Jump to content

Αποποινικοποίηση ναρκωτικών ουσιών;


PMNEDM
 Κοινοποίηση

Είστε υπέρ ή κατά της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών;  

216 members have voted

  1. 1. Είστε υπέρ ή κατά της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών;

    • Υπέρ της αποποινικοποίησης όλων.
      27
    • Υπέρ της αποποινικοποίησης,μόνο των "μαλακών".
      84
    • Κατά. Προτιμώ το υπάρχον σύστημα.
      88
    • Δεν είμαι βέβαιος...
      17


Recommended Posts

Παρακολουθούσα ένα ντοκιμαντέρ του BBC για την αποποινικοποίηση των ναρκωτικών χθες και ομολογουμένως με έβαλε σε σκέψεις...

Είναι σωστή η παρούσα αντιμετώπιση απέναντι στη μάστιγα των ναρκωτικών (τόσο ως προς την εμπορία, όσο και - κυρίως - προς τη χρήση);

Τα ζητήματα που προκύπτουν όσον αφορά την αποποινικοποίηση των ναρκωτικών είναι πολλά:

* Καταρχήν το βασικό, αν πρέπει να συμβεί κάτι τέτοιο ή όχι

*Αν ναι, θα αφορά όλα τα ναρκωτικά, ή μόνο μια μερίδα αυτών (τα λεγόμενα "μαλακά");

*Θα αφορά τη χρήση από οποιονδήποτε ή μόνο από άτομα που πάσχουν από κάποια ασθένεια (πχ για ανακούφιση από τους πόνους της αρθρίτιδας, κτλ);

 

Δεδομένης της μερικής ή πλήρους αποποινικοποίησης, πως θα εκτελεστεί αυτή και τι θα συμβεί στις διάφορες κοινωνικές δραστηριότητες:

 

*Ποιος θα κατασκευάζει/ διανέμει τα ναρκωτικά; Αν τα κατασκευάζουν φαρμακευτικές επιχειρήσεις (το πιο πιθανό και λογικό) μήπως εξαιτίας της τεράστιας αγοράς και των υπέρογκων κερδών, παραμεριστεί η αρχική τους ιδιότητα (της παρασκευής ευεργετικών για την υγειά φαρμάκων) που δεν έχει τα ίδια περιθώρια κέρδους;

Θα είναι υπεύθυνα για την πώληση τους ειδικευμένα μαγαζιά, φαρμακεία ή νοσοκομεία/κρατικά ιδρύματα;

 

*Αν η διανομή (ιδιαίτερα των ενδοφλέβιων ουσιών) γίνεται από νοσοκομεία θα βελτιωθεί το επίπεδο της ασφάλειας των χρηστών (από μολυνσεις, κτλ) και παράλληλα θα επιτευχθεί η μείωση των εξόδων τους που προκαλούνται από τα νοσήλια μολυσμένων χρηστών.

 

*Τί μήνυμα θα δίνει το κράτος και κατ' επέκταση η κοινωνία, αν είναι πλέον νόμιμη η χρήση ναρκωτικών; Δεν θα οδηγηθούμε σε αύξηση του αριθμού των χρηστών (με τη λογική "Πόσο κακό μπορεί να μου κάνει αν το κράτος μου το επιτρέπει");

 

*Με δεδομένο ότι θα είναι πιο εύκολο να βρεις πιο πολλά είδη ναρκωτικών ουσιών, μήπως υπάρξει εκτεταμένος συνδυασμός τέτοιων ουσιών (πχ αλκοόλ και μαριχουάνα και χάπια μαζί, αφού όλα θα είναι νόμιμα) που σίγουρα πολλαπλασιάζει τους κινδύνους;

 

*Θα μειωθεί το παράνομο εμπόριο των ουσιών; Εφόσον οι ουσίες θα διατίθενται νόμιμα και σε πολύ χαμηλότερες τιμές (αφού δεν θα υπάρχει ούτε αισχροκέρδεια, ούτε το μεγάλο ρίσκο στη διακίνηση τους) θα σταματήσει; Ή θα συνεχιστεί μέσω "πολέμου τιμών" και δημιουργίας νέων προϊόντων;

 

*Αν δεν είναι όλες οι ουσίες νόμιμες (πχ κρακ, ηρωίνη, που θεωρούνται και οι πιο βλαπτικές) μήπως αυτό θα αυξήσει το παράνομο εμπορία αυτών;

 

*Θα δημιουργηθεί μια τεράστια πηγή εισόδων για το κράτος (από τη φορολογία τους), και επομένως θα μπορούν να διατεθούν χρήματα σε κοινωφελείς σκοπούς.

 

*Η μείωση των τιμών θα ωφελήσει ή θα προκαλέσει περισσότερα από τα ήδη υπάρχοντα προβλήματα; Από τη μια πλευρά λόγω αυτής θα είναι πιο προσιτά τα ναρκωτικά σε περισσότερο κόσμο, από την άλλη θα υπάρχει μεγάλη μείωση της εγκληματικότητας, αφού δεν θα είναι "αναγκαία" τα εγκλήματα για την εξασφάλιση χρημάτων για να πάρουν οι χρήστες ναρκωτικά.

 

*Ουσίες όπως η αμφεταμίνες ή η κοκαΐνη είναι γνωστό ότι προκαλούν βίαιη συμπεριφορά. Μήπως η απελευθέρωση τους θα οδηγήσει σε αύξηση των εγκλημάτων βίας;

 

*Αν αυξηθούν οι μακροχρόνιοι χρήστες, τι κόστος θα έχει αυτό για την κοινωνία; Θα επηρεαστεί η αποδοτικότητα /διαύγεια αυτών στις δουλειές τους αλλά και γενικότερα;

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Ποιά είναι η άποψή σας; (Μιας και το θέμα είναι "υψηλής επικινδυνότητας, θα παρακαλούσα όσο μπορούμε να μείνουμε on-topic, και να χρησιμοποιούμε κόσμιες εκφράσεις... :wink: :) )

(Είπα να δημιουργήσω ένα ελαφρύ θέμα μιας και είναι και καλοκαιράκι! :p :w00t: )

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρεις τι νομίζω συνάδερφε :p PMNEDM; Ότι τέτοια ερωτήματα δεν έχουν νόημα. Εάν κάποιος ΘΕΛΕΙ να πάρει ναρκωτικά (βαριά, ελαφρά, όπως θες πέστα), είτε είναι νόμιμα είτε όχι, ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ.

 

Αν κάποιος θέλει να λύσει το πρόβλημα των ναρκωτικών, ας κοιτάξει ποιοι ακριβώς είναι οι λόγοι που ωθούν ένα άτομο να τα πάρει και να εθιστεί σε αυτά και ας ενημερώσει τον κόσμο για αυτά. Και λέγοντας ενημέρωση, δεν εννοώ σλόγκαν στην τηλεόραση με φράσεις-κλισέ στο τέλος ή αφίσες. Εννοώ εκπομπές στην ΤV με εικόνες από κέντρα απεξάρτησης, από άτομα εθισμένα και το πως ζουν... τέτοια πράγματα. Κάποιες φορές η αλήθεια πρέπει να προβάλλεται σε όλη την ωμότητά της ΜΠΑΣ και κάποιοι καταλάβουν τι κάνουν στον εαυτό τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν ιμαι βεβαιος για κατι τετοιο,ηδη πολλοι παιρνουν τετοια πραγματα αν ομως βγουν νονμιμα τα μαλακα ναρκωτικα μετα δεν θα πανε και στα πιο σκληρα?πιστευω οτι ακομα κι αν καποιος δεν εχει δοκιμασει τα μαλακα τωρα θα δοκιμασει αν βγουν νομιμα και φυσικα μετα θα περασει και στα πιο σκληρα,με λιγα λογια θα επικρατησει περισσοτερος χαμος απ οτι επικρατει τωρα που δεν ειναι νομιμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ:Γιατί να είναι νόμιμο πχ το αλκοόλ και όχι τα μαλακά ναρκωτικά?

Το τσιγάρο?Η καφείνη?Κάποιες από αυτές τις ουσίες σκοτώνουν πολύ περισσότερο κόσμο απ'ότι τα μαλακά.

 

Ναι ίσως αν γινόταν κάποτε η νομιμοποίηση να έτρεχαν όλοι να δοκιμάσουν,αλλά από την άλλη το παράνομο έχει τη "γλύκα" του,πολλοί το βλέπουν έτσι και δοκιμάζουν στην εφηβεία.

 

Ένα καλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θα ήταν ότι θα πωλούνταν σε coffee shops και έτσι όποιος ήθελε θα πήγαινε εκεί και δε θα ερχόταν σε επαφή με άγνωστο κόσμο και επικίνδυνες ίσως καταστάσεις.

 

Στην τελική στις μέρες μας όλοι κάνουν χρήση μαλακών ναρκωτικών...Δε νομίζω ότι είναι κάτι το φοβερό τώρα πια.

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος ΘΕΛΕΙ να πάρει ναρκωτικά (βαριά, ελαφρά, όπως θες πέστα), είτε είναι νόμιμα είτε όχι, ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ.

 

Αν κάποιος θέλει να λύσει το πρόβλημα των ναρκωτικών, ας κοιτάξει ποιοι ακριβώς είναι οι λόγοι που ωθούν ένα άτομο να τα πάρει και να εθιστεί σε αυτά και ας ενημερώσει τον κόσμο για αυτά. Και λέγοντας ενημέρωση, δεν εννοώ σλόγκαν στην τηλεόραση με φράσεις-κλισέ στο τέλος ή αφίσες. Εννοώ εκπομπές στην ΤV με εικόνες από κέντρα απεξάρτησης, από άτομα εθισμένα και το πως ζουν... τέτοια πράγματα. Κάποιες φορές η αλήθεια πρέπει να προβάλλεται σε όλη την ωμότητά της ΜΠΑΣ και κάποιοι καταλάβουν τι κάνουν στον εαυτό τους.

 

Και γω το πιστευω αυτο...αφεντικο! :p Και δεν ισχυει μονο για τα ναρκωτικα. Ο,τι κακο και να θες (να παρεις ναρκωτικα, να απατησεις το συντροφο σου,κτλ) αν το 'χεις βαλει σκοπο θα το κανεις. Αλλα:

1) Πιστευεις οτι το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζει ο κοσμος για τις παρενεργειες ή οτι απλα δεν τα πιστευει,ή τις αγνοει ή το θεωρει ακομα περισσοτερο "μαγκια"; Ειναι αναλογο του φαινομενου της ζωνης ασφαλειας στα αυτοκινητα...

2) Πρεπει να τιμωρουμε καποιον που ενσυνειδητα κανει κατι στο δικο του σωμα; Να τον στιγματιζουμε κοινωνικα (βαζοντας τον στη φυλακη) και να του στερουμε την ελευθερια του; Ή να προσπαθησουμε να τον θεραπευσουμε απο την εξαρτηση του;

 

1)Εγώ απορώ:Γιατί να είναι νόμιμο πχ το αλκοόλ και όχι τα μαλακά ναρκωτικά?

Το τσιγάρο?Η καφείνη? 2)Κάποιες από αυτές τις ουσίες σκοτώνουν πολύ περισσότερο κόσμο απ'ότι τα μαλακά.

1) Εχω ακουσει οτι απλα ηταν θεμα συγκυριων. Οταν αποφασιζονταν οι νομοι διεθνως υπηρχε εκτεταμενη χρηση αλκοολ και τσιγαρων και οχι τοσο των (μαλακων τουλαχιστον) ναρκωτικων, οποτε δεν μπορουσαν να απαγορευσουν τα πρωτα δυο. Δεν ξερω αν οντως ισχυει, και προσωπικα μου φαινεται καπως "παιδικο" επιχειρημα, αλλα το αναφερω.

2) Διαφωνω. Ειμαι σιγουρος για την καφεινη, και επειδη οι ερευνες δεν εχουν καταληξει ακομα με βεβαιοτητα και για την εκταση των βλαβων το τσιγαρου, ουτε για αυτο. Παρολα αυτα ξεχνας οτι με αυτα τα δυο τουλαχιστον δεν εχεις παρα ελαχιστες επιρροες στη συμπεριφορα σου (αρα και προς τους υπολοιπους) Οσο για το αλκοολ...θα σου πω παρακατω! :p

 

Στην τελική στις μέρες μας όλοι κάνουν χρήση μαλακών ναρκωτικών...Δε νομίζω ότι είναι κάτι το φοβερό τώρα πια.

Συγγνωμη, αλλα ουτε ολοι κανουμε χρηση (αν και ομολογουμενως κανουν παρα πολλοι) ουτε και θα σημαινε κατι αυτο...Το θεμα ειναι αν προκαλει βλαβες στον οργανισμο σου ή οχι. Και η πραγματικοτητα ειναι οτι προκαλει. Δυστυχως, οπως εχει ηδη γινει με το αλκοολ, εχει αρχισει να δημιουργειται σε μεγαλο βαθμο και για τα μαλακα ναρκωτικα ο μυθος οτι δεν εχουν σοβαρες παρενεργειες ή οτι... το κανουν ολοι. ;) Κατ' εμε θα επρεπε και στο αλκοολ να υπαρχει καποιος περιορισμος στην καταναλωση ... (αφου αλλωστε μεχρι καποιο σημειο ειναι και ευεργετικο για την υγεια του ανθρωπου)

 

(Οπως καταλαβαινετε, εγω ψηφισα "Δεν ειμαι βεβαιος"... :) )

 

Παρεμπιπτοντως να τονισω οτι η ψηφοφορια ειναι μυστικη, επομενως δεν φαινεται τι ψηφιζει ποιος...

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Και γω το πιστευω αυτο...αφεντικο! :p Και δεν ισχυει μονο για τα ναρκωτικα. Ο,τι κακο και να θες (να παρεις ναρκωτικα, να απατησεις το συντροφο σου,κτλ) αν το 'χεις βαλει σκοπο θα το κανεις. Αλλα:

1) Πιστευεις οτι το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζει ο κοσμος για τις παρενεργειες ή οτι απλα δεν τα πιστευει,ή τις αγνοει ή το θεωρει ακομα περισσοτερο "μαγκια"; Ειναι αναλογο του φαινομενου της ζωνης ασφαλειας στα αυτοκινητα...

Κι εγώ έτσι πιστεύω,είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα.Και για το κάπνισμα γνωρίζουμε τις παρενέργειες,κι όμως καπνίζουμε..

Απλά ο κόσμος ψάχνει τρόπους να περάσει καλά.

2) Πρεπει να τιμωρουμε καποιον που ενσυνειδητα κανει κατι στο δικο του σωμα; Να τον στιγματιζουμε κοινωνικα (βαζοντας τον στη φυλακη) και να του στερουμε την ελευθερια του; Ή να προσπαθησουμε να τον θεραπευσουμε απο την εξαρτηση του;

Σίγουρα είναι επιλογή του αλλά αν κάποιος είναι χρήστης ηρωίνης και είσαι γονιός ή φίλος του τι θα κάνεις?Θα τον αφήσεις να πεθάνει?Όχι..θα προσπαθήσεις να τον σώσεις.

 

1) Εχω ακουσει οτι απλα ηταν θεμα συγκυριων. Οταν αποφασιζονταν οι νομοι διεθνως υπηρχε εκτεταμενη χρηση αλκοολ και τσιγαρων και οχι τοσο των (μαλακων τουλαχιστον) ναρκωτικων, οποτε δεν μπορουσαν να απαγορευσουν τα πρωτα δυο. Δεν ξερω αν οντως ισχυει, και προσωπικα μου φαινεται καπως "παιδικο" επιχειρημα, αλλα το αναφερω.

Νομίζω πως απλά είναι θέμα οικονομικών συμφερόντων. ;)

2) Διαφωνω. Ειμαι σιγουρος για την καφεινη, και επειδη οι ερευνες δεν εχουν καταληξει ακομα με βεβαιοτητα και για την εκταση των βλαβων το τσιγαρου, ουτε για αυτο. Παρολα αυτα ξεχνας οτι με αυτα τα δυο τουλαχιστον δεν εχεις παρα ελαχιστες επιρροες στη συμπεριφορα σου (αρα και προς τους υπολοιπους) Οσο για το αλκοολ...θα σου πω παρακατω! :p

Οκ άσε την καφείνη.

Το αλκοόλ όμως σκοτώνει καθημερινά πόσους.Είτε επειδή γίνονται αλκοολικοί είτε επειδή πίνουν και οδηγούν κι έτσι όχι μόνο σκοτώνονται οι ίδιοι,αλλά σκοτώνουν και αθώους ανθρώπους που δε φταίνε σε τίποτα.Για μένα είναι πολύ χειρότερο το αλκοόλ από τα μαλακά ναρκωτικά.

 

Συγγνωμη, αλλα ουτε ολοι κανουμε χρηση (αν και ομολογουμενως κανουν παρα πολλοι) ουτε και θα σημαινε κατι αυτο...Το θεμα ειναι αν προκαλει βλαβες στον οργανισμο σου ή οχι. Και η πραγματικοτητα ειναι οτι προκαλει. Δυστυχως, οπως εχει ηδη γινει με το αλκοολ, εχει αρχισει να δημιουργειται σε μεγαλο βαθμο και για τα μαλακα ναρκωτικα ο μυθος οτι δεν εχουν σοβαρες παρενεργειες ή οτι... το κανουν ολοι. ;) Κατ' εμε θα επρεπε και στο αλκοολ να υπαρχει καποιος περιορισμος στην καταναλωση ... (αφου αλλωστε μεχρι καποιο σημειο ειναι και ευεργετικο για την υγεια του ανθρωπου)

Ναι όχι όλοι,αλλά το ποσοστό όσο πάει αυξάνεται και δεν είναι μύθος.

