Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις μέρος και τρόπο ζωής;

Θα εγκαταλείπατε την Αθήνα ???

Θα εγκατέλειπα την Αθήνα τρέχοντας εάν μπορούσα. 56 ψήφοι 60,87%
Δεν θα την εγκατέλειπα ακόμα και αν μπορούσα. 36 ψήφοι 39,13%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο ψήφων: 92
Απάντηση

Bayern7

no avatar
HSUPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Σωστός ο marios_fit.
Kαι εγώ στη Βέροια μεγάλωσα (40-50Κ κατοίκους) και θα προτιμούσα με τα χίλια να μενω σε μια τέτοια πόλη (Βέροια, Καβάλα, Έδεσσα, Δράμα, Βόλο, Σπάρτη) παρά σε Θεσσαλονίκη όπου ζω τώρα.
Αλλά είπαμε η επαγγελματική αποκατάσταση το επιβάλλει...

mario_fit

mario_fit's Avatar: Nokia E90
HSDPA Member
Περιοχή: Στα σαλονια...με τα προβατα together!!!
Παράθεση από FREAK_OF_NATURE
kat arxhn na ekfraso thn aporia moy...pera apo aytous pou einai sth lista sou oi upoloipoi na mh grapsoume?kai deyteron giati h dhmoskophsh afora mono thn a8hna?oi upoloipoi den exoume dikaioma summetoxhs kai pali???
Το πρωτο freak μου δεν το εγραψε με κακια.Ισως επειδη εχουμε μια "α" σχεση (π.χ. εγω τον εχω στους "φιλους"), και απλως το εγραψε χωρις να μειωσει τους υπολοιπους.(Ειπε οτι ξεχασε και πολλους)Ουτως ή αλλως ολοι μια παρεα ειμαστε.Ειλικριναα ετσι το βλεπω εγω.
ασ το αφησουμε αυτο ομως.Στο δευτερο που λες, η βααθυτερη εννοια ειναι οχι μονο Αθηνας - επαρχιας, αλλα αν το παρεις με μια πιο ευρεια( εννοια, ανα θα προτιμουσες να ζησεις σε μια "μεγαλουπολη"(δεν αναφερομαι στην Μεγαλοπολη-Τριπολη ), ή στην επαρχια.
Καιστην ελλαδα οι μεγαλουπολεις δεν ειναι και πολλες.Ο μισος πλυθσμος της χωρας στην Αθηνα εχει παει... (Χωρις κακια-ειρωνια)
Π.χ., εαν εσυ που γεννηθηκες στη Κω (υποθετικα παντα), και μεγαλωσες εκει, αν θα μπορουσες να ζησεις σε μια πολη σαν την Αθηνα.

FREAK_OF_NATURE

FREAK_OF_NATURE's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
4G Member
Περιοχή: Among other fairies
prosopika gennh8hka kai megalosa sth 8essalonikh...opote top erothma einai an 8a efeyga gia na pao na zhso se kapoia mikroterh polh...kai h prosopikh mou apanthsh einai pos nai..alloste kati tetoio 8a ginei...ta kinhtra omos einai ayta pou diaferoun .
p.x h garfield efyge kai phge se mikroterh polh gia ton antra ths...
o roukounas gia douleia..kapoios allos endexomenos gia sunduasmo kai ton duo...
kanenas ostoso den eida mexri tora na ekane esoterikh metanasteysh,apokentrosh,opos 8elete peite to etsi apla epeidh bare8hke ton tropo zohs sth polh...
Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*

Hunter

Hunter's Avatar: Samsung Galaxy S5
HSDPA Member
Περιοχή: Cape Town South Africa
εμεινα πεντε χρονια στην Ροδο οταν πρωτοηρθα στην Ελλαδα απο το εξωτερικο, και μετανιωνω καθε μερα που εφυγα και ηρθα στην Αθηνα.......και ναι εαν μπορουσα θα ξαναγυρναγα στην Ροδο
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.

theka_2003

theka_2003's Avatar: Siemens SX45
3G Member
Περιοχή: Λυκόβρυση
Εγω μεγάλωσα στην Αθήνα και τα τελευταία τέσσερα χρόνια ζω στην Καλαμάτα οπου σπουδάζω. Αυτό που έχω να πω μετα απο τέσσερα χρόνια στην επαρχία είναι οτι με τίποτα δεν θα μπορούσα να αφήσω την Αθήνα για να ζήσω αλλού γιατι ήδη μου λείπει αφάνταστα και δε βλέπω την ωρα να πάρω το πτυχίο μου να γυρίσω πίσω. Δε λέω πολύ ωραία πόλη η Καλαμάτα, συνδιάζει βουνό-θάλασσα και πολλές ομορφιές αλλα τα πλεονεκτήματα της Αθήνας, για μένα, είναι περισσότερα

bomber21

bomber21's Avatar: Nokia 206
Honored Member
Περιοχή: Ελλάς
Εγω μενω στη Βαρκιζα.Ειμαι ευτυχισμενος που ζω σε ενα τετοιο μερος το οποιο συνδυαζει τα πλεονεκτηματα της πολης και του χωριου-κωμοπολης.Εχεις τη θαλασσα σου,την ανεση σου,το χωρο σου και συναμα δεν εισαι μακρια απο υπηρεσιες,καταστηματα κτλ
Οταν κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας (σπανια) δεν αισθανομαι ανετα..Πνιγομαι..
Αναρωτιεμαι πως ζουν οι ανθρωποι εκει...

Συμπερασμα?Δεν αλλαζω τη Βαρκιζα με τιποτα!

RouKouNas

no avatar
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από FREAK_OF_NATURE
prosopika gennh8hka kai megalosa sth 8essalonikh...opote top erothma einai an 8a efeyga gia na pao na zhso se kapoia mikroterh polh...kai h prosopikh mou apanthsh einai pos nai..alloste kati tetoio 8a ginei...ta kinhtra omos einai ayta pou diaferoun .
p.x h garfield efyge kai phge se mikroterh polh gia ton antra ths...
o roukounas gia douleia..kapoios allos endexomenos gia sunduasmo kai ton duo...
kanenas ostoso den eida mexri tora na ekane esoterikh metanasteysh,apokentrosh,opos 8elete peite to etsi apla epeidh bare8hke ton tropo zohs sth polh...
Σωστος ο ΦΙΛΟΣ mario_fit (και εγω σε εχω στην Λιστα Φιλων )

FREAK διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ.. Ξερω πολλα ατομα που ζουν εδω στην Σαντορινη που απαρνηθηκαν την ζωη των μεγαλων πολεων (Αθηνα Θεσσαλονικη κ.α.) και ΕΨΑΞΑΝ να βρουν ακρη για να ερθουν να μεινουν εδω.. Δεν ηρθαν τυχαια οπως εγω π.χ. Επισης θα ηθελα να σου πω οτι με οσους απο τους λιγους παιδικους μου φιλους εχω ακομα επαφη και ζουν ακομα στην Αθηνα ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ (και πολλοι απο αυτους με οικογενειες και παιδια) μου ζητουν να τους βρω τον τροπο να κανουν αυτο που εκανα και εγω.. Λες να ειναι τυχαιο??

FREAK_OF_NATURE

FREAK_OF_NATURE's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
4G Member
Περιοχή: Among other fairies
de leo mporei na isxuei...ego anafer8hka sta post pou eixan ginei os stigmhs...
Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*

Michelle

Michelle's Avatar: Nokia 7610
HSCSD Member
Περιοχή: Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Αγρίνιο
Παράθεση από RouKouNas
Επισης θα ηθελα να σου πω οτι με οσους απο τους λιγους παιδικους μου φιλους εχω ακομα επαφη και ζουν ακομα στην Αθηνα ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ (και πολλοι απο αυτους με οικογενειες και παιδια) μου ζητουν να τους βρω τον τροπο να κανουν αυτο που εκανα και εγω.. Λες να ειναι τυχαιο??
Οχι δεν ειναι τυχαιο...απλα παντα ο ανθρωπος θελει αυτο που δεν εχει...Οι ιδιοι που σου τα λενε αυτα, αν πανε επαρχια ειναι πολυ πιθανο να θέλουν να γυρισουν πισω.

Dimitris79

Dimitris79's Avatar: Sony Ericsson P900
Banned
Περιοχή: Πειραιάς
Παράθεση από bomber21
Εγω μενω στη Βαρκιζα.Ειμαι ευτυχισμενος που ζω σε ενα τετοιο μερος το οποιο συνδυαζει τα πλεονεκτηματα της πολης και του χωριου-κωμοπολης.Εχεις τη θαλασσα σου,την ανεση σου,το χωρο σου και συναμα δεν εισαι μακρια απο υπηρεσιες,καταστηματα κτλ
Οταν κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας (σπανια) δεν αισθανομαι ανετα..Πνιγομαι..
Αναρωτιεμαι πως ζουν οι ανθρωποι εκει...

Συμπερασμα?Δεν αλλαζω τη Βαρκιζα με τιποτα!
Γενικα η παραλιακη ζωνη της Αθηνας(νοτια προαστια)& ο Πειραιας δεν εχουν καμια σχεση με το κεντρο...κανουμε & κανα μπανακι χωρις πολλα εξοδα...

RouKouNas

no avatar
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από Hunter
εμεινα πεντε χρονια στην Ροδο οταν πρωτοηρθα στην Ελλαδα απο το εξωτερικο, και μετανιωνω καθε μερα που εφυγα και ηρθα στην Αθηνα.......και ναι εαν μπορουσα θα ξαναγυρναγα στην Ροδο
Γεια σου φιλε Hunter,

Με την πρωτη ευκαιρια φιλε ΦΥΓΕ και θα με θυμηθεις.. Η ζωη σου θα γινει ανθρωπινη και θα διαρκεσει πολυ πολυ περισσοτερο.. Θελω να σου πω οτι το παιδακι μου θα γνωρισει και θα θυμαται για παντα τους 2 προ-παππουδες και την μια προ-γιαγια του που ειναι 78-74 και 77 ετων καλα να ειναι οι ανθρωποι.. Θα ηθελα και εγω πολυ να δω δις-εγγονα..

RouKouNas

no avatar
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από Michelle
Οχι δεν ειναι τυχαιο...απλα παντα ο ανθρωπος θελει αυτο που δεν εχει...Οι ιδιοι που σου τα λενε αυτα, αν πανε επαρχια ειναι πολυ πιθανο να θέλουν να γυρισουν πισω.
Πιθανο εως και Απιθανο..

Παράθεση από Dimitris79
Γενικα η παραλιακη ζωνη της Αθηνας(νοτια προαστια)& ο Πειραιας δεν εχουν καμια σχεση με το κεντρο...κανουμε & κανα μπανακι χωρις πολλα εξοδα...
Πολυ σωστα φιλε Δημητρη.. Αλλο μερος ο Πειραιας.. Στο Πασαλιμανι εζησα τα εφηβικα μου χρονια..

Crystall Palace και μετα Goody's Λεχματζουν και μετα Λουνα Παρκ Διπλα Μαρινα Ζεας πιτσα και μετα διπλα για καφε... Ομορφα χρονια..

Sovjohn

Sovjohn's Avatar: Sony Ericsson Xperia X8
GPRS Member
Περιοχή: Piraeus, Greece
Παράθεση από RouKouNas
Πιθανο εως και Απιθανο..

Πολυ σωστα φιλε Δημητρη.. Αλλο μερος ο Πειραιας.. Στο Πασαλιμανι εζησα τα εφηβικα μου χρονια..

Crystall Palace και μετα Goody's Λεχματζουν και μετα Λουνα Παρκ Διπλα Μαρινα Ζεας πιτσα και μετα διπλα για καφε... Ομορφα χρονια..
Και εγώ στο Πασαλιμάνι μένω. Φυσικά ο Πειραιάς έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου, ίσως γιατί την θεωρώ (λόγω λιμανιών, παραλιμανιών, μικρολιμανιων =), Ζέας, κτλ κτλ κτλ) μια πιο "απλωμένη" πόλη από την Αθήνα, που ένα μεγάλο ποσοστό της είναι αντιγραφή άλλου κομματιού της (δόμηση, αρχιτεκτονική, κτλ).

Παρ'όλα αυτά, έχω εκτιμήσει πολύ την Θεσσαλονική, την οποία έχω επισκεφτεί ελάχιστες μέρες ως τώρα (και όταν ήταν σχετικά άδεια).

Πόλη για περπάτημα είναι, από τις μεγάλες τουλάχιστον...Φιλικότατα παιδιά (όσοι Θεσσαλονικείς ξέρω είναι πολύ καλοί άνθρωποι), απίστευτο φαγητό (εδώ ολόκληρο θέμα για το...σουβλάκι εδώ μέσα -που εκεί είναι τεράστιο- και...καλά κρατούσε, τι να λέμε τώρα?) και ένα κλίμα "Αθηναίικο" αλλά με πιο χαλαρούς ρυθμούς...Καλή πόλη, όπως και άλλες επαρχιακές.

Φυσικά, σπουδάζοντας σε μικρή πόλη του εξωτερικού, θέλω κάτι μεσαίο, αλλά με ευχαρίστηση (αν είχα και μια δουλειά εκεί) θα μετακόμιζα σε μικρή πόλη...άλλος ρυθμός ζωής, περισσότερα πράγματα να κάνει κανείς για να ηρεμήσει...Από διασκέδαση ξέρω ότι κανείς δεν χάνεται και από ψώνια κτλ, να ναι καλά το eshopping για πράγματα που δεν βρίσκεις ή θες ποικιλία...

