ΙΚΑ: Ένσημα, ασφάλιση, αριθμός μητρώου κ.α.

Απάντηση

james9

james9's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Άγνωστη
16% επι των μεικτων αποδοχων ή των καθαρων?

ακυρο ******* ειπα , εννοειται επι των μεικτων...
Τελευταία τροποποίηση από james9: 20 Μάι. 2010, 11:56.

james9

james9's Avatar: Samsung GT-I9100 Galaxy S2
GSM Phase 1 Member
νεα ερωτηση. εστω οτι δουλευω 4 χρονια χωρις ενσημα και θελω να κανω καταγγελια στο ικα. εχω τη συμβαση εργασιας στα χερια μου εννοειται που αποδεικνυει του λογου το αληθες. αν ξερετε τι πρεπει να κανω (διαδικασια) και τι προστιμο πληρωνει ο εργοδοτης. κοινως θελω να τον κανω να μετανοιωσει μερικα πραγματα.

murex

murex's Avatar: Sony Ericsson Xperia X10 mini pro
3G Member
Περιοχή: Cocoa
Καλύτερα να πάρεις τη επιθεώρηση εργασίας και να σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. Και το ΙΚΑ φυσικά.

www.geologos.gr

If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.

nikos2004dj

nikos2004dj's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
3G Member
Περιοχή: θεσ/νικη εκει που ολα χαλανε...
τι ισχυει αυτη τη στιγμη για την εκδοση βιβλιαριου ;ξεκινησε η συμβαση μου στις 8 δεκεμβρη ,ποτε μπορω να βγαλω βιβλιαριο ;
My Devices:Motorola timeport,Alcatel one touch 701,Ericsson t29,Nokia 6510,Siemens s55,Nokia 5100,Nokia 6610,Nokia 3650,Sony ericsson p800,Nokia 6600,nokiα 7610,nokia 6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini

PARASwrite

PARASwrite's Avatar: Porsche Design P9521
3G Member
Περιοχή: δεν βρέθηκαν αποτελέσματα
μια ακτινογραφία θώρακος πόσο καιρό ισχύει?
Χριστιανός Ορθόδοξος

LYCABETTUS

no avatar
GPRS Member
Περιοχή: Γη
Παράθεση από nikos2004dj >
τι ισχυει αυτη τη στιγμη για την εκδοση βιβλιαριου ;ξεκινησε η συμβαση μου στις 8 δεκεμβρη ,ποτε μπορω να βγαλω βιβλιαριο ;
Εδώ θα βρεις τις πληροφορίες που θέλεις
http://www.ika.gr/gr/infop.../bibhygine.cfm

jim19

jim19's Avatar: Nokia Lumia 1020
EDGE Member
Περιοχή: Στη...τσιμεντούπολη.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Παιδιά καλημέρα! Ημουν φανταρος απολυθηκα πριν 1μιση μηνα και θελω να ξαναασφαλιστω ξανα! Διαγραφηκα διοτι καλυπτομουν απ το στρατο! Αυτη τη στιγμη ειμαι ανεργος (εχω γραφτει ενα μηνα στα μητρωα του οαεδ! Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικα με το ποια δικαιολογητικα χρειαζεται να καταθεσω;;;. Ειμαι προστατευομενο μελος στο βιβλιαριο των γονιων μου! Δεν ξερω ακριβως το ρολο που παιζει αυτο. Χρειαζεται περα απο ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, Ταυτοτητα, και βεβαιωση του οαεδ, οτι ειμαι ανεργος κ γραμμενος στα μητρωα του; Πηγα το πρωι να ρωτησω αλλα γινοταν της που...ς απο κοσμο ημουν 30 νουμερα πισω..., και ετσι εφυγα. Απλα γιατι δεν εχω ιατροφαρμ. περιθαλψη αυτη τη στιγμη...