Σίγουρα η μακροχρόνια και πολύ συχνή χρήση ίσως δημιουργήσει κάποια προβλήματα πχ απώλεια μνήμης αλλά το να το κάνεις που και που δεν έχει παρενέργειες..

Σε μερικές χώρες κιόλας είναι νόμιμα για άρρωστους ανθρώπους.

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και γω το πιστευω αυτο...αφεντικο! :p Και δεν ισχυει μονο για τα ναρκωτικα. Ο,τι κακο και να θες (να παρεις ναρκωτικα, να απατησεις το συντροφο σου,κτλ) αν το 'χεις βαλει σκοπο θα το κανεις. Αλλα:

1) Πιστευεις οτι το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζει ο κοσμος για τις παρενεργειες ή οτι απλα δεν τα πιστευει,ή τις αγνοει ή το θεωρει ακομα περισσοτερο "μαγκια"; Ειναι αναλογο του φαινομενου της ζωνης ασφαλειας στα αυτοκινητα...

2) Πρεπει να τιμωρουμε καποιον που ενσυνειδητα κανει κατι στο δικο του σωμα; Να τον στιγματιζουμε κοινωνικα (βαζοντας τον στη φυλακη) και να του στερουμε την ελευθερια του; Ή να προσπαθησουμε να τον θεραπευσουμε απο την εξαρτηση του;

 

1) Το ότι γνωρίζεις κάτι στην «απέξω» έχει διαφορά από το να βλέπεις από κοντά τι είναι αυτό. Άλλο να σου λένε πχ «το κάπνισμα βλάπτει» και άλλο να βλέπεις ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ πως ζει ένας καρκινοπαθής. Πολλές φορές, όπως είπα και πριν, οι άνθρωποι χρειάζεται να ζήσουν κάτι σοκαριστικό για να πάρουν στα σοβαρά μια κατάσταση. Ειδικά όταν μιλάμε για μία γενιά όπως η δική μας, η οποία είναι μάλλον εφησυχασμένη.

 

2) Για μένα, το θέμα είναι πιο πολύπλοκο. Πάντα η ελεύθερη βούληση είναι σεβαστή, ωστόσο και πάλι αυτό έχει να κάνει με την ηλικία του ατόμου, τον βαθμό ενημέρωσης που έχει, το κατά πόσο ΟΝΤΩΣ γνωρίζει τι κάνει κτλ.

 

Και μην ξεχνάμε πως κάποιες φορές την πληρώνουν άσχετα άτομα την εξάρτηση ενός χρήστη. Εμένα πχ, μου έχει επιτεθεί πρεζόνι για να μου πάρει λεφτά. ΟΚ, σεβαστή η ελευθερία του, ας μαστουρώσει όσο θέλει, αλλά όχι και να βρεθώ εγώ μαχαιρωμένος...

 

Και αν δεν πείθουν όσα λέω, σκέψου το εξής: κατά πόσο κάποιος εξαρτημένος έχει ελεύθερη βούληση; Πόσο ελέγχει κάποιος τις πράξεις του όταν το μόνο που σκέφτεται (όταν σκέφτεται) είναι η επόμενη δόση;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κατασταλάξει κατά πόσον θα πρέπει να αποποινικοποιηθούν ή όχι μιας και δεν είναι αποδεδειγμένο εάν συμβάλλει στην μείωση της χρήσης. Εγώ αυτό που θα ήθελα είναι να αντιμετωπίζεται ο χρήστης όχι ως εγκληματίας και ως "άχθος αρούρης" αλλά ως ασθενής. Σε άλλες χώρες, στις φυλάκές, το κράτος μεριμνεί για την παροχή της δόσης των φυλακισμένων και σε μερικές χώρες (π.χ. Ελβετία) οι εξαρτημένοι φυλακισμένοι έρχονται σε επαφή με τον έξω κόσμο δουλεύοντας στο μπακάλικο των φυλακών από το οποίο μπορεί να ψωνίσει ο οποιοσδήποτε, χτίζοντας έτσι την εμπιστοσύνη των "έξω" για τους "μέσα". Για το συκεκριμένο θέμα ο κ. Κούλογλου ("Ρεπορταζ χωρίς Σύνορα") έχει αφιερώσει πολλές εκπομπές φέτος.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη μερική αποποινικοποίηση. Το τσιγάρο δεν είναι ναρκωτικό ; Ο καπνιστής δεν είναι χρήστης εθιστικών ναρκωτικών ουσιών; Προσωπικά πιστεύω ότι ή πρέπει να απαγορευτούν τα πάντα ,ακόμα και το τσιγάρο και να ισχύσουν σκληρές ποινές για τους εμπόρους. Επίσης θα ήταν καλό οι χρήστες να μην αντιμετωπίζονται σαν αλήτες αλλά σαν ασθενείς.
There is only one way... My way... The kounelis way... :shifty: :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το τσιγάρο είναι ουτοπικό γιατί στην καπνοβιομηχανία βασίζονται οι οικονομίες πολλών κρατών... Ανεπίσημα στα άλλα ναρκωτικά βασίζονται επίσης οικονομίες πολλών κρατών... Οπότε... Μάλλον το προβλημα θα υπάρχει πάντα...
There is only one way... My way... The kounelis way... :shifty: :cool:
Link to comment
Share on other sites

για ξεκολειστε λιγακι απο τις "υψηλες κοινωνιες" που βολταρετε οι περισσοτεροι και κοιταξτε και λιγακι παραεξω.ειναι τοσο ευκολο να βρεις χορτο η κανα κουμπι οσο ευκολο ειναι να αγορασεις τσιγαρα απο το περιπτερο.ειναι απιστευτος ο κοσμος που εχει δοκιμασει εστω και μια φορα στην ζωη του!προσωπικα αμφιβαλλω αν υπαρχει ατομο στις μερες μας που δεν εχει πιει μια φορα στην ζωη του..

και θεωρω το ιδιο αθωο ενα τσιγαριλικι οσο και ενα κουτακι μπυρα.

πιστευω οτι και να το κανουν νομιμο το ιδιο πραγμα θα ειναι.οσο ευκολο το βρισκεις παρανομα τοσο ευκολα θα ειναι και νομιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το τσιγάρο είναι ουτοπικό γιατί στην καπνοβιομηχανία βασίζονται οι οικονομίες πολλών κρατών... Ανεπίσημα στα άλλα ναρκωτικά βασίζονται επίσης οικονομίες πολλών κρατών... Οπότε... Μάλλον το προβλημα θα υπάρχει πάντα...

 

Υπαρχει και το αντεπιχειρημα οτι αν απελευθερωνοταν η χρηση τετοιων ουσιων, οι χωρες που τις παραγουν μαζικα και εξαρτωνται απο τη διακινηση τους (Αφγανισταν, χωρες Λατινικης Αμερικης, κτλ) θα μπορουσαν να αναπτυξουν πολυ περισσοτερο τις οικονομιες τους (αφου πλεον θα εμπορευονται νομιμα - και υψηλης ζητησης - προιοντα) Προφανως βεβαια αυτο δεν θα συνεφερε καποιες αλλες χωρες... :whistle:

 

(Παρεμπιπτοντως αρκετες φορες σε αυτο το θεμα εχω αναφερει επιχειρηματα υπερ της μιας ή της αλλης αποψης χωρις να τα ασπαζομαι , απλα και μονο για να δειξω οτι υπαρχει και η αντιθετη πλευρα του ζητηματος)

 

Για ξεκολειστε λιγακι απο τις "υψηλες κοινωνιες" που βολταρετε οι περισσοτεροι και κοιταξτε και λιγακι παραεξω.ειναι τοσο ευκολο να βρεις χορτο η κανα κουμπι οσο ευκολο ειναι να αγορασεις τσιγαρα απο το περιπτερο.ειναι απιστευτος ο κοσμος που εχει δοκιμασει εστω και μια φορα στην ζωη του!προσωπικα αμφιβαλλω αν υπαρχει ατομο στις μερες μας που δεν εχει πιει μια φορα στην ζωη του..

 

Γιατι πιστευεις οτι στις "υψηλες κοινωνιες" δεν υπαρχει χρηση ναρκωτικων ουσιων;; :confused: Και για να ειμαστε και σαφεις, ποιος ειπε οτι δεν ειναι ευκολο να αγορασεις ναρκωτικα ή οτι δεν ειναι διαδεδομενο;! Απλα σε καποιους απο εμας, σε αντιθεση προφανως με εσενα, το φαινομενο φανταζει ανησυχητικο και θα θελαμε να αντιμετωπιστει καταλληλα! ;)

Κοιτα...ισως ηταν το ιδιο πραγμα αν με μια μακροχρονια καταναλωση μισου λιτρου μπιρας τη μερα αντιμετωπιζες προβληματα με το αναπνευστικο σου συστημα (βηχας, φλεματα, καρκινος του λαιμου, κα) , ψυχολογικες (καταθλιψη, αγχος) ή αλλες συνεπειες (παροδικη απωλεια μνημης,ελλειψη συγκεντρωσης ή μεγαλυτερη πιθανοτητα εμφανισης καρδιακου επεισοδιου) Ευτυχως, δεν συμβαινει κατι τετοιο! :cool: ( πριν διαφωνησεις, αν θες διαβασε το Link που εδωσα πιο πανω)

Τελος, γιατι υπαρχει αυτη η ταση να δικαιολογησουμε κατι που προκαλει προβληματα συγκρινοντας το με κατι αλλο που επισης προκαλει προβληματα; :!:

 

( α και για να σε συγκλονισω... Μολις γνωρισες τον πρωτο ανθρωπο που "δεν εχει πιει ουτε μια φορα στην ζωη του..." :p )

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

( α και για να σε συγκλονισω... Μολις γνωρισες τον πρωτο ανθρωπο που "δεν εχει πιει ουτε μια φορα στην ζωη του..." :p )

Kαντους δύο. :p :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κατά ,είμαστε που είμαστε μπάχαλο γενικώς και αποποινικοποίηση; :confused:

άλλος ένας λόγος για να κάνει κάποιος χρήση; :w00t: ( αν και λόγος δεν υπάρχει ουσιαστικός για να πάρει κάποιος ναρκωτικά , αλλά άλλο θέμα είναι αυτό.... :whistle: )

 

Είναι "έγκλημα" έτσι κι αλλιώς η όποια χρήση πνευματικώς και σωματικώς !!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα.Ειδαμε και τ'αποτελεσματα σε χωρες οπως η Ολλανδια,οπου νομιμοποιηθηκαν...οχι μονο δεν μειωθηκε η χρηση τους,αλλα αυξηθηκε κατακορυφα...ξερεις τι ειναι για το πιτσιρικι ή εφηβο να πηγαινει στο περιπτερο της γειτονιας του για ν'αγορασει τσιχλες & καμια κοκα κολα ή καρτα για το κινητο & να βλεπει & το χασισακι μπροστα του? :mad: Θα πει "πω πω αν το δοκιμασω αυτο θα ειμαι ο πρωτος μαγκας στην παρεα" & τα υπολοιπα τα ξερετε... :rolleyes:

 

Ενας τροπος υπαρχει για την καταπολεμηση του προβληματος των ναρκωτικων.Η σωστη εημερωση & η εξαρθρωση ολων των γνωστων κυκλωματων...με το να τα νομιμοποιουμε,νομιμοποιουμε & τους θανατους τοσων χιλιαδων νεων απ'αυτα... :!:

 

Και ο χαρακτηρισμος "μαλακο" & "σκληρο" εχει καταντησει γραφικος στις μερες μας...ξερω ατομα που εκαναν χρηση...μαλακων επι χρονια & ηταν σε χειροτερη κατασταση απ'οσους τρυπησαν τις φλεβες τους για 5-6 φορες & μετα σταματησαν...δεν υπαρχει ελαφρυ & βαρυ...ειναι σα να λεμε πως το μαρλμπορο λαιτ ειναι ακινδυνο,ενω το κανονικο θανατηφορο... :rolleyes:

 

Και αν νομιζετε πως ολοι...εχουμε πιει ή πινουμε,κανετε λαθος...ευτυχως δεν εχουμε καταντησει ακομα εκει(οποιος εχει ζησει στο εξωτερικο θα καταλαβει τι εννοω... ;) ).

Link to comment
Share on other sites

dyskolo na vreis kapoion pou den exei piei?den exw dokimasei kan tsigaro kai eimai 23 me olous tous antrhwpous gyrw mou na kapnizoun,na tin pinoun,mexri kai filous me koka exw.i apopoinikopoihsi ton malakon pistevw pos tha kanei kalo pantos,an kai to pio simantiko einai i enimerosi. i provoli tou rekviem gia ena oneiro stin efiviki ilikia tha ekane kalo se polla atoma se ekeini ti krisimi ilikia.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια, ειμαι κατα.

Με εχει καλυψει πληρως ο PMNEDM, κι εχω σκεφτει κι εγω και τις δυο πλευρες του νομσματος.

Απο το τσιγαριλικι μεχρι τα πιο βαρια ειμαι κατα.

Το οτι ειναι ευκολο να βρεις κατι τετοιο ειναι οντως πανευκολο...γι' αυτους που ψαχνονται!

Δηλαδη το ναρκωτικο ποτε δεν θα ερθει να με βρει.

Εγω πρεπει να παω να το βρω.

Και προσωπικα δεν θα το βρω τοσο ευκολα αν βγω ενα Σαββατοβραδο για ποτο...πρεπει να το "ζηταω"...

Εγω δεν εχω δοκιμασει ουτε προκειτε μιας και θελω το μυαλο μου να γινει "νερο" στην ηλικια των 80 περιπου απο γηρατια (αν τα φτασω) και εχω σταδιακα απο τωρα

.(και μην πειτε οτι η παρατεταμενη χρηση ναρκωτικων ουσιων (μιλαω και για τσιγαριλικι) δεν επηρεαζει στην "ορθη" λειτουργια μυαλου, λογικης κτλ κτλ, γιατι θα κανετε λαθος.Το λεω γιατι απο πολλους το εχω ακουσει.)

Και p.s. κριμα αν φτασαμε σε σημειο να πρεπει να ειμαστε "φτιαγμενοι" για να περασουμε καλα...

 

P.S.- Δημητρη καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φυσικά κατά,όμως τον βλάκα δεν μπορεί κανένας να των σώσει από την βλακεία του :) Ο νοών νοητό :baby:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Σακη sorry, αλλα δεν καταλαβα! :O

Εισαι κατα της αποποινικοποιησης ή απλα δηλωνεις κατα ολων των εξαρτησεων; :confused:

 

Το οτι ειναι ευκολο να βρεις κατι τετοιο ειναι οντως πανευκολο...γι' αυτους που ψαχνονται!

Δηλαδη το ναρκωτικο ποτε δεν θα ερθει να με βρει.

Εγω πρεπει να παω να το βρω.

Σωστος...Αν και εχω και φιλους και γνωστους που εχουν κανει/ κανουν χρηση, κανενας ποτε δεν με προετρεψε, ουτε καν μου προσφερε... ;) :cool:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος...Αν και εχω και φιλους και γνωστους που εχουν κανει/ κανουν χρηση, κανενας ποτε δεν με προετρεψε, ουτε καν μου προσφερε... ;) :cool:

 

Ακριβως ετσι.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το ξεθάβω. Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, το τσιγάρο έχει μόνο αρνητικές επιπτώσεις στον οργανισμό. Η κάναβη πάλι, ενεργεί θετικά στον άνθρωπο. Βέβαια η καπνοβιομηχανία στηρίζει κράτη ολόκληρα. Γνωστό. Θα μου πεις και αφού το ξέρεις τι μας τα πρήζεις. Σωστά.

 

Για να επανέλθω, πιστεύω ότι όποιος καταστρέφεται από ναρκωτικά, ήταν καμμένο χαρτί από πριν. Εντάξει αν παίρνει speedball κάθε μέρα, δε θα καταστραφεί; Σίγουρα. Υπάρχουν και άτομα που έχουν καταστραφεί από το μαύρο. Αυτοί ήταν από πριν κατεστραμένοι, δε γίνεται να καταστραφείς από το μαύρο αν δεν έχει προδιάθεση.

 

Όσο για την ηρωίνη. Υπάρχει ουσία που σταματά στον εγκέφαλο τον εθισμό σε αυτήν. Και guess what: Είναι το ίδιο απαγορευμένη με την ηρωίνη (με τη διαφορά ότι η ηρωίνη διακινείται και κρατικά :P) Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Τέλος, το πρόβλημα των ναρκωτικών δε θα λυθεί όσο υπάρχει αμάθεια. Γιατί π.χ. να θεωρείται το LSD ναρκωτικό ακόμη και σήμερα; (με την κακή έννοια του όρου) Μια ψυχοτροπική ουσία είναι, και ενοχοποιήθηκε λόγω $@^@ μυαλών που κυκλοφορούν και πουλάνε πρέζα σε εξίσου $@^@ μυαλά.

Καταλήγωντας, το θέμα αυτό έχει πολλές πλευρές και απόψεις του τύπου "μακριά, όλα είναι θάνατος" ή στην αντίπερα όχθη "τα δοκιμάζω όλα και είμαι εντάξει". Περιμένω τις απόψεις σας επί του θέματος (εγώ έκανα το καθήκον μου, το ξέθαψα το θρεντ :p)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Η κάναβη πάλι, ενεργεί θετικά στον άνθρωπο. Βέβαια η καπνοβιομηχανία στηρίζει κράτη ολόκληρα.

 

Τέλος, το πρόβλημα των ναρκωτικών δε θα λυθεί όσο υπάρχει αμάθεια.

Αν και καθιστός ορθώς εμίλησες :)

Όντως, να προσθέσω, ότι στην παγκόσμια ιστορία δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ καταγεγραμμένος θάνατος από υπερβολική δόση ινδικής κάναβης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...