Χτιστό ή ΠΡΟΚΑΤ;

Τι θα επιλεγατε αν κτιζατε τωρα σπιτι?

Χτιστό 108 ψήφοι 58,06%
Προκάτ 78 ψήφοι 41,94%
Δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη δημοσκόπηση. Σύνολο ψήφων: 186
Απάντηση

murex

murex's Avatar: Sony Ericsson Xperia X10 mini pro
3G Member
Περιοχή: Cocoa
Ανάλογα:
Κανονική κατασκευή: είναι fully custom made, θα εκμεταλλευτείτε και το τελευταίο τετραγωνικό του οικοπέδου σας. Αν ο μηχανικός που θα στο φτιάξει είναι καλός (που το ξέρεις θα μου πεις; ) το σπίτι δεν έχει πρόβλημα σε σεισμό. Και σημειώνω ότι ακόμα και στουρνάρι να είναι ο μηχανικός, πρέπει να γίνει ΜΕΓΑΛΗ χοντράδα (σπάνιο) για να έχει πρόβλημα στατικότητας το σπίτι.
Προκάτ: γλιτώνεις, άδειες, ΙΚΑ κλπ. (μεγάλη υπόθεση, όσοι έχουν χτίσει σπίτι καταλαβαίνουν) γιατί τα κάνει όλα ο κατασκευαστής, δεν μπορείς όμως να επέμβεις αρκετά στο σπίτι και καλύτερα να το ξεχάσεις άμα έχει πολλές ανισοσταθμίες το οικόπεδο. Σε flat περιοχή δεν το συζητώ, άνετα!
Επίσης, ένα tip: θέλετε να φτιάξετε ένα μικρό σπιτάκι στην μαγευτική Άνω Ραχούλα, να ξαπλαντερώνεστε με τους φίλους σας, π.χ. 20-30-50-80τμ. Θα το χτίσετε; θα το παραγγείλετε προκάτ;; ΟΧΙΙΙΙΙΙ. Παραγγέλνετε ένα προκατ σπίτι με ρόδες από κάτω (οι ρόδες πακτώνονται και ψιλοθάβονται) Το σπίτι δεν θεωρείται σπίτι αλλά τροχόσπιτο (!!!!!!!) και δεν θέλει άδεια οικοδομής και τέτοια. Τις ρόδες δεν τις βγάζετε ποτέ, για να μπορείτε να αποδείξετε ότι είναι μεταφερόμενο. Κανονικό σπίτι, με τα όλα του...
Το έχω ψάξει και το έχω κάνει, αν έχετε αμφιβολίες μπορείτε να ρωτήσετε στην πολεοδομία ή φίλος σας μηχανικό, να σας το επιβεβαιώσει.

Edit: για την ηχομόνωση. Υπάρχουν μαγευτικά υλικά στην αγορά που μπορούν να κάνουν τον τοίχο από γυψοσανίδα πολύ καλά ηχομονωμένο (πετροβάμβακας, εξιλασμένος πολυεστέρας κλπ). Το μοναδικό πρόβλημα που μπορεί να προκύψει ακόμα και σε κανονικό τοίχο (μπατικό, υπερμπατικό, απλό κλπ.) είναι η εφαρμογή, τόσο για την ηχομόνωση όσο για την θερμομόνωση.

www.geologos.gr

If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Τελευταία τροποποίηση από murex: 20 Φεβ. 2008, 15:35.

MICHALIS_PAP

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη

ΠΡΟΚΑΤ????

Έχει κανείς εμπειρία από προκάτ σπίτι με μεταλικό σκελετό ή γενικότερα από προκάτ? Μπορεί να μου πει θετικά κι αρνητικά? Είμαι νέος στη φάση "δικό μου σπίτι" οπότε χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες. Επίσης έχει κάποιος εμπειρία από την επιχειρήση προκάτ σπιτιών στη Θεσσαλονίκη με το όνομα Ηλιάδης? Είναι οκ ή όχι? Τέλος, η τιμή τους (με ΟΛΑ τα φανερά και κρυφά δευτερεύοντα) μέχρι που μπορεί να φτάσει το τετραγωνικό? Σόρι για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι στην αρχή ακόμη οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενος.

klong

klong's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
Mobile Member
Περιοχή: Thessaloniki
Παράθεση από MICHALIS_PAP >
Έχει κανείς εμπειρία από προκάτ σπίτι με μεταλικό σκελετό ή γενικότερα από προκάτ? Μπορεί να μου πει θετικά κι αρνητικά? Είμαι νέος στη φάση "δικό μου σπίτι" οπότε χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες. Επίσης έχει κάποιος εμπειρία από την επιχειρήση προκάτ σπιτιών στη Θεσσαλονίκη με το όνομα Ηλιάδης? Είναι οκ ή όχι? Τέλος, η τιμή τους (με ΟΛΑ τα φανερά και κρυφά δευτερεύοντα) μέχρι που μπορεί να φτάσει το τετραγωνικό? Σόρι για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι στην αρχή ακόμη οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει είναι καλοδεχούμενος.
Τα τελευταία 20 χρονια, καθε καλοκαίρι, πηγαινω σε ενα προκατ που ειναι χτισμενο πανω σε χτιστό σπίτι. Το προκατ δεν εχει εμφανίσει, σοβαρες, βλάβες η φθορές.
Η κατασκευή του ηταν απο πλάκες με μεταλικό σκελετό που ειχε μεσα ενα σαντουιτς απο μια πιτα απο πεπιεσμενα μακαρονια χαρτιου, δεν ξερω πως το λενε το υλικό, και πανω κάτω πλέγμα. Ολο αυτο σοβατιζεται απο πάνω, με σοβα μεγαλης περιεκτικότητας σε τσιμέντο, φαντάζομαι.
Απλως απο θερμομονωση δεν λέει και πολλά, αλλα αυτό μάλλον οφειλεται στο οτι η σκεπη απο πάνω δεν έχει καμμία μόνωση έχει μόνο τον μεταλικό σκελετό και τα κεραμιδια!!!!
Αλλά ούτε έμπασε νερά ούτε χάλασε τόσα χρόνια
όσο για μεταβολή της διαρύθμισης, και εγω θέλω να κάνω τώρα, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ και πως γίνεται και τι θα πρέπει να κάνω για να μην μου έρθει στην μούρη όλο το σπίτι

antonis_nik

antonis_nik's Avatar: Nokia N82
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Λαμία
σαν κατασκευη ειναι ελαφρυτερη μια προκατ?γιατι σκεφτομαι να φτιαξω μια μικρη γκαρσονιερα-ρετιρε στην ταρατσα απο το σπιτι μου.αν ειναι κ η αδεια φθηνοτερα ή καθολου γιατι οχι

klong

klong's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
Mobile Member
Περιοχή: Thessaloniki
Ναί είναι ελαφρύτερη.
Για την άδεια δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον το παίρνεις με το κλειδί στο χέρι ενώ στο χτίσιμο, αν δεν βάλεις εργολάβο, που να ρυθμίζει τα πάντα, θα έχεις μεγάλη ψυχοφθορά.

Μήπως γνωρίζει κανένας τι πρέπει να προσέξει κάποιος για να αλλάξει την διαρύθμιση σε ένα προκάτ;

antriu

no avatar
Mobile Newbie
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.
Είμαι νέος στο forum και θέλω να σας ρωτήσω εάν τα procat τα φέρνουν και σε εκτός σχεδίου οικόπεδα.

mol

mol's Avatar: ZTE V967
4G Member
Περιοχή: ......
τα προκατ δεν ειναι κυριως για εκτος σχεδιου?
Παιδικά ρούχα - Βαπτιστικά ρούχα - Υποδήματα www.littlestories.gr Like us!
Tommy Hilfiger, Catimini, Levi's, Monnalisa, Converse, Paul Frank, MEΚ, MEXX, Girandola, Gang, E-BOUND, Emoi, Jean Bourget, Berlingot, Scotch Shrunk, Kenzo, Guess, Naf Naf, Chevignon

antriu

no avatar
Mobile Newbie
Παράθεση από antriu >
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.
Είμαι νέος στο forum και θέλω να σας ρωτήσω εάν τα procat τα φέρνουν και σε εκτός σχεδίου οικόπεδα.
To θέμα δεν το γνωρίζω καθόλου.