Ευχαριστω!!
Επικαιροτητα και ψηφιακες βολτες
http://www.socialmediacircle.gr/Κάνε εγγραφή και εσύ!!

filippos

filippos's Avatar: Apple iPhone 4
EDGE Member
Περιοχή: Βόλος
Γνωρίζει κανείς τί γίνεται με την περίπτωση που κάποιος πάει να εργαστεί στην ευρωπαϊκή ένωση, πχ στην Αγγλία.
Τι χρειάζεται να κάνει με το θέμα του ασφαλιστικού και της εφορίας ωστε να τα έχει και τα 2 στην Αγγλία;
---- f i l i p p o s -----
-= Made in Greece =-

Starenios

no avatar
HSDPA Member
Περιοχή: Οπου με θέλουν
Δες εδώ ,παρόμοια είναι http://www.michanikos.gr/s...ead.php?t=5505

ollram

no avatar
Mobile Newbie
ενδιαφερουσα πληροφορία!

thnx

gds

no avatar
Mobile Newbie
Παράθεση από gds >
Eχω ενα παρομοιο ζητημα που αφορα παλια ενσημα προ μηχανογραφησης του ΙΚΑ...;;;Να το γραψω εδω; Ειμαι κανούρια...
Θα το γραψω εδω τελος παντων. Μου λειπουν ενσημα απο το 1998 εως και το 2001 καποια τριμηνα ενδιαμεσα τα οποια χρειαζομαι για ταμειο ανεργιας τωρα,για να παρω το ανωτατο. Εχω καποιες σελιδες του τοτε ΑΒΑ, πηγα στο ΙΚΑ της περιοχης που μενω τωρα στην Αθηνα αλλα δεν υπαρχουν μηχανογραφημενα αυτα που θελω. Σημειωνω οτι τα ετη που αναζητω αφορουν εργασια στη Θεσσαλονικη και επιχειρηση που πια δεν λειτουργει. Που πρεπει να παω να βγαλω ακρη ρε γμτ;Στη σκεψη οτι πρεπει να ανεβω Θεσσαλονικηγι αυτο τρελαινομαι...!Ξερει κανεις ή εχει βρεθει σε αναλογη θεση κανεις και τι εκανε;

Starenios

no avatar
HSDPA Member
Καλώς ήλθες στην παρέα μας
Οπως λειτουργεί το σύστημα ,λογικά κάπου θα υπάρχουν αυτά χειρόγραφα,και δυστυχώς θα πρέπει να πας από κοντά
Βέβαια υπόψη με ότι γίνεται γενικά από οργάνωση λόγω κρίσης ,θα έχεις ταλαιπωρία, και πρέπει να έχεις επιφύλαξη αν θα βγάλεις άμεσα άκρη,
αλλά κάποια απόδειξη ότι εργάστηκες σίγουρα θα υπάρχει
Τελευταία τροποποίηση από Starenios: 28 Ιούν. 2011, 01:30.

Petr_4

no avatar
GSM Phase 2 Member
Tι απαιτηται για εγραφη στον ΟΓΑ? Ακουσα πως πρεπει να εισαι δυο χρονια ανασφαλιστος αγροτης και μετα να ασφαλιστεις,ισχυει?

Starenios

no avatar
HSDPA Member
Νομίζω αν δεν έχεις καθόλου εισόδημα το τελευταίο έτος.

soublaki-3

soublaki-3's Avatar: Alcatel One Touch  890
Banned
Περιοχή: Αθήνα
Να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς...
Παντού δούλευα χωρίς ένσημα. Με ΙΚΑ δούλεψα 6 μήνες το 2008 (Ιαν-Ιουν). Βιβλιάριο του ΙΚΑ δεν πήρα ποτέ. Το Δεκέμβριο του 2008 πήγα στη Βαρκελώνη και έπαθα δηλητηρίαση και πήγα στο νοσοκομείο. Η ιδιωτική ασφάλεια δεν μου τα κάλυψε γιατί έπρεπε να νοσηλευτώ. Κάποιος μου είπε ότι ακόμα και τώρα μπορώ να τα πάρω πίσω. Πού πρέπει να απευθυνθώ;

Εχω μαύρα μεσάνυχτα με αυτά τα θέματα...
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης