Πως στέλνουμε με αντικαταβολή;

Απάντηση

zyp3r

zyp3r's Avatar: Lenovo K910 Vibe Z
HSDPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Θελω να στειλω ενα δεμα αξιας 200 ευρω με αντικαταβολη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως γινεται η διαδικασια.Δηλαδη θα παω στο courier(των ελτα γιατι εχω ακουσει οτι παιρνεις τα λεφτα πιο γρηγορα) με το πακετο(συγκεκριμενα μια καρτα γραφικων) και θα τους πω να σταλει με αντικαταβολη και εξοδα του παραληπτη???
1)Το κουτι θα το πακεταρω εγω η θα το τυλιξουν αυτοι???
2)Θα μου δωσουν καποια αποδιξη οτι περιμενω να παραλαβω τα χρηματα???

Format,συναρμολογηση και αλλαγη Hardware H/Y μονο 15 ευρω.Πληροφοριες με πμ.

Bayern7

no avatar
HSUPA Member
Έτσι ακριβώς. Πας με το πακετάκι σου, το δίνεις, σου δίνουν την απόδειξη και σου λένε σε πόσο καιρό περίπου θα πάρεις τα χρήματα.

zyp3r

HSDPA Member
Ωραια αλλα το πακετο εγω θα το τυλιξω????

aris_21

aris_21's Avatar: Apple iPhone 6 Plus
HSDPA Member
Περιοχή: Λάρισα
Παράθεση από zyp3r >
Ωραια αλλα το πακετο εγω θα το τυλιξω????
καλο ειναι να το τυλιξεις εσυ.
για να ειναι και πιο ασφαλες.
παντως στην acs δεν στα πακεταρουνε σου λενε
να τα κανεις εσυ ο ιδιος.

FREAK_OF_NATURE

FREAK_OF_NATURE's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
4G Member
Περιοχή: Among other fairies
λοιπον,αν και διαβασα τα ανωθι ποστ θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:
πρεπει να στειλω ενα δεμα,βαρους λιγοτερο απο μισο κιλο(για την ακριβεια 100 γραμμαρια)απο την θεσσαλονικη στην αθηνα με αντικαταβολη.η αξια του περιεχομενου ειναι 60€.
απο οτι ειδα η υπηρεσια πορτα - πορτα των ελτα ειναι πιο αμεση οσο αφορα την "επιστροφη" των χρηματων.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: παω εγω στα ελτα της περιοχης μου με το δεματακι(συσκευασμενο??με τι?πως?)ή μπορουν να ερθουν απο το ιατρειο?
δηλωνω την αξια του και την πληρωνω + τελη (γυρω στα 2,5 € απο οτι ειδα),διευθυνση παραληπτη και μου δινουν λογικα καποια αποδειξη.
το δεμα παει(λογικα παντα) την επομενη μερα?και εγω θα ειδοποιηθω(και αν ναι απο ποιον) για να παω να παρω τα χρηματα?
τα χρηματα που θα μου επιστραφουν ειναι η αξια που εχω δηλωσει?
καποιος αλλος τροπος μεσω κουριερ υπαρχει?(να μην περασει ομως κανας μηνας)
Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Τελευταία τροποποίηση από FREAK_OF_NATURE: 9 Απρ. 2008, 20:32.

bill33

bill33's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
3G Member
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Παράθεση από FREAK_OF_NATURE >
λοιπον,αν και διαβασα τα ανωθι ποστ θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:
πρεπει να στειλω ενα δεμα,βαρους λιγοτερο απο μισο κιλο(για την ακριβεια 100 γραμμαρια)απο την θεσσαλονικη στην αθηνα με αντικαταβολη.η αξια του περιεχομενου ειναι 60€.
απο οτι ειδα η υπηρεσια πορτα - πορτα των ελτα ειναι πιο αμεση οσο αφορα την "επιστροφη" των χρηματων.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: παω εγω στα ελτα της περιοχης μου με το δεματακι(συσκευασμενο??με τι?πως?)ή μπορουν να ερθουν απο το ιατρειο?
δηλωνω την αξια του και την πληρωνω + τελη (γυρω στα 2,5 € απο οτι ειδα),διευθυνση παραληπτη και μου δινουν λογικα καποια αποδειξη.
το δεμα παει(λογικα παντα) την επομενη μερα?και εγω θα ειδοποιηθω(και αν ναι απο ποιον) για να παω να παρω τα χρηματα?
τα χρηματα που θα μου επιστραφουν ειναι η αξια που εχω δηλωσει?
καποιος αλλος τροπος μεσω κουριερ υπαρχει?(να μην περασει ομως κανας μηνας)
Για να ερθουν να το παρουν πρεπει να καλεσεις κουριερ.Να το συσκευασεις δεν ειναι δυσκολο,μια κολα χαρτι ή φακελο με φουσκαλες απο το βιβλιοπωλειο,γραφεις τα στοιχεια επανω οπως σε γραμμα.Τα χρηματα θα στα φερει ο ταχυδρομος αν χρησιμοποιησεις τα ελτα ,για το κουριερ δεν ξερω.Τα λεφτα που θα παρεις θα ειναι αυτα που θα εχεις δηλωσει,πχ 62,5€ (αξια και εξοδα),εκτος αν επιβαρυνθεις εσυ τα εξοδα οποτε θα ζητησεις ως ποσο τα 60€.Με το κουριερ μπορεις να παρακολουθεις τις κινησεις του δεματος μεσω της αποδειξης που θα παρεις απο το site του κουριερ.

gmac

gmac's Avatar: Samsung SGH-i780
HSDPA Member
Παράθεση από bill33 >
Για να ερθουν να το παρουν πρεπει να καλεσεις κουριερ.Να το συσκευασεις δεν ειναι δυσκολο,μια κολα χαρτι ή φακελο με φουσκαλες απο το βιβλιοπωλειο,γραφεις τα στοιχεια επανω οπως σε γραμμα.Τα χρηματα θα στα φερει ο ταχυδρομος αν χρησιμοποιησεις τα ελτα ,για το κουριερ δεν ξερω.Τα λεφτα που θα παρεις θα ειναι αυτα που θα εχεις δηλωσει,πχ 62,5€ (αξια και εξοδα),εκτος αν επιβαρυνθεις εσυ τα εξοδα οποτε θα ζητησεις ως ποσο τα 60€.Με το κουριερ μπορεις να παρακολουθεις τις κινησεις του δεματος μεσω της αποδειξης που θα παρεις απο το site του κουριερ.
Από όσο ξέρω δε σου φέρνει τα λεφτά ο ταχυδρόμος σπίτι (δεν ξέρω τι γίνεται με το πόρτα πόρτα όμως) αλλα έρχεται ειδοποίηση και πας και τα παίρνεις από το ταχυδρομείο.

FREAK_OF_NATURE

4G Member
πηρα την acs (για κουριερ) τηλεφωνο και μου ειπαν πως το δεματακι παει μεν την επομενη(εκτος αν το στειλω παρασκευη οπου μπορει να παει απο βδομαδα) ΑΛΛΑ σχετικα με την αντικαταβολη: κοστιζει 16,50€ τα οποια πληρωνω εγω και το χρηματικο ποσο που θα οριστει το εισπρατω 10 εργασιμες ημερες αφου γινει η παραλαβη...δλδ,αν το παραλαβει την δευτερα 14-4,τα χρηματα θα τα εχω εγω στις 29-4.
αυτο ομως που με ξενισε ηταν οτι η υπαλληλος μου ειπε "10 μερες απο την παραλαβη,οχι απο την αποστολη.η παραλαβη μπορει να γινει σε 10 μερες απο την ημερομηνια αποστολης"

bill33

bill33's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
3G Member
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Παράθεση από FREAK_OF_NATURE >
πηρα την acs (για κουριερ) τηλεφωνο και μου ειπαν πως το δεματακι παει μεν την επομενη(εκτος αν το στειλω παρασκευη οπου μπορει να παει απο βδομαδα) ΑΛΛΑ σχετικα με την αντικαταβολη: κοστιζει 16,50€ τα οποια πληρωνω εγω και το χρηματικο ποσο που θα οριστει το εισπρατω 10 εργασιμες ημερες αφου γινει η παραλαβη...δλδ,αν το παραλαβει την δευτερα 14-4,τα χρηματα θα τα εχω εγω στις 29-4.
αυτο ομως που με ξενισε ηταν οτι η υπαλληλος μου ειπε "10 μερες απο την παραλαβη,οχι απο την αποστολη.η παραλαβη μπορει να γινει σε 10 μερες απο την ημερομηνια αποστολης"
Tα εξοδα τα πληρωνεις με το που δωσεις το πακετο αλλα αν τα βαλεις στην αξια αντικαταβολης ,60+16,5€,θα τα παρεις πισω .Φυσικο ειναι να μετραει με την παραλαβη απο τον παραληπτη γιατι μπορει να μην το παραλαβει αμεσως μολις παει το πακετο αλλα λιγες μερες μετα.

FREAK_OF_NATURE

4G Member
ναι ,οκ,αλλα πως γινεται ενα δεμα απλο να πηγαινει την επομενη και ενα δεμα με αντικαταβολη να πηγαινει 10 μερες μετα?γιατι για 1-2 μερες δεν τιθεται θεμα.

