Jump to content

Περιστέρια και μπαλκόνια


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά τα πανβρώμικα περιστέρια του ακάλυπτου που δεν σε αφήνουν να απλώσεις ούτε ρούχο και που κάνουν αυγά στις γλάστρες και κουτσουλάνε τα πάντα και βρωμάει το καλοκαίρι το μπαλκόνι και πρέπει να τρέχεις να καθαρίζεις κάθε μέρα με τη σπάτουλα τις κουτσουλιές τους πως φεύγουν ?

Εχω δοκιμάσει ........ βάζα με χλωρίνη για να μυρίζει να μην έρχονται ΤΙΠΟΤΑ

Εχω δοκιμάσει σακούλες να κουνιούνται με τον αέρα ΤΙΠΟΤΑ

Εχω δοκιμάσει καλαμάκια από σουβλάκια στις γλάστρες ΤΙΠΟΤΑ

Εχω βάλει περίφραγμα στα κάγκελα ...... ΤΙΠΟΤΑ

Τρώνε τα φύλα από τις γλάστρες , μπαίνουν μέχρι και μέσα στο σπίτι αν αφήσεις ανοιχτά

ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ? Εκτός από τεζάρισμα

Κάποια λύση να μην έρχονται στο μπαλκόνι ξέρετε ?

Εσείς έχετε πρόβλημα με περιστέρια ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Προσωπικα τα ταιζω καθημερινα!

Ψωμακι η και καλαμποκι.

 

Δεν με ενοχλουνε καθολου και ισα ισα μαρεσουνε.

Μην τα βλεπεις ολα απο την ασχημη πλευρα...

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τα ταιζω καθημερινα!

Ψωμακι η και καλαμποκι.

 

Δεν με ενοχλουνε καθολου και ισα ισα μαρεσουνε.

Μην τα βλεπεις ολα απο την ασχημη πλευρα...

 

Μήπως μένεις πρόσοψη ? μήπως μένεις κάπου με αυλή ?

Αν έμενες σε ακάλυπτο και μύριζαν όλα κουτσουλιές τι θα έλεγες ? :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το ιδιο προβλημα εχουμε ...Προσωπικα δεν εχω παρατηρησει καμια μυρωδια,αν και προβληματιζομαι για κατι που μου εχουν πει και δεν ξερω αν οντως ισχυει - το οτι οι κουτσουλιες τους ειναι ψιλο-διαβρωτικες! :(

Το βασικο μου προβλημα ( :angry: ) ειναι αυτο το καταραμενο "γουτ-γουτ" που κανουν ολη την ωρα! :p Τεσπα,προκειμενου να μην..."τα ψοφησω" θα το ανεχτω κι αυτο!Τι φταινε κι αυτα τα ερμα;! :cool:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ψιλο!

Είναι χωντρο-διαβρωτικές!!!

 

Εχω ακούσει ότι είναι και καρκινογόνες

Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ !!!!!!

Πχ ένα μπαλκόνι που δεν μένει κανείς ή ή από πάνω μου δεν βγαίνει ΠΟΤΕ στο μπαλκόνι να κάνει πχ κάτι να το φτιάξει με αποτέλεσμα να έχει μια ντουλάπα μπαλκονιού γεμάτη κουτσουλιές

Με το που κάνει λίγη ζέστη βρωμάει όλος ο ακάλυπτος

Χώρια τα φτερά και τα πούπουλα και οι ψείρες.

Είναι πολύ βρώμικα τα περιστέρια των ακάλυπτων.

Είμαστε σαν τον Ντόναλτ που κυνηγά τον Τσιπ και τον Νταίηλ.

Δεν μπορείς να απλώσεις τίποτα

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να μην έρχονται στο μπαλκόνι

Μέχρι και σκιάχτρο είχα φτιάξει κάποτε :lol:

Εντάξει και αυτά πασχίζουν μέσα στις πόλεις αλλά και αυτή η βρωμιά πια με τις κουτσουλιές λες και μένεις σε κοτέτσι είναι οι ακάλυπτοι της Αθήνας

Link to comment
Share on other sites

Α βρε Woudoulis αν δεν είχαμε και τα περιστεράκια να μας θυμίζουν λίγο τη φύση, τι θα κάναμε... Μην ανησυχείς, οι κουτσουλιές δεν είναι καρκινογόνες.

Βάλε μία τέντα. Αν το σπίτι δεν είναι δικό σου , πρότεινε στον ιδιοκτήτη να βάλεις τέντα και να του κρατάς τα μισά πχ κάθε μήνα από το ενοίκιο μέχρι να ξεπληρωθεί.

Αν δεν θέλει, κάνε μόνος σου μια ευρεσιτεχνία τέντας, ένα πλαστικό πχ που θα το καρφώσεις στους τοίχους του μπαλκονιού και θα τα δέσεις προς τα κάγκελα. Βάλε στις 2 γωνίες στηρίγματα για να μη σου πέφτει πολύ κάτω και σε κλείνει.

Κάτι τέτοιο σκέψου.

Προσωπικά όσο και να υποφέρω από τα περιστέρια, τα αγαπώ πάρα πολυ. Μαζεύω αρκετά που είτε έχουνε πέσει από τη φωλιά τους, είτε τα έχουνε δηλητηριάσει και προσπαθούμε να τα επαναφέρουμε, αν γίνεται.. Το δράμα είναι με τα βεγγαλικά το Πάσχα, όπου πολλά μωρά πέφτουν απ' τις φωλιές τους λόγω του μεγάλου θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Α βρε Woudoulis αν δεν είχαμε και τα περιστεράκια να μας θυμίζουν λίγο τη φύση, τι θα κάναμε... .

 

Με δουλεύεις φαντάζομαι !!!!!!!!!

Ποιά φύση ? που βρωμοκοπάει ο ακάλυπτος κουτσουλιές , που δεν τολμάς να αφήσεις στο μπαλκόνι ένα ποτήρι με καφέ από τις ψείρες και τα πούπουλα

που βάζεις δυό γλάστρες και σου τρώνε τα φύλα

Αυτά σου θυμίζουν τη φύση ? που κάνουν ένα ΓΟΥΡ ΓΟΥΡ ΓΟΥΡ ΓΟΥΡ ξημερώματα και κάνουν αυγά μέσα στις γλάστρες ?

Αυτά που την άλλη φορά είχαν μπει μέσα στο σπίτι και είπα αμάν να το βγάλω από τη κουζίνα στο μπαλκόνι ρίχνοντας ψίχουλα ?

Αυτά τα παχιά μεταλλαγμένα γκρίζα περιστέρια που ουδεμία σχέση δεν έχουν με τα αθώα περιστεράκια τα ολόλευκα ?

Απαπαπαπαπά αν αυτό συμβολίζει τη φύση τότε τι να πω !!!!

Τι τέντα να βάλω που είμαι στον δεύτερο δεν έχω ήλιο και αν βάλω και τέντα αυτό ήταν ......... θα σκοτεινιάσει.

Το κακό είναι δε πως αν βάλεις τέντα θα στην κάνουν από τη πάνω πλευρά ολόκληρη στρώση από κουτσουλιές ( βλέπω των απέναντι την τέντα )

Link to comment
Share on other sites

e oxi kai oi koutsoulies karkinogones!!!ntoingggg

 

tespa..sto 8ema...file woudoulis de mporeis na kaneis tpt..8a prepei na ma8eis na zeis me tis psuxoules aytes,tis koutsoulies tous,to grourgourhto tous..

gia ola uparxei lush..en anagh kleise to mpalkoni me guali gyro gyro...

pantos de nomizo na murizoun tooooooso polu oi koutsoulies...to leo epeidh eixa kapote 40 peristeria se eidiko peristerona(ektos polhs)..de 8umamai na murize pote..oi kotes murizoun perissotero alla oxi kai ta peristeria...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα περιστέρια. Στο παλιό μου σπίτι είχανε γεμίσει το μπαλκόνι κουτσουλιές αλλά τώρα όχι...

 

Όσο για το "χου-χου-χου" που κάνουν ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!! Μιλάμε αυτό το τραγούδι είναι ΓΑΜΑΤΟ και θέλω να το ακούω συνέχεια! Πολλές φορές μου κολλάει... Έχει πλάκα :lol: Τυχεροί όσοι είστε κοντά σε περιστέρια και ακούτε αυτό το υπέροχο και ρυθμικό "χου χου χου"... Ώπα, μόλις άκουσα "χου χου χου" από ένα περιστέρι που πρέπει να'ναι από εδώ κοντά, ωραία... :)

Link to comment
Share on other sites

ο ηχος των περιστεριων ειναι σαν να λενε Look at the loone! :D :D :D

απο κει και περα, μην το κανουμε τραγικο το θεμα και φτανουμε στην περιπτωση του αλλου στο Συνταγμα που τα δηλητηριαζει.Καποτε σιχαινομασταν τα σπουργιτια και τα χελιδονια που κανανε τα ιδια πραγματα και πλεον εχουν σχεδον εξαφανιστει γιατι τα πλακωσαμε στα φυτοφαρμακα,κλεισαμε τις τρυπες απο τα κεραμιδια και σε καθε ευκαιρια γκρεμισαμε τις χελιδονοφωλιες...Θα πρεπει να κατανοησουμε πως και ο κοσμος αυτος που ζουνε σε ενα μικρο κομματακι( που και αυτο το θελουμε για παρτη μας) πρεπει να αναπαραχθουν,να μεγαλωσουν και να συμβιωσουν μαζι μας.Συμφωνω πως ειναι ενοχλητικο και αποκρουστικο μια χεσμενη βεραντα,Το σκουπιδομανι ομως στους δρομους και η γενικοτερη μας συμπεριφορα ειναι χειροτερη απο των περιστεριων.

Δοκιμασε τις παρακατω λυσεις, οι οποιες μπορουν κατα ενα ποσοστο να σε ηρεμησουν και να σε κρατησουν συμβιο μαζι τους.

http://www.bird-x.com/pigeoncontrol/repel-pigeons-sbxpel.html

http://www.hotfoot.com/

εναλλακτικα κανε καταδρομικη σε καποια πτερυγα μαχης της Π.Α και βουτηξε το ειδικο κανονακι που διωχνει με τον θορυβο τα διαφορα πτηνα :p ή ενωσε σε παροχη 220V ενα συρματοσχοινο (προσοχη οταν θα πινεις τον καφε στο μπαλκονι μην ακουμπησεις το καγκελο ) :p

 

-προσπαθησε να καλυψεις με πλαστικο διχτυ τις γλαστρες αλλα προσοχη ωστε να μην αφησεις κενα και δεις κανενα πνιγμενο.

-μην αφηνεις τροφιμα και ζητησε το και απο τους ενοικους (εαν διαμενεις σε πολυκατοικια)

-εαν δεν μπορει να αποφευχθει,σε μια ησυχη πλευρα του μπαλκονιου,βαλε ενα πλαστικο κατω απο το σημειο που βλεπεις να πλησιαζουν περισσοτερο και δωστους την δυνατοτητα να καταλαβουν πως θα εχουν συγκεκριμενο σημειο για φωλια( εδω γραμματα τα βαζαμε να στελνουν,αλιμονο αν δεν καταλαβουν που ειναι η φωλια)

 

σε καθε περιπτωση,ηρεμια και συνεση :)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με πιλάφι τα έχεις δοκιμάσει; :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, είναι αρκετά τζαναμπέτικα ζώα και δύσκολα θα καταφέρεις να τα απομακρύνεις εφ'όσον έχουν κάνει τον χώρο «στέκι» τους. Δοκιμάστε να... καλύψετε τον ακάλυπτο με κάποιο δίχτυ, σε συννενόηση με τους άλλους ενοίκους.

Link to comment
Share on other sites

na sas po to diko mou problhma?apenanti apo to spiti mou exei dentra...ka8e vradu otan pao gia upno akouo mia koukoubagia...entelos spastiko...ti na kano?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το γουρ γουρ γουρ που κάνουνε είναι όντως όλα τα λεφτά... :D

 

στο θέμα σου βουδούλη, μια λύση για να μην πατάνε πάνω στα κάγκελα του μπαλκονιού. στις άκρες της μπάρας απ'τα κάγκελα (που στηριζόμαστε όταν χαζεύουμε) θα στερεώσεις 2 φελλούς τους οποίους θα ενώνει μια πετονιά ή τεσπάν κατιτίς παρόμοιο... έτσι θα χαλιούνται να κάθονται πάνω... άλλη λύση είναι να πάρεις καμιά γάτα κ να την αμολήσεις στο μπαλκόνι :p (έντιτ: δεν είχα προσέξει το ποστ του αρμαγεδδών :O )

Link to comment
Share on other sites

na sas po to diko mou problhma?apenanti apo to spiti mou exei dentra...ka8e vradu otan pao gia upno akouo mia koukoubagia...entelos spastiko...ti na kano?

 

Και μετά η κουκουβάγια έρχεται και σε χ3ζ3ι; :p

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

na sas po to diko mou problhma?apenanti apo to spiti mou exei dentra...ka8e vradu otan pao gia upno akouo mia koukoubagia...entelos spastiko...ti na kano?

Να κατεδαφισεις τα δεντρα :p

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Καραμπινα... 400$

Σφαιρες... 200$$

Σκοπευτρο... 50$$

 

Αξια να βλεπεις 10 περιστερια να πεφτουν κατω νεκρα... ανεκτημητη! :D

 

Περα απο την πλακα, εγω τα λατρευω! Παροτι κανουν το μπαλκονι της κουζινας σκ@τ@ μου αρεσει να τα βλεπω. Και τωρα που εχω εξημερωσει 2 και τα ταιζω απο το χερι μου, τα χαιδευω... Τα λατρευω!!! Δοκιμασε το... θα δεις τι ωραια που ειναι! Βεβαια αμα ερχονται 40 μαζι... αρχισε να σκεφτεσαι την μετακομιση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...