Jump to content

[Εφαρμογή] KG Power Toys


kounadisk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε πολλούς από εμάς που επιλέξαμε το PDA και ως κινητό τηλέφωνο, λείπουν κάποιες επιλογές που είχαμε παλιότερα και μας βοηθούσαν να ελέγχουμε (κατά το δυνατόν) τον λογαριασμό μας κάθε μήνα. Έτσι γεννήθηκε η ιδέα για έναν All-in-One Cost Calculator που θα έδινε πληροφορίες για εξερχόμενες κλήσεις, αριθμό SMS / MMS και χρήση GPRS.

Και η ιδέα υλοποιήθηκε... και λέγεται KG Power Toys

 

Μέσω του Today Plugin της εφαρμογής μπορείτε να ενημερωθείτε άμεσα για:

α. Το συνολικό χρόνο των εξερχομένων κλήσεων σας,

β. Τον αριθμό μηνυμάτων (SMS και MMS) τα οποία έχουν αποσταλεί,

γ. Τη χρήση του GPRS για μία ή περισσότερες συνδέσεις,

δ. Το συνολικό κόστος χρήσης με ΦΠΑ όλων των παραπάνω βάσει των χρεώσεων σας.

 

Σας δίνεται επίσης η δυνατότητα να καθορίσετε τη χρέωση σας κάθε μήνα βάσει των χρεώσεων του δικτύου σας.

Αναλυτικότερα:

 

Εξερχόμενες Κλήσεις

Μηνιαίο πάγιο

Δωρεάν χρόνος ομιλίας

Ελάχιστος χρόνος κλήσης

Κόστος / δευτερόλεπτο

 

SMS / MMS

Μηνιαίο πάγιο

Δωρεάν SMS και MMS

Κόστος ανά SMS και MMS

 

GPRS

Μηνιαίο πάγιο

Δωρεάν χρήση

Κόστος για επιπλέον χρήση

 

Η εφαρμογή είναι Freeware, υπάρχει σε δύο εκδόσεις για WM2003 και WM2003SE και μπορείτε να κατεβάσετε την εδώ (Updated 10/06/2005).

 

 

Έκδοση 2.0.2

Διορθώθηκε το πρόβλημα με τον μετρητή εξερχομένων SMS.

Mπορείτε πλέον να επιλέξετε τη γλώσσα (Ελληνικά ή Αγγλικά) με την οποία εμφανίζονται οι ρυθμίσεις και τα τα στοιχεία στο Today Plugin.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πρόταση βελτίωσης της εφαρμογής, αναφορά προβλήματος που τυχόν δημιουργήθηκε, ή οτιδήποτε θεωρείτε ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο.

 

Τελευταία έκδοση: http://www.myphone.gr/forum/downloads.php?do=file&id=61

Edited by MsK
Update 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 374
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκτός αυτό που ήδη σου είπα με ΡΜ για το "0.00", μήπως να υπήρχε και μια επιλογή κατα την εγκατάσταση για γλώσσα (ελληνικά ή αγγλικά), αφού η εφαρμογή απευθύνεται στο ελληνικό κοινό?
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτό που ήδη σου είπα με ΡΜ για το "0.00", μήπως να υπήρχε και μια επιλογή κατα την εγκατάσταση για γλώσσα (ελληνικά ή αγγλικά), αφού η εφαρμογή απευθύνεται στο ελληνικό κοινό?

Η πρόταση σου για τα αριθμητικά πεδία έχει ήδη καταγραφεί.

Από τη στιγμή που η εφαρμογή δεν χρειάζεται μεγάλες διορθώσεις, το επόμενο βήμα είναι οι Ελληνικές εκδόσεις.

Φαντάζομαι ότι μέχρι το τέλος του μήνα θα υπάρχουν στο site και ελληνικές εκδόσεις για τα δύο υποστηριζόμενα λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, συγχαρητήρια φίλε kounadisk για τη προσπάθεια και το πολύ καλό αποτέλεσμα. :)

Έχω ένα πρόβλημα όμως, μάλλον δεν ρυθμίζω κάτι σωστά.. Λοιπόν έχω τον PhoneDashboard για να μετράω τον χρόνο το εξερχομένων κλήσεων.Φυσικά έβαλα και το Power Toys. Aλλα το PhoneDashboard μου βγάζει οτι έχω μιλήσει 150 λεπτά (και όντως είναι τόσο), και το KG μου λέει 20 λεπτά.:O Tα μηδένισα και τα 2 την ίδια μέρα.. (έκανα ρεσετ τα Outgoing)

 

Φίλε kounadisk έχεις καμιά ιδέα?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, συγχαρητήρια φίλε kounadisk για τη προσπάθεια και το πολύ καλό αποτέλεσμα. :)

Έχω ένα πρόβλημα όμως, μάλλον δεν ρυθμίζω κάτι σωστά.. Λοιπόν έχω τον PhoneDashboard για να μετράω τον χρόνο το εξερχομένων κλήσεων.Φυσικά έβαλα και το Power Toys. Aλλα το PhoneDashboard μου βγάζει οτι έχω μιλήσει 150 λεπτά (και όντως είναι τόσο), και το KG μου λέει 20 λεπτά.:O Tα μηδένισα και τα 2 την ίδια μέρα.. (έκανα ρεσετ τα Outgoing)

 

Φίλε kounadisk έχεις καμιά ιδέα?

Thanks

 

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια.

Έχεις εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση που ανέβηκε στο site στις 6/6;

 

Αν έχεις μιλήσει 150 λεπτά μέσα σε 2 μέρες, θα ήθελα αν μπορείς να στείλεις pm με το πόσες είναι στον αριθμό και τη διάρκεια των κλήσεων τους, να δω για ποιο λόγο δεν στις μετράει σωστά. H εφαρμογή τους τελευταίους 2 μήνες που βρίσκεται σε αυτή την μορφή ως beta, δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα με τον υπολογισμό των εξερχομένων. Πρέπει να πω βέβαια ότι δεν είχαμε ποτέ τέτοια χρήση σε τόσο λίγο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια.

Έχεις εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση που ανέβηκε στο site στις 6/6;

 

Αν έχεις μιλήσει 150 λεπτά μέσα σε 2 μέρες, θα ήθελα αν μπορείς να στείλεις pm με το πόσες είναι στον αριθμό και τη διάρκεια των κλήσεων τους, να δω για ποιο λόγο δεν στις μετράει σωστά. H εφαρμογή τους τελευταίους 2 μήνες που βρίσκεται σε αυτή την μορφή ως beta, δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα με τον υπολογισμό των εξερχομένων. Πρέπει να πω βέβαια ότι δεν είχαμε ποτέ τέτοια χρήση σε τόσο λίγο χρόνο!

 

Δεν τα μίλησα σε 2 μέρες, είπα οτι μηδένισα τις εξερχόμενες και στα 2 προγράμματα την ίδια μέρα. Απο τις 3 του μήνα μέχρι και σήμερα έχω μιλήσει 131 λεπτά. (βλέπω και τις κλήσεις στο log του dashboard), ενώ το KG λέει 30 λεπτά.Δεν ήξερα για την καινούρια έκδοση, πάω για download. ;)

 

EDIT: Έβαλα την τελευταία έκδοση και μετραει σωστά 145 λεπτά (λογικά επειδή βάζει τα 30sec ελάχιστη) Σφαίρα πάει τώρα :up:

Μπορούμε να τα βλέπουμε όλα μαζί στην today χωρίς να χρειάζεται το βελάκι για scroll?

 

Keep up the good work :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
ενα μεγαλο μπραβο στους δημιουργους!!!!απιστευμα χρησιμο!!!μια χαρη παιδια,πως κανω μηδενισμο;που τον εχει;τετοια στραβομαρα με δερνει; :blink:
Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο μπραβο στους δημιουργους!!!!απιστευμα χρησιμο!!!μια χαρη παιδια,πως κανω μηδενισμο;που τον εχει;τετοια στραβομαρα με δερνει; :blink:

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε lagoudakis... Χαρά μου να βλέπω ότι η εφαρμογή καλύπτει ανάγκες!!! :D

 

Reset στους μετρητές μπορείς να κάνεις όταν το Today Plugin εμφανίζει τις εξερχόμενες, ή τα μηνύματα, ή τις συνδέσεις που κάνεις monitor! Στην δεξιά πλευρά του plugin, εκτός από το εικονίδιο για refresh, υπάρχει και το εικονίδιο του κάδου ανακύκλωσης που κάνει ακριβώς αυτό που επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε lagoudakis... Χαρά μου να βλέπω ότι η εφαρμογή καλύπτει ανάγκες!!! :D

 

Reset στους μετρητές μπορείς να κάνεις όταν το Today Plugin εμφανίζει τις εξερχόμενες, ή τα μηνύματα, ή τις συνδέσεις που κάνεις monitor! Στην δεξιά πλευρά του plugin, εκτός από το εικονίδιο για refresh, υπάρχει και το εικονίδιο του κάδου ανακύκλωσης που κάνει ακριβώς αυτό που επιθυμείς!

σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση :) απλα σου λεω οτι ειναι το τελειο προγραμμα για ακομα μια φορα,απορουσα παντα γιατι να υπαρχει αυτη η σημαντικη απουσια απο τα ppc
Link to comment
Share on other sites

Όντως kounadisk Τέλειο το πρόγραμμά σου. Συγχαρητήρια.

 

Όπως είπε και ο FuriouS, Δεν γίνεται να βλέπουμε πάνω από μια "οθόνες" την ίδια στιγμή στην today screen? να μην χρειάζεται δηλαδή να πατήσουμε τα βελάκια για να πάει από το Total cost στο Outgoing calls κτλ... Μάλιστα θα έλεγα αν τελικά γίνει, και αν είναι εύκολο (είμαι άσχετος από προγραμματισμό σε ppc, αλλά και γενικά, οπότε αυτά που λέω και μου φαίνονται λογικά μπορεί να είναι ακατόρθωτα στην πραγματικότητα) να επιλέγει ο χρήστης την ομαδοποίηση.

 

Δηλαδή να βάλω στη μια ομάδα total cost kai outgoing calls, ωστε να τα βλέπω συνέχεια, ταυτόχρονα, και στην άλλη ομάδα messages sent kai bluetooth traffic, ωστε μόλι πατάω τα βελάκια να γυρνάει σε αυτήν την ομάδα. Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά...

 

 

Κάτι άλλο, δεν έχω καταλάβει τι είναι τα tweaks. Ξέρω τι σημαίνει η λέξη... αλλά τι κάνει η επιλογή?

"Display acceleration settings"

Link to comment
Share on other sites

den moy metraei ta sms!

eggatestisa tin v2 se se 2020i me diktio vodafon kai exo free 120min.

kai ua iuela kai ligo boiuia me tis riumisis

Φίλε maikm, έλεγξε στην καρτέλα Tweaks και στα "SMS Settings", ότι το "Request Delivery Notification" είναι τσεκαρισμένο. Αν είναι τσεκαρισμένο αυτό και είναι τσεκαρισμένο και το "Monitor outgoing SMS", θα σου μετράει κανονικά τα εξερχόμενα SMS

Link to comment
Share on other sites

...τι κάνει η επιλογή?

"Display acceleration settings"

Φίλε cmavr8,

Σε ευχαριστώ καταρχάς για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι να σας βοηθήσει η εφαρμογή με τον λογαριασμό του κινητού, όσο κι εμένα!!! :D

Το "Display acceleration settings", μεγαλώνει με την cache των Windows όσον αφορά την οθόνη. Θα δεις διαφορά μόνο αν έχεις εγκατεστημένο κάποιο παιχνίδι/πρόγραμμα που θα έχει μεγάλες απαιτήσεις σε γραφικά, όπως πχ destinator!

Link to comment
Share on other sites

Αχα, ωραίο ακούγεται (μόλις έβαλα το destinator) αλλά τι drawbacks έχει? Δηλαδή μπορώ να το βάλω στο τελευταίο στάδιο? ή έχει επιπτώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Αχα, ωραίο ακούγεται (μόλις έβαλα το destinator) αλλά τι drawbacks έχει? Δηλαδή μπορώ να το βάλω στο τελευταίο στάδιο? ή έχει επιπτώσεις?

"Τρώει" περισσότερη μνήμη!!! Άλλες επιπτώσεις δεν υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

einai tsekarismenes oi epiloges gia ta sms alla sinexizi na min moy metraei ta exerxomena sms.

anafora paradosis erxete kanonika

den exo bali times xreosis gia ta sms kai exo eggatestimeno kai to zen profiles

mipos kai ftei kati apo ayta?

file kounadisk mipos exeis kapio programa gia profiles alla na min dimioyrgi problimata kai na einai elafri gia to systima?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή! :)

 

Το πρόβλημα με την μη καταγραφή των sms το έχω κι εγώ είτε με την πρώτη version είτε με τη δεύτερη.Έκανα και hard reset και το δοκίμασα μόνο του πάνω στο S100 αλλά δεν είδα κάποια διόρθωση (έχω κάνει το παραπάνω που αναφέρεις φίλε kounadisk).

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

einai tsekarismenes oi epiloges gia ta sms alla sinexizi na min moy metraei ta exerxomena sms.

anafora paradosis erxete kanonika

den exo bali times xreosis gia ta sms kai exo eggatestimeno kai to zen profiles

mipos kai ftei kati apo ayta?

file kounadisk mipos exeis kapio programa gia profiles alla na min dimioyrgi problimata kai na einai elafri gia to systima?

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή! :)

 

Το πρόβλημα με την μη καταγραφή των sms το έχω κι εγώ είτε με την πρώτη version είτε με τη δεύτερη.Έκανα και hard reset και το δοκίμασα μόνο του πάνω στο S100 αλλά δεν είδα κάποια διόρθωση (έχω κάνει το παραπάνω που αναφέρεις φίλε kounadisk).

ekana format kai eggatestisa to kg powertoys mono toy kai sinexizete to problima me ta sms!!

Kamia lisi?

και εγω εχω το ιδιο προβλημα με το μετρημα των sms στο 2020 :(

 

Βλέπω ότι όσοι έχετε πρόβλημα με τα SMS, χρησιμοποιείτε QTek και φαντάζομαι με προεπιλεγμένη γλώσσα τα Ελληνικά, το πρόβλημα πιστεύω ότι είναι η ίδια η αναφορά παράδοσης. Θα μπορούσατε να μου πείτε τι ακριβώς γράφει το μήνυμα της αναφοράς παράδοσης;

 

πχ: στο i-mate JAM όταν έρχεται αναφορά παράδοσης, το μήνυμα έχει ως εξής:

 

From : "System Administrator"

Subject: "Message delivered" ή "Message not delivered" αν δεν έχει γίνει παράδοση.

 

Είναι σχεδόν έτοιμη και η επιλογή μεταξύ Ελληνικών / Αγγλικών, οπότε αν λυθεί και το πρόβλημα με τα SMS θα ανέβει νέα έκδοση στο site το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο παροχέας κινητής τηλ που χρησιμοποιώ μου κάνει έκπτωση 50% μετα τα 3 πρώτα λεπτά, υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να ρυθμίσω τα KG power toys για αυτή την έκπτωση?
άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

πχ: στο i-mate JAM όταν έρχεται αναφορά παράδοσης, το μήνυμα έχει ως εξής:

 

From : "System Administrator"

Subject: "Message delivered" ή "Message not delivered" αν δεν έχει γίνει παράδοση.

Σύστημα

Παράδοση μηνύματος

 

Και οι λεπτομέρειες σε περίπτωση που χρειάζονται:

 

Από: Σύστημα;

Θέμα: Παράδοση μηνύματος

Απεστάλη: ημερομηνία ώρα

 

Το μήνυμα παραδόθηκε στον 3069xxxxxxxx

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

egw exw to ekshs problhma,den mporw na to egatasthsw.mporei kapoios na mou pei ti kanw giati 4 arxeia pou mou pernaei sto ppc to9090 ths qtek den anoigoun.efxaristw

pantws poli kalh prospatheia,sigxarhthria kunadisk

Link to comment
Share on other sites

Σύστημα

Παράδοση μηνύματος

 

Και οι λεπτομέρειες σε περίπτωση που χρειάζονται:

 

Από: Σύστημα;

Θέμα: Παράδοση μηνύματος

Απεστάλη: ημερομηνία ώρα

 

Το μήνυμα παραδόθηκε στον 3069xxxxxxxx

Άρα σε εσάς έρχεται σαν απλό μύνημα... Τι επιλογές έχει? σε εμάς έχει μόνο delete kai close. Ενώ στα μηνύματα έχει kai reply kai call nomizo

 

edit: Αν δηλαδή έχει τις ίδιες επιλογές με τα μηνήματα έρχεται σαν μήνυμα, και δεν αναγνωρίζεται από το KG...

 

Μιλάω πάντα για τις επιλογές που φαίνονται στο μπαλονάκι...

 

Καλά τα λέω ρε kounadisk?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...