FREAK_OF_NATURE

4G Member
απολυτα δυσαρεστημενη απο την acs

εστειλα ενα δεμα με αντικαταβολη αξιας 200€ απο θεσσαλονικη στην αθηνα στις 24-3
το δεμα πηγε στον παραληπτη 3 μερες μετα..
τους πηρα την περασμενη βδομαδα να ρωτησω σε ποσες μερες συνηθως παραδιδουν τα χρηματα της αντικαταβολης και μου ειπαν σε 8-10 εργασιμες.αφου τουε διευκρινησα πως εχουν περασει περισσοτερες απο 10 εργασιμες μερες(εκτος αν εκει δουλευουν μια μερα την εβδομαδα) μου ειπαν πως δεν εχει φτασει κατι και αν ειναι θα με ειδοποιησουν αμεσως...

ειδοποιηση φυσικα δεν ελαβα και ξαναπηρα τηλεφωνο σημερα..αφου ειπα το τι εχει συμβει στον κυριο που σηκωσε το τηλεφωνο,με παρεπεμψε σε μια κυρια.αυτη μου ζητησε τον κωδικο αποστολης...αφου της τον ειπα μου λεει "να σας παρω σε 5 λεπτα γιατι κολλησε ο υπολογιστης?"
"να με καλεσετε" της ειπα γνωριζοντας οτι νωριτερα απο μιση ωρα αποκλειεται να παρει..

τελικα με διεψευσε και πηρε στο 20λεπτο () και μου ειπε πως τα χρηματα ειναι εκει απο αρχες του μηνα αλλα τα ειχαν περασει σε λαθος ονομα() και το τηλεφωνο δεν φαινονταν καθαρα για να με ειδοποιησουν..

προσωπικα δεν προκειται να ξανασυνεργαστω με την συγκεκριμενη εταιρεια..επρεπε να τους παρω τηλεφωνο ΞΑΝΑ για να εντοπισουν το λαθος τους?

εντωμεταξυ το αλλο δεματακι που εστειλα εχει παει,εχουν ερθει τα χρηματα,ολα οκ...
Τελευταία τροποποίηση από FREAK_OF_NATURE: 20 Μάι. 2008, 10:40.

zyp3r

HSDPA Member
Eπρεπε να προτημισεις το κουριερ των ΕΛΤΑ.Το δεμα φτανει σε μια δυο μερες και τα χρηματα τα παιρνεις αμεσως.Τυχερη εισαι που δεν σου δωσαν τα λεφτα μετα απο μηνα.Συνηθως ετσι κανουν.

BabylonX

BabylonX's Avatar: Apple iPhone 4S
HSCSD Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Σόρρυ που το ξεθάβω αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ένα δέμα με αντικαταβολή στα ΕΛΤΑ περιλαμβάνει και την έννοια "συστημένο", έτσι δεν είναι; Θέλω να πω, απλό δέμα με περιεχόμενο αξίας δε θα έστελνα ποτέ, πάντοτε συστημένο, αλλά εάν σταλεί με αντικαταβολή δεν είναι και συστημένο; Διαφορετικά: θα πρέπει να πληρώσω έξοδα αποστολής + τέλος συστημένου + τέλος αντικαταβολής για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Ή μόνο έξοδα αποστολής + τέλος αντικαταβολής;

Ευχαριστώ!

macuser

macuser's Avatar: Apple iPhone 3GS
Mobile Newbie
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από BabylonX >
Σόρρυ που το ξεθάβω αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ένα δέμα με αντικαταβολή στα ΕΛΤΑ περιλαμβάνει και την έννοια "συστημένο", έτσι δεν είναι; Θέλω να πω, απλό δέμα με περιεχόμενο αξίας δε θα έστελνα ποτέ, πάντοτε συστημένο, αλλά εάν σταλεί με αντικαταβολή δεν είναι και συστημένο; Διαφορετικά: θα πρέπει να πληρώσω έξοδα αποστολής + τέλος συστημένου + τέλος αντικαταβολής για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Ή μόνο έξοδα αποστολής + τέλος αντικαταβολής;

Ευχαριστώ!
Μόνο έξοδα αποστολής και τέλος αντικαταβολής πληρώνεις. Είναι ήδη συστημένο εφόσον είναι αντικαταβολή.

makis_thess

makis_thess's Avatar: Neo N003
3G Member
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
αλλα παντα τα δεματα ζητανε ταυτοτητα (και χωρις αντικαταβολη)
εμενα με εκαναν ολοκληρη μανουρα ενω ηταν απλο δεμα ουτε αντικαταβολη ουτε συστημενο , αλλα αμα ηταν μικρος φακελος δεν θα ζητουσαν !

παντως εκτος την αντικαταβολη των κουριερ υπαρχει και η υπερεσια ΑΓΟΡΑ !
Σχεδον ιδιο κοστος (με αντικαταβολη) αλλα ερχονται πληρωνουν των ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ και περνουν το δεμα να το στειλουν !
Αν ειναι πανω απο 50€ πανε πρωτα να τα παρουν απο τον παραληπτη !
Γενικη και acs το εχουν !
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης