Jump to content

Fax applications


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά εφαρμογή χρησιμοποιείτε για αποστολή fax; Θέλω να βάλω κι εγώ μία και ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Έχω και ISDN και αναλογικό modem.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gdp77

 

Tο Winfax Pro είναι μακράν το καλύτερο και θα καλύψει κάθε ανάγκη σου.

 

 

Πλήν όμως βαρύ και ογκώδες...

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 3 περίπου χρόνια μια μικρή και ελαφριά εφαρμογή, το MightyFAX και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

http://www.rkssoftware.com/mightyfax/overview.html

Είναι για χρήση 30 ημερών, κυκλοφορούν όμως πολλοί τρόποι για να ξεπεράσεις τη χρονική αυτή περίοδο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη εφαρμογή για αποστολή και λήψη Fax που έχουν τα Windows XP Pro.

 

Λειτουργεί μια χαρά, τη βρίσκω πλήρη και με καλύπτει απόλυτα :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη εφαρμογή για αποστολή και λήψη Fax που έχουν τα Windows XP Pro.

 

Λειτουργεί μια χαρά, τη βρίσκω πλήρη και με καλύπτει απόλυτα :)

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. :)

Για όσους όμως δεν έχουν XP;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι έχω XP Pro. Κατέβασα το winfax pro 10.0 (33ΜΒ!!!).

Το βρήκα ενδιαφέρον. Θα δοκιμάσω και το MightyFax (<2ΜΒ!!). Τι διαφορές έχει η έκδοση winfax pro 10.0 από την 10.02;

Και κάτι τελευταίο. Από τα XP πώς μπορώ να στείλω fax; Παρόλο που τα χρησιμοποιώ εδώ και 2 σχεδόν χρόνια, δεν το έχω πάρει ακόμα χαμπάρι!

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για παλίοτερα χρησιμοποιούσα το winfax10 pro. Είναι πολύ καλό αν κ αρκετά βαρύ για το σύστημα...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ WinFaxPro 10. Είναι και εύχρηστο και απλό (αν και είναι όντως βαρύ)
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας βαρύ τι ακριβώς εννοείτε; Εμένα στα XP με 512ΜΒ Ram+PIV@1.5 δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα βαρύ.

 

EDIT Μπορώ να στέλνω fax χρησιμοποιώντας εναλλακτικούς παροχούς σταθερής τηλεφωνίας; Μπορώ δηλαδή να στέλνω fax στο 1787210xxxxxxx ; Μήπως λόγω χαμηλότερης ποιότητας του σήματος δεν "παίζει";

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

 

EDIT Μπορώ να στέλνω fax χρησιμοποιώντας εναλλακτικούς παροχούς σταθερής τηλεφωνίας; Μπορώ δηλαδή να στέλνω fax στο 1787210xxxxxxx ; Μήπως λόγω χαμηλότερης ποιότητας του σήματος δεν "παίζει";

 

 

Εγώ πάντως έχω στείλει, τόσο με Telepassport (1787), όσο και με Lannet (1780), με το MightyFAX φυσικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Προς τους χρήστες του winfax: Πώς μπορώ να βάζω header στην κορυφή ή στο κάτω μέρος όλων των σελίδων που αποστέλονται;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Υποθέτω ότι το MightyFAX θα υπολείπεται σε κάτι σε σχέση με το winfax για να έχει setup μόνο 1+κάτι ΜΒ. Τί του λείπει; Ρωτάω για να μην κάνω άδικα εγκαταστάσεις-απαγκαταστάσεις. :o

 

Edit Απαντάω ο ίδιος. Είδα τεράστια διαφορά στην ποιότητα γραφικών (εικόνες κτλ). Με το mightyfax η ποιότητα είναι πολύ κατώτερη από το winfax, επομένως μάλλον κατέληξα ;)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έπαψα να ασχολούμαι με το winfax από την έκδοση 9, επειδή μου προκαλούσε συνέχεια προβλήματα, άλλοτε δεν έστελνε, άλλοτε δε δεχόταν φαξ, ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων κα. Με το mightyfax βρήκα την υγειά μου! Γι' αυτό και δε μπορώ να πω για διαφορές.

Τώρα, όταν μιλάμε για ποιότητα γραφικών και φαξ, νομίζω ότι δε μιλάμε και για πολύ συμβατά μεταξύ τους θέματα. Δέχθηκες δηλαδή το ίδιο φαξ και με τα δυο προγράμματα και οι δυο εικόνες/εκτυπώσεις έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ayta ta programata leitourgoun me to netmod?? xreiazetai na paro mixanima fax??i ena modem fax??

me sketo to netmod pio programa leitourgei??ebala to mightyfax alla

otan pige na angnorisei ti class einai to netmod mou (san fax machine)

elege unknwn den mporousa na steilo oute na labo fax

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 (15 Οκτ. 2003 , 13:41)

 

Ξέχασα να πω ότι έχω XP Pro.

Και κάτι τελευταίο. Από τα XP πώς μπορώ να στείλω fax;

 

 

Tο ιδιο και εγω που μπορω να το βρω βημα- βημα αν δεν κουραζω

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Darkorigin (11 Νοέ. 2004 , 23:21)

 

ayta ta programata leitourgoun me to netmod?? xreiazetai na paro mixanima fax??i ena modem fax??

me sketo to netmod pio programa leitourgei??ebala to mightyfax alla

otan pige na angnorisei ti class einai to netmod mou (san fax machine)

elege unknwn den mporousa na steilo oute na labo fax

 

 

Αυτά τα προγράμματα ΔΕΝ λειτουργούν με το netmod, δεν το αναγνωρίζουν ως φαξ. Για να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχεις ένα φαξ/μόντεμ, εσωτερικό ή εξωτερικό. Για να χρησιμοποιήσεις το netmod ως φαξ, νομίζω ότι πρέπει να εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου το πρόγραμμα RVS-COM, με CAPI drivers. Δεν ξέρω αν υπάρχει στην ιστοσελίδα του netmod, εξάλλου η ISDN είναι πλέον παρελθόν για μένα ...;)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iliasp (12 Νοέ. 2004 , 00:30)

 

me dsl den mporw na kanw apostoli fax?

 

 

Αν η γραμμή σου είναι πάνω σε PSTN ή ISDN, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν πάλι έχεις ξεχωριστή, αποκλειστική, γραμμή dsl π.χ. από vivodi, δε γνωρίζω, μπορείς όμως να δοκιμάσεις και να μας πεις...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ χτυπιέμαι με το winfax10 για laptop πελάτη. μπαίνει στο internet (to modem λειτουργεί κανονικά), αλλά όταν θες να στείλεις fax, κάνει dial και μετά κολλάει το πρόγραμμα.

γενικά κι εγώ προτιμώ το ενσωματωμένο των windows.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lambrosbouk (12 Νοέ. 2004 , 12:09)

 

... μπαίνει στο internet (to modem λειτουργεί κανονικά), αλλά όταν θες να στείλεις fax, κάνει dial και μετά κολλάει το πρόγραμμα....

 

Όταν είσαι στο internet το modem είναι απασχολημένο και συνεπώς δε μπορείς να στείλεις ταυτόχρονα fax.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

to thema einai.....oti exw dsl panw se grammi pstn me splitter....

 

alla otan paw na steilw fax moy zitaei poly logika ena fax/modem....

 

egw omws syndeomai asyrmata sto modem/router moy....

 

kai den exw na epileksw tipota...

 

ti na kanw????

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lambrosbouk (12 Νοέ. 2004 , 12:09)

 

γενικά κι εγώ προτιμώ το ενσωματωμένο των windows.

 

 

Πως και που βρισκεις το FAX των windows;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πρέπει να εγκατασταθεί: Control Panel --> Add or Remove Programs --> Add/Remove Windows Components --> Fax Services και εμφανίζεται σαν ένας εκτυπωτής.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 b]

 

Ξέχασα να πω ότι έχω XP Pro. Από τα XP πώς μπορώ να στείλω fax; Παρόλο που τα χρησιμοποιώ εδώ και 2 σχεδόν χρόνια, δεν το έχω πάρει ακόμα χαμπάρι!

 

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ποια η διαδικασια για να λειτουργησει το FAX των ΧΡ τελικα και με ποιες προυποθεσεις;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...