bill33

bill33's Avatar: Samsung GT-I9195 Galaxy S4 mini LTE
3G Member
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Αμα εχεις νομιμη αδεια για οικοδομη γιατι να μην το φερνουν;

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
Παράθεση από murex >
Επίσης, ένα tip: θέλετε να φτιάξετε ένα μικρό σπιτάκι στην μαγευτική Άνω Ραχούλα, να ξαπλαντερώνεστε με τους φίλους σας, π.χ. 20-30-50-80τμ. Θα το χτίσετε; θα το παραγγείλετε προκάτ;; ΟΧΙΙΙΙΙΙ. Παραγγέλνετε ένα προκατ σπίτι με ρόδες από κάτω (οι ρόδες πακτώνονται και ψιλοθάβονται) Το σπίτι δεν θεωρείται σπίτι αλλά τροχόσπιτο (!!!!!!!) και δεν θέλει άδεια οικοδομής και τέτοια. Τις ρόδες δεν τις βγάζετε ποτέ, για να μπορείτε να αποδείξετε ότι είναι μεταφερόμενο. Κανονικό σπίτι, με τα όλα του...
Το έχω ψάξει και το έχω κάνει, αν έχετε αμφιβολίες μπορείτε να ρωτήσετε στην πολεοδομία ή φίλος σας μηχανικό, να σας το επιβεβαιώσει.
αρα δεν θα χει θεμελια..θα ναι χυμα? κατα ποσο ασφαλες μπορει να ναι?
εχεις να δειξεις καμμια φωτο απο σπιτι με ροδες?:P
http://jaam.powweb.com//in...tpage&Itemid=1

αρα τα κανονικα προκατ θελουν κανονικη αδεια για να χτιστουν σε εκτος σχεδιου κ ο μονος τροπος νομιμος ειναι αυτος?1η φορα το ακουω
Τελευταία τροποποίηση από kage: 28 Μάι. 2008, 07:49.

eirhnh

no avatar
GSM Phase 2 Member

ΓΚΑΡΑΖ! Στο υπογειο ή εξωτερικο;

Επιτελους ξεκιναμε το χτισιμο! Συγκεκριμένα σκαψαμε και απο βδομαδα θα ξεκινησουμε με τα μπετα. Ηθελα να ρωτησω ομως τη γνωμη σας για την θεση του γκαραζ. Αρχικα τα σχεδια ηταν να γινει στο υπογειο ετσι ωστε να μπαινεις με το αυτοκινητο στο υπογειο και να παιρνεις τα ψωνια του super market π.χ. και να ανεβαινεις απο εσωτερικη σκαλα στο σπιτι. Οπότε βολευει και σε περιπτωση βροχης γιατι απο το αυτοκινητο βρισκεσαι κατευθειαν στο σπιτι μεσα χωρις ομπρελες κλπ. Μας λενε ομως τα μαστορια οτι θα εχουμε προβλημα γιατι θα πλημμυρίζει και θα ειναι μεγαλο το κοστος για τη ραμπα (αφου θα πρεπει να μπαινει σε υπογειο το αυτοκινητο). Ακομα και η αυτοματη πορτα που θα πρεπει να μπει θα κοστιζει αρκετα για να ειναι "σιγουρη", ενω αν γινει μονο του το γκαραζ βολευει καλυτερα τα οικονομικα μας γιατι τοτε θα μπορεσουμε να το αφησουμε για αργοτερα που θα εχουμε μπει μεσα ωστε να μην εχουμε και δοση και ενοικιο . Ο μηχανικος και η αρχιτεκτονας απαντανε οτι θα εχει σχαρουλα και θα τραβαει τα νερα η αντλεία οποτε δεν υπαρχει κινδυνος να πλημμυρίσει το υπογειο... Βλεπουμε ομως καποιους να λενε οτι εχουν πλημμυρίσει πααααρα πολλες φορες....
Θα ηθελα τη γνωμη σας λοιπον αν γινεται με βαση την εμπειρια σας. Στο υπογειο ή εξωτερικο;

makis_thess

makis_thess's Avatar: Neo N003
3G Member
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
καλα ειναι να ειναι στο υπογειο , αλλα αυτο εξαρτατε αν θες να δωσεις τα επιπλεων χρηματα.
Οσο για τα νερα με μια υποβρυχεια αντλια δεν θα εχεις προβλημα και εκτος απο αυτο , ως συνηθως μπαινει πανω απο την ραμπα μια "σκεπη" ,
καλα ειναι το κενο-σχαρα για την σχαρα να σου αφησουν να εχει τρυπα ωστε να φευγουν τα νερα και στο χωμα (π.χ αν χαλασει η αντλια)

tolis69

tolis69's Avatar: Motorola Moto G 2nd Generation
GPRS Member
Περιοχή: Λαρισα
Αν ηταν σπιτι για να μεινω μονιμα θα το εκανα χτιστο. Αν τωρα ηθελα για κανενα εξωχικο που θα εμενα κανενα 1 το χρονο θα εκανα προκατ.

Πιο ωραια ομως ειναι να εχεις πολυ χρημα και να κανεις χτιστα παντου!!!!!!!

eirhnh

no avatar
GSM Phase 2 Member
χτιζουμε μεζονετα οπως εχω ξαναγραψει και εχω καπιοες ερωτησεις.
Μας ανεφεραν οτι αξιζει να δουμε για "γεωθερμία". Γνωριζει κανεις να μας πει αν αξιζει; Για φωτοβολταικά και υγραεριο ακομα σκεφτομαστε , αξιζει; Το θεμα βεβαια ειναι οτι ολα αυτα κοστιζουν πολυ σαν αρχικες εγκαταστασεις και εμεις βιαζομαστε να μπουμε οσο γινεται μεσα με γιγοτερα χρηματα για να φτασει και το δανειο αλλα και για να φηγουμε απο το ενοικιο που βρισκομαστε. Δηλαδη το ζορισμα θα ειναι τωρα στην αρχη που θα εχουμε να πληρωνουμε και για το ενοικιο και για τη δοση.

Johnny_Nik

Johnny_Nik's Avatar: Nokia N70
HSCSD Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από eirhnh >
χτιζουμε μεζονετα οπως εχω ξαναγραψει και εχω καπιοες ερωτησεις.
Μας ανεφεραν οτι αξιζει να δουμε για "γεωθερμία". Γνωριζει κανεις να μας πει αν αξιζει; Για φωτοβολταικά και υγραεριο ακομα σκεφτομαστε , αξιζει; Το θεμα βεβαια ειναι οτι ολα αυτα κοστιζουν πολυ σαν αρχικες εγκαταστασεις και εμεις βιαζομαστε να μπουμε οσο γινεται μεσα με γιγοτερα χρηματα για να φτασει και το δανειο αλλα και για να φηγουμε απο το ενοικιο που βρισκομαστε. Δηλαδη το ζορισμα θα ειναι τωρα στην αρχη που θα εχουμε να πληρωνουμε και για το ενοικιο και για τη δοση.

Απ όσο ξέρω μπορεί το κόστος να είναι αρκετά μεγάλο, αλλά απόσβεση γίνεται στον πρώτο κιόλας χρόνο. Με σωστό προγραμματισμό μπορεί να γίνει εξοικονόμηση έως και 50% σε κατανάλωση ενέργειας. Επίσης το υγραέριο, συμφέρει περισσότερο προς το παρόν από ότι το πετρέλαιο (ανάλογα όμως την περίπτωση). Αυτό που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις να μείνεις πανί με πανί, είναι να περάσεις δίκτυο στο σπίτι και να ετοιμάσεις την υποδομή για μελλοντική εγκατάσταση των παραπάνω, οπότε και θα σου έρθει πιο φθηνά από τη μία και θα διευκολύνει την κατάσταση όταν το σπίτι θα είναι έτοιμο, αφού δεν θα έχεις περιττά μερεμέτια
Μέλος της θεατρικής
ομάδας Όχι Παίζουμε

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης