Jump to content

Βοήθεια για αγορά ψύκτρας για P4


lordelesar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω έναν Ρ4@3.0Ε (αυτό το μπρίκι ο prescott) και θέλω να πάρω μια ψύκτρούλα γιατι αυτή που έχει κάνει σαν ηλ σκούπα!

Έχω καταλήξει στις:

Coolermaster Hyper 6 τιμή 43,20

Thermalright XP120 τιμή 53,74

Thermaltake Tower 112 τιμή 42,37

(οι τιμές είναι από πολύ πρόχειρη έρευνα)

Τι λέτε?

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις να περιορίσεις τον θόρυβο στο ελάχιστο και ταυτόχρονα να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες καλή περίπτωση είναι μια ψύκτρα της Zalman όπως η 7700CU. Έχει πολύ μεγάλο ανεμιστηράκι που περιστρέφεται πολύ αργά. Την έχω εδώ και περίπου έναν μήνα σε έναν P4 3.2 και η θερμοκρασία του δεν ανεβαίνει ποτέ πάνω από 50 βαθμούς.
Link to comment
Share on other sites

Καλή η Zalman , αλλά η XP-120 είναι ακόμα καλύτερη [ και αποδοτικότερη με ακόμα χαμηλότερων στροφών ανεμιστηράκι ].

Βεβαίως είναι ακριβούτσικη.

Και στην τιμή/πακέτο δεν συμπεριλαμβάνεται ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από τις άλλες (Hyper 6,tower) είναι καλύτερη η zalman?Να πω την αμαρτία μου τη zalman,γενικά σαν εταιρία, δεν την έχω σε μεγάλη υπόληψη,δεν ξερω πως μου έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση.Από την άλλη ειδικά για το tower, και μάλιστα την προηγούμενη έκδοση έχω διαβάσει εγκωμιαστικά σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από δύο μήνες αγόρασα αυτό http://www.thermaltake.com/coolers/cl-p0025/cl-p0025silentTower.htm.

Φοβερό, αθόρυβο και φυσικά στην εξευτελιστική τιμή των 45 ευρώ, αν θυμάμαι καλά από το e-shop. Η θερμοκρασία του Ρ4 επεξεργαστή μου, σύμφωνα πάντα με το BIOS της GIGABYTE, ποτέ δεν ανέβηκε πάνω από τους 30 βαθμούς κελσίου μετά από 48 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας (ripping DVD) !!!! ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω 2 χρονια να ασχοληθώ με destop pc και parts κατ'εμε οτι η κορυφαία εταιρία στο χωρο αυτό ειναι η coolermaster οποτε προτεινω να ρίξεις μια ματια στα προιοντα της..
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , μην λέμε ότι μας κατέβει.

 

Ενίοτε [ βασικά αφού πήρε τον αέρα από την SwifTech ] η ThermalRight ήταν και είναι ο βασιλεύς του Air Cooling.

 

Αν κοιτάξετε και τα reviews ανά το web / mags θα το καταλάβετε.

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που κοίταξα σε sites με reviews (το βραδάκι θα κάνω εκτενέστερη έρευνα) προσανατολίζομαι τελικά στην XP120.Βασικά ο λόγος είναι ότι οι άλλες δύο,παρόλο που είναι κορυφαίες (πετυχαίνουν απίστευτες θερμοκρασίες) έχουν ένα σημαντικό μειονέκτημα.Είναι τέρατα! H tower είναι 1400 γραμμάρια (1,5 κιλό!!!!!!!!) και η Hyper 6 είναι 950, και οι δύο τιμές χωρις τους ανεμιστήρες!!! :wacko: Οπότε επειδή είναι αρκετά ψηλές αλλάζουν τα φώτα στην motherboard.

Από την άλλη η XP120 είναι μόνο 390γρ και πιο συμμαζεμένη σε ύψος (το έχει σε πλάτος όμως αφού παίρνει 12άρη ανεμιστήρα!)

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι διάβασες ότι οι ξεπέρασαν σε επιδόσεις την XP-120 , να πάω να καταπιώ μονομιάς όλα τα χαπάκια που έχω στο φαρμακείο :D
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κανείς δεν έκανε απ'ευθείας σύγκριση με την 120 απλά έλεγαν ότι ήταν από τις κορυφαίες ψύκτρες που έχουν δοκιμάσει.Βέβαια σχεδόν οι μισοί έλεγαν ότι παρόλα αυτά δεν τις προτείνουν σε κανέναν γιατί είναι δύσκολες στην εγκατάσταση, ενώ κάποιοι είπαν ότι τους ράγισαν την m/b!

Οπότε μάλλον θα δώσω 10€ παραπάνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...