Φακοί επαφής

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

Ναι 470 ψήφοι 71,10%
Όχι 191 ψήφοι 28,90%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο ψήφων: 661
Απάντηση

cpt

cpt's Avatar: Nokia 6270
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από pgetsopoulos >
να ρωτησω κατι... απο τι ηλικια "επιτρεπεται" να βαλεις φακους? γιατι ο οφθαλμιατρος μου μου λεει μετα τα 21...
Αν επιτρεπεται ποσω χρονων ειναι ο γιατρος σου; Στα 21 αλλοι κανουν λειζερ.
Δεν υπαρχει θεμα ηλικιας αρκει να μπορει ο καθενας να τηρει τους στοιχειωδεις κανονες.

pgetsopoulos

pgetsopoulos's Avatar: Sharp SoftBank 302SH
4G Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από cpt >
Αν επιτρεπεται ποσω χρονων ειναι ο γιατρος σου; Στα 21 αλλοι κανουν λειζερ.
Δεν υπαρχει θεμα ηλικιας αρκει να μπορει ο καθενας να τηρει τους στοιχειωδεις κανονες.
οκ ευχαριστω

οσο για το λειζερ, ηθελε να κανει μια ξαδελφη μου μεγαλυτερη και της προτειναν μετα τα 21-22 και η μυωπια της σταθεροποιηθηκε στα 24-25 της
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
Αχ Κωστάκη με τα υπονοούμενα σου....

cpt

GSM Phase 2 Member
Υπαρχει εξεταση που κατα προσσεγιση υπολογιζει ποτε περιπου σταθεροποιειται η μυωπια. Αν πχ εχεις εμφανισει μυωπια στα 10 σου και στα 21-23 εχεις 6 βαθμους ας πουμε οι πιθανοτητες να εχει σταθεροποιηθει ειναι πολυ περισσοτερες απο το αν εχεις εμφανισει στα 15 σου και στα 21 εχεις 3 βαθμους. Επισης το 95% για το αν δεχεσαι η οχι λειζερ προκυπτει απο το παχος του αμφιβλιστροιδους.

kaluas

kaluas's Avatar: LG D995 Flex
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα (δυστυχώς)
Παράθεση από cpt >
... Επισης το 95% για το αν δεχεσαι η οχι λειζερ προκυπτει απο το παχος του αμφιβλιστροιδους.
Αυτό δεν το ήξερα ... Αλλά γνωρίζω και εγώ πως άτομα κάτω των 18 δεν κάνει να φοράνε φακούς επαφής .... Και μόλις σταθεροποιηθεί και η μυωπία τότε κάνεις και επέμβαση, συνήθως στα 21 ...

Όπως και να χει, δεν σημαίνει ότι είναι μονόδρομος για όλους ... Δηλαδή δεν σημαίνει ότι θα βάλεις φακούς μέχρι να μπορέσεις να κάνεις επέμβαση, εγώ είμαι 22 και προτιμάω ακόμα τους φακούς ....
Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

cpt

GSM Phase 2 Member
Παράθεση από kaluas >
Αυτό δεν το ήξερα ... Αλλά γνωρίζω και εγώ πως άτομα κάτω των 18 δεν κάνει να φοράνε φακούς επαφής ....
Αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.
Αλλη η χρηση των φακων αλλο το λειζερ. Οι φακοι αντικαθιστουν τα γυαλια και κατα την αποψη μου εχεις καλυτερο αποτελεσμα με τους φακους.

JOHNMEGARYTHMOS

JOHNMEGARYTHMOS's Avatar: Nokia E52
HSDPA Member
Περιοχή: Κερατέα-Κηφισία (Αθήνα)
Παράθεση από cpt >
Αλλη η χρηση των φακων αλλο το λειζερ. Οι φακοι αντικαθιστουν τα γυαλια και κατα την αποψη μου εχεις καλυτερο αποτελεσμα με τους φακους.
συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει αλλά μου είχε πει ο οφθαλμίατρος μου ότι οι φακοί γίνονται ανεκτικοί περίπου 20χρόνια στο μάτι μετά δεν δημιουργείται δυσανεξία .τώρα αυτα δεν ξέρω εάν ισχύουν με σιγουριά . Αλλά έναν γνωστό που ξέρω που έχει μυωπία 7βαθμούς και φοράει φακούς από μικρός δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Πιστεύω ότι μπορεί να είναι θέμα γιατρού αυτό ότι δηλαδή ο καθένας λέει ότι τον συμφέρει για λέιζερ μάλλον.
Τωρα υπαρχει τροπος!να κανετε τους λογ/σμους της ΔΕΗ απο εναντι σε εκαθαριστικους να μην λαμβανεται ποτε εναντι λογαριασμο που δεν ειναι η πραγματικη καταναλωση αλλα η εκτιμηση της καταναλωσης για το πως θα το κανετε στελτε μου μυνημα να σας πω!

kaluas

HSDPA Member
Παράθεση από cpt >
Αυτό μου το χει πει ο δικός μου οφθαλμίατρος ο οποίος είναι και οικογενειακός φίλος ... Τώρα τι να σου πω ???? Παίζει να μου το πε για την δική μου προστασία, ως συμβουλή .... Αλλά μου το χει πει οφθαλμίατρος .....

Τώρα για το άλλο, πραγματικά τελείως άσχετο ... Δεν είπα το αντίθετο, σαφέστατα και οι φακοί είναι πολύ καλύτεροι από τα γυαλιά ....

andreas_dimit

andreas_dimit's Avatar: Vodafone 860 Smart II
GPRS Member
Για αστιγματισμό ποιους φακούς χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι;
Χρησιμοποιούσα τους Air Optix αλλά τώρα τελευταία δε μου κάθονται καλά στο μάτι και είπα να δοκιμάσω και καμιά άλλη μάρκα..

Eprahat

Eprahat's Avatar: Samsung GT-I9010 Galaxy S Giorgio Armani
GPRS Member
Περιοχή: Παλαιό Ψυχικό Αττικής
Παράθεση από andreas_dimit >
Για αστιγματισμό ποιους φακούς χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι;
Χρησιμοποιούσα τους Air Optix αλλά τώρα τελευταία δε μου κάθονται καλά στο μάτι και είπα να δοκιμάσω και καμιά άλλη μάρκα..
Έχεις μόνο αστυγματισμό ή μυωπί α και αστυγματισμό;

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου
άκου με προσοχή τους καημούς του
και δίνε του ελπίδες...

fayeav

fayeav's Avatar: Apple iPhone 5
Mobile Newbie
Περιοχή: Athens
Καλησπέρα σε όλους, βλέπω ότι πολλοί έχετε προβληματισμού ως αφορά τους φακούς επαφής και το λέιζερ. Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι δεν υπάρχει ηλικία για το αν θα φορέσει κάποιος φακούς επαφής αρκεί να γνωρίζει και να ακολουθεί τους κανόνες υγιεινής. Τώρα ότι έχει να κάνει με το λέιζερ καλύτερα να περιμένετε μέχρι τα 25 και μετά να το κάνετε. Φορούσα γυαλιά μέχρι τα 18 και μετά φακούς μέχρι πριν 1 χρόνο όπου έκανα λέιζερ. Είμαι 29 τώρα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα και βλέπω άψογα. Και κάτι τελευταίο επειδή το διάβασα πιο πάνω. ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να κοιμάστε με τους φακούς αν αυτοί δεν είναι οι κατάλληλοι. Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο. Αν τυχόν συμβεί αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να ρίξετε στο μάτι δάκρυα ή υγρό καθαρισμού φακών για να μαλακώσει ο φακός και να βγει. Μην προσπαθήσετε να το βγάλετε αλλιώς. Θα γίνει ζημιά στο μάτι. Α! και ποτέ δεν ρίχνουμε νερό έχει άλατα και καταστρέφει τον φακό.
F A Y E ! ! !

kaluas

HSDPA Member
Μόλις σήμερα ξεχάστηκα μετά από πολύ καιρό και με πήρε ο ύπνος με τους φακούς ...
Δεν είναι τίποτα, ένα χασμουρητό να ρίξεις μετά [δακρύζεις] και είσαι μία χαρά ....

andrewmaslim

andrewmaslim's Avatar: Panasonic X700
Banned
Κανονικά θα ΕΠΡΕΠΕ να φορώ φακούς επαφής (ημίσκληρους) γιατί έχω "Κερατόκωνο" στο ένα μάτι (ο αμφιλστροειδής είναι ΚΩΝΙΚΟΣ κι όχι καμπυλωτός και βλέπω με είδωλο), αλλά ΔΕΝ μπορώ να μάθω να φορώ τους φακούς και ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΟΜΑΙ όταν πλησιάζω κι ακουμπώ τον φακό στην κόρη του ματιού...

Thou_Bou

no avatar
EDGE Member
καλησπερα, να ρωτησω κατι ?

φοραω συστηματικα φακους τα τελευταια 8 χρονια περιπου, ειμαι 25. αυτες τις μερες που μου τελειωσε το υγρο των φακων (αυτο το γνωστο σε ασπρο μπουκαλι με πρασινο αυτοκολλητο γυρω) ειδα τυχαια ενα μπουκαλι φυσιολογικ.ορου στο φαρμακειο και αγορασα αυτο, με 2 ευρω τα 500ml (εναντι 10 ευρω του ειδικου υγρου).

μεχρι στιγμης δεν εχω παρατηρησει καμια διαφορα, η περισοοτερη κουραση στα ματια μου, πιστευετε οτι με συστηματικη μακροχρονια χρηση του φυσιολογικ.ορου μπορει να εχω κανενα κινδυνο ?

ΥΓ. στο εμπορικο κεντρο στο μαρουσι, στο καταστημα οπτικων εκει, εχει καλη προσφορα 2+1 δωρο, σε προιοντα φακων επαφης, δλδ στα 2 κουτια φακων,το ενα δωρο. πηρα 18 φακους με 44 ευρω.

kostastnt

kostastnt's Avatar: Apple iPhone 4
GPRS Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Ο φυσιολογικός ορός απλά συντηρεί τον φακό.. Δεν τον καθαρίζει, δεν αφαιρεί πρωτείνες και ένζυμα οπότε πάρε ένα υγρό φακών άμεσα..

Thou_Bou

no avatar
EDGE Member
Παράθεση από kostastnt >
Ο φυσιολογικός ορός απλά συντηρεί τον φακό.. Δεν τον καθαρίζει, δεν αφαιρεί πρωτείνες και ένζυμα οπότε πάρε ένα υγρό φακών άμεσα..
οκ ευχαρ. για συμβουλη. θα παρω και ενα υγρο ειδικο παλι, αλλα δε θα το χρησιμοποιω καθημερινα, αλλα μερα παρα μερα με τον φυσιολογικο ορο.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης