Φοιτητική ζωή: Σε ποια πόλη; Γενική συζήτηση

Απάντηση

papathvas

papathvas's Avatar: LG D802 G2
HSDPA Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από navi55 >
Απαίσια.. Βασικά οι φοιτητές στην Ξάνθη είναι λίγο ξενέρωτοι (τουλάχιστον οι περισσότεροι).. και η Ξάνθη βέβαια δεν έχει να κάνεις και πολλά πράγματα. Για παράδειγμα αν θες να πας σε club το χειμώνα.. τότε ξέχνα το! Δεν υπάρχει τίποτα. Μόνο κάτι σκυλάδικα έχει και μπουζούκια
5 χρόνια πάω σε κολλητούς στην Ξάνθη. χαλαρά είναι απο τις καλύτερες (μικρές) φοιτητικές πόλεις
defy+
nexus 7
LG G2

chris7_

chris7_'s Avatar: HTC Touch HD
HSUPA Member
Περιοχή: Λάρισα
Παράθεση από gmac >
Επειδή συγκρίνεις τα Γιάννενα με την Πάτρα και τη Λάρισα, να σου κάνω μια ερώτηση. Έχεις πάει ποτέ στα Γιάννενα;;;;
Eσυ τι λες??
Εγω ποτε δεν λεω κατι αν δεν ειμαι σιγουρος πριν το πω φιλε μου!
Εχω παει και εχω μεινει γιατι ειμαι στρατιωτικος!

Εγω την απαντηση στην φιλη την εδωσα γιατι ειπε.... Ειναι η καλυτερη φοιτητουπολη μακραν! Δεν υπαρχει καλυτερη!

Να σου κανω εγω ομως τωρα την ιδια ερωτηση...εσυ εχεις παει Λαρισα...

_best_

_best_'s Avatar: Apple iPhone 4
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Arta
Καλα ειναι και στη Λαρισα αλλα στα Γιαννενα-πώς να το κανουμε- εχει περισσοτερους φοιτητες, με αποτελεσμα να εχει περισσοτερες δυνατοτητες καποιος σε ολα...
Με καλη παρεα ολα λυνονται...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.

vaggelis_23

vaggelis_23's Avatar: Nokia N76
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παιδια τι συγκρινουμε τωρα?Φοιτητικη ζωη μεταξυ Ιωαννινων και Λαρισας?Απλα δεν συγκρινεται!Τα Γιαννενα εχουν 20.000 φοιτητες!Ειναι μια μαζεμενη πολη αλλα οχι μικρη που τα εχει ολα!Η Λαρισα ουτε ωραια πολη ειναι και οσοι σπουδαζουν εκει κοιταν να φευγουν για αλλου με την πρωτη ευκαιρια!

@Sugz πλατεια Παργης μαλλον εννοεις.Εισαι στο καλυτερο μερος γιατι τα εχεις ολα στα ποδια σου (αγορα,καφετεριες και την σταση για το πανεπιστημιο παραπανω απο Νομαρχια).Σε ζηλευω..

Παραπανω που εγινε συγκριση μεταξυ Ξανθης και Κομοτηνης μακραν Κομοτηνη για φοιτητικη ζωη ειδικα αν εισαι αγορι.......
Τελευταία τροποποίηση από vaggelis_23: 29 Αύγ. 2008, 01:19.

gmac

gmac's Avatar: Samsung SGH-i780
HSDPA Member
Παράθεση από chris7_ >
Eσυ τι λες??
Εγω ποτε δεν λεω κατι αν δεν ειμαι σιγουρος πριν το πω φιλε μου!
Εχω παει και εχω μεινει γιατι ειμαι στρατιωτικος!

Εγω την απαντηση στην φιλη την εδωσα γιατι ειπε.... Ειναι η καλυτερη φοιτητουπολη μακραν! Δεν υπαρχει καλυτερη!

Να σου κανω εγω ομως τωρα την ιδια ερωτηση...εσυ εχεις παει Λαρισα...
Φυσικά

Δε θέλω να το γυρίσω σε VS και επίσης λογικό είναι εγώ να υποστηρίζω τα Γιάννενα (είμαι Γιαννιώτης) κι εσύ τη Λάρισα (από το profile σου βλέπω ότι είσαι Λαρισαίος).

Η διαφορά όμως ποια είναι; Για τη ζωή (φοιτητική κτλ) των Ιωαννίνων θα ακούσεις κι από μη Γιαννιώτες, που απλά είναι φοιτητές εκεί. Το βλέπεις κι εδώ στο forum

Για τη Λάρισα δε νομίζω ότι αντίστοιχα θα βρεις πολλούς μη Λαρισαίους να λένε το ίδιο.

Παράθεση από vaggelis_23 >
@Sugz πλατεια Παργης μαλλον εννοεις.
Όχι δεν εννοεί την πλατεία Πάργης. Πλατεία Πύρρου εννοεί, όπως το είπε. Είναι η κεντρική πλατεία (γνωστή και ως σκέτο "Πλατεία" ), απέναντι από τη Νομαρχία.

Απλά κανείς δεν τη λέει έτσι (πλατεία Πύρρου δλδ) και είμαι σίγουρος ότι αν πας στα Γιάννενα και ρωτήσεις πως μπορείς να πας στην Πλατεία Πύρρου οι περισσότεροι δε θα ξέρουν
Τελευταία τροποποίηση από gmac: 29 Αύγ. 2008, 01:33.

vaggelis_23

vaggelis_23's Avatar: Nokia N76
GSM Phase 2 Member
Πραγματικα gmac τοσα χρονια Γιαννενα δεν την ακουσα ποτε να την λενε ετσι.Αρα η Sugz λογικα θα μενει απο κατω που πιανει ο δρομος για τζαμι καπου κοντα στην Αγ. Μαρινα.
Οτι και να λεμε τα Γιαννενα δεν πιανονται.Ομορφη πολη με την λιμνη (μακαρι να ηταν και καθαρη) ,τα clubs,τα τσιπουραδικα,τα μπουζουκια..Ομολογω πως για μπουζουκια οκ η Λαρισα ειναι προχωρημενη αλλα εμενα προσωπικα τα μπουζουκια δεν με αγγιζουν και πολυ σε αντιθεση βεβαια με μεγαλη μεριδα Λαρισαιων.

chris7_

HSUPA Member
Παράθεση από vaggelis_23 >
Παιδια τι συγκρινουμε τωρα?Φοιτητικη ζωη μεταξυ Ιωαννινων και Λαρισας?Απλα δεν συγκρινεται!Τα Γιαννενα εχουν 20.000 φοιτητες!Ειναι μια μαζεμενη πολη αλλα οχι μικρη που τα εχει ολα!Η Λαρισα ουτε ωραια πολη ειναι και οσοι σπουδαζουν εκει κοιταν να φευγουν για αλλου με την πρωτη ευκαιρια!
Ειπες 20000 φοιτητες ετσι??
Εκανες ποτε καμια αναζητηση να δεις ποσους φοιτητες εχει η Λαρισα φιλε μου,η απλα το λες ετσι για να το λες??

Επισης σε προιδεαζω γιατι αποτι φαινεται δεν εισαι ψαγμενος,μην πεσεις απο τα συννεφα οταν ακουσεις η μαθεις ποσους εχει Η Λαρισα!(Δεν το λεω για να σου την πω φιλικα παντα...)

Ααααα διαβασε και αρκετα πιο πισω ενα ποστ για τους φοιτητες της Λαρισας του THEO-LEGENT που μαλλον ξερει!

Παράθεση από gmac >

Δε θέλω να το γυρίσω σε VS και επίσης λογικό είναι εγώ να υποστηρίζω τα Γιάννενα (είμαι Γιαννιώτης) κι εσύ τη Λάρισα (από το profile σου βλέπω ότι είσαι Λαρισαίος).
Ουτε εγω το θελω..απλα συζητηση να γινετε!
Ναι οντος και εγω ειμαι Λαρισαιος οπως και εσυ απο τα Γιαννενα!

Κατι τελευταιο...
Νομιζω οτι στις μεγαλες πολεις δεν ειναι μονο οι φοιτητες παιδια που κανουν το ματι του φοιτητη να γεμιζει,αλλα γενικα το ποσο κοσμο εχει η πολη!
Τι να το κανεις αν εχει ολη η πολη ας πουμε 20000 φοιτητες και δεν ειναι πανω απο 40000 πληθυσμο!
Δεν ειναι τυχαιο επομενος που ολοι θελουν Αθηνα-Θεσσαλονικη!

gmac

gmac's Avatar: Samsung SGH-i780
HSDPA Member
Παράθεση από chris7_ >
Νομιζω οτι στις μεγαλες πολεις δεν ειναι μονο οι φοιτητες παιδια που κανουν το ματι του φοιτητη να γεμιζει,αλλα γενικα το ποσο κοσμο εχει η πολη!
Πόσο κόσμο αλλά και τι κόσμο (δεν το λέω για τα Γιάννενα και τη Λάρισα αυτό, γενικά).

Όλοι θέλουν Αθήνα-Θεσσαλονίκη και για άλλους λόγους. Οι Αθηναίοι πχ για να είναι κοντά σπίτι τους, επειδή κάποιες από τις καλύτερες σχολές είναι συγκεντρωμένες εκεί κτλ.

Sugz

Sugz's Avatar: Nokia N95
HSCSD Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Γιάννενα με 2 παπούτσια πάνινα
Παράθεση από gmac >
Όχι δεν εννοεί την πλατεία Πάργης. Πλατεία Πύρρου εννοεί, όπως το είπε. Είναι η κεντρική πλατεία (γνωστή και ως σκέτο "Πλατεία" ), απέναντι από τη Νομαρχία.

Απλά κανείς δεν τη λέει έτσι (πλατεία Πύρρου δλδ) και είμαι σίγουρος ότι αν πας στα Γιάννενα και ρωτήσεις πως μπορείς να πας στην Πλατεία Πύρρου οι περισσότεροι δε θα ξέρουν
ε που θα πάει θα τα μάθω και εγώ σιγά σιγά...στο χάρτη την είδα ως πλατεία Πύρρου και γι'αυτό τη λέω έτσι!Η πλατεία Πάργης αν δεν κάνω λάθος είναι λίγο πιο πάνω!Πάντως εγώ μένω σε κάτι στενά κάτω από το δικαστικό μέγαρο και τη νομαρχία
P!nk it Up...

chris7_

HSUPA Member
Παράθεση από gmac >
Πόσο κόσμο αλλά και τι κόσμο (δεν το λέω για τα Γιάννενα και τη Λάρισα αυτό, γενικά).

Σιγουρα παιζει και αυτο τον λογο του...

_best_

GSM Phase 2 Member
Τα ειπα και παραπανω... Σημασια δεν εχει μονο η ποσοτητα του πληθυσμου των φοιτητων αλλα και η ποιοτητα των φοιτητων... Επειδη σπουδασα Γιαννενα (και διευκρινιζω οτι δεν ειμαι απο εκει), πιστευω οτι ειναι εγγυηση...

Η Sugz βρηκε καλο σπιτι απ'οτι καταλαβα... Ειναι κεντρο και καλη περιοχη.

chris7_

HSUPA Member
Παράθεση από _best_ >
Σημασια δεν εχει μονο η ποσοτητα του πληθυσμου των φοιτητων αλλα και η ποιοτητα των φοιτητων... :

Και με ποιο κριτηριο μετριεται η ποιοτητα των φοιτητων??

Dead Angel

Dead Angel's Avatar: Apple iPhone 3GS
HSDPA Member
Περιοχή: Ζωγράφου, Αθήνα
Παράθεση από gmac >
Φυσικά

ελα ρε θηριο, κι εσυ απο Γιαννενα εισαι? Μπορει να σε ξερω δλδ?

και οντως, η πλατεια πυρρου ειναι αυτη απεναντι απο τη Νομαρχια που την καταστρεψανε με το υπογειο παρκινγκ
η πλατεια παργης ειναι πιο πανω, εκει που ειναι και η Εκκλησια
Τελευταία τροποποίηση από Dead Angel: 29 Αύγ. 2008, 19:59.

_best_

GSM Phase 2 Member
Παράθεση από chris7_ >
Δεν ειπα οτι μετριεται...
Φαινεται ομως...

Dead Angel

Dead Angel's Avatar: Apple iPhone 3GS
HSDPA Member
Περιοχή: Ζωγράφου, Αθήνα
Παράθεση από chris7_ >
Δεν ειναι τυχαιο επομενος που ολοι θελουν Αθηνα-Θεσσαλονικη!
ο λογος που επιλεγουν Αθηνα-Θεσ/νικη ειναι γιατι εχουν καλυτερα πανεπιστημια, ειτε στο ονομα ειτε στην τεχνη

Παράθεση από chris7_ >
η ποιοτητα των φοιτητων ειναι δυσκολο. Για την ποιοτητα των κατοικων μπορουμε να πουμε δυο λογακια. Στα Γιαννενα πχ, οι κατοικοι ειναι βλαχοι οι περισσοτεροι. Τα πιτσιρικια εχουν αυτη τη σπαστικη προφορα..τα κοριτσακια ειναι ξεκωλα..και επισης υπαρχουν αλβανακια που το παιζουν πολυ μαγκες και θελουν πολυ ξυλο. Κατα τ'αλλα ωραια ειναι
Ολα τα λευτα να παρακολουθεις καυγα μεταξυ αλβανων μαγκακων και ελληνων μαγκακων, που ο καθενας εχει αστειες προφορες. τρελο γελιο
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης