Jump to content

Απίστευτο: Μη μιλάτε για Μακεδονία!


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να τους χαιρώμαστε.

Μουλοχτά και ........ ας μην πω άλλη λέξη που μού'ρχετε, τα καταφέρανε και πλησιάζουμε στο απίστευτο να απαγορευθεί στην Ελλάδα να αναφέρετε η Μακεδονία με το όνομά της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και να βγαίνουνε χωρίς ντροπή και να μας το αιτιολογούνε.

Ντρέπομαι που ανήκω στην γενιά που στην εποχή της ειναι έτοιμο να εξαφανισθεί το όνομα της θρυλικής και ιστορικώτερης περιοχής της πατρίδας μας. Θα ντραπώ ακόμη περισσότερο εαν δεν αντιδράσω-ουμε. Θα παρακολουθήσω τις εξελίξεις και θα πράξω-ουμε. :!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικα δεν φταινε οι Σκοπιανοι αλλα οι "ηγετες" μας.

Σα δε ντρεπονται. Τα κονομανε αυτη, περνανε ωραια αυτοι και νομιζουν πως ολοι ετσι περναμε και πως δεν νιαζομαστε για τπτ.

Μονοι λυση ειναι να βγει ο Καρατζαφερης! Αν και μεχρη της επομενες εκλογες μαλλον θα εχουν καταντιση ετσι της καταστασης που κανενας δεν θα μπορει να κανει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι απίστευτο αλλά έτσι μάλλον εξηγείται το ότι άργησαν να απαντήσουν τα Σκόπια και τελικά απάντησαν αρνητικά γιατί άκουσα θα απαγορεύεται και σε αυτούς.

Το πιο περίεργο είναι ότι ο Μολυβιάτης φέΡεται να το απέκρυψε αρχικά και η αποκάλυψη του επίμαχου όρου έγινε από το Βήμα.

Ελπίζω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος αλλιώς τελικά έχει και πιο κάτω εκεί που φαινόταν ότι είχαμε πιάσει πάτο.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Ντροπή και αίσχος αν δεχτούμε την πρόταση αυτή.

 

ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ "ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ"

 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΟς ΠΡΟΔΟΤΗΣ :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν δεν ειμασταν στην εποχη που ειμαστε και με της πιεσης που εχουμε θα επρεπε να γινει πολεμος και θα γινοτανε. Αλλα καλυτερα να λυθει διπλοματικα το θεμα (πραγμα που δεν το βλεπω να γινετε)
Link to comment
Share on other sites

Χα χα!! Το θέμα ειναι γνωστό απο χθες, το είχαν σήμερα όλες οι εφημερίδες αλλά το θέμα στο μαιφ άνοιξε στις 20:15, γιατι άραγε??? ;)

 

Anyway, κρύψτε τις καρυοφύλλια και τα λιανοντούφεκα, οι Σκοπιανοί απέρριψαν την πρόταση και είναι σαν να μην έγινε.

 

Περαστικά Κώστα :wacko:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Χα χα!! Το θέμα ειναι γνωστό απο χθες, το είχαν σήμερα όλες οι εφημερίδες αλλά το θέμα στο μαιφ άνοιξε στις 20:15, γιατι άραγε??? ;)

 

Anyway, κρύψτε τις καρυοφύλλια και τα λιανοντούφεκα, οι Σκοπιανοί απέρριψαν την πρόταση και είναι σαν να μην έγινε.

 

Περαστικά Κώστα :wacko:

θα σας άρεσε εσάς να σας απαγορεύσουν να λέγεστε Αθηναίοι ή να χρησιμοποιείτε το επώνυμο σας και να λέγονται έτσι αντίστοιχα κάποιοι που καμία σχέση δεν έχουν με την Αθήνα η το επώνυμο; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν σου απαγόρευσε κανείς τιποτα για να αρχίσεις να φωνάζεις.

 

Δεύτερον με αυτές τις ηλίθιες αντιδράσεις κομμάτων, παπάδων και διαφόρων ακραίων φτάσαμε να θετουν όρους οι ΗΠΑ και να τους απορρίπτουν....τα Σκόπια!!

 

Τρίτον, τι φοβάστε στην τελική? Ο Μακεδονικός Χαλβάς είναι πατενταρισμένος στην ΕΕ, κανείς δεν θα τον πάρει. :p

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αηδία... αηδία, αηδία, αηδία... Ντροπή, αηδία, αηδία, αίσχος και ξεφτίλα..

 

Καλά η Τουρκία είναι δυνατή.. αλλά και από τα Σκόπια;! :(

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν σου απαγόρευσε κανείς τιποτα για να αρχίσεις να φωνάζεις.

 

Δεύτερον με αυτές τις ηλίθιες αντιδράσεις κομμάτων, παπάδων και διαφόρων ακραίων φτάσαμε να θετουν όρους οι ΗΠΑ και να τους απορρίπτουν....τα Σκόπια!!

 

Τρίτον, τι φοβάστε στην τελική? Ο Μακεδονικός Χαλβάς είναι πατενταρισμένος στην ΕΕ, κανείς δεν θα τον πάρει. :p

Με τέτοια μυαλά είναι που φτάσαμε να μας ζητάνε και τα σώβρακα....

 

Αν μου το απαγορεύσουν αγαπητέ Οβελίξ μετά τι νόημα θα έχει να φωνάζω; Μετά θα είμαι γραφικός... Τώρα απλά προσπαθώ να προλάβω (ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΕΛΠΙΖΩ) τα χειρότερα..

 

Αν επρόκειτο για την Αθήνα σας ή την Πελοπόνησο πχ τότε να σας έβλεπα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι Αθηναίος δεν έχω φτάσει ποτέ βορειότερα των Ιωαννίνων (εκδρομή πριν χρόνια με το σχολείο) αλλά το συγκεκριμένο μας αφορά όλους..

 

Απορώ με ορισμένους ανθρώπους τύπου "OveLix".

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

"Αν σου παίρναν την Αθήνα" και "αν σου παίρναν το επώνυμο". Με τα "αν" και με τα "αμα" δεν γίνεται συζήτηση.

 

Υ.Γ. Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο του θρεντ. Το "μιλλάτε" βγάζει μάτι.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

"Αν σου παίρναν την Αθήνα" και "αν σου παίρναν το επώνυμο". Με τα "αν" και με τα "αμα" δεν γίνεται συζήτηση.

 

Υ.Γ. Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο του θρεντ. Το "μιλλάτε" βγάζει μάτι.

Οκ, αλλά εδώ δε μιλάμε για κάτι που αν γίνει καήκαμε. Μιλάμε για επίσημη πρόταση που δεν έκαναν τα Σκόπια αλλά αυτοί που και καλά θα μας εξασφαλίσουν δίκαιη λύση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα χα!! Το θέμα ειναι γνωστό απο χθες, το είχαν σήμερα όλες οι εφημερίδες αλλά το θέμα στο μαιφ άνοιξε στις 20:15, γιατι άραγε??? ;)

 

Anyway, κρύψτε τις καρυοφύλλια και τα λιανοντούφεκα, οι Σκοπιανοί απέρριψαν την πρόταση και είναι σαν να μην έγινε.

 

Περαστικά Κώστα :wacko:

Δεν έχει καθόλου χα χα το θέμα. Και μπορεί για σας τους Νοτιοελλαδίτες να μη σημαίνει και πολλά το όνομα, για μας όμως τους Μακεδόνες και δη από τη γενέτειρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου (είμαι από τα Γιαννιτσά, 5χλμ από την Πέλλα) είναι τα πάντα. Δεν μπορεί να μου απαγορέψει κανείς να λέγομαι Μακεδόνας. Και σύμφωνα με όσα άκουσα αν δεχτούμε αυτή την πρόταση τότε πρέπει να αλλάξουμε το όνομα του αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης καθώς και τις περιφέρειες Κεντρικής, Ανατολικής και Δυτικής Μακεδονίας διότι λαμβάνουμε κοινοτικά κονδύλια για αυτές τις περιοχές.

 

Άκρως απαράδεκτη και η μυστικότητα της συγκεκριμένης παραγράφου από την ηγεσία του Εξωτερικών. Αλλά άνθρωποι που είπαν την φράση "σε 10 χρόνια θα έχει ξεχαστεί το θέμα του ονόματος" τι περιμένεις να κάνουν;

 

Και το ευχάριστο στην όλη υπόθεση είναι ότι αρνήθηκαν οι Σκοπιανοί! Πού φτάσαμε δηλαδή! Τι άλλο θέλουν; Εμείς λέει είμασταν θετικοί στο κείμενο του αμερικανού διπλωμάτη ως βάση διαπραγμάτευσης για το όνομα!

 

Διάβασα ότι σύμφωνα με δημοσκοπήσεις το σκοπιανό δεν "παίζει" στο λαό και δεν τον ενδιαφέρει και τόσο οπότε το πολιτικό κόστος από ενδεχόμενο (και διαφαινόμενο όπως δείχνουν τα πράματα) βατερλώ στις διαπραγματεύσεις θα είναι μικρό εώς ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

δλδ στο σχέδιο Ανάν έβγαιναν οι Κύπριοι και φώναζαν ότι ο πρόεδρος μας ξεπουλάει?

 

από την πρώτη στιγμή αναφέρθηκε το ότι είναι "βάση προς διαπραγμάτευση"... και θα εξεταζόντουσαν όλα τα σημεία, ΠΡΙΝ την τελικά συμφωνία (αν υπήρχε ποτέ)...

 

προς τι λοιπόν η αναστάτωση και οι κορώνες?

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται ωρέ Μινοβγκ να ειναι για τους μακεδόνες τα πάντα αυτή η υπόθεση και ταυτόχρονα στις δημοσκοπήσεις ο λαός να εμφανιζεται αδιάφορος?
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

δλδ στο σχέδιο Ανάν έβγαιναν οι Κύπριοι και φώναζαν ότι ο πρόεδρος μας ξεπουλάει?

 

από την πρώτη στιγμή αναφέρθηκε το ότι είναι "βάση προς διαπραγμάτευση"... και θα εξεταζόντουσαν όλα τα σημεία, ΠΡΙΝ την τελικά συμφωνία (αν υπήρχε ποτέ)...

 

προς τι λοιπόν η αναστάτωση και οι κορώνες?

Ε όχι και να είναι βάση για διαπραγμάτευση η απαγόρευση του όρου Μακεδονία για χρήση από την Ελλάδα! :eek:

 

Έχει καμιά λογική αυτό; Και αλήθεια με τι διαπραγματευτική ισχύ να πάμε να το ανατρέψουμε όταν σε αυτό το θέμα όλα έχουν γυρίσει εναντίον μας;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν φταινε οι Σκοπιανοι αλλα οι "ηγετες" μας.

Σα δε ντρεπονται. Τα κονομανε αυτη, περνανε ωραια αυτοι και νομιζουν πως ολοι ετσι περναμε και πως δεν νιαζομαστε για τπτ.

Μονοι λυση ειναι να βγει ο Καρατζαφερης! Αν και μεχρη της επομενες εκλογες μαλλον θα εχουν καταντιση ετσι της καταστασης που κανενας δεν θα μπορει να κανει τπτ

 

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αν έβγαινε ο καρατζαφέρης ουαί και αλοίμονό μας

Είναι πανεύκολο ξέρεις να βγαίνεις και να χτυπάς το χέρι στη κάμερα και να φωνάζεις

Μη μασάτε από ψεύτικους ήρωες της τηλεόρασης τύπου καρατζαφέρικο ( όλο το σόϊ )

Δυστυχώς δεν αποφασίζουμε τίποτα εμείς πλέον , αποφασίζουν οι οργανώσεις που λειτουργούν υπογείως.

Η υποκρισία στο μέγιστο βαθμό

Μαζεύτηκαν πχ όλοι οι εγκληματίες - μπους κλίντον μπλερ - και ένα σωρό άλλοι για τη κηδεία του πάπα ( που θέλουν να τον κάνουν και Αγιο ) που εξαιτίας του "καθολικισμού" χάσαμε την Κωσταντινούπολη.

Δεν είναι εύκολα πράγματα λοιπόν τίποτα από αυτά

Η μέθοδος του σαλαμιού μας έχει καταστρέψει

Λίγη Κύπρος λίγη Θράκη λίγη Μακεδονία λίγα Ιμια λίγο λίγο λίγο λίγο στο τέλος η Ελλάδα θα γίνει μια κουκίδα

Ποιά είναι η λύση ? πόλεμος ?

όχι βέβαια

Δεν έχουμε ΙΔΕΑ τι σημαίνει πόλεμος για να το σκεφτόμαστε έτσι εύκολα.

Αλλά θέλει ΜΑΓΚΙΑ

ΜΑΓΚΙΑ από αυτούς που είναι πάνω και μας κυβερνούν

ΜΑΓΚΙΑ που κανείς τους δεν διαθέτει

Ούτε οι μεν ούτε οι δε ούτε κανείς

Ποιός φορέας θα ξεσηκώσει αντιδράσεις ? αν το κάνει η Εκκλησία θα την κατηγορήσουν.

Ποιός ? ένα κόμα πχ συγκεκριμένο ?

ή από μόνοι μας ?

Ξέρετε τι σκέφτηκα τώρα μόλις ? Μποϊκοτάζ

Αυτή είναι η λύση. Μια ατέλειωτη λίστα με όλα τα αμερικάνικα προϊόντα ώστε να μην τα αγοράζουμε ......

Μα ........ καλός βολεμένος είμαι και εγώ ....... γράφω στο φόρουμ και δίπλα μου μόλις έχω ένα άδειο κουτάκι από γνωστό αναψυκτικό ......

Δεν ξέρω ,γράφω τους προβληματισμούς μου χωρίς να έχω κατασταλάξει και εγώ κάπου από πλευράς αντίδρασης.

Αν μη τι άλλο ....... δεν μπορεί να είναι σε σημαντικότερη μοίρα το number one της Παπαρίζου ή ο Περικλής ή τα Αρίων από γνωστά δελτία ειδήσεων από την Μακεδονία μας

Θα κλαίνε οι ψυχές των προγόνων μας

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται ωρέ Μινοβγκ να ειναι για τους μακεδόνες τα πάντα αυτή η υπόθεση και ταυτόχρονα στις δημοσκοπήσεις ο λαός να εμφανιζεται αδιάφορος?

Γιατί απλά οι δημοσκοπήσεις είναι από την Αθήνα, την πρωτεύουσα μας... Να τη χαιρόμαστε με τις απόψεις της. :mad:

Link to comment
Share on other sites

α και παρεπιπτοντως, οφ τοπικ.Τι σχεση ειχαν προχτες οι μεσιστιες σημαιες στην Θεσ/νικη για τα οποια ουρλιαζε ο Μητροπολιτης Ανθιμος? ποτε γιναμε καθολικοι και δεν το πηρα χαμπαρι???

Ον τοπικ τωρα,Γιατι θεμα που ξεκινησε απο το 92 επανερχετε παλι τοσο εντονα οπως τοτε??Ποιος δακτυλος προσπαθει να μας στριμωξει εκ νεου στην γωνια?

Γιατι η εντολη στα γραφεια τυπου του εξωτερικου απο το υπεξ και τον εοτ εχουν ως μειζον θεμα την αναδειξη της ******ζου?

και ξαναματαεπαναλαμβανω... Εδώ ο κοσμος καιγεται και το νινι σφυριζει....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και μια απάντηση σε πρωτοσέλιδο Σκοπιανής εφημερίδας που λέει ότι οι Έλληνες έχουν ψύχωση με το όνομα!

 

Ας κοιταστούν στον καθρέφτη οι Σκοπιανοί να δουν ποιος έχει ψύχωση να κλέψει ένα όνομα που έχει δεθεί άρρηκτα με την ιστορία μιας άλλης χώρας.

 

Κι επί της ουσίας ας λέγονται όπως θέλουν. Έτσι όπως καταντήσαμε δεκάρα δε δίνω και να λέγονται "W.A.T.R.M" (We Are The Real Macedonia) :p

 

Αλλά εξηγήστε μου ρε παιδιά με ποιο δικαίωμα κι από που κι ως που θα μας απαγορεύσουν να χρησιμοποιούμε έναν όρο που αυτοί καλά καλά ακόμα δεν πήραν;

 

Αν μιλούσαμε για κάποιο προϊόν ή κάποιο όνομα εταιρίας, cd, ή καναλιού ποιος θα είχε τα πνευματικά δικαιώματα; Αυτός που το εξασφάλισε και το χρησιμοποιεί επί χρόνια η ένας άσχετος;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατον να μην έχει γίνει δημοσκόπηση στη Βορεια Ελλάδα, είσαι βεβαιος για αυτό που λες?

 

Ξαναλεω ότι κανείς δεν απαγορεύει τίποτε σε κανέναν. Ούτε πρόκειται να διαπραγματευτεί κανείς την ελληνική χρήση του όρου. Τώρα αν θέλετε να φωνάξετε ότι ειστε μακεδόνες και οι άλλοι γύφτοι και κρατίδιο και δεν ξέρω και γω τι αλλο, φωνάξτε.

 

Επειδη πάντως το θέμα προσφέρεται για φωνές, ΚΕΦΑΛΑΙΑ, και λοιπά αντιστασιακά, γουστάρω φάση. Είναι υπέροχο να κάνεις αντίσταση από το ντιεσέλ κομπιουτερ σου :p

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά οι δημοσκοπήσεις είναι από την Αθήνα, την πρωτεύουσα μας... Να τη χαιρόμαστε με τις απόψεις της. :mad:

 

Τα εκαστοτε στοιχεια που παρατιθενται, δηλωνουν Πανελληνιο αντιπροσωπευτικο δειγμα τουλαχιστον 1500 ατομων ηλικιας 18+

μην ριξουμε το φταιξιμο στους κατοικους της Αθηνας και για τα εθνικα μας θεματα...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατον να μην έχει γίνει δημοσκόπηση στη Βορεια Ελλάδα, είσαι βεβαιος για αυτό που λες?

 

Ξαναλεω ότι κανείς δεν απαγορεύει τίποτε σε κανέναν. Ούτε πρόκειται να διαπραγματευτεί κανείς την ελληνική χρήση του όρου. Τώρα αν θέλετε να φωνάξετε ότι ειστε μακεδόνες και οι άλλοι γύφτοι και κρατίδιο και δεν ξέρω και γω τι αλλο, φωνάξτε.

 

Επειδη πάντως το θέμα προσφέρεται για φωνές, ΚΕΦΑΛΑΙΑ, και λοιπά αντιστασιακά, γουστάρω φάση. Είναι υπέροχο να κάνεις αντίσταση από το ντιεσέλ κομπιουτερ σου :p

Να είσαι σίγουρος ότι προσωπικά, αν οργανωθούν συλλαλητήρια θα είμαι από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές κι όχι απλά θα πάω αλλά θα κάνω και αγώνα για να μαζέψω κόσμο :!:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...