Βέβαια, εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ανοιχτόμυαλο άνθρωπο, που δεν θα είχε πρόβλημα να μείνει και στο εξωτερικό, και στην επαρχία...άλλοι φίλοι και γνωστοί μου δεν το κουνάνε από την Αθήνα με τίποτα!!! Αυτοί χάνουν...

-Γιάννης
Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.
Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

DENIOR

DENIOR's Avatar: BenQ-Siemens  S81
4G Member
Παράθεση από konstantinos_bei
Denior είσαι ακόμα 16 χρονών. Κι εγώ είμαι μόλις 22. Νομίζω στην παρούσα φάση της ζωής μας δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε κάποια πράγματα του στυλ: "ψυχική ηρεμία", "απουσία άγχους", "πώς να κουμαντάρεις μια οικογένεια", "καθαρός αέρας", "ησυχία".
Εγώ σπουδάζω στη Θεσσαλονίκη. Μεγάλωσα στη Χαλκίδα.Εκεί μένουν και οι γονείς μου δηλαδή. Τα τελευταία 3 χρόνια έχει αρχίσει και γίνεται ανυπόφορη η κατάσταση εκεί.Και μιλάω από άποψη κίνησης και ηρεμίας. Και το συζητάω με τους δικούς μου οι οποίοι περιμένουν πώς και πώς να τελειώσω με τις σπουδές, να πάρουν σύνταξη και να φύγουν για κάνα νησάκι. Φαντάζομαι λοιπόν ότι από τη στιγμή που όλοι είμαστε από το ίδιο σκαρί φτιαγμένοι, θα φτάσει κάποια στιγμή που θα παρακαλάμε να μπορούσαμε να φύγουμε από το φρενοκομείο της μεγαλούπολης. Πόσο μάλλον οι Αθηναίοι που ζουν και στο κολλαστήριο της Αθήνας. Εγώ προσωπικά ακόμα και τώρα παίρνοντας το πτυχίο μου αν μπορέσω να φύγω και να βρώ μια δουλειά σε κάνα νησί θα το κάνω όπωσδήποτε. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ λίγοι οι τυχεροί που βρίσκουν αξιοπρεπή δουλειά στα νησιά
Exo analogistei polles fores ta pleonekthmata kai ta meionekthmata ths zohs sthn Athhna.Symperana loipon pos aksizei na zo sthn Athhna,efoson h zoh me eyxaristei.

Thelo na anafero kai kati allo.Ta proastia ths Athhnas paroysiazoyn polles diafores mataksy toys.Paradeigmatos xarhn den tha hthela me tipota na meno se proastia opos to Peristeri h h Kypselh.Ekei h kinhsh einai anypoforh kai o synostismos epishs,eno den yparxei sxedon kanenas xoros prasinoy .

Agent M

Agent M's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: divizion by zero
Παράθεση από Hunter
Παίρνω αφορμή από αυτό που έγραψε ο φίλος Τεό και συμπληρώνω πως το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά και ήμουν στο παρα πέντε να φύγω από τον Πειραιά για να παω Ρόδο. Τελικά έμεινα στο καμίνι για τους Χ λόγους. Σωστό ή λάθος ο χρόνος θα δείξει.
Την αποκέντρωση την έχει σκεφτεί ο καθένας μας αλλά δίχως δουλειές όπως προανέφερε ο Bayern7 δεν φτάνει μόνο το κίνητρο. Θα ήθελα κι εγώ να έμενα σε ένα νησί αλλά έχει και τα μειονεκτήματά του. Π.χ σε μια φάση που θα είχα σαλτάρει και θα μου είχαν σπάσει τα νεύρα θα μπορούσα κάλλιστα να πάρω το αμάξι και να φύγω για Σούνιο για να πάω να αράξω ένα 2ωρο να ηρεμήσω. Ή ένα Σ/Κ που δεν θα δούλευα να φύγω Παρασκευή απόγευμα καρφί για Πήλιο,Αράχωβα ή όπου αλλού με βγάλει ο δρόμος...
Πέρα από αυτό έχει γίνει μια συνήθεια πλέον η κίνηση,η πόρτα σε ένα καλό μαγαζί,το σπάσιμο νεύρων και ότι άλλο κακό σου προσφέρει μια μεγαλούπολη.
Πάντως ποτέ δεν είναι αργά για αλλαγές.

Always have the feeling that something's missing or left behind...
[/b]
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης