Κοινόχρηστα & κανονισμοί πολυκατοικιών

Κλειδωμένο Θέμα

woudoulis

woudoulis's Avatar: Samsung GT-S8500 Wave
EDGE Member
Περιοχή: athina
Γειά σας
Τι γνωρίζετε για κοινόχρηστα κανονισμούς κλτπ ?
πχ εμάς τώρα ΧΩΡΙΣ να έχει υπογράψει κανείς έβαλε 1500 ευρώ προκαταβολή για επισκευή εξωτερικά πολυκατοικίας.
Μπορεί κάποιος διαχειριστής ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ να κανονίζει τέτοιες εργασίες ?
Καταρχάς με ρώτησε εμένα αν μπορώ να δίνω κάθε μήνα για 6 μήνες μεγάλα ποσά κοινόχρηστα ?
Ξέρει κανείς να μου πει ? δηλαδή από πλευράς νομοθεσίας με παίρνει να πω "δεν τα δίνω δεν υπέγραψα δεν έχω ? "
Ευχαριστώ

FREAK_OF_NATURE

FREAK_OF_NATURE's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
4G Member
Περιοχή: Among other fairies
suneleuseis sthn polukatoikia sas de kanete?apo oti 8umamai apo to 8ema me ton agapio kanete....mhpos prota8hke kai sumfonh8hke ekei en apousia sou?
Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*

Xourxoulitsos

Xourxoulitsos's Avatar: Nokia N78
HSUPA Member
Περιοχή: ▐▐▐▐▐▐
Εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτήτης?
Ως ενοικιαστής νομίζω δικαιουσαι να πληρωνεις λιγοτερα, η και να μη συμμετασχεις σε τετοια εξοδα

GreekCharmed

GreekCharmed's Avatar: Sony Ericsson W300i
HSDPA Member
Περιοχή: Still on paradise
Παράθεση από woudoulis
Γειά σας
Τι γνωρίζετε για κοινόχρηστα κανονισμούς κλτπ ?
πχ εμάς τώρα ΧΩΡΙΣ να έχει υπογράψει κανείς έβαλε 1500 ευρώ προκαταβολή για επισκευή εξωτερικά πολυκατοικίας.
Μπορεί κάποιος διαχειριστής ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ να κανονίζει τέτοιες εργασίες ?
Καταρχάς με ρώτησε εμένα αν μπορώ να δίνω κάθε μήνα για 6 μήνες μεγάλα ποσά κοινόχρηστα ?
Ξέρει κανείς να μου πει ? δηλαδή από πλευράς νομοθεσίας με παίρνει να πω "δεν τα δίνω δεν υπέγραψα δεν έχω ? "
Ευχαριστώ

Απαγορεύεται να γίνονται εργασίες στην πολυκατοικία χωρίς ο διαχειριστής να έχει ενημερώσει γραπτώς και προφορικώς όλους τους ένοικους και ιδιοκτήτες και χωρίς να έχει προηγηθείο συνέλευση. Επειδή εμείς στην δικιά μας πολυκατοικία έχουμε πολλά 'λουλούδια' έχουμε απο κοντά τον δικηγόρο μας που μας συμβουλεύει για όλα.
Ψάξε έναν δικηγόρο επί του θέματος (αν θέλεις σου συστήνω τον δικό μου) όχι σώνει και καλά να γίνει κάτι, αλλά για να έχεις υπόψιν σου τα δικαιώματά σου σαν ιδιοκτήτης κλπ.
Namaste!

woudoulis

EDGE Member
Παράθεση από GreekCharmed
Απαγορεύεται να γίνονται εργασίες στην πολυκατοικία χωρίς ο διαχειριστής να έχει ενημερώσει γραπτώς και προφορικώς όλους τους ένοικους και ιδιοκτήτες και χωρίς να έχει προηγηθείο συνέλευση. Επειδή εμείς στην δικιά μας πολυκατοικία έχουμε πολλά 'λουλούδια' έχουμε απο κοντά τον δικηγόρο μας που μας συμβουλεύει για όλα.
Ψάξε έναν δικηγόρο επί του θέματος (αν θέλεις σου συστήνω τον δικό μου) όχι σώνει και καλά να γίνει κάτι, αλλά για να έχεις υπόψιν σου τα δικαιώματά σου σαν ιδιοκτήτης κλπ.
Πρώτα έβαλε τα κοινόχρηστα ( έναντι 1500 ευρώ ) χωρίς να ενημερώσει πόσες φορές θα μπουν αυτά τα έναντι και μετά έκανε συνέλευση.
Δεν μπόρεσα να πάω στη συνέλευση αλλά από 30 διαμερίσματα πήγαν μόνο 8 άτομα.
Δεν πληρώνω μέχρι να έρθει ο Σεπτέμβρης που θα γυρίσουν όλοι

axidous

axidous's Avatar: LG D821 Nexus 5
GPRS Member
Περιοχή: Πειραιας

τι ισχυει?

Λοιπον σχετικά με τα κοινοχρηστα τι ισχυει ..
Βαση του καταστατικου πρεπει να προηγηθει συνελευση για οποιαδηποτε δαπάνη πάνω απο καποιο ποσο (εμας ειναι 300 ευρω) και να υπάρχει η πλειοψηφία που θα ψηφισει για την δαπανη
Αν δεν υπαρχει πλειοψηφια πρεπει να ξαναγινει συνελευση σε μια εβδομαδα και με την απολυτη πλειοψηφια (αν δεν ερθουν ολοι ψηφιζουν αυτοι που ειναι παροντες) εγκρινεται η αποριπτεται η δαπανη
Γραφεται στα πρακτικά και γινεται η Δαπανη
Αν εισαι ενοικιαστης πρεπει να ειδοποιησεις τον ιδιοκτητη γιατι δεν εχεις διακιωμα ψηφου
Αν αφορά κατι που θα γινει στην πολυκατοικια και δεν σε αφορά αμεσα , τοτε αναγραφεται για τον ιδιοκτητα και στο αφερει απο το νοικι

Αυτα
google.com/+AntonisXidous

woudoulis

EDGE Member
Η συνολική Δαπάνη είναι γύρω στα 9000 ευρώ νομίζω

Αν πήγαν μόνο 5 άτομα από τα 30 της πολυκατοικίας δηλαδή και συμφώνησαν μόνο οι 5 πρέπει να πληρώσουμε οι υπόλοιποι ? Καταρχάς εγώ μένω ΑΚΑΛΥΠΤΟ γιατί να πληρώσω τις εργασίες στην πρόσοψη ?
Καλό ΣαββατοΚύριακο ( Δευτέρα τώρα θα ξαναμπώ μιας και ΟΤΕ καπούτ στο σπίτι )

azeppos

azeppos's Avatar: Sony Ericsson W800i
In memoriam
Περιοχή: Αθηνα
Παράθεση από woudoulis
Η συνολική Δαπάνη είναι γύρω στα 9000 ευρώ νομίζω

Αν πήγαν μόνο 5 άτομα από τα 30 της πολυκατοικίας δηλαδή και συμφώνησαν μόνο οι 5 πρέπει να πληρώσουμε οι υπόλοιποι ?
Οπως σε ολες τις γ. Συνελευσεις στην πρωτη πρεπει να υπαρχει πλειοψηφια, αν οχι επαναλαμβανεται σε συντομο χρονικο διαστημα, και ασχετως αριθμου παροντων.
Οι αποφασεις της 2ης Γ.Σ. ειναι δεσμευτικες ακομα και αν παρθηκαν με την παρουσια 3 ατομων.

woudoulis

EDGE Member
Παράθεση από azeppos
Οπως σε ολες τις γ. Συνελευσεις στην πρωτη πρεπει να υπαρχει πλειοψηφια, αν οχι επαναλαμβανεται σε συντομο χρονικο διαστημα, και ασχετως αριθμου παροντων.
Οι αποφασεις της 2ης Γ.Σ. ειναι δεσμευτικες ακομα και αν παρθηκαν με την παρουσια 3 ατομων.
Πολύ φασιστικό μου κάνει
5 άτομα να αποφασίσουν ΙΟΥΝΙΟ μήνα που οι συνταξιούχοι της πολυκατοικίας έχουν πάει στα χωριά τους ? είναι δυνατόν ?
Ας αναπτύξουμε το θέμα για να μη κλείσει Τι προβλήματα αντιμετωπίζετε γενικά με τις πολυκατοικίες σας ? έχετε πάει ποτέ σε συνέλευση ? δεν είναι σαν σήριαλ του Δαλιανίδη ?

garfield

garfield's Avatar: Siemens ME45
Banned
Περιοχή: Αθήνα
Kανονικά πρέπει να υπάρχει ένα βιβλίο όπου γραφονται ολα τα πρακτικά της συνέλευσης (εχω γράψει εγω..... ).
Υστερα σαν ενοικιαστής (αν εισαι) δεν πληρώνεις τιποτα για αυτό, ειναι θέμα του ιδιοκτήτη (έχω πληρωσει εγω... ).
Και τέλος, ασχέτως που μένεις πληρωνεις για επισκευή και βάψιμο, και ειναι απόλυτα λογικό. Δηλαδή ακόμα κι αν μένεις στον ακάλυπτο ή οπουδήποτε θα σου άρεσε να μπαινεις σε μια πολυκατοικια που η προσοψη της έχει το μαυρο της το χάλι? Για σκέψου το λίγο...

woudoulis

EDGE Member
Ιδιοκτήτης είμαι και απλά σου λέω ότι στα 30 διαμερίσματα μόνο 5 θέλουν και συγκεκριμένα μία που είναι στον τελευταίο όροφο κινεί όλη τη διαδικασία γιατί θέλει να βαφτεί το μπαλκόνι της.
Εγώ και ο καθένας μπορεί να μην έχει .Εγώ ετοιμάζομαι να πάρω δάνειο να φτιάξω το σπίτι μου μέσα .Αλλοι έχουν βάψει μόνοι τους τα μπαλκόνια τους.
Στην τελική ουκ λάβεις παρά του μη έχοντος. Από μένα φράγκο δεν θα πάρουν .Ας τα βάλουν από την τσέπη τους όσοι θέλουν.Δεν είναι μικρό ποσό τα 9000 ευρώ

arfi-gorgona

arfi-gorgona's Avatar: Telit G80
HSDPA Member
Περιοχή: Κερατσινι
Να αυτά είναι τα προβλήματα όταν συμβιώνεις με πολλούς για αυτό και δεν ήθελα να πάμε σε πολυκατοικία....όταν τα δουν και οι δικοί μου μπροστά τους που πάντα μέναμε σε μονοκατοικία τότε να δούμε τι θα λένε.

woudoulis

EDGE Member
Παράθεση από arfi-gorgona
Να αυτά είναι τα προβλήματα όταν συμβιώνεις με πολλούς για αυτό και δεν ήθελα να πάμε σε πολυκατοικία....όταν τα δουν και οι δικοί μου μπροστά τους που πάντα μέναμε σε μονοκατοικία τότε να δούμε τι θα λένε.
ΡΕ ΣΥ !!!!!!!!!!!! Μένατε σε μονοκατοικία και φύγατε ? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ???????????????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σ Ο Β Α Ρ Ο Λ Ο Γ Ε Ι Σ ????????????????????????????????
Αν έμενα σε μονοκατοικία δεν θα έφευγα με ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!!

ntanny

ntanny's Avatar: Nokia C5
HSCSD Member
Περιοχή: kailar-city
Σχετικα με το εξωτερικο βαψιμο ειχαμε και εμεις τετοιο προβλημα.Αποφαση του ενος(εχει μεσα του το σπυρι του πρωην οικοπεδουχου)και με την παρεα του ακομη 3 ατομα βαψανε την οικοδομη σαν καραγκιοζη .Μονο ο 2ος οροφος δηλαδη.Τελικα για πανω απο 5 χρονια ειμαστε "σαν καραγκιοζιδες",αλλα φετος εβαψα συμφωνα με τα χρωματα που εβαψε καποιος που ανοιξε μαγαζι.Κανενας δεν του ειπε γιατι εβαλε αλλο χρωματισμο.Ποιος να τολμισει τωρα να κανει παρατηρηση σε μενα ! Και το καλο ειναι οτι εν`οσο εγω(προσωπικα) εβαφα,μου ζητησαν τους κωδικους χρωματων αλλα 3 διαμερισματα.
Σε 2 μερες εχουμε "Αυγουστιατικα" συνελευση για εκλογη διαχειριστη(πρωτη φορα στα χρονικα τετοιο μηνα) και για θεματα οικοδομης.
Το βασικο θεμα ειναι οτι στον 2ο εχουν υγρασια απο κακη κατασκευη πλακας ασχετα αν μπηκε και μωσαϊκο για προστασια αμεσως μετα την κατασκευη της οικοδομης.Θελανε μονωση.Σκεπη λεγανε(ο ενας βασικα - γονος του οικοπεδουχου).Τελικα κανανε καλυψη με ενα υγρομονωτικο υλικο.Βγαλανε και κοστολογιο ισομερως για ολους(ισα ενα 45αρι και ισα ενα 108αρι?).Πληρωσαν οι του 2ου οροφου,ενας για να μην τον πριζουν και ενας που ηδη ειχε φυγει αλλα δεν θελησε να αφησει εκρεμωτητες.13 ειμαστε ολοι οι ιδιοκτητες.
Βαση αποφασης Αρειου Παγου θελει ομφωνια και συμβολαιογραφικη πραξη η αλλαγη χρησης ταρατσας(μια και θελουν σκεπη).Τους την αρνηθηκα.
Φετος επανερχοντε με την εξης προταση.Να κανουν σκεπη (οι 3.Ο 4ος μαλλον θελει να απλωνει μπουγαδα)και να μπει κεντρικη κεραια TV.Για την κεραια δεν αρνουμαι.Ειχα κανει προταση και εγω παλαιοτερα σαν διαχειριστης.
Ομως εχω ενα ερωτημα .Οταν λες(ο γονος ντε,του οικοπεδουχου)οτι εχεις τον αερα και μπορεις να κανεις ο,τι θελεις(με τον νεο αντισεισμικο πλεον δεν χτιζει τιποτε),γιατι δεν προχωρας στην τοποθετηση σκεπης?Που κολλας?
Ενα πραγμα να θυμομαστε ολοι.Ο οικοπεδουχος πεθαινει αμα τη αντιπαροχη.Απλα μπορει να εχει ψηφους οσες και τα διαμερισματα που του ανηκουν.
Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !
Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
1)αν τελικα αποφασιστει απο πλειοψηφια να βαφτει ακομη κ να μην θες/εχεις θα πληρωσεις αναλογα με τα τετραγωνικα,αν θα ειναι ακαλυπτος ή προσοψη δεν νομιζω να εχει σημασια-ολα θα βαφτουν-.
2)αν πανε σε εισαγγελεα βαρδιας Αθηνων ή Πειραιως που δεν κοστιζει κ τιποτα,σου στελνουν κ ειδοποιητηριο.(εφοσον εχει ψηφιστει απο πλειοψηφια παντα)

δηλ.αν καποιος δεν πληρωνει ποτε κοινοχρηστα+δεν εχει λεφτα ουτε για καποια εξοδα της πολυκατοικιας οπως το βαψιμο που το κανεις 1 φορα στα ποσα χρονια,πρεπει οι υπολοιποι 20-30 ιδιοκτητες να πληρωνουν κερατιατικα?
Τελευταία τροποποίηση από kage: 16 Αύγ. 2006, 13:21.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης