοι? Τώρα ειδικά με τα φοιτητικά πακέτα θα γίνει χαμός.
Link to comment
Share on other sites

Καλή προσφορά, αλλά μην ενθουσιάζεστε και τόσο. Νομίζετε δεν θα απαντήσουν οι υπόλοιποι πάροχοι? Τώρα ειδικά με τα φοιτητικά πακέτα θα γίνει χαμός.

Ο κλασικός ο βολεμένος ο ζηλιάρης ο Έλληνας. :lol: Έχει σκάσει από μέσα του που βγήκε αυτή η προσφορά, αλλά επειδή μόλις πριν λίγο καιρό ανανέωσε για κανά 6μηνο ή περισσότερο την σύνδεσή του, απλά την προσφορά την κάνει... κρεμαστάρια όπως λέει και η παροιμία. :D Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα φιλαράκο, αλλά είναι η γενική νοοτροπία αυτού του τύπου Έλληνα. :O

 

Με το συμπάθειο φίλε, αλλά είναι μοναδική η προσφορά αυτή, πρωτοφανής θα έλεγα με τα σημερινά δεδομένα. Ποιος είναι να βάλει σήμερα DSL και δεν θα επωφεληθεί αυτής της προσφοράς; :confused: Τη στιγμή μάλιστα που παιδιά που έχουν ενεργοποιήσει το συγκεκριμένο δωρεάν πακέτο είναι υπερευχαριστημένοι με τις ταχύτητες της HOL που πετάνε.

 

Φυσικά μακάρι να επακολουθήσουν και άλλοι. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ίσως και ενεργοποιηθούν και απαντήσουν και οι υπόλοιποι , αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι αυτό που μας κάνει να μην ενθουσιαζόμαστε και τόσο ;

Ακόμα και να ενεργοποιηθούν, πάλι καλύτερα για εμάς δεν είναι ;;

 

Άρα και με 7 ευρώ παίρνεις ένα περιοδικό για την τουαλέτα, και 3 μήνες 384 adsl

και λόγος ώστε να απαντήσουν οι υπόλοιποι και να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός εις όφελος μας!

 

Τώρα έχουμε n-gage , sportday και RAM :p

 

 

Εντομεταξύ είπα σε άλλο θέμα ότι έχω ανανεώσει πριν από λίγες ημέρες και η προσφορά δεν με πιάνει..Έλα όμως που ανανέωσα ακριβώς στις 30 /8 και η netkey λίγει στις 30/10 !! :w00t:

 

Μου ήρθε γάντι :D

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ο κλασικός ο βολεμένος ο ζηλιάρης ο Έλληνας. :lol: Έχει σκάσει από μέσα του που βγήκε αυτή η προσφορά, αλλά επειδή μόλις πριν λίγο καιρό ανανέωσε για κανά 6μηνο ή περισσότερο την σύνδεσή του, απλά την προσφορά την κάνει... κρεμαστάρια όπως λέει και η παροιμία. :D Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα φιλαράκο, αλλά είναι η γενική νοοτροπία αυτού του τύπου Έλληνα. :O

 

Με το συμπάθειο φίλε, αλλά είναι μοναδική η προσφορά αυτή, πρωτοφανής θα έλεγα με τα σημερινά δεδομένα. Ποιος είναι να βάλει σήμερα DSL και δεν θα επωφεληθεί αυτής της προσφοράς; :confused: Τη στιγμή μάλιστα που παιδιά που έχουν ενεργοποιήσει το συγκεκριμένο δωρεάν πακέτο είναι υπερευχαριστημένοι με τις ταχύτητες της HOL που πετάνε.

 

Φυσικά μακάρι να επακολουθήσουν και άλλοι. :cool:

Φίλε το αγόρασα κι εγώ το περιοδικό πάντως:) Αυτό όμως δεν παύει να σημαίνει ότι δε θα βγούν απανωτές προσφορές από εδώ και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ίσως και ενεργοποιηθούν και απαντήσουν και οι υπόλοιποι , αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι αυτό που μας κάνει να μην ενθουσιαζόμαστε και τόσο ;

Ακόμα και να ενεργοποιηθούν, πάλι καλύτερα για εμάς δεν είναι ;;

 

Άρα και με 7 ευρώ παίρνεις ένα περιοδικό για την τουαλέτα, και 3 μήνες 384 adsl

και λόγος ώστε να απαντήσουν οι υπόλοιποι και να ενισχυθεί ο ανταγωνισμός εις όφελος μας!

 

Τώρα έχουμε n-gage , sportday και RAM :p

 

 

Εντομεταξύ είπα σε άλλο θέμα ότι έχω ανανεώσει πριν από λίγες ημέρες και η προσφορά δεν με πιάνει..Έλα όμως που ανανέωσα ακριβώς στις 30 /8 και η netkey λίγει στις 30/10 !! :w00t:

 

Μου ήρθε γάντι :D

 

Μια από τα ίδια... Ακριβώς στις 30/08 ενεργοποίησα netkey και θα την έχω μέχρι τις 30/10 μετά HOL. :) :D :D

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια... Ακριβώς στις 30/08 ενεργοποίησα netkey και θα την έχω μέχρι τις 30/10 μετά HOL. :) :D :D

Eγω για 3 μήνες ακόμη εχω forthnet. καπου ομως εχω ακούσει ως η συγκεκριμένη εταιρία σου δημιουργεί πρόβλημα εαν θελεις να αλλαξεις παροχεα. Πως λοιπόν θα εκμεταλευτώ την προσφορα του περιοδικού; Και επίσης,το πακέτο προσφορας-δωρου θα υσχίει για μετα απο 3 μήνες;

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγω για 3 μήνες ακόμη εχω forthnet. καπου ομως εχω ακούσει ως η συγκεκριμένη εταιρία σου δημιουργεί πρόβλημα εαν θελεις να αλλαξεις παροχεα. Πως λοιπόν θα εκμεταλευτώ την προσφορα του περιοδικού; Και επίσης,το πακέτο προσφορας-δωρου θα υσχίει για μετα απο 3 μήνες;

Σου δημιουργεί προβλήματα μόνο αν έχει πάρει και τη γραμμή από αυτούς σε πακέτο. Αν έχεις τη γραμμή από τον ΟΤΕ, δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το αγόρασα κι εγώ το περιοδικό πάντως:) Αυτό όμως δεν παύει να σημαίνει ότι δε θα βγούν απανωτές προσφορές από εδώ και πέρα

Είναι η δευτερη φορά που γίνεται προσφορά τέτοιου μεγέθους (μιλάμε για 80 και πλεον ευρά), η πρώτη έγινε το 1998... Και τώρα έρχεται αυτή 7 χρόνια μετά.

Είμαι πεπεισμένος ότι τέτοια προσφορά ή κάτι που να την αγγίζει δεν θα δούμε τον επόμενο χρόνο τουλάχιστον. Καλη ανοίξη 2006 και αν...

 

Η κίνηση του Κόκκαλη ήταν βόμβα μεγατόνων. Όχι αστεία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξιζει να εισαι ο ιδιοκτητης της γραμμης σου. Το να παρεις κουτια, 1Bill, κλπ σε γλυτωνει απο μερικα διαδικαστικα, αλλα σε κανει ομηρο μιας εταιρια, οποια και αν ειναι αυτη...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από μένα.Μπορώ να ρωτήσω κάτι;Έχω πάρει το περιοδικό αλλά έχω ακόμη PSTN.Που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω modem adsl + να πληρώσω το τελος σύνδεσης για adsl στον ΟΤΕ + το μηνιαίο τέλος στο ΟΤΕ για να χρησιμοποιήσω τους 3 μήνες δώρό;Αν είναι έτσι δεν με συμφαίρει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από μένα.Μπορώ να ρωτήσω κάτι;Έχω πάρει το περιοδικό αλλά έχω ακόμη PSTN.Που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω modem adsl + να πληρώσω το τελος σύνδεσης για adsl στον ΟΤΕ + το μηνιαίο τέλος στο ΟΤΕ για να χρησιμοποιήσω τους 3 μήνες δώρό;Αν είναι έτσι δεν με συμφαίρει

Αν μετα το τριμηνο ( ή 5μηνο αν παρεις 2 περιοδικα) δε σε ενδιαφερει να εχεις DSL, τοτε οχι μαλλον δε σε πολυσυμφερει. Αν ομως θελεις να εχεις και μετα γρηγορη συνδεση τοτε εχεις κερδος.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από μένα.Μπορώ να ρωτήσω κάτι;Έχω πάρει το περιοδικό αλλά έχω ακόμη PSTN.Που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράσω modem adsl + να πληρώσω το τελος σύνδεσης για adsl στον ΟΤΕ + το μηνιαίο τέλος στο ΟΤΕ για να χρησιμοποιήσω τους 3 μήνες δώρό;Αν είναι έτσι δεν με συμφαίρει

Nαι, πρέπει να τα κάνεις όλα αυτά. Εναλλακτικά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν PSTN ή ISDN. Αν είσαι απο αυτές που πληρώνουν συνδρομή σε ISP για PSTN σύνδεση, σίγουρα σε συμφέρει μια τρίμηνη σύνδεση με 7,5 ευρά μόνο. :)

 

Η προσφορά απευθύνεται κυρίως σε κατόχους γραμμής aDSL. :!:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για αρχή πρέπει να πληρώσω 41,65 για τη σύνδεση + 23,68 το μήνα + 12 για ένα modem.Σύνολο 77,33.Αχ η καρδιά μου..... :X ;) :wacko: Δεν το είχα ψάξει ποτέ. θα μ'ενδιέφερε βασικά γιατί ασχολούμαι πολλές ώρες και οι ταχύτητες είναι εκνευριστικά αργές. Έριξα μια ματιά στην προσφορά της otenet, το πακέτο economy που είναι 5 ευρώ/μήνα αλλά μάλλον ογκοχρέωση. Ένα modem που βρήκα εδώ κάνει???
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά απευθύνεται κυρίως σε κατόχους γραμμής aDSL. :!:

Εγω νομιζα οτι ηταν αποκλειστηκα για Adsl και ημουν ετοιμος να την χαρισω σε καποιον απο εδω μεσα :D Αλλα αφου ειναι και για ptsn θα την κρατησω μιας και ειμαι με καρτες(βασικα με την προσφορα ενος αλλου περιοδικου μπαινω με 2€ :rolleyes: ) Παντως μπραβο στο Ram!

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πάντως και το 1999 αν δεν κάνω λάθος είχε κάνει μια παρόμοια προσφορά η οτενετ. Με κάτι κουπόνια εφημερίδας (κόστιζαν κάπου 5000 δρχ) σου έδινε 6 ή 9 μήνες (δεν θυμάμαι ακριβώς) δωρεάν πρόσβαση στο internet. Τότε έβαλα κι εγώ για πρώτη φορά. Ήταν οι χειρότεροι μήνες στο internet. Από τις 10 το βράδυ ως τη 1 το ξημέρωμα ήταν μεγάλη τύχη να βγάλεις γραμμή σε 30-45 λεπτά. Οι δε ταχύτητες ήταν άστα να πάνε. Αλλά και την υπόλοιπη ημέρα οι πραγματικές ταχύτητες ήταν σταθερά κάτω από 3 ΚΒ/sec. Αυτό κράτησε για πολλούς μήνες μέχρι που η οτενέτ αναβάθμισε και το δίκτυό της και έβαλε και περισσότερα modems (56άρια μάλιστα). Άραγε η HOL θα αντέξει αυτή την απότομη αύξηση του φόρτου;

Επιπλέον η οτενέτ είχε τη διάθεση, τα κεφάλαια και την υποστήριξη του οτε και τελικά έστω και με καθυστέρηση την έκανε την αναβάθμιση και η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά. Ο Κόκκαλης και η HOL θα κινηθούν ανάλογα ή θα ξαναδούμε οι ούτως ή άλλως πελάτες της άσπρη ημέρα μετά την λήξη της προσφοράς;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει το περιοδικό το γράφει ότι είναι & για pstn.Το θέμα είναι να βγάλουν καμιά προσφορά και για μας για να μας δώσουν έναυσμα να βάλουμε dsl.Δηλαδή αν δεν είχε προσφορά το ram έπρεπε να πλαρώσουμε 100Ε για 1 μήνα.Τελικά αυτό που βρήκα για modem dsl κάνεί;Λίγο φθηνό είναι
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...