Jump to content

gsm 900/1800/1900


generation
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλοι μου γεια σας!

θελω να αγορασω ενα κινητο απο αγγλια που δεν το βρισκω εδω

προκειται για το nokia 8850 gold edition.

Αυτο που θελω να μαθω και οποιος ξερει ας μου πεις σας παρακαλω

πολυ ειναι πως θα ξερω σιγουρα οτι θα λειτουργει με τις ελλινηκες εταιριες

π.χ cosmote το συγκεκριμενο μοντελο το ειχα ποιο παλια αλλα δεν ξερω αν

απο αγγλια εχει διαφορά δηλαδη αυτο το μοντελο που θελω λεει οτι ειναι gsm

900 /1900 με λιγα λογια θα παιζει ελλαδα η θα το παρω αδικα και θα ψαχνομαι και κατι ακομα η sim καρτα θα κανει η δικια μου?

Σε λιγα χρονια ο μισθος μας δεν θα φτανει ουτε για τα κινητα που αλλαζουμε καθε χρονο ...
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου γεια σας!

θελω να αγορασω ενα κινητο απο αγγλια που δεν το βρισκω εδω

προκειται για το nokia 8850 gold edition.

Αυτο που θελω να μαθω και οποιος ξερει ας μου πεις σας παρακαλω

πολυ ειναι πως θα ξερω σιγουρα οτι θα λειτουργει με τις ελλινηκες εταιριες

π.χ cosmote το συγκεκριμενο μοντελο το ειχα ποιο παλια αλλα δεν ξερω αν

απο αγγλια εχει διαφορά δηλαδη αυτο το μοντελο που θελω λεει οτι ειναι gsm

900 /1900 με λιγα λογια θα παιζει ελλαδα η θα το παρω αδικα και θα ψαχνομαι και κατι ακομα η sim καρτα θα κανει η δικια μου?

Φίλε μου, θα παίζει μόνο στα δίκτυα της ΤΙΜ και της Vodafone που έχουν σε όλη την Ελλάδα δίκτυο GSM 900. To δίκτυο της Cosmote είναι εξ'ολοκλήρου στο σύστημα GSM 1800 (με πολύ μικρά κομμάτια στη μπάντα E-GSM 900 η οποία είναι πρόσφατη επέκταση του GSM που μπορεί να μην την υποστηρίζει το συγκεκριμένο κινητό αλλά ακόμα κι αν την υποστηρίζει, η E-GSM 900 κάλυψη της Cosmote είναι πολύ περιορισμένη και σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δίκτυό της με GSM 900 only συσκευή!)

 

Αν σκοπεύεις λοιπόν να χρησιμοποιήσεις Vodafone ή ΤΙΜ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Αντίθετα Cosmote δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

H cosmote einai sxedon pantoy dual,epeidh einai kainourgia syskeyh isws na yposthrizei to 900 ths cosmote,opou exw paei pantws h cosmote douleyei kai sta 900 ;)

Αφενός το δίκτυο της Cosmote είναι κυρίως στα 1800 οπότε η κάλυψη στα 900 δεν είναι εγγυημένη παντού (όπως αντίστοιχα η Voda και η ΤΙΜ δεν μπορούν να έχουν παντού κάλυψη στα 1800).

Αφετέρου η κάλυψη της Cosmote στα 900 είναι στο καινούριο extended GSM φάσμα (EGSM 900), το συγκεκριμένο μοντέλο όμως μάλλον το υποστηρίζει.

Και η ίδια η Cosmote προτρέπει τους χρήστες να χρησιμοποιούν είτε GSM 1800 είτε dual band GSM 900/1800 συσκεύες.

Γενικά με τη συγκεκριμένη συσκευή, απροβλημάτιστη λειτουργία μπορεί να υπάρξει μόνο στα δίκτυα της ΤΙΜ και της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια πρεπει να εχουν κανει καποιο τυπογραφικο λαθος

διοτι εστειλα μυνημα στον πωλητη και τον ρωτησα αυτο που ρωτησα και εσας

και μου ειπε οτι θα λειτουργει κανονικα γιατι ειναι dual band .

και τωρα εγω ρωταω οταν λεει dual band εννοει 900/1800 η υπαρχει και dual band 900/1900?

Σε λιγα χρονια ο μισθος μας δεν θα φτανει ουτε για τα κινητα που αλλαζουμε καθε χρονο ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδεια πρεπει να εχουν κανει καποιο τυπογραφικο λαθος

διοτι εστειλα μυνημα στον πωλητη και τον ρωτησα αυτο που ρωτησα και εσας

και μου ειπε οτι θα λειτουργει κανονικα γιατι ειναι dual band .

και τωρα εγω ρωταω οταν λεει dual band εννοει 900/1800 η υπαρχει και dual band 900/1900?

Υπάρχουν dual band 900/1900. Απλά αυτά πωλούνται συνήθως στις ΗΠΑ και όχι στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν dual band 900/1900. Απλά αυτά πωλούνται συνήθως στις ΗΠΑ και όχι στην Ευρώπη...

 

Yparxoun etairies sthn Eyrwph opws p.x sthn Germania pou yposthrizoun thn 1900 band,pantws h cosmote se olous tous sta8mous ths to 90% douleyei kai sta 900 me arketa kanalia,mono h cosmote to kanei ayto giati thn symferei,dinei megalh embeleia sth banda twn 900,de nomizw na exei problhma me cosmote

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον sector,η cosmote καλύπτει σχεδόν όλη την ελλάδα με e-gsm 900.Mε netmonitor βλέπω πολύ συχνά να χρησιμοποιούνται.Ειδικά Αθήνα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.Πάντως να έχεις μαζί σου και μια sim TIM ή vodafone που δουλεύει απροβλημάτιστα.Και κάτι άλλο: άλλη χρήση κάνει η ΤΙΜ και η vodafone του φάσματος 1800 (για χωρητικότητα) και άλλη η cosmote του 900(για κάλυψη).Αυτό φαίνεται δυστυχώς μόνο στους τυχερούς κατόχους netmonitor βλέποντας ότι η ΤΙΜ και η vodafone έχουν βάλει RXAM -87 στα 1800 με μεγάλη C2(priority cell) ενώ η cote RXAM -111 στα 900 με χαμηλή c2...αρκεί να βεβαιωθείς ότι λειτουργεί και στα e-gsm900 και τσίμπα το.Αν και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.Εδώ το 3210 το υποστήριζε...! :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Yparxoun etairies sthn Eyrwph opws p.x sthn Germania pou yposthrizoun thn 1900 band,pantws h cosmote se olous tous sta8mous ths to 90% douleyei kai sta 900 me arketa kanalia,mono h cosmote to kanei ayto giati thn symferei,dinei megalh embeleia sth banda twn 900,de nomizw na exei problhma me cosmote

 

 

Δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στην Ευρώπη GSM στην μπάντα των 1900!

Και αυτό είναι 100% χωρίς καμμία εξαίρεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν dual band 900/1900. Απλά αυτά πωλούνται συνήθως στις ΗΠΑ και όχι στην Ευρώπη...

 

Τελικά ετσι ειναι δηλαδη αυτο το τηλεφωνο που ηθελα να αγορασω

ειναι μεν dual band αλλα 900/1900 και οχι αυτο που ηθελα 900/1800

ευχαριστω πολυ ολους σας που με βοηθησατε και δεν αγορασα τελικα

κατι που δεν θα μου εκανε να ειστε ολοι καλα!!!!!

Ειμαι αρκετο καιρο μελος και παρακολουθω τις συζητησεις του forum σχεδον καθε μερα ομως θα γραψω μεσα οταν πραγματικα χρειαστω κατι η γνωριζω κατι και πρεπει να βοηθησω και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Σε λιγα χρονια ο μισθος μας δεν θα φτανει ουτε για τα κινητα που αλλαζουμε καθε χρονο ...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
Συγνωμη για την αλλαγη θεματος αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας.Θελω να αγορασω ενα iphone 4s απο αμερικη μεταχειρισμενο και λεει πως δουλευει σε cdma και gsm μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι και αν 8α δουλευει στην ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

σορρυ παιδια αλλα σκεφτομαι να παραγγειλω ενα iphone απο αμερικη το βρηκα σε πολυ καλη τιμη και ειναι καινουριο,

αλλα ο πωλητης μου ειπε στο μαιλ του αυτο "please note it is not gsm and cannot work with a sim card"..

θα εχω προβλημα δηλαδη δεν θα μπορω με τιποτα να το χρησιμοποιησω εδω ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...